LUXEMBURG GELUKKIG LAND MET 300.000 INWONERS. SCHMÏBT Rallye Monte Carlo 1959 nieuweweg 97 - telefoon 2543 V o o r Kwaliteitsvoeder UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL SOEST. UW KLEERMAKER TWEEDE BLAD VeB®koucS8ieic3 BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 Gezicht op Luxemburg's bovenstad. Van alle landen, die ik bereisd heb, is het Groothertogdom Luxemburg het kleinste, maar ook datgene, wat mij door zijn bekoring het meest imponeer de, waar de gastvrijheid hartelijker is dan ergens anders. Dat schreef de veelbereisde Winsten Churchill over Luxemburg, dat kleine souvereine landje, aan de zuidoostelijke grenzen van België. In het tijdperk van de straalvliegtuigen is Luxemburg zó klein, dat een piloot al voor het bereiken van de grens het gas moet loslaten, als hij op het vliegveld van de hoofdstad wil landen. Luxemburg heeft niet meer dan slechts 310.000 inwoners, dus niet meer dan een flinke stad en toch staat het onder de staalproducenten der wereld op de zevende plaats. Rekent men al het ge produceerde staal om op de „per hoofd-der-bevolking-formule", dan staat Luxemburg zelfs op de eerste plaats. Van de dwergstaten van Europa is Luxemburg ongetwijfeld de interessant ste en juist daarom, omdat men niet op de verrassing is voorbereid, die Ver dwaalt de blik van de ruïne van de burcht Bourscheid over het dal van de Sauer. iemand daar te wachten staan. Van Monaco weet men, dat het practisch uit de speelbank, het slot van Rainier, de haven met de luxe jachten en enige hotels bestaat. Men verwacht daar dus ook niet meer. Luxemburg wekt meestal niet veel verwachtingen. Des te meer is men ver rast, als men eens gelegenheid heeft dit land door te trekken. Zelfs bij een autorit van b.v. Trier naar de hoofd stad, waarbij men half Luxemburg doorkruist, krijgt men 'n beeld, dat al wegens zijn onvolkomenheid fout is, want de route voert door een gebied, waarin van industrie helemaal niets te zien is en dat, terwijl de helft van alle Luxemburgers in de ijzer- en staalin dustrie werkzaam zijn. Het Luxemburger industriegebied strekt zich in het zuiden van het land uit. In het ertsrijke gebied rondom Esch, Düdelingen, Differdingen en Ro- dingen roken de hoge schoorsteenpijpen en gloeit 's nachts de hemel rood boven de hoogovens. Slechts een paar uur rijden daar van daan gaat men door het romantische landschap van de Ardennen, wier vreedzame aanwezigheid nauwelijks laat vermoeden, hoe heet het in deze streek tijdens de laatste wereldoorlog is toegegaan. Vroeger was het er onrustig. Dat Luxemburg in het hart van west Ook dat behoort tot het beeld van Luxemburg. Aan de kant parkeren chroomblinkende auto's, maar gemoe delijk trekken de herders met hun schapen door de straten van de voor steden- Europa ligt is zeer waarschijnlijk de re den, dat het land een nogal onrustig verleden heeft gekend. Fransen, Span jaarden en Oostenrijkers hebben om het bezit van het gebied gestreden, In 1867 werd zijn zelfstandigheid gegaran deerd. In 2 wereldoorlogen werd het onder de voet gelopen, wat tenslotte de regering ertoe bracht de neutraliteit op te geven en tot het Atlantisch Pact als kleinste partner toe te treden. Niettegenstaande of juist om die slech te ervaringen was Luxemburg een van de eerste landen, die zich voor een Verenigd Europa uitsprak, hetwelk ook Duitsland moest omvatten. Het werk, dat Luxemburg voor dat idee verricht heeft, mag nooit vergeten worden. Het is ook de reden, waarom het Groother togdom hoopt, dat zijn hoofdstad ook de „Hoofdstad van Europa'' zal worden, waarvoor de vooruitzichten evenwel niet al te groot zijn. Harde valuta. De Luxemburgse valuta behoort tot de hardste van Europa. Het inkomen per hoofd van de bevolking ligt boven het Europese gemiddelde. De binnen landse politieke stabiliteit is buitenge woon en het aantal werklozen is zo ge ring, dat het moeilijk is het in statis tieken uit te drukken. Luxemburg is een gelukkig land. De economische grenzen met België en Ne derland werden al jaren geleden opge heven. Tegenwoordig wordt al te ge- Het beroemde Gotische raadhuis van Echternach, „Denzelt" genoemd, stamt uit de 12e eeuw. Echternach, middel punt van het schilderachtige Luxem burgse Zwitserland, is de oudste stad van het land. Ontelbare toeristen be zoeken deze stad tijdens hun vakantie. makkelijk vergeten, dat het Benelux- verdrag de kiem vormde van de West- Europese Unie, die op haar beurt weer de kern van het Verenigd Europa wil zijn. Luxemburg is maar een klein land maar zijn mensen staan meer de Euro pese gedachte voor dan vele andere burgers van ons continent. „Gibraltar van het Noorden", „Stad van de Bruggen" en „romantische oase van de 20ste eeuw" dat en nog veel meer is Luxemburg, de hoofdstad van het gelijknamige Groothertogdom, dik wijls genoemd. Over het algemeen moet men bij dergelijke benamingen voor zichtig zijn, maar Luxemburg verdient ze allemaal. De stad was eenmaal de sterkste vesting van Europa, zij be roemt zich terecht op haar 65 bruggen en viaducten en is werkelijk niettegen staande alle zakelijkheid een vreedza me oase. De stad verheft zich boven het diep in het zandsteen uitgesneden dal der Alzette. Ze ontstond op het kruispunt van vroegere Romeinse wegen, waar het slot Lützelburg werd gebouwd. In de loop van de tijd werd het een mach tig steunpunt, omgeven door steeds machtiger wallen. Luxemburg mag weliswaar een klei ne stad zijn, maar het heeft duizend gezichten. Men behoeft maar honderd meter verder te lopen en hoewel men Keltisch offeraltaar bij Diekirch. hetzelfde ziet, wat men even te voren heeft aanschouwd, het is alles intussen heel anders geworden. Even kras is het onderscheid tussen Luxemburg bij dag en bij nacht. Vele honderden schijn werpers, die de bruggen en de oude bouwwerken verlichten, veranderen de stad in een sprookjesparadijs, dat zo romantisch is, zoals een theater of filmdecorateur het nauwelijks kan na maken. De Adolph-brug verbindt de oude met de nieuwe stad. Ze overspant het dal van de Petrusse. Met een lengte van ongeveer 90 meter is ze de langste, ste nen elkelboogsbrug van Europa, waar op de Luxemburgers niet weinig trots zijn. Over prinsen en prinsessen. Het enige huis, dat tot nu toe vrij wel aan de openbaarheid is voorbijge gaan, is het Luxemburgse, wat niet in de laatste plaats zijn oorzaak vindt in de omstandigheid, dat de Luxembur gers van sensatie afkerig zijn. De Landsmoeder, Groothertogin Charlotte, en Prins-gemaal Felix, hebben een af schuw van goedkope publiciteit en bo venmatige representatie. Het paar heeft vier meisjes en twee jongens. Twee der meisjes zijn al ge trouwd, de ene, Prinses Alix, huwde de Belgische prins de Lingne, Prinses Ma- rie-Gabrielle trouwde met de Deense graaf Knud Holstein Ledreborg. De erf- groot-hertog Jean trouwde tot grote vreugde van alle Luxemburgse monar chisten met de zuster van de Belgische koning, Josephine Charlotte, wat de verbondenheid der beide landen ten goede kwam. Ofschoon Luxemburg met de „vrou wenheerschappij" der groothertogin sterk tevreden is, vinden toch in het bijzonder de mannen van dit landje het prettig, dat er een erf-groothertog is en bovendien nog wel een, die hoog De „Drie Torens", een schilderachtig hoekje in de hoofdstad van het Groot- togdom. staat aangeschreven. Jean ging tijdens de laatse oorlog eerst naar Spanje en bereikte daarna via Canada Engeland, waar hij in de rijen van de beroemde Irish Guards als officier aan de zijde van de geallieerden vocht. Hij is thans opperbevelhebber van de Luxemburgse strijdkrachten, die weliswaar niet groot zijn, maar waarop het land niet minder trots is. Wil men de sterkte van het le ger ongeveer 2500 man in het ver band van het bevolkingsaantal brengen, dan komt het verrassende feit naar vo ren, dat dit land een voor Europese verhoudingen „groot" leger onderhoudt. BIOSCQOPPROGRAMMA. Opnieuw staan er voor de komende week vier films op het programma van het City-theater. Van heden tot en met zondag (behalve zondagmiddag) de franse film „Mon sieur la Caille" met de nederlandse titel „De vrouw die haar man verkocht". Parijs, de lichtstad, heeft ook zijn scha duwzijden en Fernande is een meisje, dat zich ver van het licht bevindt, in de omgeving van een misdadigers- bende, die een inbraak zal gaan plegen. De zaak is echter aan de politie ver raden. Leider van het fraaie stel is Dominique, het vriendje van Fernan de, die met zijn vrienden in het ge vang terecht komt. Het meisje schaft zich nu een beminde aan, die nog veel waardelozer is dan de vorige. Nummer drie is een verklikker en. als dit uit komt gaat het allemaal nogal met veel opwinding toe. De verklikker wordt overhoop gestoken en het meisje neemt de schuld op zich, hoewel zij het mes niet hanteerde. Zondagmiddag de twee dwazen Stan Laurel en Oliver Hardy. Oliver is ge trouwd met een baas van een vrouw en zij draagt hem op een antenne in orde te maken. Daarvoor moeten de twee onhandige vrienden het dak op BIRKSTRAAT 71 - TELEF. 3825 en dat geeft natuurlijk de meest dwaze situaties. Meer geluk hebben ze als Stan drie miljoen dollar wint, maar het valt niet mee deze schat te gaan incasseren, want zij moeten ervoor naar een spookhuis en komen natuurlijk toch met niets terug. Van maandag tot en met woensdag de Italiaanse film „Zij, die het licht schu wen", waarin een vader zeer teleurge steld wordt door zijn zoon, die hij liet studeren maar terecht ziet komen tus sen slechte vrienden. De jongen gaat met een vriend naar de fabriek waar zijn vader boekhouder is en haalt de brandkast leeg. Later komt hij tot in keer en hij is van plan het geld nog dezelfde nacht terug te brengen. Dat neemt zijn compagnon in het kwade niet en er ontstaat in de fabriek een vechtpartij, die de nachtwaker alar meert. Er ontstaat een achtervolging, maar niet van de zoon die dwaalde, want hij weet te ontkomen en neemt zich voor iets dergelijks nooit meer te ondernemen. In de donderdag-cyclus „Carmen Jones" met Dorothy Dandridge als Carmen en Harry Belafonte als Joe. Carmen werkt op een parachutefabriek van het leger ert tracht de aandacht te trekken van korporaal Joe. Als ze na een vechtpar tij in de fabriek door Joe naar de ge vangenis weggebracht wordt probeert ze hem in te palmen en als dat niet lukt vlucht zij. Zij wordt weer ge grepen. Als hij dan inderdaad op haar attenties ingaat ontsnapt ze opnieuw en Joe gaat hiervoor de gevangenis in. Als hij vrij komt wordt er verschillende malen met geweld om het meisje ge vochten en het einde is weinig vrolijk, want Carmen wordt door Joe gedood. N.V.E.V. De Afdeling Eemland van de Nederl. Vrouwen Electr. Vereniging houdt op dinsdag 20 januari, te half drie, in hotel Zeiler te Baarn, 'n bijeenkomst, waarin mevrouw dr E. Pereira-d'Olivie- ra, arts te Bussum, zal spreken over „Rheumatische aandoeningen". DIERENBESCHERMIN G. De Dierenbescherming verzoekt ons op name van het volgende In overleg met de politionele autori teiten wordt de bijvoedering van die ren in bos en veld nu nog niet nood zakelijk geacht omdat de sneeuwlaag nog niet hard bevroren is. Wel verzoeken wij de bezitters van tui nen om de vogels te willen voederen, waartoe in dit blad een oproep is ge plaatst. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 16 JANUARI 1959 Een onverlaat schoot in de omgeving van de Laanstraat op allerlei vogels. Onze inspecteur was onmiddellijk ter plaatse doch de dader was verdwenen. Nauwlettend wordt toegezien, opdat bij betrappen proces-verbaal en in beslag name van het wapen kan volgen. Mede werking van het publiek wordt vrien delijk verzocht. Belt in dergelijke ge vallen direkt op 2501, 3282 of 2877. Bezitters van kettinghonden en van kennelhonden verzoeken wij vriendelijk hun dieren bij vorst zoveel mogelijk en in elk geval des nachts een plaats in een tochtvrije schuur te willen ge ven. Zorgt, dat het hok steeds van droog stro is voorzien en dat het tocht en lekvrij is. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2165 STRIJD MET SNEEUW EN IJS Had de Rallye Monte Carlo reeds onder de autosportliefhebbers de klank van een keiharde rit, waarin alleen de besten een kans kregen, dit jaar 1959 zal het zeker een zware rit worden, zowel gezien de flinke sneeuwval in grote delen van Europa als wel in het biezonder de zeer zware klassements proef, die aan het eind de doorslag zal moeten geven. Wat het eerste deel betreft van de Ral lye de Monte Carlo kan men zeg gen, dat dit een soort loterij wordt, omdat er geen gelijke strijd gestreden wordt, hetgeen aan het sportieve ka rakter afbreuk doet. Zoals men weet wordt er vanuit ver schillende steden, verspreid over Eu ropa, gestart en wel uit Lissabon, Glas- gow, München, Parijs, Rome, Stock holm, Warschau (voor het eerst na de oorlog), Athene en Den Haag. Deze aan looproutes zijn verschrikkelijk lang en niet geheel gelijk wat zwaarte betreft. Zo hebben de deelnemers, die uit Den Haag starten, de langste route met als klap op de vuurpijl het voile pond aan moeilijk bergterrein in de Vogezen en Franse Jura met sneeuw en ijs. De K.N.A.C. had reeds verzocht deze aanlooproutes korter te maken, doch hiermede is geen rekening gehouden. De deelnemers, die van uit Athene, Stockholm en Warschau starten, staan er aanzienlijk gunstiger voor. Zij kre gen de kleinste portie van onder van b«us, keel of bo*st, aasiift &b. wrffft U weg mat j BE> V y r." Y sneeuw en ijs bedolven Franse berg wegen. Het is dus niet te verwon deren, dat van de totaal 360 equipes die zullen starten op zondag 18 dezer, er niet minder dan 92 Stockholm als uitgangspunt verkozen. Dit alles neemt echter niet weg, dat we nog niet weten wat de weergoden zullen doen. Plotselinge veranderingen kunnen de nu het best lijkende route wel veranderen in een ware hel en daarom spreken wij van een loterij, want niemand kan nu zeggen hoe het weer ter plaatse op 18, 19, 20 en 21 januari zal zijn en dat is een zeer belangrijk element in deze strijd. Onze landgenoten. Natuurlijk zult U willen weten hoe de kansen van de Nederlandse deel nemers liggen. Deze zijn niet groot, want zelfs op een gunstige route kun nen zij moeilijkheden krijgen. Toch lijkt het ons, dat Gatsonides en de Frans man Becquart, die samen het rallye- avontuur vanuit Athene beginnen, goe de papieren hebben. Zij paren een zeer grote routine in het rallye rijden aan een gunstige route en dat maakt hen tot goede kanspaarden. Dit neemt niet weg, dat er meer equipes zijn die pri ma bezet zijn en goede startplaatsen hebben, zodat het nog in het geheel niet te bezien valt, wie er aan het langste eind zal trekken. Bovendien mogen we niet vergeten, dat men er bij de aankomst in Monte Carlo nog geenszins is. De daarop vol gende klassementsproef zal een kei harde selectie geven, dat is zelfs de mening van Gatsonides. De route van deze proef, die door het zwaarste berg terrein gaat dat men zich denken kan, is weliswaar minder dan de helft van het aantal kilometers van vorige keer, doch het te halen gemiddelde is zo hoog, dat volgens een geroutineerde rijder als Gatsonides het vrijwel niet te halen is. In deze klassementsproef zullen daardoor vele strafpunten vallen en het gaat er nu maar om wi« het er het best af zal brengen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5