li DAUPHÏNE Dürger Soester bevolking en woningnood nemen toe. Garage Stam FOTO MARCHAL HAARMODE „ANIMATO" UITVOERING Nieuwjaarsrede van de Burgemeester. Voorstel £750.— autovergoeding voor politiechef na lange discussie opnieuw aangehouden. De heer J. K. de Bruin (V.V.D.) laakt financiële dictatuur van de overheid. 1 N.V. Wasserij „GELRIA" Vati &Lleti voor Stipt op tijd geen zoekraken, kraakhelder, en... helemaal niet duur! ROUW- en TROU Wkleding BAARN, TEL. 2783 TWEEDE BLAD DE ACCORDEONVERENIGING „ANIMATO"; een Cabaretgezelschap en The Windy City Jazz Band, KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIROOP Eerste gemeenteraadsvergadering in 1959. In een voltallige gemeenteraadsverga dering heeft de voorzitter van de raad, burgemeester mr S. P. baron Bentinck, een overzicht gegeven over het afge lopen jaar, waarbij hij ondermeer me dedeelde, dat de bevolking van Soest opnieuw toegenomen is en dat we met het oplossen van de woningnood in 1958 wat verder achterop geraakt zijn. Het aantal woningzoekenden is met 50 vermeerderd. Lang is gediscussieerd over het al of niet toekennen van 750,per jaar aan de korpschef van de Soester politie voor het gebruik van een eigen auto maar weer is men het niet eens gewor den. Na de stemming is het voorstel opnieuw aangehouden. Nadat de voorzitter de vergadering met gebed geopend had sprak hij -de volgende rede uit Dames en Heren, Onze eerste vergadering in 1959 wil verven, persen, -sfoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum - Longestraat 99 - fel. 8889 ik beginnen met de hoop uit te spreken, dat dit jaar U veel goeds zal brengen en, u in de gelegenheid zal stellen in vruchtdragende arbeid voor onze ge meente werkzaam te mogen zijn. Mogen wij allen met toewijding in een goede sfeer samenwerken. Ongetwijfeld zal in het thans aange vangen jaar uw aandacht vele malen voor gemeentezaken gevraagd worden. Door de ontwikkeling, die onze gemeen te doormaakt veranderen de problemen naar quantiteit en qualiteit. Dit vereist een zich telkens opnieuw orieënteren, een zich voortdurend af vragen wat het uiteindelijk resultaat zal zijn van het werken in een bepaal de richting. Bij het wijzigen van inzich ten of bij een wijziging van de omstan digheden zal opnieuw de koers bepaald moeten worden. Dit alles vereist studie en een open oog voor de ontwikkeling waarin we zijn betrokken. Het is daarbij te hopen, dat het ons financieel mogelijk zal zijn om die besluiten te nemen, die wij in het belang van de gemeente noodzakelijk achten. In ieder geval moeten wij er met alle kracht naar streven om het te bereiken. Na het afsluiten van een jaar is het m.i. nuttig om vast te stellen wat het Renault Dauphine v.a. 5745, Vraagt inlichtingen en proefrit bij NIEUWERHOEKPLEIN 1 SOESTDIJK TELEF. 2850 ons gebracht heeft, wat daarin tot stand gebracht is en wat moest blijven lig gen. Daarom geef ik u thans enige ge gevens over 1958. In 1958 vonden 565 (552 in 1957) ge boorten plaats en overleden 244 (233) personen, derhalve een geboorteover schot opleverende van 321 (319). Er vestigden zich 2368 (2422) personen, terwijl er 2200 (2184) vertrokken, der halve een vestigingsoverschot opleve rende van 168 (238). Als resultaat van een en ander ver meerderde de bevolking met 489 (557) zielen van 26.586 tot 27.075. Te Soesterberg vermeerderde de bevol king met 218 (342) zielen van 4.537 tot 4.755. In totaal werden 180 (181) huwelijken voltrokken. Het aantal verhuizingen binnen de gemeente, zowel van gezinnen als van alleenstaande personen, bedroeg 657 (663). 29 (105) door de gemeente gebouwde woningen kwamen gereed en 45 (145) andere. Een totale vermeerdering op leverende van slechts 74 (250). Na af trek van de in 1957 voor militairen ge bouwde woningen kwamen er in totaal in de jaren 1957 en 1958 slechts 72 ge meentewoningen gereed. Dit door kapi taalgebrek veroorzaakte lage aantal staat in geen enkele verhouding tot de vreselijke woningnood. 1 (8) woning werd onbewoonbaar ver klaard, 6 (6) onbewoonbaar verklaarde woningen werden ontruimd en 2 (3) werden gesloopt. In 1958 werden voor Soest 428 (449) vestigingsvergunningen uitgereikt, en wel 228 (204) aan personen ter plaatse, 83 (141) aan personen van elders door koop, waarvan er 11 (17) een ruil tot stand brachten 24 (31) aan personen van elders door ruil en 81 (73) aan per sonen van elders zonder ruil. Bovendien Werden 10 woningen als vervangende voorkeurswoningen door rijksambtenaren betrokken en 2 gemeu bileerde panden door personeel van de U.S. air-forces. Uit de genoemde cijfers blijkt dat 273 plaatselijke gevallen direct of indirect tot oplossing zijn gebracht. Voor Soesterberg werden 87 (120) ves- Een woord van dank, behalve voor de zo juist genoemde autoriteiten, mag hier ook wel gesproken worden voor de prettige en tegemoetkomende wijze, waarop zij, die met de dagelijkse zorg voor de zaal belast zijn, de verenigin gen tegemoet treden. Voor hen toch be tekent dit een aanmerkelijke verzwa ring hunner dagelijkse werkzaamheden. De verbouwing van de garage van de brandweer te Soesterberg kwam dit jaar gereed. De brandweer beschikt daar thans over een behoorlijk onder dak voor autospuit en nevelspuit en over een theorielokaal met toebehoren. Verwacht mag worden, dat een behoor lijke onderbrenging van het brandweer- vakman vóór Uw kleding Nederhor,»» den Berg - W. .Bornhijm -'ofënweg 13 - fel. 07945-545 Bussum - Melkweg 11 - fel. 9705 tigingsvergunningen uitgereikt en wel 45 (86) aan personen van elders en 42 (34) aan inwoners. De 45 vergunningen voor personen van elders omvatten de volgende catego rieën 22 (67) vergunningen voor per soneel van het ministerie van oorlog, 3 (2) vergunningen aan burgers, 11 (12) vergunningen door woningruil en 9 (5) vergunningen tengevolge van koop. Het aantal woningzoekende gezinnen bedroeg per 1 januari van dit jaar 1372 (1391). Deze gezinnen zijn te ver delen in de volgende groepen a. zelfstandig wonenden, waarvoor ver huizing gewenst is wegens te kleine of te slechte woonruimte, of op medisch advies 215 (92) gezinnen te Soest, 19 (15) te Soesterberg, totaal 234 (107). STOOmwaSSE Stuur Uw was naar Gelria. Onder voortdurende controle van het Wasserij-Instituut T.N.O. Maandag halen - Donderdag thuis. EDE Telefoon 08380-8050. materiaal te Soest dit jaar haar be slag zal krijgen. Het einde van het jaar 1958 betekende voor de heer Tammer te Soesterberg ook 't einde van zijn commandantschap van de Vrijwillige Brandweer, na een eervolle en lange loopbaan bij de brandweer. Het gemeentebestuur kende hem uit dien hoofde de zilveren ere medaille van de gemeente toe. In totaal hadden er te Soest 35 (43) branden plaats en te Soesterberg 10 (16). Hiervan waren er te Soest 7 (5) en te Soesterberg 3 (2) schoorsteen branden, te Soest 6 (9) en te Soester berg 3 (8) bos- en heidebranden. Te Soest moesten 4 uitslaande branden ge blust worden, te Soesterberg geen. Door de overname door de gemeente per 1 april 1958 van de bijzondere kleu terschool aan de Duinweg ontstond de tweede openbare kleuterschool. Aan gebouw en terrein zal nog het no dige geld besteed moeten worden. Door de uitbreiding van de bevolking te Soesterberg geraakte de drie lagere scholen aldaar in grote moeilijkheden. Gelukkig kon in 1958 met de bouw van een nieuwe christelijke school en rooms katholieke school begonnen wor den. Het is te verwachten, dat in 1959 BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 SOEST b. onhoudbare samenwoningen189 (166) gezinnen te Soest, 40 (53) te Soes terberg, totaal 229 (210). c. zij, die zich in verband met hun werk ter plaatse wensen te vestigente Soest 91 (162) en te Soesterberg 487 (477), totaal 568 (639). d. Zij, die wensen te huwen of ge huwd zijnde nog apart wonen 251 (260) te Soest en 28 (29) te Soesterberg, totaal 279 (289). e. niet tot een der vorige categorieën behorend 52 te Soest en geen te Soes terberg. Ondanks een afneming van het aantal van elders komende woningzoekenden met rond 70 is het totaal aantal wo ningzoekenden slechts met rond 20 ver minderd. Dat wil zeggen, dat het aan tal alhier wonende woningzoekenden met 50 is vermeerderd en dat de plaat selijke woningnood in 1958, evenals in 1957, verder is toegenomen. Gezien te gen de achtergrond van de cijfers be treffende gereed gekomen woningen was dit te verwachten. In 1958 konden twee belangrijke wer ken in bedrijf worden gesteld de riool waterzuiveringsinstallatie te Soester berg en, samen met de gemeente Baarn, 't composteringsbedrijf aan de Maatweg. Daarnaast werd een begin gemaakt met de rioolzuiveringsinstallatie te Soest. Thans zal de uitbreiding van de riolering met kracht aangepakt moeten worden teneinde zoveel mogelijk ge bruik te kunnen maken van de zuive ringsinstallatie en zo spoedig mogelijk een einde te maken aan de onhoudbare toestand op dit stuk. Getracht zal worden te Soesterberg een begin te maken met de aanleg van het dorpsplein door de bouw van een politiebureau, hulpsecretarie en post kantoor. Voor een dorpshuis blijft daar nog steeds een plaats gereserveerd. Dank zij de medewerking van de minis ter van oorlog en de garnizoenscomman dant kan sinds april van het afgelo pen jaar door Soester verenigingen ge bruik gemaakt worden van de garni- zoens-ontspanningszaal. Het feit, dat dit in 1858 reeds 14 maal geschiedde, toont aan, dat hierdoor in een grote behoefte voorzien wordt. de uitbreiding van de openbare school en de nieuwbouw van een openbare kleuterschool en een r.k. kleuterschool tot stand zal kunnen komen. In 1958 vonden in Soest 165 (160) aan rijdingen plaats, in Soesterberg 71 (80), totaal derhalve 236 in 1957 totaal 240 en in 1956 totaal 291. De reeds een jaar geleden uitgesproken verwachting, dat de invoering van de maximum snelheid een verlaging van het aan tal aanrijdingen zou veroorzaken, is Wasserij inentingsboekje ingevoerd, waardoor centrale registratie van alle gegevens omtrent inenting wordt bereikt. De tweede ronde van het massascherm- beeldonderzoek van de bevolking te gen tuberculose is zeer bevredigend verlopen. Verhoudingsgewijs heeft een zeer groot gedeelte van de bevolking op vrijwillige wijze medewerking ver leend. 57 (56) inwoners werden op 1 januari 1959 voor gehele of gedeeltelijke reke ning van de gemeente verpleegt in psychiatrische inrichtingen, terwijl slechts in 1 (2) geval een bijdrage moest worden betaald in de kosten van ver pleging van t.b.c.-patienten. Op de tJir adres voor hél huren run OOK GRIJZE BOEDEN EN VESTEN streekwerkplaats te Amersfoort zijn momenteel 57 minder validen tewerk gesteld, terwijl aan z.g.n. thuiswerkers arbeid is verschaft. De uitgaven van maatschappelijk hulp betoon worden ongunstig beïnvloed door de sterk gestegen kosten van uitbesteding van maatschappelijk on- geschikten, bejaarden en chronische zieken. Met de gemeente Amerfoort kwam een regeling tot stand krachtens welke het woonwagenkamp van Amersfoort ook geldt als woonwagenkamp voor Soest. Tengevolge hiervan kon het Soester woonwagenkamp met ingang van 1 ja nuari 1959 opgeheven worden. Onder leiding van het plaatselijk hoofd bescherming bevolking, de heer Van Leeuwen, werd voortgegaan met de in structie en de organisatie van de leden van de B.B. Het is aan de onvermoei bare activiteit van hem en van zijn medewerkers te danken, dat de paraat heid van de B.B. dit jaar verder kon worden opgevoerd. Dankbaar wil ik hier vermelden de steun die ontvangen wordt van velen, die beseffen, dat de B,B. een zaak is die ons allen aangaat. Helaas zijn er ook nog velen, die hun verantwoordelijkheid in deze trachten te ontgaan. In enige gemeenten is thans de noodwachtplicht ingevoerd. Ik hoop, dat dat hier nooit nodig zal worden, want het is toch altijd een bewijs van een groot gebrek aan solidariteit. Moge ik dan eindigen met de wens, dat 1959 voor onze gemeente een voorspoe dige ontwikkeling te zien zal geven en dat wij in vrede aan deze taken zullen VAN „DE SOESTER COURANT". VAN VRIJDAG 23 JANUARI 1959. De heer BROUWER (V.V.D.) mist bij de ingekomen stukken het advies van de A.N.W.B. inzake de gewenste voor zieningen in de gevaarlijke bocht bij Zonnegloren. De VOORZITTER deelt mee, dat dit ad vies bij de volgende raadsvergadering in behandeling zal komen. De A.N.W.B. is van mening, dat de bocht gevaarlijk is omdat de weg daar zo goed en zo mooi is. Men verwacht daar geen las tige bocht. Er wordt geadviseerd bor den aan te brengen, die de ligging van de bocht aangeven en het college voelt hiervoor. Ook het doortrekken van de witte paaltjes, die de weg markeren, lijkt het college gewenst en het plan bestaat de bocht nog extra aan te geven met een zigzag-streep. De A.N.W.B. heeft gedacht aan het aanbrengen van kattenogen in de weg en het plaatsen van een bord met een snelheidsaanduiding van 35 km als veilige snelheid, maar het college acht zo'n bord geen aanwinst omdat het niet nodig is zo langzaam door deze bocht te rijden. Het advies van de A.N.W.B. om enkele bomen te kappen zal niet opgevolgd worden, want deze bomen beschermen voetgangers. Voordat voorzieningen ge troffen worden om deze bocht te be- SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3999 dus bewaarheid. Het aantal doden ten gevolge van aanrijdingen was echter groter 12 tegen 8 in het jaar tevoren. Het aantal door de politie opgemaakte processen-verbaal wegens overtredingen bedroeg 2476 (2111) en wegens misdrij ven 202 (183). Overeenkomstig de verwachtingen is de situatie van de arbeidsmarkt in de gemeente Soest nog steeds gunstig. Het aantal ingeschreven werklozen bleef onder het landsgemiddelde ter wijl de meesten erin slaagden binnen redelijke termijn passende arbeid te vinden. Er was dan ook geen aanleiding aan te dringen op opening van de objecten, die voorkomen op de lijst van civiel technische werken. Op deze lijst staan momenteel nog 2 gedeelten van het rioleringsplan, terwijl het object „ver betering van het natuurbad" is aange vraagd. Een dezer dagen zal het bestuur van de stichting bejaardenzorg worden geïn stalleerd. In de loop van het aange vangen jaar zullen u voorstellen berei ken tot gedeeltelijke oplossing van het probleem van de huisvesting van be jaarden. Het rapport omtrent de in de huidige woningvoorraad aanwezige bad- en wasgelegenheden heeft ons een inzicht gegeven in de bestaande situatie, die allerminst onbevredigend kan worden genoemd. Nagegaan wordt op welke wijze de hy giëne kan worden opgevoerd. Met ingang van 1 februari wordt een mogen arbeiden. Hierna kwam de agenda in behandeling. 1. Vaststelling van de notulen van de raadsvergaderingen d.d. 19 november en 17 december 1958. Ongewijzigd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. a. Controlerapporten van het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. geeft op ZATERDAG 31 JANUARI 1959 (verjaardag H.K.H. Prinses Beatrix), in de grote zaal van Restaurant „Eem- land" haar jaarlijkse Medewerking verlenen welke na afloop het Oranjebal verzorgt. Aanvang 20 uur. Zaal open 19.30 uur. Ingang Korte Brinkweg. Entree 1,50. Voorverkoop kaarten Muziekhandel „De Gouden Snaar", Steenhoffstraat 15 en de bestuursleden B. J. v. d. Linden, Soesterbergsestraat 49 E. A. Radema ker, Middelwijkstraat 79 M. v. d. Broek, Van Lenneplaan 71 en de leden. Indien nog beschikbaar 's avonds ver koop kaarten aan de zaal. veiligen zal overleg gepleegd worden met Provinciale Staten. 3. Voorstel tot het verlenen van ont heffingen van de hinderwetverordening. Comform besloten. 4. Voorstel tot het benoemen van een hoofdleidster aan de openbare kleu terschool aan de Nachtegaalweg. Mej. Haarsma wordt met algemene stemmen (21) gekozen. 5. Voorstel tot het verlenen van mede werking ingevolge art, 72 der Lager- onderwijswet 1920 tot a. het beschikbaarstellen van gelden voor de aanschaffing van leermiddelen, t.b.v. de chr. u.l.o.-school; Comform besloten. b. het aanbrengen van een luchtaanja- ger t.b.v. de centrale verwarming in de Engendaalschool. Conform besloten. 6. Voorstel tot beschikbaarstelling van een krediet voor de openbare school b. Aanbieding overeenkomstig artikel 22 van de „Gemeenschappelijke Rege ling met .betrekking tot de Bescherming Bevolking in de Kring U IV" van de le wijziging van de begroting 1959 met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. c. Verzoek van A. de Greef, Birkstraat 96, alhier, om in de toekomst gemeente grond te mogen pachten, met voorstel dit verzoek in handen te stellen van burgemeester en wethouders om pre advies. Conform besloten. d. Nota van burgemeester en wethou ders inzake de betekenis der functie van waarnemend wethouder met voor stel dit voor kennisgeving aan te ne men. Conform besloten. te Soesterberg (noodlokaal). Comform besloten. 7. Voorstel tot het verlenen van eer vol ontslag aan H. Bolland als hoofd van de openbare school voor g.l.o. in de Kerkebuurt. Conform besloten 8. Voorstel tot het verlenen van een aanvulllend krediet voor de aanleg van twee sportvelden en een oefengelegen heid aan de Bosstraat. Comform besloten. 9. Voorstel tot het doen slopen van de villa „Colenso", gelegen aan de Vre dehofstraat. Conform besloten. De heer DE BRUIN (V.V.D.) merkt hierbij op, dat blijkbaar al met de af braak begonnen is voor het besluit tot afbraak door het gemeentebestuur genomen is. De VOORZITTER antwoordt, dat men Vervolg pagina 2 van dit blad, kolom 1.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5