Vrijheid of democratie? SOEST. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. IN DE HOEK. VRIJDAG 6 FEBRUARI 1*5*. 37» JAARGANG N«, M. BH—BW—MMMll MIIBI »l Versckgnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDUK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WERDE8TRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 12*156 We schermen nog altijd graag met het woord „democratie" en verbinden daar aan de enig mogelijke weg tot vrijheid. De democratische volken zijn vrije vol ken, maar de landen waar een of an dere vorm van dictatoriale macht wordt uitgeoefend noemen wij onvrij. Dat is echter maar een zeer gedeeltelijke waar heid. Schuilt de vrijheid van een volk alléén maar in de mogelijkheid van perio dieke verkiezingen en een meer par tijenstelsel In de aanwezigheid dus van een parlementaire oppositie, hoe klein deze ook mag zijn Zou het dus niet mogelijk zijn, dat in een z.g. demo cratisch stelsel de burger zich onvrij voelt, d.w.z. zich beknot vindt in zijn menselijke rechten Ja, die „rechten van de mens" vormen immers een der wapperende vanen van do democratie Onder dat vaandel stellen wij zo gaarne (en terecht) onze strijd tegen de dictatuur. Maar we mo gen ons toch wel eens afvragen of in de „democratische" landen de rechten en de vrijheden van de mens, van het individu dus, zo volledig gehandhaafd worden. Hoe volmaakter we onze de mocratische samenleving trachten te maken, hoe meer twijfel daaraan be gint te rijzen. We zien in ons land de verordeningen, de wetten, de voorschriften, de eisen en d« bepalingen als paddestoelen uit de grond schieten. Ze houden alle maal beperkingen in van de vrijheden van het individu en op alle overtredin gen staan straffen. We zijn niet meer vrij in de wijze waarop we ons dage lijks brood willen verdienen, noch in de manier en de tijden waarop we onze diensten willen verlenen. Het gaat er niet meer om wat men kan doch wat men mag verdienen en zelfs de beste ding van die verdiensten wordt zoveel mogelijk gereguleerd. De voornaamste vrijheid van de demo cratie is zeker wel het vrije woord. Dét bezitten wij nog, zij het ook met enige beperking, maar dat is feitelijk het enige voordeel van de democratie boven de dictatuur. Een zeer belangrijk en ingrijpend voordeel ongetwijfeld, maar waaraan afbreuk wordt gedaan door de vaak zeer demagogische wijze waarop de politieke propaganda wordt gevoerd, waartegenover men naar het woord van de andersdenkende liever niet wil luisteren en niet geluisterd wil zien. Alle dwang, waaronder we langzamer hand in ons democratische land zijn gaan leven, vloeit voor het grootste gedeelte voort uit sociale oogmerken. Het gaat in feite om de bescherming van de zwakke tegenover de sterke, om de omstandigheden voor beiden zo veel mogelijk gelijk te maken en daar mede ook hun welvaartskansen. Een op zichzelf loflijk en in sommig opzicht (maar niet in alles) ook wel noodzake lijk streven, maar dat onherroepelijk met zich brengt een steeds verder gaande beknotting van de vrijheid, zo wel van het individu als van gehele groepen der bevolking. En even automatisch verkrijgt de staat, het onpersoonlijke gezagsorgaan, een steeds grotere macht toegewezen. Macht over het individu, dat tenslotte aleen nog maar kan mopperen en ker men, maar zich overigens evenzeer heeft te onderwerpen als in welke dictatoriaal geregeerde staat ook. Die groeiende macht van het staats apparaat fnoet tenslotte leiden tot het opstaan van de dictator, in elk geval van het dictatoriaal bewind. Hoe meer macht de staat aan zich wil of moet trekken, hoe groter de noodzaak daar toe ook zal worden. We geven de vrijheid, dat hoogste goed, niet ongestraft uit handen. Het werkt als een voortrollende sneeuwbal, die tenslotte zo aangegroeid zal zijn, dat we hem niet meer kunnen tegenhouden. Deze zal onze democratische vrijheid verpletteren. Dat behoeft niet in te houden dat we dan minder gelukkig zullen leven. Waar de vrijheid ons in menig opzicht tot een last schijnt te worden, zodat we er in het algemeen belang of uit lauwheid afstand van doen, kan het politieke verlies ervan ons nauwelijks meer raken. Haast automatisch en vrijwel onopge merkt zullen we van de democratie in het dictatoriale bestuur overlopen. Zelfs in dictatoriaal geregeerde landen wordt het ook dan nog „democratie" genoemd, omdat dat woord zo heerlijk aan „vrijheid" gekoppeld is. Want de vrijheid blijft toch het dienstbaarst goed van ieder mens, ook al kan hij het blijkbaar niet verdragen en zoekt hij tevens naar de „vader", die hem bij de kraag houdt en voortstuwt naar diens inzichten. Het is wéér de angst, die sommigen tot de aanvaarding van die gebondenheid zou brengen. Angst voor de sterkere, waarom zij zich tenslotte toch maar aan de sterke macht van de staat on derwerpen. Maar dat is geen democra tische vrijheid meer. Laat ons dat goed beseffen EXCURSIE NED. VER. VAN HUISVROUWEN. De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen, afdeling Soest-Baarn, heeft een excursie gehouden naar de brood- en koekfabriek te Bunschoten. Er wa ren 35 dames, die door een der direc teuren, de heer De Graaf, rondgeleid werden. Zij zagen de machines, die iedere week 4000 kg boter en 10.000 eieren verwerken. Via de kneedmachi nes gaat het afgepaste deeg voor 450 broden in de rijskast, waar het proces van het rijzen verhaast wordt door een ingenieus apparaat. Per uur gaan 1800 broden naar de oven, nadat de opmaak- machine ze gemodelleerd heeft. Het bedrijf begint 's morgens om 3 uur met Jiet aanmaken der ovens, die tot 's avonds half zes blijven branden. De dames zagen de kostbare machine, die de speculaas maakt, het verpakken van de cake en zij namen er kennis van, dat in krentebrood geen krenten maar rozijnen gaan, omdat het anders te zwaar wordt. Ongeveer 50 jaar geleden had de vader van de gebr. Dé Graaf een kleine broodbakkerij in Spakenburg, die ge leidelijk groter werd en nu uitgegroeid is tot het prachtige bedrijf te Buncho- ten, waarin 60 man werk vinden. Aan deze fabriek werd in 2 jaar tijds IV2 miljoen ten koste gelegd. Er werd tevens een bezoek gebracht aan de zeer moderne winkel van de firma De Graaf te Spakenburg, waar een model van de fabriek te zien is, die een Spakenburger inwoner in 14 dagen van lucifers maakte. DE ONTWIKKELING VAN DE SOWJET-RUSSISCHE LUCHTMACHT. De afdeling „Sazo" (Soest, Amersfoort, Zeist en omstreken) van de Konink lijke Vereniging „Onze Luchtmacht" vierde woensdagavond in Eemland net vijfjarig bestaan met een feestelijke biieenkomst, waarop kapitein A. P. de Jong sprak over de ontwikkeling van de Sowjet-Russische Luchtmacht, ter wijl het meer feestelijke tintje door „The West Boys" aan deze avond werd gegeven. Kolonel b.d. J. H. Sar, voorzitter van de afdeling, verwelkomde de leden en de genodigden, onder wie de burge meester, die erevoorzitter is, de ge meentesecretaris, wethouder Oranje en majoor Meijers als vertegenwoordi ger van het vliegveld. Ook leden van het hoofdbestuur waren aanwezig. De heer Sar deelde mee, dat de afde ling momenteel 176 leden heeft. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer Ede v. d. Pais, wenste de afdeling geluk met het eerste lustrum. De afde ling Soest en omgeving is zeer aktief en in het bijzonder werden de heren Sar. Preusser en Roose bedankt voor het vele werk, dat zij verricht hadden om de afdeling tot stand te brengen en uit te breiden. Kapitein de Jong wees op de bewogen geschiedenis van de Sowjet-luchtmacht, die thans over 20.000 vliegtuigen be schikt, terwijl Amerika er iets meer heeft. Engeland en China delen de der de plaats met elk 3000 vliegtuigen. Met schade en schande heeft Rusland in drie oorlogen moeten ervaren, dat niet de kwantiteit maar de kwaliteit nummer 1 is. In 1937 zette Rusland, tijdens de Spaanse burgeroorlog, 1400 vliegtuigen in en Duitsland formeerde met 300 vliegtuigen het Kondor-legioen. De Sowjet-strijdkrachten werden ge heel vernietigd op enkele toestellen na. Van 550 jachtvliegtuigen werden er 496 neergeschoten en toen een nieuw type uitkwam werden er 415 van 475 toestellen neergehaald. Ook van de bommenwerpers werd 85 °/o neerge schoten. Dit had een les moeten zijn voor de oorlog tegen Finland in 1939, maar ook de Pinnen waren bijzonder succesvol in de strijd tegen de Sowjet-vliegtuigen. De Russen hadden 1500 toestellen, maar zij konden het niet opnemen tegen de 200 Finse vliegtuigen en pas toen de Russen het tienvoudige in de lucht hadden was er sprake van een licht Sowjet-overwicht. Op 21 juli vielen de legers van Hitier Rusland binnen en de 2000 vliegtuigen van de Luftwaffe maakten in drie maanden korte metten met de 10.000 toestellen van de Sowjets, waarvan er slechts enkele honderden overbleven. Pas toen begrepen de Russen, dat kwa liteit belangrijker is dan kwantiteit en bij S talingrad kwamen ze met de beroemde Stormovik uit, die door de Duitsers „Der eiseren Tod" genoemd werd. Deze vliegtuigen maken nog deel uit van de Sowjet-luchtmacht. Het commando luchtverdediging omvat momenteel jagers, geleide projectielen, zoeklichten en luchtdoel-artillerie. De afdeling Taktische Luchtmacht was in de oorlog het belangrijkst, maar nu beschikt zij niet over moderne toestel len. De Strategische Luchtmacht heeft lange-afstandbommenwerpers. In de oorlog werd deze afdeling een misluk king. Er zouden aanvallen op Duits land gedaan worden maar zij waren schaars en aan de grootste aanval na men 70 toestellen deel, terwijl Amerika soms vijfmaal per week met 1000 tot 2000 vliegtuigen naar Duitsland vloog. In 1945 maakten de Russen een paar Amerikaanse superforten buit, die een noodlanding moesten maken na een vlucht op Japan en de Sowjets copi- eerden deze toestellen haarfijn en maften er 1500 van. In 1950 werd een straalmotor ontworpen en daarmee werden de toestellen uitgerust die de superforten opvolgden. Uit alles blijkt, dat Rusland niet de beschikking heeft over constructeurs met baanbrekende ideeën, maar in het copiëren zijn zij meesters. Rusland heeft de grootste transport- vloot van de wereld, maar de vlieg tuigen die er toe behoren kunnen slechts 18-24 manschappen vervoeren, terwijl Amerika toestellen voor 220 mensen heeft. Rusland heeft al heel lang para chutisten en momenteel zijn er 55000, maar het vreemde is, dat de parachutis ten in de wereldoorlog nauwelijks aan de strijd deelgenomen hebben. De marineluchtvaartdienst heeft wel 4000 toestellen maar geen vliegkamp schip. De toestellen hebben hun bases aan de Poolzee, de Baltische zee, de Zwarte zee en in het verre oosten. De aanmaak van Sowjet-vliegtuigen gaat steeds door, zodat men niet mag aannemen, dat geleide projectielen in de naaste toekomst de bemande toe stellen zullen verdringen. In zijn slotconclusie sprak kapitein De Jong zijn voldoening uit over het feit, dat de luchtmachten van de commu nistische en de vrije wereld in even wicht zijn. Dit maakt de kans op een oorlog klein. De strijdkrachten van de Verenigde Na ties doen zeker niet onder voor de Sowjet-strijdkrachten en men moet de positie van ons eigen land niet onder schatten. In 1940 schoot de kleine Nederlandse luchtmacht 515 toestellen neer en zeer zeker is dit van invloed geweest op het uitstellen van de invasie, die de Duit sers op het oog hadden. Het uitstel van de tocht naar Engeland werd later afstel. Na de causerie van de heer De Jong werden enkele fims gedraaid. BILJARTEN. De gebr. Voskuilen en hun teamgenoot Dorrestein van de bilj artverening „De Nieuwe Viersprong" wonnen in Soest- dijk van het eerste team van biljart vereniging Soestdijk. De uitslag was 42. De heren v. d. Brink en Mörsing verloren hun partijen en J. v. d. Broek won. GEMEENTERAADSVERGADERING. De raad onzer gemeente is in openbare zitting bijeen geroepen tegen woensdag 18 februari, 's avonds te 19.15 uur. In ons volgende nummer zullen wij de volledige agenda van 31 punten opne men. CARNAVAL A LA CADETTE. De R.K. Instuif „Jong Soest" wil ook dit jaar haar aandeel in de carna valsviering hebben en organiseert daar om zondag a.s. een groots opgezet carnavalsfeest. Of de organisatoren te raden zijn ge weest bij de verschillende carnavals prinsen beneden de rivieren weten wij niet. Wel weten wij, dat Prins Din ges, waarschijnlijk de eerste, op een waardige wijze in Soest zijn entree zal maken. Op een boerenwagen, compleet met brandende fakkels en voorafgegaan door de Soester Knollenplukkers, ver schijnt Prins Dinges in het Sint Jozef gebouw, terwijl later zijn zegetocht wordt voortgezet naar Zal dit jaar de echte carnavalsjool in Soest haar intrede doen, Aan meneer Dinges en zijn raad van elfjes (geen raad van elf) zal het niet liggen. NUTSBIBUOTHEEK. Nieuwe boeken Soestdijk. Balstad, Tussen sneeuw en steenkool. Bjerre, De laatste kannibalen in Nieuw Guinea. -Chochlof, Recht op eigen geweten. Deick, Winddokter en sinaasappeldominee. Dendermonde, Het water tot de lippen. Triefcer- gen, Petrus, de visser. Van Gelder, Beeldende kunst en bouwkunst in Ne derland. Grauwin, Ik was chirurg in Dien Bien Phoe. Golowanjuk, Lp- vensbron. Heijer, Leon Leonie. Krieger, Jokoeda, het zwarte licht. Lytton, De laatste dagen van Pompeiï. Lawis, Cass Timberlane (Eng.). Ar.n Vickers (Eng.). Parkinson, De wet van Parkinson. Roe, Brood en roker.. Scheepens, Op zoek naar de bron. Trevor, De slag om Engeland. Uris, Gezworen kameraden. Yerby, Die vrouw heette Fancy. Nieuwe boeken Soest-Zuid. Cambell Barnes, Isabella de Schone. Den Doolaard, Het leven van een land loper. Den Doolaard, De bruiloft van de zeven zigeuners. Dubois, In staat van beschuldiging. Golding, Mr Hur- ricane. Hanley, Felix Lévine zeeman William, Maar achter ons staat God. De Jong, Kruisende wegen. Du Maurier, De zondebok. Pauwels, De madonna van Juan les Pins. Suasso Luipaardmannen en slangendansers. Uittenbogaard, De wereld een verbij sterend avontuur. Undsef, Elf jaar. Wright, De buitenstaander. Wright, Heidens Spanje. Zoomers- Vermeer, Kinderen der sloppen. RUZIE. Firmanten van twee Soester bedrijven werden boos en kregen het met elkaar aan de stok. Na enige dreigende schijn bewegingen pakte één van hen een voorwerp van de grond, dat zich goed voor projectiel leende en smeet dat de ander naar het hoofd. Deze was zo verstandig te bukken en daardoor werd een ruit het slachtoffer van de worp DE STERKE ARM. Een jongeman, die voor de kantonrech ter moest verschijnen, weigerde dit, zo dat de politie hem naar de rechtbank bracht. LAATSTE WOONWAGEN. De laatste woonwagen is vertrokken van het voormalige Soester woonwa genkamp en naar het Amersfoortse kamp gegaan. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Soest orengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van J. L. Rademaker, Steenhoff- straat 71, alhier, om vergunning tot het uitbreiden van een houtbewerkings inrichting met een spuitafdeling, op/in het perceel Lange Brinkweg 52b, ka dastraal bekend gemeente Soest, sec tie A, nr. 3316, zulks onder intrekking van de ingediende aanvrage d.d. 10 maart 1958. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijke bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 24 februari Wanneer we 's avonds door Amsterdam of een andere flinke stad rijden, dan valt het op, dat in veel buurten auto's voor de nacht langs de straten worden geparkeerd, omdat er geen garag» be schikbaar is. Doordat wij in ons dorp een ruime bt- bouwing hebben met haast voor ieder een een erf, bleven wij van dit karretje aan karretje voor de deur parkeren tot nu toe aardig verschoond. Toch begint het ook hier te komen en wanneer u 's nachts langs de vrij smalle Soester wegen gaat, ziet u in buurten waar geen garages zijn, «ok reeds auto's voor de deur staan. In de steden, waar de straatlampen de gehele nacht blijven branden, is dit niet erg, maar in dorpen als het onze, waar 's nachts om half één de lampen uit gaan, kunnen geparkeerde, niet-ver- lichte auto's gevaarlijke obstakels zijn Weliswaar worden de auto's in de avond, zoals dit hoort, onder brandende straatlantaarns geplaatst, maar om half één is die beveiliging afgelopen. Van de week kwam ik op een nevelige avond naar huis, maar dat was haast het ziekenhuis geworden. Het scheelde namelijk maar weinig of we waren op een zonder verlichting langs de weg staande vrachtauto met oplegger gebotst, die daar kennelijk voor de nacht geparkeerd stond. Op onze vrij smalle binnenwegen is parkeren voor de nacht, hoewel naar ik meen niet verboden, toch iets dat we moeten nalaten. Dit klinkt natuurlijk niet leuk voor hen, die noodgedwongen hun auto bui ten moeten laten staan. Voor de rneeeste van onze mensen is de auto het stuk gereedschap om het dagelijks brood te verdienen en daarom kan ik er inkomen, dat zij het niet leuk vinden, dat ik dit schrijf. Zij zullen echter moeten beamen, dat er geen on gelukken mogen worden geriskeerd. Misschien wil onze raad zijn licht eens laten schijnen over dit vraagstuk- in-wording, want we kunnen er gerust op rekenen, dat over een paar jaar ook in de straten waar geen garages bij de huizen zijn gebouwd, nog meer autobe zitters zullen zijn, die hun wagen toch ergens moeten laten. En dan zullen die straten vrijwel geblokkeerd worden. H. OEKMAN. a.s., des voormiddags 11 uur, in het gemeentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 6 februari 1959. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 31 januari 1959 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van J. van Munster, van beroep hotelhouder, wonende te Soest, om een hotelvergunning in de linker en rechter benedenvoorlokalitei- ten van het perceel, plaatselijk gemerkt nr. 70 en gelegen aan de Burgem. Gro- thestraat, aldaar. Binnen twee weken na de dagteke ning dezer bekendmaking kan ieder tegen het verlenen van deze vergun ning schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Soest, 6 februari 1959. PARTIEEL UITREIDIN GSPLAN De burgemeester van Soest; gelet op artikel 37 der Woningwet; brengt ter algemene kennis, dat vanaf 7 februari a.s. ter gemeentesecretarie gedurende vier weken voor een ieder ter inzage liggen 1. een ontwerp partieel uitbreidingsplan, regelende de bestemming van de percelen, kadastraal bekend, gemeen te Soest, sectie D nrs 3019 (ged.), 3020, 3021 en 3022, gelegen aan de hoek Heideweg-D"uinweg; 2. een ontwerp herziening van art. 13 van de bebouwingsvoorschriften (overgangsbepaling) van het uitbrei- dinsgsplan Soest-Zuid betrekking hebbende op het veranderen of ver nieuwen van bestaande gebouwen. Gedurende de termijn van 4 weken kunnen belanghebbenden bij de ge meenteraad bezwaren indienen. Soest, 6 februari 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1