Kerstgedachten. Het mensdom* Z* De Winkeliersvereniging biedt de gemeente 2 invalidewagens aan. SOEST. IN DE HOEK. ÖFFICIëLE MEDEDELINGEN. DINSDAG 23 DECEMBER 1958. 36e JAARGANG No. 96. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Wanneer wij zoeken naar een uitbeel ding der kerstsfeer, dan dringen blank heid en stilte aan ons op. Het kerstfeest openbaart zich aan ons als iets dat wit is, smetteloos, schulde loos. En ook, kerstmis verzet zich te gen luide geruchten. Er daalt een stille nadenkendheid over de wereld, er komt een stille opgetogenheid in de ogen der mensen. Het is als heerst er een adem pauze in ons onrustige en bezorgde leven. Wij keren in tot onze familie, wij keren in tot ons zelf. Binnen die heilige stilte is alles wat er aan levensvreugd ontbloeit schoon en welluidend. Kerstklokken dragen de vrede aan, kerstliederen houden de ver rukking in zich besloten om het wonder dat de mensheid eenmaal heeft aan schouwd, kerstverhalen spreken van goede voornemens en goede daden. Deze kerststemming heeft zich gehand haafd, hoewel het kerstfeest reeds meer dan negentienhonderd malen is gevierd. Onverstoorbaar raakt ze ons aan, telkens opnieuw, als de klop van een hoger bestaan aan de deur van ons armelijk leven. En als wij diep in ons zelf kijken, dan vinden wij verbijstering over het feit, dat dit mogelijk is in een mensheid zo boordevol van smart en schuld, dat de Stem niet verflauwt, dat zij aanhoudt te klinken over een wereld, die zich zelf vernietigt. Men kan de betekenis van de komst van het christendom op verschillende wijzen omschrijven. Wij zouden willen uitgaan van de strijd tussen twee werkelijkheden. Er is de werkelijkheid,' die wij met onze ogen aanschouwen, de boosaardige werkelijkheid om ons heen, die ons alle geloof aan de mensen en aan de goede gezindheden ontneemt, maar dwars daartegenover is er een andere onzicht bare werkelijkheid, die volmaakt is. Die laatste werkelijkheid treedt op ons toe in de kerstgedachte. Haar te mis kennen betekent de diepste grond van ons leven te ondermijnen. Het feest van de heilige geboorte houdt in zich de adem-beklemmende vreugde over het Wonder dat is geschied dat het volmaakte zich heeft gesteld middenin een troosteloze mensheid. OQ Niet alleen herinnert het kerstfeest ons aan het werkelijk bestaan ener onzichtbare wereld, het komt met een boodschap tot ons, de boodschap der liefde, Woord van ontzaglijke draag kracht, dat duizenden malen ijdelijk wordt uitgesproken en waarvan het ge bruik alleen in verband met de kerst gedachte gewettigd is. De grote wijsgeer Socrates, die slechts de waarheid wou, die reikte men een gifbokaal opdat hij sterven zou. De Here Christus, vroom en goed, werd aan het kruis gehecht De zwaarste straf, die toen bestond werd Hem eens opgelegd. De schilder Hembrandt, zo begaafd, verklaarde men failliet. Zijn groot talent werd grif miskend, dat achtte men maar niet. Maar Chroestsjow, Ruslands sterke man, krijgt veel en veel te veel. Veel meer, dan 'n mens verdragen kon werd eertijds Hitiers deel. O dwaze wereld, dwaze mens, wat deed ge dikwijls dom wat heilig was vertrapte Gij, dat bracht Gij zinloos om. Het Paard van Troje evenwel, werd door U ingehaald, met eer en roem beladen nog en ijzerhard gestaald O mens, wat was Uw oordeel slecht. wat zaagt Gij veel verkeerd. Geen wonder, dat de wereld kwijnt zolang U zó regeert Verbeter toch U eigen kijk Zet alles aan de kant, Uw hebzucht, voordeel, eigenbaat Een oordeel met verstand Het is een begrip van duizelingwekken de afmeting. Want wat wordt er over de liefde in de Heilige Schrift gezegd De meest verheven daden, waartoe de mens zich verheffen kan, het diepste inzicht, waarover hij kan beschikken, het ver schrompelt alles tot niets, indien er de liefde niet in woont. De gave der pro fetie, de kennis van de verborgenheden der wetenschap, het geloof dat bergen verzet, de offergave aan de armen, zelfs het prijsgeven van het lichaam het is alles nietswaardig indien het niet van de liefde is vervuld. Wat zijn goede daden, zonder het goede leven Het christendom stelt de liefde- eis als een eis van hoger orde, als de laatste eis zonder welke vervulling zelfs het beste, waartoe de mens in staat kan zijn, verschrompelt. Die liefdesboodschap is gegeven aan een' liefdeloze mensheid. Er is een mogelijkheid om haar, wier roepstem ons nadert in de stillte van het kerst feest, deelachtig te worden. Zo ingewikkeld zijn de problemen, die ons in deze wereld en in deze tijd om ringen, dat wij er niet meer uitkomen. Waar liggen de oorzaken van de hui dige verwording en ontmenselijking der mensheid Hebben wij deel aan die oorzaken, gij en ik, of worden wij door blinde machten naar de afgrond ge sleurd Maar daar opent zich het kerstper spectief. Onafhankelijk van wat er beeft in deze voorbijgaande wereld, in deze betrekkelijke werkelijkheid, is er ons hart, dat voor de kerstboodschap open staat. Wij kunnen liefdedaden vol brengen en bestendigen. Gaan wij tot onze evennaaste en laat ons goed voor hem zijn, laat ons ons zelf verlooche nen. Niet nu alleen, onder de klank van de kerstklokken, maar morgen ook en overmorgen en daarna opnieuw. Eén kiezelsteen geworpen in de oceaan verandert iets, hoe weinig ook, in de beweging van alle wateren op aarde. Eén goede gezindheid, één goede daad kan, hoe onnaspeurlijk ook, het wezen der mensheid veranderen. En in u en mij zal een grote blijheid komen, wan neer wij persoonlijk, de liefdeseis ver vullen, die tot ons komt. Een blij kerstfeest is het beste, dat ik u wensen kan D'e Soester Winkeliersvereniging heeft hedenmorgen op het gemeentehuis twee invalidewagens aan de gemeente Soest aangeboden. Zij zijn beschikbaar ge steld aan de afdeling Sociale Zaken, die de mensen zal uitzoeken welke voor het gebruik in aanmerking komen. De heren Mol, Fugers, Brouwer, Jan sen, Ten Berge en Adama waren voor de winkeliersvereniging op het gemeen tehuis aanwezig en de burgemeester, de gemeentesecretaris, wethouder De Haan en de heer H. J. van Hal ver- diteit grote behoefte aan hebben. Zij zullen ermee naar buiten kunnen en dit zal een gunstige invloed uitoefenen op hun bestaan, waarin zij vaak zo zeer van anderen afhankelijk zijn. Sociale Zaken zal met grote zorg de mensen uitzoeken, die voor het gebruik van deze wagens ?n aanmerking ko men en de burgemeester dankte het bestuur van de -inkeliersvereniging voor deze bij zonde:—sympathieke geste, die zeker door de bevolking op hoge prijs gesteld zal worden. tegenwoordigden de gemeente. De heer Mol deelde mee, dat de bon- nenaktie, die met St. Nicolaas gehou den is, tenvolle slaagde. Er werd door de Soester inwoners 10 °/o meer in Soes ter winkels gekocht dan in dezelfde periode van 1957, zodat de 600,die ieder jaar door de winkeliersvereniging voor een liefdadig of cultureel doel beschikbaar gesteld worden, dit jaar verhoogd konden worden tot 800, Dit is te danken aan hen, die weten, dat de Soester welstand voor een groot deel afhankelijk is van het kopen in eigen gemeente. De heer Mol dankte het gemeentebe stuur en de politie, die ieder jaar wel willend tegenover deze actie staan en gaarne medewerking verlenen. Het bestuur van de winkeliersvereni ging had vernomen, dat er grote be hoefte aan enkele in validen wagens was en in overleg met de heer Van Hal werden er twee aangeschaft. Sociale Zaken zal uitmaken wie het meest voor het gebruik van deze wagens in aan merking komen. Nadat de heer Mol de wagens aan de burgemeester had overgedragen, sprak deze zijn waardering uit over de wijze waarop de winkeliersver. ieder jaar de St Nicolaasactie organiseert. Daaraan verbonden is de gift voor een liefdadig of cultureel doel en dit maakt de actie bij de bevolking sympathiek. Deze wa gens zullen een grote uitkomst be tekenen voor hen, die er door invali- BIOSCOOPPROGRAMMA. Op woensdag en de beide kerstdagen is in het City-theater Romy Schneider te zien in de film ,,Droomeiland". Haar moeder, Magda Schneider en Horst Buchholz vervullen eveneens een hoofd rol. Van zaterdag tot en met dinsdag ,,Das j Schloss in Tirol", eveneens 'n gezellige duitse film men Karlheinz BÖhm en Erika Remberg. Woensdag begint het nieuwjaarspro gramma. MEVR. WESTRA-DIJKSTRA 104 JAAR. Gisteren werd mevr. Westra-Dijkstra in haar woning aan de Heuvelweg 104 i jaar. Zij is de oudste inwoner van Soest, i Haar gezondheid geeft de laatste weken enige reden tot bezorgdheid maar sinds enkele dagen voelt zij zich iets beter. GESLAAGDE WILDRIT. De Motor- en Autoclub „Soest" heeft zondagmiddag een geslaagde wildrit over 65 kilometer gehouden, die door 30 deelnemers met een gemiddelde snel heid van 30 km gereden is. Het was een kaartleesrit met opdrachten, die onder weg uitgevoerd moesten worden, zoals dit van de radio bekend is en er wa ren geen tijdcontroles, Ditmaal ging het dan ook niet om strafpunten maar om winstpunten. In de A-klasse van de auto's was de uitslag1. M. Bergers, 770 punten. 2. D. v. d. Broek (770), 1 minuut lan ger gereden. 3. M. Oskamp (770), 20 minuten langer gereden. Klasse B. 1. J. van Vliet, Zuidlaren (780). 2. H. Smit (670). 3. J. Harloff, Oegsl- geest (660). Motoren 1. G. Deijs (575). 2, J. Wim- mers, Amersfoort (190). De eerste-prijswinnaars kregen een haas, voor de winnaars van de tweede prijzen waren er konijnen en de derde prijswinnaars gingen met een kip naar huis. De prijzen werden uitgereikt door de secretaris van de M.A.C.S., de heer C. G. de Graaf, die de rit uitgezet had. NATIONALE CYCLE CROSS. Op tweede kerstdag organiseert Tem po een nationale cycle cross. De nieuwelingen starten om half 2 voor 10 ronden. De adspiranten starten een minuut later voor 7 ronden. Amateurs en onafhankelijken starten om half drie voor 20 ronden. Er zijn bijna 100 deelnemers nit Made, Rotterdam, Leiden, Zaandam, Haarlem, Amsterdam, Hilversum, Utrecht en Soest. Onder hen zijn Van Houwelingen, Van Wetten, Kuitwaard, Van Smirren, Schaap, gebr. Lute en Gerrit Rutten- berg. Er zijn vele mooie prijzen. De entree is vrij. ACTIE VOOR P.V.O. Het ligt in de bedoeling omstreeks half januari genodigden een bijzondere avond aan te bieden, waaraan niet al leen P.V.O. medewerking zal verlenen maar ook een cabaretgezelschap van bijzonder gehalte. Men hoopt op deze avond vele mensen te zien, die P.V.O. een goed hart toedragen en die mee leven met het 60-jarig bestaan van onze harmonie. APOLLO ZINGT. Woensdagavond, om 12 uur, zullen de zangers van „Apollo" bij het monu ment op Braamhage bijeen komen om in de kerstnacht, onder leiding van dirigent C. v. d. Schepop, de liederen „Stille Nacht", „Ere zij God", „Nu zijt Wellecome' en „Noël" te zingen. TRAININGSRIT VAN TEMPO. Tempo hield een trainingsrit voor de nationale cycle-cross, welke tweede kerstdag in Soestduinen gehouden wordt. Gerrit Ruttenberg reed als enige ama teur de 26 km in 1.09.22. D'e nieuwe lingen en de adspirant Adri Doeke- meijer reden 10 ronden (13 km). Doeke- meijer werd winnaar. Adri v. d. Burgt en Wout van 't Klooster vochten lang" tijd om de tweede en derde plaats. Van de Burgt won tenslotte. Zijn tijd was 39.09 en Van 't Klooster deed er 40.18 min. over. EVANGELISATIE-KERSTFEEST. Op tweede Kerstdag is er in de Juliana- kerk een Kerstdienst, uitgaande van het Interkerkelijk Evangelisatie-Comitié. Aanvang 10 uur. Ds Veeneman van de Ger. Kerk en ds Jalink van de Herv. kerk zullen spre ken. Het zangkoor „De Roepstem" en een declamatrice verlenen medewer- king. Ook buitenkerkelijken zijn welkom. ZONDAGSSCHOLEN. Op Tweede Kerstdag, te half 5, wordt, in de Emmakerk, het Kerstfeest van de zondagsschool gehouden. In de Heeskapel is de aanvang te 7 uur. Ieder is van harte welkom. SOESTER BABYHUIS UITGEBREID. Het was gisteren een grote dag voor de baby's in Soest, want het Soester Baby huis, dat nog geen jaar de mina- tuur-mensen in onze gemeente van alles voorziet wat het babyleven de moeite waard maakt, werd heropend als een dubbel zo groot babyhuis. In mei van dit jaar werd het geopend en nu al was het veel te klein. Soest wordt groter, er komen meer inwoners, dus ook meer baby's en met spoed werd de zaak dus uitgebreid om in groter staat de allerjongste Soester kinderen van alles te kunnen voorzien. WEG EN TERECHT. Een Soester jongen van 15 jaar had schoon genoeg van onze gemeente en hij verkoos Arnhem, waar hij een be zoek aan kennissen bracht. Het was al vrij gauw bekend, dat hij daarheen de benen genomen had, zodat de orlgerust- heid niet lang duurde. Wanneer u deze Soester onder de ogen krijgt zijn we allemaal al min of meer in de Kerststemming. De meesten ge lukkig door het Kerstfeest zelf, anderen door de vrije dagen, die er aan vast zitten. Maar waardoor dan ook, we zijn alle maal in een stemming, die ons het hele jaar ontbreekt. Eigenlijk had ik op deze plaats iets over Kerstmis moeten schrijven, maar u zult mij niet euvel duiden wanneer ik daarvoor naar een artikel elder in dit blad verwijs. ik daarvoor naar een artikel elders in brengen van een rapportje over de ac tie, dat enige vrienden ontwikkelden in hun verlangen met Kerst iets te doen. Zij kunnen het prettige gevoel hebben, dat zij op Kerstmorgen op de gezichten van vele armen, oudjes en zieken een blijde glimlach hebben getoverd. En daar was het hun alleen maar om te doen. Bij mijn pogingen om hier en daar, waar ik meende „dat nog wel wat zat", een stootje naar het goede doel te geven, kwam ik door een toeval achter iets, dat ik U op Kerstavond niet mag ont houden. Vooral omdat wij in onze samenleving meestal het tegendeel mee maken. Ik ontdekte, dat in onze ge meente een echtpaar woont, dat er zich niet voor geneert, dat zij het vroeger heel, heel arm hadden. Zo arm maar nee, dat kan ik u niet vertellen. In de tijd van hun ergste armoede ke ken zij (hoe is de mens vaak met gemengde gevoelens naar de bezitters van veel aards slijk. Hun ervaringen, waren toen niet zo prettig, maar juist hierdoor beloofden zij elkaar in hun allerzwartste dagen, dat als zij ooit in beter doen mochten komen, zij nooit zouden vergeten hoe vreselijk het is echt arm te zijn en als zij het maar even konden doen zulke stakkers zou den helpen. Het leek toen een lege belofte, want waar zou ooit geld vandaan kunnen komen. Maar kijk U begrijpt het natuurlijk al, er kwam een keer ten goede en vanaf dat moment zijn zij hun belofte nage komen. En hoe De lijst adressen, die zij vandaag en morgen laten afwerken, is een zeer respectabele en ik was ge roerd te horen, met welk een over gave door hen dezer dagen is gewerkt voor armen, oudjes en zieken. Er werdt nog meer gedaan. De redacteur van onze Soester had een belangrijk lijstje met personen waarvoor Kerstmis geen Kerstmis zou zijn als zij niet werden verrast. Alle adressen heeft hij aan de meevoelende ingezetenen kun nen doorgeven en ook dit medeleven doet een mens goed. Ik zou niets liever doen dan al deze milde gevers in een gouden lijstje op de frontpagina van onze Soester zetten, maar zij wensen absolute anonimiteit. Misschien vinden zij zelfs dit hoekje niet goed, maar dat moet maar, want lk kan niet nalaten uiting te geven aan mijn diep respect. Als aanstonds de lichtjes branden zul len we thuis aan hen denken. H. OEKMAN. SECRETARIE EN KANTOREN GESLOTEN. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de gemeentesecretarie, het kantoor van de gemeente-ontvanger, de hulpsecretarie te Soesterberg en de kantoren van de takken van dienst op zaterdag, 27 de cember a.s. voor het publiek gesloten zullen zijn. D'e ambtenaar van de burgerlijke stand zal op bovenvermelde dag, van 9.00- 9.30 uur, voor gevallen, welke geen uit stel kunnen lijden, zitting houden (in gang aan de achterzijde van het ge meentehuis). Voor spoedgevallen betreffende de gas- voorziening kan men zich op genoemde dag telefonisch richten tot het gas bedrijf (telefoonnummer 2793) of de chef-fitter (telefoonnummer 3929). Indien telefonisch geen gehoor wordt verkregen dient een briefje in de brie venbus van het gasbedrijf te worden gedeponeerd. Tevens wordt bekend gemaakt, dat op die dag geen as en vuilnis door de ge meentelijke reinigingsdienst zal worden opgehaald.

Soester Courant | 1958 | | pagina 1