Huldiging van wethouder K. de Haan. Medische Mijmering. SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 16 DECEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 94. SOESTER OURANT Verschynt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Zeer velen hebben zaterdagmiddag ge bruik gemaakt van de gelegenheid om wethouder K. de Haan geluk te wen sen op de receptie, welke de Partij v. d. Arbeid, afdeling Soest, in restau rant Eemland georganiseerd had. Om half drie begon het officiële deel, waar in een tiental sprekers de jubilerende wethouder lof toezwaaide en nadat P.V.O. een muzikale hulde gebracht had, kwamen velen de wethouder de hand drukken en gelukwensen. De voorzitter van de P. v d. A., af deling Soest, de heer M. A. Hermsen, verwelkomde de wethouder en zijn echt genote, -de burgemeester en alle aanwe zigen, die gehoor hadden gegeven aan de uitnodiging. De P. v. d. A. had deze receptie ge organiseerd, maar men had begrepen, dat deze huldiging in intieme kring, gevolgd door een officieus gedeelte, geen partij aangelegenheid was, maar een Soester aangelegenheid, omdat de ju bilerende wethouder 12M> jaar voor de Soester ingezetenen gewerkt had. Nadat mevr. H. Kool-Vos uit Utrecht enkele gedichten van Stuiveling, van Oorschot en Henriëtte Roland Holst ge declameerd had, nam de heer B. R. Bakker namens de P.v.d.A., afde ling Soest, het woord. Hij sprak er zijn vreugde uit over de komst van zo ve len, die uitdrukking wilden geven aan hun waardering voor het werk van de jubilaris in de afgelopen 12V2 jaar. Men kan er over redetwisten of 12^ jaar wel een periode is om veel aan dacht aan te schenken. Een gouden feest is een feest van onaantastbare waarde. Dit gaat men halveren tot zil ver en dan nog eens tot koper en dat heeft iets weg van devaluatie. De K.V.P. gaf oehter het goede voorbeeld door de huldiging van wethouder Van Za- delhoff bij zijn IIV2 jubileum. Een hul diging, waaraan de P. v. d. A. van harte heeft deelgenomen. De heer Bakker schetste het wethou dersschap, dat zo vele eisen aan de persoon van de wethouder stelt, terwijl de wet nagenoeg geen eisen stelt voor het bekleden van deze functie. Hij moet raadslid zijn en mag geen professor zijn, maar dat is ook alles. De eisen, die het ambt in deze tijd stelt, zijn echter bijzonder zwaar. Een ge meente is momenteel een omvangrijk bedrijf en een wethouder moet zich in het bijzonder bezig houden met en kele onderdelen hiervan, waarvan hij steeds meer een zelfstandig bestuurder gaat worden. Hij moet een kundig man zijn, hij moet weten wat gewenst en noodzakelijk is en hij mag niet geheel op 't kompas van zijn ambtenaren varen. Hij moet leiding kunnen geven, maar ook in team kunnen werken. Hij moet het been stijf kunnen houden, maar ook soepel kunnen zijn en hij moet weten, dat hij niet in de eerste plaats partij man is. De heer Bakker gaf een kort overzicht van de werkzaamheden van wethouder De Haan in Soest, zijn maatschappe lijke en politieke loopbaan. Op 13 juni 1946 werd hij wethouder in de noodraad en sociale zaken en onder wijs hebben gedurende 1272 jaar zijn bijzondere aandacht gehad. Na de oor log waren de scholen in deplorabele toestand en dat gaf veel werk. Bijzon- Ze hebben een kast vol gereedschap, Voor ieder kwaal is er iets Ze hebben een hoofd vol geleerdheid, Ze staan tegenwoordig voor niets, Ze hebben veel pillen en poeders, Een héle ap'thekerij vol, Ze hebben veel drankjes en zalfjes, 't Is allemaal „ini" en „ol". Ze repareren je lever, Ze geven j' een been of een arm Ze leggen een plooi in je luchtpijp, Ze knippen in maag en in darm. Ze kijken je dwars door je hersens, Ze zetten een lap op je tong, Ze schillen je Adams-appel, Ze geven j' een ijzeren long. Ze halen het grint uit je galblaas, Ze repareren je milt, Ze geven je twee nieuwe nieren, Ze geven je wat - je maar wilt. Ze regelen bloeddruk en hartslag, Ze helpen je overal af Maar voor een gewone verkoudheid Staat heel onze wetenschap paf. KLINGE DOORENBOS. dere sucessen werden behaald met de school in de Bonifaciusstraat, de huis houdschool en de scholen in Soester- berg. Vele zaken kwamen niet uitslui tend op het bureau van wethouder De Haan terecht, maar meer dan eens bleek hoe hij zich volledig inwerkte om zo goed mogelijk zijn aandeel te kunnen leveren bij het tot stand ko men van veel wat Soest vooruit hielp. De heer Bakker besloot met het ver zoek aan de aanwezigen met een ap plaus te willen bevestigen, dat zij de wethouder met lof geslaagd achtten voor het examen, dat niet bestaat voor de wethouders, omdat de wet die eis niet stelt, terwijl het ambt van wet houder zelf zo bijzonder veel eisen stelt. En dit applaus werd gaarne ge schonken. De burgemeester wees op de belang rijkheid van het wethouderschap voor d.e democratie. Het is gelukkig, dat er mensen te vinden zijn, die zich graag veel werk op de hals halen ter wille van de gemeenschap. Soest mag zich gelukkig prijzen in wethouder De Haan gedurende 1272 jaar zo'n uitstekende wethouder te hebben gehad. Naast zijn gewone werk heeft wethouder De Haan in een sterk groeiende gemeente en in de moeilijke na-oorlogse tijd zijn ar beid als wethouder verricht. Allerlei nieuwe ideeën, vooral op het gebied van het onderwijs en de sociale zorg braken baan en dit verzwaarde de taak waartegen wethouder De Haan echter volkomen opgewassen bleek. Iedere bestuurder moet kennis vergaren en ervaring opdoen en daarnaast is een zekere feeling nodig die aangeboren is. En deze feeling bezit de heer De Haan, zodat hij met het verwerven van ken nis en het opdoen van ervaring tot een bekwaam bestuurder kon worden. Vele eisen zijn hem in deze functie gesteld en veel is hem gevraagd en hij heeft getoond ook nee te kunnen zeggen als dat soms nodig is. De burgemeester dankte wethouder De Haan hartelijk voor de prettige en loy ale samenwerking in de afgelopen jaren, en hij sprak de wens uit, dat hij nog lang voor zijn geliefd Soest zou blijven werken, daarbij gesteund door zijn echt genote. De heer J. Nooder sprak als bestuurs lid van het Soester Natuurbad, waarvan wethouder De Haan voorzitter is. Na de heren Endendijk, Van Klooster, bur gemeester Deketh en wethouder Gasille had de stichting een voorzitter gekre gen, die het langer dan allen in deze functie uitgehouden heeft. De heer Noo der sprak de wens uit, dat de heer De Haan het als wethouder en als voor zitter van het natuurbad nog heel lang zou uithouden tot eer van hemzelf en van hen die hij vertegenwoordigt. De inspecteur van het onderwijs, de heer Lindeman, uitte zijn waardering voor het werk van wethouder De Haan op het terrein van het onderwijs, dat zijn bijzondere belangstelling heeft. Waardering niet alleen voor wat hij deed en doet, maar ook voor wat hij zou willen doen als hij al zijn wensen ten uitvoer zou kunnen brengen. Nauw gezet vervulde hij steeds zijn taak, niet alleen als het ging om het openbaar onderwijs, maar ook hij bijzonder on derwijs had zijn belangstelling. De heer Lindeman sprak de wens, dat de con junctuur dusdanig gunstig zou worden, dat alle verlangens van de wethouder vervuld zullen worden. De heer Van Noesel sprak namens ge meentewerken, het gasbedrijf en het slachthuis, diensten waarmee wethouder De Haan betrekkelijk weinig te ma ken heeft, maar men kent daar zijn interesse voor de belangen van de ambtenaren. De heer Van Noesel sprak de hoop uit, dat wethouder De Haan nog vele jaren werkzaam mag zijn voor Soest en bood hem een scheer- apparaat aan. De heer H. J. van Hal sprak namens de K.V.P. Hij kon zich niet de poli tieke vriend van wethouder De Haan noemen, maar wel een vriend, ondanks de politiek. Vroeger waren er wel eens grote geschillen tussen de Soester par tijen, die met kwasten witkalk op de straat uitgevochten werden, maar nu is er hoogstens een deining over de grootte van aanplakborden voor de ver kiezingen. De heer Van Hal dankte wethouder De Haan voor alles was hij in het belang van de gemeenschap deed. Zijn jeugd doet nieuwe jubilea vermoeden en de heer Van Hal hoopte, dat men de wethouder nog vele jaren door Soest zou zien rijden op zijn rode scooter, werkend in het belang van de gemeenschap. De heer Van Kleef, oud-voorzitter van de belangengemeenschap Rustenburg, dankte de wethouder voor zijn belang stelling op het terrein van de bejaar denzorg en speciaal op dat van de be huizing. Mede door zijn werk is het nu zover, dat binnen afzienbare tijd met de bouw van het bejaardencentrum begonnen zal worden. De heer Van Kleef bood handtekeningen van bejaar den aan, die zelf niet in staat waren hun gelukwensen te komen aanbieden. De heer J v. d. Brakel sprak namens de A.N.B., de bond van werkers in het bouwbedrijf, waarvan wethouder De Haan twintig jaar geleden als schil dersgezel lid was Hij bood een schemerlamp aan. De heer P. Grift sp.'ak namens de be- stuurdersbond en gaf een boekenbon. Hij sprak de wens rit, dat de samen werking in de verschillende commissies, waarin wethouder De Haan zitting heeft, even vruchtbaar zal zijn als zij steeds was. De heer Loonstra sprak namens het christelijke schoolbestuur te Soes- terberg en hij gaf eerlijk toe, dat de heren van dit bestuur wel eens oer- vervelend voor de wethouder waren, maar dit deden zij in het belang van het onderwijs in Soesterberg. Wethou der De Haan heeft de zaken altijd heel loyaal bekeken en als het kon ook royaal. Nooit heeft hij blijk gegeven van een kloof tussen zijn politieke over tuiging en het christelijk onderwijs, maar steeds getoond een hoge opvat ting van zijn taak te hebben. Soester berg wekt wel eens de indruk in een uithoek van Soest te liggen, maar wet houder De Haan draagt het onderwijs in Soesterberg een goed hart toe. In zijn antwoord tot de sprekers gaf wethouder De Haan blijk de vele waar derende woorden met bescheidenheid aanvaard te hebben en hij gebruikte het oud-Soester spreekwoord„Teveel lof op de aardappelen geeft weinig knollen". Hij dankte de heren Bakker en burge meester Bentinck voor hun vriendelijke woorden en de bestuursleden van het Soester Natuurbad voor de atlas, die zij schonken. Hij hoopte, dat hij als niet zwemmer, iets had kunnen bijdra gen in het belang van het bad. Als wethouder van onderwijs is men voor een groot deel aangewezen op de deskundigheid en de adviezen van de inspecteur van het onderwijs en wet houder De Haan dankte de heer Linde man, die hem steeds tot steun bij zijn werk geweest is. Dank aan de heren Van Noesel, Van Hal, Van Kleef, v. d. Brakel, Grift en Loonstra. Het schoolbestuur in Soester berg bestaat inderdaad uit heren, die zeer brutaal zijn, maar dit zijn zij in het belang van het schoolgaande kind en dan is er niets op tegen. Tenslotte wees wethouder De Haan op de taak van de overheid en van de in woners van Soest. Onze gemeente ont wikkelt zich bijzonder snel en dat geeft bijzondere moeilijkheden. Ieder moet meehelpen om deze op te lossen en zich bewust zijn van deze taak. Steeds meer zullen de oud-Soestenaren ver drongen worden door inwoners die van elders komen en het is nodig een bin ding tot stand te brengen. Wethouder De Haan wees erop, dat hij de eerste wethouder was, die uit de ar beiders naar voren gekomen was en dat had een bijzondere verantwoordelijk heid met zich meegebracht, omdat velen wel eens wilden zien hoe dat zou gaan. Hij hoopte, dat het, ondanks fouten, zo gegaan was, dat men tot de overtui ging gekomen was, dat ook een arbei der het inzicht kan verwerven, dat hem in staat stelt deel te hebben aan het bestuur van de gemeente. Wethouder De Haan hoopte, dat alle aanwezigen hun aandeel zouden hebben in het werk voor de gemeente Soest en dat hij zelf ook hieraan nog lang zou mogen meewerken. P.V.O. JUBILEERT. Toen wij enkele weken geleden wezen op het zestigjarig bestaan, dat P.V.O. 5 januari a.s. herdenkt, spraken wij de wens uit, dat iemand zich beschikbaar zou stellen om ervoor te zorgen, dat onze jubilerende harmonie een ge schenk aangeboden krijgt. Wij hadden niet verwacht, dat gega digden voor deze dankbare maar moei lijke taak zich bij tientallen melden zouden en dat is ook niet gebeurd. Wel heeft de commissie van advies, be staande uit de heren De Haan, Festen, Van Es, Brasem en De Bruin het besluit genomen te trachten op korte termijn iets te doen voor de jubilaresse. Op 24 januari zal er een kort concert gegeven worden en daarna is er gele genheid tot feliciteren. P.V.O. waagt zich dus zeer terecht niet aan een dure receptie. Het plan bestaat om vóór deze datum een concert voor genodigden te geven, van wie men weet, dat ze P.V.O. een goed hart toedragen. Men mag ver wachten, dat dit ook met daden getoond zal worden, want haast iedereen is er wel van overtuigd, dat Soest zonder P.V.O. ondenkbaar is. Er zijn instru menten nodig, het onderhoud en de vernieuwing van de uniformen kost geld en het is heel gewoon, dat de be volking van Soest bij het jubileum van P.V.O. door een gift toont dat het korps gewaardeerd wordt. De commissie van advies rekent dan ook op de medewer king van allen. Op 7 mei en 18 mei (hemelvaartsdag en tweede pinksterdag) organiseert P.V.O. een consours ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan in het openluchtthe ater. Dit gebeurt in samenwerking me.t. de Unie van Muziekverenigingen in Nederland. Reeds nu zijn er reacties gekomen van verenigingen, die graag meedoen. Er zal een officiële ontvangst qP het ge meentehuis zijn en er is een marswed strijd. Er is een erecomité gevormd voor dit concours.Hierin hebben zittingmr S. P. Baron Bentick, burgemeester van Soest en beschemheer van P.V.O. John D. Brasem, lid van de adviescom missie, J. K. de Bruin, raadslid en lid van de adviescommissie C. H. D. A. J. van Es, korpschef van de Soester politie en lid van de adviescommissie J. J. J. M. Festen, gemeentesecretaris en lid van de adviescommissieluitenant-ko lonel F. L. M. Focquin de Grave, eerste officier van de vliegbasis Soesterberg K. de Haan, wethouder en lid van de adviescommissieA. P. A. Mol, voor zitter van de winkeliersverenigingTh. Scheurwater, voorzitter van de oranje vereniging „Beatrix" Mgr A. G. Smit, pastoor te SoestdijkM. van Veeren, notaris en wethouder W. G. van Zadel hof, oud-lid van de adviescommissie. Velen zullen binnenkort merken, dat de adviescommissie aan het werk is voor het jubilerende P.V.O. en van deze ve len mag verwacht worden, dat zij tonen P.V.O. een goed hart toe te dragen. NA DE BONNENACTIE. De bonnenactie is voorbij en wie in Soest gekocht heeft en bonnen ontving heeft niet alleen voor een omzet van bijna een half miljoen gulden gezorgd en voor een stijging van bijna 40.000 bonnen vergeleken met vorig jaar. Ook is er door het kopen in eigen plaats voor gezorgd, dat de winkeliersvereni ging 800,ter beschikking kan stel len voor het aanschaffen van twee in validewagens, waarmee twee Soester in gezetenen gelukkig gemaakt zullen worden. P.V.O. is al eens begunstigd en de Soes ter kunstschilders zijn niet vergeten, maar het geld dat ditmaal na de bon nenactie geschonken kan worden wordt wel aan een bijzonder goed doel be steed. Zo'n slordige 450.000 bonnen zijn in de bussen gegooid en de meeste mensen kenden het klappen van de zweep. Zij zetten op iedere bon hun naam en adres. Soms wel eens bijna onleesbaar, maar de schriftkundigen van de winke liersvereniging kwamen er toch wel uit als het er om ging een naam te ont cijferen. Anderen maakten zich al heel gemak kelijk van hun taak af. Zij lieten een hele sliert bonnen aan elkaar zitten en schreven over de hele lengte naam en adres. Werd zo'n rits bonnen bij het leegstorten van de bussen ontdekt, dan moesten ze tot losse bonnen terugge bracht worden en dan kwam er van de naam en het adres weinig terecht. Een enkele maal werd er wel eens een gelukcent in de bus gevonden, die daar blijkbaar ingegooid was door een man, Toen ik op Sinterklaasavond schreef over onze dorpsgenoot, die rondliep met het verlangen „iets" te doen en dit ook deed, zei ik o.m. het jammer te vinden, niet eerder van zijn verlangen te hebben geweten. Ik had dan op deze plaats een beetje de trom kunnen roeren om te zien of er nog meer Soes- tenaren waren, die dorpsgenoten een avondje wilden bereiden, die uit de toon van alle dag viel. Ik stelde er mij, eerlijk gezegd, niet zo vreeslijk veel van voor, omdat uiter aard kerkelijke en charitatieve instel lingen reeds de mogelijkheid hebben voor degenen onder ons, die dit nodig hebben, iets te doen. Maar de reacties zijn meegevallen, waar echter weer tegenover is komen te staan, dat de lijst adressen, die wij op kregen, aanmerkelijk langer is gewor den. Als mijn vrienden, plus zij, die hun toezegging deden, al deze mensen wil len verrassen, zal de spoeling een beetje dun worden. Nu heb ik een hekel aan bedelen, hoogstwaarschijnlijk omdat ik dat vak niet versta, maar voor dit doel wil ik toch graag nog eens deze plaats ge bruiken. Het moet immers voor een ieder, die iets missen kan, een prettig gevoel zijn te weten, dat ergens in onze gemeente een paar oude, zieke of arme mensen zijn, die van niemand iets te verwach ten hebben, op Kerstavond een verrast en blij gezicht zetten. Zij hebben dan op die avond niet het nare gevoel, dat niemand aan hen denkt. Wanneer U behoefte gevoelt hier iets aan te doen, bij onze redacteur kunt U, zelfs anoniem, steeds terecht. Hij zorgt dan wel, dat het geld ter be stemde plaatse komt. Uw Kerstavond wordt er zeker nog prettiger door. H. OEKMAN. vrouw of kind met een wat bijgelovige inslag. Zesmaal is er een trekking geweest en zesmaal heerste er spanning in de Gouden Ploeg. Ook lawaai, want de tientallen meisjes en jongens, die bij iedere trekking aanwezig waren, maak ten kabaal voor honderd,, Af en toe werd er wel eens een wat al te grote schreeu wer door de politie op straat gezet, en dan hielden de anderen zich maar gauw muisstil om niets te missen van de uitslag. Een keukenuitzet, kolen voor 200, 2 wollendekens, een cassette en een dames- of herenfiets vormden de hoofd prijzen en op de laatste avond, als klap op de vuurpijl, het televisietoestel of 800,— aan waardebonnen. De actie is voorbij en zij leverde tevre den winkeliers en gelukkige prijswin naars op. En straks twee gelukkige bezitters van een spiksplinternieuwe invalidewagen. DE WERELD IN. Een hummel van twee jaar kroop op handen en voeten de bus van Tensen in zonder dat iets gemerkt werd en hij was al eens in Amersfoort en Baarn geweest toen de chauffeur hem pas opmerkte. Hij vond het wat vreemd, dat zo'n broekeman alleen reisde en zette hem bij het politiebureau af. Daar werd de jeugdige verstekeling door zijn vader afgehaald. BOTSING. Op de hoek van de Ossendamweg dacht de automobilist F. v. W. uit Amster dam dat hij voorrang had omdat hij verkeer van rechts was, dat de Soes- terbergsestraat opreed. Dit is echter een voorrangsweg en de fotogaaf J. M., die er reed had voorrang en wilde hiervan gebruik maken. De auto's bots ten tegen elkaar. De schade had wei nig te betekenn omdat beide auto's langzaam reden. OVERDRACHT EN INGEBRUIKNE MING OUDE KERK. A.s. donderdagavond zal, uitsluitend voor genodigden, de officiële overdracht van de gerestaureerde Oude Kerk plaats vinden. Deze overdracht heeft te 7.30 uur plaats in het kerkgebouw. Vrijdagavond, te 8 uur, heeft de inge bruikneming van de kerk plaats met een officiële kerkdienst, waarin zullen voorgaan ds J. G. Beerthuis, ds H. Roest en ds B. Maarsingh.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1