Zuiveringsinstallatie voor rioolwater in aanbouw* pittger Moeders DE WITTE POMPEN WINSTgevende ideeen Go@d@ nachtrust Iftnal tandpasta IVORGL SOEST VOOR 30 JAAR. ITfc 'r:JÈ2' Wasserij N.V. Wasserij „GELRIA" KOUD? BEL DAN 2185 A.N.W.B. AUTORIJSCHOOL YANDOOREN ■O SOEST. RADIO - TELEVISIE C. DE JONGH SOESTERBERG. De jaren drukken U minder dan die Rheumatische Pijnen Vroeger stonden er veel leukere advertenties in de krant dan tegen woordig en dertig jaar geleden scheen veel meer geoorloofd te zijn dan nu. Als je tegenwoordig aan een me neer per briefkaart meedeelt, dat hij nu eigenlijk die schuld eens moet be talen, dan kost dat een douceurtje van de rechter wanneer de schuldenaar er werk van maakt. In de Soester Courant van 30 jaar terug staat echter een ad vertentie, die met al deze fatsoensnor men spot. Een boze schuldeiser raadt de klanten van een van zijn schulde naren aan de man toch asjeblieft op tijd te betalen, want hij is zo gesjoch ten, dat hij een uitstaande vordering nog niet met 2 kwartjes per week kan betalen. Beste reclame. Iemand in Soesterberg maakte zich zorgen over de financiële gang van zaken van een school. Hij gooide hier en daar een visje uit, maar hij vond de bereidheid tot geldelijke hulp maar ge ring en werd nijdig. Toen schreef hij in een kerkelijk blad over het heiden se Soeterberg en de school, die door gebrek aan gaven dreigde ten onder te gaan. „Was het U bekend, dat in het hart des lands in de provincie Utrecht, zo veel heidendom heerst als wij hier in Soesterberg hebben gevonden Zoveel ongodsdienstigheid, dat men de handen van verbazing ineenslaat Zoveel on christelijkheid, dat men er van huivert Zoveel vijandschap tegen Jezus, dat het hart er bij schreit Het verblijf der Belgen na de eerste wereldoorlog en de aanwezigheid van het vliegkamp hebben deze toestand blijkbaar verer gert". Zo ging hij nog een beetje door en stond, dat de bus, die Soest en Soester berg verbond, voor 3/4 een soldaten- bus was. Dat werd heel niet aardig op gevat door een fourier, een soldaat en een mevrouw, die het schandalig von den met zoveel minachting te schrij ven over onze soldaten „die toch ook mensen waren". Nu klom de eerste mevrouw weer in haar pen om mee te delen, dat ze het niet zo bedoeld had en dat ze alle soldaten wel aan haar boezem wilde drukken, behalve dat stelletje, dat op een avond vreselijk had zitten lallen omdat er teveel bier of jenever door de kelen gegaan was. Na deze ontboezeming werd de diskus- sie gesloten. Een klein jaar geleden besloot de Soes ter gemeenteraad een lening aan te gaan van 1.715.000,— bij de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten en van dit bedrag was 1.6 miljoen bestemd voor de rioolwaterzuiveringsinstallatie, die aan de Maatweg gebouwd zou worden. Met deze lening kwam de gemeente met de hakken over de bestedingsbe- perkingssloot en inderdaad kon het werk in augustus starten. Voor het bouwkundig deel is ongeveer 15 maanden geraamd en het weer werkt nog steeds mee, dus men is al een flink eind op weg en als we een jaar verder zijn dan zal het werk een heel eind voltooid zijn, tenzij het mechanisch deel bijzondere onvoorziene eisen gaat stellen. Wat Bnrger doet doet Burger goed! ZEIST - TEL. 2246 dat was natuurlijk heel erg tegen het zere been van de „heidenen", die een openbare vergadering belegden en hem verzochten zijn beschuldigingen nader toe te lichten. De man bleef echter weg. Clinge Doorenbos kwam naar Soest en om eens extra de klemtoon te leg gen op het belang van deze voor drachtavond werden enige kritieken uit dagbladen in de Soester krant geplaatsc. Van jhr Jan Feith, van De Maasbode en van Max Blokzijl, die het vol gende schreef Eenvoudig en echt is het levenslied Wie het zingen wil begrijpt het niet Wie 't uit wil galmen, voelt het niet. Maar wie 't zeggen wil van hart tot hart, met zijn echte vreugde, zijn diepe smart, die make van kunst-conventie zich los en zinge als Clinge Doorenbos. Er kwam weer een toestel van Soes terberg omlaag zeilen. Dat gebeurde bij de Praamgracht. Het vliegtuig kwam met een dusdanige harde klap neer, dat het totaal vernield werd. De bestuurder kwam uit de puinhopen te voorschijn kruipen en stak een sigaret op. Wat een fijne tijd was het toch voor huisvaders, zo'n dertig jaar gele den. De firma Ramselaar ruimde da mesmantels op. Voor 3.90 was je al klaar en een jurk koste net zoveel. Er waren grote klachten over de busdienst. Een mevrouw kwam met een ingezonden stuk dat er niet omloog Ze stond te wachten op de Eikenlaan bij de halte, maar de bus kwam daar niet langs, omdat de chauffeur liever door de straat ging waar hij woonde. Een volgende maal wachtte zij op de Nieuweweg, maar er kwam helemaal geen bus en van kennissen hoorde ze, dat de chauffeur het gemakkelijker gevonden had de hoofdweg te nemen. Deze regels waren koren op de molen van een andere dame, die het nog ster ker wist te vertellen. „De heertjes chauffeurs doen maar wat ze willen. Persoonlijk heb ik ondervonden, dat een chauffeur een sigaar rookte in de bus. Om niet gebrutaliseerd te worden vroeg ik heel beleefd sinds wanneer er gerookt mocht worden in de bus. Ik kreeg ten antwoord „Het is buiten diensttijd, mevrouw". Direct daarop legde hij zijn sigaar neer en reed iveg omdat het tijd van vertrek was". Anderen waren van mening, dat we in Soest geen bussen maar rammelkasten hadden. Daarbij zou het gebleven zijn als een mevrouw maar niet een inge zonden stuk geschreven' had waarin ^SIOOmwaSSEOu Stuur Uw was naar Gelria. Onder voortdurende controle van het Wasserij-Instituut T.N.O. Maandag halen - Donderdag thuis. Telefoon 08380-8050. EDE Er worden door de Rijkswaterstaat aan de installatie al speciale eisen gesteld, waarmee men in Soesterberg bij de bouw van de rioolwaterzuivering niets te maken had omdat daar het gezui verde water in de grond verdwijnt, ter wijl aan de Maatweg de Eem ingescha keld wordt. Het water van de Soesterbergse installa tie gaat de bodem in en dit betekent, dat het ten slotte als drinkwater weer naar boven kan komen, maar daar gaan jaren overheen en zuiveringsin stallaties van de waterleiding zorgen er dan wel voor, dat wij prima water krij gen. De installatie in Soesterberg is bestemd voor 5000 inwoners, met mogelijkheid van uitbreiding en in Soest rekent men voorlopig op 17000 inwoners. De installatie hier werkt als die in Soesterberg, maar toch zijn er enige verschillen en niet alleen omdat het water daar in de grond verdwijnt en hier in de Eem. Ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verwey uit Amersfoort, aannemersbe drijf Strijland N.V., de esthetische ad- stort en gaat direct naar de Eem. Het snijrooster zorgt voor het fijnmalen van de vaste stoffen en de vloeistof wordt opgepompt naar de zandvang. Vandaar gaat het zonder zand naar de voorbezinkingstank. In tegenstelling tot de installatie in Soesterberg krijgt de voorbezinkings tank van Soest twee aparte gistings tanks, waarin het rottingsproces plaats vindt. Voor het tere Baby-huidje BABYDERM-POEDER Het water wordt hiervandaan afgevoerd naar het oxydatiebed, waar het door lavakies heenzakt. In Soesterberg wordt hiervoor grint gebruikt. Dan naar de nabezinkingstank. Deze is in Soester berg vierkant, maar aan de Maatweg zal een ronde nabezinkingstank komen. De slikschuiver gaat dan ook niet op en neer maar rond en de bovenste schuiver dient al draaiende voor de op- pervlaktelaag. Wat tenslotte in de nabezinkingstank nog aan vaste stoffen overblijft gaat naar de slijkgistingstank, die 14'ri m bo ven het maaiveld zal uitsteken. Deze vaste stoffen gaan de weg die grovere vaste delen direct in het begin maak ten en zij komen op het droogbed, waar het compost zich zal ophopen, dat de landbouwers en veehouders van dienst zal zijn. De grote strijd tegen de bacteriën in het water vindt plaats in het oxydatiebed. Daarin wordt gezorgd voor zuiver wa ter, dat zonder bezwaar naar de Eem afgevoerd kan worden en het Rijksbu reau voor zuivering van afvalwater heeft hierbij een flinke vinger in de pap- De gistingsprocessen van de vaste stof fen op verschillende plaatsen zorgen Suriname is viermaal zo groot als Ne derland, maar het heeft slechts 225000 inwoners. Dit zijn blanken, negers, azia- ten en javanen. In 1656 werd het land door Nederland op de Engelsen veroverd en negersla ven werden ingevoerd voor het werk op de plantages. In 1863 werd de slavernij afgeschaft en arbeiders op contract werden uit Brits-Indië en van Java aangevoerd. Vandaar deze gemengde bevolking. Met de landbouw ging het slecht na de afschaffing van de slavernij, want de vrijgemaakte slaven voelden niets meer voor werk op het land en zij trokken naar de stad. Paramaribo heeft dan ook meer dan de helft van het aantal inwoners van Suriname. Een groot probleem vormt de éénma- king van deze verschillende rassen met verschillende godsdiensten. Er zijn christenen, mohamedanen en belijders van het Hindoïsme, maar in Suriname ziet men werkelijkheid worden wat de Verenigde Naties vurig voor de gehele wereld wensen men is verdraagzaam en er heerst een uitstekende verstand houding tussen de verschillende rassen. Zo zelfs, dat het mogelijk was door Christenen, Islamieten en Hindoes een passiespel op te laten voeren, dat ge schreven was door Albert Helman. Suriname werd staatkundig onafhan kelijk en moest dit ook economisch worden. Het Welvaartsfonds schonk 40 miljoen en later werd een tienjaren plan opgesteld waarvoor 265 miljoen uitgetrokken wordt. Een derde hiervan Oudste en goedkoopste adres voor le SOORT PETROLEUM. STEENHOFFSTRAAT 25 - BEL OP 2185 werd door ons land aan Suriname ge schonken, een derde werd geleend en de rest brengt Suriname zelf op. Met dit geld wil men de bevolkings- landbouw stimuleren en de grote land bouw bevorderen. Het oog is vooral gericht op groot scheepse rijstbouw. Verder wil men ri vieren afdammen voor het vormen van een meer ter grootte van de provincie Utrecht. Hiermee wordt dan de elee triciteit gewonnen, die gebruikt wordt bij het delven van de bauxiet en de ver- GALLENKAMP PELSWEG 14 TELEFOON 3823 ervoor, dat het compost bruikbaar is voor het land. In Soesterberg zijn overstortvijvers en een bezinkingsvijver bij de installatie, maar aan de Maatweg zijn die niet no dig, omdat de Eem de taak vervult die de bodem in Soesterberg heeft. Maar de installatie zelf wordt uiteraard veel groter omdat meer mensen ervan moe ten profiteren die blij zullen zijn, dat spoedig het ouderwetse puttengedoe tot het verleden zal benoren. Als U om gezondheid op te doen een luchtje gaat scheppen, loop,, dan meteenreven aaii bij de EMMEIN STAAL meubel show Parkstraat 13 Baarn Tel. 2544 -U- doet dari tevens nieuwe, winstgevende ideeën pp voor u.w. bedrijf of kantoor Na teléfonische' afspraak ook 's-avonds gelegenheid tot bezichtiging1. viseur ir F. H. Klokke en een 25-tal arbeiders zijn nu een klein half jaar aan het werk en wie de Maatweg over komt ziet de aanbouw van wat een klein stadion lijkt. Dat is de voor- bezinktank, die 4Vï meter boven het maaiveld uitsteekt. De kelder van het bedrijfsgebouw, waarin de pompen en de rest van de installatie komen, is nagenoeg klaar en van het oxydatiebed is de fundatierand gereed. De bezinkingstank heeft een doorsnede van 2OV2 meter, maar de nabezinkings tank zal tot 26'/2 meter komen en het oxydatiebed zelfs tot een doorsnede van 32 meter. Toen het werk begon moesten eerst 213 pulspalen van gemiddeld 8 meter lengte geheid worden. Met heien had men in Soesterberg niets te maken om dat de zandgrond daar stevig genoeg was. Maar na dit heien kon het bouwen beginnen en het weer werkte niet te gen, zodat er al veel tot stand gekomen is. In de bedrijfsruimte zullen 2 droog- weerafvoerpompen komen, die samen 175 m3 per uur verwerken en 2 regen- afvoerpompen, die samen een capaci teit van 660 m3 per uur hebben. Men rekent op de verwerking van een hoeveelheid regenwater, die viermaal de hoeveelheid faeealiën bedraagt en de rest van het regenwater wordt overge- MUZIEK UIT SURINAME EN CURACAO. 't Nut heeft woensdagavond voor een muziekuitvoering gezorgd, die vooral voor de jeugd bijzonder aantrekkelijk geweest zou zijn, want het zevenmans orkest Guyana brengt op bijzonder wij ze het rithme waarop de hedendaagse jongeren zo verzot zijn. Hun muziek uit Suriname en Curagao werd met meer enthousiasme gebracht dan het geringe aantal toehoorders eigenlijk verdiende. De heer H. H. Freeze, medewerker van het rijksmuseum voor volkenkunde, hield een inleiding over Suriname, waarna twee films over dit deel van het koninkrijk gedraaid werden. Suri name is lang een Nederlandse kolonie geweest, maar in 1954 werd het een onafhankelijke staat en samen met Ne derland en de Nederlandse Antillen vormt het 't Koninkrijk der Neder landen. België heeft momenteel last met de Congo, Engeland had kort na de oor log grote moeilijkheden met zijn ko loniën, waarvan een groot deel zelf standig werd en wij, hadden onze Indië- kwestie. Het is daarom verheugend, dat wij nog zulke goede betrekkingen met de West onderhouden. vaardiging van aluminium uit deze aluminium-aarde. De films „Suriname" en „De hand aan de Ploeg" deden de aanwezigen kennis maken met het leven in Suriname en de grote mogelijkheden die daar zijn als er maar genoeg werkkrachten aan getrokken kunnen worden. Na de pauze hield dr Van Wengen een inleiding tot de muziek, die door het orkest Guyana gebracht werd. Ottmar Fraai en Julian Coqo, die met zang en guitaarspel medewerking zouden ver lenen, waren verhinderd, maar de aan trekkelijke dame uit Curacao, die het orkest meegebracht had, deed spoedig vergeten, dat deze twee heren zich blijkbaar niet aan hun afspraak gehou den hadden. De Surinamers zijn muzikaal en al im proviserend maken zijn samen hun lied jes, die tot ware schlagers kunnen wor den. Zij worden gezongen in het neger engels, de omgangstaal in Suriname en muziek daarbij wordt gemaakt op ty pische oerwoud-instrumenten, die voor het rithme zorgen en Europese instru menten als guitaar, ukelele en mond harmonica, die voor de melodie zorgen. De heer Van Wengen wees erop, dat de Surinamer veel spontaner muziek door Zenuwrust Mij rahardt's ZenuwtableUen KONINGINNELAAN 74 - SOESTDIJK TELEEOON 3467 RESULTATEN BOERENLEENBANK 1958. Het 53e boekjaar van de Boerenleen bank is een gunstig jaar geweest al is, door wijziging in de geldelijke betaal markt, een verlaging van de rentetarie ven noo.dzakelijk geworden in het af gelopen jaar. Voor spaargelden bedroeg de verlaging en voor hypotheken V» °/o. De inleg van spaargelden is in het ge hele land gestegen en ook bij de Boe renleenbank. Er is ruim een miljoen gulden meer ingelegd dan terugbetaald en het bedrag van spaargelden - na bijschrijving van de rente - plus depo sito's is 6.350.000. De uitstaande voorschotten namen met ruim 175.000,toe, In lo pende rekening is van rekeninghou ders ontvangen en betaald een totaal van 16 miljoen. De liquide middelen - bestaande uit het tegoed bij de Centrale Bank - be dragen ruim drie miljoen. De totale omzet over 1958 was 38 mil joen. In 1955 was dit 28 miljoen. Er zijn in het afgelopen jaar 25000 dag- boekposten verwerkt, terwijl het aan tal leden 681 bedroeg. Er zijn bij de Boerenleenbank 5000 spaarders, inclusief de jeugdspaarders. Het effectenbezit is ruim 660.000, De leningen aan rechtspersonen berei ken een bedrag van 232.750, Deze voorlopige gegevens worden in de komende weken uitgewerkt tot een jaarverslag en in de lente zal de jaar vergadering gehouden worden, waarop dit verslag besproken wordt. CRESCENDO. De r.k. gymnastiekvereniging „Cres cendo" houdt eind Februari de onder linge wedstrijden voor alle groepen waarvan de leden ouder dan 8 jaar zijn. Iedere groep zal een eerste- en tweede- prijswinnaar hebben en het zal moge lijk zijn kampioen van de aspiranten, kampioen van de juniores of kampioen van de seniores te worden. De laatste is dan verenigingskampioen. Acht dames tweede graad en 11 dames derde graad zullen deelnemen aan de districtswedstrijden, welke op 1 febru ari a.s. in Vleuten gehouden worden. MEDISCHE DIENST. Dokter Van der Helm, Prins Alexander- weg 82, Huis ter Heide, tel. K 3403-574, zal het a.s. weekeinde de artsendienst waarnemen. Drijf toch tenminste die pqnenuit Doe een bloedzuiverende knor Iedere morgen de kleine dosis Kruschen en ge voelt U een heel ander mens. 't Is of mét de pijn ook de jaren van U afvallen, naarmate Kruschen's heilzame werking zich aan uw organen mededeelt. Begin morgen met Kruschen en gij zult al gauw ervaren, hoe goed 't U doet. maakt dan de doorsnee westerling en na zijn inleiding bleek al gauw, dat dit waar was, want onvermoeibaar stortten de leden van het orkest zich op de stroom van alleraardigste liedjes, die met groot enthousiasme gezongen en gespeeld werden. Het begon met een feestlied, gemaakt bij het bezoek van Koningin Juiiana aan de West. Daarna een marktscène met veel toneel een aantrekkelijke marktvrouw en rondlummelende jon gens, die graag zonder geld van haar koopwaar wilden profiteren. Er werd getoond hoe het musiceren aan de Su- riname-rivier in zijn werk gaat en een Surinaamse wals werd gevolgd door een lied uit Curagao, gezongen door de zangeres. Een oeroude liefdesverklaring liep uit op een blauwtje en het lied over Anan- zi, de sluwe spin, zou in ons land een lied over Reintje de Vos geweest zijn. Romantiek in de maneschijn kent men ook in de West en ook daar maken twee medeminnaars wel eens ruzie, maar dan blijkbaar zingend. Een jachtlied en een visserslied en dit was het besluit van een kostelijke avond, waarvoor de heer J. v. d. Berg, namens de aanwezigen, hartelijk dankte. K.V.O.-NIEUWS. De uitslagen van de j.1. zondag ge speelde micro-wedstrijden zijn alsvolgt AltiusK.V.O. 1 5-4. K.V.O. 1—B.I.K.O 2 5-0. Austerlitz 1K.V.O. 1 5-4. Doelpunten van A. Sloof (5), W. Brink (3), Torn (3) en B. Kwint (2). In deze sterk bezette afdeling kwam K.V.O. 1 tot een hoge score. K.V.O. 2 werd eerste in haar afdeling door overwinningen op Doorn 2 met 1-0. D.S.V. 3 met 5-3 en Altius 4 met 4-1. K.N.V.B.-TOTO. Onze plaatsgenoot, de heer A. J. van Balkom, kwam in aanmerking voor de tweede prijs in de KJgjfv.B.-toto van zondag. Van zijn 14 voorspellingen wa ren er 13 goed. Met circa 275 andere deelnemers moet hij de prijs van J 52.590.delen. DE BESTE en niet duur. Tube 95-70-45 ct MAXIMUM SNELHEID. Van andere plaatsen kan men vaak lezen, dat de maximum snelheid van 50 km in de dicht bebouwde gedeelten een gunstige uitwerking heeft op de veiligheid van het verkeer. Dat kan helaas niet gezegd worden van de drukke verkeersweg door de kom van Soesterberg waar de max. snelheid geen 50 maar 70 km. bedraagt. Dat is beslist te hoog, ook omdat de 70 km vaak overschreden wordt. Die snelheid verhoogt niet alleen het gevaar voor het rijdend verkeer, maar ook voor voetgangers, vooral voor klei ne kinderen en bejaarden, die de weg moeten oversteken. Het is daarom te hopen dat de bevoegde autoriteiten de max. snelheid op dit weggedeelte zo spoedig mogelijk terugbrengen tot 50 km.

Soester Courant | 1959 | | pagina 6