SOEDAN DAUPHINE V in HET ZWARTE LAND MET DE HETE BODEM. SCHMIDT Garage Stam Vraag m Smits Leesbibliotheek m: W/i* 9 SOEST. UW KLEERMAKER N.V. Wasserij „GELRIA" koningi Expedi het le Speciaal penhokke W. IN' E. C „Allah zij geprezen Met deze woorden begon Generaal Ferik Ibra- him Abboed zijn eerste toespraak als nieuwe machthebber van de Soedan. Hij beloofde het tien-miljoenen-volk van het land aan de bovenloop van de Nijl een verbitterde strijd tegen de corruptie en een hogere levensstan daard. De Soedan, sinds nauwelijk2 jaar een zelfstandige natie, heeft zijn eerste staatsgreep beleefd. Maar de vrees van westelijke waarnemers, dat de nieuwe regeling met Nasser be vriende kringen aan het roer zou heb ben gebracht, is ongegrond gebleken. Al verscheidene maanden geleden deed het gerucht van een omwente ling in de Soedan de ronde, maar er kon niet worden vastgesteld wat daar van nu werkelijk waar was. Toen in november van het vorig jaar Generaal Abboed de macht aan zich trok, be vonden de correspondenten der grote persbureaus en van de internationale kranten zich in een moeilijke positie. De grenzen waren hermetisch afge sloten en toch was het noodzakelijk de loop der dingen op de voet te vol gen. Een Engelse reporter speelde het klaar, na een 3000 km lange omweg via Oeganda, om zo te zeggen door een achterdeurtje te sluipen. Wat heeft zich evenwel nu werke lijk in Karthoem voorgedaan Het In de missiescholen spelen de kleine negermeisjes even graag hun spelletjes als hun blanke zustertjes in onze streken. duurde even voordat de afzonderlijke steentjes zich tot een mozaiek lieten samenvoegen. Het beeld, dat eruit te voorschijn kwam, toonde duidelijk, dat het Soedanese leger onder Generaal Abboed ingegrepen had, toen ze be greep, dat enkele invloedrijke politici d§ jonge natie in de armen van Nas ser en diens Arabische republiek wilde drijven. Weliswaar is ook de nieuwe regering geïnteresseerd bij goede betrek kingen met de Arabische republiek, maar ze denkt er niet aan daaraan de zo zwaar verkregen onafhankelijkheid op te offeren. Soedan is zo groot als heel Europa aan deze kant van het IJzeren Gordijn, met inbegrip van Zweden en Noorwe gen. Het grenst in het zuiden aan Kenie, Oeganda en de Belgische Con- go, in het oosten aan Ethiopië, in het noorden aan Egypte en in het westen aan de eindeloze verten van Frans- Westafrika. De bevolking bestaat in het noorden overwegend uit Arabische moslems en in het zuiden uit heidense negers. Vooral in het zuiden is de invloed der medicijnmannen in wezen groter van die der nationale leiders, want de mannen van het zuiden interesseren zich voor de politiek vrijwel niet, ter wijl de geesten in hun leven een be slissende rol spelen. Het grootste probleem van het land is dat van het water. Afgezien van het uiterste zuiden is dit kostbare nat erg schaars. Nog onder de Britse heer schappij werd ten zuiden van Kahr- f Groenten en meloenen worden in Omdoerman overgeladen. toem een drie kilometer lange stuw dam gebouwd. Het hierdoor opge stuwde water wordt door kanalen in de Kezira-vlakte geleid. Waar eens slechts onvruchtbaar land was, ont stond een uitgestrekt landbouwgebied, waarin 30.000 pachters een nieuw be staan vonden. Het landbouwprobleem en het daar mee onafscheidelijk verbonden wa terprobleem heeft ook een politieke kant. Zou Soedan uitgestrekte bevloei ingswerken gaan doorvoeren, dan zou er aan de Nijl zoveel water worden onttrokken, dat Nasser's veel bespro ken Assoean-dam een zinloze onder neming zou worden. Zou Soedan er evenwel van afzien, dan dreigt voor het land voortdurend het spook an honger en armoede. Daarom blijft de Nijl, wiens naam in het Nederlands „leven" betekent, ook verder het twistpunt tussen Soedan en Egypte. Slechts ongeveer 5 der Soedanezen kunnen lezen en schrijven. In het hele land vindt men slechts één universteit. De weinige missiescholen hebben geen gemakkelijk bestaan. In het noorden van het land is het huwelijk, zoals vroeger, nauwelijks iets anders dan een zakelijke onderneming. De meisjes trouwen jong, maar zij hebben geen enkele mogelijkheid hun echtgenoot zelf uit te zoeken. Dat ver zorgen haar ouders of juister gezegd, haar vader. Is het meisje knap, dan kan de vader voor haar een hele kudde Waterdragers vullen hun krajans in de Witte Nijl. kamelen eisen. Het huwelijksfeest betaalt de vader van de bruid in elk geval en de kos ten daarvan zijn waarlijk niet gering, want volgens het gebruik verzamelen zich voor het sluiten van het huwelijk alle verwanten en zij willen gedurende een hele week de gast van de familie blijven. De scheiding is des te eenvou diger. De man behoeft volgens de Ko ran alleen maar driemaal te zeggen „Ik verlaat je". In het zuiden zijn de gebruiken iet wat anders. Daar wordt de koopsom voor de bruid in koeien vastgelegd. De scheiding is er kostbaarder, want de man, die afkerig van zijn vrouw is ge worden, moet de koopsom terugbetalen. Zelfs echtbreuk heeft daar zijn prijs. De man, niet de vrouw, wordt er ter verantwoording geroepen. Door de zuidelijke Soedan leidt een oude karavaanweg, die op geen kaart te vinden is. Hierlangs worden al sinds eeuwen Afrikaanse slaven naar de Ro de Zee getransporteerd. Typisch landschap nabij Torit in de omgeving van de equator, Een moderne Soedanse katoenspinnerij. Veel is er in Soedan veranderd, maar de slavenstransporten door het land aan de bovenloop van de Nijl zijn nog steeds geen verleden tijd. De grootste hotels van Khartoem heb ben niet alleen stromend water, maar ook temperatuurinstallaties, doch deze inrichting is hier minder een luxe dan wel een noodzakelijkheid - in elk ge val voor de Europeaan. Het belangrijke bouwwerk der Soe danese hoofdstad is het sneeuwwitte, drie verdiepingen hoge „Paleis der Re publiek", waarin tot aan het eind van 1955 de Britse gouverneur-generaal re sideerde. Dit bouwwerk heeft vele her inneringen. Hier stierf in 1855 Gene raal Gordon, toen de Mahdi de stad veroverde, door een pijlschot. De fana tieke derwischen plantten het hoofd van de generaal op een speer en droe gen het in triomftocht door de stad. Vier jaar later heroverde Lord Kit- chener de Soedan. De bloedige slag van Omdoerman gaf de beslissing. Een van de laatste overlevenden van die slag is Winston Churchill. Het paleis, dat in de as was gelegd, werd herbouwd. Het diende de overwinnende Lord als resi dentie. Thans is Generaal Abboed er de huisbaas. Op de luchthaven van Khartoem heerst voortdurend veel bedrijvigheid. Het is een van de belangrijkste knooppunten van het Afrikaanse luchtverkeer en de lijnen, die Afrika met het Nabije en Verre Oosten verbinden. Achter de coulissen van de stad mag men evenwel niet kijken. Zodra men de hoofdstraten verlaat komt men in wij ken, die weliswaar een schilderachtige aanblik bieden, maar die vol onraad en ellende zijn. In deze achterbuurten dringt nauwelijks een zonnestraal door. In de bazars voelt de Europeaan zich als een vreemde. Men loopt door nau- we straten van de zakenwijk en voelt de doordringende blikken, die u volgen. Men ziet de kunstzinnige voorwerpen, j de leder- en smeedwerken en is ver heugd, dat de prijzen nog niet door toeristen bedorven zijn, maar men ver moedt ook, dat juist hier, in de nauwe poortingangen en de achterkamertjes der onaanzienlijke winkels zaken wor den gedaan, die het daglicht niet kun nen verdragen. Contracten over de le vering van opium, besprekingen over transporten van „Zwart ivoor" en koop overeenkomsten over wapens, die er gens vandaan komen en ergens heen gaan, dat alles behoort mede tot Khar toem, want deze stad ligt helemaal niet zo afgelegen als menige Europeaan denkt. De tijd van de kameelkaravanen loopt ten einde, maar Khartoem ligt nog steeds aan het knooppunt van belang rijke handelswegen, waarop waren ver- Steenhoffstraat 15A - Telef. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. transporteerd worden, die tegenwoordig in hoog aanzien staan. De Russen hielden Khartoem enkele jaren geleden al voor erg belangrijk. Ze hebben in de Soedanese hoofdstad een ambassade met meer dan 100 em ployés. Velen daarvan verlaten het ge zantschapsgebouw nimmer. Anderen daarentegen duiken dan hier en dan daar in de bazarwijken op - zonder souvenirs te kopen. Omdoerman, waar eens Lord Kitsche- ner zijn landgenoot, Generaal Gordon, wreekte, is reeds lang niet meer dan een voorstad van Khartoem. Hier vloei en de Witte en Blauwe Nijl samen. Van hieruit kan men eens per week met boten tot aan Cairo varen. De hande laars aan de aanlegsteigers verkopen souvenirs, die aan de opstand van de Derwischen moeten herinneren, waar onder afbeeldingen van de speer, waar op het hoofd van Generaal Gorden ge spiest werd. vergroten van de nachthokken in de tuinen van gemeentewoningen. Die zijn groot genoeg voor het houden van vo gels maar te klein voor het kweken. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer J. Bantjes, bleek, dat de ver eniging momenteel 81 leden en 5 jeugd leden heeft. Er zijn 14 donateurs. Mevrouw v. d. Broek-Wiesten, de pen- ningmeesteresse, gaf het financieel overzicht. Er is een batig sald» van ruim 450 gulden. Een bespreking over het beleid van het bestuur vond niet plaats omdat nie mand iets aan te merken had. Voorzitter C. Brandt trad af en van de twee kandidaten, J. Stigter en J. Kuiper, werd de heer Kuiper met 16 tegen 3 stemmen gekozen. Van de aftredende bestuursleden werd mevr. v. d. Broek herkozen, terwijl de andere leden zich niet herkiesbaar stel den. De heren Stigter, Pureveen en v. d. Broek werden gekozen en zij zullen met mevr. v. d. Broek en de voorzit ter de functies onderling verdelen. VIJFTIG JAAR INSINGERSCHOOL. De jaarlijkse ouderavond van de In- singerschool stond grotendeels in het teken van het naderende halve eeuw feest. Na de opening gaf het hoofd, de heer De Boer, een overzicht over het afge lopen jaar, waarbij hij kon gewagen van successen en verbeteringen, maar waaruit tevens bleek, dat er nog een aantal wensen is overgebleven. Met kracht zal gestreefd worden naar de verwezelijking van wat in deze tijd noodzakelijk wordt geacht. Na een gezellige koffiepauze werden de plannen voor de jubileumfeesten namens de oudercommissie toegelicht door de heer Wilhelm. Spreker bracht in herinnering, hoe op 1 april 1909 school en hoofdonder wijzerswoning werden geopend en in gebruik genomen als verblijdend gevolg van de schenking van grond en kapi taal door de heer Insinger. Voor de kinderen van de buurtschap Hees was dit een ware uitkomst. Uit de grote belangstelling op deze ouder- BIRKSTRAAT 71 TELEF. 3825 avond mag worden afgeleid, dat de school zich in veler belangstelling mag verheugen en dat een gemeenschap van ouders de nu bijna gouden school om ringt. De feestelijkheden, die in de tweede week van april zullen worden gehouden vanwege de vakanties, zijn breed opge zet. De inzet wordt gevormd door een dank- en herdenkingsdienst in de Hees kapel. Op de tweede dag worden interscho- laire wedstrijden gehouden tussen de vier lagere scholen van de vereniging „De School met de Bijbel", terwijl de jubilerende school nog een dag extra feest krijgt. De festiviteiten worden be sloten met een feestavond, aangeboden aan ouders en genodigden. Deze mededelingen werden met vreug de ontvangen en een beroep op mede werkers was niet tevergeefs. Er zal in de komende twee maanden heel wat werk verzet moeten worden, maar de stemming op deze avond was van dien aard, dat aan de organisatie niet ge twijfeld behoeft te worden. Het was ruim elf uur, toen de bezoekers huis waarts gingen om de onthulde plannen mede wereldkundig te maken. NIEUW BESTUUR SOESTER VOGELVRIENDEN. Onder voorzitterschap van de heer C. Brandt vergaderde de vereniging „De Soester Vogelvrienden" woensdagavond in restaurant „Zonneheuvel". Het was een jaarvergadering, die tevens een be langrijke huishoudelijke vergadering werd omdat een nieuw bestuur be noemd werd. De heer Brandt deelde de leden mee, dat de politie de volières op bescherm- de vogels controleert, zodat het raad- zaam is eens te kijken of er geen vo- j gels gehouden worden, die in de na tuur thuishoren. Na het lezen van de notulen door de voorzitter, maakte hij bekend, dat er aan het college van B. en W. verzocht is toestemming te verlenen voor het Renault Dauphine v.a. 565#, Vraagt inlichtingen en proefrit bij NIEUWERHOEKPLEIN 1 SOESTDIJK TELEF. 2850 DE HEER SUMAN THUIS. Het was een belangrijke dag voor de jeugdige leden van de Olympia-wandel- sportafdeling, want hun leider, de heer W. A. Suman, kwam na drie maanden thuis uit het ziekenhuis. Onder leiding van de heer H. Albertus gingen de juniores naar het huis van de heer Suman aan de Veldweg en zij hadden bloemen bij zich. Niet alle kin deren konden naar binnen, zodat Olga Hessing, Hans Vervat en Nel Staring een fruitmand aanboden en Ansje Pas man en Tonny Ruijzedaal de bekers, die de juniores en seniores dit jaar kregen omdat zij het kampioenschap van mid den-Nederland behaalden. De seniores behaalden 725 punten in 1958 en de tweede plaats was met 714 punten voor Scherpenzeel. De juniores kregen 757 punten en nummer 2, de v.g.l.o. school te Veenendaal, 672 punten. STOOM WASStHU Stuur Uw was naar Gelria. Onder voortdurende controle van het Wasserij-Instituut T.N.O. Maandag halen - Donderdag thuis. EDE Telefoon 08380-8050. SPORTPROGRAMMA Voetbal, Zondag Meervogels 1B.D.C. 1, 2.30 uur. B.D.C. 3Gooise Boys 3, 2.30 uur. E.M.M. 4—B.D.C. 4, 12 uur. Actif 4B.D.C. 5, 12 uur. S.E.C. 3—H.V.C. 5, 12 uur. Veense Boys 4S.E.C. 4, 1 uur. A.P.W.C. 4—S.E.C. 5, 12 uur. Zaterdag S.E.C. AScherpenzeel A, 3.15 uur. Amsvorde aS.E.C. a, 3.15 uur. S.E.C. b—H.V.C. c, 2.15 uur. Hilversum BB.D.C. A, 3.15 uur. B.D.C. BBaarn B, 3.15 uur. E.M.M. b—B.D.C. a, 3.15 uur. Actif cB.D.C. b, 3.15 uur. De poolformulieren moeten vandaag (vrijdag) voor 19 uur ingeleverd zij* en voor de laatste vijf wedstrijden mag geen 3 ingevuld worden, omdat dit bekerwedstrijden zijn, die altijd be slist worden. Hockey Dames 2Hilversum 5, 11 uur, Schr.1. Dames 3Schaerweyde 2, 2 uur, Schr.1. Dames 4Kampong 8, 1.30 uur, Birkstr. Kampong 5Heren 1, 12.30 uur. S.C.H.C. 8Heren 2, 11 uur. Heren 3—Be Fair, 8 12.30 uur. Sehr.1. Kampong 6Heren 4, 11 uur. Handbal. B.D.C. 1—S.S.V.U. 2, 14.20 uur. B.D.C. A—Spirit A, 13.20 uur. Lange Brin Molnkkenst verzorgen gen billij en zorgen v< bestemd onze tarie De Directeu: op 23 febru (ca. S00 ml werken. Bestek en te: vanaf 9 febr Gemeentewe taling van bestekhoudei BELVéDèRE TRANS! OPS E D< SOEST!

Soester Courant | 1959 | | pagina 6