Van de aarde naar 't heelal. Zo gaat 't* SOEST. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 VRIJDAG 9 JANUARI 1959. 37e JAARGANG no. 2. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Ver weg in het heelal draait nu een door mensenhanden afgeschoten voor werp een ellipsvormige baan om de zon. Het betekent een nieuwe fase in het eeuwigdurende zoeken van de mens naar nieuwe mogelijkheden, een triomf voor de twintigste eeuwse wetenschap, voor wie dit nochtans slechts een pover begin voor veel verder gaande ontdek kingen betekent. Vanuit het onpeilbaar heelal zal deze Russische „Metsjta" (droom) de aardse deskundigen enige belangrijke gegevens verstrekken, waaruit zij hopen te kun nen voortbouwen aan een verdere be storming van het hemelruim. Over één of twee eeuwen zal de mensheid daarvan misschien de vruchten kun nen plukken. De nieuwe mogelijkheden, die deze be storming van het heelal de mensheid te zijner tijd zal gaan bieden, zullen ongetwijfeld van grote invloed zijn op de wereldse verhoudingen. Nog rekenen we alleen met de aardse mogelijkheden, nog bespieden de volken op aarde ang stig elkaar, omdat men bang is voor verovering door de ander van eigen grondgebied en beroving van eigen le venskansen. Maar zal dit alles niet volkomen onbelangrijk worden en in het niet verzinken wanneer de mens delen van het heelal gaat beheersen Reeds nu huivert iedere macht op deze aarde terug voor een nieuwe oorlog, omdat de atoomkrachten de eigen ver nietiging zouden kunnen betekenen. Intussen gaat de wetenschappelijke en technische ontwikkeling voort en in ge lijke tred daarmee lijken de aardse verwikkelingen tot een steeds onbe langrijker iets te verschrompelen. Maar zover is het thans nog niet. Nu raakt het Russische wetenschappelijke succes nog direct de tegenstellingen op onze wereld. Het betekent een winst punt voor de Sowjet-Unie in de lang durige strijd om de wereldhegemonie. Een strijd, waarin de wapens der pro- paganda en van het aanzien vermoede lijk een beslissender factor zullen uit maken dan bommen en granaten. Dit. Russische succes verhoogt het aan zien van de communistische wereld, zoals ook de spoetnik dat een tijd lang heeft gedaan. We moeten dat aspect niet uitvlakken, want het werkt in op de politieke verhoudingen in de wereld. Verhoudingen, die een zeer labiel even wicht vertonen, van welk evenwicht de vreedzame ontwikkeling in de wereld afhankelijk is. Wat de internationale situatie betreft, hangt voor het komende jaar zeer veel af van de oplossing van de Berlijnse kwestie. Eind mei wil Rusland zich uit het viermogendheden-bewind over Ber lijn terugtrekken, om in zijn plaats dit dan over te dragen aan de Oostduitse regering, waarbij het de eis stelde, dat Amerika, Engeland en Frankrijk hun troepen uit deze voorpost van het westen zouden terugtrekken. Doch daartoe is het Westen maar niet zó bereid. Misschien verwachten de Rus sen van de hierbij geuite bedreigingen althans tot de door hen begeerde top conferentie te komen, waaruit zij dan op z'n minst propagandistische munt zouden willen slaan. Maar zonder dat de hereniging van geheel Duitsland hierbij ter sprake Daar kwam een kerstboom uit een huis, Van alle pracht ontdaan Hij kwam - sic transit gloria - Nét in de goot te staan. Toen wachtte hij, die gister nog Gepronkt, geschitterd had, Op d auto van de Reiniging, Op kosten van de stad. 't Was als een oude generaal, die werd gepensioneerd Het was net als een ambtenaar, Wég g'economiseerd. 't Was als een waarschuwing voor hen, Die op de ladder staan Hoe hóóg, hoe vóst, hoe prachtig ook, 't Raakt soms ineens gedaan. Als „men" ons niet meer nodig heeft, Staan wij vaak aan de dijk d'Een met zijn voeten in de goot, De ander in het slijk. CLINGE DOORENBOS. komt en kans van slagen heeft, ver wachten de westelijke geallieerden niet veel resultaat van zo'n topconferentie. De vraag blijft dan wat wil Rusland doen als noch die conferentie tot stand komt noch de drie westelijke landen hun beheer over Berlijn willen opge ven Dan zal ook het Rissische gewroet in de Arabische landen dit jaar nog tot moeilijke situaties kunnen leiden. In Syrië en in Irak is dat. momen teel reeds zo doordringend, dat veran deringen daar niet denkbeeldig zijn. Nasser, die zo behendig het westen te gen de Russen uitspeelt, moest nu zelfs al openlijk tegen de communistische on dermijning te velde trekken en er harde maatregelen tegen namen. Hoe het in Irak zal verlopen, hoe Kas- sem dit zal klaren, is nog een open maar wel wat beanstigende vraag. De vredestoestand zal dit jaar zo weer van verschillende kanten bedreigd worden. Intussen zweeft daar ergens die „Droom", misschien straks wel verge zeld van een Amerikaanse lotgenoot. Een wedijver tussen geleerden maar ook tussen aardse mogendheden, die er behalve de wetenschap ook hun aard se belangen mee willen dienen. Toch doemt hierdoor aan de einder de vraag op hoe lang nog die aardse belangen GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU SOEST. De werkloosheid van mannen nam in de maand december 1958 toe van 263 tot 286. Per einde december 1957 wa ren 287 werklozen mannen ingeschre ven. In december 1957 waren evenwel be langrijk meer bouwvakarbeiders werk loos, 77 meer dan in december 1958, terwijl thans meer aanbod van me taalarbeiders, handels- en kantoorper soneel en ongeschoolden in de geregi streerde arbeidsreserve wordt aange troffen. De toeneming van de werkloosheid se dert november 1958 werd veroorzaakt door een seizoenmatige daling van de aktiviteit in de bouwnijverheid en de liquidatie van een bedrijf in de metaal branche. Het aantal aanvragen om mannelijke arbeidskrachten bleef in december 1958 ongeveer gelijk aan het aantal in no vember 1958, doch bleef met 60 bene den het vraagcijfer van december 1957. De seizoenwerkloosheid nam enigermate toe, als gevolg van verminderde akti viteit in de bouwnijverheid. De wrij vingswerkloosheid nam toe, omdat de realisering van geplande personeels uitbreidingen in diverse bedrijven werd opgeschoven naar het nieuwe jaar. Het aantal minder geschikten daalde ten gevolge van enkele incidentele plaat singen. In de structuurwerkloosheid en de óverige werkloosheid (w.o. de conjunc turele) deden zich sedert november 1958 geen wijzigingen voor. Het aantal ingeschreven uit Indonesië gerepatriëerde mannen daalde van 58 naar 51. Van het totaal aantal plaat singen van gerepatrieerden in de pro vincie Utrecht werd een kwart ver zorgd door het Soester G.A.B. Plet aantal werkloze mannen bedroeg te Baarn op 31 december 1958 115, op 30 november 1958 105 en op 31 decem ber 1957 90. Te Eemnes resp. 8, 7 en 9. Te Soest resp. 163, 511 en 188. In vraag en aanbod van vrouwen deden zich sedert november 1958 geen belang rijke wijzigingen voor. Plaatsingen werden tot stand gebracht in industriële, administratieve en huis houdelijke beroepen. Opmerkelijke ver schillen met een jaar geleden zijn niet aanwezig. Het totaal aantal werklozen in ons land per 31 december 1958 bedroeg 116.000. Op 30 november 81.000. HELLAS IN ROME. Voor de leden van de Nederlandse Reisvereniging, consulaat Soest, zijn dinsdag, in de zaal van Eemland, enige films gedraaid, die werden ingeleid en van commentaar voorzien door de heer J. F. van Lunteren, reisleider van de N.R.V. De avond werd geopend door de heer J. H. Raven, consul van de Nederlandse Reisvereniging. Hij deelde mee, dat het aantal Soester leden in 1958 van 435 op 496 kwam. Bij 400 leden kan een afdeling opgericht worden en Soest is hieraan dus ruim toe. De heer Raven verzocht de leden dan ook een voorlopig bestuur te willen sa menstellen en na het opgeven van kan didaten. Later kan dan hieruit het de finitieve bestuur samengesteld worden. De heer Van Lunteren behandelde in vogelvlucht enkele belangrijke jaartal len uit de geschiedenis van Grieken land en Rome, waar vele eeuwen gele den de wieg van de Europese beschaving stond. Na grote macht en grote invloed van beide landen is Griekenland een ty pisch Balkanland geworden en Italië een meer naar het westen gericht land. Men vindt in Italië en Griekenland de overblijfselen van de grote tijden, die deze landen gekend hebben, maar in Italië moet men vooral rekenen op het samengaan van het oude en het nieu we en in Griekenland op de vernielin gen, die de Turken op hun geweten hebben. Het is prettiger reizen naar Grieken land, waar de bevolking bijzonder gastvrij is. In de film „Naar het hart van Hellas" werd de zeereis getoond langs Italië en Stromboli en door het bekende kanaal van Corinthe. Veel aandacht besteedde de film aan de grote monumenten op de Acropolis en bij een bezoek aan de zuidelijke punt van Attica wordt het beroemde Delphi niet vergeten. Dan de kleine eilanden rond Grieken land Milos, Kreta, Rhodos, Delos en Mikonos met zijn molens en 365 kapel len. De tweede film over Griekenland heette „De Marmeren Archipel". Na de pauze de film over Rome, ver vaardigd door Ed. van Ellinkhuyzen, onder regie van C. H. Groen. Maar met alleen Rome wordt ^bezocht. Ook Capri en Pompeji. Velen zullen: na het zien van deze films het Dlan opgevat hebben de vol gende vakantie naar Italië te gaan en als het even kan lijden, naar Grie kenland. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zaterdag Quick AS.E.C. A, 3 uur. Quick CS.E.C. B, 3 uur. IJselmeervogels aS.E.C. a, 3 uur. S.E.C. b—C.J.V.V. b, 3 uur. B.D.C. AActif B, 3 uur. Baarn BB.D.C. B, 3 uur. L.V.V. a—B.D.C. a, 3 uur. Olympia bB.D.C. c, 3 uur. Zondag Stichtse Boys 1S.E.C. 1, 2.30 uur. Ultrajectum 2S.E.C. 2, 12 uur. N.S.C. 2S.E.S. 3, 2.30 uur. S.E.C. 5Amersfoortse Boys 4, 2.30 uur. B.D.C. 2A.W. 3, 2.30 uur. Olympia 3B.D.C. 3, 12 uur. B.D.C. 5Donar 5, 12 uur. Hockey. Dames Pinoké 2Soest 1, 11 uur. Randwijck 2Soest 2, 1.45 uur. S.C.H.C. 4—Soest 3, 11 uur. Soest 4Kampong 7, 12.30 uur, Schr.1. Heren Soest 1Hilversum 8, 11 uur, Schr.1. Soest 2Amersfoort 5, 11 uur, Birkstr. Soest 4Kameleon 5, 2 uur, Schriksl. Handbal. B.D.C. 1Olympia 1, 1 uur. B.D.C. AS.D.O. A, 1.40 uur. DE BRANDWEER IN 1958. Tijdens een feestelijke bijeenkomst van de vrijwillige Soester brandweerlieden en hun dames heeft de commandant, de heer W. Groart, dinsdagavond, in hotel Eemland, het brandweer-wel en wee van 1958 besproken. Er was heel weinig wee, want de brand weer behoefde slechts 35 maal uit te rukken, terwijl het gemiddelde van de afgelopen jaren boven de 60 lag. Aan materiaal beschikt de brandweer op het ogenblik over 1 motorspuit, 2 hogedruk-nevelspuiten en 1 manschap- pen-materieelwagen. In 1958 zijn twee persluchttoestellen aangekocht, die ge bruikt worden bij zware rookontwikke ling. Voor 1 van de nevelspuiten is 2 maal 90 meter hogedruk-slang aange kocht en 2 hogedruk-koppelingen met schulp vullen het materiaal aan. Daarmee kan een slang van 100 meter met een enkele beweging verlengd wor den tot 160 meter. In Soest wordt hiermede de eerste proef genomen en slaagt deze dan zijn de mogelijkheden van de hogedruk-ne- velspuit nog veel groter dan nu. Bij 9 van de 35 branden was er schade; 6800.—; 20.—; 2500.—; 4000.—; 10500.—; 2000.—; 5000.—; 500.— en 5250.Dit is vrij veel in verhou ding tot het geringe uitrukken. Er waren 4 uitslaande branden, 10 bin nenbranden, 7 schoorsteenbranden, 6 bos- en heidebranden (hetgeen bijzon der weinig is), 1 hooibergbrand en 7 diverse branden. De nieuwe hogedruk-nevelspuit rukte 32 maal uit, de oude 15 maal, de lage- druk-autospuit 14 maal en de man- schappenwagen 4 maal. De commando wagen 26 maal. Op het gebied van de brandpreventie werden 71 adviezen gegeven voor ont heffingen van de hinderwetartikelen en er werden meer dan 100 vergunningen afgegeven voor toneelvoorstellingen, filmvoorstellingen, kampvuren enz. Te vens werden oliestook-adviezen gegeven. Er zijn in 1958 75 hooibergen gepeild, waarvan er 16 hooi bevatten met een temperatuur die boven 80 graden was. Zij werden uitgehaald. Een belangrijke aanwinst voor de brandweer zijn de 12 nieuwe brandput ten langs de Wieksloterweg, waar men eerst van water verstoken was. In to taal zijn er op het ogenblik in Soest 224 putten. Zeer opmerkelijk is de sterke daling van het aantal branden in Soest, ter wijl het landelijk en provinciaal ge middelde toenam. WEGGELOPEN. Een jongen van de zeevaartschool, die thuishoort in Lochem, is van school weggelopen omdat hij onenigheid met een leraar had. In Soest is hij aange houden en nu is hij weer in Lochem. MAXIMUM-SNELHEID. Verschillende automobilisten, die op de rijksweg 75 en zelfs 80 km per uur reden, werden bekeurd. Onder hen wa ren er die geen verlicht kenteken had den, dus dat kost nog meer geld. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeen te-secretarie van Soest ter inzage zijn ge legd verzoeken met bijlagen van a. Steenkolen Handelsvereniging N.V., Rijnkade 1, Utrecht, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een petroleum- installatie, bestaande uit een onder grondse tank met een inhoud van 6000 liter voor lichtpetoleum alsmede een electrische aftapinrichting, op/in het perceel Sterrenbergweg 2, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2629. b. Schouten's Oliehandel N.V. te Alphen a.d. Rijn, om vergunning tot het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een benzine- en dieselolie installatie bestaande uit een ketel met een inhoud van 2000 liter voor bezine, een ketel met een inhoud 3000 liter voor dieselolie alsmede twee electrische aftapinrichtingen, op/in perceel Konin- ginnelaan 79, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr. 7804. c. D. J. v. d- Broek, Beckeringhstraat 35, alhier, om vergunning tot het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een herstelinrichting voor rijwielen en bromfietsen, op/in het per ceel Beckeringhstraat 35, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 8122. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen van deze vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 27 janu ari a.s., des voormiddags te resp. 11, 11.15 en 11.30 uur, in het gemeentehuis openbare zittingen worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Soest, 9 januari 1959. WIJZIGING BOUWVERORDENING. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter algemene kennis, dat de raad dier gemeente, in zijn vergadering van 9 november 1958, heeft vastgesteld een verordening tot wijziging van de Als gevolg van een bericht in dé dag bladen, dat er weer een kleine, zelf standige ondernemer „voor de bijl" gaat omdat hij het vertikt zijn ver plichte bijdrage voor het gedwongen lidmaatschap van zijn bedrijfsgroep te betalen, zei een der aanwezigen ,,en vertellen jullie mij nu eens een van allen wat de voordelen van een be drijfsgroep zijn en wat het gevolg zou zijn wanneer ze werden opgedoekt". Het was een gezelschap van gewoonlijk niet op hun mondje gevallen dorpelin gen, maar er kwam, behoudens een schuchtere opmerking over „bescher ming van het beroep", geen verklaring, die licht deed schijnen. Integendeel. Hetgeen over Bedrijfsgroe pen bekend was, bleek niet veel meer te zijn dan dat het 'n instelling is die geld kost. En verder, dat het de moei te waard is een baan bij zo'n instel ling te hebben, want dan zit je goed. Wanneer je op deze manier over Rijks instellingen wordt gesproken, zijn er verschillende mogelijkheden. Of de voorlichting over dit lichaam heeft niet gedeugd, waardoor foutieve voorstellingen ontstaan of het is een totaal overbodige instelling en spreekt daardoor de mensen niet aanof het is inderdaad een instelling zoals veel mensen het aanvoelen alles en ieder een op praktisch Russische manier on der controle hebben en houden en bo vendien een gelegenheid voor het fok ken van niet slecht gesalarieerde banen. Wanneer bovendien met de regelmaat van de klok executies van grond van boeren, verbeurdverklaring van vee, verkoop van gereedschappen van sme den enz. in de dagbladen worden ge annonceerd, worden mensen, die nog wel eens stil staan bij de gedachte wat democratie eigenlijk is, een beetje kre gel. En U mag best weten, dat ik er ook niet uit kom. Wanneer er dorpelingen zijn, die mij en vele anderen wat dit betreft uit de droom kunnen helpen, geloof ik zeker dat onze redacteur daar graag zijn ko lommen voor openstelt. H. OEKMAN. bouwverordening. De verordening ligt gedurende drie maanden op de secretarie der gemeen te voor een ieder ter inzage en wordt tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld. Soest, 9 januari 1959. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat de verzoeken van a. J. G. J. Klomp, Bilderdijklaan 1, al hier, om een drukkerij te mogen op richten, in werking brengen en in wer king houden in het perceel Steenhoff- straat 52a, alhier b. J, v. d. Bor, Bilderdijklaan 9, alhier, om een lingerie-atelier te mogen op richten, in werking brengen en in wer king houden in het perceel Steenhoff- straat 52a, alhier c. C. A. P. Valkenet, Kerkstraat 28a, al hier, om een petroleumpompinstallatie te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden in het perceel Kerkstraat 28, alhier, door hen voor waardelijk zijn ingewilligd. Soest, 9 januari 1959. KANDIDAADSTELLING TWEEDE KAMER. De burgemeester van Soest brengt het volgende ter openbare kennis. Op woensdag, 28 januari aanstaande zal plaatshebben de kandidaatstelling voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal. Op die dag kunnen, van des voormid- dag's 9 uur tot des namiddags 5 uur, bij de voorzitter van het hoofdstembureau in de kieskring, of bij het door deze aangewezen lid van dat bureau, ter secretarie der gemeente Utrecht, wor den ingeleverd lijsten van kandidaten, als bedoeld in artikel G 5 der Kieswet. Formulieren voor de lijsten, voor de schriftelijke verklaring van bewilliging en de machtiging tot het plaatsen van de naam of aanduiding der politieke groeperingen boven de lijst, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar tot en met de dag der kandidaatstelling. Soest, 7 januari 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1