MACEDONIË WAAR ALEXANDER DE GROOTE GEBOREN WERD. SOEST. Ver/oungs- £fngme DERDE BLAD OFFICIëLE MEDEDELINGEN. GEERVLIET HOORTOESTELLEN ■Bflrwpi; .Fimli-wir N.V. Instr.'handel v/h Fa: ,P. GEERVLIET - Keizersgracht 4[> A'dam-C. - Tel. 37728^ U hoort er weer bij BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag - uit gezonderd zondagmiddag - draait er in het City-theater een bijzonder span nende Duitse film met Viktor Staal, Albert Matterstock en Armando More- no. De titel is ,,Dal des Doods", een wat vrije vertaling van „G'esperrte Wege". Drie mannen, Juan, Michael en Antonio, plegen een inbraak, terwijl Silvia, de vriendin van Antonio in een auto zit te wachten tot de heren klaar zijn. Er vallen schoten en het edele drietal keert snel naar de auto terug. Vanaf de plaats van de misdaad tot aan de Spaanse-Franse grens moeten de heren met het meisje enkele honderden kilo meters rijden en voor zij in Frankrijk zijn wordt de wagen aangehouden. Snel rijden ze een zijweg in, maar ook deze is afgezet en het komt tot een vuurgevecht met enkele agenten. De dieven denken, dat hun misdaad ont dekt is, maar het afzetten van de wegen heeft een heel andere reden. I ï1 yffa&fe/. - lhe$$>o6 JT£VHlem Groenhuizer^^ !1NG£STR.38 T€L6285 AMSRSFOÖRf Bij het ingebruik nemen van een nieuwe stuwdam wordt een groot ge bied definitief onder water gezet en ieder die niet uit de omgeving ver dwijnt, zal verdrinken. Opnieuw een vuurgevecht met de politie en twee van de mannen worden gedood. Tenslotte geven Michael en Silvia zich over en zij komen nog tijdig uit het fa tale dal. Zondagmiddag de heren Laurel en Hardy in een dwaze historie. Stan heeft zijn vriend Oliver een legpuzzel als huwelijksgeschenk gegeven omdat hij voorziet, dat hij in de echtelijke staat toch geen kans ziet 's avonds de deur uit te komen. Zij raken zo ver diept in het puzzelen, dat ze de hele bruiloft vergeten. De bruid belt hen op, maar de puzzel gaat voor. Een taxi chauffeur, die de bruidegom komt ha len, moet helpen puzzelen, de postbode, die een aangetekende brief brengt, eveneens en van het huwelijk komt op het laatste moment niets terecht, om dat Olivier bericht krijgt dat hij ge ruïneerd is. Als timmerlieden brengen ze weinig goeds tot stand en als schoorsteenve gers zijn het helemaal waardeloze lie den. Dan komen ze in dienst van een geleerde, die zich bezighoudt met een preparaat, dat de mensen verjongen zal. Olivier wordt door een ongelukje proefkonijn en tot verdriet van Stan wordt hij een aap inplaats van een jeugdig mens. Maandag en dinsdag „Hare Hoogheid dit verschil dat het slachtoffer geen pluimvee was, maar een zoon van Tomas. Bloedwraak. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 19 DECEMBER 1958. Duizenden jaren liggen tussen Alexan- der de Grote en de tegenwoordige tijd. De wereld is sinds de aardse dagen van die heerser wel zeer veranderd. Enkele problemen uit zijn tijd echter zijn er gebleven en een daarvan is dat van Macedonië, het vaderland van Alexander. Evenwel, een zelfstandig Macedonië zal men vergeefs op de aardrijkskundige kaarten zoeken. Het trotse en taaie volk der Macedoniërs leeft thans in gebieden, die tot Joegoslavië, Bulgarije en Griekenland behoren, maar dat ver andert niets aan de zaak, dat het Ma- cenonische vraagstuk zoals altijd ac tueel is. Hoe actueel, dat bewees kort geleden de Bulgaarse regering, die het nationalisme van het volk voor het kar retje van haar politiek wilde spannen. Oorlogen en opstanden. Twistappel te zijn, dat was sinds on heuglijke tijden het noodlot van Mace donië. Zijn tweeduizendjarige ge schiedenis is er een van een eindeloze ketting van veroveringen, oorlogen en opstanden. Hier heerste Koning Phi- lippus, onder wie in de 3e eeuw voor Christus Macedonië de grootste macht van Oost-Europa werd, en Alexander de Grote, die met zijn legers tot in India en Egypte trok, die het destijds machtige Perzië onderwierp en Alex- andrië aan de monding van de Nijl stichtte. Zoals talrijke, oude volksgebruiken zijn ook de oude volksdansen in Mace donië tot op de huidige dag levendig gebleven. Intussen zijn de betrekkingen tussen Belgrado en het Oostelijke blok zozeer verslechterd, dat Bulgarije het tijdstip gekomen achtte, zijn eisen weer eens ter tafel te brengen. Maar Tito geeft de Bulgaren niet veel kans. Hij begon met Macedonië een Sindsdien beoorlogen de beide families elkaar. De offers aan beide zijden worden tegen elkaar afgewogen. Me nigmaal kwam het tot regelrechte veld slagen met verschillende doden aan beide kanten. Daarna bespraken de familiehoofden een korte wapenstilstand, waarbij de doden begraven en condo- leantiebezoeken ontvangen konden wor den. In beide families treft men een hele serie jonge weduwen aan. De autoriteiten zijn druk doende deze oude, gruwelijke zede af te schaffen. Zij hebben ook veel succes gehad, maar helemaal uitroeien konden zij het tot nu toe niet. Ofschoon Joegoslavië zich als vakantie land in een voortdurendende belangstel ling mag verheugen, komen toch slechts weinig toeristen naar Macedonië, want deze streek heeft geen kust aan de Middellandse Zee. Wie echter desniettegenstaande de iet wat avontuurlijke reis in dit land waagt, die voelt zich al spoedig als een ontdekker van een onbekend stuk Europa. De gevaarlijkste vijand van de oude Macedonische gebruiken en zeden is de voortschrijdende civilisatie. Steeds meer jonge mannen en meisjes trekken naar de fabrieken in de steden, waar zij zich van de oude gewoonten hoe langer hoe meer verwijderen. is verliefd". Een gezellige duitse film over het vrolijke Berlijn van voor we reldoorlog I. Een operazangeres, die zich voor groothertogin uitgeeft om een graaf van een financiële debacle te redden en het komt allemaal nog goed terecht ook. Woensdag begint het kerstprogramma. GEEN NIEUWJAARSRECEPTIE VAN DE COMMISSARIS DER KONINGIN. Ter gelegenheid van de ingebruikneming van „Paushuize", na de binnen afzien bare tijd te verwachten gereedkoming van de verbouwing, hebben de Commis saris der Koningin en Gravin van Lyn- den van Sandenburg het voornemen - zo mogelijk - einde april 1959 te ont vangen. In verband daarmee blijft ditmaal de Nieuwjaarsreceptie achterwege. HUIZENVEILING. In restaurant Eemland zijn woensdag avond enige huizen publiek verkocht. De helft van een dubbele villa, Wal deck Pyrmontlaan 16, was al vóór de publieke veiling onderhands verkocht. Perceel 2, een dubbel woonhuis, Korte Brinkweg 15 en 17 werd ingezet op 14.000,door W. Willemsen te Soest en door L. de Bruin te Soest op 1000,afgemijnd. De helft van een dubbel woonhuis, Nieuwstraat 61, werd door J. W. Sis- tilha ingezet op 6600,en door J. van Velzen te Soest afgemijnd op 30,—. De helft van een dubbel woonhuis, Nieuwstraat 63, werd ingezet op 4500,en niet afgemijnd. Beide per celen samen, waarvan de inzet 11130,was, werden door de heer H. A. Butzelaar op 2,afgemijnd. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dokter H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, telefoon 2388 en dokter W. J. Schutte, Burg. Grothestraat 65, telefoon 2333. Geopend is apotheek „Soest". GESLAAGD. De heer A. J. G. M. Koenders, alhier, slaagde aan de Technische Hogeschool te Delft voor werktuigkundig ingenieur. WINKELS LANGER OPEN. Om hun klanten in de gelegenheid te stellen in de avonduren te kunnen kopen zullen de Soester winkeliers van zaterdag tot en met woensdag a.s. hun winkels openhouden tot 's avonds 9 uur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van de Benzine en Petroleum Handel Maat schappij N.V., Frederiksplein 42-50, Amsterdam, om een bezinepompinstal- latie op/in perceel Stationsweg 6, kada straal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 4963, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden door hen voorwaardelijk is ingewil ligd, zulks onder intrekking van de verleende vergunning d.d. 23 april 1948, le afd. nr 376. Soest, 19 december 1958. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. Industriële Producten Compag nie I.P.C., Hoofdstraat 1-5, Schiedam, om vergunning tot het uitbreiden van een benzinepompinstallatie met een verplaatsbare mengsmeringspomp op/in het perceel Kerkstraat 1, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie A, nr. 3508 (oud 3359). Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag 6 januari a.s., des voormiddags 11 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 19 december 1958. door beter te horen zorgen onopvallend, dat geen woord U ontgaat Ruime keus uit de beste merken: Philips, Audium.Aditone, Multitonc Elke vrijdag, van 10 tot 2 uur, zitting in Volksgebouw, Snouckaertlaan, Amersfoort. Het klooster St. Naum behoort tot de prachtige cultuurschatten aan het Ohrid-meer. het woelige verkeer, ziet de ten dele elegante winkels, die de brede straat omzomen en vraagt zich verwonderd af, of men zich ook werkelijk in de van geschiedenis beladen Macedonische hoofdstad bevindt. Skopje, dat in de loop van zijn ge schiedenis onder de namen Scupi en Uskjub bekend is geweest, ziet op een verleden terug, dat even onrustig was als die van het land. Een tijdlang - tegen het einde van de 10e en het be gin van de 11e eeuw - was evenwel niet Skopje, maar Ohrid de hoofdstad van Macedonië. Deze stad ligt aan het gelijknamige meer en behoort tot de belangrijkste bezienswaardigheden van Joegoslavië. Het Ohridmeer is een van de grootste en mooiste meren van de Balkan. Het water is kristalhelder en wordt in de gloeiendhete Macedonische zomer nooit warmer dan 24 graden. Ohrid is de laatste jaren een toeristencentrum geworden. Er ontstonden nieuwe ho tels, die aan de wensen van de wes telijke buitenlanders zijn aangepast. Het uiterste zuidwestelijke deel van het meer behoort tot Albanië. De be trekkingen van Joegoslavië met dit land zijn sedert jaren zeer gespannen. Wie de grens nadert met een zeil- of motorboot, moet spoedig vaststellen, dat de Joegoslavische grenswacht uiterst waakzaam is. Het eens zo omstreden meer is ook thans nog grensland. De bloedwraak heeft in Macedonië niet meer die betekenis, die het voor- enkele tientallen jaren nog bezat, maar uitgestorven is ze nog steeds niet. Me nigmaal begint ze met een zeer on- belagrijke kwestie, zoals die tussen de beide buren Simic en Tomas. Hun gronden grensden aan elkaar, slechts door een beekje gescheiden. Vele ja ren geleden waadde een kip van Si mic door de half opgedroogde beek naar de weide van Tomas. Eén van diens zonen, die juist had leren om gaan met een jachtgeweer, nam het beest op de korrel om zijn kunsten te proberen. Hij trof de kip ook, maar hij had niet in de gaten, dat hij daarmee een nameloze ellende opriep. Volgens de oude regels van de bloedwraak gold een kippeleven zoveel als een half mensenleven. Het moest gewro ken worden. En dat gebeurde ook. Met Een heel modern bouwwerk is het Palasthotel in Ohrid. Trouwpartij in Galicnik. Feestelijk wordt de bruid ontvangen. Het hele dorp neemt aan de grote gebeurtenis deel. Alexanders wereldrijk viel al spoedig na diens dood uiteen. Macedonië zelf werd van toen af een speelbal der grote machten. .Tussen de 6e en de 8e eeuw na Christus drongen de Slaven het land binnen. In de 14e eeuw kwam het onder heerschappij der Turken die zo'n 500 jaar duurde. Daartussen la gen korte perioden van meer of min der zelfstandige Macedonische staten. Tot in de jongste tijd hebben zich de hartstochten van de Balkanpolitiek juist in het land van de Macedoniërs afgespeeld. Daar dit volk een aan het Bulgaars verwante taal spreekt, tracht te Bulgarije meermalen het land in bezit te krijgen. In 1877, in de Rus- sisch-Turkse oorlog, bezetten de Bul garen Macedonië voor de eerste maal, maar de vreugde over dat succes duurde niet lang. In de eerste Balkan oorlog ondernamen de Bulgaren een tweede poging. Een jaar later verloren ze het grootste deel van Macedonië weer en wel aan Griekenland en Servië. In de eerste wereldoorlog verbond So fia zich met de Centrale Mogendheden, waarbij het hoopte zo Macedonië terug te krijgen. In 1919 was die droom uitge- droomd. Niet anders was het in de laatste wereldoorlog, na welks einde Tito een groot deel van Macedonië kreeg toegewezen, grote mate van zelfstandigheid te geven en voerde bovendien een nieuwe schriftelijke taal in. Met de stichting van een orthodox-macedoni- sche nationale kerk bereikte hij een grote mate van immuniteit der Joego slavische Macedoniërs tegen de ver lokkingen vanuit het Oosten. Tito denkt zelfs aan een zelfstandig Macedonië binnen het Joegoslavische staatsver band, waardoor het er zelfs toe zal ko men, dat de Bulgaarse Macedoniërs verlangend gaan uitzien naar aanslui ting bij de nieuwe staat. Sofia heeft dan precies het tegendeel bereikt van datgene, wat het eigenlijk wilde. Met slechts 30.000 inwoners was Skop je nog kort na de laatste eeuwwisse ling niet meer dan een middelmatige provinciestad. Na de bevrijding van de Turkse heerschappij begon het met steeds grotere snelheid te groeien. Tegenwoordig, als hoofdstad van de „Volksrepubliek Macedonië", heeft het ongeveer 130.000 inwoners, maar niet temin maakt het nog nauwelijks een hoofdstedelijke indruk. Door de draaideuren van het moderne hoofdstation stapt men op de Llica Marsala Tita, de brede hoofdwinkel straat van Skopje. Men wandelt door Het is vrij onbekend, dat er in Ma cedonië ook goede ski-mogelijkheden zijn.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5