Ondanks kolenoverschot geen prijsverlaging. SCHMIDT SOEST. UW KLEERMAKER KINDERHOEST VERDWIJNT DO ÜR ZWITSAL KINDER-HONÏNG-SIROOP Voor Kwaliteitsvoeder UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterr ij school i). ENGEL ROUW en TROUW kleding TWEEDE BLAD DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD B1TTI Firma VAN DE WIJN GAART Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG.63 SOEST TELEFOON 2064 Hoe dichter wij het hart van de win ter naderen, hoe meer we waarderen dat wij onze huizen, kantoren en fa brieken voldoende kunnen verwarmen. Wij doen dat in een modern huis met olie of hete lucht, maar zeer velen in het land stoken nog met kolen. Veel wordt in de laatste tijd geschre ven over kolenoverschotten, die er ih Europa bestaan. Het is niet zo vreemd, dat dan spoedig de vraag bij ons opkomt of de kolen niet goedkoper kunnen worden. Er zijn er toch genoeg En het is een ver schijnsel zou oud als de wereld, dat bij een toenemend aanbod de prijzen dalen. Daarvan is echter nog niets ie merken. Men wijt de hoge prijzen in de eerste plaats aan het bestaan van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal vérven, persen, stoppage, reparéren van Uw kleding.; Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 en er worden nogal eens stemmen ge hoord, die van mening zijn, dat we nooit aan deze vorm van Europese sa menwerking hadden moeten meedoen. Wij zijn afhankelijk. Om het prijsverband tusen olie, kolen en andere brandstoffen te kunen be grijpen, moet men eerst goed zien, dat deze stoffen tot op zekere hoogte el kaar kunnen vervangen. Samen voor zien ze in de behoefte aan energie. Nu staat het als een paal boven water, dat Nederland niet in staat is in zijn eigen energiebehoefte te voorzien. Dit is een belangrijke oorzaak, die ons tot de samenwerking met buurlanden drijft. Want als de Europese buren gaan samenspannen tegen Nederland, dan trekken wij zonder meer voor onze energiebehoefte aan het kortste eind. Wij produceren wel zelf kolen, olie en aardgas, maar dekken er zo ongeveer voor de helft onze behoefte mee. De rest moet worden ingevoerd en die in- Europese industrie zijn er een tijd lang minder kolen gekocht door de fabrie ken. Bovendien brengen de V.S. thans veel kolen naar Europa tegen prijzen waartegen de Europese mijnen dikwijls niet kunnen werken. Prijsverlaging zou er toe kunnen lei den, dat een groot aantal Europese mij nen zou moeten sluiten omdat ze niet meer mee zouden kunnen met de prijzen. Dan zouden er veel mijnwerkers wor den ontslagen. Mogelijk zouden de prij zen van andere producten tijdelijk om laag gaan, omdat de productiekosten met een lagere kolenprijs zouden dalen. Dit alles lijkt zeer gunstig voor de consument, maar de schijn zou ons be driegen. Hierboven wezen we er reeds op, dat over een aantal jaren gezien, er een te kort aan kolen zal ontstaan, dat steeds groter wordt. Gaat men nü de prlj - zen verlagen en de mijnwerkers gedeel- delijk ontslaan, dan moet men in de toekomst de prijzen zoveel te meer verhogen. Niet zodra immers trekt de vraag weer aan, of de mijnwerkers zouden weer aan het werk kunnen gaan. Maar dan heeft men inmiddels een achterstand in de productie opge- digd zijn ten aanzien van het dure administratieve apparaat dat zij in stand houdt, het bestaan van die ge meenschap als zodanig mag nimmer worden bedreigd. Daarom zal elke hoop op een goedkoper stookseizoen voor verwarming ijdel blijken. lopen, die niet direkt kan worden inge haald, En dan moeten de prijzen meer stijgen dan ze aanvankelijk zijn ge daald. Regeren is vooruitzien en daarom blijft men de kolenontginning liever op peil houden. Daarmee schept men waarbor gen voor een goede kolenvoorziening in de toekomst niet alleen, maar boven dien verloopt het prijsbeeld op de markt evenwichtiger, waardoor crisiskansen worden verminderd. En bij de huisbrand Bij het besproken marktverschijnsel hebben we steeds de situatie bij de industriekolen bezien. Voor huisbrand- KERK VAN ZONNEGLOREN BIJNA GEREED. De kerk-rekreatiezaal van Zonnegloren zal over een zestal weken geheel klaar zijn en op zondag 22 maart wordt de eerste kerkdienst gehouden. Kort daar voor zal de plechtige opening plaats vinden. In januari van het vorig jaar is de bouw aanbesteed en aannemersbedrijf BIRKSTRAAT 71 TELEF. 3825 v. d. Wal en Steeds kreeg de opdracht. In april werd onder supervisie van het architectenbureau Ir J. B. Baron van Asbeck te Driebergen met het werk begonnen. In september kwam het gebouw, dat 47Vs x 25 meter is, onder -de kap en het weer bleef zo gunstig, dat er nu geen gevaar meer te duchten is. Vorst kan nu geen schade meer doen, want de eigenlijke bouw is klaar en zelfs de vloeren liggen er al in. Het schilderwerk, het electriciënswerk en de afwerking vergen nog maar en kele weken. Ook het grondwerk rond het nieuwe gebouw vordert goed en dit zal spoedig klaar zijn als het voer „wordtsteeds groter. In 1960 zul len we ons nog maar voor 45 °/o kun nen redden en in 1975 sleftits voor een derde. Nederland moet voorzichtig zijn met zijn kolenpolitiek, men kan zelfs zeg gen met zijn gehele energiepolitiek. Datzelfde geldt voor west-Europa als totaliteit. In 1965 raamt men de totale kolenproductie in de landen van de gemeenschap op 265 miljoen ton. Tien jaar later zal men een kleine 300 mil joen ton aan steenkolen boven de grond brengen. Maar in kolen omgerekend zal er dan een energiebehoefte zijn van 731 miljoen ton. Zou er dus alleen steenkool worden aangewend, dan zou den we met een groot tekort gaan wor stelen. Dit tekort moet met olie worden aangevuld en on de duur met atoom energie. Prijs-afspraken kwamen toch. Neemt het verbruik van het ene arti kel toe ten koste van het andere, dan stijgt de prijs van het bevoorrechte zó sterk, dat men spoedig weer teruggrijpt naar het andere product. Er zal dus nimmer zo'n groot prijsvoordeel zijn te behalen door van het ene product naar de andere verwarmingsgrondstof over te gaan. Deze voordelen kunnen wei voortspruiten uit het gebruik van een nieuwere of andere installatie, die eau zuiniger verbruik heeft. De prijzen van olie en steenkool vertonen echter bin nen zekere grenzen een sterke samen hang. Dat is geèn wonder, want men kan uit rekenen dat van het totaal van beide brandstofsoorten, over een langere pe riode gezien, een tekort bestaat. Een dergelijke marktpositie leidt al tijd tot prijsafspraken. Die waren er zeker gekomen, ook zonder Europese Kolengemeenschap. Nu het kolenoverschot. Inderdaad ho pen de voorraden zwart goud zich op in de verschillende landen van de Euro pese kolengemeenschap. Zo zelfs, dat de hoge autoriteit besloten heeft om deze voorraden voor 50 °/o te gaan fi nancieren als de regeringen van de ver schillende landen dit voor de andere helft doen. Dit is een soort subsidie om te vermijden dat de produktie wordt ingekrompen en om te voorkomen, dal de mijnen worden gedwongen de voor raden tegen lage prijs van de hand te doen. Welnu zo zal men zeggen, dan is dus die kolengemeenschap de oorzaak van de hoge prijs. De schijn bedriegt. Wie de zaak eng ziet en wil Blijven zien heeft gelijk, althans wat de in dustriekolen betreft. Want als gevolg van de teruggelopen productie in de kolen gaat de prijsverlagingsdroom ook op korte termijn niet op. Bij alle vor ming van voorraden is de vraag naar anthraciet bijvoorbeeld steeds groter gebleven dan het aanbod. Hetzelfde geldt voor cokes. Met deze soorten zijn de Nederlandse mijnen helemaal niet rijk gezegend en wij voeren grote hoe veelheden in uit China, Marokko en Zuid-Afrika. De tijd, dat men de brandstof-voorzie ning van onze fabrieken louter kon zien al een nationaal vraagstuk, ligt voorgoed achter ons. Vooral met het oog op een toenemende industrialisatie- van ons land is het voor ons land een bestaansvoorwaarde, dat ook in de toekomst een regelmatige kolenaanvoer verzekerd wordt. Daarvoor kan alleen een Europees or gaan zorgen. Dat orgaan heeft te doen met verschillende landen met uiteen lopende productiekosten in de mijnen. Op Europees niveau moet ervoor ge zorgd worden, dat de ontginningskos- ten voor de mijnen zo laag mogelijk worden. Oudere mijnen moeten worden gemoderniseerd of gesloten. De kritiek op de Kolen- en Staalge meenschap kan misschien gerechtvaar- weer blijft meewerken. Aanvankelijk zou er bij Zonnegloren een kerk komen, maar het werd een kerk-rekreatiezaal, zodat de naam Op- standingskerk moest vervallen. Een kerkgebouw was heel erg nodig, want jarenlang hield men de kerkdien sten op de zolder, maar daarheen kon den slechts de lopende patiënten komen. Ook aan een rekreatiezaal was grote behoefte. Daarin is nu op drastische wijze voorzien, want het gebouw heeft een toneel van 12 x 8 meter en het is daarmee het grootste toneel van Soest. De akkomodatie onder het toneel is ruim voldoende. Er is een kleedkamer voor de dames, een kleedkamer voor de heren, een kamer voor de grimeur en een bergruimte voor de rekwisieten. Verder een artistenfoyer en toiletten. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 Er zal op het toneel een enorm schakel bord komen, zodat zaal- en toneelver lichting prima worden. Er kunnen 400 mensen in de zaal wan neer iedereen zit, maar er wordt op ruimte gerekend voor ligstoelen en bedden. Het gebouw staat rechtstreeks in verbinding met het hoofdgebouw van het sanatorium, dus het vervoer van de patiënten, die niet kunnen lo pen, vormt geen probleem. Het gebouw zal op drie manieren ge bruikt worden. Als volwaardig kerk gebouw met een liturgisch centrum, NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 waar de preekstoel, een lessenaar en eventueel de avondmaalstafel staat. Dan wordt de grote ruimte in de leng te gebruikt en bevindt het toneel zich aan de zijkant. Het zal dan echter on zichtbaar zijn, want het kan door een houten wand afgesloten worden. Voor de dagelijkse korte wijdings diensten wordt het liturgisch centrum gebruikt, dat door een gordijn van kunstleer van de zaal is afgesloten. En tenslotte is er het gebruik als to neelzaal. Er komt het volgend jaar een orgel in de kerk dat meer dan 20.000 gulden kost. Het zal echter pas geplaatst wor den als het gebouw geheel droog is. Er is veel licht in het fraaie nieuwe gebouw en een bijzondere lichtwerking geven de kleine ruiten aan de zijkant van de gevels, die zich in het litur gisch centrum bevinden. Het licht van dit gedeelte bevindt zich in het pla fond, waarin lampen aangebracht zijn, terwijl de rest van de kerk-rekreatie- ruimte van hanglampen voorzien wordt. De verwarming is al in gebruik en uit kleine gaten naast het toneel stroomt de warme lucht, die geproduceerd wordt door de ketels van het hoofdge bouw. De koude lucht wordt weggezo gen door een groot gat dat zich even eens naast het toneel bevindt. Er is hard gewerkt in de afgelopen maanden, maar nooit meer dan 12 mensen waren er voor het werk nodig. Zij trokken het gebouw op en maakten de toren waarin straks twee klokken komen, die samen 400 kilo wegen. Bo venop de toren zal een siervaan komen. Met de vloeren is men deze week ge reed gekomen en eronder bevinden zich de leidingen, die nodig zijn om slecht horenden in staat te stellen de diensten goed te volgen. Als men over appara tuur daarvoor beschikt dan hoeft er niet meer gebroken te worden. Ook aan hen, die wel goed horen is gedacht, Utr adres voor hel huren van OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN BAARN, TEL. 2783 want er komen 4 microfoons op het toneel, 1 bij de preekstoel en 1 bij de lessenaar. Er is ruimte genoeg gelaten om de aan- en afvoer van patiënten op bed den zonder bezwaar mogelijk te maken. Hiervoor loopt een brede gang naar het hoofdgebouw. Langs deze gang liggen een kleine pre dikantenkamer, garderobes en een keu ken, die tijdens voorstellingen voor ver versingen kan zorgen. Zelfs de brand weer is niet vergeten, want een aantal brandkranen is zo aangebracht, dat het kerk- en rekreatiegebouw niet in de weg staat als er brand zou zijn in het hoofdgebouw. Een lang-gekoesterde wens zal spoedig in vervulling gaan, want nog maar en kele weken en dan kan deze prachtige kerk-rekreatiezaal in gebruik worden genomen. Dan is het gebeurd met het wat primitieve gedoe op zolder. Dan zul- VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 9 JANUARI 1959. len ook zij de kerk en de toneelzaal kun nen bezoeken, die niet mogen lopen en die toch zo graag een kerkdienst of een toneelvoorstelling willen bijwonen. Het is dan wel geen kerkgebouw ge worden, dat de naam Opstandingskerk kan dragen, maar de praktijk zal uit wijzen, dat de combinatie kerk-rekrea tiezaal een ideale combinatie is. R.K. INSTUIF. Zondagavond is er een bijzondere in- stuifavond in het Ludgardisgebouw. Bill Haley zal deze avond verzorgen. Men zie de advertentie in dit blad. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde zal de dienst worden waargenomen door dokter J. H. W. Tervoert, Lindenlaan 16, telefoon 2705 en dokter H. van Dorssen, Eigen domweg 96, telefoon 2119. Geopend is apotheek Soest, Soesterberg- sestraat. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag draait in het City-theater de gezellige duitse film „Van je buren moet je 't hebben" met Grethe Weiser en Oskar Sima. In de Paradijsstraat staan drie kleine villa's en men leeft onderling in zo goede verstandhouding, dat het werke lijk wel wat van een paradijstoestand weg heeft. Tot alles ineens mis gaat als het dienstmeisje van de familie Sper- ling bij de buren Kieselbach in betrek king komt omdat meneer Sperling te veel aandacht aan haar schonk. 24. De vrouw van Micawber was een stakker, die dagelijks gebukt ging on der de zorgen van het huishouden en de vraag hoe zij de schuldeisers van de deur moest houden. Op jeugdige leef tijd al in aanraking gekomen met de harde kanten van het leven, bleef haar slechts de troost van haar dagdromen als zij kon spreken over haar meisjes tijd, over haar goede afkomst en de kwaliteiten van haar man tegen wie zij hoog opzag. Deze verhalen verveel den David reeds snel omdat hij, wijzer geworden door zijn ervaringen onder de mensen, na enkele dagen door kreeg, dat de geschiedenissen, die mevrouw Micawber ophing, hoofdzakelijk ge ïnspireerd werden door haar verlangen naar een beter bestaan en haar haat tegen het leven, dat haar tot nu toe niet beter dan armoede en teleurstel ling had geschonken. Trouwens, David had zijn eigen zorgen. Hij moest maar zien, dat hij van de zes shilling loon, die hij per week verdiende, rondkwam, wat betekende eten kopen en zijn kostgeld betalen. Wat hij bij de Mi- cawbers voorgeschoteld kreeg was niet van het beste en als hij even kon slipte hij een eethuisje binnen en at wat extra's. Maar doorgaans kan dat slechts een of twee dagen in de week. De rest van de tijd knorde zijn maag en peisde hij over de maaltijden die hij vroeger kreeg, voor het ogenblik, dat de boze geest van Murdstone de sfeer in zijn ouderlijk huis vergiftigde. Hoe vriendelijk de Micawbers hem ook be handelden, Davids stemming bleef som ber en hij kreeg een scherp besef van de problemen, die een zelfstandig be staan kan opleveren. KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise Zij opent een roddelcampagne en de rustige straat verandert in een slag veld met scheldwoorden en koolstron ken als projectielen. Er heerst ineens een enorme ruzie tus sen de drie families, want ook de au teur Wendland ruziet mee. Alleen de jongelui trekken zich hiervan niets aan zij gaan rustig door met hun verliefd heid. Het gerecht bemoeit zich ten slotte met de zaak en dan komt alles weer op zijn pootjes terecht en de idyl le is weer hersteld. Van maandag tot en met woensdag „Sergeant Zack" met Gene Evans en Robert Hutten. Sergeant Zack vecht in Korea en met een kleine patrouille en een kleine Koreaanse vluchteling biedt hij weerstand aan de vele aanvallen, die de vijanden op een boeddhistische tempel doen. Tenslotte komt de grote aanval van de Koreanen op de tempel, die met succes wordt afgeslagen. De kleine jongen verliest daarbij echter het leven. In de donderdagcyclus „For men only" met Paul Henreid, Margaret Field en James Dobson. Nederland kent geen ontgroeningsprak tijken die wel eens de spuigaten uit lopen, maar de studenten in Amerika schijnen het helemaal gortig te maken en steeds vindt een aantal studenten de dood bij de ontgroeningspraktijken op de laatste avond, die er terecht „Helnight" genoemd wordt. Tod Palmer wil graag lid worden van de studentenclub en hij moet met zijn studiegenoot Beanie grondig ontgroend worden. Ky Walker is de leider van de ontgroeningsplechtigheid. Zij worden buiten de stad gebracht en Tod krijgt de opdracht een hondje dood te schie ten. Hij weigert, waarna Beanie het wel doet. Dan wil men Tod dwingen het bloed van het gedode beest te drinken, maar hij gaat op de vlucht. Het wordt een enorme rel, die Tot het leven kost en een leerkracht van de school zijn baan dreigt te kosten. Tenslotte zegeviert echter het gezond verstand en er wordt radikaal een ein de gemaakt aan de onzinnige ontgroe ningspraktij ken. FILMAVOND M.A.C.S. Wij deelden reeds mee, dat de Motor en Autoclub Soest, in samenwerking met Tyresoles N.V. en de garages Al- blas, Houdijk, Gebr. Van Kooij en Stam een filmavond in Eemland geeft op maandagavond a.s. Men kan hiervoor kaarten bestellen bij de vermelde garages. Het wordt een aantrekkelijk program ma met kleurenfilms en zelfs een film in cinemascope. Men krijgt beeld re portages te zien van de radiorally, de tulpenrally, de T.T. in Assen, de grote prijs van Zandvoort, de terreinritten in Markelo en de luchtmachtshow in Soesterberg. De stadion-sterrit, die op het program ma staat, geeft een filmverslag van de toerwagenrally 1958 en onder de titel „Agitato" worden flitsen van alle gro te sportgebeurtenissen op auto- en mo- torgebied gebracht. Het moderne vracht vervoer en de lessen aan de anti-slip- school te Zandvoort zijn verfilmd en ook dit zal op deze avond gedraaid worden.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5