De Amersfoortse Kamer van Koophandel. Na de sneeuwval Koninklijke auto in bo sing met bestelauto SOEST. IN DE HOEK. DINSDAG 20 JANUABI 1959. 37e JAARGANG No. 5. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DBUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAL VOOB REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIR» 126156 De Soester en Amersfoorlse bedrijven zijn nauw aan elkaar verbonden omdat zij ondergebracht zijn in de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Amersfoort en Omstreken, zodat vele Soestenaren aanwezig waren bij het uitspreken van de nieuwjaarsrede van de voorzitter der Kamer, de heer H. van Galen Last. Onder hen bevond zich de burgemeester van Soest. De heer Van Galen Last wees erop, dat het bedrijfsleven het jaar 1958 met pessimistische gevoelens begonnen is, maar nu we een jaar verder zijn kan geconstateerd worden, dat het afgelo pen jaar een bevredigend jaar geweest is al moesten positieve resultaten met meer inspaning bereikt worden dan in de voorafgaande jaren. De concurrentie is toegenomen en dit betekende verla ging van vele prijzen en inkrimping der winst-marges. Dit heeft de onder nemingsgeest echter gesterkt. Voor de detailhandel was 1958 even min ongunstig. Praktisch alle branches van de voedings- en genotmiddelen sector boekten hogere omzetten dan in 1957 en bij de kleinhandel in duurzame consumptiegoederen vertoonde zich een toenemende bedrijvigheid na een aan- zelend begin van het jaar. Over het algemeen is er een verschui ving merkbaar geweest naar het goed kopere goed en het publiek heeft meer dan voorheen rekening gehouden met opruimingen. De prijs van het te kopen artikel speelde bij de koopoverwegin gen een grotere rol dan voorheen. Naast deze gunstige kanten is er de klacht van velen, dat de huidige be lastingwetgeving onvoldoende gelegen heid laat tot investeren en men kan kan zich afvragen of de overheid wel voldoen de., begrip toont voor de moei lijkheden waarmee het bedrijfsleven te kampen heeft. De progressie bij de in komstenbelasting remt het initiatief en heeft zakenlieden ertoe gebracht hun heil in het buitenland te zoeken. De personeelssituatie is voor de be drijven verbeterd naarmate de arbeids reserve groter werd. Aantrekken van werkelijk goede arbeidskrachten is ech ter nog steeds moeilijk. Volgens de gegevens van de gewestelijke arbeids- bureau's te Amersfoort en Soest zette de stijging van de werkloosheid, die eind 1957 verwacht werd, in het eerste kwartaal van 1958 door. In Amersfoort waren in 1958 gemiddeld 425 werkzoekenden tegen 165 in 1957. In Soest 304 tegen 125 in 1957. Ge schoolde krachten bevonden zich nage noeg niet onder deze werklozen. Aan behoorlijk onderlegde werknemers is zowel in de technische als in de admi nistratieve sector nog altijd een groot tekort. De huisvesting van personeel in han del en industrie vormt nog steeds een groot probleem. Banen mét woning doen nog steeds werknemers naar el ders trekken. Het ligt in de bedoeling, dat het ge bied van de kamer een grote taak gaat vervullen in het huisvesten van de bevolkingsoverloop van het westen, maar op het ogenblik ziet het er nog niet naar uit, dat er verlichting zal komen in het woningnoodprobleem. De Eem is van bijzonder belang voor het gebied dat de Amersfoortse Kamer van Koophandel omvat en de verbete ring van de Eemmond en van de rivier zelf is noodzakelijk voor de industriële ontwikkeling van Amersfoort en Soest, al heeft Soest dan ook bezwaren tegen de hoge onderhoudskosten, die door deze gemeente betaald moeten worden. De verkeerssituatie in het gebied van de Kamer vraagt de grootste aandacht, want ook hier verdubbelde het aantal auto's in vijf jaar en deze toename zal grote problemen scheppen. Er moet voor gewaakt worden, dat over enkele jaren een noodtoestand op verkeersge bied zal ontstaan en deze zal het ge hele gebied treffen als het aantal in woners zal uitgroeien tot 200.000, zo als in de bedoeling ligt. De .heer Van Galen Last gaf hierna een gedetailleerd overzicht van de gang van zaken bij diverse branches. Voor de ceramiek- en aardewerkindustrie was 1958 niet ongunstig al lag de om zet lager dan in 1957. De technische bouwstoffenhandel meldt enige terug gang en de bouwmaterialenhandel geeft een wisselend beeld. De aktiviteit in de bouwbedrijven had voortgang, maar het verkopen van bouwwerken werd wat moeilijker. De fotografische indus trie ondervond de nadelige invloed van de bestedingsbeperking in de mili taire- en overheidssector, maar door uitbreiding van de afnemerskring kon de afzet in het binnenland opgevoerd worden. De export liep iets terug. Wasserijbedrijven bleven op hetzelfde niveau. Wel namen de omzetten toe, maar de kosten stegen eveneens. De grafische industrie ondervond weinig hinder van de teruggang door de beste dingsbeperking, maar wel was er meer vraag naar goedkopere artikelen en drukwerk, zodat de geldomzetten enige daling vertoonden. De omzetten van de golfcartonindustrie waren bevredigend, ondank sterke concurrentie. Bij de schoenenindustrie was het beeld min der gunstig en voor de fabricage van bromfietsen was het jaar 1958 weinig rooskleurig. Ook de fabricage van fiets- en bromfietsonderdelen heeft aan 1958 een moeilijk jaar gehad, maar het uiteindelijke resultaat ligt niet ver be neden 1957. De emaillefabrieken hadden een gun stig jaar en ook voor 1959 is men hoop vol gestemd. Metaalwarenfabrieken konden, door het vervaardigen van nieuwe artikelen, het jaar 1958 met gunstige resultaten afsluiten en de naamplatenindustrie bewoog zich op hetzelfde niveau als in 1957. De Horecabedrijven hadden een duide lijke inzinking in de zomer en de café- en restaurantbedrijven vertoonden een .wisselend beeld. Voor de buitenbedrij- ven was het slechte zomerweer een handicap om tot goede resultaten te ko men. De amusementsbedrijven onder vonden in toenemende mate de con currentie van de televisie. Het vreemdelingenbezoek bewoog zich in het gebied van de Kamer op het zelfde niveau als in 1957. Het bezoek van landgenoten stond voorop, gevolgd door de Duitsers, Amerikanen en de Fransen. Uit het overzicht van de detailhandel bleek, dat hier de resultaten over 1958 niet onbevredigend zijn en dat 1959 met vertrouwen tegemoet kan worden gezien al zal groter inspanning nodig zijn om tot goede resultaten te komen. Er is heel veel sneeuw gevallen en daarna is er door vele mensen gemop perd omdat ze vonden dat het met het sneeuwruimen niet ging zoals het moest gaan. Enkelen stelden hun grieven te boek en deden door middel van inge zonden stukken een aanval op de dienst gemeentewerken, waar men het er roerend eens is, dat het niet gaat zoals het moet gaan wanneer er veel sneeuw te ruimen valt. Er is echter niemand, die hieraan iets kan doen, want Soest is nu eenmaal een bijzonder lastige gemeente voor de 50 sneeuwruimers, die pas aan het werk kunnen gaan als er zoveel ligt, dat ruimen nodig is. Zn hebben dan tot taak 70 tot 90 km. rijweg sneeuwvrij te maken. Dit is een oppervlakte van 450.000 vierkante me ter. Per inwoner is dit 17 vierkante meter en er zullen weinig gemeentes in ons land zijn, die zoveel kilometers rijweg op zo'n gering aantal inwoners hebben. Voor het ruimen van sneeuw heeft men meer aan materiaal dan aan men sen. Er zijn drie auto's, die beginnen met het schoonmaken van de wegen waarlangs de bus rijdt. Eén auto neemt de Soesterbergsestraat en gaat daarna in Soesterberg aan het werk. Als de busroute vrij is dan komen de wegen van het doorgaande verkeer, daarna de hellende wegen en, dan wordt aan de rest van de cirka 80 k.m. weg begon nen. Iedere weg is dan even belangrijk, maar natuurlijk zijn er altijd mensen, die hun eigen straat of laan van gro tere importantie vinden dan welke an dere straat of laan ook en dus komen er klachten. Het is echter onbegonnen werk het met 50 mensen en drie auto's iedereen naar de zin te maken. Voorstanders van het strooien van zout dienen te bedenken, dat het bedekken van het Soester we gennet met een laagje zout van 1 mm. 450 kubieke meter zput vergt. Dit zijn 100 autovrachten en de kosten voor eenmaal strooien bedragen 22.500. Dat dit ondoenlijk is zal iedereen kun nen begrijpen. Daarbij is men bij ge meentewerken niet erg op het strooien van zout gesteld, omdat de autobezit ters er de nadelige gevolgen van onder vinden aan hun wagens. Het strooien van zand heeft slechts zin als eerst de sneeuw verwijderd is, maar juist dit verwijderen kost zo'n moeite, omdat het uitgesloten is de beschikking te krijgen over voldoende materieel en mensen. Gelukkig heeft de dienst van gemeen tewerken sinds drie dagen hulp ge kregen van de temperatuur, zodat we toch uit de misère gekomen zijn, maar er kan nog meer sneeuw komen en dan kan het geen kwaad te bedenken, dat Soest veel meer kilometers weg heeft dan in een bevredigend tempo gerei nigd kan worden, hoe graag men dit ook zou willen doen. Wie wil mopperen moet maar beden ken, dat er van maart tot en met ok tober geen sneeuw zal vallen. Zaterdagmorgen, omstreeks 10 uur, be gaf H. M. de Koningin zich per auto naar Utrecht om H. K. H. Prinses Irene af te halen, die terugkeerde uit Val d'Isère. Op de grens van de gemeente Soest kwam op de Biltseweg van tegengestel de richting een vrachtauto, die afremde om de Wieksloterweg in te rijden. Daarachter reed een bestelwagen van de firma v. d. Kaay uit Utrecht. De bestuurder, de heer H. van Schar- renburg, remde eveneens, maar zijn auto schoot door en .raakte de vracht auto. Het volgende moment kwam de bestel wagen dwars op de weg te staan en versperde de auto van H. M. de door gang. Deze botste op de bestelwagen en werd aan de voorzijde ernstig be schadigd. De Koniging stapte onmiddellijk uit om te informeren of er iemand bij de ze botsing gewond was. De chauffeur van de bestelwagen had slechts een lichte verwonding aan de hand. H. M. en de chauffeur van Haar auto bleven ongedeerd. Er was spoedig een andere auto voor H. M. ter beschikking, zodat de reis naar Utrecht kon worden vervolgd. De zwaar beschadigde hofauto en de bestelwagen werden weggesleept. SAMENSTELLING STEMBUREAUS. De navolgende personen zijn benoemd tot lid of plaatsvervangend lid van een der 15 stembureaus in onze gemeente, welke op 12 maart geopend zullen zijn voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer. Stembureau 1 (gemeentehuis) Voor zitter de burgemeester. Leden J. J. J. M. Festen en A. G. Hilhorst. Stembureau 2 (chr. school, Ir. Menko- laan 1). Voorzitter J. H. Hom. Leden H. Rouffaer en W. J. Gerritse. Stembureau 3 (chr. school, Gr. v. Prin- stererschool, Groen van Prinstererstr. 28). Voorzitter P. H. Versteijne. Leden A. J. Lamens en B. Dijkema. Stembureau 4 (openbare school, Beetz- laan). Voorzitter P. Grift. Leden E. L. P. L. R. Tebbenhof Rijnenberg en L. Overhoff. Stembureau 5 (Mariaschool, Mariastr. 1). Voorzitter H. C. Klarenbeek. Leden J. J. Gerritse en G. L. A. Nijhuis. Stembureau 6 (chr. u.l.o.-school, Prins Bernhardlaan 21A). Voorzitter C. van Andel. Leden Th. J. Regter en J. W. ten Broeke. Stembureau 7 (Nijverheidsschool, Mo- lenstr. 52). Voorzitter J. K. de Bruin. Leden J. Dobben en P. D. van Zutphen. Stembureau 8 (chr. school, Driehoeks- weg 16). Voorzitter J. van den Arend. Leden A. Weeda en D. Hoekstra. Stembureau 9 (openbare school, Middel wijkstraat 70). Voorzitter Mevr. S. M. Polet-Musler. Leden H. Borreman en H. Bolland. Stembureau 10 (,,De Viersprong", Birk- straat 12). Voorzitter A. P. Hilhorst. Leden B. van Ketel en D. Baars. Stembureau 11 („Zonnegloren", Soes terbergsestraat 125), Voorzitter dr D. J. P. Oranje. Leden H. X van Hal en J. B. J. Kagenaar. Stembureau 12 (R.K. school, Willibror- dusstraat). Voorzitter K. de Haan. Le den A. D. Verstoep en H. G. M. Taris. Stembureau 13 (chr. school, Schoolstr. 57). Vooritter dr J. E- Brouwer. Leden F. J. Simons en H. J. de Boer. Stembureau 14 „St. Jan", Amersfoort- sestraat 20). Voorzitter D. de Haan. Leden Th. JX Peet en A. E. Wegman. Stembureau 15 (openbare school, prof. Lorentzlaan 15). Voorzitter B. H. A. Elbertse. Leden J. A. Luijf en J. L. Boer. Plaatsvervangende leden zijn A. L. Bakker, A. J. van Balkom, G. Dekker, W. J. Drijber, mevr. E. C. van Goor-Cleton, E. Heupers, P. Huijser, J. G- Kalden, J. Oostelaar, J. Rosing, J. A. Wolswijk en W. G. van Zadelhoff. FEESTAVOND S.B.C. De Soester Bromfiets Club heeft zater dagavond, in hotel Bos en Duin, feest gevierd in samenwerking met de Mo tor- en Autoclub Soest. De avond werd geopend door de heer M. Bergers, voorzitter van de S.B.C. Twee jaar geleden was er van de ver eniging weinig over, maar bij de her oprichting waren er 21 leden. Op het vorige jaarfeest waren het er 40 en nu 55, zodat het goed gaat De leiding van de feestavond was in handen van de heer A. G. Terhorst en hij kondigde het Zuid-Amerikaanse or kest Los Caballeros aan. De heer Bergers reikte de kampioens bekers voor de prestaties over 1958 uit aan H van Rouwendaal (249 punten) D. v. d. Broek (245 punten) en R. van Rouwendaal (239 punten). Drie leden van de M.A.C.S. en drie leden van de S.B.C. namen deel aan een quizz, die onder leiding van de heer Terhorst stond. De bromfietsers wonnen met 60 punten, de leden van de M.A.C.S. kregen 53 punten. Zes teams namen deel aan de biertap wedstrijd, die gewonnen werd door het echtpaar H. Grift. Bij het binnenkomen had iedere feest vierder de gelegenheid gekregen te ra den welke bekende radio- en televi- sie-artist deze avond zou optreden. Door 7 gelukkigen was Tom Manders geraden. Hij trad wel niet in levende lijve op, maar was op de televisie te zien. Onder deze 7 slimmerds, die be grepen hadden welke grap uitgehaald zou worden, werd een prijs verloot en C. v. d. Burg won. Voordat het dansen begon dankte de heer R. van Rouwendaal de heren Ber gers en Terhorst voor het organiseren en verzorgen van deze avond. P.V.O. JUBILEERT. Zaterdagavond krijgt men, de gelegen heid P.V.O. geluk te wensen met het 60-jarig bestaan. Dan wordt een con cert gegeven in de zaal van Eemland en daarna kan men het bestuur felici teren. Bij een jubileum horen geschen ken en velen, die met P.V.O. sympathi seren, hebben vorige week hun gave beschikbaar gesteld, zodat reeds 1500 gulden voor de jubilaresse bijeenge bracht is. Ais allen, die P.V.O. een goed hart toe dragen, willen bedenken, dat bloemen heel aardig zijn, maar dat met geld instrumenten gekocht kunnen worden, dan kan het voor P.V.O. een goed feest worden. FEESTAVOND TEMPO. De ren- en touristenvereniging „Tem po" heeft zaterdagavond, in de zaal van „Eemland" de jaarlijkse feestavond ge houden. De voorzitter, de heer J. Ger ritsen, verwelkomde de aanwezigen on der wie afgevaardigden van de zuster verenigingen en de erevoorzitter, de heer J. v. d. Broek. De voorzitter dank te allen, die ook in het afgelopen jaar hun krachten aan de vereniging gege ven hadden. Tempo is klein, maar de leden zijn enthousiast en zij zien niet tegen financiële offers op. Dank werd gebracht aan de heer Metzukat, die de vereniging 100.schonk. Tempo wil deze zomer een wedstrijd serie van 4 avonden organiseren en de voorzitter sprak de hoop uit, dat velen aan deze organisatie zullen medewer ken. Op 31 januari zal er in Baarn een cross verreden worden en op 7 februari wordt de zesdaagse in Antwerpen bezocht. Evenals het vorig jaar trad een ge zelschap op uit Boskoop, onder lei ding van de heer Nieuwensteeg en ook Wij, Soestenaren, mogen ons gelukkig prijzen, dat wij met onze gemeente niet onder dezelfde Gedeputeerde Sta ten vallen als de gemeente Oogstburg. Ik had tot nu toe nooit van Oogstburg gehoord, maar dit blijkt een gemeente in Zeeuws Vlaanderen te zijn. Deze gemeente krijgt van Gedeputeer de Staten geen toestemming om in een pas aangelegde straat, met splinternieu we huizen, straatverlichting aan te brengen. De padvinderij van Oogstburg zorgde er echter, via een collecte, voor, dat er met geleende petroleum en lam pen toch een soort straatverlichting kwam. Dit klinkt, in een tijd waarin millioenen voor minder urgente zaken worden uit gegeven, nogal belachelijk, maar intus sen zitten die Oogstburgers met die vreemde beslissing. In onze gemeente is het gelukkig iets beter. De nieuwe straten kregen een stads aandoend aantal lantaarns, maar voor de rest is de verlichting nog ta melijk droevig. Zo droevig, dat het vorige week kon gebeuren, dat in de vooravond, midden in ons dorp, een meisje werd aangerand. Zo'n schurk, die toch in het algemeen duistere en stille plekken pleegt uit te zoeken, oordeelde dus een laan, mid den in onze gemeente, duister genoeg. Wanneer we nog een. bewijs nodig heb ben, dat de verlichting in vele delen van ons dorp absoluut onvoldoende is, dan mag ik er misschien op wijzen, dat vele ouders hun kinderen na het invallen van de duisternis niet meer om een boodschap durven sturen. Voor onze politie, die bovendien nog lijdt aan onderbezetting, lijkt het mij onder deze (duistere) omstandigheden onmogelijk werken. Eigenlijk is het een wonder, dat onze gemeente niet door nog meer gespuis ais operatieterrein wordt uitverkoren. H. OEKMAN. ditmaal werd het een bijzonder aan trekkelijke avond met een uitstekend programma. The Maluka Showband speelde, Joop Koster zong, Nico van de Hondel speel de piano en samen met Jac. Nieuwen steeg liet hij de zaal meezingen bij de populaire melodieën, die ze op hun ac cordeon speelden. Rita Horne was een aantrekkelijke nieuwe medewerkster van het gezelschap en de twee dwazen P. v. d. Berg en Ben van Wingen wa ren bijzonder aardig in de vlotte sket ches. The Maluka Showband trad ook als cowboyband op en het succes, dat met een parodie op „The great Pretender" behaald werd, was bijzonder groot. Aan het slot van de avond dankte de voorzitter alle medewerkenden, waarna de Boskoopse artisten ook de dansmu ziek verzorgden. I TEMPO-SUCCESSEN IN MADE. Drie renners van Tempo hebben deel genomen aan de nationale cycle-cross, die georganiseerd werd door de vere niging „De Pedaalridders" in Made. Het parkoers was bijzonder zwaar en dit was juist wat Gerrit Ruttenberg nodig heeft. Hij zegevierde dan ook bij de amateurs met een halve minuut voorsprong op nummer twee, A van Wetten. Derde werd J. van Wetten en de Hilversummer W. Schaap nam de zevende plaats in. Bij de nieuwelingen nam Wout van 't Klooster direct de kop en hij stond deze niet meer af. Hij passeerde als eerste de eindstreep, maar werd ge diskwalificeerd omdat hij een derail- leur op zijn fiets had, wat volgens de juryleden verboden is. Het Tempo-be stuur heeft tegen deze beslissing pro test aangetekend, omdat het van me ning is, dat een derailleur wel verbo den is bij een wegwedstrijd maar niet bij een cycle cross. De protestcommissie van de K.N.W.U. zal hierin beslissen. Adri Doekemeijer reed zijn eerste of ficiële wedstrijd en hij bezette de eer volle zevende plaats. NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De afdeling Baarn-Soest van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt woensdagmiddag, in hotel Zeiler, een bijeenkomst met een shoW van eigengemaakte kleding en een tentoon stelling. Aanvang half drie.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1