K. DE HAAN 12\ JAAR WETHOUDER. De regeringswagen kraakt* SOEST. IN DE HOEK. VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 89. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR RBDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Men zegt wel eens, dat krakende wa gens het 't langst uithouden. We ge loven, dat dit gezegde ten opzichte van de regeringswagen bewaarheid wordt. Er kunnen bepaald geen grote snelhe den met de wagen worden behaald, er moet zelfs zeer bedachtzaam met de wagen gereden worden om hem in het spoor te houden) en de vier inzittenden zijn er ook allesbehalve zeker van, dat zij het eindpunt zal halen. Er zijn de laatste tijd weer enkele be denkelijke botsingen met de regerings wagen voorgekomen, die niet nalieten deuken te veroorzaken. Daar is eerst geweest de oppositie van katholieken en antirevolutionairen te gen de wet vervreemding landbouw gronden, Waardoor deze wet een nog tijdelijk karakter heeft gekregen. Dat heeft heel wat boze woorden van de socialisten tengevolge gehad, omdat de indiening van deze wet een voorwaar de zou zijn geweest bij de kabinets formatie en Katholieke Volks Partij en Anti Revolutionaire Partij zich nu dus niet volledig aan de afspraak zouden hebben gehouden. Van deze zijde is daartegen aange voerd, dat het tijdelijk karakter de met de wet beoogde maatregelen niet torpedeert, dat over 4 tot 6 jaar de si tuatie wel weer anders kan liggen en men er geen bezwaar inziet om zich dan in ieder geval weer eens opnieuw op de materie te bezinnen. Bovendien achtte men van deze zijde de partijen niet strikt gebonden aan bij de kabinetsformatie gemaakte af spraken, omdat de regering meer als een extra parlementair kabinet moet worden gezien, waartegen de kamer fracties dus vrij staan. Een nieuw meningsverschil is aan de dag getreden bij de behandeling der begroting van het departement van volkshuisvesting. De heer Bommer ver klaarde daarbij namens de socialistische fractie, dat deze niet zal meewerken aan nog een verhoging van de huren vóór 1960, in welk jaar een nieuwe re gering zal gaan optreden. Minister Witte heeft daarop betoogd, dat 's ministers verantwoordelijkheid bij die van de heer Bommer (lees P.v.d. A.) dan wel eens niet met elkaar te combineren konden zijn. De Sociaal Economische Raad moet namelijk de regering nog advies uit brengen over eventuele huurverhoging en de regering moet haar standpunt daarover dan nog bepalen. De katholieke minister Witte acht dus een huurverhoging in het komende jaar of begin 1960 zeker niet uitge sloten, maar de P.v.d.A. verklaart nu reeds beslist tegen te zijn. Bovendien heeft de voorzitter van de tweede kamerfractie der P.v.d.A. dezer dagen óp een congres van partijleden verschillende eisen gesteld, waaraan de regering zal moeten voldoen om op de verdere steun van de P.v.d.A. te kunnen rekenen. En daar zijn eisen bij, die bij de coalitiegenoten zeker nog wel ernstige bedenkingen zullen opwerpen en die wij nog maar niet voetstoots zien verwezenlijkt. Nu mogen de 15 mannen en de ene vrouw, die de regering vormen, in een goede verstandhouding met elkaar sa menwerken, al deze in en buiten het parlement gesproken woorden en ge stelde eisen zullen toch hun uitwerking op dit samenwerken doen gevoelen. De partijen komen er in ieder geval scher per door tegenover elkander te staan en de coalitiegedachte komt er steeds meer door in het gedrang. Gezien de problemen waarmede de re gering te worstelen heeft en krijgt, gezien ook de soms gestelde eisen, die door de samenwerkende partijen wor den gesteld, wordt het steeds twijfel achtiger of de regeringswagen nog het eindpunt, dat is de tweede kamer verkiezing in 1960, zal halen. Voor een vervroegde verkiezing zullen de meeste partijen de uitslag nu mis schien nog te twijfelachtig vinden, maar daar staat tegenover, dat de sa menwerking ook steeds stroever wordt en het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de zaak toch nog vastloopt. Niettegenstaande de wagen reeds lang kraakt, heeft de samenwerking het reeds enkele parlementaire stadia vol gehouden, maar de vraag is of dit nog lang zal duren. Er komen binnenkort beslissingen aan de orde waarbij de meningsverschillen sterker dan ooit naar voren zullen tre den. En als men de regeringswagen nog intact houdt, dan zal dit slechts kunnen door het vinden van slappe compromissen, die niemand zullen vol doen. Op 13 juni 1946 werd de heer K. de Haan wethouder van de gemeente Soest en dit houdt dus in, dat hij op 13 december zijn 12V2-jarig jubileum viert, zoals zijn collega, wethouder W. G. van Zadelhoff, dit eenl half jaar geleden deed. In Zaandam, niet ver van het Czaar Peterhuisje, werd de heer De Haan op 2 juni 1915 geboren. Men mag wel aannemen dat hij zich niets herinnert van deze plaats, want toen voorzichtig met lopen begonnen werd en het met praten nog maar heel slecht ging, vertrokken de ouders van de toekomsti ge wethouder met hun kind van elf maanden naar Soest. Eerst werd een huis in de Kerkstraat betrokken, maar het was oorlog en de boerderij in Hees lokte meer omdat daarmee de voedselpositie verbeterd kon worden. Vage herinneringen heeft de heer De Haan nog aan deze tijd en een daar van is als een soort nasmaak, want zij betreft het roestige water, dat bijna rood was en dat eerst gezeefd moest worden voor men het met afschuw drinken kon. Daarna zwierf de familie De Haan - wonend in vele huizen - door Soest. Het eerste onderwijs ontving de aspi rant-wethouder van mej. Brinkgreve in de Kerkebuurtschool en toen zijn ou ders op „Braamhage" gingen wonen, dat toen nog Rustoord" heette, kreeg de heer M. M. van Wely de jongen op school met wie hij later vele jaren in de gemeenteraad zou zitten. In 1929 was het gebeurd met school gaan, want opa was timmerman ge weest, pa was timerman-aannemer, dus het sprak haast wel vanzelf, dat de jonge Klaas de Haan ook timmerman moest worden. En dat gebeurde, al was het dan ook met weinig zin. Hamer, zaag en nijptang werden ech ter al spoedig neergelegd en de schil derskwast kwam er voor in de plaats Elf jaar werkte de heer De Haan bij de firma Kareisen Rademaker en dat was een hele tijd, want een schilders gezel hield het meestal niet zo lang uit bij één patroon. Met het verlaten van de school was het met het vergaren van kennis niet gedaan en vele cursussen brachten de toekomstige wethouder datgene bij wat onmisbaar is voor het bekleden van 'n dergelijke functie. In 1934-1935 in dienst bij het 16e re giment infanterie te Amersfoort, waar van heel veel Soestenaren deel uit maakten. Van hen waren velen ser geant, evenals de heer De Haan, maar die was het slechts twee dagen, want het missen van enkele appèls en mis schien wel het geven van een grote mond aan iets hoogs deden de smalle strepen verdwijnen en de beroemde ba nanenschillen kwamen er voor in de plaats, want sergeant De Haan was weer korporaal en dit is hij nu nog, maar b.d. Het werken bij de firma Kareisen Rademaker was prettig. De ene fir mant was gereformeerd en de andere katholiek en het viel de jonge schil der al heel gauw op, dat juist dit ver schil de sfeer op het werk gunstig be- invloedde, want men liet de kerk in het midden. Deze verdraagzaamheid was het tegen gestelde van wat de Soester raad in die jaren te zien gaf. Daar schold men elkaar soms van de stoel af en de jonge schildersgezel hoorde dit nega tief gedoe meermalen op de tribune aan en hij was ervan overtuigd, dat het beslist wel anders kon. In 1939, toen de heer De Haan voor de eerste maal in de gemeenteraad geko zen werd, was het al een stuk beter in de raad en dat barre schelden en beschuldigen was al verleden tijd ge worden. In 1934 kwam de heer De Haan in het werk voor de vakbeweging. Be stuurslid van de schildersgezellenbond en later van de Soester Bestuurders- bond. Persoonlijk had hij geen last van de werkloosheid, maar de werkloosheid van anderen bracht de jonge afdelings bestuurder veel rompslomp aan. Dit bracht hem echter zoveel kennis bij van werkloosheids- en werkverschaf fingszaken, dat hij in 1939 als expert op dit gebied met de heer J. Nooder voor de S.D.A.P. in de gemeenteraad ge kozen werd. De eerste vergadering maakte hij niet mee, want er was mobilisatie en het 16e regiment trok als 40e regiment naar Zeeland, waar in de lente 1940 hard gevochten werd. Capitulatie, krijgsgevangenschap in eigen land en toen naar huis. Er viel weinig te schilderen, dus maar wat rommelen op het kamp van Zeist en de Duitsers dwars zitten. Daarna in dienst van het Algemeen Ziekenfonds Amersfoort en Omstreken bij het invoeren van de verplichte ver zekering. Eerst om de nieuwe leden in te schrijven, later als bode, in 1943 als controleur van de buitendienst en in 1955 als chef van de buitendienst, met een rayon waarin 18.000 verzekerden wonen. De heer De Haan is er het bestuur en de directie van het ziekenfonds bijzon der dankbaar voor, dat zij hem steeds de gelegenheid gaven zijn functie als wethouder uit te oefenen, want zon der deze soepelheid zou het onmoge lijkheid geweest zijn het te doen. In oktober 1945 startte de noodraad en in 1946 werd het een gewone raad. Eerst twee wethouders, de heren Van Zadelhoff en De Haan en later 3, toen wethouder Van de Arend erbij kwam. Na 12V2 jaar kan de heer De Haan te rugzien op een prettige tijd in de ge meenteraad, zoals de jonge vakvereni gingsbestuurder zich die gedacht heeft toen hij 25 jaar geleden het nutteloos en schandelijk geheskres op de tribune van de toenmalige gemeenteraad aan hoorde. Verdraagzaamheid en respect voor el- kaars mening, maar met de wil om de eigen mening niet onder stoelen of banken te steken. En de praktijk heeft uitgewezen dat Soest met een dergelijke gemeenteraad wel vaart. TWEEMAAL DERTIG JAAR AMATEURTONEEL. „ONS GENOEGEN". In het programma van de jubileumuit voering, die de toneelvereniging „Ons Genoegen", ter gelegenheid van het tienjarig gestaan, op zaterdag 13 de cember houdt, staat, dat mevr. Geij- tenbeek-Meesters, voorzitter J. G. Ka merbeek en de heer W. Daselaar ge huldigd zullen worden omdat zij tien jaar lid van de vereniging zijn. Dat klopt, want zij werden lid bij de oprichting in 1948. Ook de heren G. Westerveld en L. Wortel zullen gehuldigd worden en als reden wordt aangevoerd het beoefenen van het amateurtoneel gedurende 30 jaar en dat klopt niet helemaal, want het is beslist langer geweest, hetgeen de huldiging nog meer verdiend maakt. „Ons Genoegen" is de jubileumviering begonnen met een bijzonder geslaagd openluchtspel in de zomer en 1200 toe schouwers hebben genoten van een massaal toneelstuk met een schutters gilde en een muziekcorps. Zaterdag middag 13 december is er een receptie in Eemland en op zaterdagavond wordt een blijspel van Hans Nesna in drie be drijven opgevoerd. De titel is „Anne- marie, zeg jij het maar". De regie heeft de heer M. J. ter Hoeve en het wordt gespeeld door de dames R. Meesters-Koorens, N. Geijtenbeek- Meesters, L. Craats-Henze, H. Rouwen- daaal en de heren L. Wortel, G. Wes terveld, G. Veldhuizzen, P. Jansen en W. Daselaar. De heren Westerveld en Wortel zijn dus weer van de partij, hoe wel ze al meer dan dertig jaar aan amateurtoneel doen en al heel wat ke ren gezwoegd hebben om hun rol zo goed mogelijk voor het voetlicht te brengen. De heer Westerveld begon te spe len in een groep, die was samengesteld uit leden van de voormalige voetbalver eniging „Soest". Het was een rol in een blijspel in 6 bedrijven en zijn rol bestond uit drie woorden. Niet meer en niet minder, maar van zenuwachtig heid had hij moeite deze drie in de goede volgorde en op tijd te zeggen. Daarna was het met de plankenkoorts gedaan en in de toneelgroep van de Katholieke Werkliedenvereniging speel de hij al gauw een hoofdrol. Na dit succes in „De roman van een krantenjongen" kreeg hij de smaak pas goed te pakken en hij werd lid van „De Vriendschap", een vereniging die in een schuur op de Eng repeteerde. In deze vereniging beleefde de heer Westerveld zijn mooiste toneelavond toen het gezelschap ten bate van de werklozen optrad. Het stuk mocht gra tis bekeken worden, maar de opbrengst van de tombola zonder nieten was voor de slachtoffers van de crisis. En er was een flinke opbrengst, hoewel een lot maar 5 cent kostte. „De Vriendschap" ging over de kop en na de oorlog ging „Hoger op" dezelfde weg, maar „Ons Genoegen" was op gericht en de heer Westerveld werd lid. Hij speelde vele rollen en het liefst zijn hem de vertolking van ruige figuren vissers, mijnwerkers en anderen, die het dagelijks brood niet met stilzitten kunnen verdienen. Met genoegen denkt de heer Westerveld vooral terug aan de opvoering van „De Vlam" in Soest en Baarn en het spel als mijnwerker in het stuk „Zwarte Willem" lag hem ook bijzonder. Enkele maanden gele den heeft men de heer Westerveld kun nen zien als Toontje, de kelner-café houder, in het openluchtspel en dat het toneelspel hem ernst' is blijkt wel uit de wijze waarop hij zonder aarzeling deze enorme rol op zich nam. De jubilerende amateurspeler houdt er nog lang niet mee op, want hij zou het toneel niet graag missen, want de toewijding waarmee hij zich voorbe reidt op zijn rol is bij de jeugd vaak heel ver te zoeken. De heer Wortel heeft een paar rollen op zijn naam staan waarvan men wel kan zeggen, dat het stuk er door ge dragen werd. Niet de minst belangrijke is die in „Eén die niet geteld werd". Dat Ons Genoegen tweemaal de beker van V.V.V. heeft kunnen winnen is voor een groot deel te danken geweest aan het spel van de heren Wortel en Westerveld, die een toneelvereniging de nodige punten kunnen bezorgen. Het begon met kinderoperettes, vele jaren geleden, en het werd toneel bij „DEKO", de groep van de R.K. Werk liedenvereniging. Daarna bij de J. B. T.B. en „De Figuranten", de toneel groep van de buurtvereniging Nieuwe- weg. Al deze verenigingen verdwenen en toen „Ons Genoegen" twee jaar be stond werd de heer Wortel lid. En het moet al heel gek zijn als hij bij het twintig, dertig, veertig en misschien vijftigjarig bestaan geen lid meer is, want hij kan zich niet voorstellen, dat hij het amateurtoneel vaarwel zou kun nen zeggen. Over twee weken speelt hij een rol in een blijspel, maar eigen lijk zijn dramatische rollen hem het liefst en dat deze hem ook het best liggen heeft hij in vele rollen bewezen. Maar men kan ervan overtuigd zijn, dat hij als eigenaar van het huwelijks bureau Fortuna in het stuk dat over twee weken opgevoerd wordt, voor ge noeg hilariteit zal zorgen om te doen vergeten dat hij van het drama houdt. Graag gaat de heer Wortel naar be roepstoneel en het ongedwongen sa menspel, dat bij amateurs de meeste moeilijkheid oplevert, heeft altijd zijn bewondering. ,Ons Genoegen'" is tien jaar en de vereniging zal met de goede speelsters en spelers, die er thans deel van uit maken, nog vele jaren reden van be staan hebben en een zware concurrent in de strijd om de V.V.V.-beker zijn. Zoals u in de dagbladen hebt kunnen lezen, heeft over het jaar 1957 de premieheffing voor de A.O.W. 200 miljoen meer opgeleverd dan aan de ouden van dagen werd uitgekeerd. Ik wil even vooropstellen, dat ik de A.O.W. voor ouden van dagen, die dit nodig hebben, van harte toejuich, maar dat neemt niet weg, dat ik het toch niet nodig vind, dat het rijk meer heft dan zij nodig heeft om tot die uitkering te komen. We kunnen natuurlijk als verontschul diging aanvoeren, dat de overheid nog geen ervaring in deze zaak had en dat dit de oorzaak is, dat er meer ge heven werd dan noodzakelijk was, doch in zijn bekendmaking heeft minis ter Hofstra daarover met geen woord gerept. Integendeel, ik las dat de mi nister deze 200 miljoen een „gelukkig verschijnsel" vindt. Bovendien is kort geleden bekend ge maakt, dat de heffingsgrens vermoede lijk wordt verhoogd, naar ik meen tot 7400,waardoor dus de opbrengst in de volgende jaren nog hoger wordt. Ik geloof om meer dan één reden, dat dit niet juist is. Eerstens, omdat bij het instellen van deze verplichte oudedagsverzekering geen sprake is geweest van het vormen van een re- servepot. Verder, omdat boven de te hoge premie-inkomsten nog te tellen zijn de miljoenen, die het rijk, via de belastingen, weer terugkrijgt, mede doordat in zeer veel gevallen de ont vangen A.O.W.-uitkering weer geheel wordt wegbelast. Dit geeft mij de overtuiging, dat de A.O.W.-premie met zeker 20 °/o kan worden verlaagd. Het hoeft toch niet zo te zijn, dat de minister van financiën met die A.O.W. z'n zoveelste melkkoe op stal zet. En dan nog dit. Bij een gemiddelde uit kering van 850,per persoon zouden wij op een totale uitkering van 855 miljoen gulden ruim 1.000.000 mensen boven de 65 jaar in ons land hebben. Is dat nou wel zo Of krijgen we dit geflatteerde ouden-van-dagen-cijfer door erg hoge „administratiekosten" H. OEKMAN. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag Hees 1—U.H.S.V. 1, 14.45 uur. Amerf. Boys AS.E.C. A, 15 uur. S.E.C. BHooglanderveen A, 15 uur. S.E.C. bQuick b, 15 uur. B.D.C. aActif a, 15 uur. Welpen H.V.C. 1—B.D.C. 1, 13.45 uur. B.D.C. 2Quick 3, 13.45 uur. Zondag C.D.N. 1—S.E.C. 1, 14.30 uur. S.E.C. 2Baarn 2, 14.30 uur. S.E.C. 4AP.WC. 3, 12 uur. B.D.C. 1's Graveland 1, 14.30 uur. B.D.C. 4Zebra's 4, 12 uur. Laren 5B.D.C. 5, 12 uur. Hockey zondag Dames 1Voordaan 2, 11 u., Schr.1. Dames 4Amersfoort 4, 12.30 u., Schr.1. Heren 1Gooi 6, 14.15 u., Schr.1. Dames 2Gooi 5, 11 u., Birkstraat. Dames 3Kampong 5, 12.30 u., Birkstr. Schaerweide 4Heren 2, 11 uur. Kameleon 6Heren 3, 12.30 uur. S.C.H.C. 6Heren 4, 12.30 uur. Handbal. Zondag B.D.C. 1Dorestad 1, 14.30 uur. B.D.C. AA.S.V. A, 13.05 uur. Korfbal. Zaterdag E.D.O. 1T.H.O.B. 2, 14.45 uur. Amersfoort gS.T.C. a, 14.30 uur. Zondag Hilversum 2E.D.O. 2, 12 uur. S.T.C. 1Excelsior 3, 14 uur. S.E.C. en B.D.C. hebben beide een zware wedstrijd voor de boeg. S.E.C. moet naar C.D.N. in Driebergen, waar Celeritudo en R.K. A.V.I.C. verlo ren en D.W.S.V. het slechts tot een ge lijk spel kon brengen. Het wordt dus wel uitkijken. S.E.C. komt in de volgende opstelling uit Doel J. v. Kooij, achter Jekel en Ten Hove, midden De Rooy, Ruttenberg en Van Kooij, voor De Bruin, Duijst, Maassen, Van Breukelen en Veldhuizen. Adams is vervangen door Van Kooij omdat hij geblesseerd is. B.D.C. krijgt de koploper 's Graveland op bezoek. Het elftal is als volgtdoel Roest, achter Hilhorst en Appelhof, midden Van Megen, Simons en v. d. Lugt, voor Westerveld, C. Huijgen, Bakker, De Ruigt en J. Huijgen.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1