Hoe en waarom l Waarom zon haast? SOEST. SOESTERBERG. IN DE HOEK. VRIJDAG 19 DECEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 95. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 We hebben er al eerder van gewaagd, dat het thans demissionaire kabinet in zijn voegen kraakte, omdat er tussen de partijen, waarop het steunde, het nodige vertrouwen en de samenwerking steeds meer ging ontbreken. Het einde van deze coalitie was duidelijk in zicht. De wreveligheden, speciaal tussen K.V.P. en P. v. d. A., werden steeds veelvuldiger en onaangenamer en, al is de politiek een vreemd bedrijf, op den duur moest dit toch wel leiden tot een geprikkeldheid, die weinig meer nodig had om de samenwerking te doen beëindigen. De uitslag van de dit jaar gehouden staten- en gemeenteraadsverkiezingen heeft dit proces zeker verhaast. Het verlies, dat de P. v. d. A. hierbij boekte, was voor deze partij een aanwijzing, dat het gevoerde (regerings)beleid haar kiezers niet meer geheel kon voldoen. Voor de andere partijen hield het de duidelijke aanwijzing in, dat een groe- end deel van het kiezerskorps een wat meer naar rechts gerichte koers ver langde. De P. v. d. A. zag bovendien aan haar linkerzijde een oppositiegroep groeien, met welk verschijnsel zij terdege reke ning zal moeten houden. Een en an der leidde allerwegen tot het gevoelen, dat bij de volgende verkiezing voor de Tweede Kamer er zich enkele opmer kelijke verschuivingen in de sterktever houding der partijen zou voordoen en dat dit een andere regeringssamenstel ling tot gevolg zou hebben. Wilden ook K.V.P. en A.R.P. niet te veel stemmen gaan verliezen aan de groeiende V.V.D., dan was het voor hen zaak om nu zo langzamerhand de so cialistische politiek der regering zoveel mogelijk af te remmen. De P. v. d. A. zag daartegenover haar redding juist in een konsekwenter socialistische po litiek, minder verwaterd door het aan gaan van compromissen met de andere partijen. Dit leidde tot de 7 eisen, ge steld op de Fakeldragersdag te Utrecht. Met het stellen van deze eisen werd eigenlijk de knuppel in het hoenderhok geworpen. Het kwam neer op het stel len van een ultimatum aan de andere legeringspartijen. De socialistische lei ders hebben uiteraard geweten, dat enkele van deze eisen juist een ver grote weerstand hiertegen bij de coa litiegenoten zou oproepen, al was het alleen maar omdat ze als „eis" gesteld werden. Beide groepen in het conflict, waardoor de regering ten val kwam, hadden ook nu, zoals reeds eerder was geschied, de soepelheid kunnen betrachten; ook nu weer tot een compromis kunnen komen en dus het kabinet kunnen be houden, als men dat gewild had. Het is bekend, dat Drees en Hosftra nog De oude boer, met vaste hand, Dreef er zijn ploeg door 't kleiig land Ik volgde met mijn leekverstand Zijn arbeid van de weggekant. De zon was aan het ondergaan, Hij bracht zijn ploegepaard tot staan, Hij stak zijn korte pijpje aan En zei't is voor vandaag gedaan. Ik raakte met hem aan de praat, Vroeg na een ogenblik beraad 'k Snap niet dat u al huiswaarts gaat, Het is nog licht, nog lang niet laat Hij zeiik heb véél voor de boeg, Maar voor vandaag is het genoeg; De zon komt t'rug en morgenvroeg Vind ik weer land en paard en ploeg. Zijn antwoord heeft mij gefrappeerd, 'k Heb van die oude boer geleerd Wij leven haastig, geforceerd En jachterig dat is verkeerd. Wij willen allen, groot en klein, Met rust'loos lijf en bruisend brein, Net als een niet te remmen trein Steeds verder zijn dan waar we zijn. Wij leven in snel-razernij, Wij klagen tijd raast ons voorbij, Maar dat is zelf-bedriegerij, De tijd raast niet voorbij, maar wij. En daardoor hebben we geen tijd Voor 't schoons, dat 't leven ons bereidt, Voor rust, geluk, tevredenheid Wij hollen naar de eeuwigheid, Leef hedenZie de bloemenpracht Kijk in een kinderoog, dat lacht Sta stil in stemm'ge sterrennacht Leef heden 't Is zo vlug volbracht. CLINGE DOORENBOS. wel hadden willen toegeven om de be lastingvoorstellen voorlopig maar voor één jaar te laten gelden, maar het partijberaad besliste blijkbaar anders. Het komt er op neer, dat de P. v. d. A. nu waarschijnlijk als oppositie partij zal gaan fungeren. Bij de hui dige tendens in het kiezerskorps ziet men daar, en terecht, meer heil in. De verbreking van de coalitie geeft haar dan de gelegenheid heftiger in te gaan tegen de zogenaamde rechtse stromingen. Misschien heeft de strijdbare vleugel van de partij daar gelijk in, maar an derzijds zal dit de rechterzijde van de P. v. d. A., die wel een sociale maar minder een socialistische politiek voor staat, weer minder goed liggen. We weten nu, dat uit de huidige crisis eerst nog een voorlopige rege ring zal voortkomen, maar in ieder geval verwachten we wel vervroegde verkiezingen, hetgeen ook de meest ge zonde oplossing zal zijn om vast te stel len hoe het Nederlandse volk thans ge regeerd wil worden. Als dit tot uitslag heeft, dat de P. v. d. A. de voornaamste oppositiepartij gaat worden, dan zullen hierdoor de verhoudingen toch gezonder komen te liggen dan thans het geval was. Het zal ook het politieke leven in ons land weer levendiger maken. OVERDRACHT VAN DE GERESTAU REERDE OUDE KERK. Gisteravond is onder grote belangstel ling de gerestaureerde Oude Kerk over gedragen aan de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente te Soest. Bij de aanvang van deze plechtigheid maakte dr J. A. W. Berghauser Pont, de president-kerkvoogd, bekend, dat H. M. de Koningin verhinderd was aan wezig te zijn en schriftelijk haar ge lukwensen aangeboden had, ëven'als H.K.H. Prinses Wilhelmina. Dr Berghauser Pont verwelkomde in het bijzonder de burgerlijke en kerke lijke autoriteiten, onder wie de bur gemeester, vele raadsleden en vele pre dikanten. Mr Goedhart was als verte genwoordiger van de minister van O.K. en W. tegenwoordig en architect Ver- heus als afgevaardigde van Monumen tenzorg. Een directielid van het aannemersbe drijf Huurman uit Delft droeg de kerk over aan architect P. v. d. Steur, die het kerkbestuur feliciteerde met het gerestaureerde kerkgebouw. Hij dank te allen, die meegewerkt hadden om deze restauratie tot stand te brengen. De heer v. d. Steur zette vervolgens uit een waarom men ertoe gekomen was dit ruim 500 jaar oude gebouw te res taureren, waarna hij de kerk overdroeg aan de president-kerkvoogd, dr Berg hauser Pont. Deze sprak zijn voldoening uit over het feit, dat de restauratie in IV2 jaar vol tooid was. De kerk werd in augustus 1957 gesloten. Bijzonder verheugend is het, dat de directie van het rijksmuse um het doopvont, dat in de kerk ge plaatst is, in bruikleen heeft willen af staan. Dr. Berghauser Pont bracht hier voor dank. Reeds twintig jaar geleden waren er plannen om de kerk te restaureren, maar pas in 1957 was het zover dat be gonnen kon worden. Ds Van Schaick schreef reeds voor de oorlog een arti kel over de noodzaak van restauratie en hij opende een spaarbankboekje om te trachten het bedrag bijeen te krijgen. De restauratie heeft 400.000,ge kost, dus het is begrijpelijk, dat de sub sidie van provincie en gemeente goed van pas kwamen. Bijzonder is geapprecieerd, dat de ge meente ook de torenhal in de restau ratie heeft betrokken en de kosten hiervoor voor haar rekening genomen heeft. Dr Berghauser Pont dankte allen, die de restauratie mogelijk maakten en hij toonde zeer veel waardering voor de wijze waarop de gerefomeerde gemeen te behulpzaam was geweest door het beschikbaar stellen van de Wilhelmina- kerk ten tijde van de restauratie. Als geschenk, dat uiting moet geven aan deze waardering, is een doopvont gekozen. Nadat de president-kerkvoogd gewezen had op de offers, die nodig zullen zijn tot de gehele restauratie betaald is, droeg hij het gerestaureerde gebouw over aan de voorzitter van de kerke raad, ds Maarsingh, die na een dank woord de plechtigheid besloot met het lezen van psalm 84. Mr B. G. M. HILTERMAN OVER DE INTERNATIONALE TOESTAND. Mr G. B. M. Hilterman, hoofdredacteur van de Haagse Post en bekend radio- en televisiecommentator, heeft een al gemeen beeld gegeven van het wereld gebeuren, zoals dit zich na de wereld oorlog voltrokken heeft en aan de hand daarvan de huidige situatie geschetst. Het werd gelukkig niet zo'n somber beeld, want de heer Hilterman schijnt vertrouwen te hebben in de kracht van de „Balance of terror", die de voor oorlogse „Balance of Power" heeft ver vangen nu de wapenen steeds verschrik kelijker gaan worden en de mogendheid, die de eerste klap van een daalder uit deelt, beducht moet zijn voor een tweede klap als verweer, die wel eens een tientje waard kan zijn. Het is opvallend, dat nagenoeg alle na oorlogse conflicten zich afspeelden in gebieden, die tot de Europese invloeds sfeer behoren of daartoe behoord heb ben. Griekenland, Frankrijk, Italië, Po len, Hongarije, maar ook het nabije oosten en het midden-oosten. Daarnaast ziet men het optreden van de Amerika nen op momenten, dat zij vermoeden dat de Russen willen gaan doen wat Hitier in „Mein Kampf" als zijn wens droom uitte, het veroveren van de we reld. Een van de meest ingrijpende gevolgen van de laatste wereldoorlog is het ver lies van macht buiten Europa van de zelfstandige Europese staten, die eeu wenlang nagenoeg over de gehele we reld hun invloed konden doen gelden. Dit bracht, met de dreiging van Rus land, de wens tot eenheid en met de Nato is een begin gemaakt. Daarmee zijn alle problemen echter nog lang niet opgelost, want West-Europa en Ameri ka zouden een eenheid moeten vormen tegen het Russische blok en daaraan mankeert nog wel iets. Toen Amerika op een gegeven moment weigerde met Rusland te praten over de algemene wereldsituatie, drong Mos kou er bij de Europese landen op aan zich niet altijd aan de leiband van de Verenigde Staten te laten houden en bij sommige staten bleek bereidheid tot een overleg. Uit angst hoeft dit overleg niet ge pleegd te worden want inderdaad is het op het ogenblik zo, dat Rusland het wel uit het hoofd zal laten een oorlog te beginnen. De gelanceerde spoetnik leek even een voorsprong, maar die schijnt voor een groot deel ingehaald te zijn en een Rus sische uitval zal met gelijke munt be taald kunnen worden. Croetsjew zelf heeft verklaard, dat niet Rusland de grote slag zal beginnen, maar Amerika. En dat zal gebeuren op het moment, dat de Verenigde Staten zullen inzien, dat de onontwikkelde ge bieden meer heil zien in de Sowjet- Unie dan in het kapitalistische kamp. Naar westerse mening zal het echter heel lang duren voor Amerika een oorlog tegen Rusland begint, dus met mr Hilterman kunnen we de naaste toekomst met niet te veel zorg tegemoet zien, overtuigd van het evenwicht dat de verschrikkelijke wapenen brengen. KERSTMIDDAG N.V.E.V. De Nederlandse Vrouwen Electriciteits- vereniging, afdeling Eemland, houdt maandagmiddag een kerstbijeenkomst in gebouw Credo. Na een inleiding door de presidente zal mevr. M. de Knocke v. d. Meulen-van Ingen declameren. Op het programma staan prozawerkjes van Henriëtte van Eijk, C. Stellweg, Andersen, Josepha Mendels, Eleanor Farjeon en Charles Dickens. Na de pauze enkele kerstgedichten. VERGADERING VOGELVREUGDE. De vereniging „Vogelvreugde" heeft gisteravond vergaderd in café „Middel- j wijk" onder voorzitterschap van de heer A. Th. van Klooster, die de prij- j zen van de tentoonstelling uitreikte. De kampioensprijzen waren voor mevr. j Schlosser-Visser (tropisch), J. Raven- j horst (vetkleur, gepigmenteerd en trio), J. de Rijk (duo) en H. v. d. Akker (bas taard). Er waren een dertigtal ringen voor de derby uitgereikt. Uiterlijk 1 maart zul len de laatste ringen uitgereikt worden. Op deze vergadering waren 8 nieuwe leden aanwezig en er werd medege deeld, dat 7 nieuwe donateurs zich had den opgegeven. Een lid van de vereniging dankte het bestuur voor het uitstekend organiseren van de tweede tentoonstelling. SHOT-NIEUWS. Het ging de laatste tijd niet zo goed met Shot 1, dat steeds verloor en muurvast op de onderste plaats scheen te komen. Daarin is nu verandering gekomen door een 7-3-overwinning op Buna 2. Wiss versloeg De Jong, Beek man en Kannegieter, Daselaar won van Beekman en De Jong en invaller Hoyng won zijn partij tegen Kanne gieter. Het dubbelspel werd eveneens door Soest gewonnen. Shot 2 verloor met 1-9 van U.B.T.V. 5, Shot 3 won met 8-2 van Quick 8 en Shot 4 won met 10-0 van Quick 7. BILJARTNIEUWS. Centraal 1—V.V.V. 1 2-4. Verkerk 206 20 73 0. Klaassen 180 20 40 2. Van Ewijk 73 23 9 0. Ter Haar 230 23 66 2. Wissink 150 20 28 2. Meijer 74 20 13 0. Centraal 2Zomerlust 2 4-2. Kuijvenhoven 120 34 24 2. Brink 85 34 12 0. Kaats 120 33 12 2. Bettink 80 33 10 0. Tuenter 82 37 8 0. Van Beek 95 37 20 2. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag D.W.S.V. 1—S.E.C. 1, 14.30 uur. S.E.C. 3—H.V.C. 5, 14.30 uur. S.E.C. 4Veense Boys 3, 12 uur. A.P.W.C. 4S.E.C. 5, 12 uur. Meervogels 1B.D.C. 1, 14.30 uur. B.D.C. 3Gooise Boys 3, 14.30 uur. E.M.M. 4—B.D.C. 4, 12 uur. S.D.O. 6—B.D.C. 5, 12 uur. Zaterdag Quick AS.E.C. A, 15 uur. Quick CS.E.C. B, 15 uur. S.E.C. bC.J.V.V. b, 15 uur. B.D.C. AActif B, 15 uur. Baarn BB.D.C. B, 15 uur. L.V.V. aB.D.C. a, 15 uur. Olympia bB.D.C. c, 15 uur. Hockey. Heren 1Kameleon 4, 11 uur, Schr.1. Dames 2Be Fair 4, 12.30 uur, Schr.1. Dames 1—V.V.V. 1, 14 uur, Schr.1. Dames 4Kampong 8, 11 uur, Birkstr. Heren 3Be Fair 8, 12.30 uur, Birkstr. Dames 3Schaerw. 2, 14 uur, Birkstr. S.C.H.C. 8Heren 2, 11 uur. Kampong 6Heren 4, 14 uur. Handbad. B.D.C. 1—E.M.M. 1, 12.10 uur. B.D.C. AFidelitas A, 12.45 uur. OVERDRACHT COMMANDO VRIJWILLIGE BRANDWEER, Bij de garage aan de Luit. Koppenlaan heeft maandagavond de burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinck, voor het front van de aangetreden vrijwillige brand weer en in tegenwoordigheid van ge nodigden, onder wie tal van autoritei ten, afscheid genomen van de heer A. Tammer, als commandant van de brand weer en tevens de heer J. A. Luijf ge ïnstalleerd als de nieuwe commandant. In zijn toespraak wees de burgemeester erop hoe bij de receptie van het 35- jarig jubileum van de brandweer geble ken is hoe groot de algemene waarde ring is voor het werk van de heer Tam mer, die een van haar oprichters was en 27 jaar lang commandant is geweest. Hij dankte hem voor de wijze waarop hii dat moeilijke werk vrijwillig in dienst van de gemeenschap heeft ge daan, bezield met een enorm enthousi asme. Vervolgens ging de burgemeester over tot de installatie van de nieuwe commandant, de heer Luijf. Hij achtte dit een gelukkige keuze, daar de heer Luijf vele jaren lid is geweest van het korps Het volgende punt was de openstelling van de nieuwe garage, die nu met haar grotere capaciteit en de uitbrei ding met een vergaderlokaal en een kleedkamer aan alle te stellen eisen voldoet. Ook had de brandweer de beschikking gekregen over een nieuwe nevelspuit. Daarna werd door de burgemeester de medaille van het Carnegie heldenfonds uitgereikt aan het lid van de brand weer, de heer Van Breukelen, voor zijn Toen twee jaar geleden de tuintjes van een aantal gemeentewoningen in het prikkeldraad werden gezet, omdat er onder de bewoners mensen waren, die zelfs niet de moeite namen hun kinderen te verbieden de tuintjes to taal te vernielen, kon ik er inkomen, dat onze gemeente tot afrastering over ging. Daarmee werd gewonnen, dat het gras weer ging groeien en de straten een fraaier aanzien kregen, maar van dicht bij gaven die prikkeldraadversperrin gen toch een naargeestige aanblik. Het enige verschil met Bergen-Belzen is, hoorde ik eens een bewoner zeg gen, dat je hier huur moet betalen. Dat was natuurlijk een onredelijke formulering, maar ik kan mij toch voorstellen, dat de goedwillende be woners zich dagelijks aan het prikkel draad ergeren. Eigenlijk is het verwonderlijk, dat een of andere bewoner de prikkeldraadom heining voor zijn deur niet sloopte. Dat had natuurlijk prompt een politie- zaakje geworden, maar soms vraag je je toch af wat de rechter zou zeggen over $eze, vooral in het donker, ge vaar opleverende afrasteringen langs openbare wegen. Men troostte zich echter blijkbaar met de gedachte, dat het prikkeldraad wel weer weg zou gaan. Vorige week hebben B. en W. echter laten weten, dat zij ernog niet aan den ken het draad te verwijderen en het ligt dan ook voor de hand, dat hier door onder de goedwillende bewoners een gevoel van ongenoegen is ontstaan. Toch geloof ik, dat het, na deze straf periode van 2 jaar, goed zou zijn als de bewoners, in een gezamenlijk schrij ven B. en W., verzochten alsnog die dradentroep te verwijderen. Wanneer de bewoners der straten, maar dan ook geen enkele uitgezonderd, de gemeente garanderen, dat de zaak niet meer vertrapt zal worden, zullen B. en W. voor zo'n verzoek zeker toegankelijk zijn. De goede om de kwade te laten lijden is een gangbare opvatting, doch wan neer de goedwillenden de anderen er van weten te overtuigen, dat zij als goede burgers de zaak in orde moeten houden, geloof ik niet, dat B. en W. het been stijf zullen houden. Het moet toch ook in Soest mogelijk zijn, plantsoenen, voortuintjes enz., die met ons aller geld worden aangelegd, zonder prikkeldraad in goede staat te houden. H. OEKMAN. directe hulpverlening en betoonde hel denmoed bij de ramp met het huis van de heer Van Eijden. Voor zijn moedig gedrag bij die ramp werd de heer Grootveld in rang bevorderd tot brand weerman eerste klasse. Het zijn mannen, aldus de burgemeester, waar we wat aan hebben. Ook werd dank gebracht, voor zijn bewezen dien sten, aan het lid van de brandweer, de heer Spaan, die de brandweer gaat verlaten. Daarop nam commandant Tammer het woord om de burgemeester te bedanken voor de sympathieke woorden, gericht tot hem en het korps, waarbij hij ook zijn grote dankbaarheid uitsprak voor de grote medewerking, die men van de zijde van het gemeentebestuur mocht ondervinden bij de opbouw van het materiaal, zodat hij een prima uitge ruste brandweer aan zijn opvolger kan overdragen. „Voor mij is nu de brand geblust", zo besloot de heer Tammer. Tot slot nam de nieuwe commandant, de heer Luijf, het woord- Na de heer Tammer te hebben gefeliciteerd met zijn onderscheiding, richtte hij ver volgens waarderende woorden tot de scheidende commandant, die met hart en ziel brandweerman was geweest en niet gerust had alvorens de brandweer met het modernste materiaal was uitge rust. De burgemeester dankte hij voor het in hem gestelde vertrouwen en hij hoopte zijn vrije tijd te kunnen benut ten om wat hem nog aan brandweer kennis mocht ontbreken, aan te vullen. Hij deed hierbij een beroep op de hulp en samenwerking met het hoofd der brandweer alsmede op de gemeente secretaris, de dienst gemeentewerken en de zusterverenigingen uit de om geving. Voor de leden van het korps is hij als commandant altijd te spre ken en met elkaar zullen zij zich in zetten voor een brandweer waarop men staat kan maken.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1