225 Soester verenigingen in het winter seizoen. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 9 DECEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 92. OESTER(()OÜRANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Het Hervormd Kerkkoor, onder leiding ▼an Maarten Kooij, zal op 19 december in de gerestaureerde oude kerk zingen ter gelegenheid van de inwijding. Het ligt in de bedoeling eens per maand in de kerk een concert te geven met me dewerking van het instrumentaal en semble, dat vaak met het koor samen werkt. Het koor verricht baanbrekend werk op het gebied van liturgie en kerkzang en ook deze winter zal dit Soester koor door de radio te horen zijn. Daarnaast de gebruikelijke mede werking aan de kerkdiensten. Bij de heropening van het gerestau reerde kerkgebouw aan de Torenstraat zal het koor onder meer een achtstem mig koorwerk van Heinrich Schütz uitvoeren. De Anker-Emaille heeft een personeels vereniging met 80 tot 90 leden. Twee jaar geleden werd het tienjarig bestaan gevierd met een feestavond in „Bos en Duin". Het begon als voetbalclub, die vriendschappelijke wedstrijden speel de en het werd een vereniging van uit stapjes en gezellige avonden. Door de ploegendiensten is het moeilijk vaste bijeenkomsten te houden, maar het be stuur zal deze winter vergaderen om de feestavond van februari voor te bereiden. Aan het begin van het winterseizoen is er ook een feestavond gehouden. Tabitha is een vereniging van dames, die iedere donderdagavond in een zaal van de Emmakerk samenkomen om de tijd met gezelligheid, thee, breien en handwerken door te brengen. Kort ge leden is het vervaardigde beschikbaar gesteld voor de restauratie van de Oude Kerk. Aan het St. Nicolaasfeest is aandacht besteed en ook het Kerst feest zal niet vergeten worden. Eens per jaar gaan de dames een dag uit, maar den is het zomer. St. Lucas, de r.k. afdeling Soest van de bond van schilderspatroons bestaat, maar daarmee is ongeveer alles gezegd, want er is betrekkelijk weinig aktivi- teit. De afdeling bestaat al 25 jaar als deel van de r.k. bond, die ongeveer 1800 leden telt. In Soest zijn 9 leden, die zich verenigden om de belangen van de schilderspatroons te behartigen, maar tegenwoordig dopt iedereen zijn eigen boontjes omdat er weinig moei lijkheden op de arbeidsmarkt zijn. Voor de oorlog viel het wel eens niet mee het werk behoorlijk betaald te krijgen, maar dat is veranderd. Vandaar de ge ringe belangstelling. Toch denkt nie mand eraan de afdeling op te heffen, want er kunnen nog wel eens andere tijden komen en het georganiseerd zijn is in overeenstemming met de bisschop pelijke wens. De Elisabethvereniging Soestdijk werkt in alle stilte. Het is een r.k. charita tieve vereniging met een vijftal dames als bestuurslid en vooral met kerstmis is er aktiviteit, want dan wordt bekeken welke mensen in aanmerking komen voor een kledingpakket of welke baby's van kleertjes moeten worden voorzien. Eens in de maand vergaderen de dames en dan worden de werkzaamheden be sproken, want ook de zieken worden niet vergeten en zij krijgen bezoek. Crocus is niet alleen de naam van een bloem, maar ook de meisjes vereniging van de Emmakerk heet zo. Op woens dagmiddag komen de leden van 7 tot 10 jaar bijeen van 2 tot 3 uur en het uur daarop de meisjes van 11 en 12 jaar. Na de behandeling van een bijbelge deelte wordt er gehandwerkt en de ver vaardigde artikelen mogen mee naar huis genomen worden, waar de fami lieleden ze kunnen bewonderen. Vérder worden er spelletjes gedaan. St. Nico- laas is natuurlijk niet vergeten en over enkele weken zal er een kerst wijding zijn. In februari is er een feestavond in samenwerking met an dere jeugdclubs van de hervormde kerk. De Hervormde Jeugdgemeenschap houdt iedere zaterdagavond, van 8 tot 10, een instuif in Eltheto. Deze is niet alleen interkerkelijk maar zelfs toegankelijk voor iedereen. Een week of drie is men dan gast, waarna de leden beslissen of de nieuweling als lid geaccepteerd kan worden. Dit instuifwerk is niet andelij k georganiseerd, maar wel is de Soester H.J.G. aangesloten bij het C.J.M.V. dat de Ernst Sillemhoeve als „Hoofdkwartier" heeft. Deze instuifavonden zijn niet alleen gezellig, maar ook leerzaam. Er komt wel eens een spreker, er wordt een film gedraaid en soms is er een fo rumavond. Eens in de maand wordt een avond aan sport en spel besteed, met tafeltennis, dammen enz. terwijl er ook wel eens muziekavonden zijn. De H.J.G. heeft ongeveer 40 leden. Patrimonium, de woningbouwvereni ging, heeft, evenals andere woning bouwverenigingen, te lijden gehad on der de gevolgen van de oorlog, die de band met de leden zeker niet hechter maakte. De vereniging heeft 46 wonin gen op de Talmalaan, de Korteweg, de Krommeweg, de Nieuweweg en de Schoolstraat. De huizen zijn in 1921 gebouwd en het bestuur van de vereniging zal deze winter verschillende malen vergaderen om de belangen van de bewoners te be spreken, terwijl gezorgd wordt voor het onderhoud van de huizen uit de opbrengst van de huren. De Studiekring van de Nederlandse Protestantenbond houdt bijeenkomsten aan de Rembrandtlaan. Eens in de drie weken komen daar de leden van de studiekring bijeen. Het zijn over het algemeen jonge mensen, die nog niet aan de middelbare leeftijd toezijn, maar een scherpe grens is er niet. Er worden na een inleiding door mej. Jolles verschillende onderwer pen besproken. Zo discussieert men over godsdiensten, die er naast het chris tendom zijn. Soms vormen onderwer pen, die voor de V.P.R.O.microfoon behandeld zijn, aanleiding tot interes sante discussies. Filippus is de gereformeerde mannen- vereniging, die iedere dinsdag om de veertien dagen in de Wilhelminakerk vergadert en daar, na het behandelen van een bijbels onderwerp, de leden in de gelegenheid stelt van gedachten te wisselen over een onderwerp op cul tureel of maatschappelijk terrein. Meestal is dan door een der leden een inleiding over dit onderwerp gehouden. Vroeger werden er wel jaarvergade ringen en feestelijke vergaderingen ge houden, waaraan ook de dames van de leden deelnamen, maar de laatste tijd is daar weinig meer van gekomen. Het is mogelijk, dat er deze winter een spreker van buiten uitgenodigd wordt, zoals dit wel meer gebeurd is. DE WERKLOOSHEID IN SOEST. In de maand november 1958 daalde het aantal ingeschreven werkloze mannen in het gewest Soest met 16 t.w. van 279 naar 263. Uit de gemeente Baarn waren hiervan 105 mannen, uit Eemnes 7 en uit Soest 151. De daling van de werkloosheid kwam voornamelijk tot uitdrukking bij het hotelpersoneel (8), het handelsperso- neel 16) en het kantoorpersoneel (10). De werkloosheid onder de losse arbei ders en de minder geschikten nam enigszins toe. De geregistreerde arbeidsreserve in de bouw- en metaalnijverheid bleef vrij wel gelijk aan die op het einde van oktober 1958. De werkloosheid van mannen in de bouwnijverheid was deze maand zelfs lager dan in de overeen komstige periode van het vorig jaar. De werkloosheid van mannen in de metaalnijverheid bleek deze maand evenwel dubbel zo hoog als in novem ber 1957. Uit de analysé van de geregistreerde arbeidsreserve blijkt, dat de seizoen-, de structuur- en de overige werkloos heid (w.o. de conjuncturele) afnamen. De wrijvingswerkloosheid bleef gelijk aan die in oktober 1958 en de werk loosheid van minder geschikten nam met bijna 10 toe. Het aantal gerepatrieerden uit Indo nesië daalde met 4 mannen en 5 vrouwen en resteerde met 58 mannen en 6 vrouwen. De vraag naar mannelijke arbeidskrach ten daalde met 23 (van 133 naar 110), hetgeen veroorzaakt werd door muta ties in de metaalnijverheid, de groep kantoorpersoneel en losse arbeiders. Op het einde van november 1957 wa ren in Baarn 64 mannen werkloos, in Eemnes 8 en in Soest 106. De werkloosheid van vrouwen bleef vrijwel constant. In de vraagcijfers deden zich meer mutaties voor dan in de aanbodcijfers. GEMEENTERAADSVERGADERING. Woensdag, 17 december, s'avonds 7.15 uur, komt de raad van Soest bijeen ter afdoening van de navolgende agen da 1. Vaststelling van de raadsnotulen van 17 juni 1958. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 24 september 1958 van C. Verheus inzake de verharding van een gedeelte van de Plesmanstraat en achterpaden, alsmede een daarbij be horend rapport van de directeur van gemeentewerken d.d. 18 november 1958. nr. 584-11, met voorstel dit schrijven in handen te steller, van burgemeester en wethouders ter afdoening, overeen komstig het vermelde in dat rapport. b. Aanbieding van de statuten van de vereniging „Rustenburg" met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. c. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten, met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. d. Klacht van bewoners van de Gallen- kamp Pelsweg, d.d. 20 november 1958, inzake de slechte toestand van het wegdek, met voorstel deze in handen te stellen van burgemeester en wethouders ter afdoening. e. Mededeling van de Commissaris der Koningin, d.d. 26 november 1958, in zake de herbenoeming van Mr. S. P. Baron Bentinck tot burgemeester van Soest met ingang van 1 december 1958, met voorstel deze voor kennisge ving aan te nemen. f. Mededeling van aio commissaris der Koningin, d.d. 2 december 1958, in zake de beëdiging van Mr S. P. Baron Bentinck, met voorstel deze voor ken nisgeving aan te nemen. 3. Voorstel tot het verlenen van mede werking tot de aanschaffing van ont wikkelingsmateriaal ten behoeve van de Chr. kleuterschool te Soesterberg. 4. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een extra krediet voor a. de aanschaffing van een nieuwe me thode voor Engels ten behoeve van de openbare u.l.o.-school. b. tot vergroting van de bergruimte in de openbare lagere school te Soest-Zuid. 5. Voorstel tot het verlenen van me dewerking ingevolge artikel 72 der Lager-onder wijs wet tot a. het aanbrengen van een wastafel in de hoofdenkamer der Chr. school Hees. b. de aanschaffing van sets ten behoeve van de R.K. Jongensschool. 6. Voorstel tot verkoop van grond a. gelegen tussen de Soesterbergsestraat en de Vosseveldlaan en aan de Chr. Huygenslaan aan N.V. Bouw- en Aan nemingsmij. Bakhuizen te Hilversum. b. gelegen aan de Buys Ballotlaan, aan J. Lisman te De Bilt. c. gelegen nabij de Laanstraat, aan W. J. Sukel. 7. Voorstel tot het verlenen van een aanvullend krediet voor a. de bouw van een nieuwe chris telijke lagere school te Soesterberg. b. de bouw van de tweede R.K. school te Soesterberg. 8. Voorstel tot naamgeving aan nieuwe wegen op de Soester Eng. 9. Voorstel tot het aangaan van een ruiling van wegen, gelegen te Soes terberg met de Staat der Nederlanden. 10. Voorstel tot het huren van het pand Veldm. Montgomeryweg 29 (politie post) van A. J. G. de Birk te Hilver sum, gedurende het jaar 1959. 11. Benoeming van twee leden van het bestuur van de instelling voor Maat schappelijk Hulpbetoon. 12. Voorstel inzake toepassing van art. 13 van de Lager-onderwijswet 1920. 13. Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de hinderwetverordening. 14. Voorstel tot verpachting van grond aan diverse landbouwers. 15. Voorstel tot verhuring van het jachtgenot op gemeentegronden voor de periode van 15 januari 1959 tot 15 januari 1962 aan J- v. d. Krol te Maartensdijk en H. van Kooij te Soest. 16. Vaststelling van de „Verordening tot regeling van de gemeentelijke genees kundige dienst, tevens instructie voor de gemeenteartsen in de gemeente Soest". 17. Voorstel tot het garanderen van rente en aflossing van een door de Afd. Soest en Omstreken van de Ne derlandse Vereniging tot bescherming van dieren, aan te gane geldlening. 18. Voorstel, tot het verlengen van de ontruimingstermijnen van enige onbe- woonbaarverklaarde woningen. 19. Voorstel tot het verlenen van een krediet voor de aanleg van een riole ring in de Noorderweg en het ver beteren van die weg. 20. Voorstel tot de stichting van een openbare kleuterschool te Soesterberg. 21. Voorstel tot oninbaarverklaring rechten as en vuilnis. 22. Voorstel tot aankoop van een per ceel grond, gelegen aan de Prof. Lo- rentzlaan te Soesterberg, van mevr. C. E. v. d. Mey-Muis. RECEPTIE WETHOUDER DE HAAN. Wethouder ,K. de Haan viert zater dag 13 december zijn 1272-jarig jubi leum als wethouder en het bestuur van de P. v. d. A. te Soest biedt de jubilaris een receptie aan, welke za terdagmiddag in hotel „Eemland" ge houden wordt. Aanvang 2.30 uur, in gang Korte Brinkweg. S.E.C. WINT MET 4-3, S.E.C. heeft een verdiende overwinning behaald in een wedstrijd tegen het Amsterdamse K.B.V., die voor de links binnen van de gasten, G. van Horn, al heel ongunstig verliep. Na een kwartier kwam hij in botsing met aanvoerder Ten Hove en hij brak zijn linker onderbeen. Van schuld was in het geheel geen sprake, want Ten Hove viel de K.B.V.- er correct aan. De gasten hebben dan ook in geen enkel opzicht blijk gege ven, dat ze ruw spel of opzet de oor zaak van dit ongeval vonden en na een onderbreking van een half uur is de wedstrijd in prettige sfeer verder ge speeld, Van Horn werd op het veld door dokter Stroband behandeld en hierna door de auto van de Soester E.H.B.O. naar het Wilhelmina ziekenhuis in Am sterdam gebracht. S.E.C. nam de helft van de kosten voor haar rekening. S.E.C. begon de wedstrijd met enkele aanvallen op het doel van keeper De Jong en Maassen kreeg al direct een kans, maar de backs Jacobs en Aaftink beletten hem te scoren. Duijst legde De Bruin de bal zo gunstig voor de voet, dat hij alleen op het doel van keeper De Jong kon afgaan, maar Aaftink be lette hem op het laatste moment te schieten. Na schoten van Veldhuizen en Van Breukelen werden de aanvallen van S.E.C. wat schaarser en K.B.V. kwam aan bod. Dierkx, de middenvoor, loste een vliegend schot, dat net naast ging en een hard schot van Wessels, de rechtsbinnen, ging hoog over. Keeper van Kooij toonde zich niet zo zeker als bij zijn debuut voor S.E.C., maar dit belette hem niet af en toe uitstekende dingen te laten zien. Na het ongeluk, dat Van Horn trof, werd het spel hervat met Abraas op de linksbinnenplaats. Al gauw kreeg Veldhuizen de bal en hij plaatste zuiver voor de voeten van De Bruin, die zeer beheerst met het linker been inschoot. (1-0). Duijst loste kort hierna een uitstekend schot in de uiterste hoek en keeper De Jong kon de bal met moeite corner slaan. Aan de andere kant was Jekel goed op dreef en verschillende malen redde hij uitstekend als het doel van Van Kooij bedreigd werd. Met verre trappen zette hij, evenals Ten Hove en Rutten- berg, de voorhoede aan het werk, ter wijl de half spelers Van Kooij en De Rooij goed stuwend werk verrichtten, waardoor de aanvallen gevaarlijk ble ven. Schoten van Maassen, Veldhuizen en De Bruin leverden echter minder op dan het schot van invaller Abraas, dat een kwartier voor het einde van de eerste helft de gelijkmaker betekende. Vijf minuten later kwam D*uijst voor het doel, hij plaatste de bal voor, en Aaftink miste. Maassen schoot hard in en S.E.C. had met 21 de leiding, die kort voor rust weer veranderd werd in een gelijke stand toen Van Kooij bij een hoge voorzet van rechtsbuiten Bos misgreep. Midvoor Dierkx kon nu zon der moeite scoren. (2-2). Met aanvallen van beide kanten kwam de rust. De tweede helft begon met een hard schot van Veldhuizen, dat door keeper De Jong tot corner gemaakt werd. De ze werd genomen en nu schoot Maas sen hard in. Opnieuw een corner, maar deze leverde niets op en K.V.B. ging Het was een nogal uiteenlopend ge zelschap waar we zondagmiddag mee zaten, doch bij alle verschillen hadden we één ding gemeen een door Sinter klaas diep geslagen wond in de finan ciën. Dit zou, in aanmerking genomen het plezier, dat we voor de opgemaakte cen ten hadden genoten, niet het ergste zijn, maar met de Kerst en Oud en Nieuw voor de boeg, werd de toestand zeer beangstigend geacht. Niemand zag er eigenlijk een gat meer in, tot er één met zo'n hagelnieuw idee kwam, geheel aangepast aan deze tijd, dat we er allemaal stil van werden. Het kwam in het kort hier op neer. In deze tijd, nu er voor ons wordt ge zorgd van de wieg tot het graf, moet het toch eigenlijk niet kunnen voor komen, dat we ieder jaar, na de maand december, een grote financiële kater hebben. In een verlichte eeuw als de onze is dit iets dat geheel uit de toon valt en daarom was men van mening, dat hier voor een sociale voorziening moest worden getroffen. Er werd besloten aan de voormannen van de partijen, waarop wij steeds zo trouw stemmen, een verzoek te doen met iets te komen waardoor die jaar lijkse narigheid wordt voorkomen. Een compleet plan was er ook al en het is zo simpel, dat een kind de zaak kan regelen. De premieheffing van de A.O.W. heeft een overschot van ca 200.000.000, Die wil minister Hofstra nu wel ge bruiken voor de weduwen en wezen, maar wij vinden, dat we daar hele maal geen boodschap aan hebben, om dat voor hen toch een extra heffing komt. Verder ontvangt de minister, via de motorvoertuigenbelasting, een slordige 200 miljoen meer dan hij aan de wegen uitgeeft en we lieten ons vertellen, dat het overschot van de ziektewet ook nog eens 100 miljoen be draagt. Er zullen nog wel meer van die „over schotjes" zijn, maar alleen deze drie reeds vormen een bedrag van 500 mil joen gulden. Nu dachten wij zo 500 miljoen op 10 miljoen inwoners is altijd nog 50 gul den per hoofd en het zou prettig zijn als de minister ons dit bedrag ieder jaar b.v. 20 december uitbetaalde. Er zouden natuurlijk landgenoten zijn, die meer ontvangen dan zij besteed hebben, maar dat kan de feestvreugde alleen maar verhogen. Bovendien zou den we met deze sociale voorziening een beste beurt maken en de wereld zou zeggen die Hollanders doen het toch maar weer best. H. OEKMAN. in de aanval. Weer was het Jekel, die redding moest brengen nadat hij eerst gemist had en de bal ging weer op het doel van De Jong af. De Bruin stond nu op de middenvoorplaats en Maassen was rechtsbuiten gaan spelen. Hij kreeg de bal voor het doel, met alleen keeper De Jong als hinderpaal. Hij schoot, maar had de uitlopende keeper beter kunnen omspelen, want deze kreeg de bal tegen zijn lichaam en een langdu rige aanval op het doel van Van Kooij bracht heel wat gevaar. Soms werd er wat vreemd geschutterd in de achterhoede van S.E.C., maar de aanvallers van K.V.B. werden in be dwang gehouden en na twintig minu ten werd een nieuw S.E.C.-overwicht beloond met een doelpunt van De Bruin, die uit een combinatie van J. v. Kooij en Veldhuizen kon scoren. Hard schoot hij in de uiterste hoek en S.E.C. had met 3-2 de leiding. Een kwartier voor het einde scoorde De Bruin zijn derde doelpunt en nu had S.E.C. een vrij veilige 4-2-voorsprong, die nog even in gevaar kwam toen linksbui ten Hamerling enkele minuten voor het eind van de wedstrijd de stand op 4-3 bracht. De Soester achterhoede hield echter goed stand tegen de Amsterdamse aanvallen en S.E.C. behaalde een ver diende overwinning. D'e S.E.C.-spelers, die van enige sup porters ieder twee banketletters gekre gen hadden, schonken er elk een aan een K.V.B.-speler. GESLAAGD. Mej. Els Janssen alhier is te Amster dam geslaagd voor het examen apothe kersassistente.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1