Zoekt Rusland rugdekking Jaarvergadering Coöp. Landbouwver. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. DINSDAG 3 FEBRUARI 1959. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 37e JAARGANG Ne. 9. STER (COURANT Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDLIK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDLJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 De status van Berlijn en de eenwording van Duitsland staat thans weer in het volle licht. Dulles maakt thans een spoedreis door enkele landen van Europa om bespre kingen te voeren over eventuele onder handelingen met Rusland over het Duitse probleem. Morgen is hij in Londen, donderdag in Parijs en vrijdag in Bonn om enige plooien glad te strijken in deze aan gelegenheid. Amerika en Engeland wensen op vrij korte termijn bedoelde besprekingen met Rusland, terwijl Frankrijk en Duitsland deze niet eerder wensen te houden dan eind mei, omdat zij niet onder druk wensen te onderhandelen. Tegen dit tijdstip immers wenst Rus land zijn bevoegdheden aan Oost-Duits- land over te dragen. Sinds de Russische regering op 27 no vember de westelijke geallieerden het ultimatum stelde om te onderhandelen over de status van Berlijn, blijft zij in dit opzicht een grote activiteit ont plooien. Toen het westen te kennen gaf, dat eventuele onderhandelingen over de status van Berlijn gepaard zou den moeten gaan met besprekingen van de gehele Duitse kwestie, in casu de hereniging van Duitsland, kwam Moskou prompt met een ontwerp van een vredesverdrag voor den dag. Dit verdrag zou dan besproken moeten worden op een in Warschau of Praag te houden conferentie, waaraan alle voormalige tegenstanders van Duits land konden deelnemen, inclusief com munistisch China, al heeft dit land met de oorlog tegen Duitsland eigen lijk niets te maken gehad. In dit ontwerp vredesverdrag stelt Rusland voor om oost- en west-Duits- land een confederatief verband te laten vormen. Dat houdt dus in wel in stand houden van de beide verschillend geregeerde delen, die dan tezamen nog een speciale raad zouden vormen van honderd leden, vijftig uit het oosten en vijftig uit het westen, welke raad dan de gezamenlijke belangen zou behar tigen en dc samenwerking tussen beide gescheiden blijvende delen. Rusland weet natuurlijk heel goed, dat het westen daar nooit in zal toe stemmen, temeer niet daar dit confe- derale Duitsland dan bovendien zich strikt neutraal zou moeten houden, geen krijgsmacht van belang zou mo gen hebben en er ook geen vreemde troepen gelegerd mogen zijn. Een soort niemandsland dus, Waarin de commu nisten ongehinderd zouden kunnen wroeten en zich verder naar het wes ten zouden kunnen boren. Het westen echter wil een volledige hereniging van de beide Duitse delen, in één na tionaal verband, dus onder één door vrije verkiezingen vastgestelde regering. In het kader van alle nieuwe aktivi- teit over Berlijn en de Duitse kwestie viel ook het bezoek van Rusland's vice- premier Mikojan aan de Verenigde Sta ten. Dit bezoek is te zien als een po ging het Amerikaanse volk en daar mede zijn politici milder te stemmen ten aanzien van de Russische bedoelin gen. Om te doen uitkomen, dat deze geen bedreiging inhouden van Ameri- ka's eigen belangen en het dus met Rusland in vrede en vriendschap zou kunnen leven als Duitsland en liefst geheel Europa nu maar geneutraliseerd zouden worden. Argumenten waar de illationisten in de Ver. Staten niet geheel ongevoelig voor zijn. De vraag dringt zich op waarom Rus land weer zo'n diplomatiek of fensief over Duitsland ontketende. Zou het werkelijk zijn omdat het zich door de opkomende kracht van Duitsland bedreigd voelt Of door die van west-Europa Dat is nauwelijks aan te nemen. Bovendien zouden er dan andere mogelijkheden liggen om dit ge vaar te ondervangen. Wij geloven, dat de oorzaak van Rus land's activiteit in deze meer naar de andere kant moet worden gezocht, niet in het westen, dus in het oosten. Rusland ontwikkelt thans een tot het westen gericht vredesoffensief om bij tijds in de rug gedekt te zijn aleer er werkelijk gevaar gaat dreigen uit het oosten. De ontwikkeling van het on metelijke China, door Rusland zelf uit ideologische overwegingen geholpen, zij het wat zuinigjes, zal ter zijner tijd een bedreiging voor Rusland's wereldpositie gaan betekenen, in de eerste plaats economisch, in de tweede plaats ook politiek en zelfs militair. Maar nog meer dan het westen zal Rusland re kening moeten houden met de groeien de kracht van China. Regeren is vooruitzien en daarin heb ben de Russen zich altijd tot een van de besten kunnen rekenen. In de bond genootschappelijke verhoudingen, die thans tussen Rusland en China bestaan, zal laatstgenoemde binnen enkele jaren een steeds belangrijker stem verkrijgen. En hoe meer Rusland met de Chinese verlangens rekening moet gaan houden, hoe bedreigder het zich in zijn positie zal gaan voelen. Ook tussen deze beide landen liggen nog omstreden gebieden Daarom dient ook het westen verder te zien dan alleen tot Berlijn of tot de Duits-Poolse grens< China is ook voor het westen een uiterst belangrijke factor in de komende politieke verhou dingen. Het is de langzaam ontwakende derde wereldmacht van de nabije toe komst. En tenslotte zullen niet de ideo logische, maar de economische belan gen bepalen aan welke kant het komt te staan. Bijna 100 leden van de Coöperatieve Landbouwvereniging waren vrijdag avond in „De Gouden Ploeg" voor het bijwonen van de algemene ledenver gadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer J. J. Brouwer. Hij verwelkomde de aanwezigen na mens het bestuur en de raad van com missarissen en sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst. Deze vergadering had eigenlijk in het najaar gehouden moeten worden, maar door verbouwing van het bedrijf was er geen ruimte geweest voor hen, die vóór de vergadering alles controleren. Er is lang behoefte geweest aan een schaftlokaal en een wasgelegenheid voor het personeel en die zijn er nu geko men. De kosten waren nogal meege vallen omdat de directeur, de heer P. v. d. Breemer, zelf alle plannen uitgewerkt en op tekening gebracht had. Na het lezen van de notulen bracht de heer v. d. Breemer verslag uit over het afgelopen boekjaar. De financiële re sultaten zijn goed geweest en dit is voor een heel groot deel te danken aan de verkoop van voerartikelen. De prijzen waren lager dan in het voor afgaande jaar, want de omzet in kilo's is gestegen maar de verkopen in geld gedaald. Grote prijsschommelingen kwa men niet voor door de vastgestelde mi nimumprijzen op granen. Wel daalden de koeksoorten sterk in prijs. De vraag naar enkelvoudige producten is vrij groot geweest, maar de vraag naar mengvoeders neemt weer toe. D'e C.L.O.-controle plaatste de Coöpe ratie ook het afgelopen jaar weer in de klasse „Uitmuntend". De totaalomzet van de kunstmeststof fen liep terug en omdat de vorige win ter zacht was, kon ook de omzet van de brandstoffen niet gehandhaafd blij ven. Ook was het heel moeilijk een be hoorlijk produkt te leveren, terwijl vele verbruikers overgingen op olie- stook. Momenteel is er een ruimer en beter aanbod van kolen, zodat beter dan voorheen aan de eisen van de klanten voldaan kan worden. De omzet in pootaardappelen is sterk toegenomen. In het afgelopen seizoen lagen de prijzen zeer hoog vooral door de schaarste aan pootgoed van de hier gevraagde soorten. De omzet in zaai zaden was normaal. De ruwvoeders nemen een steeds be langrijker plaats in. Er is veel vraag geweest naar voeraardappelen en ook de vraag naar stro wordt steeds gro ter. Dit wordt mede veroorzaakt door de afname van het bouwland in Soest en omgeving. De opslag van stro biedt nogal eens zorgen, daar de Coöperatie niet beschikt over een goede ruwvoe- derloods. In de zomer is het recht streeks afleveren aan de boerderijen dan ook de voordeligste weg. De vloëibare brandstoffen nemen in omzet een steeds belangrijker plaats in. Zij worden rechtstreeks van het depot Amersfoort geleverd. Een wekelijkse vaste bezorgdienst zorgt ervoor, dat de afnemers steeds vlot bediend kunnen worden. De balans en de resultatenrekening slui ten met een overschot van 15.116,57 na afschrijving van 28.102,86 op ge bouwen en inventarissen. Het bestuur stelde voor 13.500,op de ledenrekeningen bij te schrijven en het restant te reserveren. Hiermee ging de vergadering akkoord. Het ledental daalde van 236 op 222. Er kwamen 10 nieuwe leden bij maar 24 vielen af. In het college van bestuur en raad van commissarissen kwamen geen verande ring. De heren W. Roest en P. G. Kok wer den bij akklamatie herkozen. Het bestuur wordt gevormd door de heren J. J. Brouwer (reeds 30 jaar be stuurslid), W. Roest, P. R. van Roomen, J. van Roomen en G. J. Gieskes. Van de raad van commissarissen ma ken de heren P. A. Hilhorst, T. Dor- restein en P. G. Kok deel uit. Op 2 september van het afgelopen jaar is de heer Smeeink op een feestelijke bijeenkomst van bestuur en personeel van de Coöperatie gehuldigd omdat hij 25 jaar in dienst was. De rente van het ledenkapitaal over het boekjaar 1958-1959 werd vastge steld op 4 °/o en het entreegeld werd suur bestaat. dwongen in een richting, die ze niet verkiezen, omdat de opvoeder vaak ver geet dat opvoeden niet het wijzen van de weg is, maar het wijzen van de we gen. In de opvoeding zijn vooral de moraal predikers zeer gevaarlijk en men moet oppassen voor de zeer harmonische mensen, die vaak ook zeer vervelend zijn, terwijl het met de harmonie maar matig gesteld is. De mens tracht teveel in de opvoeding zijn medemens te vormen en daardoor is er meer sprake van misvorming. De ideale opvoeder is hij, die tot een volledige mens uitgegroeid is en die lering trekt uit zijn fouten. Zulke ide ale opvoeders zijn er weinig, maar wie liefde en belangstelling voor de mede mens heeft, benadert de ideale opvoe der. Men moet in de opvoeding probe ren de medemens te beleven, na eerst zichzelf beleefd te hebben. Men staat er versteld van, dat er van de mensen over het algemeen nog zo veel terecht komt, ondanks de opvoe ding, die voor een groot deel uit dres- vastgesteld op 10,—, terwijl dit voor familieleden van hen, die reeds lid zijn, 2,50 is. Na de pauze werden enkele films ge draaid. SOESTER VOGELVRIENDEN. De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers ,,De Soes- ter Vogelvrienden" vergadert woens dagavond in restaurant Zonneheuvel. Van het bestuur zijn aftredend de he ren Brand, voorzitterv. d. Brink, tweede secretaris v. d. Broek, tweede penningmeester en De Zoete, algemeen adjunct. Zij stellen zich niet herkies baar. Ook mevr. v. d. Broek-Wiesten treedt af als penningmeesteresse. Zij is wel herkiesbaar. Het bestuur zal teruggebracht worden van 7 op 5 leden. Er moeten nu een voorzitter en drie bestuursleden geko zen worden uit de volgende kandida ten mevr. v. d. Broek-Wiesten en de heren J. Kuiper, D. Pureveen en J. Stig- ter. GEEN VOORRANG. Op de hoek van de Dennenweg en de Soesterbergsestraat gaf de heer J. H. E. met zijn auto geen voorrang aan mevr. P. Beide wagens kwamen met el kaar in botsing en werden beschadigd. BIJEENKOMST A.B.T.B. De afdelingen van de Aartsdiocesane Boeren- en Tuindersbond, die bij de kring Amersfoort horen, houden don derdag 5 februari een boeren- en boerinnendag te Hoogland. Na een H. Mis in de parochiekerk van Hoogland zal de krinvvoorzitter, de 21.20 uur stilstond, heer A. P. Hilhorst, de bijeenkomst openen. Er zal gesproken worden over de con flicten tussen oud en jong in de hui dige tijd en Ir G. van Nes geeft een uiteenzetting van het Deltaplan. VRIJHEID EN OPVOEDING. De heer A. Treurniet heeft zondagmor gen. voor de gemeenschap Soest-Baarn van het Humanistisch Verbond, in Oranjehof, gesproken over het onder werp „Vrijheid en Opvoeding". De titel van dit onderwerp biedt de gelegenheid verschillende combinaties te maken met de woorden vrijheid en 0-"0eding. Men kan de vrijheid in de onvoeding bedoelen of opvoeding in vrijheid, of zelfs opvoeding tot vrijheid. Het wezenlijke in de mens is vrij en deze vrijheid wordt door iedereen er kend al verstaat niet iedereen hetzelf de onder vrijheid. De mens neemt in de schepping een zeer bijzondere plaats in omdat hij be wust leeft met de blik naar de toekomst gericht, terwijl hij het heden en het verleden niet uitschakelt. Hij is over tuigd van zijn plaats in het totaal en zijn aktief aandeel in de loop der din gen. Hij maakt de natuur tot cultuur en doet dit met de vrijheid, waarvan hij soms niet weet of hij die altijd zo kan waarderen. In vrijheid doet hij zijn keus, maar dit houdt in, dat hij ook verkeerd kan kie zen en dit maakt het leven niet altijd even gemakkelijk. Hij kiest bewust en maakt zijn plannen, waarvan niets te recht komt. maar hij gaat steeds door met het maken van plannen. |EV DE HOEK. Terwijl wij zelf gesteld zijn op onze vrijheid wordt in de opvoeding heel Van a^e huisbazen ter wereld zijn de vaak getracht een ander deels van deze gemeenten wel als de meest ideale te vrijheid te beroven. Zij worden ge- beschouwen. Gemeenten kunnen b.v. in het onderhoud van hun huizen niet te krenterig zijn, omdat, in tegenstelling met een particulier het niet een eerste vereiste schijnt te zijn een kloppende exploitatie te verkrijgen. Al is het na tuurlijk wel leuk het wel te hebben. Een gemeente is vooral een ideale huis baas omdat zij, wanneer je b.v. door wanbetaling uit een gemeentewoning moet worden gezet, dezelfde gemeente, ondanks de wanbetaling, toch weer voor een ander onderdak heeft te zor gen. Uiteraard komen die wanbetalers bij een particulier niet terecht omdat die vanzelfsprekend tegen de gemeente zeggen houdt U dat vuiltje zelf maar. Dus rest de gemeente-huisbaas meest al niet veel anders dan de huurder maar te laten zitten. Natuurlijk bestaat het recht van beslag, maar ja, dan moet er ook wat zijn. En wanneer dit niet het geval is zit de gemeente met de gebakken peren. In de gemeente Gemert (N.B.), waar het euvel van wantbetaling, ondanks de minimale huren van ƒ8,a 10, per week, welig schijnt te tieren, heeft de gemeenteraad er iets op gevonden. Zo denkt men althans. Er werd in die raad een voorstel aan- nomen om voor de wanbetalers 12 straf-bunkerwoningen te bouwen, zon der licht, gas en water. Bouwsom 108.000,—. De naar de strafbunkers verwezen huurders moeten niettemin voor die bunkerwoning 10.per week huur betalen. Dat is de bedoeling tenminste. Nu zie ik niet, dat iemand, die geen 8 of 10 gulden voor een gerieflijke wo ning betaalt, wel 10,voor een bun ker zal opbrengen, dus wordt de finan ciële sof voor Gemert er alleen maar groter door. Bovendien is het een re kensommetje van niks om te weten, dat het renteverlies op die 108.000, practisch even groot is als de zeer pro blematische huuropbrengst door de wanbetalers. Ik heb het idee, dat Ged. Staten dit be sluit van Gemert's raad wel terug zal wijzen. We moeten ook persé de kant niet op om wanbetalers in strafbunkers zonder licht, gas en water te stoppen. Het Nederlandse volk zou dit soort maatregelen ook niet gedogen, zelfs al is wanbetaling in die gevallen diefstal van de gemeenschap. De gemeentelijke huisbazen zullen zich deugdelijker waarborgen moeten ver schaffen. H. OEKMAN. Deze dressuur moet tot een minimum beperkt worden en bij de opvoeding moet bedacht worden, dat wij een an der nooit dieper kunnen doorzien dan we bereid zijn onszelf te verstaan. En van onszelf verstaan we maar heel weinig. Na de pauze beantwoordde de heer Treurniet vragen. VOORZITTER S.P.S.V. BEDANKT. Donderdagavond hield de politiesport- vereniging een vergadering in het Oranje Hotel en daarbij kwam tot ui ting, dat verschillende leden het niet eens zijn met de gang van zaken. Er werd de leden medegedeeld, dat de grieven en bezwaren door het bestuur bekeken zouden worden voorzover zij niet op de avond zelf uit de weg ge ruimd werden. De volgende dag maakte de voorzitter, de heer H. G. Scholtmeij- er, bekend, dat hij bedankte voor deze functie, zodat er een nieuwe voorzitter benoemd moet worden. GLADHEID. Op de hoek van de Eemstraat en de Kerkstraat kwamen de auto's van dok ter R. en de heer L. J. R. in botsing toen de laatste remde om voorrang te verlenen. Zijn auto gleed door de glad heid door en vooral de auto van dok ter R. werd ernstig beschadigd. VERNIELDE KLOK. De politie zal het op prijs stellen als iemand kan meedelen welke baldadige jongens de klok van de Nederlandse Middenstandsbank kapot gegooid heb ben, zodat deze vanaf zaterdag op STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat bij de verkiezing van de le den van de Tweede Kamer der Staten Generaal een kiezer op zijn verzoek te zijner keuze aan de stemming kan deel nemen, hetzij in de gemeente, in wel ker kiezersregister hij op de dag der kandidaatstelling is opgenomen, hetzij in een door hem bij het indienen van het verzoek aan te wijzen andere ge meente. De kiezer, die van bovenvermelde be voegdheid gebruik wenst te maken, doet daarvan uiterlijk 26 februari a.s., in persoon ter secretarie van een ge meente aan de burgemeester of de door deze aangewezen ambtenaar medede ling. Soest, 28 januari 1959. STEMMEN DOOR KIEZERS, OPGE NOMEN IN HET CENTRALE BEVOL KINGSREGISTER. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat bij de verkiezing van de le den van de Tweede Kamer der Staten- Generaal een kiezer, die is opgenomen in het centrale bevolkingsregister, op zijn verzoek in een willekeurige ge meente aan de stemming kan deelne men. Deze bevoegdheid geldt niet voor een kiezer, aan wie is toegestaan bij vol macht te stemmen. De kiezer, die van bovenvermelde be voegdheid gebruik wil maken, doet daarvan uiterlijk 26 februari a.s. schrif telijk mededeling aan de burgemeester. Voor mededeling dat men in een wil lekeurige gemeente wil stemmen dient gebruik gemaakt te worden van for mulieren, welke ter secretarie van el ke gemeente kosteloos verkrijgbaar zijn. Soest, 28 januari 1959. STEMMEN BIJ VOLMACHT. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat bij de verkiezing van de leden van de 2e Kamer een kiezer op verzoek bij volmacht kan stemmen, indien hij mededeelt vermoedelijk niet in staat te zullen zijn in persoon aan de stem ming deel te nemen. Voor het verzoekschrift om bij vol macht te stemmen en de mededeling tot aanwijzing van een andere gemach tigde dient gebruik te worden gemaakt van formulieren, welke ter secretarie van elke gemeente kosteloos verkrijg baar zijn. Soest, 30 januari 1959. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 28 januari 1959 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. S. Mets, van beroep kruidenier, wonende te Soest, om slijtvergunning in de rechter/bene- denvoorlokaliteit van het perceel, plaat selijk gemerkt nr, 54 en gelegen aan de Van Weedestraat, aldaar. Binnen twee weken na de dagtekening dezer bekendmaking kan ieder tegen het gverlenen van deze vergunnin schriftelijk bezwaren bij burgemeester en wethouders inbrengen. Soest, 3 februari 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1