ENGELAND ORANJE - HOTEL KWAK Voor de balie* wordt omspoeld door honderden eilandjes* nee ficteie VOLDOENING Kapsalon W. A. BUTZELAAR Herensalon wegens ziekte enkele dagen gesloten. SOEST. TWEEDE BLAD BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 Halve gebraden Kip - Appelmoes P. Frites f 5,- Uati SéA£n voor BRILLEN Buiten grimiuis koud. PHILIPS TELEVISIE. (OOK UITZENDING. VAN INDISCHE GERECHTEN) .ISTIMEWA BETOEL' Zó, en niet anders at U van kokki dus écht Indische gerechten) l gouverneur en opperbevelhebber van het eiland was. Wight mag tegenwoordig - de eiland bewoners beweren het in elk geval - door vreemdelingen zo overspoeld zijn, dat het steeds meer zijn eigen karakter verliest, maar voor de vreemdelingen zelf is het evenals vroeger vol beko ring. Overal op het eiland ontmoet men het verleden, namen uit de En gelse geschiedenis, tradities en eigen aardigheden, die zo typisch voor En geland zijn, het land, dat uit meer eilanden bestaat dan veel Britten het zich dromen. Steenhoffstraat 53 - Telefoon 2842 SOESTER BILJARTSUCCESSEN. Nadat de Soester biljarters Harskamp (K.W.S.), Blokland (Nieuwe Viersprong), en Riemens (K.W.S.) kampioen gewor den zijn van de vijfde, de vierde en de tweede klasse van het district Eemland is het de Centraal-speler Loor gelukt het vierde kampioenschap voor Soest te veroveren. Lang scheen hij kansloos, maar op de laatste avond sloeg |iij zijn slag en won van de V.V.V.-speler Claassen, die al gemeen als de toekomstige titelhouder beschouwd werd. Op de voorlaatste avond van deze kam pioenswedstrijden zorgde Ten Hoeve al voor een verrassing door Claassen zijn eerste nederlaag te- bezorgen. De wed strijden van Loor en Van Ewijck, de beide Centraal-spelers, verliepen als volgt Loor 250 34 58 7.35. Japin 198 34 22 5.82. Van Ewijck 158 28 28 5.64. De Vries 250 28 34 8.92. Claassen behield de leiding met Loor op de tweede plaats. Van Ewijck nam de voorlaatste plaats in. Op de laatste avond speelde de Soes- dijker biljarter beter dan zijn tegen stander en hij opende met een serie van 17. Claassen kon niet op dreef komen en hij verloor de partij en het kampioenschap. Loor 250 36 45 6.94 Claassen 184 36 33 5.11. Japin 250 36 29 6.94. Van Ewijck 193 36 21 5.30. De eindstand werd 1. Loor 11 1625 214 58 7.59 (kampioen hoofdklasse). 2. Ten Hoeve 10 1640 154 100 10.64. 3. Claassen 10 1628 183 86 8.89. Van Ewijck bezette de laatste plaats. KREDIET VOOR SPORTVELDEN. In mei van 1958 stelde het college van B. en W. de gemeenteraad van Soest voor 50.000,te bestemmen voor de aanleg en de verbetering van sportvel den in het afgelopen jaar. Van de directeur van de Nederlandsche planten vertrapt, die de zorgzame gemeentelijke plantsoenendienst in het voortuintje had geplaatst. Bovendien zat iemand in een van zijn fauteuils op de openbare weg rotjes af te schie ten. De ruiten van de benedenverdie ping waren aan de voorkant aan dig gelen. De voordeur lag verkreukeld in de gang. Op het matje voor de haard sliep de verdachte, die zich niet liet wekken door het geroezemoes der ver zamelde buurtgenoten. Met de overval wagen heeft men hem naar het bureau gebracht. Maar hij herinnerde zich daar niets van. „Ik wilde het alleen goed maken met mijn broer", zei de verdachte klagelijk. Al enkele jaren hadden de vrouwen ruzie. Zodoende groetten de broers el kaar niet op straat en van familiebe zoek was helemaal geen sprake meer. Op oudejaarsavond had de verdachte evenwel besloten alles goed te maken. Hij wilde het nieuwe jaar niet begin nen in een toestand van een koude oorlog met zijn broer. Zijn vrouw echter had er bezwaar te gen. Maar na de zoveelste borrel liet de verdachte zich niet weerhouden. Hij trok zijn overjas aan, nam nog een jonge klare vanwege het kille weer en ging naar het huis van zijn broer. Nu geviel het, dat die broer woont in een van de buitenwijken, waar allemaal eendere huizen zich aaneenrijen om straks voor het nageslacht een onder werp te vormen waarmee onze naza ten ons kunnen bespotten. Het viel niet mee in zo'n rij het gewenste huis te vinden. Zo kon het gebeuren dat de vergevensgezinde verdachte aanbelde bij de verkeerde. Dat was dan de ge tuige, die bij zijn schoonmoeder naar de televisie zat te kijken. Het feit dat de deur niet werd geopend ontstak de enigszins benevelde verdachte in grote woede. Hij koelde die woede op de woning van de getuige om ten slotte vermoeid op het haardkleedje neer te zijgen, waar de politie hem aantrof. ,.Ik weet er niets meer van", verklaarde hij nog eens. „ik geloof dat ik een bor reltje te veel op had". „Dat geloof ik ook", zei de rechter. Pas de volgende ochtend vernam de man van de politie dat hij het ver keerde huis had geteisterd. Hij had een straat verder moeten wezen. De officier kon deze methode van nieuwjaarsviering niet waarderen. „Veertien dagen voorwaardelijk", zei hij, Met toezicht en een regeling om trent de schadevergoeding". „En hoe is het nu met die broer", vroeg de rechter, „Is de twist nader hand bijgelegd „Die kan nou helemaal barsten", zei de verdachte uit de grond van zijn hart, maar met weinig gevoel voor logica. Het werd conform. de vijf hoofdeilanden bevinden. De grootste van hen St. Mary's, is bekend om haar bloemententoonstellingen. Een daarvan vindt in januari plaats, in een tijd, dat het in Engeland hartje win ter is. Dit wonder veroorzaakt de Golfstroom, die de eilanden omspoelt. Hij tovert niet alleen de bloemenpracht te voor schijn, maar is er ook voor verant woordelijk, dat in de beroemde Abbey- tuinen van Tresco, het op een na grootste eiland van de groep, palmen, eucalyptus, bananen en citroenen groeien. Het grootste eiland van Engeland is Wight. Niet ver van het centrum der hoofdstad Newport verwijderd, verheft zich het slot Carisbrooke, het beroemd ste kasteel van Engeland. Het werd in de 12e eeuw op een heuvel gebouwd, waarop vroeger een vesting van de Romeinen stond. Koning Charles I was de beroemste gevangene, die in de kerker van Ca risbrooke naar de vrijheid snakte. Tot 1944 was het slot de officiële residentie van Prinses Beatrice, die gelijkertijd VAN „DE SOESTER COURANT". VAN DINSDAG 13 JANUARI 1959. Heidemaatschappij is in augustus be richt ontvangen, dat de kosten 62.315 gulden zouden bedragen. Daarbij komen dan de kosten voor beplanting en af rastering en de verwerking van com post van het vuilverwerkingsbedrijf op de velden. Hiervoor zal 10.000.no dig zijn. Het college stelt de raad dan ook voor, ten behoeve van de aanleg van twee sportvelden en een oefenge legenheid aan de Bosstraat, een aan vullend krediet van 22.315,te ver lenen. HIJ WILDE IETS GOED MAKEN. „Ik vier oud en nieuw eigenlijk liever in mijn eigen huis", verklaarde de ge tuige onder ede. „Ik vind dat eigen lijk geen avond om de deur uit te gaan. Maar mijn vrouw, ziet U. Mijn schoonmoeder heeft televisie". „O, juist", sprak de rechter deelne mend, „maar daar gaat het hier nu niet om. Wat hebt U die nacht mee gemaakt toen U thuis kwam De getuige vertelde nu de geschiedenis van de volksoploop. Zij hadden de BEEKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 SOEST Men zegt, dat er rondom Engeland zoveel eilanden zijn als uren in een dag, rondom Wales zoveel als maan den in een jaar, om Ierland zoveel als weken in een jaar en voor de kust van Noord-Ierland zoveel als dagen in een jaar. Zou men ze evenwel alle bij elkaar tellen, dan zou men nog tot een veel groter aantal komen. De te genstelling tussen deze eilanden zijn zo groot, dat ze geen andere gemeen schappelijke noemer kennen dan het feit, dat zij allemaal samen tot het koninkrijk Groot-Britannië behoren. De Kanaal-eilanden bijvoorbeeld zijn geographisch en ethnisch een deel van Frankrijk, voor welks kust ze liggen. De Shetlands daarentegen, de Hebri- den en de vele kleine eilandjes in het noorden zijn het geboorteland van mensen, wier voorvaderen van de Vi kings afstammen. Enkele der eilanden voor de Britse kust hebben zich tot een moderne va kantieparadijs ontwikkeld, die men tegenwoordig gemakkelijk met vlieg tuig of boot bereiken kan. Men be hoeft er noch van comfortabele hotels, noch van andere aangenaamheden af stand te doen, andere eilanden daar entegen hebben hun middeleeuws aan zicht bewaard. Een koopman met 12 onder danen. Landy in het kanaal van Bristol is slechts één kilometer lang en 800 me ter breed. Zijn heerser is een koopman Aandachtig knielen de kinderen in de geweldige ruïnes van de in de 11e eeuw gebouwde Benedictijnse Abdij van „Hoy-Island". uit de Londense city. Hij heeft 12 onderdanen, geeft zijn eigen postzegels uit en slaat zijn eigen munten. Belas tingen heft hij niet, wat hem in de ogen van zijn onderdanen wel erg ge liefd maakt. De heerseres over het eiland Sark, dat tot de Kanaaleilanden behoort, is een dame van oeroude adel. Ook zij heeft bijna onbeperkte heersersrechten en maakt daarvan ook in ruime mate ge bruik. Van de democratie houdt ze helemaal niet. Volgens haar mening is politiek niets voor haar „volk". Op de Hebriden spreken de mensen ook thans nog voornamelijk Gallisch. Als eerste „vreemde" taal leren de kinderen op school Engels. Op het eiland Iona, dat tot de binnenste ring der Hibriden behoort, werden lange tijd de Schotse koningen begraven. Op bepaalde eilanden rondom Enge land is het streng verboden een auto te hebben of als bezoeker er een mee te brengen, omdat de plaaselijke heer- Zoals in oude tijden worden de boerenwoningen op het romantische „Mist- land" Skye met stro afgedekt. ser tegen dergelijke technische ver nieuwingen is. Wie op zoek naar geesten, onna tuurlijke individualisten, op het vaste land uitgestorven zeden en andere avonturen is, die komt op de eilanden om England volledig aan zijn trek. De Kanaal-eilanden vormen het enige deel van het oude Normandië, dat tot Engeland behoort. Ze omvatten Jersey, Guernsay, Alderney, het Grote en het Kleine Sark, Brechou, Herm, Jethou en Lihou. De eilanden waren gedurende de laatste wereldoorlog het enige stuk Brits grondgebied, dat door Duitse troepen was bezet. De officiële taal der eilanden is En gels, maar de bewoners spreken een Frans dialect, dat op het vasteland al enkele eeuwen is uitgestorven. De Kanaal-eilanden hebben hun eigen wetten en tolbestemmingen. De ko ningin wordt door een Luitenant-Gou verneur vertegenwoordigd. Tot de verbazingwekkende zeldzaamheden van deze eilanden behoort, dat ze niet aan de wetten gebonden zijn, die het Lon aense Parlement uitvaardigt, voor zo ver het niet om grondwettelijke be slissingen gaat. Golfstroom betekent geldstroom. Het grootste en zuidelijkste Kanaal eiland is Jersey. Dank zij haar be- ligging in de Mont St. Mi- chelbaai en van de Golfstroom heeft het eiland een warm en gelijkmatig klimaat. Van april tot september lij ken de temperaturen op die van Ber muda. Ten tijde van de Normandische ver overing in de 11e eeuw behoorde Jer sey tot het hertogdom Normandië. Toen Normandië zich van Engeland losmaakte bleef Jersey, evenals de an dere Kanaal-eilanden, de Britse kroon trouw. Deze afhankelijkheid werd door Gezicht op het centrum van Newport, de hoofdstad van het eiland Wight. Avondstemming aan de kust van het eiland Man. Koning John beloond met de voor rechten, die ook thans nog van kracht zijn. De Golfstroom is voor het eiland een geldbron. Ze maakt de aanleg mo gelijk van tomatenplantages en vroege aardappelen cultures. De verbouw van groenten heeft het eiland tot het welvarendste deel der Britse eilanden gemaakt. Tussen Engeland en Ierland ligt in óe Ierse Zee het eiland Man. Het is in het overige Europa voornamelijk bekend om zijn auto- en motorraces. Ook Man heeft een eigen Parlement. Zijn belangrijkste industrie is het vreemdelingenverkeer. Eenmaal per jaar ontmoetten de par lementsleden elkaar om over de wet ten te beslissen. Deze grote gebeurte nis begint met een grote processie, die door de Gouverneur geleid wordt. Na hem volgen de geestelijke en wereld- O In uw huiskamer de gezelligheid, die nog extra wordt verhoogd door Verder voor al uw electrische verlan gens naar Soesterbergsestraat 20a - Telefoon 2379 lijkp hoogwaardigheidsbekleders. Doel van de processie is de historische Tyn- waldheuvel. Daar aangekomen, neemt de Gouverneur naast de Bisschop plaats. Op lager geplaatste banken zit ten de 24 afgevaardigden. Daarna worden de door het Parlement en het „Hogerhuis" aangenomen wetsvoorstel len aan het verzamelde volk eerst in het Engels en daarna in de ouderwetse eilandentaai Manx voorgelezen. Eerst na deze ceremonie zijn ze van kracht. Bekijkt men de kaart van Schotland nauwkeuriger, dan ontdekt men hoog in het noordwesten het eiland Skye, bet „eiland van de vriendelijke en trouwe harten", zoals koning George VI het noemde. Skye is van het vaste land slechts 5 minuten varens verwij derd en toch heeft het zijn eigen in zicht. Honderden eilanden, samen 1900 inwoners. Hoog steekt de middeleeuwse burcht met haar geweldige muren boven het eiland Jersey uit. De Scilly-eilanen liggen 40 kilometer voor het westelijke punt van Cornwalk. Hun bestaan is zelfs voor vele Britten onbekend. De groep bestaat uit onge veer 100 grotere en kleinere eilanden met totaal 1900 inwoners, die zich op

Soester Courant | 1959 | | pagina 5