Er blijven wolken en opklaringen. t Groene blaadje. SOEST. m DE HOEK. DINSDAG 6 JANUARI 1959. SOESTER Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 37e JAARGANG No. 1. Abonn. p. kwart, ƒ2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Een jaar verging. Een jaar, dat ons niet zo heel veel opwekkends heeft laten zien, nationaal niet en internationaal nog minder. De spanningen tussen oost en west in de wereld hebben zich weer wat toegespitst. De pogingen tot ont wapening, zelfs tot stoppen van de atoombomproeven, bleven vruchteloos. Er heerst wederom een te grote arg waan en angst voor de tegenpartij om concessies te kunnen doen, zodat re sultaten uitblijven. Het enige optimisme dat er uit deze benauwende situatie valt te putten, is het feit, dat ze nog praten, ook al levert dat geen positieve resultaten op. Met heeft geschoten op Quemoy, er waren dreigende situaties in het na bije oosten, er kwam een Russisch ul timatum over Berlijn, maar nog is er geen vonk in het kruitvat gespat. Men praat nog met elkaar, in New York en in Genève, met stuurt nog nota's en brieven, men doet voorstellen en tegenvoorstellen. Alleen tot oplossingen komt men niet. Een situatie, die zo jaren en jaren kan duren, die echter cok plotseling kan ontbranden, al zijn de gevolgen daarvan voor geen der partijen te overzien. D'at is eigenlijk nog het stevigst houvast in deze be angstigde wereld, de onvoorzienbaar heid van de gevolgen van een nieuwe oorlog. Nationaal gezien heeft 1958 voor Ne derland weer een kleine economische opleving te zien gegeven. Het enige lichtpunt ook in de overigens nog niet zo opbeurende situatie. De staatskas raakt uitgeput door de subsidies voor melk, woningbouw en huren; voor de nieuwe rijksbegroting moest een tekort van anderhalf miljard worden geraamd. Mede door de uitslag van de gehouden staten- en gemeenteraadsverkiezingen spitsten de politieke wrijvingen tussen de partijen zich toe, hetwelk deze maand leidde tot het aftreden van de socia listische ministers," waarna de overigen in een z.g. rompkabinet de dringendste zaken zullen afdoen tot de in maart a.s. te houden nieuwe verkiezingen. De poli tieke strijd zal door een en ander on getwijfeld feller worden dan ooit sinds het einde van de oorlog. Het is de vraag of dit op den duur ook ons economische leven niet zou kunnen be dreigen. Neen, we kunnen niet bepaald zeggen, dat er in 1958 pais en vree hebben geheerst, r.och dat we dit voor 1959 kunnen voorzien. We nemen in het nieuwe jaar vele problemen uit het oude mee en er zul len ongetwijfeld weer nieuwe bijkomen. Maar toch Nederland bouwt aan zijn toekomst en zo doet men eigenlijk overal in de wereld. De mens bouwt steeds voort en natuurlijk kan dit niet zonder spanningen blijven. Overal leeft en bouwt men tot behoud van het ver worvene en tot vernieuwing en overal in het vertrouwen er de vruchten van te zullen plukken. De levenswil is over al sterker dan de angst, hetgeen ons Ome Jan, die ongetrouwd was, gaf een keurig kerstdiner, inviteerde al zijn neven en geen enk'le neef zei nee. Ome Jan was niet van gister, completeerde 't kerstgeval door wat meisjes óók te vragen, 't was een schattig zevental. Toen het feest in volle gang was en de stemming plus A.P. gaf oom eensklaps Toos een zoentje, 't geen hij óók bij Truusje dee. Daarna kwam de beurt aan Annie en, ondanks haar streng verbod, ondergingen Mi ent je, Mies je, Mary, Molly 't zelfde lot. Luid protest der zeven meisjes dat is geen manier van doen Nergens hangt er misletoe hier, dus schei uit met uw gezoen U weet best, dat dat alléén maar door de mannen mag gedaan als de meisjes of de dames onder mistletoe gaan staan. Toen nam oom ze mee naar buiten; 't zevental keek zéér verrast aan de televies-antenne Zat de zoen-permissie vast. CLINGE DOORENBOS. van nature gegeven is. Daarom ook kunnen we 1959 met ver trouwen tegemoet treden. Er zullen wolken zijn, maar ook opklaringen, zon en regen zullen elkaar afwisselen. Is zo niet het hele leven Juist die af wisseling stimuleert onze activiteit om het leven zo goed mogelijk te leven, niet alleen materieel maar zeker ook geestelijk. En vooral in het laatste, hoe we dit persoonlijk ook aanvoelen, kun nen we de steun vinden om voort te gaan, verlangend naar en vertrouwend in het goede. AFSCHEID VAN HET PALEIS. De heer M. de Waard, adjudant van de Rijkspolitie en groepsleider van de Rijksspeurhondendienst, had eigenlijk op 31 december afscheid moeten nemen van zijn werk bij de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis, maar alles gaat op het ogenblik nog zijn gewone gang en niemand heeft daar iets tegen. Zijn commandant niet en hijzelf niet, want men kan toch moeilijk zijn werk in de steek laten als de opvolger nog niet gearriveerd is. Die zal echter nog deze maand komen en dan zal het af scheid werkelijkheid zijn nadat adju dant De Waard 22 jaar als lid van de veiligheidsdienst zijn werk in en om het Paleis Soestdijk verricht heeft. In september 1920 was de jonge kor poraal W. de Waard ruim 3'/s jaar bij de huzaren geweest en hij schreef een brief aan zijn voormalige commandant, wiens ordonnans hij geweest was, met het verzoek zijn sollicitatie naar een betrekking bij de rijksveldwacht te willen ondersteunen. Er kwam een brief terug met de verzekering, dat hij op volledige medewerking kon rekenen en op 1 januari volgde de aanstelling bij de rijksveldwacht te Amsterdam, waar hij tot 1 oktober bij het parket werkzaam was. In de laatste maanden van 1921 en het eerste kwartaal van 1922 deed de heer De Waard dienst in Zuidland op Voorne en Putten, waar het in die dagen wat rommelig toeging en op 1 april 1922 werd hij overgeplaatst naar Leiden. In september 1928 benoeming tot brigadier-titulair en overplaatsing naar Zoeterwoude, waar hij mede belast werd met de bewaking van Prinses Juliana, die tijdens haar Leidse stu dietijd in Katwijk aan Zee woonde. Bij het huwelijk van de Prinses en de Prins in 1937 werd de heer De Waard overgeplaatst naar Paleis Soestdijk om deel uit te maken van de veiligheids dienst van het Koninklijk Huis en te vens kwam hij bij de rijksspeurhonden dienst, die ingeschakeld is bij de vei ligheidsdienst. Aanvankelijk woonde de heer De Waard op de Prins Bernhardlaan, maar later kwam een woning bij het paleis vrij. In 1940 de benoeming tot brigadier en toen het Prinselijk paar naar Canada vertrok bij de inval van de Duitsers, achtte de commandant van de heer De Waard het beter hem over te plaatsen naar Gelderland, omdat de1 bezetters erg veel belangstelling toon den voor hen die bij het paleis werk zaam geweest waren. In het Gelderse werkte de heer De Waard ook met speurhonden, maar zo nodig in averechtse richting als de Duitsers van de schranderheid van zijn viervoeter gebruik wilden maken. Het was namelijk helemaal niet de bedoe ling van de heer De Waard onderdui kers of overvallers van distributiekan toren op te sporen. De bevrijding kwam en de hoofdcom missaris van de veiligheidsdienst, de heer Sesink, riep de heer De Waard weer naar het Paleis. Op 1 januari 1946 werd hij bevorderd tot wachtmeester van de rijkspolitie en op 1 maart 1955 tot adjudant en groeps leider van de Rijksspeurhondendienst. Nog maar kort zal de heer De Waard dienst doen en dan zal de pensionering, die nu vanaf 1 januari theoretisch lijkt, praktijk zijn. Over enige tijd zal hij dan met zijn gezin het huis verlaten dat hij dicht bij de rijksweg in het Koninklijk Domein heeft. Het zal een hele verandering zijn na die tientallen jaren bij de veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. Het is bijzonder prettig voor de heer De Waard, dat blijken van waardering hem niet onthouden zijn. Op een der laatste dagen van april 1953 deelde de burgemeester van Baarn hem mee, dat Hare Majesteit hem de ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje- Nassau in zilver, verleend had en bij het bezoek van President Coty aan ons land werd de heer De Waard begiftigd met de ere-medaille in zilver van de Franse Republiek. De oorkonde, die dit kenbaar maakte, was ondertekend door René Coty en Pierre Mendès France, minister van buitenPandse zaken van Frankrijk. Dat was in 1954. In decem ber 1956 kreeg adjudant De Waard een onderscheiding van President Tubman van de republiek Liberia, die een be zoek aan ons land bracht. Met heel veel genoegen praat de heer De Waard over honden, de dieren waarmee hij in zijn beroep zoveel te maken heeft gehad en verhalen over wonderbaarlijke sorteerproeven doen vermoeden dat mensen in schrander heid vaak een heel stuk achteraan ko men. Deze belangstelling voor honden zal zeker niet verflauwen als de pen sionering een feit geworden zal zijn. En de interesse voor tuinieren zal on getwijfeld toenemen, want voor deze hobby is er dan volop tijd. En P.V.O. zal er evenmin slecht mee af zijn dat hun man van de grote trom eens wat extra tijd aan de muziek zal kunnen besteden. Omstreeks half januari zal de opvolger van de heer De Waard, een opper wachtmeester uit Balkbrug, gearriveerd zijn, waarna de scheidende adjudant met een kleine plechtigheid afscheid zal nemen van de Veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis, waarvan hij 22 jaar deel uitmaakte. AUTOHANDEL. Een Soester garagehouder kreeg rond de jaarwisseling bezoek van een Rot terdamse jongeling, die hem een auto te koop aanbood voor 1600,Het was een zeer aantrekkelijk aanbod, want de wagen was wel viermaal zo veel waard, zodat de garagehouder het verstandig besluit nam de politie te bellen. Die voelde de jongeman eens goed aan de tand. De auto had hij met een vriendje in Rotterdam gehuurd. Ze waren ermee naar België gereden en hadden daar in Turnhout een auto gestolen, zodat ze nu over twee wa gens beschikten. De gestolen auto gaf het echter in Utrecht op en in, de ge huurde auto gingen ze verder naar Soest. Daar maakte de politie een eind aan het spelletje. Tussen de bedrijven door waren er ook nog papieren ver valst, dus dat zal extra straf kosten. STA-IN-DE-WEG. De personenauto van D. reed op de Eikenlaan en licht afremmen voor de overweg leidde tot slippen. De auto kwam geheel dwars op de weg te staan en raakte dusdanig klem tussen de twee hekken voor de overweg, dat er heel wat mankracht van politie en niet- politie nodig was om de versperde weg vrij te maken. Hekken en auto liepen geen schade op- BILJARTEN. Twee biljarters van de vereniging „Cen traal", Soestdijk, nemen momenteel deel aan de wedstrijden om het kampioen schap, hoofdklasse, Iibre, welke in Amersfoort gespeeld worden. Op de eerste avond speelden Loor en Van Ewijk tegen elkaar. Loor won. R. Loor 250 31 47 8.06 2. K. v._ Ewijk 171 31 50 5.51 0. Op de tweede avond vergrootte Claas- sen de voorsprong, die hij op zijn 7 concurrenten had. Van Ewijk verloor van v. d. Burg. Van de Burg 250 32 36 7.81. Van Ewijk 190 32 35 5.93 Ten Hoeve toonde zich sterker dan Loor. Loor 125 19 18 6.57. Ten Hoeve 250 19 49 13.15. Na de tweede avond had Claassens van V.V.V. de leiding, met op de tweede tot en met de achtste plaats v. d. Burg, Ter Haar, Ten Hoeve, Loor, De Vries, Van Ewijk en Japin. PREMIE VRIJWILLIGE VERZEKERING VERHOOGD. Ingaande 4 januari is de premie voor de vrijwillige verzekerden van het Al gemeen Ziekenfonds „Amersfoort en ■Omstreken" verhoogd van 2,tot 2,35 per week. De verpleegkosten in de ziekenhuizen zijn aanmerkelijk gestegen. Het toene mend gebruik van de duurder gewor den genees- en verbandmiddelen speelt eveneens een belangrijke rol. Ook de meerdere vraag naar specialistische hulp en de hiermede verband houdende gro tere en dus duurdere verstrekkingen, verhogen de kosten. Ook in het jaar 1959 zal aan de vrij willig verzekerden, onder bepaalde om standigheden, de z.g. „uitkering kraam geld ad 55,vergoed worden. HORMONEN BEHEERSEN ONS LEVEN „Hormonen beheersen ons leven" kan men als titel nemen van de uiteenzet ting, die dr C. L. A. van Uden gister avond, in de zaal van hotel Eemland, over gezondheid, schoonheid en esthe tische chirurchie gaf. Dr van Uden heeft een speciale studie van de hormoonwerking gemaakt en de hormonologie bezorgde hem de doctors titel. Zijn kennis van de hormoonleer stelde hij in dienst van het Nederlands Genootschap voor huid- en haarhygiëne en de dames die prijs stellen op een fraai uiterlijk kunnen dit slechts waar deren, want deze verfraaiing geschied dan op verantwoorde wijze, zonder hum bug en bedrog. Beeldhouwers en dichter, schilders en componisten hebben door de eeuwen heen de schoonheid van de vrouw be zongen en de wereldgeschiedenis zou een heel andere wending genomen heb ben als Cleopatra niet zo'n aantrekke lijke vrouw geweest was. Schoonheid is de wens van iedere vrouw en de harde praktijk leert dat jonge en aantrekkelijke vrouwen overal een streepje voor hebben. Deze schoonheid houdt ten nauwste ver band met de gezondheid, die weer ver bonden is aan de noodzaak zoveel mo gelijk een natuurlijk leven te leiden en daarbij het gewicht niet uit het oog te verliezen. In deze tijd hebben vooral de dames echter de handicap dat het zo genaamde veredelde voedsel helemaal niet veredelend werkt en dr Van Uden is de mening toegedaan, dat een groot deel van het onrustbarend aantal kan kergevallen toegeschreven moet worden aan de moderne voeding. De schoonheid van de vrouw bestaat voor de één hieruit en voor de ander daaruit, maar maatstaf voor deze schoonheid is het oordeel van de man. Een kleine mond en grote ogen zijn al van heel groot belang, maar daarnaast mag de spanning van de huid niet ver waarloosd worden. Deze spanning wordt veroorzaakt door hormonen, zodat te recht crèmes met hormonen in de han del gebracht worden. Het is echter ver ontrustend dat zoveel waardeloze pre paraten als hormonen-bevattend op de markt komt. De vrouw, die lang aantrekkelijk en jong wil zijn, moet trachten niet tot de 2 miljoen Nederlanders te horen, die permanent onder doktersbehandeling zijn en haar levenswijze moet haar hierbij helpen. De wetenschap dat niet de dokter geneest maar de natuur. De mens wordt gewoonlijk gezond ge boren en ziek worden is voor een heel groot deel te wijten aan een verkeerde leefwijze. Sprekend over de esthetische chirurgie liet dr Van Uden afbeeldingen zien van dames voor en na een behandeling en de resultaten waren vaak verbluf fend. Deze esthetische chirurgie is geen uitvinding van de moderne tijd maar reeds eeuwen oud en in het midden van de zeventiende eeuw maakte een italiaanse arts hiervan bijzonder veel werk. Neuzen kunnen aangezet worden door een wondplek aan de arm en een wondplek op de plaats waar de neus moet komen met gips wekenlang op el kaar te houden en als het armgedeelte en het gedeelte van het gezicht met el kaar vergroeid zijn, dan is het vormen van de neus voor de vakkundige chi rurg een kleine moeite. Hazelippen en enorme oren kunnen verdwijnen en daarmee wordt aan de betrokkene heel veel levensgeluk geschonken. Tenslotte besprak dr Van Uden de sim pele schoonheidsbehandelingen, die de vrouw zelf kan verrichten en die haar in staat stellen schoner en aantrekkelij ker door het leven te gaan dan voorheen. COMPLOT. De Rotterdamse jongeman P., die te gen het eind van het jaar een auto aan een Soester garagehouder probeerde te verkopen, die hij in Rotterdam gehuurd had, maakte deel uit van een complot. Verschillende duistere zaken kunnen nu opgelost worden. P. maakte er een Daar gaan we dan weer. Met „frisse moed" het nieuwe jaar in, zoals dat heet. Daar is altijd een beetje zelfbedrog bij en dat weten we ook wel, want wan neer we er op 31 december geen gat meer in zien, zou het wel wonderlijk zijn wanneer dit op 1 januari ineens veranderde. Wel leven we in een wonderlijke tijd en er gebeuren wonderlijke dingen, maar een echt wonder, waardoor we zeggen „hé, dus toch", nee, dat zie ik er niet in. Nemen we bijvoorbeeld de naar de maan gelanceerde raket van de Russen eens. Een wonderlijke prestatie, waar we niet anders dan ontzag voor kunnen hebben, maar een wonder hoeven we er niet in te zien. Wel zou er een wonder gebeuren wan neer Rusland zijn maanraket-succes niet zou gebruiken om in de Berlijnse en Oost-Duitslandse aangelegenheden tegen de Westerse landen nog wat hoger van de toren te blazen. Neen, op dat wonder hoeven we niet te rekenen. Ik geloof eerder, dat we in de komen de maanden heel wat „frisse moed" nodig zullen hebben voor spannender affaires, waarbij de dringende riole ring in onze gemeente en de 4e wet houderszetel maar kinderspel zijn. We denken daarbij niet eens aan me neer Nasser, die met z'n ene hand mil joenen van de Russen aanneemt voor zijn Assoeandam en met z'n andere de communistische oppositie in zijn land de keel dicht knijpt. Frisse moed en daarbij een goede do sis lef en inzicht zal onze overheid in 1959 ook best kunnen gebruiken inzake de sedert 1 januari bestaande Euro- markt. Bij de ruzie, die de „groten" nu al over de buitverdeling hebben, zal het zaak zijn toe te zien, dat ons land je bij het gedrang om het meeste gewin niet tussen de wal en het schip komt. Vooral, omdat wij door onze deelname aan de Euromarkt een zeer kwade kans lopen goede vrinden als de Scandina vische landen en Zwitserland te verlie zen. Het zou jammer zijn wanneer wij later, ondanks alle frisse moed, zouden moe ten toegeven op het verkeerde paard te hebben gewed. H. OEKMAN. gewoonte van auto's in België te stelen en die in ons land te verkopen. Als er moeilijkheden dreigden dan reed hij de auto het water in. BEVORDERD. De aspirant-agent van politie A. A. v. Galen is per 1 januari 1959 tot agent bevorderd. Hierop is ongetwijfeld van invloed de wijze waarop hij enige tijd geleden in Baarn alleen optrad tegen twee auto dieven en inbrekers, die hij in bedwang hield tot ze gearresteerd konden wor den. NUTSBIBLIOTHEEK SOEST-ZUID. Nieuwe boeken. Bergengruen, De ouderdom van Jo- zies Karp. Bouman, Vijfstromenland. Eemlandt, Afrikaanse venus. Van Gent, De mysterieuze J. G. Hoogte, Het laatste uur. Van Kampen, In cident op Corsica. Kasantzakis, A- lexis Sorbas. Nabokow, Pnin. Re- nes-Boldingh, En nog zingt de leeuwe rik. Schildt, De zonneboot. Specht, Kinderzorgen (2 dln.). String, Vlucht in de storm. Strijbos, Svalbard. Varé, De tempel der kostelijke ervaring. Van de Walle, Achter de spiegel. Zandstra e.a., Speurtocht naar het le ven der dieren. NUTSBIBLIOTHEEK SOESTDIJK, Nieuwe boeken. Constandse, Mexico en Mexicaans Ame rika. Deiss, Vrouw alléén in Was hington. Farre, Goeie morgen Lora. Ferrier, Kathleen Ferrier. France, De liefde kwam te vroeg. Friederig, Vorsten, vissers en boeren. Laudy, Vergeef de onstuimigen. Van Gent, Wat deed William Forster Mielche, Olie, sheiks en cadillacs. Nichols, De Maanbloem. Viruly, Vrouwen nemen de tijd. Van de Walle, De Slavenopstand. Walschap, De Fran- gaise.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1