CUBA. jaar r*k* bond jonge boeren en tuinders* SOEST. IN DE HOEK. leermiddelen voor chr. u.l.o. 37e JAARGANG No 3. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2,25 DINSDAG 13 JANUARI 1959. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 OM VRIJHEID EN SUIKER. Ook al hebben de kranten nu plotseling met grote koppen melding gemaakt van de burgeroorlog op Cuba, dit neemt niet weg, dat deze strijd al een jaar of drie aan de gang is. Nu de dictator Batista de wijk heeft genomen en de opstandelingen onder leiding van Castro schijnen te zegevie ren, blijft het nog de vraag of Cuba thans zal worden wat het in naam al zo lang is een democratie Cuba, een wondermooi en vruchtbaar eiland, ligt als een lang uitgestrekte waakhond voor dat dunne staartje land, dat Noord- aan Zuid-Amerika verbindt en doorsneden wordt door het Panama kanaal. Het ligt ook in de onmiddellijke nabijheid van de Nederlandse Antillen. Toen Columbus zijn tocht maakte naar het hem nog onbekende Amerika, was Cuba het eerste eiland dat hij ontdekte. Dat hield dus in, dat het de Spanjaar den waren, die hier de eerstkomende eeuwen de scepter zouden zwaaien en hebben er gehaald wat er te halen was. Nadat ze de inheemse indianen hadden dood-geëxploiteerd, voerden ze neger slaven in, zodat het bloed der Cubaanse bevolking een behoorlijke portie neger- bloed bevat. Het wanbeheer der Spanjaarden leidde tot telkens weer opflakkerend verzet, dat nog werd aangemoedigd door de Amerikanen. Zij verenigden zoals altijd, het nobele met het zakelijke. De vrij heidsstrijd der Cubaanse rebellen was hun sympatiek, de economische moge lijkheden van het eiland niet minder of wellicht nog meer De „Maine", Amerika kreeg een mooie kans om in te grijpen toen, door nimmer opgehel derde oorzaak, het Amerikaanse oor logsschip „Maine", dat in de haven van Havanna lag, in de lucht vloog- Ze wa ren er als de kippen bij om de Span jaarden daarvan de schuld te geven en een ultimatum te stellen. Over de ge schiedenis van de strijd tegen de Span jaarden zou zeer veel onprettigs te vertellen zijn (daar zijn bijvoorbeeld de concentratiekampen in praktijk ge bracht), maar het slot van het liedje was dat Cuba zelfstandig werd een vrije republiek Dat betekende nog geen democratie, die trouwens een product is van bescha ving, en in dit opzicht viel er op Cuba nog van alles te doen. Een serie presidenten, die met steun van 't leger als dictators regeerden, liet op de meest vrijmoedige wijze 's lands welvaart in eigen beurs en die van haar gunstelingen vloeien en reken den op middeleeuwse manier af met politieke tegenstanders. Uncle Sam zag dit met wakend oog aan, want verscheidene grote Amerikaanse maatschappijen hadden belangen op het eiland. Maar zolang de dividenten bleven vloeien liet men de zaken voor wat ze waren. Ook president Batista, van sergeant op geklommen tot dictator, wist aan welke kant zijn broodje geboterd was en hield Washington te vriend. Hij kwam door een staatsgreep aan het bewind en her haalde dat kunstje later nog eens toen, zoals hij verklaarde „de demokratie" in gevaar was. Sindsdien is ze dat on der deskundige leiding, voortdurend ge bleven. Rijk tegen arm. Tegen deze dictator rees verzet. De leider van dat verzet was niet een arme proletariër, zoals Batista eens was, maar een rijke planterszoon, die aan de Universiteit rechten had gestudeerd, de advocaat Fidel Castro. Achttien mensen hield hij over van een groep, waarmee hij uit zijn ballingschap op Cuba landde, de rest was door de re geringstroepen gedood. Maar met de jaren groeide zijn aanhang en zijn macht. Hij desorganiseerde de hele Cubaanse economie. Telefoonlijnen, spoorlijnen en wegen, hij maakte ze al le onbruikbaar. De grote hotels ble ven leeg staan. Terreur en tegenter- reur waren aan de orde van de dag. Telkens weer rukten de regeringstroe pen op en behaalden successen, maar nauwelijks hadden zij hun rug gewend of de rebellen waren er weer. Batista wist zeer wel, dat hij het sui- kergebied, waar de rebellen oppermach tig waren, in handen moest krijgen, wilde er in januari, de tijd van de oogst, iets van terecht komen. Zijn troe pen lanceerden een groot offensief. Maar ze wisten de rebellen niet te verdrijven, integendeel. En nu ziet Bastista, dat zijn spelletje uit is en vlucht hij naar Trujillo, de dictator van de Domini caanse republiek, de laatste, die na de recente opruiming (die o.a. Péron en Jimenez omvatte) overgebleven is. Wat nu? De vraag, wat thans het lot van Cuba worden zal, is een belangrijke vraag. De ligging van dit eiland vlak bij het Panama-gebied, kan Amerika niet on verschillig laten, gezwegen nog van de belangen der maatschappijen. Zal de bevrijding van de dictator inderdaad een stap zijn naar de democratie Zal Cuba gelegenheid krijgen, innerlijk op krachten te komen na die moordende burgeroorlog, die zoveel levenssappen opslorpte Zullen de communisten pro beren hier voet aan de grond te krij gen Of zal men (zoals in Guatemala) iedere poging tot hervorming als com munisme doodverven en een nieuwe dictator zijn kans laten grijpen Want het gaat om de suiker en om de vrijheid. Tot nu toe was de suiker het belangrijkst. Krijgt thans de vrijheid eens een kans Op 22 januari 1929 kwam een aan tal jonge Soester boeren bijeen in het St. Jozefgebouw en de heer W. A. van Elmpt, de onderwijzer, die zich bijzon der interesseerde voor het wel en wee van de landbouwer, wees op het belang van een vereniging van jonge boeren. Op bijeenkomsten zou men van gedach ten kunnen wisselen en het geleerde op de landbouwcursussen zou door lezin gen, korte lessen en besprekingen be ter in het geheugen blijven. Soest had zijn A.B.T.B., die op 14 april 1928 opgericht was en de heer Van Elmpt pleitte voor de oprichting van de J.B.B. in navolging van Hoogland en Hamersveld. Hij gaf een lesschema en hiervoor voelden de aanwezigen wel, maar dat oprichten van die vereniging moest dan maar even wachten tot het najaar. De korte cursussen werden gegeven en een schudj asconcours sloot deze periode af. Op 20 oktober kwamen 9 jonge boe ren opnieuw bijeen om ie komen tot de oprichting van de J.B.B.die pas in 1945 J.B.T.B. werd. Pastoor Vossenaar en de heer G. J. Lieshout spraken en opnieuw zette de heer Van Elmpt uiteen waarom het no dig was een vereniging te stichten. Hij besloot zijn toespraak met de woorden „Met deze wakkere groep van 9 man hopen wij in zee te gaan, tot heil van de boerenstand in Soest". Er volgde een bespreking waaraan ook de heren A. Hilhorst en W. Wante naar van de A.B.T.B, deelnamen en er werd een bestuur benoemd, bestaande uit een voorzitter, een secretaris en een penningmeester, maar zelfs de heer P. R. van Roomen, die de geschiedenis van de vereniging schreef, nadat in de oor log alle papieren verdwenen waren, heeft niet kunnen achterhalen wie deze functies bekleed hebben. Pastoor Vossenaar werd geestelijk ad viseur en hij werd in de loop van der tig jaar opgevolgd door de kapelaans Janmaat en Bouwmeester, Oostveen en Tempel en de pastoors Voss en Lom- merse. Deze 20ste oktober is de eigenlijke op richtingsdatum van de vereniging, maar iedere vijf jaar is tegen het eind van januari het jubileum van de vereniging gevierd. In 1954 was dat het 25-jarig bestaan. Dit jaar zal het echter niet gebeuren en pas bij de viering van het Isidorus- feest, in mei, zal aandacht besteed wor den aan het 30-jarig bestaan, dat voor sommigen op 22 januari valt en voor anderen op 20 oktober, omdat toen een bestuur gekozen is. Er werd iedere maand vergaderd door de jonge vereniging en de moeilijke tijden werden besproken. De heer W. A. van Elmpt - die technisch adviseur geworden was - gaf cursussen en een kaartavond besloot deze ieder jaar. In 1930 werd Joop van Drie voorzitter en door het initiatief van de heer P. H. Segers, technisch adviseur van de Hoog landse J.B.T.B., werd de kring Amers foort gesticht, die Soest, Hoogland en Hamersveld omvatte. Onderling werden ervaringen uitgewisseld en door het groter verband was het financieel mo gelijk belangrijke sprekers uit te nodi gen. Ieder jaar werden kringdagen ge houden met wedstrijden. Jan Hilhorst werd voorzitter van de kring, die 152 leden omvatte. Soest had 39 leden. Er werden niet alleen cursussen over stalvoeding en stalhygiëne gegeven, maar ook het technisch deel werd niet vergeten en in praatjes van drie minu ten konden de leden hun wijsheid luch ten. Een zware sigaar was de beloning voor de man, die het babbeltje tot een goed eind bracht. Het lid, dat tijdens zo'n babbeltje van de zenuwen buiten westen raakte en met water bijgebracht moest worden, kreeg dit heerlijke ro kertje dus niet. In januari 1934 werd het vijfjarig be staan gevierd met een toneelvoorstelling. Uit de leden was ten groep gevormd die „Onder Ons" heette. De geschiedschrijver van de vereniging zegt hiervan „Lou Wortel, Goos en Jan Hilhorst, Bertus de Beer, Piet Kok en Gijs van Willem van Gies speelden mee in het eerste toneelstuk en Willem van de maalderij had de leiding". „De Mexicaanse Zilvermijn" werd op gevoerd en kort daarop „De Keizer komt". Het jonge gezelschap had zoveel succes, dat een ave ad van de brand weer verzorgd moest worden en al gauw kwamen er leden bij die geen lid van de J.B.B. 'aren. Theo Visser werd als regisseur e opvolger van de heer W. Hilhorst. Dat was de zonzijdëAan de vereniging, maar de schaduwzijde bestond ook, want de crisisjaren maakten nogal wat slachtoffers onder de boerenstand. Te gen de oorlog werd dat echter geluk kig iets beter omdat de regering maat regelen genomen had. In januari 1939 werd het tweede lus trum gevierd en een jaar later waren de meeste leden gemobiliseerd. Toen zij weer thuis waren ging het werk ver der onder voorzitterschap van de heer J. van Drie met C. v. d. Heuvel en P. Stalenhoef als medebestuursleden. De heer G. L. A. Nijhuis volgde de heer W. A. van Elmpt als technisch ad viseur op en toen de technisch advi seur van Hoogland, de heer P. H. Se gers in 1941 naar Soest kwam, had de vereniging de steun van twee techni sche adviseurs. Boer Roskam en zijn landstand gooiden de hele zaak in de war. Alle papieren werden verbrand en de kas verdeeld, want de leden voelden niets voor sa menwerking met de lieden van de nieu we orde. Op 22 oktober 1945 werd de vereniging als J.B.T.B. heropgericht. Het bestuur bestond uit de heren P. Hilhorst, A. v. d. Bremer, W. Schimmel, P. Logtestein en P. v. d. Bremer. De heren Nijhuis en Segers gaven weer hun cursussen, de kring werd heropge richt en de stalwedstrijden, opstelwed strijden, sportwedstrijden en wedstrij den in gewassenkeuring konden weer plaats vinden. Ook op technisch gebied werden al spoedig wedstrijden gehou den. Een nieuw bestuur, bestaande uit de heren W. Schimmel, P. Hilhorst, A. Sta lenhoef, J. van Wegen en P. v. d. Bre mer, diende zich aan. Later maakte P. R. van Roomen, W. Hofslot, P. C. Kuy- er en W. Wijntjes ondermeer deel uit van het bestuur, terwijl P. v. d. Bre mer voorzitter werd. Op 23 januari 1949 werd het twintig jarig bestaan gevierd in St. Josef en 5 jaar later het 25-jarig bestaan. De ak- tiviteit van de vereniging nam toe, ter wijl het bij vele andere verenigingen juist andersom was. Ieder jaar in mei wordt het feest van Isidorus - de pa troon van de boeren - gevierd en de kringdagen met sportwedstrijden na men steeds in belangrijkheid toe. Er is zelfs een voetbalelftal dat er zijn mag en er worden wedstrijden gespeeld tegen andere afdelingen. Uit de kring worden elftallen samengesteld waarin verschillende Soester spelers opgesteld staan. De jubilerende vereniging - die dit jaar niet veel aan het jubileum zal doen - heeft momenteel een bestuur dat bestaat uit de heren W. van Roomen, J. Hilhorst, C. Logtensein, N. Bouwhuis en W. Hofslot Fzn. Pastoor Lommerse is geestelijk adviseur en de heer Nijhuis technisch adviseur. Er wordt eens per maand vergaderd en op het ogenblik is men bezig met cur sussen voor motorkennis en machinaal melken. Er is een groep, die aan gym nastiek doet, er zijn kaartavonden, ex cursies en van de zomer zullen de voet balwedstrijden tegen andere afdelingen weer plaats maar minder intensief neel gespeeld maar minder intensief dan 25 jaar geleden toen de groep van de J.B.T.B. een zware concurrent was voor andere verenigingen. Voor de één is de oprichtingsdatum 22 januari, voor de ander 20 oktober, zo dat het bestuur zeer terecht de gulden middenweg kiest en aandacht aan dit 30-jarig bestaan schenkt bij de viering van het Isidoorfeest in mei. AANRIJDINGEN. Op de Ossendamweg reed de bus van Tensen in de richting Soestdijk. Van de andere kant kwam een personenauto, bestuurt door de Soestenaar H. A. M., die had moeten stoppen omdat er voor hem een personenauto geparkeerd stond. Waarschijnlijk remde hij niet af om dat het glad was, maar nu moest de bus remmen om een botsing te voor komen. Hij gleed door en botste tegen een boom. De voorzijde van de bus werd ernstig beschadigd. Er wordt nu overwogen enkele bomen weg te fialen omdat ze te dicht bij de rijweg staan. Van de Soesterbergsestraat kwam de Soestenaar J. J. H. met zijn auto en hij verleende op de hoek van de Kerk straat geen voorrang aan de auto van de Amersfoorter P. S., die uit de rich ting Amsterdam kwam. J. J. H. kwam met de linker voorzijde van zijn wagen tegen de auto van P. S., die zo zwaar beschadigd werd dat hij weggesleept moest worden. KREDIET VOOR WATERSCHAP SOESTERVEEN. Er is een plan ontworpen tot verbe- ring van de waterlozing in het gebied van het waterschap Soesterveen. Daar in wordt de vervanging van 14 duikers in het Oude Grachtje door eenvoudige bruggen voorgesteld en het plaatsen van 2 electrische gemaaltjes aanbevolen. Het totaal van de kosten wordt op 60.000 tot 70.000 gulden geraamd. Dit zal een lastenverhoging van onge veer 15,per ha per jaar betekenen, waarbij rekening gehouden is met een mogelijke bijdrage van de Cultuur- Technische Dienst. De meerderheid van het bestuur van Soesterveen kan zich met het plan vereniging en aan de stemgerechtigden ingelanden werd in een vergadering voorgesteld 2000,'beschikbaar te stellen voor het bestekklaar maken van dit plan. Dit voorstel werd met 51 tegen 31 stem men verworpen. Uit de stemming is ge bleken, dat de directe belanghebenden voorstemden. Dit betekent, dat de plan nen toch wel werkelijkheid kunnen wor den door ingrijpen van Provinciale Sta ten. Hiermee zal echter een hele tijd gemoeid zijn. Het bestuur van het waterschap heeft het college gevraagd of het mogelijk is, dat van gemeentewege opdracht gege ven wordt tot het bestekklaar maken van de plannen. Het college adviseert de raad een kre diet van 2000,te verlenen omdat een betere waterlozing in het Veen van groot nut zal zijn bij de aanleg van riolering als dit deel van Soest be bouwd zal worden in verband met de ontwikkeling in het westen van het land. BALDADIG. Jongens waren in Soestdijk een straat naambordje met sneeuwballen aan het bekogelen. Agenten, die hierover een opmerking maakten, kregen een grote mond en de jongens daarop een pro- ces-verbaal. STROPERS. Een oplettende agent kreeg er de lucht van, dat er stropers op pad waren en bij de Stompert hield hij vader en zoon Van P. aan, die, in gezelschap van J. G. H. en de jeugdige H. S., op jacht waren. Naar v. P. sr zei had hij de twee konijnen, die hij onder zijn jas had, met de handen gevangen. Het Engelse volk heeft zich, door eeu wenlang de wereld hetzelfde praatje voor te houden, weten te hullen met de faam, dat zij het meest sportieve volk ter wereld is. Misschien dat dit klopt op de sport velden, maar wanneer we zoeken naar hun sportieve opvattingen in het we reldgebeuren van de laatste eeuwen en zeker tegenover ons land, dan kan ik niet gillen over hun „fair play", wat toch een van de voornaamste factoren van „sportief zijn" is. We hoeven niet terug te gaan tot de zee-oorlogen, waarin wij met Engeland gewikkeld waren, of te zien naar de narigheid met verschillende koloniën, die zij even zouden bewaren maar nooit teruggaven enz., want de pikbroeken, die vroeger al zeilende de Staat der Nederlanden vertegenwoordigden, wa ren ook de lekkerste jongens niet. Ik moet toegeven, dat de rol van En geland in de laatste wereldoorlog, wat ons land betreft, slechter had kunnen zijn, maar zo zoetjes aan raak ik er toch wel van overtuigd, dat de tweede wereldoorlog, vooral door onze Engelse vrienden is aangegrepen om aan de grootheid van Nederland eens en voor goed een eind te maken. Het heeft En geland altijd erg dwars gezeten, dat het 't kleine landje aan de Noordzee zo voortreffelijk ging. Te vaak stak er een Nederlandse vinger in de pap, die Engeland voor zich alleen had gereserveerd. Nu, ze hebben hun kans ons klein te krijgen goed benut. We zijn met onze producten van de we reldmarkten verdwenen in Indonesië is het een prachtige chaos waarin het straks voordelig vissen is en aan Soe- karno c.s. worden wapens geleverd. Nee, het zal aan de sportiviteit van Engeland niet liggen. Wie weet werpt het aanstonds, wanneer het ook in Nieuw Guinea een bende mocht worden, nog wat voordeel af. Dit land ligt immers lekker tegen Au stralië aan. Maar er is nog iets dat Engeland „steekt". Onze scheepvaart en onze K.L.M. Nu ligt „scheepvaart" niet zo gemak kelijk, want praetisch elk land komt op voor een „vrije zee". Maar in de lucht liggen de zaken an ders en kunnen we het ons als Ne derlanders allen persoonlijk aantrekken, dat Engeland, door de K.L.M. maar éénmaal per week landingsvergunning in Singapore te geven, onze K.L.M. wil nekken. De zoveelste nare ervaring met onze Engelse vrienden, die we, met voorbij zien van hetgeen zij tijdens de laatste oorlog voor ons deden, unfair moeten noemen. H. OEKMAN. De konijnen en de spa, die de heren bij zich hadden, werden in beslag genomen en de agent nam de jagers mee naar zijn woning. Vandaar belde hij het bu reau. Er is proces-verbaal opgemaakt. VREEMDE SLAAPPLAATS. Midden op de Beukenlaan lag, in het holst van de nacht, een man te slapen in de sneeuw. De politie zorgde ervoor dat hij warmer kwam te liggen. Hij had wat te veel gedronken en dan is men niet zo kieskeurig bij het uitzoeken van een slaapplaats. COLENZO WORDT GESLOOPT. Er was al lang sprake van, dat de villa Colenzo de weg van het oude Braam- hage zal gaan en gesloopt zal worden. Het huis is slecht en voor bewoning minder geschikt, zodat het college de raad voorstelt machtiging te verlenen de afbraak in een openbare aanbeste ding te verkopen aan de hoogste in schrijver. Als de villa gesloopt is dan zal de entree tot het park Colenzo rui mer en fraaier gemaakt worden. Het bestuur van de vereniging „School met de Bijbel" heeft het college om fianciële medewerking verzocht voor de aanschaffing van leermiddelen wegens uitbreiding van het aantal leerlingen van de chr. ulo-school met 38. Tevens werden om natuurkunde-instrumenten gevraagd, te gebruiken bij het onderwijs in physica en mechanica. Het college stelt de raad voor een krediet van 2770,te verlenen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1