r 1 U F01 r 1 n*PsE L. J. B. GE j. h. WINSTgevende ideeën 240 Soester verenigingen in het winter seizoen. BAZAR 'T HART SOEST VOOR 30 JAAR. Kapsalon W. A. BUTZELAAR UW LOT DEELT IN HUN LOT. SOEST. DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD EVENTJES TERZIJDE. Voor al i voor Luxe en Huishoudelijke Ar tikelen - Speelgoed - Keukenuit rustingen - Serviezen - Cassettes. Kerstboomversiering, Kaarsen enz. Koninginnelaan 103 - Telef. 3002 D'ertig jaar geleden was men er nog steeds van overtuigd, dat de man, die veel aan sport deed, jong moest ster ven, omdat sport toch maar bar slecht voor het hart was als men wat meer deed dan voorzichtig tegen een bal trappen. Een zorgzame meneer behan delde dit probleem in de Soester Cou rant van 30 jaar geleden en hij begon met de mededeling, dat Jaap Eden, on ze eerste wereldkampioen wielrennen en schaatsenrijden, op 51-jarige leeftijd gestorven was en de bekende roeier Ooms als 58-jarige. Hij vergat te ver tellen, dat heel veel mensen nog veel eerder sterven, ook al hebben ze nooit aan sport gedaan. De Nederlandse Kunstzijde-fabriek te Ede had zo'n behoefte aan meisjes als werkkrachten, dat ze zelfs uit Soest gehaald werden. Iedere dag reden twee autobussen om de deerntjes te halen en te brengen. Emigreren naar Canada is niet iets van deze tijd, want ook dertig jaar ge leden gingen boeren, of mensen, die meenden dit te zijn, naar het land, waar veel Nederlanders na de tweede wereldoorlog een bestaan vonden. Vet pot was het niet en drie Nederlanders, die geëmigreerd waren, namen zelfs de moeite per ingezonden stuk te waar schuwen tegen te veel optimisme. Er kwam een juffrouw spreken over dierenbescherming en daar was niets op tegen. Ze zei echter verschillende vreemde dingen. Niet op het gebied van het jagen, want er zijn meer men- GEITTH nee qioteie VOLDOENING Steenhoffstraat 53 - Telefoon 2842 sen, die het kinderachtig vinden, dat levensgrote mensen op nog grotere paarden achter een arme vos of een hert aanjagen tot het van uitputting ■dood neervalt. Vreemd was het, dat ze, reizend in de buurt van Chicago, mag netische trillingen gewaar werd, die uit de astrale wereld tot haar kwamen om dat er zoveel beesten in slachthuizen gedood werden. Dat zullen natuurlijk wel zenuwen geweest zijn die trilden. Die juffrouw had het niet op de vivi sectie. Dat was natuurlijk haar goed recht, maar ze beweerde ook, dat een serum tegen deze of gene ziekte niet nodig was. Niemand in de zaal had cholero of typhus terwijl niemand in geënt was en daaruit concludeerde deze juffrouw dat inenting niet nodig was. Een man uit Bussum had een auto geruild tegen een Soesterbergse motor. Hij kreeg echter spijt en kwam met drie vriendjes om de auto terug te halen. Al gauw was het knokken geblazen en de vier Bussummers werden flink afge tuigd. Achteraf moest de rechter uit maken van wie de auto was en wie zich eigenaar van de motor mocht noe men. De Olympische spelen waren al lang afgelopen, maar in de Tweede Kamer liet men niets na om ons land onster felijk belachelijk te maken. Een meneer noemde de sport niet alleen onterend maar ook zedeloos. Een ander gaf vol verontwaardiging uiting aan zijn min achting voor de sportmanie en een derde was de mening toegedaan, dat de pa cificatie en de toenadering tussen de volkeren niet met ij dele spelen tot stand zouden komen. We waren met het orga niseren van die spelen op het pad der zonde geraakt en daar zouden we niet zo gauw vanaf komen. Over enkele maanden gaan we stem men voor de tweede kamer, zoals er 30 jaar geleden gestemd werd. Toen echter omdat de zittingsperiode afge lopen was en nu omdat de heren het echt niet meer eensgezind kunnen uit houden. De rooms-katholieken kregen 30 van de 100 zetels, de anti-revolu tionairen 13, de christelijk-historischen 11, de sociaal-democraten 24, de libe ralen (vrijheidsbond) 9, de vrijzinnig democraten 7, de plattelanders 1, de communisten 1, de Staatkundig Gerefor meerde Partij 1, de Herv. Ger. Partij 1 en de R.K. Volkspartij 1. Dat betekende een nieuwe kamer met winst voor de liberalen en de socialisten. P.V.O. behaalde een eerste prijs in Nijmegen en hield een triomfale intocht i in de gemeente en de mannenzangvere- niging „Apollo" behaalde een tweede prijs in Overschie. Momenteel is Utrecht de grootste plaats van de provincie met Amers foort op de tweede plaats. Zeist op de derde en Soest op de vierde. Dertig jaar geleden was de volgorde 1. Utrecht, 2. Amersfoort, 3. Zeist, 4. Baarn en 5. Soest. Het kleed in de wethouderskamer van het gemeentehuis was kapot en er moest een nieuw komen. Niemand van de raadsleden had daar bezwaar tegen op één na. Die beweerde, dat de honden van de vorige burgemeester het kleed aan flarden gescheurd hadden en de eigenaar van die lieve dieren moest maar betalen. Daarvan is echter nooit iets gekomen. Als r om pozöjiMieul op te.doen oen luchtje ü.i.U whepuen. löop dan meteen even aan bi; EMMEIN STAAL meubel show Parkstraat 13 Baarn Tel. 2544 t doe! dam tevens-Uitt-uwe. wüistvp\ ■ideeêjj oj> 'voor uA iH.-dn.it of ka nu. Na t elefonische afspraak ook avor..b gelegenheid tot 'bezichtiging. De Politie heeft in de gecombineerde af deling Soest-Baarn van de Nederlandse Christelijke Bond van Politieambtena ren in Nederland 27 leden. De voorzit ter en de secretaris van de afdeling wo nen in Soest en de penningmeester in Baarn. De afdeling is aangesloten bij het C.N.V., die de maatschappelijke en geestelijke belangen van de leden oe- hartigt en voor de speciale politiebe langen is er de Centrale van Politie organisaties, die de algemene, de ka tholieke en de christelijke bonden plaatselijk, provinciaal en landelijk overkoepelt. Er wordt deze winter een viertal keren vergaderd en gewoonlijk vinden deze vergaderingen in Soest plaats. Vanzelf sprekend wordt het Kerstfeest niet vergeten. De Fabrikantenkring is bezig zich uit te breiden tot een lichaam, dat het be drijfsleven vertegenwoordigt, zodat niet alleen fabrikanten maar ondernemers in de ruimste zin lid zullen kunnen zijn aannemers, autobusondernemin gen, timmerfabrieken, textielbedrijven, drukkerijen enz. Het ligt in de bedoe ling door gemeenschappelijk overleg tot een soepele gang van zaken te ko men. Onder meer op het terrein van de vrije dagen en de extra uitkeringen. 30 April en 5 mei vormen hierbij al tijd een probleem. Enkele jaren gele den heeft de fabrikantenkring pogin gen gedaan de gemeente warm te krij gen voor de stichting van een sporthal of wijkgebouw en het stimuleren van de woningbouw. Dat is allemaal een beetje geruisloos in het niets verlopen, maar als het S.S.F. inderdaad van plan is de schouders onder de bouw van een sporthal te zetten wanneer de omstan digheden gunstig zijn, dan kan men re kenen op de medewerking van de fa brikantenkring. Ora et Labora is de vereniging van da mes, die, in de parochie Soest, naaien, borduren en andere handwerken ver richten voor de missie. In de eerste plaats de missie buitenslands, maar als er een beroep gedaan wordt voor 't binnenland, dan is dat ook niet tever geefs. Voor de oorlog hadden de dames een lokaal, maar nu komen ze eens per week bij de voorzitster thuis bij een. Donaties stellen de vereniging in staat ook thuiswerkers voor de mis sie te laten werken. Vroeger werden er wel fancy-fairs gehouden, maar te genwoordig heeft dat weinig zin meer. De Vegetariërs hebben een afdeling Soest-Baarn van de Nederlandse Vege- tariërsbond met ruim 50 leden. Dat het Vegetarisme wortel geschoten heeft in Soest is niet verwonderlijk, want ir Felix Ortt, de thans 92-jarige voorvechter van een vegetarische leef wijze, is in Soest woonachtig en zijn hoge leeftijd vomt uitstekende pro paganda. Zijn brochures worden voel gelezen. De afdeling heeft leden die vegetariër zijn uit ethische overwegingen, uit ge zondheidsoverwegingen en uit econo mische overwegingen. Er wordt een en kele maal per winter vergaderd onder leiding van de heer Van Asselt, die al jaren voorzitter is. Het vegetarisme wordt door Felix Ortt op ethische, hy giënische en economische gronden aan bevolen en de schakeringen vindt men bij de leden van de vereniging terug. De C.B.T.B. is de christelijke bond van boeren en tuinders, die in Soest 35 le den heeft. De afdeling werd opgericht in mei 1933 en vanaf die tijd is de heer T. Dorrestijn voorzitter. Hij heeft zijn boerderij tegen de grens van de Lage Vuurse aan en de meeste leden wonen in die streek, zodat vergaderingen meest al plaats vinden in het Spiehuis of in ,,De Grift". Er wordt enkele malen per jaar vergaderd en soms wordt een spre ker uitgenodigd, die een onderwerp be handelt dat speciaal de protestantse boer ter harte gaat. De jaarvergadering wordt meestal met de dames samen ge houden. Slechthorenden zijn verenigd in een af deling die Soest en Baarn omvat en die een onderdeel is van de landelijke vereniging tot bevordering van de be langen van slechthorenden, die dit jaar 50 jaar bestond. Deze vereniging geeft onder meer medische voorlichting bij het aanschaffen van een hoortoestel en zorgt voor onderwijs en vakopleiding. Baarn-Soest heeft 55 leden, waarvan 19 in Soest. Eens per maand is er een bij eenkomst. Vorige week was er een kerstwijdingsavond met muziek, zang en declamatie. Zolang het weer goed is Koopt loten ten bate van blinde en slechtziende kinderen van „Bartiméus te Zeist. Verkrijgbaar a 25 ct. bij Boekh. De Bruin en Adriaansen en Sigarenmag. A. Brouwer. valt er over de opkcmst van de leden niet te klagen, maar als het hartje win ter is dan neemt de belangstelling uiter aard af. FRIESE TONEELAVOND. De verwachting, die wij uitspraken in ons blad ten aanzien van de opvoering van „De Goudene Kouwe" van H. Cats, is wel glansrijk in vervulling ge gaan. Voor een talrijk publiek voerde de toneelgroep van de Friese Vereni ging alhier dit stuk op in de zaal van „Eemland". Deze groep die vaker van haar kunnen heeft doen blijken, speelde nu met een zestal nieuwe krachten en het mag ge zegd worden, dat deze nieuwe krachten goed spel te zien gaven. Zonder iedere speler afzonderlijk te beoordelen kan vastgesteld worden, dat allen zich uit stekend van hun taak hebben gekweten, al moest een enkele eerst wel even los komen. De vertolking van het aan vreemde situaties en malle momenten rijke stuk, dat alle spelers blijkbaar wel lag, was meesterlijk. Zo werd deze avond een prachtig succes voor de to neelgroep en een propaganda-avor.d voor de Krite „Freonskip en Ienfald". De medeling, dat de groep bereid is te trachten over enkele maanden een an der stuk te spelen, werd met applaus ontvangen. De avond, die begonnen werd met het staande zingen van twee coupletten van het Friese Volkslied en aan het einde waarvan velen met een prijs uit de onderlinge verloting naar huis gingen, had een gezellig verloop en zal zeker in niet geringe mate bij dragen tot de bloei van deze vereniging. NED. CHR. VROUWENBOND. In de tot de laatste plaats bezette en stemmig versierde zaal van de Emma kerk hield de afd. Soestdijk van de N.C.V.B. een Kerstwijding. De liturgie, uitgegeven door de Bond, werd door mevr. Snijders en mevr. Fros gelezen, afgewisseld door samen zang. Na de pauze las de erepresidente, mevr. Landweer-de Visser, het verhaal „Kerst mis in de grote stad". Er was door de leden weer veel fruit meegebracht, zodat menig zieke daar mee verblijd kon worden. Het was in alle opzichten een mooie avond. ARTSEN- EN APOTHEEKDIENST OP BEIDE KERSTDAGEN EN ZONDAG 28 DECEMBER A.S. De artsendienst wordt op de kerstda gen waargenomen door de volgende doktoren le Kerstdagdokter H. J. Sroband. Henr. Blaeckweg 12, telefoon 2539 en dokter J. Kuipers, Middel wijkstraat 34, telefoon 2815. 2e Kerstdagdokter J. H. W. Ter- voert, Lindenlaan 16, telefoon 2705, en dokter H. van Dorsen, Eigendomweg 96, telefoon 2119. Beide kerstdagen is geopend apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. Zondag, 29 december zal de arsten- dienst waargenomen worden door dr. H. G. Rupert, Burg. Grothestraat 49, telefoon 2388 en dokter G. van Beur den, Steenhoffstraat 12, telefoon 2667. Geopend is apotheek „Soestdijk" Van Weedestraat. 22. Droevige en moeilijke dagen volg den. Davids stief broertje was aan de zelfde slopende kwaal overleden als Davids moeder en samen werden zij begraven. Het leek David alsof hij droomde en hij uit deze nachtmerrie nooit meer wakker zou worden. Peg- gotty werd kort na de dood van haar oude meesteres ontslagen. Zij accep teerde het huwelijksaanzoek van de oude koetsier van de Copperfields, die David reeds enkele malen gereden had, eri trok bij hem in in zijn kleine woning. Maar al zocht David hen dikwijls op, thuis bleef hij eenzaam. Murdstone sloeg hem weliswaar niet meer doch scheen hem thans nauwelijks meer op te merken en ook miss Murdstone toonde geen enkele belangstelling in het wel en wee van de kleine jongen. Over een terugkeer naar school werd niet meer gesproken en na geruime tijd besliste de heer Murdstone, dat David nu lang genoeg nutteloos had rond gelopen en maar eens op eigen benen moest leren staan. Tot zijn ontzetting hoorde David, dat hij zou gaan wer ken in het pakhuis van distilleerderij Murdstone Grimby in Londen, de zaak van zijn stiefvader. „Je kunt er je geld zelf verdienen", legde zijn stief vader hem uit, „en voor ventjes als jij lijkt me dat een gezonde kennis making met de maatschappij. Ik vrees, dat er anders niets van je terecht zou komen, kereltje En de volgende dag reed David opnieuw in de richting van de Metropolis Londen. De enige vreug de in zijn hart was het gevoel van vriendschap voor Peggotty, die hem lang had toegezwaaid toen hij in het rijtuig van haar man op weg ging. Helemaal alleen was hij toch niet op deze wereld VERLOVINGSFEESTJE. Bij het rommelen op zolder vond ik voetbalschoenen die m'n buurjongen gelukkig maakten en stukken zeep, die door dit bestek de mensen ertoe en daarna vergeten omdat in de jaren 40-45 eten veel belangrijker was dan wassen. Bij de zeep lagpn lepels en vorken als geschenk van de fabrikant, die door dit bestek de mensen erto-j wou dwingen zijn zeep te gebruiken. Triomfantelijk toonde ik mijn huisge noten de gevonden schat, maar ik werd uitgelachen omdat het eetgerei rommel moest zijn. Dat het nog zo mooi blonk was beslist een vergissing. Ik wou geen afstand doen van mijn tafelzilver en wat later kwam het goed te pas, want een vergeten neef vond het nodig me per post mee te delen, dat hij, als eerste stap op de weg die naar kinderbijslag leidt, zich ging ver loven met mejuffrouw zus en zo. Dat betekende natuurlijk, dat ik mee moest helpen zijn inboedel volledig te ma ken en ik ging op pad met het voor oorlogs bestek keurig in een doos. Op mijn bescheiden belletje deed een jeugdige blom, fleurig en feestelijk, de deur open. „Kom d'r in, zet je hoed af", zei ze jolig, maar dat was natuurlijk gekheid, want ik heb niet eens een hoed. Ik hing m'n jas over 100 andere kle dingstukken, die zich aan de kapstok bevonden, tekende fors in een boek dat beheerd werd door een andere schone en ging de kamer in. Daar zaten volle neef plus meisje en ze hadden het druk met handjes gevern en geschenken aan pakken. Ik stootte opgewekte klanken uit, bewonderde openhartig het vrou welijk deel van het paar en wachtte op de clou, die zeker komen zou als het geschenk ontmanteld was. Het succes was groot. Stel je voor, een doodgewone neef, die een kwart eeuw niet gezien was en die nu vele lepels en vorken als geschenk meebracht. Hul debetuigingen van het verloofde paar en de ouders, een fluisterende raming van de kosten door de moeders en ik maar heel bescheiden al die loftuitingen accepteren en voor pauw staan spelen met spul dat al tien jaar pikzwart had moeten zijn, maar door mysterieuze aardstralen of iets van die aard nog al tijd mooi blonk. Ik ging zitten en neef plus nicht zorg den ervoor dat m'n glas nooit lang leeg bleef. Ik werkte hierin niet tegen om de feestvreugde niet te verstoretr en met een uitnodiging om 's avonds het festijn te komen voortzetten ver trok ik voor enkele uren. 's Avonds belde ik heel wat minder bescheiden aan, want ik kwam nu/als1' een soort schuldeiser en wat rumoerig kwam ik binnen om direct de aandacht te vestigen op de rijkaard van de fa milie die de vergeten neef van tafel zilver voorzag. Geschoren en ongeschoren bevond zich in de kamer en er heerste een opge wekte stemming. Ik werd naast een man gezet, die zijn gebit thuis had laten liggen of niet in het bezit was van zo'n nuttig in strument. Aan mijn andere zijde zat een heer, die de indruk wekte op één dag van de week thuis iets te mogen zeg gen, maar die niet goed wist welke dag dat was. Als hij iets hartigs geof freerd kreeg keek hij schichtig naar zijn vrouw, want hij scheen consignes te hebben. „Als je wat beleven wilt moet je trou wen", zei ik, om hem opgewekt te stemmen. Hij zuchtte en keek schich tig naar zijn bazin. Het was er niet ongezellig maar ik ben zeer matig, dus ik maakte het niet te laat. Mijn aandeel in het verhogen van de feestvreugde bestond uit het vertellen van enige mopjes, die al zo vreselijk oud waren dat iedereen ze vergeten was, zodat ze fonkelnieuw leken. Ook trachtte ik Lou Bandy te imiteren, maar het leek meer op Max van Praag, vonden ze. Ik kon er niet achter komen of ik dat als een compliment of een bele diging moest opvatten en ik heb het maar zo gelaten, want sommige mensen beginnen zo gauw te vechten en het valt niet mee hard weg te lopen als je tussen velen zit. Bij mijn vertrek wees de aanstaande bruid de aanwezige dames nog eens op mijn grandioos geschenk en ze toonde het eetgereedschap. .Precies zulke lepels en vorken heb ik voor de oorlog op de zeep cadeau gekregen", zei een venijnige tante, die veel dikker is dan ze verantwoorden kan. Ik haatte haar om haar goed ge heugen. „Ze zijn helemaal zwart geworden", lasterde ze. „Nou ja, cadeau op zeep, dat kan nooit veel geweest zijnriepen de andere eva's in koor en niemand verdacht me. Bij het afscheid moest ik voor de veer tigste maal vele dankbetuigingen voor het vorstelijk geschenk in ontvangst ne men en ik kreeg de belofte dat ik op de bruiloft ook van de partij zou zijn. Daar ging ik maar niet te diep op in, want dan moet ik minstens met een hondderddelig eetservies aankomen om mijn stand op te houden. De uitnodiging zal trouwens wel niet doorgaan want dat eetgerief wordt na tuurlijk pikzwart nu het niet meer rustig op een zolder ligt te sluimeren. WIN KI Op zater zullen ii aan de bliek on z.g.a.n. I lichtnetrr grote pa machines cirkelzag' lichte en en rings partij hc verfkwas ijzerborer draaiers, riemen, 1 tij speel| waterslan gen, pai lichte en lichtmete: div. andf jes, diver Te zien E de goedei getoond. J. v. Old Telef. 03< BEUH LEUK REPRI Hèt adres HEIDEWEG Expedi! Lange Brink Molukkenstr verzorgen gen billijk en zorgen vo< bestemd vo onze tariev» BURG. GROT! KVRSTVEF AORIKOZE ANANAS AARDBEIE Saftoertcr; Alleen geldig v<

Soester Courant | 1958 | | pagina 6