ttittSZSïZ* begint'* «te SOEST. IN DE HOEK. MENINGEN VAN ONZE LEZERS. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. 37e JAARGANG No. VRIJDAG 23 JANUARI 195». Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. mTr,yE. nR„KKr,„ SMIT - SOESTDIJK - BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35. SOES TD IJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126158 Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 REUMATISCHE AANDOENINGEN. Voor de leden van de Ned. Vrouwen Electriciteitsvereniging, afdeling Eem- land, heeft mevr. dr E. Pereira d'Oli- veira uit Bussum een uiteenzetting ge geven over reumatische aandoeningen. Zij werd ingeleid door de presidente van de afdeling, mevr. H. J. van Vee- ren-Van Lohuizen. De medici weten niet wat onder reu matiek verstaan moet worden, hoewel het geen moderne ziekte is. De eerste beschrijving van de reuma dateert van 400 jaar v. Chr. en de Griekse arts Gallenus behandelde hierin de spit en de ischias. Omstreeks de geboorte van Christus nam men in de medische wereld aan, dat de reumatiek haar zetel in de her senen of in de neus- en keelholte had. Vandaaruit zouden stromen (reumen) de gewrichten beïnvloeden. Ook kwam men er achter, dat men bij reumatiek eigenlijk niet van een ziekte kan spre ken maar van een groep verschillende aandoeningen. Omstreeks 1600 heeft men de verschilende aandoeningen be schreven, die bij reuma thuishoren. Reumatiek laat de lichaamsorganen on gemoeid, maar tast het bindweefsel on der de huid aan. Een bijzonder ernstige aandoening is de akute gewrichtsreuma, die aan voed selvergiftiging doet denken wanneer men de symptomen bestudeert. Het is de ernstigste van de reumatische aan doeningen omdat zij het hart aantast. Gelukkig is men thans zover bij de be strijding van de reuma gevorderd, dat deze hartaandoening voorkomen kan worden. Pas in onze tijd is de reuma-studie uit gebouwd en met behulp van de micros coop is men met deze studie een stuk gevorderd. De cellen en de tussenstof van het bindweefsel zijn bij reumatiek aangedaan. Zij bevatten stoffen, die er niet thuishoren en die knobbels ver oorzaken. Lang heeft men gezocht naar de oorzaak van deze aandoenigen en er kwamen verschillende theorieën. Eén daarvan nam de zienswijze van 2000 jaar geleden als basis en zocht het in mond- en keelholte. Behandeling van de amandelen en trekken van tanden en kiezen hielp inderdaad bij individuele gevallen, maar velen zagen hun gebid sneuvelen zonder dat de reumatiek ge nezen werd. In die gevallen bleek de infectiebron niet in de mond te zitten en men zocht verder. In 1948 deed dr Hench in Amerika een ontdekking, die hem de nobelprijs be zorgde. Hij gaf reumapatienten, die ja renlang niet van bed geweest waren, mjecties met een hormoonpreparaat, dat afkomstig is van de bijnier en na enkele dagen konden ze lopen. Het pre paraat werd cortizone genoemd en de werking was inderdaad wonderbaarlijk. Bij stopzetten van de injecties was de patiënt echter in enkele dagen weer even hulpbehoevend als voorheen. Eén miligram cortizona kostte in die tijd ongeveer 1000 dollar, dus van toe passing in het groot kon geen sprake zijn. De vinding van dr Hench deed het ver band zien tussen de cortizone-werking in de bijnier en de reuma, al mag men niet generaliseren en klakkeloos aanne men, dat iedereen die reuma heeft, dit te wijten heeft aan onvoldoende corti- zone-vorming in de bijnier. Dat reuma in ons land een volksziekte is heeft de reumabestrijder dr van Breemen aangetoond en later versche nen statistieken wijzen het eveneens uit. Van de 20.000 ziekmeldingen, die in 1953 door een arts gespecificeerd werden, was IV/2 een gevolg van griep en 13,8 °/o van reumatiek. Het geld, dat aan deze ziekte besteed werd, ging voor 10 °/o naar grieppatienten en voor 20 °/o naar reumapatienten. Mevr. Pereira sprak over de voordelen van de kuurplaatsen, die propageren genezing van de reuma te kunnen bie den. De genezing, die men daar vindt is echter voor velen ook thuis te vin den, mits men rust wil nemen en de tijd om de aandoening te bestrijden. De gewrichtsreuma kan een gevolg zijn van een infectie, maar het kan ook een ouderdomsverschijnsel zijn. In het kraakbeen van de grote gewrichten tre den degeneraties van het kraakbeen op. Het kraken van het been, dat men hierbij wel waarneemt, heeft niets te betekenen. Pas als er sprake is van pijn en zwelling moet men een dokter raadplegen. Deze kan niets tegen de degeneratie van het kraakbeen doen, maar pijn en zwellingen kunnen ver dwijnen door massage, diathermie, röntgenbestraling en onbelast oefenen van de spieren die aangedaan zijn. Akute gewrichtsreumatiek bij kinderen laat na de eerste aanval geen enkel spoor achter, maar voorzichtigheid is nodig en een jarenlange behandeling met injecties of tabletten is zeer ge wenst omdat een tweede en derde aan val verwacht kunnen worden en deze zullen zonder deze injecties het hart aantasten. Als kinderen de puberteit teboven zijn, dan is 't gevaar geweken. In centra voor ernstige reuma-patien- ten en aparte afdelingen van zieken huizen bestrijdt men thans de reumati sche aandoeningen in groepsverband met veel succes en heel langzaam vordert de medische wereld in de strijd tegen deze vijand van ons volk. JAARVERGADERING KERKEBUURT. De buurtvereniging „Kerkebuurt" heeft dinsdagavond, in De Gouden Ploeg, de jaarvergadering gehouden en omdat andere jaren de belangstelling voor de ze bijeenkomsten te wensen overliet, had men de vergadering ditmaal gecom bineerd met een toneeluitvoering. Het resultaat was, dat meer dan 40 leden aanwezig waren. Zij werden verwel komd door de voorzitter, de heer H. v. d. Pol. Hij dankte de toneelgroep voor haar medewerking. Er werd bekend gemaakt, dat de jeugdgroep donderdag 5 februari voor het eerst zal optreden. In het najaar was getracht een jeugdaf deling op te richten en na het overwin nen van verschillende moeilijkheden was dit gelukt. De jonge spelers zul len over enkele weken hun debuut maken. Het bestuurslid, de heer A. Sta lenhoef werd bij akklamatie herkozen. Door het overlijden van de heer C. A. G. Goudriaan en het bedanken van mevr. Bouwens als bestuurslid waren er twee vakatures ontstaan. Het be stuur stelde mevr. Clarissen en de heer E. v. d. Baan jr als kandidaat. Zij wer den bij akklamatie gekozen. De tweede secretaris, de heer C. J. A. Tebbens, las de notulen en het jaar verslag. Hieruit bleek, dat de leden weinig animo tonen als er vergaderd moet worden om iets te organiseren. Het verslag van de speeltuincommissie werd gegeven door mevr. Clarissen Ook hier onvoldoende belangstelling bij de leden. Er waren afspraken gemaakt, dat de dames-leden om beurten toe zicht op de speeltuin zouden houden, maar verschillende dames verschenen niet als het hun beurt was om op de kinderen te letten borstelwerk, snoep en koekjes. Ook hier de gelegenheid iets anders te nemen dan voor het wegpakken j ligt, want het zou niet verstandig zijn dure koekjes klaar te leggen voor zelfbediening met de kans op blijven liggen en minder vers worden. Statistieken wijzen uit, dat 6 °/o van de levensmiddelenbedrijven in Neder land zelfbedieningszaken zijn en dat zij 16 °/o van de totale omzet hebben, dus de heer Vreman gaat met zijn tijd mee en geeft gevolg aan de uitgespro ken of stilzwijgende wens van het pu bliek, dat het prettig vindt zichzelf te helpen. Dat wil echter niet zeggen, dat hulp in de winkel ontbreekt en ook niet dat men de boodschappen, die men zelf uitzocht, niet kan laten thuisbezorgen, dus aan service is niet getornd. Men kan in de nieuw-ingerichte winkel rustig uitzoeken en kalm overdenken wat men wil. De prijzen staan overal op, dus niemand hoeft in de knel te komen met het huishoudgeld en nie mand hoeft te denken, dat er haast ge maakt moet worden met de keuze om dat er zoveel mensen staan te wachten als bij de gewone bediening wel eens voorkomt. Do eerste dag bleek al dat ook de kin- deren het bijzonder aantrekkelijk von den in een ZB.-winkel te kopen, al zal de grabbelton, die er terwille van de jeugd is, daar niet vreemd aan zijn. De heer Vreman is als eerste in Soest met een zelfbedieningswinkel begonnen en hij zal wel niet de laatste zijn. PLAATSVERVANGEND WETHOUDER In een van de laatste gemeenteraads vergaderingen is de vraag ter sprake gekomen of het niet mogelijk zou zijn een plaatsvervangende wethouder te benoemen om zo- cv prot. chr. fractie, die geen wethouder heeft, deel te doen hebben aan het dagelijks bestuur van de gemeente. De wet voorziet in de benoeming van een plaatsvervangend wethouder, maar deze heeft slechts medezeggingsschap als de wethouder, die hij vervangt, niet aan de beraadslaging van het college kan deelnemen. Een plaatsvervangend wethouder, die door ziekte of andere bij een raadsbesluit en daarna zonder nieuw raadsbesluit invallen voor een wethouder, die door ziekte of andere redenen zijn werk niet kan doen, of het raadsbesluit kan pas ter tafel ko men als zich een geval voordoet waar in een wethouder tijdelijk vervangen moet worden. Soest zal geen vaste plaatsvervangende wethouder krijgen, maar deze zal even tueel benoemd worden als dit nodig NEDERLAND ZWEMLAND MAAR NIET IN SOEST. De beste Nederlandse prestaties op sportgebied zijn nu al tientallen jaren te danken aan onze zwemsters en dat is begrijpelijk, want ons land is een wa ter- en zwemland bij uitnemendheid. Soest telt hierin echter nauwelijks mee, terwijl Zeist drie bloeiende verenigin gen heeft bezit Soest slechts de vere niging ,,De Duinkikkers". Eveneens bloeiend maar met 90 werkende leden is het nog geen V2 °/o van de Soester inwoners. Dat is heel weinig, zodat De Duinkik kers maandagavond een propaganda- avond in „Eltheto" organiseren in sa men werking met de Koninklijke Ne derlandse zwembond. Er zullen films gedraaid worden over de training van de Hongaarse en Nederlandse water- poloteams, over zwemtraining en de Olympische Springkampioenschappen. Nog enkele andere sportfilms staan op het programma. NA DE SNEEUWVAL Geachte redactie, Het is op zich zeker sympathiek, dat U het in uw dinsdageditie voor Ge meentewerken hebt opgenomen, maar uw argumenten - groot straatoppervlak en het kost zoveel - hebben de vorige week de massa er niet van kunnen overtuigen, dat het niet anders kan. Verder is de kwestie van begaanbare wegen een kwestie van algemeen be lang. In dit opzicht dwaalde U echter wel wat af, want u wekt de indruk, dat de klagers burgers zijn, die vooral „hun eigen straatje schoon willen pra ten". De vraag is ook nu m.i. nog, of het in derdaad niet beter kan, ondanks het grote straatoppervlak en de kosten. Het is tenslotte altijd het eenvoudigste om te zeggen het kan niet. Ik geloof b.v., dat men de vorige week bij Gemeentewerken te veel gegokt heeft op een snel opvolgende dooi en in die verwachting werd men bedrogen. Men wachtte in ieder geval te lang. Zelfs zaterdag j.1. waren b.v. zéér be langrijke straten als de Nieuwstraat en de Laanstraat - smal, geen trottoirs, veel verkeer o.a. de bus van Tensen - feitelijk onbegaanbaar. Het kost zoveel geld. Kom, een gemeen te, welke in staat is - uitzonderlijk in Nederland - een dure vuilfabriek te fi nancieren, maakt nu ook niet de indruk een bijzonder armlastige Gemeente te In de kascommissie werden mevr. Kop- mocht blijken wanneer een der wethou q£ d^e pekelcalculatie klopt weet :k Er zijn er, die het mij kwalijk hebben genomen, dat ik, bij gelegenheid van het verbod aan onze K.L.M., om meer dan één keer per week in Singapore te landen, een onvriendelijk hoekje aan onze Engelse vrienden besteedde. Publicaties als de mijne, aldus deze dorpsgenoten, doen, ook al is de Soester maar een plaatselijk blad, aan de Euro pese verhouding geen goed. Nu zie ik het zo, dat het verbod van Engeland voornamelijk voortvloeit uit de juist beter wordende, Europese ver houdingen, maar dat is een verhaal op zich. Gelukkig voor mij hebben in vrij wel ieder dag- en weekblad in ons land even of nog veel onvriendelijker stukken gestaan als het mijne, dus ik voel me niet alleen. Feitelijk zat mij nog veel meer in de pen over Engeland, maar omdat de Soester een nette krant is en ik dan met kwesties zou zijn ge komen waarvan U terecht had kunnen zeggen, dat die ons land niet raken, heb ik alleen Engelands houding tegen over onze K.L.M. aangeroerd. Overigens - en daar kunnen we enige genoegdoening uit putten - zijn er in Engeland zelf ook enige invloedrijke bladen geweest, die Engelands houding in deze zaak niet fair vonden en van een misselijke concurrentiedaad onder Regeringsauspiciën spraken. Er werd mij het verwijt gemaakt, dat ik in mijn boze woorden voornamelijk geleid werd door Engelands houding in onze trammelant met Indonesië. Ik geef toe, dat die affaire mij inder daad erg hoog zit. Hoe kan het ook anders. Maar ook zonder dit lijkt het mij toch niet te ver gezocht te zeggen, dat hetgeen Engeland onze K.L.M. aan doet, in hoge mate unfair is. Even un fair als, om het in Engelse terminolo gie te zeggen, iemand in de „sandwich nemen. Ik wil de Engelsen nog altijd graag als vrienden zien, maar dat houdt niet in, dat men zijn vrienden niet op een onbehoorlijke daad mag wijzen. Hoe er Nederlanders zijn, die mij willen vertellen, dat hetgeen Engeland onze K.L.M. aandoet als „een normale daad van zelfverdediging" moet worden ge zien, begrijp ik niet, maar dat zal wel aan mij liggen. H. OEKMAN- pen en de heren W. Bos en H. C. Val kenet gekozen. Mej. J. Roelofsen en de heren G. Ach terveld, G. v. d. Brink, A. Fugers, C. Hilhorst, B. v. d. Pol en Th. Roelofsen voerden hierna de komische muzikale één-acter „Eulalia" op en de sketches „De Vier vrijgezellen" en „De Baby". Mejuffrouw Roelofsen zong bekende melodieën en door het optreden van zangeres en toneelgroep werd het een aantrekkelijke jaarvergadering. SOEST HEEFT ZELFBEDIENING. Vijf en twintig jaar nadat de heer Vreman zijn eerste levensmiddelenzaak aan de Kerkstraat opende, heeft hij zijn tweede winkel - aan de Soesterbergse- straat - tot een zelfbedieningszaak in gericht en deze is gisteren geopend. Het is een nieuwtje voor Soest, dat vele huisvrouwen welkom is, want het was niet altijd een pretje lang te moe ten wachten als de winkel vol stond. Nu hoeft dat niet meer, want bij het ders zijn werk niet kan doen. VERKOPING. Ten overstaan van Notaris Römer is woensdagavond het perceel Middel wijkstraat 10 publiek verkocht. Het werd ingezet op 29,500,door W. Schimmel en afgemijnd door J. H. de Jong op 7 gulden, zodat deze koper werd voor 29.507, B.D.C.-IIANDBAL BLOEIT. Er is veel belangstelling voor de R.K. dameshandbalvereniging „B.D.C." In het afgelopen jaar heeft de vereni ging een eigen speelveld met akkomo- datie gekregen en als de winter voor bij is dan wordt het zaalhandbal weer verruild voor spelen op het terrein. Er zijn plannen tot een uitwisseling niet. Maar men behoeft nu ook weer niet alle straten te pekelen en dit pe kelen kunnen beperken tot de voor naamste straten en wegen. De minder belangrijke straten kunnen dan bewerkt worden met zand. Wat betreft de schadelijke werking van pekel op auto's, dat valt nog wel mede. Een verstandig automobilist grijpt de eerste de beste gelegenheid aan, om met een flinke waterstraal de onderzijde van zijn auto te reinigen. Te weinig auto's, feitelijk maar 2 voor Soest. Onze Gemeente telt meerdere zand- en grindrijders, die zeker gaar ne hun auto's willen verhuren. Dat doet Waterstaat ook. Neen, de massa verwacht bij een on verhoopte nieuwe sneeuwperiode toch wel wat meer van Gemeentewerken. met een Duitse handbalvereniging, Iedereen houdt uiteindelijk zijn botten maar deze zijn afhankelijk van de plan- 1 gaarne heel. nen, die de S.S.F. mocht hebben ten Ligt hier mogelijk een taak bij onze aanzien van een bezoek aan het bui- b.B. In het onderhavige probleem tenland of het ontvangen van sport- zit wel iets van Bescherming Burgerbe- vrienden uit het buitenland. binnenkomen pakt men een mandje en de tocht door de winkel kan beginnen. Zondag a.s. wordt er niet gespeeld volking. U dankend voor de plaatsruimte. ABONNEE, Naschrift. Met overleg is de voorraad gesorteerd,dit is een i£'tpSe?fi V<die zodat het geen onoverzichtelijk kris en het geven van weBwii, zai maken kras door de artikelen is. Het begint van het handbal. Deze Dat wij het in het artikeltje „Na de met broodbeleg, jam, suiker en aanver- j m P g Sn£euwval, in ons vorig nummer heb- wante artikelen en dan de grutters- cursus w bb opgenomen voor Gemeentewerken waren. Veel aandacht is besteed aan de school. Aanvang halt drie. oen ups dieetafdeling voor de dames, die voi- Daar ^bSlen is er contact opgeno-1 Gemeentebesturen en gemeentelijke gens het recept van Hauser slank wil- ^^andb afdeling diensten zijn lichamen, die moeilijk op len blijven en lang willen leven. Soe- M handbalbond Iingezonden stukken ingaan, pen, bhkgroenten, vleesconserven, vis- Utrech v n Wjj vroegen daarom inllchtmgen aan de conserven en dan de vleeswaren en de Er ij n d word dat m betreffende dienst en het door ons bediening maar dat wil helemaal niet Op 2 februari za Dg doQr Qns genoemde aantallen en Z"Z„ 0. verschillende p.enn.» .e, betog» „eren „oh me. ten op sap, luxe dozen bonbons, zeep,sprake zullen komen. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meentesecretarie van Soest ter inzage zijn gelegd verzoeken met bijlagen van a. A. Tammer, Postweg 4, Soesterberg. om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een garagebedrijf op/in het per ceel postweg 4, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie E, nr. 2235 b. G. Tammer, Postweg 23, Soesterberg, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houdeD van een garagebedrijf, op/in het perceel Postweg 23, kadastraal bekend gemeen te Soest, sectie E, nr. 2625 c. N.V. Purfina Nederland, Bezuiden- houtseweg 74, 's Gravenhage, om ver gunning tot het uitbreiden en wijzigen van een benzinepompistallatie door het bijplaatsen van een ondergronds reser voir met een inhoud van 6.000 liier alsmede een elektrische aftapinrichting, welke zal worden gemonteerd op de plaats van de te verwijderen lucht- mantel, op/in het perceel Koninginne- laan 4, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr 6810 (oud H. 4492) d. P. Bakkum, Sloterweg 80a, Badhoe vedorp, om vergunning tot het oprich ten, in werking brengen en in wer king houden van een stomerij en ver verij. op/in het perceel Koninginnelaan 42, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 6835. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunningen in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 10 febr. a.s., des voorm.iddags te resp. 11, 11.15, 10.30 en 10.45 uur, in het gemeente huis openbare zittingen worden gehou den, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kun nen worden ingebracht. Soest, 23 januari 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1