P*V.O* vierde 60-jarig bestaan* -- SOEST. IN DE HOEK. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. DINSDAG 27 JANUARI 1959. 37e JAARGANG No. 7. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDUK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Een mars. ter ere van de jubilarissen werd gevolgd door een toespraak van wethouder De Haan, die de burgemees ter verontschuldigde. Hij betreurde het met lege handen te moeten komen, maar P.V.O. had het geschenk voor het jubileum al in 1957 gekregen, toen er een nieuwe bas nodig was voor de con certen, die in het Duitse Soest werden gegeven. Het gemeentebestuur stelt het op hoge prijs, dat P.V.O. steeds voor muziek zorgt bij officiële en feestelijke gebeur tenissen. Ook de bevolking is hiermee ingenomen en het is te wensen, dat jonge mensen zich 'als lid van P.V.O. opgeven. De wethouder sprak de wens uit, dat P.V.O. nog vele jaren muziek in onze gemeente zal maken. De heer Paerel dankte voor de vriende lijke woorden en de medewerking die P.V.O. altijd van het gemeentebesuur mag ondervinden. De heer Stins wenste geluk namens het hoofdbestuur van de Algemene Unie van Harmoniecorpsen. P.V.O. heeft ups en downs gekend, maar onder de uitstekende leiding van de heer Larsen is heel wat gepresteerd. De heer Stins wenste de vereniging nog vele jaren toe, maar dan met een bezetting van 40 muzikanten. Onder leiding van tambour-maitre H. ten Hoedt trad het tamboerscorps op. Eerst een openingsmars en daarna een krachtige mars, opgedragen aan het be stuur en leden van P.V.O. ter gelegen heid van het 60-jarig bestaan. Deze mars is door de heer Ten Hoedt samen gesteld. Velen maakten hierna gebruik van de gelegenheid P.V.O. te feliciteren. Op het toneel zat het bestuur, bestaande uit de heren J. Paerel, W. J. Lagemaat, A. van Schalkwijk, S. F. Besselsen, F. Heesbeen en B. Lagemaat. Onder hen, die gelukwensen aanboden, bevonden zich luitenant-generaal Fo- BEGRAVEN OF CREMEREN. Het is met de crematie een probleem en de heer L. Leffring, lid van het hoofdbestuur van de Nederlandse Vere niging voor Crematie A.V.V.L., heeft hierover gesproken in een openbare bijeenkomst in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond. Dit probleem wordt gevormd door het feit, dat in ons land begraven en cre meren niet op één lijn gesteld worden, zoals b.v. in Engeland en de Scandina vische landen. In ons land is dit anders. Het is ka tholieken verboden zich te laten cre meren en ook van prot. chr. zijde is men geen voorstander van deze vorm van dodenbezorging. Hierdoor onder vindt de vereniging weinig medewer king van regeringszijde en wordt deze vorm van het bewijzen van de laatste eer als stiefkind behandeld. Sinds de. oudheid worden de stoffelijke resten van overledenen begraven of ver brand, maar in Europa werd de cre matie door het teraardebestellen ver drongen. Ruim honderd jaar geleden pleitte de Duitser Jacob Grimm voor crematie en in 1874 werd er in Duits land een crematoriumvereniging ge sticht. Crematie wordt in ons land sinds 1914 toegepast en de vereniging voor cre matie A.V.V.L. werd in 1919 opgericht. In 1920 vonden er 177 crematies plaats en in 1957 2600. Aanvankelijk was er alleen een Crematorium te Driehuis- Westerveld, nu is er ook één in Die ren en binenkort wil men een derde crematorium openen in het noorden van het land. In Amerika zijn 212 crematoria, in En geland 103, in West-Duitsland 61 en in Zweden 40. In Nieuw-Zeeland, Engeland en Dene marken wordt een kwart van het aan tal overledenen gecremeerd en in ons land 3.1 Wanneer men de godsdienstige zijde Een hoekje van het interieur van de zelfbedieningszaak van de fa. Vreman. Foto „Astra", Soesterbergsestraat 24. Zaterdagavond heeft P.V.O., in Eem- land, het 60-jarig bestaan gevierd met een kort concert, een huldiging van vier leden en het in onvangst nemen van felicitaties en enveloppes met geld. Voorzitter J. Paerel sprak het wel komstwoord, in het bijzonder tot de leden van de gemeenteraad, de advies commissie, het erecomité, de ereleden, vertegenwoordigers van de bond en af gevaardigden van verenigingen. P.V.O. bestaat 60 jaar en dat is een bijzondere gebeurtenis in Soest. De vereniging heeft eens 40 leden ge had maar nu zijn het er nog maar 26. Soest heeft zonder Soesterberg meer dan 20.000 inwoners dus 26 leden is wel heel weinig, vooral wanneer men be denkt, dat Baarn drie muziekcorpsen heeft. Het 60-jarige P.V.O. zou eigenlijk 60 leden moeten hebben. Oude leden gaan heen of kunnen niet meer hun mede werking verlenen aan de marsen en de jeugd zal dus voor aanvulling moeten zorgen. Wil Soest een muziekcorps blijven houden, dan zal er naar ge streefd moeten worden voldoende re serve in de vorm van leerlingen te krijgen. De heer Paerel prees het werk van de dirigent, de heer M. Larsen, die met een klein corps nog zoveel bereiken kan. Het corps moet echter weer gro ter worden en de heer Paerel deed een beroep op de jongeren in de zaal en wekte hen op zich aan te melden bij P.V.O. Het concert begon met de pittige mars Blaze away van Holzmann, gevolgd door de ouverture „Leichte Cavalerie" van Frans von Suppé, die de heren Vos en Herny alle kansen bood hun pistons te laten horen. „Valse Printanière" van Montagne en een fantasie van Mellema over melo dieën uit „Die lustige Witwe" van Franz Lehar. „Trombones to the Fore" met de heer W. J. Lagemaat als trombone-solist en op voortreffelijke wijze werd het bij zonder moeilijke „New Orleans", een ouverture voor harmonie-orkest, van Meindert Boekei uitgevoerd. Plet concert werd besloten met de mars „Sous L'Aigle Doublé" van J. F. Wag- ner. De heren S. F. Besselsen, J. A. Staal, Lagemaat sr en Knoppers werden voor het voetlicht geroepen en de voorzitter sprak hen toe. Het vorig jaar ontving de heer Horns- veld de gouden harp als onderschei dingsteken, omdat hij meer dan 50 jaar lid van P.V.O. was en nu waren de heren Besselsen, Staal en Lagemaat aan de beurt. De heer Besselsen heeft vele functies bij het corps bekleed. Voorzitter, be stuurslid, alt-saxofonist, slagwerker en marsleider, maar ook kachelaanmaker voor het begin van de repetities. Hij heeft zich altijd voor 100 gegeven en de heer Paerel sprak de wens uit, dat de heer Besselsen nog vele jaren lid van de vereniging zal blijven. Ook de heer Staal is bestuurslid ge weest. Van een heel klein instrument bracht hij het in de vereniging tot de grote bas. Ook de heer Staal ontving de gouden harp en hij zei in zijn dank woord dat hij met goede moed aan de volgende 50 jaar gaat beginnen. De heer B. Lagemaat is 35 jaar secre taris van P.V.O. geweest. Thans is hij nog bestuurslid en zijn zoon volgde hem als secretaris op. Hij leidde leerlingen op en is evenals de heren Besselsen en Staal meer dan 50 jaar lid. Ook de heer Lagemaat kreeg de gouden harp opgespeld. De heer Knoppers is ruim 25 jaar lid en hij kreeg de zilveren harp. De heer Besselsen sprak in zijn dank woord over het genoegen, dat hem het lidmaatschap van P.V.O. altijd bezorgd had. Daarnaast had hij echter nooit vergeten, dat hij in dienst van de ver eniging was en dat de een in de ver eniging de ander hoort te dienen. Om behoorlijk muziek te maken is het nodig thuis te oefenen en iedere week samen te repeteren. Door de jeugd wordt dit nog wel eens vergeten. Men maakt muziek voor zijn eigen plezier, maar daarnaast kan men als lid van P.V.O. anderen van deze muziek laten genieten. De heer Besselsen wekte de leden op trouw aan de vereniging te zijn. quin de Grave, als vertegenwoordiger I van de commandant van Soesterberg, wethouder De Haan en de raadsleden J. v. d. Arend, J. K. de Bruin en P. R. van Roomen, afgevaardigden van de V.V.V., de corpschef van de Soester politie en leden van de raad van ad vies en het erecomité, de heer Groe nendijk namens de Soester Sport Fe deratie, de heer Scholtmeijer namens S.P.S.V. en de heren Hoege Dijkhoff en Kruijff namens de Soester Fabri kantenkring. Ook zij boden een enve loppe met inhoud aan en in zijn dank woord verzocht de heer Paerel de me dewerking van de fabrikanten voor de in standhouding van het korps. Als van iedere fabriek twee mensen lid worden, dan zal P.V.O. een groot harmonie-or kest worden. Er waren afgevaardigden van de Bilt- se Harmonie, van Apollo, van de Olym- pia-drumband, van Concordia uit Baarn, van de toneelvereniging „Ons Genoegen" en verder vele particulieren. Onder hen de drie ereleden C. v. d. Broek, oud-penningmeesterD. v. d. Broek, oprichter en B. de Rooij. Tenslotte dankte de heer Paerel allen die belangstelling getoond hadden en met hun giften de vereniging gesteund hadden. buiten beschouwing laat, dan zijn er vele faktoren, die voor crematie pleiten. In de eerste plaats is daar de hygië nische kant. De meeste begraafplaatsen zijn uitstekend ingericht, maar in de polderstreken en laagveengebieden laat dit nog wel eens iets te wensen over. Dan is er de economische kant. Meer dan 4000 ha is in ons dichtbevolkte land bestemd voor begraafplaatsen en dit zal steeds meer worden naarmate de bevolking toeneemt. In de grote steden vormt het begraafplaatsen-vraag stuk een probleem van groot belang. Er zijn wel eens mensen, die wijzen op de onmogelijkheid een misdaad aan te tonen als een dode gecremeerd is, maar de praktijk heeft uitgewezen, dat juist cremeren de kans vergroot om een misdaad te ontdekken. Bij over lijden wordt de doodsoorzaak meestal door de huisarts vastgesteld en daarmee is de kous af. Wordt een stof felijk overschot gecremeerd, dan vindt een tweede onderzoek plaats door een arts, die de overledene niet gekend heeft. Het is dan ook nog nooit voor gekomen dat de justitie een crematie betreurde. Is crematie uit godsdienstig oogpunt wel geoorloofd Is zij niet on-christe- lijk of anti-christelijk? Men kan hier over twisten, maar in de Bijbel is geen uitspraak te vinden, die het cremeren verbiedt of afraadt. Het is echter sinds vele eeuwen de gewoonte dat christe nen hun doden begraven en daardoor heeft de gedachte bij velen postgevat, dat cremeren onchristelijk zou zijn. Volgens de huidige wet is crematie slechts mogelijk als de overledene (ouder dan 18 jaar) daartoe de wens te kennen gegeven heeft in een eigen handig geschreven verklaring volgens de bepalingen van het burgelijk wet boek of in een testament. Volgens de nieuwe bepalingen zal cre matie ook mogelijk zijn als de kanton rechter, op grond van een ingesteld on derzoek, verklaart, dat hij bewezen acht. dat de overledene de wens te ken nen gegeven heeft tot crematie. Het gevoel speelt bij crematie en be graven een grote rol. Velen vinden het snelle proces in de oven stuitend, ruw en getuigend van weinig eerbied voor de overledene. Daarbij dient men ech ter te bedenken, dat niet de nabestaan den maar de overledene zelf tot cre matie heeft besloten. Wanneer men het proces in de oven stuitend vindt, dan dient men te weten hoe het zich voltrekt. Het stoffelijk overschot komt niet met brandstof in aanraking, maar wordt tot as door hete lucht. De oven is voor de invoering van het stoffelijk overschot op een temperatuur van 1000 graden C. gebracht. Na het proces kan de as worden verstrooid of in de urnengale rij of -tuin geplaatst worden. Het ver strooien van de as is slechts geoorloofd als het van justitie-zijde chemisch on derzocht is. Het proces van de crematie mag met schriftelijke toestemming van de familie gevolgd worden, en hieruit blijkt wel, dat de oven niets afschuw wekkends te verbergen heeft. Stap voor stap wint de vereniging voor crematie terrein en velen sluiten zich aan. Er zal nog wel enige tijd over heen gaan, maar op den duur zal de crematie hetzelfde bestaansrecht heb ben als het begraven. S.T.C. VIERDE FEEST. Aan de jonge en oude leden van S.T.C., die zich verdienstelijk gemaakt hadden bij het vieren van het dertigjarig ju bileum, werd een gezellige middag en avond aangeboden in hotel „Bos en Duin". Op beide bijeenkomsten sprak voorzit ter H. Bolland het welkomstwoord en hij dankte voor de acties, die de leden ondernomen hadden. Mr. Johnny en zoon traden op en met goochelen, buikspreken, sneltekenen en het tonen van een fantastisch geheugen zorgden zij voor een gezellige bijeen komst. Het bestuur van de S.T.C. is van plan meer van dergelijke contactavonden te houden. UITVOERING VAN ANIMATO. Tet gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prises Beatrix geeft de accor deonvereniging „Animato" zaterdag avond een feestelijke uitvoering onder de titel „Elck wat wils". Voor de pau ze treden de meisjes en jongens van de accordeonvereniging op en na de pauze het cabaretgezelschap van Gert Kom mer met medewerking van „De Robbe doezen". Een groot oranjebal met medewerking van „The Windy City Jazzband" be sluit deze avond. PROMOTIE DR B. L. HIJMANS. De heer B. L. Hijmans jr alhier promo veerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op een proefschrift over het werk van de stoïcijn Epictetus, die van 50 tot 120 na chr. leefde. De wijs begeerte van Epictetus heeft een sterk religieuze inslag en de ascese speelt er een belangrijke rol in. Uitvoerig be handelde dr Hijmans in zijn dissertatie de invloed van Epictetus op zijn leer lingen. Het proefschrift is in het En gels geschreven. Promotor was prof. dr C. J. de Vogel. Dr Hijmans werd twee jaar geleden tot lector aan de universiteit van Kaapstad benoemd. ONGELUK DOOR MELKBUS. Op de Birkstraat reed een melkauto, bestuurd door C. v. W. uit Soestdijk. Er achter reed een Volkswagen, die uit Amersfoort kwam en bestuurd werd door de Haarlemmer L. W. J. Van de vrachtauto viel een melkbus op de weg en de bestuurder van de De Euromarkt is nog niet eens volle dig in werking, maar de eerste tramme lant is er al. West-Duitsland doet alsof er geen Euro- markt, compleet met afspraken, is en laat, Wat de prijzen betreft, Gods water over Gods akker lopen. Het Duitse publiek is dit natuurlijk niet onwelgevallig, maar dat zoiets kan gebeuren zonder voorafgaand overleg is toch de opzet niet. Nu weet u wel, dat ik geen voorstander ben van afspraken en bindingen op economisch gebied. Ook van de Euro pese afspraken ben ik niet „weg". Wat wij er tot nu toe van ondervonden is niet om te gillen en niet veel anders dan prijsverhoging. Denken we maar eens aan de Europese Kolen- en Staal gemeenschap. Misschien dat het aan ons optreden in deze Euro zus en zo li?t, maar ik voel aankomen, dat wij aan de kant van de schlemielen komen te zitten. Weliswaar kwamen er voor een paar va derlanders een paar goede banen los, maar daar kopen we niet veel voor. Zelfs in het kleine Benelux-verband klopt het niet. Onze grenzen zouden opengaan, er zou een tolunie komen enz. enz., maar altijd zijn wij de pi neut. Iedere buitenlander kan onze grenzen over komen en zijn tank vol laten lopen met goedkope dieselolie of ben zine, maar zodra onze vrachtrijders hun neus over de grens steken moeten zij, boven hoge brandstoffenprijzen, nog „entreegeld" betalen. Nu kunnen we daar allemaal nog vrede mee hebben en zeggen dat dit de kin derziekten zijn en dat dit later allemaal wel beter zal worden, maar ik vind, dat wij in het Europees verband te vaak het loodje leggen. Zou dit niet komen doordat wij in de jaren, die achter ons liggen, steeds heb ben staan dringen om maar de aller, allereerste te zijn Zouden wij er niet verstandig aan doen in de komende tijd eerst maar eens te zien wat de andere leden van de Euromarkt waar maken van hun toezeggingen en onze houding bepalen wanneer vast staat wat zij in feite bedoelden en wat praat jes voor de vaak waren Wat geven afspraken wanneer de par tijen, als zij in nood komen, er zich niet aan houden H. OEKMAN. personenauto trachtte deze te ontwij ken door naar links uit te wijken. De auto slipte en kwam tegen een boom terecht. L. werd aan het gezicht ge wond en kreeg schaafwonden aan ziin handen. Ook werd een rib gekneusd. Dokter Rip verleende de eerste hulp. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soest, gelet op artikel 37 der Woningwet, brengt ter algemene kennis, dat vanaf 28 januari a.s., gedurende 14 dagen, ter secreta rie voor een ieder ter inzage ligt een door de raad in zijn vergadering van 21 januari 1959 vastgestelde partiële herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voorzover betreft de op de bijbehorende kaart in geel aangegeven percelen, begrensd om. door de Dal- weg (ged.) een gedeelte van de spoor lijn Baarn-Utrecht, de Molenstraat (ged.) en de Soester Engweg (ged.). Binnen zes wekken na afloop van die termijn kunnen belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij gedeputeerde staten tegen het plan bezwaren indienen. Soest, 27 januari 1959. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter opebare kennis, dat op 22 januari 1959 bij hen is ingekomen een verzoek van J. van Munster, wo nende te Soest, om een verlof A in de linker- en middenbenedenvoorlokaliteit van het perceel gelegen aan de Burg. Grothestraat 70, alhier. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijke bezwaren bij hun college worden inge diend. Soest, 27 januari 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1