SOEST. m DE HOEK. DINSDAG 2 DECEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 90. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 DERDE EN VIERDE TREKKING WINKELIERSACTIE. De derde trekking van de St. Nicolaas- bonnenactie der Soester winkeliers heeft vrijdagavond in De Gouden Ploeg plaats gehad. De uitslag was alsvolgt Het heren- of damesrijwiel (of waar debonnen tot een bedrag van 200, werd gewonnen door J. A. Schleb&um, Troelstrastraat 2. Waardebon van 50,G. A. Groe- nestein, Troelstrastraat 53. Waardebon van 25,W. Hartman, Birkstraat 18. Mevr. van Breukelen, Lange Brinkweg 9. B. ter Horst, Vin- kenweg 33. Waardebon van 15,A. Hilhorst, Prins Bernhardlaan 21. A. Ediso, Ir Menkolaan 51. J. L. Kuiper, Juliana- laan 80. P. J. Bergman, Vinkenweg 24. G. de Bree, Schoolstraat 19. G. van Ooijen, Molenstraat 107. J. v. d. Heu vel, Veenzoom 2. J. v. d. Berg, Julia- naplein 5. A. J. Verkerk, Van Weede- straat 1. J. A. van Dorrestein, Korte Brinkweg 10. Trekking van maandagavond. ƒ200.brandstoffen of waardebonnen Fam. Ruttenberg, Klaarwaterweg 81. 50.waardebonnen E. van Soeren, Lange Brinkweg 38. 25.waardebonnen Corry Duwel, Steenhoffstraat 58. J. F. Smaal, Van Arkel-Instituut. 15.waardebonnen Mevr. v. Dijk, Noorderweg 81. P. de Jonckheere, Wil- helminalaan 26. W. M. v. d. Veer, Ju- lianalaan 30. H. Willemsen, Schouten kampweg 28. Mevr. J. Dammers, Steen hoffstraat 77B. R. Wassenaar, Nieuwe- weg 51. Mej. J. K. v. Gastel, Talmalaan 40. J. van Zon, Wald. Pyrmontlaan 23. J. Bunt, Koninginnelaan 125. J. de Man, Anna Paulownalaan 7. Ds P. DE SMIT 40 JAAR PREDIKANT. Gisteren, 1 december, herdacht ds P. de Smit, predikant van de Chr. Gere formeerde Kerk te Soestdijk, het feit, dat hij 40 jaar geleden door wijlen prof dr P. J. M. de Bruin te Oud-Beier land in het ambt werd bevestigd en hedenmiddag is er in de pastorie van de chr. geref. kerk aan de Prins Bern hardlaan een receptie geweest. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om de jubilerende predikant geluk te wensen. Ds. P. de Smit werd op 13 februari 1888 in de gemeente Haarlemmermeer geboren. Hij stu deerde aan de theologische school van de chr. geref. kerken in Nederland te Apeldoorn en deed in juli 1918 candi- daats-examen. Kort daarop werd de jonge predikant door het curatorium van de theologische school beroepbaar gesteld en op 1 december 1918 werd hij door professor De Bruin in het ambt bevestigd. De eerste gemeente waar ds De Smit als predikant werkzaam was na Oud- Beierland was Nieuwe Pekela (1923- 1926). Daarna Boskoop (1926-1929), Utrecht (1929-1946), Zeist (1946-1954) en van 1954-1957 in Middelharnis. Op 27 november van het vorig jaar kwam ds De Smit naar Soestdijk. Hij werd hier bevestigd door ds W. de Ruiter van Baarn. Ds de Smit was 10 jaar curator van de theologische school der chr. geref. kerken in Nederland te Apeldoorn. In Rotterdam was hij examinator sym boliek en te Middelharnis lid van de commissie die toezicht houdt op het middelbaar onderwijs. Ds de Smit was 23 jaar redacteur van „Ons Kerkblad", het orgaan van de Utrechtse chr. geref. kerken en hij gaf een bundel preken uit onder de titel „Gods weg is volmaakt". In de serie „Uit de levensbron" ver schenen ook verschillende preken van Ds de Smit. Zondagavond heeft ds De Smit in de chr. geref. kerk te Soestdijk een her denkingsrede uitgesproken ter gelegen heid van zijn 40-jarig ambsjubileum en hedenavond zal het met de gemeente gevierd worden. TENTOONSTELLING SOESTER VOGELVRIENDEN. Door de heer D. J. Bos, penningmees ter van de Nederlandse Bond van Vo gelliefhebbers is vrijdagavond, in de zaal van Eemland, de vogeltentoonstel ling geopend, die daar tot en met zondag gehouden is. Zij werd georganiseerd door „Soes ter Vogelvrienden" en de heer Bos prees dit initiatief, dat nu voor de zesde maal genomen is. De bond merkt ook aan de dagelijkse gang van zaken, dat de Soester afdeling actief is, want er zijn nooit moeilijkheden met de Bond. De heer Bos werd ingeleid door voor zitter C. Brand, die er zijn vreugde over uitsprak, dat het ook ditmaal ge lukt was de tentoonstelling te organi seren, al was het dan niet allemaal van een leien dakje gegaan. Het was daarom verheugend, dat de leden toch op deze tentoonstelling konden tonen dat het afgelopen jaar een goed kweek- jaar geweest is. De keurmeesters B. Smies uit De venter, H. de Groot uit Bergen op Zoom en J. Haans uit Geldrop, heb ben de vogels beoordeeld en de beste resultaten waren behaald door de he ren K. G. Wijnhoff, J. Wijnhoff en W. R. Mulder. Naast de bekers voor het kampioen schap waren er medailles beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur en door de bond en er waren vele prij zen van firma's en particulieren. W. R. Mulder kampioen oranje rood agaat (90 en tweede prijs duo. J. Wijnhoff eerste en tweede prijs trio en eerste prijs duo. Ook door H. G. Wijnands werd een eerste prijs be haald met 89 punten. Vele grasparkieten, oranjewevers, ja- panse nachtegalen, oranjekaakjes, cuba- vinkjes, zebra vinken, zwartkopnonnen en blauwfazantjes fladderden met hon derden andere vogels gedurende 3 da gen in Eemland en verschillende van hen bezorgden hun eigenaar een tweede of derde prijs. Tweede prijzen T. v. d. Broek (88 C. Brand (89+), K. G. Wijnhoff (88), H. G. Wijnands (88), E. A. G. Benne (89J. Wijnands (88). Derde prijzen J. Stichter (87 K. G. Wijnhoff (87+) tweemaal, J. Band jes (88), A. G. E. Boeschoten (88), G. A. C. van Doorn (87 J. Wijnhoff (87 G. H. v. d. Broek (88 E. A. G. Ben- ne (88), K. G. Wijnhoff (87) tweemaal, J. Stigter (87). PINKY, EEN BLANK NEGERMEISJE. Pinky leikt een blank meisje, maar zij heeft negerbloed in de aderen. Zolang zij in het zuiden van Amerika bij haar negergrootmoeder woont is dat minder erg dan in het noorden, waar zij als verpleegster voor een blank meisje wil doorgaan en tot de ontdekking komt dat dit allemaal teleurstellingen ople vert. Zij gaat dan ook terug naar het zuiden, naar de eenvoudige hut waarin haar grootmoeder woont. Ze is ver bitterd want in het noorden is de man van wie ze houdt. Hij reist haar achter na en is teleurgesteld als blijkt dat zij niet in het mooie grote huis woont dat hij aantreft maar in de armzalige wo ning van een negerin. In dat grote huis woont miss Em en grootmoeder Dicey eist van Pinky met veel bedreigingen dat ze deze blanke vrouw zal verplegen. Pinky voelt er niets voor, want juist deze miss Em heeft altijd getoond dat negers weinig meer dan voetvegen zijn. Ze haat haar dan ook. Toch neemt ze de verpleging op zich en het resultaat is dat zij na het overlijden van de patiente het grote huis erft, dat ze als ziekenhuis mag inrichten. Dat is helemaal niet naar de zin van de erfgenamen en er komt een proces. Pinky wint maar de nobele blan ken steken het huis in brand. Toch krijgt het blanke negermeisje Pinky een ziekenhuis, want met de blanke dokter, die van haar houdt, sticht ze een sa natorium. Dit is het verhaal van het toneelstuk „Pinky, het blanke negermeisje", dat door de toneelvereniging „Kunst naar Kracht" in het Ludgardisgebouw onder regie van Max Engberink opgevoerd is. De rol van Pinky was bij Nel v. d. Be- dum in goede handen en zij werd uit stekend geassisteerd door Iet Vernooy als de neger-grootmoeder, die 'n enorm respect heeft voor al wat blank is ter wijl Pinky juist door de blanken in op stand komt. Dokter Joe werd gespeeld door Bert Hom en Fred Jansen was de neger Jake Waters. Door Huurenkamp was de vrouw van Jake. Henk Voet bracht een ame- rikaanse politie-agent voor het zoek licht en de heer F. Jansen sr was rech ter Walker. Jeanne Hom had de rol van de ziekelijke Miss Em, André Jan sen was de vriend van Pinky en Wil Jak gaf de gestalte aan de nicht van Miss Em, mrs Wooley, die de negers haat. Het werd een goede vertolking van een stuk, dat, na Little Rock, weer volop in de belangstelling staat. B.D.C.'s-GRAVELAND 2-2. Voor de tweede maal heeft B.D.C. tegen het sterke elftal van 's-Grave- land gespeeld en voor de tweede maal is het een 2-2 gelijkspel geworden. 's-Graveland trapte af en begon in een hoog tempo enkele aanvallen, die af gesloten werden met schoten van de binnenspelers Van Elk en Kloosterman. B.D.C. antwoordde met een snelle uit val, waarbij de rechtsback Nieuwen- huizen gevaarlijk op keeper Leisner terugspeelde. Het werd een schot, dat hij maar met moeite kon houden. Weer kwam 's-Graveland in de aanval en al spoedig bleek, dat de gasten heel wat van plan waren, want ze deden alle moeite om keeper Roest te pas seren. Die was echter uitstekend op dreef en een paar maal dook hij harde schoten vakkundig uit zijn doel. Het overwicht van 's-Graveland werd na 5 minuten al beloond. Alberts kreeg de bal toegespeeld van zijn mid- denlinie en met een onhoudbaar schot passeerde hij keeper Roest. B.D.C. vocht hard terug en zag kans de zware druk van de gasten wat te verminderen. Er werd hard in de ach terhoede en middenlinie gewerkt en vooral Van Megen was uitstekend op dreef. Het elftal van 's-Graveland speelde echter in deze periode be slist beter en er zat grote variatie in de gevaarlijke aanvallen, waaruit ieder ogenblik het tweede doelpunt ge scoord kon worden. Verschillende ke ren kon Roest slechts redden door snel uit te lopen. B.D.C. gaf zich niet gewonnen en een aanval over rechts bood perspectieven. Bakker kreeg de bal en hij legde hem voor de voeten van Kaats, die direct schoot. De bal ging voorlangs het doei en er was niemand ir. de buurt om te scoren. Een combinatie van de gebr. Huijgen werd besloten met een kopbal van Bakker en even later schoot deze speler keihard tegen de lat. B.D.C. kwam er nu veel beter in, maar 's-Graveland verslapte niet. Rechts binnen Van Elk ging alleen door de achterhoede en met een stevig schot passeerde hij keeper Roest. Hilhorst stond echter klaar om de bal weg te trappen en De Ruigt ging het nu met succes alleen proberen. Vlak voor het doel werd hij echter terug gewezen door Schaap de spil van de gasten. Er werd snel en goed gespeeld met kan sen aan beiden kanten. Van Elk schoot net over de lat en een vrije schop van C. Huijgen werd door de keeper ge stopt. Nieuwe aanvallen van B.D.C. wezen erop, dat het gebeurd was met het overwicht van 's-Graveland en 10 minuten voor de rust stelde de zwoe gende Van Megen C. Huijgen in staat een hard schot te lossen, dat voor B.D.C. de gelijkmaker betekende. In de tweede helft ging B.D.C. direct in de aanval. Verschillende malen was het bijzonder gevaarlijk voor het doel van 's-Graveland, dat het eerste kwar tier niets in de melk te brokkelen had. Enkele schoten gingen naast of werden gestopt, maar na 5 minuten had Bak ker succes. Hij kreeg de bal na goed samenspel van Kaats en C. Huijgen en zijn harde schot betekende een 2-1 voorsprong. Het leek erop, alsof 's-Graveland di rect gelijk ging maken, want de rechts buiten Van Houten ging gevaarlijk snel op het doel af. Hij werd echter vakkundig tegengehouden door Wes- terveld. Kort daarop schoot Alberts in de benedenhoek van het doel, maar een snelle duik van Roest keerde ook dit gevaar. Het werd wat rommelig in het veld en de scheidsrechter belegde verschil lende malen een conferentie met de aanvoerders. Tot ruw spel kwam het echter niet al werd aan beide zijden stevig gespeeld. B.D.C. zag na een kwartier het overwicht verloren gaan en nu kwam 's-Graveland weer gevaar lijk opzetten en een kwartier voor het einde kwam het verwachte doelpunt. Th. Mat nam een vrije schop wegens hands en hij plaatste de bal naar linksbuiten Van Doorn, die onhoud baar voor keeper Roest inschoot (2-2). Nu begon de strijd om het winnende doelpunt en het werd een spannende strijd. Roest in het doel, Hilhorst en Westerveld achter en in de middenli nie v. d. Lugt, Simons en 'Van Megen gaven de voorhoede van 's-Graveland geen duimbreed toe. Roest redde een paar maal door snel uitlopen en kort voor het einde voorkwam hij een doel punt door een schot van Alberts te houden dat onhoudbaar leek. Het bleef 22 en dat gaf precies de verhouding in het veld weer. VERMINDERING LOONBELASTING. De inspecteur der belastingen te Baarn brengt in herinnering, dat verzoeken om vermindering van Loonbelasting voor het jaar 1959 wegens hogere kos ten van verwerving, persoonlijke ver plichtingen, buitengewone lasten en giften aan kerkelijke, charitatieve, cul turele, wetenschappelijke en het alge meen nut beogende instellingen, zo spoedig mogelijk moeten worden inge diend te zijner inspectie, afd. Loonbelas ting, Huize „Peking", Javalaan 3 te Baarn, met duidelijke vermelding van naam, adres en geboortedatum alsmede naam, adres en stamnummer van de werkgever. Zij, die reeds voor het jaar 1958 een vermindering genoten, moeten opnieuw een verzoek doen voor het jaar 1959. Het oude verzoek wordt niet automa tisch in behandeling genomen. Overigens wordt verwezen naar het formulier „mededelingen aan de werk nemer" hetgeen door de werkgevers wordt verstrekt. MIXED HOCKEY CLUB SOEST. Dames Soest 1Voordaan 2 4-2. Soest 2Gooise H.C. 5 1-1. Kampong 5Soest 3 8-0. Soest 4Amersfoort 4 0-1. Heren Soest 1Gooise H.C. 6 6-0. Schaerweide 4Soest 2 3-1. Kameleon 6Soest 3 0-2. S.C.H.C. 7—Soest 4 1-3. Het eerste team van de Soester dames heeft in een snelle wedstrijd een ver diende overwinning behaald op Voor- daan 2 en vooral het uitstekende spel van de Soester spil, mej. L. v. d. Ster ren, heeft hiertoe veel bijgedragen. De rust ging in met een 1-1-stand door een doelpunt van mej. A. Groe nendijk. Na rust drukte Soest nog wat harder door en dank zij het goed opbouwende spel van mej. M. Ebbers en mej. C. Beurs wist mej. Groenen dijk nog eenmaal te doelpunten, ter wijl mej. S. Hoppenbrouwers voor de vierde goal zorgde. Interieur van de geheel vernieuwde zaak in levensmiddelen en tabaksartikelen van de heer F. Verwoerd aan de Beukenlaan. Een poosje geleden ontmoette ik, 's nachts thuiskomende, op mijn erf een heer, die zijn bromfiets voor mijn huis had neergezet. Het was één uur in de nacht, op welk tijdstip je geen vreemd persoon meer op je erf verwacht. Ik vroeg hem dan ook, vermoedelijk met wat wantrouwen in mijn stem, of hij iets zocht. Hij wees op mijn openstaande garage en de daarin staande fietsen en ver telde, dat hij even wilde waarschuwen, omdat er tegenwoordig zoveel vreemd volk langs de weg is. Dat klonk niet eens zo gek en ik kon eigenlijk niet anders doen dan hem voor zijn attentheid bedanken. De manier echter waarop hij weg scheurde op zijn bromfiets en zijn nog even schichtig omkijken of ik er nog stond, bracht mijn wantrouwen weer boven en het leek mij daarom goed de politie er mee in kennis te stellen, die om 1 uur in de nacht meestal min der goed gelovig is dan ik. Het nummer wist ik wel, dacht ik, sloeg het aan en wachtte. De bel hoor de ik duidelijk overgaan. 5 maal, 8 x, 10 x, tot het me plotseling te binnen schoot, dat ik vermoedelijk bezig was de bode van het gemeente huis en zijn familie uit bed te bellen. Ik had inplaats van 2641 nummer 2643 aangeslagen. Er zullen hier of daar wel een paar niet malse woordjes zijn gevallen, en daarom hierbij mijn excuses voor de gestoorde nachtrust. Ik heb maar niet meer het goede num mer gedraaid, want de heer op zijn bromfiets kon nu overal zijn behalve in Soest. Dit zou niet zijn gebeurd wanneer onze politie, zoals reeds hier en daar in ons land het geval is, een nummer had dat niet meer uit je geheugen gaat. Het beste zou zijn 8888, maar dat is vermoedelijk door technische redenen niet mogelijk. Toch moeten we zien dat we een num mer van 4 gelijke cijfers krijgen, zoals voor de brandweer. U weet wel 4x3. Onze redacteur zal het nieuwe nummer er wel bij ons inhameren met Voor grote en kleine rellen vier maal (zoveel) bellen. H. OEKMAN. Dames 2 speelde een prettige wed strijd, maar de Soester achterhoede had niet bepaald haar dag. Toch heb ben de Soester reserves een gelijk spel bevochten. Nog voor rust stond Gooi met 1-0 voor, maar na rust maakte mej. I. Blokdijk het Soester doelpunt. Jammmer was het, dat de Soester meisjes niet wat meer heb ben geprofiteerd van het uitstekende spelen van rechtsbuiten mej. L. Hen- ny, die steeds weer met goede passps de Soester binnenspeelsters kansen gaf. Deze konden ze echter niet benutten. Het eerste elftal van de heren speelde een vrij harde wedstrijd, waarin de Soester spelers zich nogal eens aan een mangevecht waagden. Deze snelle wedstrijd leverde een 6-0-overwinning op, maar het viel op, dat de Gooi-spe- lers over een betere lichaamsbeheer- sing beschikten dan de Soestenaren. Het was jammer, dat beide ploegen er blijkbaar niet van op de hoogte waren, dat de rust eventueel benut kan wor den om te praten en te mopperen, want dit gebeurde nu tijdens de wed strijd. Bij de rust was het 3-0 voor Soest, Het tweede herenelftal heeft een ne derlaag geleden en is daarmee wel uitgeschakeld voor de promotie. In een prettige wedstrijd tegen pret tige tegenstanders zijn ze eervol ver slagen en men mag aannemen dat Schaerweide door deze overwinning zal promoveren. Na rust redde André Sporenberg de Soester eer door het enige doelpunt te scoren. B.D.C. SPEELT ZAALHANDBAL. B.D.C. neemt met een dames- en een meisjeselftal deel aan de zaalhand balcompetitie in Utrecht. Zondagmiddag speelde B.D.C. 1 tegen Dorestad 1 en de Soester speelsters waren ver in de meerderheid. Het spel werd uitstekend verdeeld en met doelpunten van Tini Duwel (2 x) en Riet Kaats kreeg B.D.C. een 3-0-voor- prong. Dorestad maakte hierna een tegenpunt. B.D.C. A speelde tegen A.S.V. A en verloor met 0-3.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1