In het SFEERVOLLEORANJE-HOTEL' GOED VERZORGDE KERSTDINERS II X5S3J r BRILLEN \.vm\ MARCHAL HAARMODE SCHMIDT Begrotingsvergadering gemeenteraad. KOPPEN'S Serviesverhuur NORMALE PRIJZEN TELEFOON 2038 CENTRAAL VERWARMDE KAMERS ALGEMENE BESCHOUWING VAN DE 4 FRAKTIEVOORZITTERS. „Financiële mist" in 1959. l L BURGERLIJKE STAND Uatt £Men voor ROUW- |^en TROUWkleding N.V. Wasserij „GELRIA" tu CQ Ss BATENBURG'S Erkende Auto- en Scooterrijschool TWEEDE BLAD UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL UW KLEERMAKER Gistermorgen, te 9.15 uur, opende bur gemeester mr S. P. Baron Bentinck de begrotingsvergadering met gebed, waar na de heer A. P. Hilhorst het woord kreeg voor het houden van de algemene beschouwing van de K.V.P. De heer Hilhorst uitte zijn vreugde over het vertrouwen, dat een groot deel verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 wenst haar clientèle prettige Kerst dagen en een voorspoedig Nieuwjaar. BAARN DALWEG 18 TELEFOON K2954 - 3567 van de Soester bevolking in 1958 bij de verkiezingen opnieuw in de K.V.P. gesteld had. Hij achtte het verheugend, dat alle bevolkingsgroepen in deze fractie vertegenwoordigd waren, zodat zo volledig mogelijk in het belang van Soest gewerkt kon worden. Het is het streven van de K.V.P. met volledig begrip voor de principes van anderen te werken in 't algemeen belang. Spreker dankte het college voor de prettige samenwerking met de raad. Voor een groot deel is het te danken aan de leiding van de voorzitter, dat deze verstandhouding zo uitnemend is en Soest kan zich gelukkig prijzen, dat de ambtsperiode, die kortgeleden is in gegaan, eenzelfde prettige samenwer- vakman voor Uw kleding Nederhorit den Berg - W. Bornhijm Torenweg 13 - »el_. 02945-545 Bussum - Melkweg 11 - tel. 9705 GEBORENNelleke, dochter van A. Wittebol, radiohandelaar, en J. C van Doorne, Buntweg 18. Robbert Ti- moteus Jacobus, zoon van J. J. Rasch, aannemer, en G. M. E. de Jong, Korte Brinkweg 9a. Teresa Gabrielle Ma ria, dochter, en Emanuel Johannes Ma ria, zoon van Jonkheer P. E. J. L. M. von Bönninghausen tot Herinkhave, zonder beroep, en E. H. A. M. Weve, Julianalaan 37. William, zoon van L. A. van den Heuvel, motorherstel ler, en J. J. de Jong, Hart weg 39. Elisabeth, dochter van G. van den Ak ker, automonteur, en E. Louer, Schaep- manstraat 85. Serah, dochter van G. Manschot, afdelingschef, en A. Lubbelinkhof, Gen. Spoorstraat 8. Frangois Albert, zoon van W. T. J. Ziezel, chemicus, en J. E. M. de Frétes, Amersfoortsestraat 91. Anne The- resia, dochter van A. A. Huijskes, chauffeur en A. A. T. van Velzen, Ïi iïtzlaan 21. Max Walter, zoon van A. nollander, plaatwerker, en A. B. Mathey, B. Wolfflaan 10. Anja, dochter van M. Hodde, timmerman, en G. Jansen, Thorbeckestraat 8 Alida Catherina Theresia, dochter van J. C. Hom, typograaf, en C. E. van Dorresteijn, Van Weedestraat 13. Bernard Jim, zoon van A. de Ruiter, ambtenaar kantoor gemeente-ontvan ger, en J. de Vries, Bilderdijklaan 42. Gijsbert, zoon van W van 't Veld, bakker, en J. Leef lang, Kerkdijk 45, Maartensdijk. ONDERTROUWDAndré Willem Jan sen, magazijnbediende, Schoolstraat 24 en Bastiana van de Hoef, dienstbode, Birkstraat 58. Adrianus Wilhelmus van Grol, zeeman, Molenstraat 108 en Gerarda Johanna van den Berg, cou peuse, Nieuweweg 62. GEHUWD Johannes Jacobus van Heerikhui2}e, landbouwer, Eigendom weg 76 en Willemina Hermijntje van Kolfschoten, zonder beroep, Eigendom weg 76. Johannes Maassen, auto monteur, Korte Brinkweg 4 en Klasi- na Adriana Jacoba van Kempen, kan toorbediende, Schaepmanstraat 61. Jan Johannes Verbeek, kantonnier, Kerkpad Z.Z. 19 en Maria Johanna Agnita de Roon, zonder beroep, Kerk pad Z.Z. 19. Bernardus Mahtieu Borgst, boekhouder, Burg. Grothe- straat 7 en Augustina Francisca Maria van Schaik, zender beroep, Bosstraat 11. Johan Gerard Bom, assistent ac countant, Alblasserstraat 17, Amsterdam en Margaretha Veenendaal, röntgenla- borante, Hildebrandlaan 6. OVERLEDENPauline Fernanda Christmann, 82 jaar, zonder beroep, weduwe van E. P. J. Berger, Nieuwer- hoekplein 10. Johannes Wilhelmus Coot, 60 jaar, chauffeur, gehuwd met C. E. Slager, Amstelveenseweg 936, Amsterdam. Gerardus Johanna van Schaik, 72 jaar, zonder beroep, gehuwd met C. G. H. Hesp, Bosstraat ïl. Petrus Jacobus Stalenhoef, 50 jaar, caféhouder, gehuwd met A. Nie- boer, Da Costalaan 5. Sophia Apo- lonia Vunderink, 67 jaar, zonder be roep, gehuwd met P. M. van Angeren, van Angerenstraat 32. Pieter Rade- maker, 66 jaar diamantbewerker, ge huwd met J. M. Schulze, Oranjelaan 37. Pieternella Catharina de Borst, 85 jaar, zonder beroep, gehuvd met J. van der Klooster, Eikenhorstweg 16. Catharina Johanna Maria Wa an ders, 77 jaar, zonder beroep, Nieuwer- hoeksplein 10 Johanna de Rooij, 9 jaar, Julianalaan 88. Richarda van Schalkwijk, 71 jaar, zonder beroep, gehuwd met A. A. van Duin, Bcckc- ringhstraat 13c. king zal garanderen voor de komende jaren. Het is jammer, dat een lid van de prot. chr. fractie het college van B. en W. heeft moeten verlaten en spreker stel de opnieuw de vraag of een lid van deze fractie niet als plaatsvervangend wethouder kan fungeren, zodat ook de prot. christelijke partijen enigermate deel hebben aan het dagelijks bestuur van de gemeente. De heer Hilhorst betreurde het opnemen in de begroting van een post, die be trekking heeft op een toelage aan de korpschef van politie voor het gebruik van een eigen auto, maar meer nog be treurde hij de geruisloze wijze waarop De samenstelling van de raad werd na de verkiezingen als volgtR.K. 7 Prot. Chr. 5., V.V.D. 5 en P.v.d.A. 4 leden. Aangezien men van de gedachte was, dat, momenteel althans het aan tal wethouders op 3 diende gehand haafd te blijven, lag het in de lijn der verwachting, dat vertegenwoordigers van de drie grootste groeperingen voor een zetel in aanmerking zouden komen. Dat de K.V.P. in de persoon van de heer Van Zadelhoff 'n zetel zou bezetten was duidelijk en had ons aller instem ming. Dat ook de V.V.D. als zijnde de partij, die met eclatante winst uit de verkiezingsstrijd te voorschijn was ge treden, een gooi naar een wethouders zetel deed, was alleszins begrijpelijk. Maar dat men geen van de leden der Prot. Chr. fractie een wethouderszetel waardig keurde en daarmede 25 °/o der plaatselijke bevolkingsgroep vol komen negeerde, dat is een zaak waar omtrent wij bij deze nogmaals ons luid protest wensen te laten horen. De Prot. Chr. bevolking van Soest is hiermede groot onrecht aangedaan. Bij het ingenomen standpunt, dat 3 wethouders voldoende zijn voor Soest, had in het onderhavige geval de P.v.d.A. haar zetel moeten afstaan aan de V.V.D. en had de zetel van de Prot. Chr. groe peringen bestendigd moeten blijven, on geacht de persoon, die deze zetel zou steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel. 3025 Soest - Merelweg 10 - tel. 3258 bezetten. U houdt mij ten goede meneer de voorzitter, dat dit geen onvriendelijk gebaar is ten opzichte van de P.v.d.A. en nog minder tegen de persoon van de heer De Haan. Wij hebben in de afge lopen dagen daarvan wel anders ge tuigd. Maar dit is alleen en uitsluitend een zaak van recht en wij kunnen ons BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 SOEST dit gebeurd was. De wethouder van financiën had niet mogen toestaan dat het op deze wijze gebeurde, want hier was een apart raadsbesluit de aange wezen weg geweest. Spreker stelde voor deze vergoeding in het algemeen eens extra onder de loep te nemen. Er zijn zeer vele vaste uit gaven en het sluitstuk gemeentewerken komt steeds meer in het gedrang. Het onderhoud van de wegen en vporal van de Schoolstraat eist grote zorg, maar door het stijgen van de vaste uitgaven zal er steeds minder geld be schikbaar komen tot er een onhoudbare toestand ontstaat en het herstel van de wegen nog meer zal vergen. Spreker sprak de wens uit, dat de aan koop van gronden gelijke tred zou hou den met de woningbouw en eindigde met een dankwoord aan het college, in clusief oud-wethouder Van de Arend. De heer Van de Arend sprak namans de Prot. Chr. fractie als volgt .Wanneer wij als prot. chr. fractie ook het onze naar voren willen brengen in algemene beschouwingen, dan zou ik, alvorens in te gaan op datgene waar- tJiv adres voor het huren van OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN BAARN, TEL. 2783 toe de voorgelegde begroting voor 1959 ons aanleiding geeft, eerst een blik terug willen werpen op het jaar dat nu vrijwel vergleden is. Ik denk hier met name aan de verkiezingen, die dit voorjaar plaats hebben gehad voor de gemeenteraad, als gevolg waarvan de raad, in nieuwe samenstelling bijeen, op de eerste dinsdag in september ge roepen werd een nieuw college te kiezen. De verkiezing van wethouders voor de lopende zittingsperiode is een van de belangrijkste beslissingen waar voor de raad komt te staan. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat in Neder land het voornaamste gewicht wordt toegekend aan de geestelijk-politieke richting van de gekozenen. Voor een raadssamenstelling van 21 leden, zoals wij die thans in Soest kennen, kan naar onze overtuiging het beginsel der even redigheid worden toegepast. Dat beginsel dan zo te verstaan, dat de getalsterkte der verschillende groepen van de Raad een beslist evenredige weerspiegeling zou moeten vinden in het college. dan ook heel moeilijk realiseren, dat een partij, die, evenals onze Prot. Chr. groe pering, de Christelijke beginselen is toegedaan en dit ook uit wil dragen op het politieke erf van het leven, bij haar formatiepogingen alleen en uitsluitend in zee is gegaan met die groeperingen, die dit positief Chr. beginsel niet in hun vanen voeren. Komende tot de begroting van het jaar 1959, geeft deze ons geen aanleiding tot het maken van bijzondere aanmerkin gen. De beruchte Ministeriële circulaire, dat de dienst 1959 op basis van de be kend gemaakte uitkeringsbedragen slui tend moest worden gehouden is oor zaak geweest, dat vrijwel alle gemeen ten met de handen in het haar zitten. Werd bij de behandeling van de begro ting voor het jaar 1959 de verwachting hij ons niet gezegd. Ook niet kunnen zeggen. De geleerden zijn het er nog niet over eens. Ook nu zijn ze het nog niet eens. In de vaste Commissie van de Rijksdienst voor het nationale plan be treffende de ontwikkeling van de Rand stad Holland bestaat nog al verschil van mening. Krijgt de Randstad een ge heel groen hart of een kern, die toch geleidelijk wordt bebouwd Moet ons land zich als geheel harmonisch ont wikkelen of wordt het geforceerd be bouwd in die geest, dat het westen één /STOOMWASStRU Stuur Uw was naar Gelria. Onder voortdurende controle van het Wasserij-Instituut T.N.O. Maandag halen - Donderdag thuis. EDE Telefoon 08380-8050. metropool wordt, zij het dan een me tropool van Nederlandse structuur. Hoe het zij, de zaken laten zich wel zo aanzien, dat Soest in de tot stand- koming van de Randstad Holland, straks een belangrijke plaats zal gaan innemen. Wij komen geleidelijk in een beslis send stadium met betrekking tot de groei en vormgeving van onze gemeen te voor de volgende 50 a 100 jaren. Vanzelfsprekend zien ook wij het als een nationaal belang, dat spreiding van onze groeiende bevolking plaats vindt en wel door de nationale ruimte op doeltreffende en harmonische wijze te gebruiken. Met betrekking tot de toekomstige ontwikkéling van Soest moeten wij ons als raad bewust zijn wat wij ons nageslacht kunnen nalaten. Hier ligt vooral een taak voor de ge meentelijke en provinciale overheden, die een belangrijk aandeel in de nood zakelijke werkzaamheden moeten heb ben. De ruimtelijke ordening is geen aangelegenheid, die aan planologen of planologische diensten, hoe belangrijk ook, kan worden overgelaten. Zij raakt heel ons volk. Bovendien wisselen de deskundigen, zoals zoëven aangehaald, regelmatig van inzichten. Wordt Soest een woonstad met recreatiefunctie, een industriegebied, of een troosteloos fo- renzenverblijf. Moet het Soesterveen een massale steenklomp worden, of een woon- en werkgebied, waarbij zo gun stig mogelijk partij wordt getrokken van het aangrenzende bos-areaal. Wij dienen ons in deze als raad voort durend bewust te zijn van onze verant woordelijkheid ten opzichte van het komend geslacht en te volharden in onze poging zelf de vormgeving van onze gemeente te bepalen. Aangezien onze fractie van mening is, dat dit van groot en urgent belang is, zou zij het college in overweging willen geven, mede met het oog op de nieuwe sa menstelling van de raad, op korte ter- SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 gekoesterd, dat een nadere regeling aer financiële verhouding tussen Rijk en Gemeenten naar richtlijnen van de Commissie-Oud dit jaar haar beslag zou krijgen en dat naar aanleiding van een gemaakte berekening deze regeling voor Soest gunstig zou uitvallen, helaas heb ben wij uit de aanbiedingsbrief moeten vernemen, dat uit een ministeriële me dedeling is gebleken, dat een stijging van het peil der uitkeringen, gezien de ontwikkeling der belastingopbrengsten, niet te verwachten is. 't Gevolg van één en ander is, dat de ontwerp-begroting een tekort vertoont van 313.000 gulden, welk bedrag gedekt dient te worden door te beschikken over een deel van de algemene reserve. Mijnheer de voorzitter, waar moet dst naar toe. Een verzoek om een subjec tieve verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds zal niet baten. Daar is de financiële positie van onze gemeen te nog te goed voor. Trouwens, men kan rustig aannemen, dat met een moge lijke toekenning ener subjectieve ver hoging alléén geen afdoende oplossing kan worden verkregen. De stijging van de uitgaven in een sterk groeiende gemeente als de onze, gaat immers door. De enige mogelijkheid is, dat de voe ding van het gemeentefonds wordt ver sterkt, waardoor de uitkeringen kun nen worden opgevoerd. Dat kan moge lijk een afdoende oplossing van het probleem zijn, maar dat is een Rijks taak. Een ander punt, dat wij gaarne nog even aan de orde wilden tellen, betreft de toekomstige ontwikkeling van Soest. De dagbladen lopen er de laatste dagen weer warm voor. Ir van Embden heeft de oude raad op 17 juni 1958 uitvoerig ingelicht omtrent de mo gelijkheden, die de ontwikkeling van de Randstad Holland voor Soest met zich brengen. Concrete dingen heeft mijn een informele raadsvergadering te beleggen, waarin, onder deskundige voorlichting van de heer Van Zadelhoff, de raad een volledig overzicht wordt ge geven van de bestaande en nieuwe uit breidingsplannen. Regelmatig toch wor den in de raadsvergaderingen deze uit breidingsplannen in de discussies be trokken en waar deze raad voor de C/3 Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 SOEST TELEFOON 3982 (K 2955) U wordt gehaald en gebracht. helft uit nieuwe leden bestaat, is het van de grootste betekenis, dat zij zich volledig in deze materie inwerkt, waar toe een gedegen voorlichting als bo venbedoeld, alleszins dienstelijk is. Wellicht is het 't college mogelijk in bedoelde bijeenkomst van de raad in grote lijnen een urgentieplan voor de komende jaren voor te leggen. Met instemming constateren wij voorts, dat het college diligent is ten aanzien van de verdere woningbouw en dat de toewijzing van nieuwe woningwetwo ningen voor 1959 gerealiseerd zal wor den op reeds beschikbare terreinen op de Eng tussen Talmalaan en Dalweg. Dat voorts ook de particuliere woning bouw in 1959 voortgang zal vinden op de terreinen nabij de Heideweg en Soesterbergsestraat heeft onze volle in stemming. Naar onze mening dient deze particuliere woningbouw niet en masse te geschieden, zodat uitsluitend de gro te aannemers hiervoor in aanmerking VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 28 DECEMBER 1958. komen. Er zijn in onze gemeente tal rijke bonafide kleine aannemers, die graag eens een huis of dubbel woon huis op risico willen bouwen. Ook voor deze mensen moet er gelegenheid blijven bestaan de beschikking te krijgen over grond, die zij naar behoefte nodig heb ben. Niet alleen woningbouwvereni gingen, spaarkassen, beleggingsmaat schappijen, maar ook particulieren kun nen opdracht tot bouwen geven. OoK zij kunnen fungeren als opdrachtgever en zo werk verschaffen aan vele aan nemers. Particuliere bouw is immers alles wat niet door de overheid of door woningbouwverenigingen geschiedt. Vergeten mag men deze groep van vaak kleine aannemers niet. Ook zij vervul len een taak en ook zij vormen een deel van de bouwcapaciteit, die de gemeente zo broodnodig heeft. Bij het bouwen van grote complexen komen zij als regel niet aan bod, maar in de vrije sector en ook in de premie- bouw kunnen zij hun kansen krijgen. Gaarne zou ook onze fractie zien, dat zo spoedig mogelijk in vervulling zou gaan een oud voornemen van het col lege, dat reeds meermalen ter sprake is geweest. Met alle respect voor de pers, die niet ten onrechte de Koningin der ISTIMEWA BETOEL" Zó, en niet anders at U van kokki dus écht - Indische gerechten) (00K UITZENDING VAN INDISCHE GERECHTEN aarde wordt genoemd, menen wij toch in alle bescheidenheid te moeten op merken, dat de weergave van belang rijke zaken, dikwijls onvolledig of ge brekkig ter kennis van het publiek wordt gebracht. Wij zouden het zeer op prijs stellen, dat het college op gezette tijden over belangrijke aangelegenhe den een persconferentie organiseerde, opdat het Soester publiek op juiste en volledige wijze over bepaalde besluiten, problemen en gemeentelijke aangele genheden wordt ingelicht. Wij menen, dat dit op de eerste plaats het lezend publiek, maar ook de nieuws verstrek- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 BIRKSTRAAT 71 TELEF. 3825 kende bladen zeer ten goede zal komen. Ten slotte mijnheer de voorzitter, als Prot. Chr. fractie, thans geen deel uit makend van het college van B. en W., zijn wij in de oppositie gedrongen. In hoeverre onze fractie in de huidige zittingsperiode achter het beleid van B. en W. zal kunnen staan is een vraag, die vooralsnog open blijft. Gaarne wil len wij een loyale oppositie zijn, temeer, omdat wij er prijs op stellen de haast spreekwoordelijke goede verhouding in de Soester raad ook in de toekomst te bestendigen. Even spreekwoordelijk als de goede verhouding in de raad is ook spreekwoordelijk te noemen de achting en hoge waardering die wij voor U hebben, mijnheer de Burgemeester, als voorzitter van de Raad. Moge onder Uw leiding ook in het ko mende jaar veel goeds tot stand komen in het belang van onze gemeente. Ook ten opzichte van de heren wethouders willen wij onze waardering uitspreken voor hetgeen tot stand kwam in het jaar dat welhaast achter ons ligt. Als loyale oppositie willen wij beginnen U voor het komende jaar ons vertrou wen te geven. Moge dat vertrouwen niet beschaamd worden, zodat wij als raad van Soest gezamenlijk, zoals hel ambtsgebed het ons voorhoudt, het waarachtig belang der gemeente voor ogen houden. Dan kan onder Gods zegen veel goeds voor onze mooie gemeente bereikt worden. De heer BROUWER sprak de volgende woorden namens de V.V.D. Mijnheer de voorzitter. U zult zich per soonlijk niet tekort gedaan voelen wan neer de fractie van de V.V.D. zich Vervolg pag. 2, kolom 1, hoofdblad.

Soester Courant | 1958 | | pagina 5