f1500»- voor P.V.O. jf IN DE HOEK. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. VBIJDAG 16 JANUARI 1959. 37e JAARGANG N». 4. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per pest 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De eerste klap voor P.V.O. is bijna 1500.waard gebleken en zij is het resultaat van de aktiviteit, die het „Co mité Herdenking 60-jarig bestaan Pa- tiëntia Vincit Omnia" getoond heeft door vele honderden Soestenaren aan te schrijven en uit te nodigen naar de zaal van Eemland te komen, waar het Studentencabaret zou zorgen voor een prettige ontspanning op een prettig peil en listige praters een aanslag deden op de portemonnaie. Deze aanslag is een volledig succes geworden en dit goede voorbeeld zal anderen erop wijzen, dat men aan een 60-jarig jubileum van onze enige harmonie niet mag voorbij gaan zonder te bedenken, dat een ge schenk zeer passend en zeer nuttig is, want P.V.O. is arm omdat alles zoveel kost. Zestig jaar geleden speelde dit geld niet zo'n grote rol, want de weinigen, die in januari 1899 lid van de jonge vereniging werden, konden 't geld, dat ze overgespaard hadden, aan een instru ment besteden omdat er nog geen be hoefte aan radio en televisie was. En deze werkers van het eerste uur von den het ook heel gewoon in de open lucht te oefenen als dit zo uitkwam. En dit oefenen gebeurde veelvuldig omdat aan het einde van de vorige eeuw iedereen nog tijd had en men geen muziek kon toveren door het omdraaien van een knop. P.V.O. is jarig en P.V.O. heeft al een heel behoorlijke leeftijd. Om het be staan voort te kunnen zetten is veel geld nodig en dat hebben zij begrepen die woensdagavond niet met lege zak ken naar Eemland gegaan zijn maar ze vulden voor ze op pad gingen en niet aarzelden toe te tasten toen de grote instrumenten rondgingen waarin Tiet geld gedeponeerd kon worden. Voor een goedgevulde zaal sprak de heer J. K. de Bruin, lid van de advies commissie, het volgende welkomst woord Dames en Heren, Namens het comité herdenking 60-jarig bestaan van de Soester Muziekvereni ging „Patiëntia Vincit Omnia" heet ik u allen hartelijk welkom. Dit welkom geldt in de eerste plaats niet het doel waarvoor wij U gevraagd hebben hier hedenavond aanwezig te zijn, maar wel het feit, dat U hier aanwezig zijt om blijk te geven van uw belangstelling voor P.V.O. P.V.O. bestaat deze maand 60 jaar. 60 jaar lang dient zij reeds thans on ze gemeenschap zonder onderscheid des persoons, religie of politieke richting. Alleen het feit al, dat P.V.O. reeds 60 jaar bestaat is al voldoende om te kunnen constateren, dat de vereniging rede van bestaan heeft, maar bovenal wil ik toch wel even aanstippen, dat verschillende leden reeds meer dan 40 jaar lid zijn van deze vereniging, ja, daarvoor zelfs reeds koninklijk onder scheiden zijn, want U zult het met mij eens zijn, dat 40 jaar of langer lid van een vereniging zijn een grotere presta tie is dan bijvoorbeeld 40 jaar ge trouwd te zijn. P.V.O., dames en heren, verdient een ereplaats in onze gemeente. De auto gene bevolking van Soest is niet groot meer. Soest is een conglomeraat van rangen en standen. Soest wordt steeds groter, maar dat moet voor ons juist een rede zijn om P.V.O. te laten voort bestaan. De leden van P.V.O. staan geboekt als amateurs, maar in wezen zijn zij pro fessionals. Want als U bijvoorbeeld op 30 april van elk jaar met uw kinde ren naar het Paleis in Baarn trekt, staan de mannen van P.V.O. hun plicht te doen om ons aller feest nog feestelijker te maken. Bij elke gelegen heid in Soest, waarbij vrolijkheid of een muzikale opluistering gewenst is, staat P.V.O. aangetreden, terwijl U aan de kant staat te genieten, doch de vrou wen van de P.V.O.-ers staan alleen, want hun man heeft dienst. Niet alleen plaatselijk, maar ook in ternationaal houdt P.V.O. de kleuren van Soest hoog. In november 1957 heeft P.V.O. in Soest Duitsland een paar prachtige concerten gegeven en onder de sublieme leiding van de on der-dirigent, de heer Paerel, en ook de houding van de P.V.O.-ers aldaar heeft gemaakt dat P.V.O. in Soest voor Soest ▼eel goodwill heeft gekweekt en deze manifestatie heeft plaats gehad zonder Prinses Margriet, die maandag a.s. haar 16e verjaardag viert. Foto M. C, Meijboom. één cent subsidie. Het is zelfs zó ge weest, dat het tekort door verschillen de leden is gedekt. En daarom, dames en heren, houdt P.V.O. in ere. Deze mensen verdienen het. Laten wij, zoals Generaal De Gaulle het wel zegt, „La France c'est moi" (Frankrijk, dat ben ik), op onze beurt zeggen „P.V.O. sont nous", „P.V.O., dat zijn wij Dames en heren, mag ik U tot slot verzoeken bij het ingaan van de pau ze nog even op uw plaatsen te blijven zitten, daar de heer Van Esch nog een enkel woordje met U te spreken heeft. Thans geef ik U over aan het Amster dams Studentencabaret, onder leiding van Hans v. d. Bergh. Het studentencabaret uit Amsterdam bracht in snelle vaart een programma van klasse. Soms bijzonder geestig, soms vlijmscherp maar nooit grof. De uitnemende conferencier Hans v. d. Bergh, praatte de nummers vlot en leuk aan elkaar en iedereen vermaak te zich met dolle scenes, die uit de revues „Publiek Schandaal", „Studen tencauserie I" en „Mallemolecuul I" ge licht waren om dienst te doen als „Stu dentencauserie II". Hans v. d. Bergh, Antoinette de Boer, Hila Essers, Rutger d'Ailly, Guus de Boer, Peter Lohr en Jaap van Luin verzorgden dit programma, waarvan de liedjes vervaardigd werden door R. v. d. Bergh, H. v. d. Bergh en Peter Lohr. In de pauze had de aanslag op de portemonnaie plaats door hoofdinspec teur C. van Es. Openhartig verklapte hij dat de burgemeester, de gemeente secretaris, de drie wethouders, die al len aanwezig waren, de gemeenteraads leden en alle anderen, die uitgenodigd waren, met veel genoegen door het her denkingscomité dit uitstekende program ma aangeboden werd, maar dat bete kende niet dat het niets zou kosten, want er moest mild gegeven worden voor P.V.O. Zo af en toe werd een naam als stille wenk genoemd om toch vooral niet karig te zijn. De heer Van Esch wees op de moeilijke positie van P.V.O. tegenover vele an dere verenigingen. Voetballers hebben het voordeel van recettes en als ze heel goed spelen zelfs van de toto, maar P.V.O. moet zich staande houden door de subsidie van de gemeente en de bijdragen van de donateurs. Dat het gemeentebestuur het grote be lang van het bestaan van P.V.O. inziet, is wel gebleken toen 900 gulden buiten de gewone subsidie om beschikbaar ge steld werd voor het aanschaffen van een contrabas, die mee moest naar Soest in Westfalen. Velen kennen de moeilijke financiële positie van P.V.O. en de heer Van Esch rekende dan ook vast op ieders medewerking, waardoor het mogelijk zal zijn een flink bedrag te schenken, beschikbaar gesteld door de burgerij van Soest. Er zullen nog meer cirkulai- res verzonden worden waarin gewezen zal worden op het belang van de vereni ging, die altijd klaar staat als een feest dag of een jubileum opgeluisterd moet worden. Hierna gingen de heren Paerel en Bes- selsen, voorzitter en vice-voorzitter van P.V.O., met hun instrumenten rond en het resultaat van deze collecte was bij na 1500 gulden. Een heel mooi begin voor een jubileumgeschenk. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeen geroepen tegen woens dag 21 januari a.s., 's avonds te 7.15 uur, ten behandeling van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de raadsvergaderingen d.d. 19 november en 17 december 1958. 2. Ingekomen stukken. 1. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 2. Aanbieding overeenkomstig artikel 22 van de „Gemeenschappelijke Rege ling met betrekking tot de Bescherming Bevolking in de Kring U IV" van de le wijziging van de begroting 1959 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. 3. Verzoek van A. de Greef, Birkstraat 96, alhier, om in de toekomst gemeente grond te mogen pachten, met voorstel dit verzoek in handen te stellen van burgemeester en wethouders om pre advies. 4. Nota van burgemeester en wethou ders inzake de betekenis der functie van waarnemend wethouder met voor stel dit voor kennisgeving aan te ne men. 3. Voorstel tot het verlenen van ont heffingen van de hinderwetverordening. 4. Voorstel tot het benoemen van een hoofdleidster aan de openbare kleu terschool aan de Nachtegaalweg. 5. Voorstel tot het verlenen van mede werking ingevolge art. 72 der Lager- onderwijswet 1920 tot a. het beschikbaarstellen van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen t.b.v. de chr. u.l.o.-school; b. het aanbrengen van een luchtaanja- ger t.b.T. de centrale verwarming in .de Engendaalschool. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de openbare school te Soesterberg (noodlokaal). 7. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan H. Bolland als hoofd van de openbare school voor g.l.o. in de Kerkebuurt. 8. Voorstel tot het verlenen van een aanvulllend krediet voor de aanleg van twee sportvelden en een oefengelegeu- heid aan de Bosstraat. 9. Voorstel tot het doen slopen van de villa „Colenso", gelegen aan de Vre dehofstraat. 10. Voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 70.000,met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten ten behoeve van de financiering van de bouw van een openbare kleuter school te Soesterberg. 11. Voorstel tot het toekennen van een vergoeding aan de hoofdinspecteur van politie voor het gebruik van een eigen auto. 12. Voorstel tot wijziging van de ver ordening op de heffing en invordering van een recht voor het ophalen van vuilnis in de gemeente Soest. 13. Belastingreclames. 14. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de oprichting van een openbare kleuterschool te Soesterberg. 15. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het doen maken van een plan tot verbetering van de waterlozing in het Soesterveen. 16. Voorstel tot het aanleggen van een riolering in een gedeelte van de Hart manlaan en de Aagje Dekenlaan. „HIER LOERT DE DOOD" KOST SLECHTS DRIE GULDEN. Enkele Soester inwoners waren gister morgen naar Amersfoort gegaan om te horen wat de kantonrechter, mr Von- kenberg, te vertollen zou hebben over de plaatsing van het bord „Hier loert de dood" door de heer A. G. de Bruin in de beruchte bocht bij Zonnegloren. Dit aanwezig zijn betekende geduld hebben, want vogels van diverse plui mage passeerden de justitie-revue vóór de kantonrechter zich ging be moeien met het bord en hij wees de heer De Bruin erop, dat deze een pro cesverbaal gekregen had omdat hij de berm van de weg gebruikt had om er een bord te plaatsen en te laten staan en dat mag nu eenmaal niet, tenzij de beklaagde kon aantonen dat hij met het plaatsen van borden belast is. Dat ging moeilijk, maar de heer De Bruin wees erop, dat het hier een ge voelskwestie gold. Mr Vonkenberg vond dit prachtig, maar hij vroeg zich vol zorg af wat er zou gebeuren als iedereen last van deze gevoelens kreeg en maar borden ging plaatsen als hem dat zo uitkwam. „Maar het was een heel mooi bord, edelachtbare". „Ja, ik heb het gezien. Het was inder daad heel mooi, maar het mag nu een maal niet en dat weet U ook wel". De heer De Bruin zette uiteen, dat hij het aantal ongelukken, dat sinds 1927 in deze bocht gebeurd was, verontrus tend achtte en dat hij daarom dit bord met doodskop en doodsbeenderen en het opschrift „Hier loert de dood" geplaatst had. In Soesterberg staat ook zo'n bord dat op laagvliegende toe stellen wijst. „Maar in Soesterberg is een comité tegen deze laagvliegende toestellen op gericht en het lijkt me beter, dat U geen borden meer plaatst, maar U ook bezig houdt met het oprichten van dergelijke eomité's", meende mr. Von kenberg. De officier van justitie moest toegeven, dat het een onaangename bocht is en weggebruikers er voor verrassingen ko men te staan. Dit houdt echter niet in, dat men eigenmachtig een bord mag plaatsen, hoe goed de bedoelingen ook zijn. Daarbij krijgt men de indruk, dat de heer De Bruin er niet afkerig van is zich te bemoeien met dingen waar hij niets mee te maken heeft, zo dat het de officier juist leek 3.of 1 dag hechtenis te eisen. De kantonrechter wees op de moge lijkheid van misleiding, veroorzaakt door het bord. Vreemdelingen kunnen denken, dat de dood in Zonnegloren loert of in de vorm van de historische bekkensnijders met enorme messen. Hij vonniste conform de eis, waarna de heer De Bruin de kantonrechter me deschuldig aan da plaatsing van dit Hoe zeer het mij ook spijt het te moe ten zeggen, het was dit jaar, tot nu toe althans, knudde met het sneeuw vrij maken van onze Soester wegen. We moeten toegeven, dat het een hoge eis is, het apparaat, dat nodig is om de wegen begaanbaar te maken en te houden, op volle toeren te laten draai en. Afgezien van de hoofdweg, die ove rigens nog Waterstaat-territoir is, heb ik helaas niet de indruk gekregen, dat alles werd gedaan om de ergste sneeuwtroep te ruimen, zodat de we gen wat begaanbaarder werden. Er zijn zelfs legio straten te noemen waar geen poging tot ruimen werd gedaan, hoewel daar toch ook ver keer is. Het is maar goed, dat de wetenschap nog niet zover gaat, dat mompelend geuite gedachten ter bestemder plaat se komen, want dan hadden er heel wat mensen van kleur verschoten. Natuurlijk zien de meeste dorpelingen wei in, dat het met een aanhoudende sneeuwval, zoals wij dezer dagen be leefden, niet gemakkelijk is bij te blijven met het ruimen, maar ik kan niet anders dan het met de klagers eens zijn, die zeggen, dat zij meer hadden verwacht van de gemeentelijke dienstverrichting. Er is een paar weken geleden over een andere kwestie in de raad gezegd, dat we geen vergelijking moeten maken met andere gemeenten. Dat doen we natuurlijk ook niet ten aanzien van het sneeuwruimen, maar ja, hoe is een mens Je vergelijkt natuurlijk toch. Bovendien „steekt" het buiten gewoon, wanneer een Baarnees, wij zende op de kliederboel bij ons, zegt „Je kan precies zien waar de scheiding tussen Baarn en Soest loopt". Nee, het is spijtig, maar we hebben een slechte beurt gemaakt. H. OEKMAN. bord noemde, omdat het de beklaagde een genoegen was kennis te kunnen maken met de veelgeroemde humor van de Amersfoortse kantonrechter, die hierop repliceerde, dat men mag ver wachten de heer De Bruin opnieuw te zien verschijnen als hij weer een bord geplaatst heeft. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dokter W. J. Schutte, Burgem. Grothestraat 65, te lefoon 2333 en dokter G. v. Beurden, Steenhoffstraat 12, telefoon 2667. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Soest maken bekend, dat de verzoeken van a. G. Verwoerd, Wieksloterweg W.Z. 19, alhier, om een opslagplaats voor buta- gas bij het perceel Wieksloterweg W.Z. 19, kad. bekend gemeente Soest, sec tie G nr. 2026, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking hou den b. P. A. v. d. Dijssel, Kerkpad Z.Z. 110, alhier, om een petroleuminstallatie op het spoorwegemplacement, kad. bekend gemeente Soest, sectie H nr. 7968, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden c. A. G. Lamers, Soesterbergsestraat 6, alhier, om een reparatiewerkplaats voor rijwielen en bromfietsen in het perceel Soesterbergsestraat 6, kad. be kend gemeente Soest, sectie H nr. 6479, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden d. firma Gebr. de Winter, Molenstraat 142,. alhier, om een metaalwarenfabriek in het perceel Molenstraat 142, kad. bekend gemeente Soest, sectie H nr. 5980, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden e. P. J. Regnery, Nieuwerhoekplein 6, alhier, om een patates-frites-bakkerij in het perceel Nieuwerhoekplein 7, ka dastraal bekend gemeente Soest, sec tie H. nr. 7744, te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden, door hen voorwaardelijk zijn ingewil ligd. Soest, 16 januari 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1