KOOPJES J. Hoppenbrouwers 40 jaar R.K. Middenstandsvereniging» FOTO KRUISWOORDRAADSEL Strijd om de cosmische ruimte» ORGELS - PIANO'S Kan Elieti BERINI. De beste Bromfiets. VERENIGING VOOR FALCULTATIEVE CREMATIE Predikbeurten. W. VAN TOL ZIE DE ETALAGES. KENTERING IN NABIJE OOSTEN. De maanraket, die de Russen vrijdag lanceerden, heeft eigenlijk evenveel be roering gewekt als het feit, dat de sowjets indertijd de eerste kunstmaan in het heelal afschoten. Ditmaal ging het er niet om, een voorwerp zo hoog op te stoten, dat het een lange tijd rond de aarde zou draaien, maar het op of rond de maan te werpen. Daarvoor is natuurlijk een nog grote re kracht nodig, maar ook een zwaar der voorwerp. Nadat de Amerikanen enige pogingen in die richting hadden gedaan, zonder dat hun projectiel ver genoeg van de aarde af kwam, is het de Russen ge lukt hun raket zulk een kracht mee te geven, dat deze weliswaar niet op of rond de maan kwam - daarvoor was de afwijking te groot - maar de maan voorbij schoot en naar men aannam zulk een vaart had, dat het zware voorwerp in het heelal een nieuwe uiterst kleine planeet van de zon zou worden. De eerste dagen heeft het allerlei ge gevens geseind, die door instrumenten waren geregistreerd. Zo bijvoorbeeld over het magnetische veld op de maan, de mate van kosmische straling buiten de directe aantrekkingskracht van de aarde, de radioactiviteit op de maan, de aard van de zonnestralen buiten de dampkring en dergelijke. Bovendien zou men graag weten hoe de maan, die door de draaiing om haar as steeds maar ene zijde naar ons toekeert, er aan de andere kant uitziet. Foto's daar van zouden radiografisch overgebracht moeten worden. Om alle apparaten te bevatten bedroeg het leeg gewicht van het projectiel 1472 kilo en woog het met alle instru menten 361 kilo meer. En dit werd het heelal .ingeworpen met een begiu- snelheid van ruim elf kilometer per seconde, 670 kilometer per minuut en per uur dus ruim 40.000 kilometer, ge lijk aan de omtrek van de aarde. Techniek en oorlog. Het behoeft geen betoog, dat de we tenschappelijke resultaten van de proef uiterst belangrijk zijn. Men kan immers nooit van te voren weten wat de toe- passing van die kennis dan weer op levert. Maar op het ogenblik is het van betekenis, dat men reeds weet, dat de Sowjet-Unie beschikt over ra ketten van een onvoorstelbare kracht. Zouden die worden gevuld met kern energie en gericht zijn -op een ander punt op de aarde zelf, dan zou de verwoesting even onvoorstelbaar zijn. De afschrikwekkende invloed van zulke wapens zou zo groot zijn, dat zij inderdaad de tegenstander in hoge mate moeten imponeren. Nu was het nauwelijks nodig, dit nog te demonstreren. Wat men reeds aan raketten en kernwapens bezat, bleek van beide kanten zo formidabel, dat het bewijs reeds lang is geleverd, dat een oorlog alle deelnemende partijen vernietigd. Dat is nu bevestigd. Zo blijft het een waarheid, dat de nieuwste wapens uitstekend zijn om af te schrikken van oorlog, maar vol komen ongeschikt zijn om in een oorlog te gebruiken. Er zou dan immers geen overwinnaar meer zijn. Het is een ,,Voor onze vereniging zal het jaar i hieraan medewerking. 1959 meer betekenis hebben dan andere Ook de r.k. middenstandsvereniging Vraagt nadere gegevens over de aan J. F. VLAMING. Secretaris afd. Baarn-Soest. Molenstraat 29 - Soest - Telefoon 4100. KERKSTRAAT 3 S0EST-TEL2030 Betaling in overleg. NED. HERV. KERK. Oude Kerk. 10 uur ds E. Groeneveld. 7 uur ds B. Maarsingh. Emmakerk 10 uur ds B. Maarsingh. 7 uur ds J. G. Beerthuis. Heeskapel 10 uur ds D. M. Jalink. Zonnegloren 10 uur ds A. A. Koolhaas uit A'foort. Evangeliesatiesamenkomsten. Dinsdagavond, 8 uur, Groen van Prin- stererschool. Spreker de heer S. van Gorkum. Vrijdagavond 8 uur, Eltheto, zang. HERV. (GEREF.) EVANGELISATIE. Chr. Geref. Kerk, Julianalaan. 9 uur de heer Kattenberg Godsd. on- derw. van Den Dolder. 4.30 uur ds K. v. d. Pol van Veenendaal. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 10 en 5 uur ds H. J. Lambers Heerspink. Wilhelminakerk. 10 uur ds J. van Reeven van Utrecht. Bediening H. Avondmaal. 5 uur ds J. van Reeven van Utrecht. Nabetrachting. GEREF. KERK (geb. „Eltheto"). 8.30 uur ds J. A. Vink van Amersfoort. 3 uur ds J. J. Arnold van Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 en 18.15 uur ds P. de Smit. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal. 10 en 5 uur leesdienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Kerkgebouw Rembrandtlaan 20. 10.30 uur mej. C. E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Kerkgebouw Eemnesserweg 63b, Baarn. 10.30 uur ds. A. J. Meerdink v. d. Ban. EVANG. LUTfl. GEMEENTE. Prins Bernhardlaan 21a. 10.30 uur ds Bieger van Utrecht. VRIJ EVANG. GEMEENTE. Prins Bernhardlaan 2, Soestdijk. 10.30 uur Zondagsschool. BAARN. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Lutherkapel, Kapelstraat, Baarn. 10.30 uur ds W. F. Schröder. LEGER DES HEILS. De Wetstraat 25, Baarn. 10 en 8 uur openbare bijeenkomsten. 11.30 uur jeugdbijeenkomsten. 7.30 uur stonde van Gebed. zonderlinge situatie, die de diplomaten wel verplicht naar andere middelen dan een oorlog te grijpen om geschillen te regelen. Zou het nochtans mislopen dan kan de mensheid wel alle hoop la ten varen. Mikojan in de V.S. Des te meer betekenis krijgt het be zoek van de vice-premier van de Sow jet-Unie, Mikojan, aan de Verenigde Staten,, waar hij o.a. sprak met de mi nister van buitenlandse zaken, Dulles Nu men daar geen akkoord kan berei ken over het staken van de kernproe ven of over het verhinderen van ver rassende overvallen (met raketten en atoombommen natuurlijk) kan een ge sprek onder vier ogen van leidende po litici uit V.S. en Sowjet-Unie nuttig zijn. Het wantrouwen blijft groot genoeg, maar ook de zekerheid, dat men eigen- lijk geen oorlog meer kan voeren. Al dus moet men een middel zoeken om in vrede samen te leven. Daarbij komt dat men akkoorden moet vinden over de nieuwe situatie. Op grond van de oude theorie van in bezit neming van nog „braak" liggende gebieden zou de mogendheid, die het eerst met een „bemande" raket de maan bereikt, deze immers kunnen annexeren. Het lijkt nog onzin, maar niemand kan weten waartoe de mensen komen In de Ver. Staten is besloten een com missie te vormen over het uitsluitend vreedzame gebruik van de kosmische ruimte, en het lijkt nodig te worden, dit beginsel vast te stellen. Met vuur kunnen we in elk geval niet blijven spelen. jaren, omdat op 8 februari het 40-jarig bestaan zal worden herdacht. Hoewel het programma nog niet uitgewerkt is, kan toch reeds meegedeeld worden, dat deze herdenking zal beginnen met een gezongen H. Mis, Daarna een feestelijk ontbijt voor leden en hun dames. In de middag is er dan receptie en 's avonds een feestelijk diner". Dit staat in de circulaire, die alle leden van de r.k. middenstandsvereniging ont vangen hebben. Er staat echter ook een gironummer in, want feestvieren kost geld en de jubilaresse kan zich niet rijk noemen. Het bestuur rekent er echter op, dat iedereen zal beseffen dat het 40-jarig bestaan op waardige wijze gevierd moet worden. Op 19 februari 1919 werd de r.k. mid denstandsvereniging opgericht en nie mand weet meer precies wie de op richters zijn, want de oude notulen boeken zijn verdwenen. Wel is bekend dat de heren Hesp, Roest, Van Hees, Smit, Zoetelief, Koelink en v. d. Oord al vrij spoedig lid waren. Dat deze boeken verdwenen zijn is niet het gevolg van de opdracht in de oor log door het bondsbestuur gegeven. Al le bescheiden en het vaandel moesten vernietigd worden. Dat is echter niet gebeurd, zodat het vaandel nog be staat. De papieren zijn echter verdwe nen en niemand weet waar ze gebleven zijn. De vereniging stelde zich ten doel de belangen van de r.k. Soester midden stand te behartigen en hierbij werd .niet alleen gedacht aan de handeldrij vende middenstand. Ook zij, die aan het hoofd stonden van kleine ambachtsbe- drijven konden in de nieuwe vereniging terecht. Er zijn verschillende voorzitters ge weest en tot de wereldoorlog zwaaide de heren Hesp, Schalkx sr, v. d. Weerd, H. v. d. Berg en Koelink de voorzit tershamer. Zij werden bijgestaan door secretarissen en penningmeesters, die het soms vele jaren uithielden. Onder hen waren de heren Zoetelief sr, Smit, Smits en Omzeem. Deze laatste was 15 jaar secretaris en bij zijn bedanken na de oorlog werd hij tot erelid benoemd. Er werden vele acties gevoerd en er waren loterijen van formaat, met prij zen die er zijn mochten. Officieel mocht een hoofdprijs in die tijd niet meer dan 100,waard zijn, maar toch zag men kans een' volledig slaapkamerameu blement beschikbaar te stellen. Op de Eng is eens een openlucht-win- kelbeurs gehouden, die bijzonder goed slaagde en natuurlijk werd vooral met St. Nicolaas niet stil gezeten. Het gebeurde eens dat de neutrale winkeliersvereniging een St. Nicolaas- actie op touw zette. P.V.O. verleende wilde iets ondernemen, maar P.V.O. had geen tijd om ook voor deze actie de in strumenten aan de mond te zetten. Daarom werd niet getreurd en een korps van 75 man uit Amersfoort werd tijdelijk geïmporteerd om mee te hel pen van de r.k. middenstandsactie een succes te maken. En dat lukte. INKOOP VERKOOP VERHUUR NIEUWEWEG 103 TELEF. 2968 Elk jaar was er een feestavond en voor al de heren Zoetelief, Koelink en Huur- deman weerden zich vele jaren als leden van de feestcommissie. Zij had den voldoende ondernemingsgeest en zagen er niet tegen op een draaiorgel uit het woonwagenkamp te charteren om de feestvreugde in het St. Josefge bouw te vergroten. Het instrument kon Toen de oorlog eindelijk afgelopen was kon de vereniging weer beginnen. Voorzitter werd de heer W. Butzelaar, die later werd opgevolgd door de hui dige voorzitter, de heer J. H. Hom. Secretaris werd de heer J. C. Brouwer en penningmeester de heer W. van Hees, als opvolger van de heer Zoete lief jr. De laatste vergadering was in 1941 ge houden en in 1945 vond de eerste na oorlogse vergadering plaats. Natuur lijk was hierbij aanwezig de geestelijk adviseur, pastoor Voss, die altijd veel belangstelling toonde voor de vereni ging. Na zijn overlijden werd pastoor mgr Visser zijn opvolger. Er werden vergaderingen belegd en er kwamen sprekers. Onder hen waren o.a. de heren Jan Bakker, Hans Velu en prof dr Ariëns. Er was belangstelling voor het waar borgfonds, dat hulp aan de leden bood en voor Santos, het Dr van Beurden fonds en het Chris Jansenfonds. Deze belangstelling voor het werk van de vereniging maakte het mogelijk de con tributie te verhogen. Toch waren er in 1950 110 leden, tegen 84 aan het begin van de oorlog. In 1952 was het aantal leden zelfs 124 en in 1953 130, maar velen bleken leden op papier te zijn hoewel de moeilijker omstandigheden voor de middenstand VAN WEEDESTRAAT 44 NAAST DE APOTHEEK niet rijdend naar-binnen, dus het werd samenwerking steeds meer nodig maak- gedragen. Bij het 20-jarig bestaan in 1939 werd een revue opgevoerd, maar het vijfen twintigjarig bestaan verdween in de vergetelheid door de oorlog, zoals lang zamerhand de hele activiteit van de vereniging verdween. Evenals het rad van avontuur, dat voor de vereniging door de heer Koelink gemaakt werd en dat op feestavonden uitstekende diensten bewees bij het sympathieke plunderen van de aan wezigen, die graag bijdroegen om mee te helpen de vereniging in stand te houden. Dat was niet altijd even ge makkelijk, want soms had de penning meester heel veel moeite om de con tributie binnen te krijgen, omdat het voor de oorlog geen vetpot was voor de middenstander. BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 SOEST Horizontaal 1 geneesheer 4 Frans pers. voor- naamw. Q natuurkundeterm (afk-) 7 soort stof 10 als onder (afk.) 12 deel van Amerika (afk.) 15 wintervoertuig 16 indische specerij 19 spoel 22 bekende motor races (afk.) 23 verdieping 24 Frans pers. voor- naamw. 25 zeeinham 26 uitheems zoogdier 27 goud (Fr.) 29 lidwoord 31 gouverneur generaal (afk.) 32 deel van een franse ontkenning 33 speelgoed 35 heden 38 opening 39 kwaad 41 lichaamsvocht 42 grutterij 44 plaats in Gelder land 45 pers. voornaamw. 46 inhoudsmaat (afk.) 48 déél v.d. wang 50 zacht 52 water in Brabant 54 beleving in de slaap 57 vruchten 61 de onbekende (afk.) 62 water in Friesland 63 zonder genade 67 klein roofdier 70 kindergroet 71 zin 73 jongensnaam 76 Duits pers. voor naamw. 78 Chinese maat 79 deel v.d. hand 81 sport 83 meisjesnaam 85 plek 100 vette vloeistof 116 waterstand (afk.) 11 86 meisj esnaam 101 dus (Eng.) 118 vochtig 13 87 solide 103 te volgen weg Verticaal 14 90 keurig 104 als eerder (afk.) 2 deel v. e. bijenkorf 16 92 Frans lidwoord 105 droevig 3 jongensnaam 17 94 titel (afk.) 108 deel v.e. deur 5 op dit moment 18 95 het romeinse rijk 111 zangnoot 6 N.V. (Franse afk.) 19 (afk.) 112 voetbalvereniging 8 vierhandig zoog 20 97 zangnoot 114 bijwoord dier 21 98 echtgenoot 115 schepsel 9 klein roofdier 28 Voor de oplossing van dit kruiswoordraadsel zie men 30 land in Europa 31 weerklank 32 verdedigings organisatie 34 kinderverlamming 35 deel van Amerika (afk.) 36 kindergroet 37 gouverneur generaal (afk.) 38 was 40 voorzetsel 43 in orde (afk.) 44 lor 45 bevestiging 47 bergplaats 49 kloosterzuster 50 afstandsmaat (afk.) 51 N.V. (Franse afk.) 53 jongensnaam 55 rivier in Neder land 56 vreemde munt 58 regelmatig 59 klein takje 60 aanzien 61 verbinding 63 sportterm 64 van flinke afme tingen 65 deel v.d. bijbel (afk.) 66 Frans pers. voor naamw. 67 deel v.d. bijbel (afk.) 68 meisjesnaam 69 elasticiteit 72 zangnoot 74 toegankelijk 75 Nederland (afk.) 77 melkklier 79 platina (afk.) 80 familielid 82 herkauwer 84 als God wil (Lat. afk.) 85 selenium (afk.) 86 goed 88 vorm van tieren 89 aantal personen 91 meubel 93 hofjonker 96 telwoord 99 hoofddeksel 102 rust en regel 104 tijdperk 106 elektrisch geladen deeltje 107 soort schip (afk.) 109 de somma van (afk.) 110 drank 112 muziekterm (afk.) 113 deel van Amerika (afk.) te. In 1954 werd een kern opgericht van een 15-tal leden en Pater Com mandeur spreekt eens per maand over de geestelijke en materiële belangen van de middenstand. Het bestuur hoopt dat bij het 40-jarig bestaan de leden van de vereniging evenveel belangstel ling voor het middenstandsvraagstuk zullen hebben als de leden van deze kern steeds tonen. GUSTAV STRESEMANN. De Christelijke Filmactie heeft in Soest actieve propagandisten voor de goede film en zij hebben de gelegenheid ge boden kennis te maken met het politiek gebeuren van 35 jaar geleden door het brengen van de film ,,Gustav Strese- mann", het leven van de Duitse staats man, die van 1923 tot 1929 met zijn Franse vriend Aristide Briand het po litieke leven van Europa kort na de eerste wereldoorlog beheerste. Gustav Stresemann werd in 1923 mi nister van buitenlandse zaken van het chaotische Duitsland, waarin reeds de voorlopers van S.A. en S.S. brallend aan het marcheren zijn. Zijn taak is bijzonder zwaar, want een goede ver standhouding met Frankrijk is slechts te verkrijgen door het prijsgeven van nationalistische gevoelens, die nog vele Duitsers beheersen en die mede oor zaak van de eerste wereldoorlog waren. Hij ontmoet op conferenties zijn Franse collega Briand. De gesprekken aan de conferentietafel worden gevolgd door gesprekken onder vier ogen en Strese mann blijkt hierbij de voorloper te zijn van hen, die een Verenigd Europa de enige oplossing vinden om te komen tot een duurzame vrede. Door een groot gedeelte van zijn land genoten wordt hij voor verrader uitge kreten, maar hij vindt begrip bij Briand, die op zijn beurt een felle tegenstand in eigen land ondervindt wanneer blijkt, dat hij de verzoening met Duitsland voorstaat en streeft naar een verstand houding, die de oorlog voorgoed zal uitbannen. In Locarno wordt het verdrag gesloten, dat het Duitsland mogelijk maakt tot de Volkenbond toe te treden en daar houdt Stresemann de beroemde rede, waarin hij zich de profeet van de Europese sa menwerking toont. Intussen breidt zich de aanhang van Hitier in Duitsland steeds meer uit. Frankrijk wordt wantrouwig en de strijd van Stresemann is tevergeefs. Ten koste van zijn gezondheid werkt hij aan de opheffing van de bezetting langs de Rijn en Briand is hierbij zijn grote steun. Verder gaat de strijd voor een betere verstandhouding tussen de beide vol ken, die eikaars aartsvijanden schijnen te zijn, maar het wordt slechts een kor te strijd, want het hart van Stresemann kan niet meer op tegen de grote in spanning. Hij blijft doorvechten tot op 3 oktober 1929 een hartaanval een einde maakt aan het leven van een man, die de no- belprijs voor de vrede kreeg, maar die overvleugeld werd door mannen, die Duitsland op andere wijze tot aanzien wilden brengen, maar de architecten van de ondergang werden.

Soester Courant | 1959 | | pagina 2