ffilEPERK?' U €raf FRANS GUINEA stemde neen. ZWITSALETTEN Plotseling een zelfstandige staat: de 94ste ter wereld* „Liever armoede en vrijheid dan welvaart onder Frankrijk"* .Vaïc/i#3i&i TWEEDE BLAD Stram en Rheumatisch? ROUW- en TROUW kleding BAARN, TEL. 2783 Het fijne komt van de Banketbakker. KRUISWIJK fUGERS RIJWIELEN KERKSTRAAT 3 S0EST»TEL2036 Kinderrijwielen - Autopeds SOEST VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958. Een nieuwe natie heeft het licht der wereld gezien. Guinea, aan de West kust van Afrika gelegen, is na 68 ja ren Franse heerschappij zelfstandig geworden. Noch in Parijs, noch in Ko- nakry, de hoofdstad van de voorma- ge kolonie, had men verwacht, dat Guinea zo snel de vrijheid krijgen zou waarnaar het zozeer verlangde. Wie intussen grootse feesten naar aanleiding van deze geboortedag had verwacht, moet worden teleurgesteld. Zonder veel ophef werd van het re geringsgebouw de tricolore binnenge haald. De Franse politieagenten ver dwenen van de straten - anders ver- verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 anderde er vooreerst niets. Inderdaad had Guinea geen reden om feest te vieren. Zijn leidende poli tieke figuren geleken op wedders, die plotseling in de loterij een miljoen wonnen en wel zo onverwacht, dat ze het eerste moment niet goed wisten, wat ze er mee moesten beginnen. „Wij moeten de armoede in vrijheid boven de rijkdom der slavernij kiezen", had Secou Touré, de leider van de grootste partij in Guinea, zijn landge noten steeds weer voorgehouden. Toen de dag van de verkiezing kwam en zij beslissen moesten, of zij de nieu we Franse grondwet wilden aannemen, kozen 97 °/o der kiesgerechtigden voor de vrijheid in armoede. Zij stemden met neen. Het fort van de hoofdstad Konakry. dat zij zich slaven voelden of een bij zonder sterk ontwikkeld gevoel voor de politiek hadden, maar omdat zij Toeré vererenj en hij de vrijheid als hoogste goed had voorgesteld. Hoe zij echter offers moesten brengen, was steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 Trots toont deze jonge Afrikaner de beide ananasvruchten, die hij zojuist geoogst heeft. De Gaulle had de belofte gegeven, dat de volkeren van Afrika, die door Frankrijk geregeerd werden, door hun afwijzing van de grondwet onmiddel lijk de onafhankelijkheid konden krij gen. Niettemin had niemand verwacht, dat de Franse regeringschef zijn be lofte zó spoedig zou inlossen. Zo gebeurde het, dat Guinea om middernacht de 94e vrije natie der aarde werd, zonder een eigen vlag, een volkslied, een grondwet of een eigen waardemiddel te hebben. De 2,5 mil joen donkerhuidige inwoners van het land, dat bijna half zo groot als Frankrijk is, stonden in het begin bij na radeloos tegenover de nieuwe situ atie. Het parool van de vrijheid had ook hen begeesterd. Niet zozeer om- hen niet helemaal duidelijk, want de massa van Guinea bezit niets buiten hun primitieve lemen hutten. Het ge middelde inkomen van de arbeider bedraagt ongeveer een gulden per dag en is practisch het bestaansminimum. Economisch heeft Guinea een grote toekomst. Zijn uitvoer van grondstof fen en zuidvruchten had het vorig jaar een waarde vah 45 miljoen gul den. Ijzererts eru bauxiet, de grond stof voor de alluminiumfabricage, zijn in grote hoeveelheden aanwezig. De ge weldige waterkrachtreserves van het land wachten erop voor de energie winning te worden gebruikt. Franse en Zwitserse firma's hadden reeds de voorbereidingen voor de bouw van een reuzenkrachtcentrale bij Pechiney ge troffen, maar de vrijheid vorderde ook hier haar prijs. Parijs blokkeerde alle credieten, subsidies en soortgelij ke giften. Het trok bovendien alle Franse onderwijzers, ambtenaren en technici terug. Touré, die enkele weken geleden nog een pleidooi voerde voor de volle dige onafhankelijkheid, begint nu de mening te verkondigen, dat de verbin dingen met het voormalige moederland niet al te plotseling worden verbroken. Met de erkenning, dat hij een stap te ver is gegaan, zou hij graag voor zijn land de status van een dominion heb ben, want de opgaven, die de ontwik keling van het land veroorzaken, gaan zijn krachten te boven. Zonder buitenlands kapitaal en bui tenlandse deskundigen heeft Guinea's eerzuchtige regeringschef geen enkele hoop zijn plannen te verwezelijken. Hij verklaarde te hopen, dat het voor malige moederland Guinea niet in de steek zal laten. In het andere geval zou hij zich gedwongen zien de hulp daar te zoeken, waar deze werd aan geboden. Hij liet doorschemeren, dat hij verwachtte in Moskou een willig oor te vinden. Zo werd de 94e natie der wereld al enkele dagen na haar ontstaan tot schaakfiguur in de we reldpolitiek. Tóêré stamt uit een klein dorp In de jungle. Lezen en schrijven leerde hii op een missieschool. Verder dan 'n basis-schoolopleiding kwam hij niet. Zijn eerste geld verdiende hij als hulpkracht bij de Posterijen. Nauwe lijks 22 jaar oud, begon hij zich voor de politiek te interesseren. Hij trad toe tot de door communisten beinvloede vakbeweging, wat helemaal niet bete kende, dat hij communist was. Zoals vele andere Afrikaanse politici kwam hij veeleer tot de overtuiging, dat voor zijn vaderland een mengsel van socia lisme en totalitarisme precies het juis te was. Dank zij zijn buitengewone vitaliteit en zijn persoonlijke invloed gelukte het hem de verschillende po litieke groeperingen in zijn land te door Franse kolonisten aangelegde cacao-, koffie- en bananenplantages hun eerste vruchten droegen, werd Konakry een stad in de gebruikelijke zin. Tegenwoordig kan het zich zelfs beroemen op hoogbouw, eerste klas ho tels, moderne ziekenhuizen en scho len. De haveninstallaties behoren tot de beste aan de Westkust van Afrika. De armoedige wijken zijn echter nog niet verdwenen. In de buitenwijken zijn het nog overwegend hutten van golfplaten en leem. Hier leven dui zenden gelegenheidsarbeiders, die wel het meest de uitwerking van de los making van Frankrijk zullen onder vinden. Tegenwoordig ziet men in de straten van de stad een hele rij gesloten za ken. Zij behoren aan Fransen, die iet wat hals over kop naar hun vaderland trekken, omdat zij geloofden, dat zij aldra als ongewenst zouden worden beschouwd en niet wilden wachten, totdat men hen de zaak zou uitzetten. Niet minder zorgen maken zich de 7000 Franse kolonisten en exporteurs. In het Hotel de Paris kon men hen in groepjes bij elkaar zien zitten. Hun gezichten hadden een uitdrukking van grote zorg voor de toekomst. Zij wis ten maar al te goed, hoe snel zich bij voorbeeld in Chana het „klimaat" voor de blanken veranderde, nadat deze voormalige Britse kolonie onafhanke lijk werd. Thans worden de Europea nen in dat land weliswaar geduld, maar men berokkent hen niet weinig moeilijkheden. In januari was er een filmavond en in februari nam dokter Donker afscheid als voorzitter van de afdeling omdat hij naar Doorn vertrok. Hij werd opgevolgd door dokter Schutte. In maart werd een vierde prijs bij wedstrijden behaald en in april een eerste en een vierde prijs. Op 18 april en 9 mei werden examens gehouden en op 31 mei was er in De Meern een juniorenwedstrijd. Van vele tientallen ploegen bezette Soest de 12e plaats. In juni werd er bij Oranjehof een buitenoefening gehouden en in de vakman voor Uw kleding Nederhor*»" dei Berg. W. Bornhijm Jor^nweg 13 tfl. 029.45 545 Bussum - Melkweg* 11 - tel. 970$ verenigen. Als Tourné een rede houdt, dan hangen de toehoorders letterlijk aan zijn lippen. Bij de vrouwen van Guinea, die bij na allen met hem dwepen, maakte hij zich vooral bemind door zich tegen de dwanghuwelijken uit te spreken. Ook thans nog is het in dit land gebruike lijk, dat de vader zijn dochters in het huwelijk verkoopt, zonder hen de mo gelijkheid te geven de man van hun keuze te kiezen. Hoe modern de nieu- de regeringschef denkt blijkt ook uit het feit, dat hij zich bij kabinetzittin- Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in dui zenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat Kruschen de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschen's zes minerale zouten weer op gang. Er is beweerd, dat de zwarten in het noorden van Guinea tot de minst ont wikkelde leden van hun ras behoren. Juist daarom waren de Fransen ver rast, hoe snel die mensen zich als in dustriearbeider aanpasten. Dit bewijs van snelle aanpassing toont hoe voorzichtig men moet zijn, als men beweert, dat een primitief volk jaren nodig heeft de aansluiting aan de eeuw van de techniek te krijgen. Guinea is voor de Europeanen een van de zeldzaamste landen van Afrika. In Konakry ontmoeten Parijs en de jungle elkaar, vindt men kostbare sie raden tegenover heidense amuletten, Dior-kleding en lompen, neonverlich ting en kaarsen. In de afgelegen dor pen ziet men medicijnmannen met draagbare radio's en stamhoofden met luxe auto's. Stamvorsten die niet eens hun naam kunnen schrijven. tltr adres roor hei huren run OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN Daarom voor Boterletters en -staven Gevuld en dik Speculaas Chocolade- en Marsepainfiguren Harten en Hammen enz. naar Soesterbergsestraat 28 - Tel. 2532 Deelnemer St. Nicolaas-aktie. eerste week van juli bracht de collecte ƒ714,75 op. Er werd hulp verleend bij het vlieg- feest en op 14 en 15 juli waren de examens voor E.H.I.O. Op 25 juli werd een buitenoefening ge houden op het terrein van de heer Lam. Bij verschillende sportwedstrijden en ritten van Tempo was de E.H.B.O. in het afgelopen jaar aanwezig. Op 8 oktober is de nieuwe cursus be gonnen met 15 leden. Op 5 november is de wedstrijd om de Tempo-beker tus sen Amersfoort, Baarn, Bilthoven en Soest gehouden. Bilthoven won de be ker en Soest bezette de tweede plaats. De vereniging heeft op het ogenblik 117 leden, waarvan 44 gediplomeerden, 13 dames en 31 heren. Daarmee is het ledental op hetzelfde peil gebleven. Uit het financieel overzicht van de heer Hilhorst bleek, dat het afgelopen jaar ruim 300,aan baten heeft opgeleverd en het ligt in de bedoeling hiervoor een zuurstofkoffer te kopen. Namens de kascommissie verklaarde de heer H. Smit dat het financieel beleid van de penningmeester niets te wen sen overliet. Deelnemer St. Nicolaas-bonnenactie. Modern industriebedrijf in Guinea. Gezicht op de kathedraal van Konakry. gen door zijn vrouw laat vertegenwoor digen, als hij op rei? is. Bovendien wekt hij de zwarte Eva's van Guinea op zich voor politiek en de regering te interesseren. Zwarte reuzen met van zweet glim mende ruggen slepen zware zakken met cacao, bananentrossen en rubber- ballen naar de vrachtauto's. Spoor wegwagons rijden in eindeloze rijen aan om de hoogovens te vullen. In de haven van Konakry, de hoofdstad van Guinea met haar 65000 inwoners, wordt dag en nacht gewerkt. De lonen van de havenarbeiders zijn voor Eu ropese verhoudingen erg laag. Maar wie van de zwarte bewoners hier een vaste baan heeft, behoort tot de be voorrechten. Konakry zelf behoort helemaal niet tot een van de mooiste hoofdsteden van de wereld. In de eerste jaren van haar bestaan was ze niets meer dan 'n verzameling van schamele hutten. Eerst toen bauxiet, ijzer en mangaan in Guinea werden ontdekt, toen de E.H.B.O.-VERGADERING. De Koninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O., afdeling Soest, vergaderde onder voorzitterschap van dokter W. J. Schutte, in het St. Josefgebouw. De voorzitter verwelkomde de leden en hij gaf een korte terugblik op het afgelopen jaar, dat voor de vereniging rustig verliep en slechts de wisseling van voorzitter als een uit de rij sprin gende gebeurtenis had. Er zijn plannen om de zaak in het nieuwe jaar flink aan te pakken en de heer Schutte hoopte op de medewer king van de leden te kunnen rekenen. Er is steeds meer vraag naar E.H.B.O., vooral in onze gemeente, waarin het aantal ongelukken steeds toeneemt, terwijl het vooral in de laatste weken onrustbarend was. De E.H.B.O. is dan ook van veel belang. Soest kan er zich nu eenmaal niet op beroemen, dat de invoering van de maximum-snelheid hier zoveel resultaten heeft gehad, dus het is nodig, dat de E.H.B.O. paraat is. Om dit te kunnen is het echter no dig de cursussen te bezoeken. De voorzitter raadde de leden aan dit te doen. Na het lezen van de notulen gaf de secretaris het jaarverslag met ver schillende bijzonderheden over het af gelopen jaar. Mej. van Herwaarden gaf het verslag over de exploitatie van de ziekenauto in 1957. Er zijn 524 ritten gemaakt, waarvan 67 voor ongevallen langs de weg. De auto legde 12427 km af in 1957 en opnieuw is gebleken dat snelle hulp heel vaak nodig is. Per jaar kan 2750,gereserveerd worden voor de aanschaf van een nieuwe auto. De voorzitter dankte de secretaris, de penningmeester en mej. van Her waarden voor hun verslagen en het personeel van de ziekenauto voor hun werk. Nadat aan de heer Uijland de herinne ringsmedaille voor het 12V2-jarig lid maatschap uitgereikt was, ontvingen mevr. Homoed, mevr. Kochius, mej. Van Drie, mej. v. d. Kuil en de heren Van Drie, Smit, Lam, Hilhorst, Van Leeuwen en De Hooge het E.H.I.O.- diploma. Voor de bestuursverkiezing werd be sloten mevr. Regnery, die in het zie kenhuis in Utrecht ligt, herkiesbaar te stellen als bestuurslid, waarbij de voorzitter de wens uitsprak, dat zij spoedig genezen zal. Bij akklamatie werden mevr. Regnery en de heren Klomp en Hilhorst als bestuurslid her kozen. De contributie werd vastgesteld op 3,per jaar en het entree-geld op 1,50. Het werkcomité zal voor het komende jaar bestaan uit de heren De Hooge, Van Leeuwen, C. Klomp, Schaap en Smit. In de kascommissie hebben zitting mej. Smid en de heren Schaap en v. d. Vlies. Bij de rondvraag kwam ter sprake of het niet verstandig zou zijn nog even te wachten met het aanschaffen van een zuurstofkoffer en eerst eens te be kijken wat er aan nieuws op het gebied van de kunstmatige ademhaling op de markt is. Er werd besloten op de bijeenkomsten wat meer aandacht te besteden aan het oefenen en bij deze oefeningen zal meer gebruik gemaakt worden van snelver- band en steriel gaas om hierin vaar digheid te krijgen. Namens de E.H.I.O.-gediplomeerden dankte de heer Van Leeuwen de dokto ren voor het geven van de cursussen. Tenslotte werden bijzonderheden van de wedstrijden behandeld.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5