N KWAK BRILLEN u jPf Uan Ellen A Houdt ook in het nieuwe jaar de vrijheid hoog RADIO-UITZENDING Maakt de V.V.D. sterk en meldt U aan als lid. SOEST. Receptie, bruiloft of diner? A. B. KOPPEN BURGERLIJKE STAND DE WINTERPROGRAMMA'S PHILIPS TELEVISIE U KUNT NIET ALLES WETEN. ztiaS SOESTERBERG. DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD Luistert naar onze regelmatige 14-daagse en wel de eerstvolgende op vrijdag 9 januari a.s., van 19.20-19.30 uur, over de zender Hilversum II (298 M.) (Secretariaat Stadhouderslaan 114, tel. 2714) KINDERPOSTZEGELS. Zes weken hebben 44 dames elkaar op het postkantoor op gezette tijden af gelost om kinderpostzegels te verkopen en de leiding hiervan had de Soester afdeling van de Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers, die de dames buiten de U.V.V. dankbaar is voor hun mede werking bij deze actie. Het resultaat is uitstekend. Er werden 12795 zegels verkocht. Dat is 3338 meer VERHUURINRICHTING STAAT VOOR U KLAAR met tafelzilver, tafellinnen, stoelen, tafels, serviezen, glaswerk, bars enz. voor 1000 personen. Gratis thuisbezorgen. Baarn - Dalweg 18 - Telef. K 2954-3567 DepotA. VRAKKING, Beetzlaan 4, Telefoon 2223. GEBOREN Jannetje Cornelia, dochter van W. Grift, rijwielhandelaar en E. Van Kooij, Krommeweg 28. Johan- na Allegunda, dochter van J. E. Vos, militair, en M. S. Albrecht, Plesman- straat 169. Francisca Josefina, doch ter van F. J. Schrievers, militair en M. Koers, Hartmanlaan 41. Theo- dorus Hubertus Franciscus, zoon van G. N. Vlug, metaaldraaier, en G. W. Goes, Beetzlaan 19. Marjan, doch ter van J. van den Broek, metselaar, en J. A. de Jong. Hellingweg 16. Petrus Leonardus, zoon van P. L. van Breemen, sociograaf, en J. M. Kager, Maartensdijk, Graaf Floris V weg 32. Wilhelmus Hermanus Maria, zoon van W. T. M. Schunselaar, vertegen woordiger en H. Bruens, Koninginne- laan 60. Antonius Hendrikus Catha- rina, zoon van G. v. 't Klooster, con ducteur, en A. W. Dorresteijn, Kerk- pad 2.Z. 5S. Johannes Josefus, zoon van L. J. Verkaik, elektricien, en E. J. M. van Tienhoven, Soesterbergsestr. '72. Catharina Antonia Maria, doch ter van P. G. Hom, vertegenwoordiger, en A. M. Dirkse, Oranjelaan 42. Eleonora Frederika, dochter van M. Schaapma, timmerman, en E. F. Faasse, Gen Winkelmanstraat 104. Johanna Bouwina, dochter van B Renes, sla ger, en T. G. Bos, Stationsweg 1. Wichert Willem, zoon van C. van der Welle, slager, en M, C. van Ommen, Kerkdwarsstraat 16. Hendrika Pe- tronella, dochter van W. G. Sjollema, magazijnbediende, en I. I. Leensma, Wilhelminalaan 10. Priscilla Gladys, dochter van G. E. P.obert, militair, en H. N. Liem, Prof. Lorentzlaan 30. Fiora, dochter van F. H. van den Berg, binnenhuisarchitect, en L. M. Jagten- berg, Schaepmanstraat 8. Galine Hendrika Johanna, dochter van B. C. Sliggers, militair en A. Versteeg, Prof. Lorentzlaan 56. Gregorius, Johannes Maria, zoon van H. G. Krijnen, kantoor bediende, en A. J. M. Ammerlaan, Laandwarsstraat 17 te Baarn. ONDERTROUWD Adrianus Toes, rijks ambtenaar, Loodsgracht 35, Den Hel der, en Johanna Everdina Wijman, in- formatrice, Veldm. Montgomeryweg 55. GEHUWD Marinus Vogel, vertegen woordiger, Transvaalkade 55, Amster dam en Elisabeth Cornelia Pieternella de Vries, verpleegster, Hartmanlaan 40. Jan Fieret, bedrijfsleider, Spoor straat 44, Hilversum en Jannetje van Ginkel, naaister, Lange Brinkweg 51. OVERLEDEN Emilie Straub, 62 jaar, zonder beroep, gehuwd met A. Slager, Kerkpad N.Z. 35. August Pieter Bernardus Begemann, 30 jaar, zonder beroep, gehuwd met Tj. Visser, Soes- terbergsestraat 18. Christine Wilhel- inine Krops, 65 jaar, zonder beroep, gehuwd met H. Piepenbroek, Soester- fcergsestraat 162. Cornelis Johannes Schipper, 3 jaar, Kolonieweg 5. Wil lem van de Grift, 63 jaar, zonder be roep, weduwnaar van F. de Graaf, Beetzlaan 32. Romke Kooistra, 60 jaar, leraar spoorwegbedrijfsschool, ge huwd met M. Zondervan, Kerkdwars straat 15A. Anna Cornelia Maria Mehring, 77 jaar, zonder beroep, Nieu- werhoekplein 10. Josephina Anna Maria Elisabeth Wever, 3 jaar, Kolonieweg 5. Dientje Mul der, 76 jaar, zonder beroep, weduwe van R. Wouters, Nieuweweg 104. Gerrit Meerding, 81 jaar, zonder be roep, gehuwd met J. van den Broek, Birkstraat 64. dan in 1957 en het batig saldo voor het kind bedroeg 813,30. Aan kinderkaar- ten is voor 282.70 verkocht en dat is 100,meer dan in de zes laatste weken van 1957, dus de U.V.V.-dames en zij, die graag meehielpen, kun nen trots zijn op het resutaat. DIERENBESCHERMING. In de afgelopen maand was het weer erg zacht, zodat de kettinghonden het niet te kwaad hadden. Ook de vogels kwamen nog aan hun trek, maar nu komt de tijd van voederen. Bezorgd werd een jachthond, bruin zwart met witte vlekken. Op de halsband de nam Trix en als adres Jan van Scorelstraat 20c, zonder plaatsnaam. Gaarne inlichtingen aan het secretariaat. Op oudejaarsavond werd de herbouw opdracht voor het Dierentehuis gegeven. Daar veel geld nodig is, rekent de Dierenbescherming ook dit jaar weer op grote medewerking van leden, do nateurs en begunstigers. M.A.C.S.-FILMAVOND. In samenwerking met Tyresoles-Neder- land N.V. en de garages Alblas, Houdijk, Van Kooij en Stam organiseert de Mo tor- en Autoclub Soest een filmavond in restaurant Eemland, op maandag 12 januari. Onder meer worden films ge draaid van de stadion-sterrit, laden en lossen en hoogvliegers, terwijl er her sengymnastiek is. Amersfoortse volleybalvereniging V.I. O.S. Met veel enthousiasme werd ge streden om de ereplaatsen en het ge lukte het herenteam van Olympia ook inderdaad een daarvan te bereiken. Met 6 punten uit vier wedstrijden ein digden zij als eerste. Voordat het ech ter zover was is er hard om deze plaats gevochten. Vooral tegen plaatsgenoot S.V.V. moesten de Olympia-heren alle zeilen bijzetten. De dames maakten een foutje door het Venendaalse V.V.V. te onderschatten, waardoor de wedstrijd tegen dit team in een draw eindigde en beide teams gelijk eindigden in hun poule- Het iets beter setgemiddelde van V.V.V. leverde dit team een plaats in de finale op, ter wijl de Olympia-dames om de derde en vierde plaats moesten aantreden tegen Athlon. Deze wedstrijd werd op over tuigende wijze gewonnen door Olympia, van de televisie zijn weer uniek. Ziet op z'n best met Zie de Televisie-serie 1959 op z'n best bij Soesterbergsestraat 20a - Telefoon 2379 nen doorgaan. Men is nu verplicht om voor deze voorlopige voorziening be langrijke onkosten te maken. Maar hoe dan ook de toestand blijft precair. FIETSER AANGEREDEN. Een fietser, de heer L. uit Zeist, die op de Rademakerstraat plotseling de weg overstak, werd aangereden door een passerende auto, bestuurd door de heer H. uit Enschede. Het gevolg was, dat de fietser tegen het wegdek werd geslingerd en met een hersenschudding naar zijn huis moest worden gebracht. Het rijwiel werd zwaar beschadigd. Uw paraplu wordt waterdicht door haar te bestrijken - in open toestand - in rechte strepen van de stok af naar buiten met een mengsel van X deel parafine en 15 delen benzine. Een werkje om buiten te verrichten. Men neme hiervoor een zachte kwast. Wilt u voordelig stoken, stook dan ge mengde brandstof, zoals eierkolen en cokes (kleine afmeting). Vul uw kachel niet half, maar vol. Even laten aan trekken en daarna afsluiten. .«f./FCfrl L 'L fio. "ie/, C, .Wfy AckSli ü*r hot /r. °ord 1 *ai a' d„ rrOPr,,'L3 L waardoor de Soester dames als derde eindigden. Woensdag en donderdag begint het tweede deel van de Nevobo-competitie, afdeling Amersfoort. Het programma luidt Woensdag BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 SOEST NIEUWJAARSPRET. In de vroege morgen van de eerste januari werd bij meneer O. op de Korte Hartweg een grote steen door de ruiten gegooid. De politie werd ge beld en politiehond Trees uit Soester- berg snuffelde eens aan de steen, liep naar een bouwwerk in de buurt, waar dezelfde soort stenen lag en vervolgens naar de woning van de man, die wel de dader zal zijn. Hij was echter niet thuis. Bij de familie M. op de Schoolstraat werd een handvol grint door de ruiten gegooid, terwijl baldadige jeugd op de Bilderdijklaan draden over de weg spande om ongelukken te maken, mod der tegen de ruiten gooide en messen in garagedeuren wierp. Een vijftal knaapjes in de leeftijd van 10 tot 12 jaar is door de politie hierover onder houden. OLYMPIA-VOLLEYBAL. In het afgelopen weekend hebben het eerste damesteam van Olympia en een gecombineerd herenteam deelgenomen aan het Nieuwjaarstournooi van de Dames Olympia 2S.V.V. 2, 7.45 uur. Heren Olympia 2Giraffes 1, 8 uur. Donderdag Dames Olympia 1Spirit 2, 9.30 uur. Heren Olympia 1V.V.A. 2, 9.15 uur. BENOEMING. Aan de Christelijke school werd tot onderwijzeres benoemd mej. E. Spij kerman te Nunspeet. HET SPEELTUINPROBLEEM. De nood bij de speeltuin van de buurt vereniging „Oranje" wordt steeds nij pender. Het ziet er naar uit, dat men ook het komende jaar weer genoegen zal moeten nemen met een veel te kleine speeltuin, ondanks alle pogingen die door het Oranje-bestuur en de N.U.S.O. zijn aangewend om tot een grotere speeltuin te komen. Dat is wel erg jammer, want de speeltuin op zichzelf reeds behoeft dringend ver nieuwing en verbetering van de be staande toestand, wat bij vergroting of overplaatsing in één moeite had kun- Door afwezigheid van enkele mede werkers in de weken van Kerstmis en nieuwjaar is de beantwoording van enkele der onderstaande vragen enigs zins verlaat. „Atoomsplitsing". „Om een atoom uranium 235 te splijten, wordt er een neutron op afgeschoten en die moet hem dan ook raken. Waar haalt men die neutron vandaan en hoe gebeurt dat schieten vraagt J. R. Een neutron is een kerndeeltje zon der electrische lading. Bij sommige kernreacties ontwijkt een neutron uit de kern en ook bij kernsplijtingen ko men één of meer neutronen vrij. Deze kunnen daarbij zeer grote snelheden hebben. Op de weg van het neutron door de omgevende stof zal een derge lijk neutron op een gegeven ogenblik altijd wel ergens een andere kern ra ken. Dit te meer, daar het electrisch neutrale neutron niet afgeremd of af gebogen wordt door de electrische en magnetische velden van de electronen (negatief) en protonen (positief) die het atoom bevat, waar het vrije neutron naar toe vliegt. Is de snelheid op het moment van de botsing groot genoeg, dan kan de kern splijten, waarbij o.a. weer een of meer neutronen ontstaan enz. U moet zich dus niet voorstellen, dat er met een soort kanon opgericht wordt cp een kern, die ergens opgesteld wordt en dat dan net zo lang gemikt wordt tot de kern geraakt wordt. De richting en botsingen zijn willekeurig, maar bij voldoende omringend materiaal zal een vrij neutron altijd wel ergens tegenop vliegen. Een vrij neutron heeft geen lang leven. Het valt spoedig uiteen in een proton, een electron en een neu trino. De halveringswaarde hiervan be draagt ca 13 min. J. H. R. Kan men aan de hand van de door de fiscus bepaalde huurwaarde ener woning (eigendom) de geschatte verkoopwaarde van het perceel, op te geven bij de vermogensaangifte, bepa len Antwoord Dat kan niet. Een en ander staat geheel los van elkaar, al was het alleen al, doordat de huurwaarde be ïnvloed wordt door de huurbeperking. J. R. Hoeveel jongen krijgt een wal vis per jaar Zijn er nog in de noor delijke ijszee Antwoord Wijfjes van grote walvis soorten krijgen in de meeste gevallen gedurende de tijd waarin zij hun jon gen zogen, geen ander jong. Een wal- 23. De kinderarbeid in Engeland be hoort tot een der zwartste bladzijden uit de geschiedenis van deze natie. In fabrieken en in mijnen zwoegden en sloofden kinderen van de vroege mor gen tot de late avond, verbruikten hun krachten vroegtijdig, vernietigden hun gezondheid in sombere en gevaarlijke omgevingen en werden geëxploiteerd voor een gering loon, dat hen verpau perden en hen op jonge leeftijd reeds vroegwijs en somber maakte, zonder dat zij ooit de kans hadden gekregen het geluk van de jeugd te smaken. David zou dus nu tot een der gedoem- den behoren, een van de duizenden kleine jongens en meisjes, wier ten gere handen zwaar werk moesten doen en wier geesten afstompten in trooste loze omgevingen, waar aan de meest elementaire eisen van licht en lucht geen aandacht werd geschonken. Het pakhuis van Murdstone en Grimby maakte hierop geen uitzondering. Het lag in een nauwe achterstraat in het oosten van de stad naast de disteleerde- rij en was de gehele dag, hoe hoog de zon ook stond, in een vaag licht ge dompeld, dat door de vuile en kleine ruiten nauwelijks binnendrong. Drie an dere jongens, van dezelfde leeftijd als David, vormden het voltallig perso neel van de flessenspoelerij. Zij wa ren niet erg belangstellend in Davids komst en zeiden niet veel terwijl zij lusteloos en mechanisch doorgingen met hun werk. David moest een voor schoot voorbinden en kreeg opdracht direct te beginnen. Hij werkte enkele uren, verzonken in treurige gedachten door, tot het tijd was om naar huis te gaan. Toen werd hij in het kantoortje geroepen en moest wachten op zijn kostbaas, die Murdstone voor hem had laten opzoeken. Het bleek een zekere meneer Micawber te zijn, een zwierig man met een air alsof hij millionair was, een vriendelijk gemoed, maar ook met een gevaarlijk optimisme, dat hem soms alle grenzen van de werkelijk heid luchthartig uit het oog kon laten verliezen. Zijn mopjes en kwinkslagen, soms aardig en opbeurend, verloren in précaire omstandigheden niets van hun opgewektheid en werden daardoor meestal irritant en deden anderen twij felen aan zijn besef van de realiteit. Maar anderzeids was zijn naïviteit doorgaans zo oprecht en vrij van elke bedoeling iemand te schaden, dat men hem al gauw zijn domme opmerkingen of streken vergaf. Men zei wel eens, dat hij een „originele vent" was en dat betekende een compli ment voor zijn handigheid maar ook een oordeel over zijn dikwijls onbegrij pelijk gedrag. vis werpt normaal slechts één jong per keer, hetgeen niet wegneemt, dat ge boorten van twee- en meerlingen, even als bij de mens, niet zijn uitgesloten. Het gewicht van een pasgeboren jonge blauwe bedraagt ongeveer 2000 kg, de lengte is ongeveer 6 a 7 meter. De ont wikkeling van deze geweldige grote ba- bies in het moederlichaam duurt onge veer 10 a 12 maanden. Het eitje, waar uit het voorkomt, is ongeveer zo groot als een speldeknop Na de geboorte worden de jongen nog gedurende on geveer 6 a 7 maanden gevoed met moe dermelk, een zeer vette melk, die de jongen onder water in de bek wordt gespoten. Een jonge walvis (vinvis) brengt gewoonlijk slechts eens in twee jaren een jong ter wereld. Het eerste jong wordt ongeveer op 6- jarige leeftijd door de moeder ter we reld gebracht, de hoogste ouderdom van een wijfje bedraagt ongeveer 30 a 40 jaar. Een gewone walvis zal dus in haar hele leven vermoedelijk niet meer dan 10 a 12 jongen ter wereld brengen. Walvissen komen in alle wereldzeeën voor. Verder nog de mededeling, dat in het seizoen 1956/57 door 20 fabriekssche- pen in de antarctische wateren werden gevangen in totaal 32723 stuks, nl. 1505 blauwe vinvissen, 25502 gewone vin vissen, 673 buitruggen, 4335 potvissen en 708 noorse vinvissen. Het antwoord op uw andere vraag volgt. Schadeverg-oeding. Echtpaar, waar van de man overleden is in een kamp in Duitsland, had bedrijf in Nederland, hetwelk zij van de bezetter in tien dagen moesten likwideren. Kan de we duwe nu ook schadelooststelling krij gen van de Duitse regering vraagt mevr. K. Juist dezer dagen vernamen wij uit de pers, dat sedert juni van dit jaar onderbroken onderhandelingen omtrent schadevergoeding wegens vervolging door de nazi's ook voor niet in Duits land gewoond hebbende nazislachtof fers weer zullen worden opgevat. Deze kwestie is door de Nederlandse rege ring gekoppeld aan een regeling van andere vragen, zoals de grenscorrec ties, het beheer over de Dollart, de vergoeding voor de Auslandsbonds enz. Wij mogen U aanraden om op berichten terzake in de couranten te letten. Als deze onderhandelingen succes hebben, krijgt deze aangelegenheid ongetwijfeld de volle aandacht. Vingers verloren. Door een ongeluk ben ik vingertoppen kwijtgeraakt. Ik krijg uitkering ingevolge de ongevallen wet. Behoud ik deze uitkering als ik ga trouwen?, vraagt mej. M. F. S. Naar onze mening wel, doch U doet er goed aan deze vraag nog even voor te leggen aan de Rijksverzekeringsbank, omdat geval voor geval bezien wordt. A.O.W. en rentezegels. Indien ik 65 jaar ben geworden ontvang ik dan naast mijn A.O.W.-uitkering nog betaling van de Raad van Arbeid in verband met de voor mij geplakte rentezegels daar over piekert C. H. v. L. Uitkering A.O.W. en uitkering van ou derdomsrente kunnen zeer wel samen gaan. De beide bedragen worden :n één keer uitbetaald. Wij wijzen U er op, dat het plakken van rentezegels ten gevolge kan heb ben, dat er ouderdomsrente, invalidi- teitsrente, aan de weduwe weduwe rente en aan de wezen wezenrente kan worden uitgekeerd, alles natuurlijk voorzover betreft de laatste 3 genoem de uitkeringen als er voldoende rente zegels zijn geplakt. D'it slaat dan op uw mededeling, dat U 65 jaar bent. Een passiebloem. Ik kreeg deze zo mer een z.g. passiebloem, die enige mooie bloemen gedragen heeft. Nu de laatste weken wordt blad na blad geel en valt af. Wat moet ik hiertegen doen en hoe moet ik de plant in de winter behandelen luidt de vraag van C. J. R. Wij vermoeden, dat uw plant te warm staat. Wij raden U aan de plant voor een venster te plaatsen, waar het vol op licht is, maar niet zo warm. Het gieten moet nu verminderd worden, terwijl het mesten geheel moet wor den gestaakt. Deze plant moet nu wat rusten. Over een paar maanden geeft U langzamerhand wat meer water en af en toe ook mest. Heden volle vr liefde Groot vader, GERRI' B echtg Elsje in de c ruim 76 Soest, E. v. A. L. Soest, N. A J. J. J. v. A. W. 1. Bijzet tafeltje op U stevige pootjes. Nier model. Beuken blank gelakt. iedereen rustig in zijn stoel blij ven zitten, met 2ljn kopje thee j qr binnen I handbereik

Soester Courant | 1959 | | pagina 2