I %L \JI k Meer sociale verzekeringen bij gelijke premie* WINSTgevende ideeen 225 Soester verenigingen in het winter seizoen. -1 - MENINGEN VAN ONZE LEZERS. SOEST KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER HONING-SIROOP DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD Het kabinet-Drees bevond zich nog op de treden, waarlangs het afdaalde naar ontslag toen minister Suurhoff het wets ontwerp weduwen- en wezenverzeke ring indiende. Over de inhoud van het ontwerp werd reeds een en ander geschreven bij het ter tafel komen van het advies. Een weduwe zonder kinderen zal in de toe komst een uitkering krijgen van 1326,- per jaar, als het ontwerp wordt aange nomen. Zij moet om in de termen te vallen de leeftijd van 50 jaar hebben bereikt, invalide zijn of een of meer kinderen beneden de 18 jaar hebben te verzorgen. Uitgesloten van de uitkering zijn dus die vrouwen, welke door de dood van haar man worden getroffen, die beneden 50 jaar zijn en geen kin deren hebben. Is een vrouw tussen 45 en 50 jaar wanneer haar jongste kind 18 jaar wordt en heeft zij al vijf jaar de uitkering genoten, dan wordt deze niet meer ingehouden. Na de leeftijd van 65 jaar wordt er geen weduwen- uitkering meer gegeven, maar komt zij in de ouderdomsverzekering. Ook jonge vrouwen. Behalve de hogere uitkering van 1968,krijgt de weduwe met kin deren ook kinderbijslag, die nog een nadere definitieve regeling zal krijgen in het komende ontwerp Algemene Kin derbijslagverzekering. Voorts zijn ook de weduwen op jongere leeftijd dan 50 jaar niet geheel aan haar lot over gelaten. Een weduwe tot 27 jaar krijgt een half jaar uitkering. Voor zover zij ouder is, krijgt ze voor elk jaar na haar 26e levensjaar er een maand bij tot een maximum van twee jaar. Deze uitkeringen worden gedaan om jonge vrouwen althans enigszins gelegenheid te geven op verhaal te komen na de dood van de echtgenoot. Gedurende die tijd kunnen zij dan voorbereidingen treffen om in de toekomst zelf in het onderhoud te gaan voorzien. Voor vrou wen zonder kinderen is daartoe zeker de gelegenheid. Ook de wezen zullen voortaan niet geheel van inkomen verstoken zijn. Een kind beneden 10 jaar krijgt voortaan 438,per jaar en nadien 660, totdat de 16-jarige leeftijd bereikt is. Is een kind op 16-jarige leeftijd nog studerend dan krijgt het 864,per jaar tot maximaal de 27-jarige leeftijd bereikt is. Met het voorgaande hebben wij de belangrijkste bepalingen opgesomd, zon der daarbij volledig te zijn, omdat er nog weer een aantal regels getroffen zijn voor overgangsgevallen en speciale omstandigheden. Op het geheel van maatregelen kan men moeilijk ernstige kritiek uitoefenen en in brede krin gen zal men zich verheugen, dat er nu binnen afzienbare tijd aan door de dood van de kostwinner getroffen ge zinnen aandacht zal worden besteed. Men heeft daar al te lang mee gewacht. Een bodem. Er kan worden getwist over de vraag, op welke hoogte men eigenlijk de fi nanciële bodem van de verzekering moet leggen. Men heeft nu een niveau gekozen dat kan worden gekarakteri seerd als te weinig om van te levenen te veel om van te sterven. Bij de ou derdomsverzekering koos men hetzelfde kriterium. Het voortschrijden van de gedachten op het terrein van de so ciale verzekering zal er nog eens toe moeten leiden hier het praktische be staansminimum als basis te kiezen, maar we zullen voorlopig werk genoeg heb ben de verzekering in bovenstaande vorm in te passen in het sociaal en economisch bestel. De financiering van het nieuwe plan zal in de eerste vijf jaren een bedrag vragen van ca, 173 miljoen per jaar, althans voor de eerste vijf jaar. Hierbij is dan rekening gehouden mët de her- trouwkansen voor de weduwen, in welk geval de uitkering zal ophouden. Geen premie Men wil de wet met ingang van 1960 in werking doen treden. Op dat mo ment hoopt men in het fonds Algemene Ouderdomsverzekering een overschot te hebben van 400 tot 450 miljoen. Uit dit overschot wil men gedurende de eerste jaren de weduwen- en wezen ver zekering financieren, zodat daar dus geen premie voor zal behoeven te wor den betaald. Willen de Staten-Generaal dit niet, dan moet men voor de wedu wen- en wezen verzekering 1,15 °/o van het inkomen tot 7450,— per jaar pre mie betalen en kan de premie van de ouderdomsverzekering met hetzelfde percentage omlaag. Bovendien wil de regering de toeslagen op de bestaande ongevallen- en in validiteitsverzekering doen vervallen, indien de nieuwe wet er komt. Dit zal een voordeel betekenen van ca 6 mil joen gulden, waaruit men 3,5 miljoen gulden wil besteden voor betaling van de premie weduwe- en wezenverzeke ring voor kleine zelfstandigen. Eén verzuchting kunnen wij hierbij sla ken. Er is tenminste geld voor deze verzekering en er wordt niet opnieuw een stuk van het netto-inkomen naar de staatskas overgeheveld. Of daarmee een voldoende rechtvaardi ging is gevonden om nu de gelden van de oudersdomsverzekering maar aan te wenden voor de weduwen- en wezen verzekering moet ernstig worden be twijfeld. Het stond reeds lang als een paal boven water, dat de premie voor de algemene ouderdomsverzekering te hoog is. Wij geloven zelfs, dat zij te hoog is ook als men er 1,15 °/o voor de wezenverzekering aftrekt. Een herre kening van deze premie is dus in de eerste plaats geboden. Waarom niet één pot? Voorts zou men uit praktische overwe gingen akkoord kunnen gaan met het koppelen van de financiële rechten en verplichtingen van deze verzekeringen aan elkaar. De heffingen zullen immers weer door de staat geschieden. De uit voering van de wet wordt, evenals die van de algemene ouderdomsverzekering, opgedragen aan de Sociale Verzeke ringsbank en haar organen. Waarom zou men dan weer twee aparte premie- potten maken met alle daaraan verbon den administratieve rompslomp en kos ten Maar dan moet men, dit doelmatig heidsbeginsel huldigende, verder gaan. Dan is er ook geen reden om het sa mensmelten van sociale verzekeringen bij deze twee bodemvoorzieningen te doen ophouden. Dan is er alles voor te zeggen om alle bestaande sociale hef fingen in één pot te deponeren en van daaruit alle voorzieningen te financie ren. De sociale lasten leggen een enorme druk op het bedrijfsleven en op de par ticulier. De komst van de algemene kin derbijslagverzekering en de verbete ring van de invaliditeits- en ongevallen verzekering zijn aanstaande. Zij zullen opnieuw offers vragen in de vorm van een percentage van loon- en in komsten. Laat men ophouden voor al die voorzieningen steeds nieuwe fond sen te maken en nieuwe administraties te creëren. Laat men liever dit alles onderbren gen in één massale sociale volksverze kering met één enkele premieheffing voor werkgever en werknemer, waar bij de nodige differentiatie mogelijk is. De overzichtelijkheid zal er door toe nemen en de administratieve romp slomp zal er zodanig door verminderen dat wij uit de besparingen tenminste één nog komende sociale voorziening kunnen financieren zonder nieuwe las ten. En dat zal de kosten van de ar beid zeer ten goede komen. VERLIEFD. Een Amerikaan was op bezoek in Soest- Zuid en hij bewees de vrouw des hui zes zoveel attenties, dat het hinderlijk werd. De politie kwam erbij, maar die achtte het verstandiger de Amerikaan se militaire politie te waarschuwen. Die kwam en nam de lastige militair mee. Als U om gezondheid op te doen een luchtje gaat scheppen, loop dan meteen even aan bij EMMEIN STAAL meubel show Parkstraat 13 Baarn Tel. 2544 U doet dan tevens nieuwe, winstgevende ideeën op voor aw bedrijf of kantoor Na telefonische afspraak ook 's avonds gelegenheid tot bezichtiging. St. Joris is een afdeling van de K.A.B. Perzen en de jongens mogen hierin met 25 leden in Soest en Soesterberg. De voorzitter en een twaalftal leden wonen in Soest. Vergaderingen uit schrijven heeft niet zo heel veel zin, want de heren zijn niet zo gauw bereid te komen, omdat ze de mening zijn toegedaan, dat het hoofdbestuur van de K.A.B. het wel zal opknappen als ook de Soester afdeling op tijd de contribu tie betaalt. Deze geringe opkomst maakt dat de zaalhuur wat op weggegooid geld begint te lijken, zodat het vergade ren in deze winter wel beperkt zal blijven tot de jaarvergadering. In Dienst der Kerk heet de vereniging van chr. gereformeerde dames, die ie dere dinsdagavond in de consistorie van de chr. geref. kerk aan de Julianalaan samenkomen. Na de bijbelbespreking begint de typisch vrouwelijke bezigheid, waarin alle Soester damesverenigingen in kerkelijk verband uitmunten het breien en handwerken ten bate van hen, die het minder goed getroffen heb ben op dit ondermaanse. Eens per jaar wordt er een bazar gehouden waarop deze goederen aan de man gebracht worden. Bij de Hervormde Kerk is 'n vereniging die dezelfde naam draagt. De Geuzen namen 400 jaar geleden Den Briel in en hun nazaten noemen zich net zo. Zij zijn 12-16 jaar oud en komen op vrijdagavond, van 7 tot 8.30 uur, bijeen. Jongens, die te oud geworden zijn om deel uit te maken van dit geuzenvendel, komen hierna bijeen en binnenkort hoopt men hieruit een ech te vereniging te formeren voor jon gemannen tot de dienstplichtige leef tijd. De Geuzen zijn anders dan de knapen van de knapenvereniging. De bijbelin leiding is geen wet van Meden en zelf keus doen. De leider van de jon gens is ervan overtuigd, dat ook tij dens sport en spel gewezen kan wor den op de dienende taak, die ook deze Geuzen wacht. Er wordt vergaderd bij de Emmakerk, maar de drie daverende feestavonden, die de jongens al gebracht hebben, von den in Credo plaas. Daar werd gede clameerd en toneel gespeeld, terwijl een geuzenpaal tot mastklimmen uit nodigde. Ook deze winter zal er weer zo'n feestavond zijn, maar nu in com binatie met andere jeugdverenigingen. De Kankerbestrijding wordt voor een groot deel gefinancierd door het Ko ningin Wilhelminafonds, dat ook in Soest de beschikking heeft over een afdeling van de Vereniging tot Steun aan het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. Er zijn ongeveer honderd leden en een deel hiervan maakt ieder jaar de collecte tot een succes. Vergaderd wordt er deze win ter niet, maar het bestuur heeft het voornemen door een propaganda-actie het aantal leden uit te breiden. In 't klein begonnen heet de meisjes vereniging, die in Eltheto inderdaad in het klein begonnen is nadat het lange tijd een beetje sukkelen geweest is. Nu gaat het weer best en twee leid sters geven iedere vrijdagavond leiding aan een 18-tal meisjes, dat de tijd aan genaam doorbrengt met handenarbeid en spelletjes. Aan een jaarfeest kan deze winter nog niet gedacht worden, maar het Kerstfeest wordt niet verge ten. De meisjes zijn 12-17 jaar oud en kunnen lid van de vereniging blijven tot ze oud genoeg zijn voor de instuif. Geachte redactie. Tegenover de opmerkingen van ,,een lid van de eerste afdeling", bij de be handeling van de gemeentebegroting 1959, over de werkwijze van de Flora- lia-vereniging bij het verstrekken van planten aan de schooljeugd - zoals ver meld in uw blad van 12 dezer - willen wij gaarne het volgende naar voren brengen. Het plantenmateriaal wordt niet ver strekt vóór de vakantie, maar steeds in de lente, ongeveer half mei. De ver zorging ervan moet dus niet uitsluitend in de vakantie geschieden), maar de hele zomer besteden de jonge planten liefhebbers hun zorgen aan het opkwe ken van de jonge stek- of zaaiplantjes tot forse olanten, waarbij door bepaalde maatregelen getracht wordt aan het einde van die periode zoveel fraaie bloemen te verkrijgen als mogelijk is. planten zijn vóór de vakantie nóch vol groeid, nóch mooi in bloei. Als het bovenvermelde afdelingslid volgens uw verslag zegt, dat het plan tenmateriaal in hoofdzaak uit plant- soenplanten bestaat, welke als kamer planten minder geschikt zijn, dan mer ken wij daartegenover op, dat ver schillende van de uitgereikte planten uitstekend geschikt zijn als kamerplant en daarnaast ook als tuinplant. Zo o.a, dit jaar Coleus, Dahlia (kleine vorm), Fuchsia, Struikbegonia, Knolbegonia, Salvia en vroeger ook wel Geranium en Ageratum. Het volgend jaar nog Vlij tig Liesje, Afrikaantje en Leeuwen bekje. Weliswaar behoren de meeste hiervan buiten opgekweekt te worden, maar daarna kunnen ze in de bloei periode geruime tijd als kamerplant onze woningen verfraaien. Bijna alle genoemde soorten kunnen tevens als waardevolle tuinplanten fungeren. Omdat het opkweken door kinderen moet geschieden, worden die soorten gekozen, die weinig moeilijkheden bij de kweek opleveren en toch goede re sultaten te zien geven. De keuze 'is daardoor beperkt. Wij moeten concluderen, dat bovenge noemd lid van de eerste afdeling niet juist was geinformeerd, waartegenover deze uiteenzetting als een verantwoor ding van onze werkwijze moge worden beschouwd. Aan de redactie onze dank voor de plaatsing. Het bestuur van de Floraliavereniging Soest. GRONINGER VERENIGING. De heer J. de Graaf heeft woensdag avond in De Gouden Ploeg, voor de leden van de Groninger Vereniging een voordrachtavond gehouden. Uiteraard in het Gronings. De avond werd geo pend door voorzitter K. Veenkamp, waarna het Groninger volkslied ge zongen werd. KERSTWIJDINGSAVOND. Het Gereformeerde zangkoor „De Roepstem", de sopraan Corrie Houtman, de organist Ferd. Kloek en de decla mator Anne Holtrop hebben, onder leiding van de heer G. den Broeder, woensdagavond, in de Julianakerk, een uitvoering gegeven van de compositie van de heer Den Broeder „Het Kerst gebeuren in woord en toon". Liturg was ds H. J. Lambers Heerspink. Samenzang, schriftlezing, solozang, koorzang, orgelspel en declamatie wis selden elkaar hierbij af en er was veel waardering voor deze nieuwe vorm van beleven van het kerstgebeuren. Tegen begin september zijn de planten expositie-klaar en in die tijd moeten ze worden ingezonden voor de tentoon stelling. Daarna ontvangen de kinderen de planten terug voor opsiering van tuin of kamer. Niet alleen hier, maar overal elders worden de Floralia-tentoonstellingen in deze tijd - dus na de zomervakantie - gehouden. Als afwezigheid tijdens de vakantie de verzorging van de planten bemoeilijkt, dan kan in deze individuele gevallen hieraan een mouw gepast worden, b.v. door het inschakelen van buren of vrienden, die de juist in die periode vrij geringe cultuurzorgen wel op zich willen nemen. Het is niet goed mogelijk in de tijden van uitreiking en tentoonstellen grote veranderingen aan te brengen. De jJJJ/llJll 'VM WWIIIiJn Cogjrfioh 21. De drukte op school, het weerzien 1 forth en Traddless. met de oude makkers en de inspanning, De cursus zal ongeveer tot op de helft die nieuwe lessen met zich mee brach- gevorderd zijn toen de portier David ten, leidden Davids aandacht spoedig af van het verdriet dat het vertrek van huis hem had bezorgd. In de maanden, die volgden verstevigde de band, die uit de klas kwam halen en hem zei naar het bezoekerskamertje te gaan. Niewsgierig liep David verder, gis send welk plezierig bezoek hem nu wel hem bond aan de eigenaardige Steer- kon wachten. Hij raadde eerst Peggotty, forth en groeide zijn sympathie voor daarna haar broer, maar had zeker niet het trouwe karakter van de goede gerekend op iemand, die tot de school Traddles, wiens onverstoorbare humeur behoorde de vrouw van de directeur, als vanouds de plagerijen en slagen van Mevrouw Creakle was een stille vrouw, Creakle verdroeg. Als David later nog die zich weinig aan de leerlingen ver eens terugdacht aan deze tijd dan wa- toonde en voortdurend zorgen scheen ren het onmiddellijk deze twee namen te hebben. Haar peinzende ogen en haar en de daarbij behorende gezichten, die altijd stemmig gezicht leken David deze hem in de gedachten kwamen Steer- keer nog opvallender dan anders. Zij nam zijn hand en zei hem, dat ze een boodschap voor hem had gekregen, die hem ongetwijfeld zwaar zou treffen. Een ogenblik keek de jongen verwon derd toen wist hij met vreselijke zekerheid wat mevrouw Creakle hem te zeggen had. Davids moeder was gestorven. Nu had hij helemaal niemand meer, die voor hem kon zorgen. Schreiend liet hij zijn hoofd op zijn armen vallen en toonde zulk een beeld van wanhoop en ellende, dat mevrouw Creakle niet wist wat te doen om dit grote verdriet een beetje te verzachten. M.A.C.S.-RIT. Zondagmiddag, te 2 uur, begint bij hotel Bos en Duin de wildrit van de Motor- en Autoclub Soest. Van half twee tot twee uur worden de deelne mers ingelicht over deze rit van 65 km met kansen op wild voor velen. Wie meer prijs stelt op een beker of een medaille kan deze kiezen als er een prijs gewonnen is. Tijdens de rit zullen enkele attractieve opdrachten uitge voerd moeten worden. En alles kan heel rustig gaan, want er zijn geen tijd- controles. OUD SOEST. In een vol bezette zaal van het St. Jozefgebouw hielden dinsdagavond de leden van de A.B.T.B., C.B.T.B. en J.B.T.B. een bijeenkomst, waarvoor de heren E. Heupers en Th. Peet uitgeno digd waren om, met het prachtige foto materiaal van de gemeente, een beeld te geven van Oud-Soest. De voorzitter van de A.B.T.B., de heer A. P. Hilhorst, heette in zijn openings woord allen van harte welkom en prees de goede samenwerking, die er tussen de A.B.T.B. en de C.B.T.B. bestaat, waardoor het mogelijk is dergelijke avonden gezamenlijk te organiseren. Hierna kreeg de heer Heupers het woord. Aan de hand van prachtige dia's, ver telde deze op voortreffelijke wijze, een en ander uit het oude dorpsleven. De heer Peet leidde hierna een spelle tje, waarvoor een tiental oude aan- zichtkaarten werden vertoond van pun ten in onze gemeente van een 40 jaar geleden, die geraden moesten worden. Vijf personen, die de meeste punten wisten thuis te brengen, werden beloond met een doos sigaren. Na de pauze werd door de aanwezigen volop genoten van nog een 50-tal pren ten, die eveneens door middel van een projectieapparaat getoond werden. Verbazingwekkend is het te zien hoe veel ons dorp de laatste 40 jaar ver anderd is en wat nog zal veranderen, als men de Eng ook nog vol gaat bou wen, merkte de voorzitter aan het slot van deze zeer geslaagde avond op. Hij dankte de heren Heupers en Peet voor de uitstekende wijze waarop zij deze avond voor de boerenorganisatie's ver zorgden en hoopte dat de fotoverzame ling van de gemeente zich nog verder mag uitbreiden, tot nut van de gemeen schap van nu en later.

Soester Courant | 1958 | | pagina 6