In het SFEERVOLLEORANJE-HOTEL' GOED VERZORGDE KERSTDINERS Antwoord van het college van B* en W* op het verslag van de raadsafdelingen* 225 Soester verenigingen in het winter seizoen. KRUISWOORDRAADSEL NORMALE PRIJZEN TELEFOON 2038 CENTRAAL VERWARMDE KAMERS BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 SOEST De twee afdelingen van de raad heb ben vergaderd over de gemeentebegro ting en hun bemerkingen in een ver slag doen weten, dat wij vrijdag publi ceerden. Het college van B. en W. heeft als volgt geantwoord Algemene opmerkingen. Het college is het eens met de bemer king, dat een tijd van ca 14 dagen te kort is voor de bestudering van de be groting en het volgend jaar zal ge tracht worden wat meer tijdruimte te geven. Het gewenste urgentieplan voor wegverbeteringen zou afhankelijk zijn van de rioleringswerkzaamheden, de beschikbare financiën en het uitbrei dingsplan. Met de meest urgente riole ringen aan de Noorderweg, Stadhou derslaan en Lange Brinkweg is in de begroting rekening gehouden. Tege lijk met deze werkzaamheden zullen verbeteringen aan de desbetreffende wegen worden uitgevoerd. Dit voor zover de vaste financieringsmiddelen aanwezig zijn. De gevraagde verbreding en verbetering van de toegangsweg naar het industrieterrein zou een zo hoog bedrag vergen, dat hiervan mo menteel moet worden afgezien. Openbaar slachthuis. De gevraagde splitsing tussen de kosten van de keuringsdienst voor vee en vlees en de kosten van het slachthuis is onuitvoerbaar, omdat de post slacht en keurlonen niet kan worden gesplitst. Tariefsverhoging met 1 cent per kilo is niet mogelijk, omdat rekening gehou den moet worden met de tarieven in omliggende gemeenten. Deze tarieven liggen in Baarn, Hilversum, Amersfoort en Zeist niet hoger dan in Soest dus verhoging is uitgesloten. Woningbedrijf. Er is door de afdelingen gevraagd of de prikkeldraadversperringen om de voortuintjes op 't Hart niet verwij derd kunnen worden. Het college ant woordt, dat dit helaas niet gaat, om dat de voortuinen en plantsoenen slechts met prikkeldraad afdoende be schermd kunnen worden. Gemeentewerken. De opmerking over de kleine en de grote verkiezingsborden is door het college als volgt beantwoord Van het aanvankelijk kleine maat borden werd afgeweken omdat de grote affiches van enkele partijen er niet op pasten. Er is helaas verzuimd dit mee te delen aan de partijen, die over kleine aanplak biljetten beschikten. Met de voorkeur voor grotere borden zal rekening ge houden worden. Over de onjuiste plaatsing van de naam borden Soesterberg en Soest wordt con tact opgenomen met Ged. Staten voor Soesterberg en gemeentewerken voor Soest. Verzocht zal worden het bord van Soesterberg zo te plaatsen, dat de maximum snelheid voor de bebouwde kom vroeger ingaat. Gemeentewerken werkt momenteel een plan uit om de plaatsnaamborden bij Trier, Van Beu- ningenlaan en Bartolottilaan lager te plaatsen en te verlichten. Er zal een prijsopgave worden gevraagd voor het electrisch verlichten van de torenklok van de Oude Kerk. De plannen voor de aanleg van een alge mene begraafplaats in Soesterberg zul len binnenkort ter tafel komen. Zij zijn uitgewerkt door de Ned. Heide Mij. Met de rijkswaterstaat is overeengeko men dat deze dienst de voet- en fiets paden zal aanleggen langs de Kerk straat. De grond is nog niet geheel in handen van de gemeente en er is een onbegrijpelijk gebrek aan medewerking bij sommige eigenaren. Met de ver betering van het slechtste deel van de Maatweg is reeds een begin gemaakt. Het college antwoordt op de desbetref fende vragen van de afdelingen, dat er een rapport ter inzage ligt, dat betrex- king heeft op de kosten van de gemeen tekwekerij en dat bij de raming van de post kosten van waterlossingen en sloten" rekening is gehouden met het schoonhouden van de sloten, die inge volge keur of speciale overeenkomsten met waterschappen schoon gehouden moeten worden. Wegenfonds. Het komt inderdaad voor, dat trottoirs beschadigd worden door zware vracht auto's. Het college overweegt op welke wijze de hierdoor veroorzaakte schade kan worden verhaald. Grondbedrijf. Het college gaat na welke voor het bouwbedrijf bestemde gronden in het grondbedrijf ingebracht kunnen wor den. Het heeft geen zin om de grond, welke direct in exploitatie komt, in te brengen. De grond aan de Foekenlaan is destijds bij aankoop reeds in het grondbedrijf gebracht. Gasbedrijf. In de toekomst zal het gas - ongeacht de hoeveelheid - tegen een uniforme prijs worden ingekocht. Bij het staats- gasbedrijf schijnt men in overweging te willen nemen voor grootverbruikers een speciaal verkoopstarief in te voe ren. Komt dit tot stand dan zal op de inkoopprijs van het gas, afgeleverd aan grootverbruikers, een reductie worden ontvangen. Voor eigen gebruik werd voor 1958 25000 m3. geraamd en voor het jaar 1959 10.000 m3. Dit komt doordat het woonhuis van de directeur niet meer met gas wordt verwarmd. Men wil het kantoor in 1959 centraal verwarmen door het aan te sluiten op de oliestook- verwarming van het directiehuis. Maatschappelijk Hulpbetoon. Er wordt voor de verpleging van arm lastige krankzinnigen en voor burger lijk armenzorg 2200,op grootouders verhaald. Natuurbad. De suggestie van een raadslid om de tarieven van dagkaarten te verhogen achten B. en W. niet juist, gezien de toestand en de entourage van het bad. Een plan tot verbetering van de outil lage en het water is reeds lang in voorbereiding. Tot heden ontbraken de nodige financieringsmiddelen. Gemeentebegroting. Sportuitwisseling en culturele uitwisse ling met het buitenland heeft de volle sympathie van de gemeente. Op par ticuliere basis vond reeds uitwisseling plaats: (P.V.O. en Nederlands Motet en Madrigaalkoor). Het college hoopt dat deze uitwisseling zich zal uitbrei den, maar hier ligt in de eerste plaats een taak voor het particulier initiatief. De voorbereiding van de stichting van een dorpshuis in Soesterberg is ten gevolge van de bestedingsbeperking blijven liggen. Er is behoefte aan ver gaderruimte en getracht zal worden hiervoor de medewerking van het de partement te krijgen. De zaalruimtecommissie in Soest heeft haar werkzaamheden voorlopig ge staakt, omdat het, in verband met ae bestedingsbeperking, geen zin heeft hiermee door te gaan. Bij het tot stand komen van een nieuw politiebureau te Soesterberg en invoe ring van een ploegenstelsel voor de politie in dat deel van de gemeente, zal uitbreiding van de sterkte van de politiekorps nodig zijn en hierover zal met de minister van Binnenlandse Za ken overleg worden gepleegd. Van de diensten van de burgerchauf feur bij de Soester politie wordt een verantwoord gebruik gemaakt. Onder meer houdt hij de auto's schoon en stookt de centrale verwarming. In Soesterberg wordt gepatrouilleerd met de motor met zijspan en in Soest wordt de surveillancewagen gebruikt, omdat de inzittenden met de mobilo foon in contact staan met het bureau. B. en W. achten de post van 750, voor de hoofdinspecteur voor gebruik van zijn eigen auto niet te hoog. Even min is die post „binnengesmokkeld", zo als gesuggereerd is. Er zijn wel 3 auto's bij de politie in gebruik, maar de uit- rukauto en de patrouillewagen kunnen nooit door de hoofdinspecteur gebruikt worden en de luxe-auto is vaak weg voor verschillende politiebemoeiingen buiten de gemeente of voor het college, de ontvanger, de secretarie of gemeen te werken. Het toekennen van een jaar lijkse vergoeding van 750,aan de hoofdinspecteur voor het gebruik van zijn eigen auto is dus zeer zeker ge rechtvaardigd, temeer daar in Baarn hetzelfde voorstel gedaan is. De hondenbrigade beantwoordt aan de gestelde verwachtingen. Het nut van de honden is dat één man ermee kan patrouilleren, terwijl anders 's nachts altijd twee agenten samen pa trouilleren. Het college is ook van mening, dat de straatverlichting op verschillende plaat sen in de gemeente te wensen over laat. Toezegging tot verbetering van de verlichting op de Peter v. d. Breemer- weg en de Oude Tempellaan kan niet worden gedaan, omdat wegen en stra ten in de bebouwde kom voorgaan. Wel zal bekeken worden of enige ver betering op de Peter v. d. Breemerweg aangebracht kan worden in verband met het toenemende verkeer. De P.U.E.M. heeft de verplichting op zich genomen te zorgen voor de ver vanging van defecte lampen en zij voldoet hieraan mits zij gewaarschuwd wordt als er een lanp kapot is. Bij de inenting tegen kinderverlamming Van de niet-opgekomen kinderen zijn zijn er ialer nog 60 ingeënt. Voor de de inenting van de lichting 1952 tot en met 1957 werd vooraf een enquete gehouden. Van de 2744 kinderen waren er al ingeënt of de ouders hadden prin cipiële bezwaren, (totaal 350). Van de 2394 opgeroepenen bleef 10 °/o weg. In Soesterberg was het aantal wegblij vers zeer gering. Het college is overtuigd van het grote belang van de kankerbestrijding, maar het voelt niets voor subsidie, omdat in ruime mate door het Nederlandse volk medewerking verleend wordt. Bijdra gen uit belastinggelden kunnen de particuliere bijdrageverlening schade doen. Het college heeft een overzicht ver strekt van het aantal woningen over de afgelopen tien jaar, maar heeft bezwaar tegen het verstrekken van vergelijkende cijfers ten opzichte van andere gemeen ten, omdat deze gemakkelijk aanleiding geven tot verkeerde conclusies. Voor de bouw in 1959 is grond beschik baar op de Eng en er wordt aangeno men, dat eenzelfde contingent gebouwd zal kunnen worden als in 1958. In een van de eerstvolgende raadsver gaderingen zal een voorstel worden ge daan om de agrarische bestemming van de Eng in te trekken, waarna voor de Eng een nieuw bouwplan moet worden vastgesteld. Als dit gebeurd is, dan kan getracht worden de nodige grond in het bezit van de gemeente te krij gen, bestemd voor de woningbouw van 1960 en de volgende jaren. Het college acht het, evenals de raads- afdeling, een nadeel voor de plaatselijke middenstand, dat een winkelcentrum in onze gemeente ontbreekt. Zolang echter op de Eng niet een beduidend aantal woningen is gebouwd, heeft de bouw van een winkelcentrum (die aan het particulier initiatief overgelaten moet worden) weinig zin. De mogelijkheid om bij het vrijwillig beschikbaarstellen van woonruimten een tegemoetkoming in de kosten van extra-voorzieningen te krijgen, is des tijds in de couranten gepubliceerd en mag voldoende bekend geacht worden. Overigens blijken weinig mensen be reid vrijwillig woonruimte ter beschik king te stellen. Sommige raadsleden waren van mening dat het deel, hetwelk Soest in de on derhoudskosten van de Eem moet be talen, te hoog is en het college heeft geantwoord, dat een verzoek om een juister kostenverdeling aanhangig ge maakt is bij de kroon. Sommige raadsleden achtten de werk wijze bij de uitdeling van plantjes aan de schoolkinderen door de vereniging Floralia niet juist. Deze opmerkingen zullen ter kennis van Floralia gebracht worden, zodat de vereniging zich hier over beraden kan. De vraag of er in Soest een middelbare school gesticht moet worden acht het college nog wat voorbarig gesteld. Er zijn momenteel reeds verschillende scholen voor voortgezet onderwijs. Dat er weinig belangstelling is voor de concerten van U.S.O.-ensembles is ook het college opgevallen, maar B. en W. achten het inschakelen van buurtver enigingen, om meer belangstelling te wekken, van weinig nut. Beter kan overwogen worden ze niet meer te la ten geven. Landelijk zijn per 100.000 inwoners 338 krankzinnigen, provinciaal in Utrecht 297, in de stad Utrecht 417 en in Soest 224, dus het aantal is in onze gemeente aan de lage kant. Een lid van een der afdelingen had naar deze cij fers gevraagd. Honden, waarvoor geen belasting be taald wordt, zijn er in Soest en Soes terberg minder dan men denkt. Aan de politie zal opgedragen worden toezicht te houden op loslopende honden in gedeelten van de gemeente waar dit verboden is. Een regeling als in Baarn, waar loslopende honden naar het asiel gebracht worden en tegen be taling van 5,teruggehaald kunnen worden, zou eerst in de politieverorde ning opgenomen moeten worden. Hees is de voetbalvereniging, die een achttal jaren geleden door de heer Hiemstra - die thans erelid is - opge richt werd. Hees doet het ieder jaar goed in de zaterdagmiddagcompetitie en ook dit seizoen wordt er uitstekend ge voetbald. Uit tien wedstrijden werden 15 punten behaald en S.V.M.-boys, dat op de tweede plaats staat, heeft met eenzelfde aantal wedstrijden een punt minder. U.H.S.V. staat op de derde plaats met 13 punten uit 10 wedstrijden en Lekvogels staat vierde met 11 uit 7. Op de vijfde plaats staat Hercules met 11 uit 9 wedstrijden en Bunnik heeft als zesde 9 punten uit elf wedstrijden. V.C.U. heeft 6 uit 10, Terre Neuve 4 uit 11 en P.U.E.M. 3 uit 10. Hercules, Bunnik, V.C.U., Terre Neuve en P.U.E.M. zullen Hees in de reste rende zes wedstrijden niet meer kunnen bedreigen, maar het blijft oppassen voor S.V.M.-Boys, U.H.S.V. en Lek vogels, terwijl Hercules met een beet je geluk ook nog wat in de melk kan brokkelen. Tot Opbouw heet de vereniging van jongens en meisjes der chr. ger. kerk in de leeftijd van 15 tot 21 jaar. Zij komen elke woensdagavond samen in de con sistoriekamer achter de chr. ger. kerk aan de Julianalaan. Daar worden bij belse en actuele onderwerpen behan deld, daar wordt voorgedragen en her sengymnastiek beoefend, terwijl er in het voorjaar een jaarfeest is. Voeding en Genot, de Soester afdeling van het Christelijk Nationaal Vakver bond, stelt niet zoveel meer voor. Er waren zestien leden, in hoofdzaak bak kers, maar die zochten een ander beroep of werden zelfstandig en nu is er alleen nog maar een voorzitter (tevens secre taris-penningmeester) en 3 leden, twee bakkers en een slager. Vergaderen heeft weinig zin en als er iets te vertellen valt dan doet de voor zitter-secretaris-penningmeester dit bij het innen van de contributie, terwijl bijeenkomsten in combinatie met ande re afdelingen van het C.N.V. plaats vinden. De Broederschap van O.L. Vrouw van Kevelaer heeft in Soest 4 broedermees- ters en ongeveer 300 leden. Doel is het organiseren van jaarlijkse bedevaarten naar Kevelaer, waar honderdduizenden heengaan voor het bezoeken van de genadekapel, die in 1651 gebouwd werd, nadat een jonge boer een verschijning had, die hem hiertoe opdracht gaf. Horizontaal 1 engelse titel 5 hoeveelheid water 9 toestand van rust 11 ruim 12 blaasje 14 krantenjongen 15 duitse badplaats 16 meisjesnaam 19 goud (Fr.) 20 maanstand (afk.) 21 europeaan 23 bekende motorraces (afk-) 25 water in Friesland 26 woede 28 bloem 30 deel v.h. been 32 kleur 34 niet gesloten. 36 bevestiging 37 soort zweep bevel 41 plaats op Ameland 12 oppervlaktemaat 43 onmeetbaar getal 44 een keer 48 deel v. Amerika (afk.) 50 frans pers. voor- naamw. 52 vriendin (Fr.) 55 verdedigingsorga nisatie 57 scheel 60 reus 62 hetzelfde (afk.) 63 pers. voornaamw. 65 omroepvereniging 66 de oudere (afk.) 67 deel v.d. bijbel (afk.) 68 meisjesnaam 70 aanw. voornaamw. 40 Verticaal 72 telwoord 77 kleinst deelbare 74 plaats in Gelder- deeltje land 79 vruchtenmoes 75 hatelijke opmerking 80 heldendicht 3 getroffen 4 deel v.e. huis 5 jongensnaam 6 druk 7 meisjesnaam 8 bevel 10 huisdier 11 hennepbraak 12 drank 13 bid (Lat.) 17 ontkenning 18 muziekteken 20 jongensnaam 22 waterwerk 24 engels lidwoord 27 soort steen 28 meisjesnaam 29 bedorven 31 in laten nemen 33 lichaamsholte 35 geestelijk lied 38 rivier in Europa 39 oosterse titel 45 drank 46 insect 47 lokspij s 49 uiting van verdriet 51 wiskundig begrip (afk.) 53 europeaan 54 officieel stuk 56 groet 58 kleurstof 59 rekening 61 engels voegwoord 64 pronkziek 66 doodlopende straat 69 boom 71 boom 73 godin luchtstrijdkrachten duitse badplaats (afk.) 2 geogr. aanduiding 76 °P moment (afk.) 78 onderofficier (afk.) De Soester broederschap - nauw ver bonden aan de Amersfoortse - bestaat al 200 jaar en viermaal per jaar wordt vergaderd. Niet in de winter maar kort voor de bedevaart, die in augustus plaats vindt en kort erna. In de oor log was het door de brengers van de nieuwe orde niet mogelijk Kevelaer te bezoeken, maar direct na de oorlog kon weer met de bedevaarten begonnen worden en bijna een miljoen gelovigen komen jaarlijks naar dit duitse Lourdes. En onder hen tientallen van de Soester- broederschap. De Dameskrans Zuid heeft altijd in stilte gewerkt, maar met de restauratie van de Oude Kerk en de bazar Parijs in Eltheto kwamen de dames met de vervaardigde artikelen voor het voet licht. Aanvankelijk werd er uitsluitend gebreid en genaaid voor de diakonie, maar aan de geldinzameling voor de kerkrestauratie moest even een flinke zet gegeven worden en daaraan hebben de dames van de kring Zuid meege holpen. Er is een kring op maandag avond en één op dinsdagavond en de bijeenkomsten zijn gezellig. Een ope ning met een korte bijbelinleiding en daarna gaan de handen aan het werk voor de diakonie. Dit is de 225-ste vereniging in de serie, die wij nog dit jaar hopen te besluiten onder de titel 240 Soester verenigingen in het winterseizoen. Voor de uitslag van dit kruiswoordraadsel zie men ons volgend nummer. NED. CHR. VROUWENBOND. Voor een geheel gevulde zaal hield de afdeling Soest-Zuid van de Ned. Chr. Vrouwenbond haar eerste kerst wijdings samenkomst. Begonnen werd met het voordragen van de Kerst-liturgie, afgewisseld door sa menzang van alle aanwezigen. De heer Maarten Kooij bracht met zijn zangkoor enige liederen ten gehore, welke zeer in de smaak vielen. Na de pauze kreeg mevr. Maatman van Soestdijk gelegenheid enkele stukjes proza te declameren, waarna mevr. Muurling poëzie uit eigen werk voor droeg. Het was een zeer geslaagde avond, waartoe de sfeer in de zaal het hare bijdroeg. BEGROTINGSVERGADERING. A.s. maandagavond, 22 december, te 19.15 uur, wordt de begrotingsvergadering ge houden. Aan de agenda zijn nog enke le punten toegevoegd, zodat deze thans luidt 1. Voorstel tot vaststelling van de. be groting der gemeente en die der be drijven en tot goedkeuring van de be groting van maatschappelijk hulpbetoon voor het dienstjaar 1959. 2. Voorstel tot vaststelling van het be drag per leerling voor het jaar 1959 a. als bedoeld bij artikel 55 bis van de Lager-onderwijswet 1920 voor het la ger, uitgebreid lager en voorgezet lager onderwijs b. als bedoeld bij artikel 34, lid 4, van het besluit buitengewoon lager onder wijs. 3. Voorstel tot het verlenen van sub sidie aan het bestuur van de Stichting Ned. Herv. Gezondheidszorg ,,De Wijk verpleging" voor het jaar 1959 en een aanvullende subsidie voor het jaar 1957. 4. Voorstel tot het invoeren van de schoolmelkverzorging. BEZICHTIGING OUDE KERK. A.s. zaterdagavond, van 7.30 tot 9 uur, zal er gelegenheid zijn de gerestau reerde Oude Kerk te bezichtigen. Enkele kerkvoogden zullen aanwezig zijn om, indien gewenst, inlichtingen te verschaffen.

Soester Courant | 1958 | | pagina 6