Mr BURGER VELDE VONNIS. De behandeling van de begroting in de raadsafdelingen. IN DE HOEK. OFFIGëLE MEDEDELINGEN. VRIJDAG 12 DECEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 93. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Vierde kabinet-Drees viel over een „verlengingswetje". De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie ln de Tweede Kamer, mr Burger, heeft, zoals bekend is, in feite reeds op 22 november, toen de P.v.d.A. haar fak keldragersdag hield, een aanslag ge- pleegd op het leven van het vierde kabinet-Drees. Eén van de zeven eisen, die als even zo vele dolken gericht waren op het hart van het huidige kabinet, luidde „Het verwerkelijken van een conjunctuurbe leid en het wettelijk vastleggen van de daartoe noodzakelijke bevoegdheden, zoals voorgesteld in het wetsontwerp be treffende de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen, de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek." In verband met de bestedingsbeperking is indertijd besloten tot een tijdelijke verhoging van de omzetbelasting op sigaretten, televisietoestellen, personen auto's, motorvoertuigen en autobanden, een verhoging van de vennootschaps- en vermogensbelasting, een verhoging van het biezondere invoerrecht op ben zine en een vrijstelling van de omzet belasting op sigaren. Deze verhogingen lopen echter per 1 januari 1959 af. Minister Hofstra had daarom bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend, de tijdelijke maatregel met twee jaar te verlengen en de verhoging dus ook te doen gelden voor 1959 en 1960. Het punt in kwestie. Van vrijwel alle zijden is echter in de Kamer tegen dit voorstel bezwaar ge maakt. Algemeen wilde men een ver lenging der verhoging voor één jaar aanvaarden, maar geen enkele partij, behalve de Partij van de Arbeid, voel de er voor zich op dit moment voor twee jaar tegelijk te binden. De minister van financiën verklaarde echter, dat een verlenging voor twee jaar noodzakelijk was. Verschillende leden van de K.V.P., V.V.D., C.H.U. en A.R. dienden vervol gens een amendement in, om de ver lenging toch tot één jaar te beperken en prof. Romme voegde hier een motie aan toe, waar de regering in werd uit genodigd, de Kamer tijdig in de gele genheid te stellen om te beslissen over de vraag, of de verlenging ook voor 1960 zou gelden. Prof. Romme was van mening, dat de beslissing hierover beter genomen kon worden wanneer het advies van de S.E.R. over de huur- en melksubsidies bekend is. Er was dus geen sprake van, dat de voorstemmers voor deze motie bij voorbaat een verlenging der belas tingmaatregelen ook voor het jaar 1960 van de hand wezen. Zij wilden zich al leen op dit moment nog niet daaraan binden, maar liever nu een beslissing nemen voor het jaar 1959 en dan na het bekend worden van het S.E.R.-advies de situatie opnieuw bezien, om dan eventueel alsnog tot een verlenging der maatregelen ook voor het jaar 1960 over te gaan. Intern overleg. Toen de Kamer dinsdag te middernacht uiteenging, zat de zaak muurvast. Zo brak de woensdagmorgen aan. De ministerraad kwam bijeen, om te over leggen of het kabinet voor de meerder heid van de Kamer wel of niet zou zwichten. Het is duidelijk geworden, dat zowel de minister-president, dr Drees, als de mi nister van financiën, de heer Hofstra, desnoods aan de wensen van de Kamer tegemoet wilden komen, maar de ande re socialistische ministers, de heren Suurhoff, Vondeling en Samkalden, wis ten van geen wijken en sloten zich in principe geheel aan bij het fakkeldra gersstandpunt van mr. Burger. Daarmee was het lot van het kabinet bezegeld. Alle socialistische ministers besloten uit de regering te treden, ter wijl de andere ministers hun porte feuille ter beschikking hebben gesteld van de koningin, hetgeen wil zeggen, dat zij bereid zijn voorlopig aan te blijven. Wat nu? Het eerste woord is nu uiteraard aan H.M. de Koningin. Het ligt voor de hand, dat prof. Romme de opdracht zal kriigen een nieuw kabinet te vormen, althans de mogelijkheden te onderzoe ken, die kunnen leiden tot de samenstel ling van een nieuw kabinet. Zullen er dan opnieuw vertegenwoor digers van de P.v.d.A. gevonden kunnen worden, die aan het werk van een coa litie-kabinet deel willen nemen Of zal er na dertien jaar aan een socialistisch- roomskatholiek regeerbeleid een einde komen En wie zullen dan bereid ge vonden worden de in onze dagen wel bijzonder moeilijke taak over te ne men En wat zal het gevolg zijn, wanneer de P.v.d.A. in de oppositie gaat? De ver antwoordelijkheid van mr Burger en de zijnen, die een kabinetscrisis op dit moment en op zulk een punt hebben durven forceren, is wel groot De begroting 1959 is door de raadsleden in twee afdelingen behandeld en er is rapport van uitgebracht aan het college. De eerste afdeling bestond uit wethou der W. G. van Zadelhoff, voorzitter, de dames E. C. van Goor-Cleton en S. M. Polet-Musler en de heren C. van Andel, J. W. D. Berkelbach, J. K. de Bruin, J. H. Hom, H. C. Klarenbeek, P. C. Pieren en P. R. van Roomen. Van de tweede afdeling maakten deel uit wethouder dr D. J. P. Oranje, voor zitter en de heren J. v. d. Arend, J. E. Brouwer, L. J. Dijkstra, B. H. A. El- bertse, P. Grift, D. de Haan, J. G. Kal den en P. H. Versteijne. Rapportrice van de eerste afdeling was mevr. S. M. Polet-Musler en raporteur van de tweede afdeling de heer J. v. d. Arend. Algemene opmerkingen. Een lid van de eerste afdeling acht een tijd van ca 14 dagen voor de be studering van de begrotingsstukken te kort. Een lid van de tweede afdeling zou graag zien, dat het college een ur gentieplan opstelt. In het bijzonder voor wegverbeteringen. Zowel de toe gangsweg tot het industrieterrein als die tot het station Soest-Zuid voldoen niet meer aan de eisen. Dit lid heeft er begrip voor, dat in de huidige om standigheden niet meer aan alle ver langens kan worden voldaan, maar juist daarom is een urgentieplan nood zakelijk. Openbaar Slachthuis. De eerste afdeling zou graag zien, dat er een splitsing wordt gemaakt tussen de kosten van de keuringsdienst van slechtdieren en van vlees en de kosten van het openbaar slachthuis, in verband met het steeds stijgende tekort van j^et i slachthuis. Een lid van de tweede afdeling zou graag de keur- en slachtrechten met 1 cent per kilo verhoogd zien om de ho ge kosten te bestrijden. Hij acht dit geen overwegend bezwaar voor slagers en consumenten. Een ander lid van deze afdeling ziet deze zaak niet zo eenvoudig, omdat rekening gehouden moet worden met de tarieven in andere gemeenten. Men moet voorkomen, dat grossiers in andere gemeenten gaan slachten. Deze afdeling zou graag een overzicht hebben van de tarieven in andere gemeenten, waaronder Nijkerk. Gemeentewerken. In beide afdelingen wordt ontstemming geuit over het feit, dat bij de gehou den verkiezingen niet alle partijen tij dig zijn ingelicht over het uiteindelijke formaat van de aanplakborden. Hierdoor kwamen enkele partijen met aanmerkelijk grotere affiches dan an dere partijen. Opzet tot bevoordeling wordt hierachter niet gzocht, maar men acht het toch nodig, dat maatregelen worden genomen om dit in de toekomst te voorkomen. In de tweede afdeling spreekt men de voorkeur uit voor grote borden. Een lid van de eerste afdeling is van me ning, dat het plaatsnaambord Soester- berg aan de Amersfoortsestraat te dicht bij de dorpskern staat, zodat au tomobilisten het dorp bijna door zijn voor de snelheid is teruggebracht tot het toegestane maximum. Het plaats naambord Soest aan de Birkstraat staat teveel in de berm van de weg, zodat het niet opgemerkt wordt. In de eer ste afdeling wordt tevens de wens naar voren gebracht het uurwerk van de toren der oude kerk te verlichten en een ander lid vraagt hoe het staat met de aanleg van de algemene begraaf plaats in Soesterberg. Enige leden van de tweede afdeling zien graag, dat bij rijkswaterstaat aan gedrongen wordt op spoedige aanleg van rijwielpaden en trottoirs langs de Kerkstraat. Een lid bepleit de verbre ding van de weg naar het industrieter rein (Laanstraat-Beckeringhstraat). Deze weg is te smal voor het zware verkeer. Er wordt aandacht gevraagd voor het onderhoud van de landwegen in onze gemeente. Vooral het gedeelte van de Maatweg over het spoor ver keert in zeer slechte toestand. Verder ontbreekt daar verlichting. Een ander lid van de tweede afdeling zou graag zien, dat het rapport over de kwekerij van gemeentewerken aan de raad ter inzage werd gegeven. Zolang er geen rioolwaterzuiveringsin stallatie is moet de lozing van water door sloten naar de Eem plaatsvinden en een lid van de tweede afdeling vraagt of hiermee bij de raming der kosten rekening gehouden is. Wegenfonds. Een lid van de tweede afdeling vraagt hoe het staat met de eventuele wijzi ging van de verordening op het wegen fonds, krachtent welke de rentever goeding over gestorte kapitalen niet na 5 jaar maar na 2 jaar zal ingaan. Een ander lid wijst op de beschadigin gen, welke bij nieuwbouw door het zware verkeer aan de trottoirs worden toegebracht. Er wordt in overweging gegeven de aanemers vooraf een waar borgsom te doen storten, waarmee de werkelijke kosten kunnen worden ver rekend. Grondbedrijf. Een lid van de tweede afdeling bepleit het inbrengen van voor bouwterrein bestemde gronden in het grondbedrijf. Met name wordt hierbij gedacht aan grond aan de Foekenlaan. Gasbedrijf. Enige leden van de tweede afdeling achten het onbevredigend, dat het gas in de toekomst tegen een uniforme prijs zal moeten worden ingekocht. Zou het niet mogelijk zijn het gas voor bepaalde grootgebruikers tegen een la gere prijs in te kopen Bij een unifor me inkoopsprijs zal het niet mogelijk zijn het voor bepaalde afnemers gelden de lage tarief te handhaven. Het heeft de aandacht van een lid van deze afdeling getrokken, dat voor 1958 het eigen gebruik op 25.000 m3 werd geraamd en voor 1959 op 10.000 m3. Waaraan is dit grote verschil toe te schrijven Maatschappelijk hulpbetoon. Een lid van de eerste afdeling verzoekt te worden ingelicht omtrent de toe passing van het verhaalsrecht op groot ouders bij ondersteuning van klein kinderen en omgekeerd. Een lid van de tweede afdeling acht het onjuist, dat de kosten van uitbesteding van voog dij- en regeringskinderen ten laste van de gemeente komen. Soester Natuurbad. Een lid van de eerste afdeling geeft in overweging de tarieven van de dag kaarten te verhogen. Het natuurbad vervult de functie van recreatieoord voor vele niet-ingezetenen. De gemeen te legt aan het natuurbad jaarlijks vrij belangrijke bedragen ten koste en het komt dit lid billijk voor, dat de bijdrage van de niet-ingezetenen in de kosten wordt verhoogd. Dit lid gaat hierbij uit van de veronderstelling, dat de ingeze tenen, die geregeld van het bad ge bruik maken, abonnementhouders zijn. De dagbezoekers zullen voor een groot deel uit andere gemeenten komen. In de eerste afdeling spreekt men waar dering uit voor de gunstige resultaten, welke bereikt zijn met de sportuitwis- seling tussen onze gemeente en Soest (Westfalen). De vraag rijst of de uit wisseling met buitenlandse plaatsen niet een breder basis kan krijgen. Met name wordt hierbij gedacht aan een uitwisseling tussen scholieren. Een lid van de eerste afdeling wijst op de moeilijkheden, welke worden onder vonden bij het voorbereiden van de stichting van een dorpshuis in Soes terberg. De financiering vraagt grote offers van de burgerij. Misschien zou de gemeente medewerking kunnen ver lenen door het schetsplan te laten ma ken door gemeentewerken en dit kos teloos ter beschikking te stellen. Een ander lid van de eerste afdeling vraagt of mededelingen kunnen worden ge daan over de werkzaamheden van de zaalruimte-comissie te Soest. Enige leden achten de sterkte van het Soester politiekorps te gering. Indertijd is om uitbreiding van het korps met 3 man gevraagd en er is er slechts 1 bijgekomen. De eerste afdeling stelt de vraag of van de diensten van de burger-chauf feur der politie een verantwoord ge bruik gemaakt wordt. Tevens verzoekt zij te willen meedelen wanneer met de volkswagen gepatrouilleerd wordt en wanneer met de motor met zijspan. De tweede afdeling kan zich niet verenigen met de wijze waarop de autotoelage voor de hoofdinspecteur van politie in de begroting is opgenomen. Elke mo tivering ontbreekt en men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat deze uitgave de begroting wordt binnen „gesmokkeld". Enige leden achten deze toelage wat hoog en anderen achten niet nodig, dat er een toelage gegeven wordt omdat de politie reeds de be schikking heeft over drie auto's. Een lid van de eerste afdeling zou gaarne vernemen of de hondenbrigade aan de verwachtingen beantwoordt. Een lid van de tweede afdeling ver zoekt een betere verlichting van de Oude Tempellaan. Een ander lid is van mening, dat de Peter v. d. Breemerweg voorrang moet hebben als de straatverlichting uitge breid wordt, want deze weg krijgt steeds meer betekenis tussen Soest en Amersfoort. Dit lid vraagt tevens ver vanging van defecte lampen bij de straatverlichting. De P.U.E.M. zou hier voor zorgen, maar er hapert nog wel eens iets aan. Een lid van de eerste afdeling verzoekt cijfers te mogen ontvangen over de deelname aan de inenting tegen kinder verlamming. Verscheidene leden van de eerste af deling zijn van mening, dat aan de Nederlandse Vereniging tot steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding opnieuw subsidie ver leend moet worden, temeer daar in 1958 geen voetbalwedstrijd is gehouden waarvan de netto-opbrengst aan deze vereniging ten goede kwam. Een lid van de tweede afdeling zou gaarne cijfermateriaal hebben over de woningbouw in onze gemeente en ver- gelijkingscijfers betreffende Amersfoort en Baarn. Enige leden van de tweede afdeling vragen of er al maatregelen getroffen zijn met betrekking tot de woningbouw in 1959. Deze leden menen, dat alle grond, die op de Eng bebouwd zal wor den, nog niet in het bezit van de ge meente is. Dit is echter nodig om stag natie te voorkomen. Een lid van de tweede afdeling wijst erop, dat het no dig is te beginnen met de bouw van een winkelcentrum, want het ontbre ken hiervan is een groot nadeel voor de Soester middenstand. Enige leden van de eerste afdeling wijzen op de onbillijkheid, dat soms vrijwillig woonruimte ter beschikking wordt gesteld, zonder dat gebruik wordt gemaakt van de mogelijkheid vergoe ding te krijgen in de kosten, welke extra voorzieningen met zich meebrengen. Een lid van de tweede afdeling acht het gewenst, dat propaganda gemaakt wordt voor de vrijwillige beschikbaar stelling van woonruimte. Een lid van de eerste afdeling is van mening, dat vrijwel geen kosten wor den gemaakt ten behoeve van de be vaarbaarheid van het gedeelte van de Eem, dat door onze gemeente stroomt. De kosten worden bijna uitsluitend ge maakt ten gunste van de riviermond. Dit lid acht het daarom onjuist dat zo'n groot bedrag ten laste van de ge meente Soest wordt gebracht. Een lid van de eerste afdeling is van mening, dat de werkwijze, welke de Floralia-vereniging, bij het verstrekken van planten aan scholieren toepast, minder juist is. Het plantenmateriaal wordt verstrekt voor de vakantie en ingenomen na de vakantie. De ver zorging moet dus in de vakantie ge schieden en juist dan zijn vele leer lingen vaak niet thuis. Het planten materiaal bestaat in hoofdzaak uit plantsoenplanten, welke als kamerplan ten minder geschikt zijn. Dit lid dringt erop aan, dat andere wegen worden in geslagen. Een lid van de eerste afdeling zou gaarne het standpunt van de burge meester en wethouders vernemen met Deze week was het tien jaar geleden, dat de „Rechten van de Mens" door alle landen, die lid zijn van de Ver enigde Naties, werden erkend en in een verdrag werden vastgesteld. Tien jaar is het geleden, dat de wereld, wijs geworden door de vreselijke er varingen in de laatste oorlog, het hoog tijd vond de rechten van de mens vei lig te stellen. In die tien jaar hebben we echter moeten ervaren, dat vele landen zich niet veel gelegen lieten liggen aan dit plechtig ondertekende tractaat. Daar hoort ook ons land bij, hoe jam mer het ook is dit te moeten consta teren. Wij vergaten het zelfs toen het ging om aan ons verwante mensen. Andere grote landen, die vaak een gro te mond hebben wanneer het medele den betreft, hielden zich niet eens aan de meest elementaire voorwaarde, dat de rechten van alle mensen gelijk zijn. Denken we maar aan Amerika en aan wat in Hongarije gebeurde. Het is jammer, dat aan bedoeld ver drag geen sancties tegen overtreders zijn verbonden. Aan de andere kant is het voor een ieder, die verder is geweest dan ons eigen lieve vaderland, duidelijk, dat het voor veel volksstammen, die onze wereld bevolken, niet zo gemakkelijk is voor ieder potje een passend dekseltje te vinden. Wat wij knevelarij noemen, heet ergens anders vrijheid. Bij ons heet iets moord dat elders als een offer geldt en wan neer wij zeggen, dat iets diefstal is, verklaren anderen dat zij de zaken slechts nationaliseren. Het is vanzelfsprekend, dat bij deze veelheid van opvattingen de „Rechten van de mens" geheel en al in de knel komen. Daarom is het te hopen, dat wijze man nen er in zullen slagen tot een formule te komen, die over de gehele wereld en door ieder volk kan worden aan vaard. Misschien, dat onze nakomelingen nog eens lachen bij de herinnering, dat wij, sukkels van 1958, „Rechten van de mens" nodig hadden in onze poging tot een behoorlijke wereld te komen. H. OEKMAN. betrekking tot de stichting van een school voor middelbaar onderwijs in deze gemeente. Indien het aantal inwoners tot 70.000 a 80.000 stijgt, moet met de noodzaak hiervan in de toekomst ern stig rekening gehouden worden. Een lid van de eerste afdeling is niet tevreden over de wijze waarop bekend heid wordt gegeven aan de concerten van het U.S.O.-ensemble. Is het niet mogelijk de buurtverenigingen in te schakelen teneinde meer belangstelling voor deze concerten te kweken Een lid van de eerste afdeling zou gaarne vernemen of het aantal krank zinnigen uit deze gemeente gezien in verhouding tot het landelijk totaal aan de hoge of aan de lage kant moet worden geacht. Een lid van de tweede afdeling kan zich niet aan de indruk onttreken dat er - met name in Soesterberg - nog steeds vrij veel honden zijn, waarvoor geen hondenbelasting wordt betaald. In verband hiermee wordt er in de tweede afdeling op aangedrongen, dat meer toezicht wordt uitgeoefend op honden, w^lke loslopen in die gedeel ten van de gemeente, waar dit volgens de algemene politieverordening ver boden is. Men wijst op de regeling in de gemeente Baarn, waar loslopende honden naar het dierenasyl worden ge bracht. Tegen betaling van ƒ5,wor den ze aan de eigenaars teruggegeven. Binnenkort publiceren wij het ant woord van het college op de bemerkin gen van de leden der afdelingen. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van openbare werken enz. van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op maandag, 15 december a.s. op het bureau gemeentewerken zijn ge wone wekelijkse spreekuur te houden. Voor beslist spoedeisende gevallen is hij die dag echter te spreken ten ge meentehuize van 10.30 tot 11.00 uur.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1