De melkprijs in ons lande Oudste inwoonster overleden. IN DE HOEK. VRIJDAG 30 JANUARI 1959. Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdag. 37e JAARGANG Ne. I. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WE EDESTRA AT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De heer A. P. Hilhorst, raadslid van de r.k. fraktie, heeft, in restaurant Zonne- heuvel, voor de leden van de J.B.T.B., gesproken over de wijze waarop door de regering na de oorlog met de ga rantieprijs van de melk rondgesold wordt. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer W. van Roomen, die het afgelopen jaar besprak en de plan nen voor 1959 behandelde. Er zal weer een sportdag gehouden worden en di verse wedstrijden staan op het pro gramma. Het vorig jaar is het Isido- rusfeest niet gevierd, maar nu zal dit in mei wel gedaan worden. De voorzitter dankte voor de steun, die het bestuur het vorig jaar van de leden mocht on dervinden en sprak de wens uit, dat de samenwerking ook dit jaar niet te wensen zal overlaten. Over enkele weken zal een excursie naar de Schothorst gehouden worden en verschillende leden zullen een dag werken voor de Afrika-alarm-actie, ten bate van de Afrikaanse bevolking. De heer Hilhorst herinnerde aan de oorlogsjaren en de tijd kort daarop. België, Engeland en Nederland waren zwaar getroffen, maar Nederland het meest, want ook ons koloniaal gebied was bezet geweest, zodat wij in 1945 volkomen berooid waren. De grote mo gendheden beslisten, dat het gewenst was van Duitsland voor het grootste deel een agrarische staat te maken om nieuwe plannen van agressie te ver hinderen en er werd niet naar gevraagd of agrarisch Nederland daar erg op ge steld was. Ons land kon zijn cultuurgrond niet uitbreiden, ..terwijl de bevolking wel snel toenam. Om werkgelegenheid te zoeken werd de industrie uit de grond gestampt, die kunstmatig genoemd kan worden, want ons land beschikt niet over grondstoffen. De geleide economie moest hierin voorzien en om voor de industrie arbeiders tegen betrekkelijk lage lonen te werven, werden de eerste levensbehoefte zwaar gesubsidieerd en op het bouwen van huizen kwamen premies om de huren laag te houden. Landbouwers en veehouders werden voor het karretje van deze geleide economie en deze kunstmatige indu strie gespannen en de garantieprijs voor de melk bedroeg in 1947 slechts 14 cent. terwijl de regering er in het buitenland meer dan 45 cent voor kreeg. Niet in geld, maar in grondstof fen voor de industrie. Deze garantie prijs was vastgesteld aan de hand van de kale kostprijs plus 20 voor de ondernemer. Met de levering van var kens werd al net zo gehandeld. Het is begrijpelijk, dat de regering veel verdiende aan de melk, vooral toen de prijs in het buitenland nog opliep. De kosten voor de veehouder werden echter steeds hoger en met veel moeite werd de garantieprijs verhoogd. Eerst werd het 19 cent toen 23, maar in 1956 bleek dat het nog veel te weinig was. Inmiddels was de prijs op de we reldmarkt sterk gedaald en de rege ring moest nu op de melk toebetalen. In 1956 trokken de landbouworganisa ties krachtig aan de bel en zij wisten de regering ervan te overtuigen, dat de berekening van de kostprijs niet juist was. Voor vernieuwing van gebouwen was veel te weinig uitgetrokken, zodat de boerderijen verwaarloosden. De overheid toonde begrip, hoewel er inmiddels al vele honderden miljoenen per jaar bijmoesten omdat de melk op de wereldmarkt niet veel meer waard was. Het zou 29,8 cent worden, maar toen minister Vondeling minister Mansholt opvolgde, werd er opnieuw gerekend en er kwam 28,85 uit de bus. Later werd het weer 29 cent met de be paling, dat de regering 22 cent voor de melk betaalde en het landbouw- egalisatiefonds de 7 cent zou bijdragen. Omdat de garatieprijs de regering schatten kostte, zocht men naar mid delen om met minder geld toe te kunnen en experts meenden dit gevonden te hebben in het be voorrechten van de goedkopere zo- mermelk. De melk, die in de winter geleverd werd, zou dan slechts 22 cent opbren gen en dit zou tot een inkrimping van H.K.H. Prinses Beatrix, die morgen haar 21e verjaardag herdenkt. Foto M C. Meijboom. de melkproductie leiden. Hiertegen werd sterk geprotesteerd, want minder melk in de winter zou betekenen dat Denemarken niet meer beconcurreerd zou kunnen worden en dan was het spoedig gedaan men onze zuivelafzet. Weer werd aan de garantieprijs ge knabbeld, nu met de overweging, dat arbeidsuren volgens de C.A.O. in reke ning gebracht moesten worden. Dat een boer veel meer dan 45 of 48 uur per week werkt wilde men slechts ten dele erkennen en niet alle overuren werden inderdaad als overuren berekend bij het vaststellen van de kostprijs van de melk. Daarbij kwam de bepaling, dat slechts voor 5 miljard liter melk een garantieprijs betaald zou worden en voor het overige niet. Verder werd van de 7 cent, die het Landbouw-egali- satiefonds bijpaste, 1 cent door de rege ring overgenomen, terwijl de tweede cent verviel. Dit betekende dus een ver laging van de garantieprijs met een cent. Hoe vreemd soms met de belangen van landbouwers en veehouders omgespro- gen wordt en hoe gegoocheld is met het landbouw-egalisatiefonds blijkt uit het vaststellen van de inleveringsprijs voor kaas op 1.50, terwijl de kost prijs voor de veehouder 3,was. De rest moet bijgepast worden. In het binnenland had men nu de be schikking over zeer goedkope kaas en in het buitenland ook, maar West- Duitsland protesteerde en dreigde de grenzen te zullen sluiten ten bate van de eigen zuivelproducenten als de prij zen niet op een normaal niveau ge bracht werden. En dat gebeurde toen. Sommigen menen, dat het op het ogen blik nog wel gaat met de garantieprijs, maar de heer Hilhorst is van mening dat spoedig zal blijken dat dit niet het geval is. STUDENTENFEEST IN EEMLAND. Precies vier jaar geleden werd in hotel Eemland een groot studentenfeest ge houden, dat begon met het inhalen door de Knollenplukkers van de leden van de tandheelkundige studentenver eniging „John Tomes" uit Utrecht. Er was voorspeld, dat de feestvierders olifanten en kamelen zouden meebren gen om wat meer de aandacht te trek ken dan bij een normale intocht het ge val zou zijn, maar de olifanten en ka melen waren thuisgebleven. Wel waren er enkele ezels als comité van ont vangst aanwezig. De burgemeester verwelkomde gasten, waarna zij konden gaan kijken wat nij vere handen in enkele dagen van de zalen van Eemland gemaakt hadden. In de grote zaal honderden ballonnen, die op hun ondergang hingen te wach ten, want tijdens het hoogtepunt van het feest moesten ze eraan geloven. Er was een pierement, Lex Vervuurt en zijn Zapakara's speelden, maar ook The Windmills en The Hawaian Min- strels, zodat er muziek genoeg was. Velen hadden verwacht, dat het tegen het slot van de avond een woeste ver toning zou worden, omdat de studenten wel eens uit de band kunnen springen. Van brooddronkenheid was echter hele maal geen sprake geweest en het is een bijzonder gezellig feest geworden. Blijk baar zo gezellig, dat men nu Eemland weer opgezocht heeft. Sinds enkele dagen is men bezig met het maken van feestelijke zalen, waarin vanavond, om 9 uur, ongeveer 300 genodigden de avond en een deel van de nacht ge zellig zullen doorbrengen. Onder hen een aantal eregasten van de vereniging, de erevoorzitter, de heer P. H. Buisman en de garnizoenscommandant van Utrecht, luitenant-kolonel Kleyn. De extra-trein arriveert te 20.50 uur en met muziek voorop gaan de gasten naar Eemland, waar eerst een receptie ge houden zal worden. Na de uitreiking van de 53e almanak is er een quizz met als hoofdprijs een radio. En dan kan het feest beginnen. De grote zaal is in de franse sfeer en de koffiekamer doet aan een zigeu nerkamp denken. Er zijn drie orkesten het Delfts studenten-orkest, het ball- room-orkest van Bart Monnee en het zigeunerorkest „Tzigane". In de wijn kelder is akkordeonmuziek en onder het toneel is een kelder zonder muziek, maar met grote vaten bier, dus ook daar kunnen de dorstigen terecht. Spe- ciale verlichting maken dat het feest vieren deze avond en nacht bijzonder aantrekkelijk zal zijn. DROGE IJSBAAN. Een van de dijken, die ervoor moet zorgen, dat het water van de ijsbaan niet wegloopt, is in het begin van de week doorgebroken, maar het euvel was snel verholpen, zodat er weer water stond om tot ijsbaan te worden toen de vorst begon. CYCLE CROSS VAN TEMPO. Zaterdag organiseert Tempo een cycle cross in Baarn en Gerrit Ruttenberg is hier de grootste kanshebber. Hij zal zondag deelnemen aan een cycle cross in Elslo en krijgt daar zijn grote concurrenten Manus Brinkman, Arie van Wetten en Wim Schaap tegenover zich. Hedenmorgen, te 8 uur, overleed mevr. J. Westra-Dijkstra, die op 22 decem ber 104 jaar werd. Mevr. Westra was de oudste inwoon ster van Soest sinds het overlijden in 1956 van mevr. Heinrich-Spitzer, die 103 jaar geworden is. ƒ750.— AUTOVERGOEDING. In een raadsvergadering is, zonder be spreking, aan de Baarnse politiechef de autovergoeding toegekend, terwijl over de vergoeding voor de Soester korps chef al in twee vergaderingen langdu rig gediscussieerd is en een derde ver gadering nodig is om de beslissing te brengen. SHOW CURSISTEN HUISHOUDELIJKE- EN GEZINSVOORLICHTING. Dinsdagmiddag had in ontvangzaal van de Koningin Emma Huishoudschool een gezellige show met thee-complet plaats van kledingstukken, vervaardigd op de naaicursussen en cursus stofversieren door de cursisten van de Huishoudelijke voorlichting. De tot tentoonstelling ingerichte zaal bood met zijn fleurige tafeltjes met zelf gemaakte bloemstukjes een feeste lijk aanblik. Tegen half drie was de zaal vol belang stellende huisvrouwen. Mevr. Krul, voorzitster van de com missie, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom, waarop de manne quins van verschillende leeftijd, in geleid door mej. Jirris, directrice van de school, de zaal binnentraden. Vooral de twee leuke meisjes met hun vlotte broekjes, ochtendjasjes en pya- maatjes, vergezeld door hun moeder in haar zelf vervaardigde japon, dwong een ieders bewondering af. Achtereenvolgens passeerden nog vele mooie japonnetjes en zelfs de voorzit ster met haar fraaie complet de revue. In de pauze werd een thee-complet door meisjes van de huishoudschool geser veerd. Na de pauze gaf mevr. Krul nog enige inlichtingen over de nog te houden cur sussen en kon mej. D'en Ouden, secre taresse van de commissie, nog menige nieuwe cursist noteren. Daar werd een rondgang gemaakt om de tentoongestelde werkstukken te be wonderen en vele ogen richtten zich verrukt naar de prachtige lampekappen en zelf beklede stoelen, eveneens op cursussen gemaakt. Tot slot dankte mevr. Krul, de direc trice, mej. Jirris, de vele leraressen van de huishoudschool, de cursisten, mannequins en de leerlingen voor hun. aller hulp om deze voorlichtingsmiddag zo uitstekend te doen slagen. TEMPO IN HET KOMENDE SEIZOEN. Renners en touristen van de vereniging „Tempo" zijn woensdagavond, in res taurant Zonneheuvel, bijeen geweest om het komende seizoen te bespreken. Voorzitter J. Gerritse deelde in zijn openingswoord mee, dat het in de be doeling ligt nog meer aandacht te gaan besteden aan de tourafdeling, om te trachten deze tot een gevaarlijke con current te maken van de tourafdelin gen, die andere verenigingen hebben. Het wedstrijdprogramma is dan ook groter dan het vorig jaar. Op 26 april wordt de kastelenrit ge houden. Het is een rit over 85 km in de provincie. Op 13 en 14 juni de jaar lijkse vierpaleizentocht, terwijl op 14 juni de naaldentocht van de naald in Baarn tot de naald in Apeldoorn ge houden wordt voor hen die opzien te gen de nachtrit in de vierpaleizen tocht. Op 8 en 9 augustus wordt de jaarlijkse IJselmeertocht gehouden en op 30 augustus een sterrit naar Soest. De mi nimum-afstand bij deze rit zal 60 km zijn. Er zullen deze zomer een vijftal puz- zelritten gehouden worden, waarvan één over een afstand van 50 km. Voor de renners wordt mei een be langrijke maand. Op 3 mei wordt het kampioenschap over de lange afstand (120 km) in de polder bij Hoogland verreden en op 20 mei zijn de sprintkampioenschappen aan de Eemweg. Verder zijn er de ge bruikelijke recordritten en ritten om de Beckeringhbeker. Het parkoers in de polder bevalt niet zo goed omdat de wegen voor wieler wedstrijden minder geschikt zijn, zodat uitgekeken zal worden naar een an- Misschien herinnert u het zich, mis schien ook niet, maar voor een paar jaar geleden schreef ik op deze plaats een verontwaardigd hoekje, omdat ik bij een vliegfeest achter een touwtje werd gejaagd door een hond. Die hond werd „bestuurd" door een „wachtman", die mij aan een ongun stig uitziende SS-soldaat deed denken, maar ik neem aan, dat deze vergelijking voortkwam uit mijn verontwaardiging. Ik was namelijk van mening, dat de man, die nog geen tien meter van ons afstond, met een doodgewone waar schuwing, dat we te ver waren gegaan, hetzelfde had bereikt als met die hond, maar dan op een behoorlijke manier. Maar ja, de man had nu eenmaal een hond. U moet me geloven als ik zeg, dat ik een paar dagen uit mijn doen ben ge weest door zijn minderwaardig optre den. Ik heb er vrede mee en juich het zelfs toe, dat speurhonden worden gebruikt om het politionele apparaat bij speur werk te helpen, maar wanneer, zoals uit een rechtzitting blijkt, deze beesten ook worden gebruikt voor „pak aan" wanneer het niet noodzakelijk is, kom ik in opstand. In Ankeveen maakte dat „pak aan" niet de minste indruk, want de be klaagde pakte op zijn beurt de hond aan en wurgde hem bijna. Ik vraag me af waarvoor het nodig is „pak aan" tegen een politiehond te zeg gen wanneer de politionele overmacht reeds 3 op 1 is. Geef een recalcitrante vent een pil met een gummistok, of spring hem met z'n drieën op zijn huid, maar stuur geen hond op hem af. Per slot kan zo'n beest niet meer dan de hem geleerde kunstjes en wanneer het gaat om indruk te maken, neem dan een gorilla of boaconstrictor. Gebruik de dieren voor speurwerk, voor bewaking of achtervolging, maar zet ze niet aan tot aanvallen. Wii zijn, naar ik meen, in Soest ook een politiehond rijk. Hopen we, dat dit beest alleen wordt ingezet voor het werk waar zij (of hij) voor bedoeld is. Niet voor ,,pak aan". De politie heeft andere middelen vol doende. H. OEKMAN. der parcours. Op 5 april of 12 april gaat Tempo op bezoek bij de wielervereniging Jan van Arkel in Gorkum. Het ligt in de bedoeling deze vereniging later naar Soest uit te nodigen. Deze zomer zal er een avondvierdaagse gehouden worden waaraan ploegen zullen deelnemen. Ook in Amersfoort, Baam en Naarden vinden deze wed strijden plaats. De datum voor Soest is nog niet bekend omdat eerst over leg gepleegd moet worden met de Soes ter Sportfederatie, zakenlieden die men wil interesseren en de autoriteiten. Morgen wordt in het Baarnse bos een cycle cross gehouden voor amateurs, nieuwelingen en aspiranten. De heer Akkerman wees op de succes sen, die de tourafdeling het vorig jaar behaald heeft. Er zijn 3 wisselbekers en 2 andere prijzen gewonnen en als de tourafdeling een hechte ploeg kan samenstellen dan zullen de komende maanden eveneens succesvol zijn. GOEDE PRESTATIES VAN S.V.V. 1 (HEREN). S.V.V. heeft met 4 teams in Amers foort gespeeld voor de Nevobo-compe- titie en het eerste herenteam deed het al bijzonder goed. Het versloeg het ster ke Spirit 2 en dat kwam vooral plaats genoot Olympia tengoede, want het Spiritteam was een zware mededinger voor de Olympianen naar een hoge plaats op de ranglijst, In de eerste set had S.V.V. met 10-6 de leiding toen Spirit kwam opzetten en er werd zevenmaal gescoord zonder dat de Soestenaren eraan te pas kwa men. De stand was toen 13-10 in het voordeel van Spirit. S.V.V. herstelde zich echter keurig en won deze set met 15-13. In de tweede set toonde Spirit zich soms bijzonder sterk maar S.V.V. bleef meester van de situatie. Het werd 11-11 en 14-14 maar de zege was opnieuw voor S-V.V., dat deze set met 16-14 won. De dames deden het minder goed S.V.V. 1 verloor van Vios 3 en S.V.V. 2 ver loor van V.V.A. 4.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1