Is onze betalingsbalans gezond Vier zwarte maanden. SOEST. EV DE HOEK. VRIJDAG 5 DECEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 91. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 In de buitenlandse pers verschijnen de laatste maanden meer dan eens ar tikelen, die erop wijzen, dat de finan ciële positie van Nederland ten op zichte van de buurlanden uitzonderlijk gunstig mag worden genoemd. Wij zou den op dit moment zo ongeveer de sterkste munt van het Europese vas teland bezitten. Bestudeert een leek onze cijfers van in- en uitvoer over dit jaar, dat al weer spoedig afscheid gaat nemen!, dan zou hij geneigd zijn de buitenlandse persstemmen volmondig te beamen. In de eerste drie kwartalen van 1958 werd onze invoer voor 88 °/o door de export van goederen gedekt. In de eerste negen maanden van 1957 be droeg dit cijfer 72 Het lijkt er niet op, dat deze gunstige gang van zaken door het laatste kwar taal nog zal worden bedorven, want in de maand oktober bedroeg het ver melde dekkingspercentage 95 °/o. Er is dus nog eerder sprake van een stijging dan van een daling. Wij mogen echter niet alleen de han delsbalans bezien, want deze vormt een onderdeel van de betalingsbalans. Deze laatste is een overzicht van alle betalingen tussen binnen- en buiten land. De handelsbalans heeft alleen betrekking op goederen, terwijl bij voorbeeld de dienstenbalans de beta lingen aanwijst uit hoofde van ver richte scheepvaartdiensten enz. Ons goud is bijna opgeslokt De dienstbalans zal dit jaar een on gunstiger beeld vertonen, want in het scheepvaartbedrijf zal het jaar 1858 stellig niet als gunstig de herinnering ingaan. Mogelijk zal ook de goudbalans een minder opgewekt beeld vertonen, want wij hebben onlangs nog 30 miljoen dollar overgemaakt aan het Internatio nale Monetaire Fonds, waarbij we nog een lening hadden staan. Deze is thans geheel afgelost, maar we moesten daar van 19,6 miljoen dollar in goud beta len Dat is een flinke aderlating voor onze goudvoorraad en men moet zich wel afvragen of dit percentage niet wat lager had mogen zijn. De leiders van genoemd fonds zijn echter finan ciële deskundigen bij uitstek en zij durven Nederland dus wel iets te vragen, waaruit hun vertrouwen dan kan blijken in Nederlands financiële toestand. Ondanks de minder gunstige inzet van het jaar, ondanks de opzettelijke boy cot van Nederlandse goederen door Indonesië verwacht men voor 1958 een overschot van ca. 1,5 miljard op onze betalingsbalans. Met een deviezenre serve van 5 miljard zullen we in staat zijn ruim 4 maanden onze geheïe in voer te financieren. Zelfs met voorzichtige Nederlandse ge reserveerdheid mag men deze cijfers uitermate gunstig noemen. Sociale onrust. De zwakste plek in onze economische toestand is de toenemende onrust op sociaal gebied. In dit verband kan ge wezen worden op de zeven eisen van de Partij van de Arbeid inzake het te volgen regeringsbeleid. Men eist een weduwen- en wezenverzekering, men wil verdere verhoging van het wel vaartspeil der minder draagkrachtigen. Deze twee eisen, worden zij ingewil ligd, zullen gevolgen hebben voor de loonhoogte. Over de wenselijkheid van deze maat regelen kan men van mening verschil len, maar zeker is, dat bij verwezelij- king de kostprijzen van onze producten omhoog zullen gaan. Minister Zijlstra heeft daarop gewezen toen hij voor het beleid van 1959 aandrong op een verder voortzetten van het thans be staande verbruikspeil en op het ver mijden van een hernieuwde overbeste- ding. Intussen zijn de vakbonden van Getemde welvaart. Hetzelfde geldt van een huurverhoging. Zij kan noodzakelijk zijn of niet. Ho ger huur leidt tot compensatie in loon en dus tot prijsstijging van onze ex port. Wij mogen hierbij vragen of wij onze welvaart soms te veel inkrimpen ten einde internationaal een sterke ex portpositie te krijgen. We kunnen daar aan het probleem koppelen in hoe verre men door maatregelen buiten on ze grenzen onze sterkere positie kan gaan ondermijnen, zodat we straks noch een welvaartsverhoging noch een sterke financiële positie overhouden. Op het gebied van deviezenpotten en -overschotten kweken kan men ook een te degelijk standpunt gaan inne men in een wereld waarin alle ze kerheden reeds lang op losse schroe ven zijn gezet. Alle in het voorgaande opgeworpen gedachten en problemen kunnen er echter toe leiden, dat de sterke positie van onze betalingsbalans in korte tijd als sneeuw voor de zon wegsmelt. Bovendien is er nog een aantal be drijfseconomische factoren, die in de zelfde richting werken. In de eerste pïaats denken wij daarbij aan het in- vesteringsvraagstuk. En in 1959? Minister Zijlstra en velen met hem verwachten dat in 1959 er opnieuw sprake zal zijn van verbetering der conjunctuur. Mocht deze verwachting juist zijn, dan wordt de invoer spoe dig zoveel groter, dat menigeen op nieuw klaagliederen zal aanheffen over dreigende balanstekorten. De strijdvraag van thans betreft de wijze waarop betalingsbalanstekorten ontstaan. Worden deze alleen of in hoofdzaak veroorzaakt door investerin gen en overmatige voorraadvorming of zijn de consumenten de schuldigen, die bij toenemende welvaart hun verbruik opvoeren De taak van de overheid zal zijn om uit te vinden hoever het eerste kan worden toegestaan zonder de consumenten in hun bestedingsdrang te zeer te schaden. Wij mogen dankbaar zijn voor de snelle genezing van onze betalingsbalans. Uit dit genezingsproces is echter wel gebleken, dat in het zichtbare tekort van ruim een jaar geleden een flink stuk geheime reserve verscholen is geweest, die veroorzaakt werd door spe culatieve factoren, waaraan men niet op korte termijn conclusies mag ver binden omtrent het al dan niet gezond zijn van onze nationale economie. auto met grote snelheid uit de bocht J sinds 1955 is er geen cent meer op de bij Zonnegloren vloog en tegen een bank gezet. De penningmeester heeft boom terecht kwam. Een meisje uit 1 - - Soest en een jongen uit Zeist werden op slag gedood en van de andere vier inzittenden werden er drie zwaar ge wond. Op 12 november stak een meisje in Soesterberg, ter hoogte van St. Jan, onverwacht de rijweg over. Zij werd door een auto gegrepen en overleed op weg naar het ziekenhuis Op 16 november reed de Soestenaar H. in de bocht bij Tensen met zijn auto tegen een boom. Zijn vrouw werd uit de wagen geslingerd en was op slag dood. Dezelfde dag gebeurde er in Soester berg een ernstig ongeluk, dat het aan tal doden van dit jaar op twaalf bracht. Drie amerikaanse vliegers reden met een sportwagen tegen een lichtmast en twee van hen stierven in het hos pitaal te Utrecht. Het jaar is nog niet om, maar laten wij hopen, dat de lijst niet langer wordt. GROOT GAASBEKER GILDE ZONDER PROBLEMEN. Enkele weken geleden heeft het Groot Gaasbeker Gilde een vergadering ge houden waarin een nieuwe ouderman gekozen werd. Dit was de heer W. Schimmel, die dinsdagavond voor de tweede maal een vergadering van het gilde leidde. In zijn openingswoord sprak de ouder man er zijn vreugde over uit, dat meer dan 100 leden gekomen waren om deze vergadering bij te wonen, maar voor de meesten gold deze belangstelling de moeilijkheden op financieel terrein, die ook de vorige maal al ter sprake gekomen waren en waarvan nu op heldering gegeven zou worden. De heer Schimmel 'hoopte, dat iedereen de nodige zelfbeheersing en zelfdisci pline zou tonen bij de discussies over deze affaire, die een bedreiging vormde voor het vierhonderd jaar oude Groot Gaasbeker Gilde, dat ieder lid lief is. Als de zaak rustig besproken zou wor den dan konden de moeilijkheden uit de weg geruimd worden, waarna met nieuwe moed gewerkt kon worden aan de verbetering van het gilde tot een broederschap van oud-Soestenaren, die het behoort te zijn. Uit de notulen bleek reeds, dat er op vorige vergaderingen geprotesteerd was tegen de vrij hoge uitgaven tijdens be stuursvergaderingen en toen de voor zitter op- en aanmerkingen na een het kasgeld bij zijn privé-geld gedaan en met goedvinden van de oudvoorzit ter niets op de bank gezet. Er zijn verschillende uitgaven gedaan, waarvan geen bescheiden aanwezig zijn en toen de kascommissie aan het be stuur vroeg of een deskundige de zaak eens mocht bekijken, werd dit gewei gerd. De heer Hilhorst stelde de vergadering voor het oude bestuur (zonder de nieuwe ouderman) het vertrouwen op te zeggen en met een schone lei te be ginnen. De voorzitter dankte de heer Hilhorst voor zijn openhartigheid, maar een verslag van de kascommissie is wat anders dan de gegronde aanval op het beleid van het bestuur. De heer Hil horst vond hetgeen hij zei voldoende, want van een zo onvolledige boekhou ding was verder weinig te zeggen en de vele posten waarachter een vraag teken gezet moest worden, spraken hun eigen taal. De kascommissie kon er geen wijs uit worden en toen het bestuur weigerde een deskundige de zaak te laten onder zoeken was dit voor de leden van de commissie voldoende reden om niet te tekenen. Samengevat had de kascommissie er groot bezwaar tegen, dat er geen no tulen werden gehouden van de be stuursvergaderingen, zodat niet bewe zen kon worden hoeveel er gehouden zijn. Ook waren de verteringen te hoog. Er werd geen geld op de bank gebracht en van verschillende posten werden door de bestuursleden afwijkende ver klaringen gegeven. De voorzitter betreurde het, dat er op deze wijze actie gevoerd werd, al moest hij toegeven, dat er inderdaad ver schillende afkeurenswaardige dingen in het beleid van het bestuur aan te wijzen waren. Dat er niets op de bank kwam is een gevolg van het standpunt van de oud-voorzitter, die van mening was, dat men het geld voor de lopende uitgaven van een jaar in huis moest hebben. Op dit moment was er echter zoveel op de bank, dat de verteringen van deze avond niet betaald konden worden, dus dit was opgelost. De heer Schimmel kreeg de indruk, dat het vanaf 1929 niet in orde was met het kasbeheer en al die jaren zijn er kascommissies geweest, die het wel geloofden. Nu werden echter terecht de puntjes op de i gezet en bestond de kans dat verschillende onjuistheden uit de wereld geholpen werden. 1 oktober 1957 tot 1 december 1958. Het beginsaldo was 668,36 en het eindsaldo 1339,51 en juist deze gun stige gang van zaken bracht de discus sies op gang, want in het laatste jaar was er zoveel bijgekomen en in vorige jaren blijkbaar niet. De voorzitter wees erop, dat dit tendele een gevolg was van de verhoogde pacht, maar ingrijpender was, dat er twee jaar geleden meer uitgegeven was dan de kas bevatte en dat had de penningmees ter uit eigen zak gedaan. Deze achter stand had men eerst moeten inlopen. De heer G. de Beer vroeg zich vol ver Op 16 februari van dit jaar vond het eerste verkeersongeluk met dodelijke afloop in onze gemeente plaats en het slachtoffer was de 48-jarige mejuffrouw Kelderman, die onverwachts met haar fiets de Van Weedestraat overstak en gegrepen werd door een auto van een Soestenaar, die geen kans zag de wiel- rijdster te ontwijken. Zij werd op slag gedood. In het voorjaar en de zomer gebeur den er tientallen ongelukken zonder dat er doden te betreuren waren, maar op die zomerse derde augustus begon de reeks, die vier maanden later 11 slacht offers telde. Op zondagmiddag reed de bromfietser O. uit Hilversum op de Peter v. d. Bre- merweg. Hij had zijn tienjarig nichtje uit Amersfoort gehaald omdat het meisje enige tijd bij hem zou logeren. Op de beruchte overweg, die sinds en kele weken beveiligd is, werd de brom fiets gegrepen door een sneltrein die uit de richting Amersfoort kwam en beiden werden op slag gedood. Op 25 september verongelukte de heer E. Visser in Soesterberg. Bijna een maand genoot Soest nu van de zegeningen, die de snelheidsbeper king ongetwijfeld met zich meebrach ten, maar toen vielen er in drie we ken acht slachtoffers. Op zondag 26 oktober reden twee jonge mensen op de Steenhoffstraat ,u.uMtn ..ij., uc vflAWMiiucii van met grote snelheid tegen een boom. mening, dat de langzame verbetering Een meisje uit Amersfoort en een jon- oracnr ae Kascommissie verslag uit over van onze economische positie geheel gen uit Baarn. Het meisje zat achter het het jaar 1956-1957 en het werd een aan de werkgevers ten goede komt en stuur en bij de Boerenleenbank raakte 1 weinig vleiend verslag, het tijd wordt ook aan werknemers zij van de weg. reed een vprkeersnaal en --..e ccn ue wereia genoipen weraen. later tijdstip verwezen had, kreeg pen-1 Punt voor punt behandelde de voor- ur mngmeester C. Butzelaar het woord om 1 zitter de klachten van de kascommissie, m0cht.f zijn' di® 0.Vfrfc^ te. geven van waarblj hij de leden de gelegenheid gaf dgaa?ne helpe,! briefde Het heerlijke avondje, waarnaar vooral de kinderen zo hebben verlangd, maar waartegen veel ouderen hebben opge zien, is dan toch gekomen. Voor velen gaan wensen in vervulling, voor sommigen zal de wens vroom blijven omdat misschien een- beetje te hoog gegrepen werd. Maar kleine teleurstellingen daargela ten mogen we toch wel zeggen, dat de verraste en verheugde gezichten ver in de meerderheid zullen zijn. Wanneer het plannetje tot uitvoering is gekomen waarmee een bekend dorps genoot rondliep, zijn er over een paar uur ook verraste gezichten van mensen, die in het geheel niet meer aan Sinterklaas zouden geloven of denken. Onze dorpsgenoot liep namelijk rond met het verlangen „iets" te doen op Sinterklaasavond voor een paar van die mensen, waaraan de goede Sint zeker voorbij zou gaan. Het is met de huidige Sinterklaas im mers zo gesteld, zulks in tegenstelling tot de ware bisschop van destijds, dat zijn goede gaven pas los komen wan neer er eerst geld in het gleufje ge stopt is. Zo is dat helaas nu eenmaal. Dat geld is bij meer mensen dan u denkt niet aanwezig, terwijl zij in de eerste dagen van december toch ook dat gevoel van verlangens en wensen krijgen, dat ons met de paplepel is in gegeven. Voor deze mensen wilde onze dorps genoot „iets" doen, al snapte hij wel, dat het slechts een druppel op een gloeiende plaat zou zijn. Maar, zei hij, ik wil op Sinterklaasavond het ge voel hebben, dat ik ergens een paar mensen, die het kunnen gebruiken, een verrassing heb bereid. Of ik iemand kende. Het leek mij be ter hem te verwijzen naar kerkelijke en sociale instanties, die hem wel kon den vertellen waar Sinterklaas het meest welkom zou zijn. Welke wegen hij bewandeld heeft weet ik niet. Ik vond het alleen jammer, dat ik niet een paar weken eerder zijn verlangen kende. Ik had dan graag tijdig deze plaats gebruikt om hem in contact te brengen met men sen, die hetzelfde verlangen hebben, of adressen te geven van armen of oud jes, die aan Sinterklaas onbekend zijn. Maar misschien dat dit nog lukt voor Kerstmis. Zonder Sint Nicolaas iets te kort te doen, geloof ik, dat Kerstmis zich minstens evengoed leent om iets voor zijn medemens te doen. Wanneer er inwoners mochten zijn, die hun zienswijze te uiten. Tenslotte kreeg de heer G. Hilhorst opnieuw het woord en hij bleef bij zijn voorstel het oude bestuur het vertrouwen op te zeggen en naast de voorzitter nieuwe bestuursleden te benoemen. De vergadering begroette dit voorstel met applaus, maar de heer Schimmel zette uiteen, dat dit niet zo gemakke lijk was als het wel leek. Het bestuur was voor 4 jaar gekozen en de heren voelden er niets voor af te treden. Er waren bezwaren gemaakt tegen het houden van de bestuursvergaderingen in de zaak van de penningmeester en of bazing af hoe deze gang van zaken de Zaak Van de Penningmeester en mogelijk was als er een boekhouding^6 Penningmeester stelde daarom zijn bestond en een ander lid vond d„e J. ("nct,e ter beschikking. De voorzitter raadde de vergadering aan vertrouwen te hebben in een betere gang van zaken. Over een jaar kan dan een nieuw bestuur gekozen worden als het tijd van aftreden is. De heer Schimmel deed de toezegging, dat er voortaan notulen van de leden- te hoog en hij kreeg de indruk, dateervergadering.en zullen komen en dat meer bestuursvergaderingen genoteerd de secre'aris jaarverslagen zal maken, waren dan er gehouden zijn. Dit viel Boekingen zullen gespecificeerd gedaan kaartje aan de redactie van ons blad is hiervoor voldoende. H. OEKMAN. bestond en een ander lid vond dat er heel weinig rente van de bank bij geschreven was. Dit klopte, want er had ook maar 125,op de bank ge staan. Een derde spreker vond de verterin gen op de bestuursvergaderingen - va riërend van 17,50 tot 19,50 - veel waren dan er gehouden zijn. Dit viel echter niet te bewijzen, want er wer den geen notulen bijgehouden van deze vergaderingen. De voorzitter wees erop, dat de borrel tjes tegenwoordig meer kosten dan vroe ger, zodat een bestuursvergadering ook meer kost dan enkele tientallen jaren geleden. Bij monde van de heer G. Hilhorst bracht de Kascommissie verslag uit over .i ■- mciiYgeveis u.n gueue r.Miui en oium en uij ue ouerenieenoanK raakte 1 weinig vleiend verslag dat het tijd wordt ook aan werknemers zij van de weg, reed een verkeerspaal Toen om opheldering van duistere pos- welvaartsverruiming toe te staan. Over j omver en kwam tegen een boom te- ten gevraagd werd, had het bestuur dit punt willen wij thans niet filoso- recht. Beide inzittenden waren op slag er zich met tegenstrijdige verklaringenue neer ahxhvj^ uat u« eren, maar alleen vaststellen, dat meer dood. vanaf gemaakt en een onderhoud met stuursleden, die zo gewantrouwd wor- verbruik onze betalingsbalansoverschot Op zaterdagavond, 8 november waren de kascommissie vermeden. den, niet uit zichzelf bedanken, za aantasten. I zes jongelui het slachtoffer toen een 1 Er was helemaal geen aparte kas en De heer Schimmel stelde voor te stern- worden en de controle van de kas zal niet meer als een jaar achteraan komen, zoals nu het geval is. De voorzitter gaf de verzekering dat de gemaakte fouten niet herhaald zullen worden, zodat hij de vergadering voor stelde een streep onder de hele zaak te zetten. De heer Hilhorst vroeg wie nu penning meester zou worden. Hierin was nog geen beslissing genomen, maar in geen enkele beslissing zal hij vertrouwen hebben, want het hele bestuur had de kascommissie tegengewerkt. Het was de heer Hilhorst een raadsel dat be- men over het al dan niet doorgaan onder het oude bestuur, waarbij hij de voorwaarde stelde, dat als het be stuur niet het vertrouwen van de ver gadering zou hebben, hijzelf zou aftre den, terwijl de kans zou betaan, dat de andere bestuursleden toch zouden blijven zitten tot het volgend jaar, om dat ze voor vier jaar gekozen waren. De heer H. Rademaker nam het op voor de nieuwe ouderman en stelde voor de goedkeuring te hechten aan het voorstel van de voorzitter en een jaar door te gaan met het oude bestuur. Verschillende andere leden bleken voor deze gang van zaken te voelen, maar vooral de leden van de kascommissie wensten geen vertrouwen te hebben in het oude bestuur. 109 personen stonden op de lijst, twee gingen voor de stemming weg, zodat door 107 leden gestemd werd. Hiervan brachten 70 leden hun stem uit voor het handhaven van het bestuur en 35 stemden tegen. Er waren 2 blanco stem men. Het bestuur zal dus blijven zitten tot het volgend iaar en dan zal uitgemaakt worden of de heren W. Schimmel, H. Hilhorst, C. Butzelaar, W. Logtestein en B. Rademaker herkozen zullm wor den of nieuwe bestuursleden het vierhonderd jaar oude gilde zullen lei den. Er werd een kascommissie benoemd voor het jaar 1958, bestaande uit de heren M. Hilhorst, G. de Beer en C. v. d. Breemer en in de kascommissie voor het jaar 1959 hebben de heren C. v. d. Breemer, H. Rademaker en W. van Asch zitting.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1