R*K* Middenstandsvereniging vierde 40-jarig bestaan,. L\ DE HOEK. DINSDAG 10 FEBRUARI 1159. 37e JAARGANG na. 11. SQESTERÜOURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDE8TRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Op 2 februari 1919 werd de r.k. mid denstandsvereniging St. Petrus en Pau- lus opgericht en op 8 februari 1959 is het 40-jarig bestaan gevierd. Dat was zondag en het begon met een gezongen H. Mis, opgedragen door pas toor mgr Th. Visser, geestelijk advi seur van de vereniging. D'aarna werd het ontbijt gemeenschap pelijk gebruikt en tijdens de maaltijd werd een negental leden van de ju bilerende vereniging door de voorzit ter, de heer J. H. Hom, gehuldigd. Deels met succes haar arbeid zou voortzet ten. De heer C. Dijkshoorn vertegenwoor digde de Nutsspaarbank en de heer Hen- driksen sprak namens de afdeling Amersfoort-Soest van de Katholieke Aannemers- en Patroonsbond. Hij bood een voorzittershamer aan. De vereniging De Hanse, de Amers- foortse middenstandsvereniging, was vertegenwoordigd en de heren H. J. van Hal en W. Schimmel kwamen na mens de K.V.P. Soest. De heer Van oor onder** zui- d roog uitvoe- zijn Bestuur en geestelijk adviseur der jubilerende vereniging. leit sita. lleuren. LI© twee voor- te tas Ie tas er |rs voor Ü7S n**rt omdat zij vele jaren lid van de vere- jninin" waren en cm hun verdiensten. Het waren de heren J. D. Zoetelief, J. Koelink, C. van Schalkwijk, P. Ra demaker, Joh. Rademaker, Joh. Bos boom, C. van Hengstum, A. G. van Hees en J. M. v. d. Oord. Zondagmiddag zaten de heren J. H. Hom, voorzitter J. C. Brouwer, secre taris; W. van Hees, penningmeester; G. Huurdeman, A. P. Stalenhoef, J. Voskuilen en de geestelijk adviseur mgr. Visser, achter de bestuurstafel in restaurant „Eemland" om de gelukwen sen in ontvangst te nemen van de vele tientallen, die hun belangstelling toon den bij dit jubileum. De heren J. ten Berge en J. Verlinden vertegenwoordigden de winkeliersvere niging. De heer Ten Berge voerde het woord. Hij verontschuldigde de voor zitter, de heer A. P. A. Mol, die ver hinderd was en wenste de jubilaresse geluk met de viering van het veertig ste jaarfeest. Er is in Soest een goede verstandhouding tussen de midden standsvereniging en de winkeliersvere niging, hetgeen blijkt uit gezamenlijke acties en het feit, dat bestuursleden van St. Petrus en Paulus dit ook van de winkeliersvereniging zijn. Beide verenigingen streven naar het volledig organiseren van de middenstand en hopenlijk wordt hiermee tenslotte be reikt dat er eens een minister voor de middenstand zal komen. De heer Ten Berge sprak de wens uit, dat de vereniging na dit jubileum niet op haar lauweren zal gaan rusten en bood een geldsbedrag in enveloppe aan. De heren A. P. Hilhorst en P. G. Kok wensten geluk namens de A.B.T.B. en de heren Koelman en A. W, van Hal na mens het r.k. kerkbestuur Soest. De r.k. bond van Middenstandsvereni gingen was vertegenwoordigd door en kele bestuursleden van wie de heer Leijenhorst het woord voerde. Hij ver ontschuldigde de voorzitter, die in Har- lingen woont en het weer te winters gevonden had om zich naar Soest te wagen. De vereniging heeft in de afgelopen 40 jaar ongetwijfeld ervaren, dat het niet meevalt de middenstander te over tuigen van de noodzaak georganiseerd te zijn, maar hopenlijk zou dit jubi leum velen ertoe brengen lid te wor den. De afdeling Soest heeft bij de bond een goede naam, ook al omdat zij een kern heeft, want een afdeling zonder kern is geen volwaardige af deling. De heer Leijenhorst sprak de wens uit, dat de middenstand door inten sievere organisatie tenslotte de erken ning zal krijgen waarop zij recht heeft en hij hoopte, dat de afdeling Soest Ha! tevens namens het kerkbestuur Soest-Zuid. De heren Joh. Rademaker, W. Huurdeman en C. G. van Schalk wijk tevens namens het Centraal As- surantiebedrijf. Onder de aanwezigen bevonden zich de heren Kloppenburg, Nijhuis en A. Hilhorst, hoofden van katholieke scho len, vertegenwoordigers van de r.k. middenstand Soesterberg en de heren Bakker en Valk namens de r.k. gym nastiekvereniging „Crescendo". Ook pater Commandeur, kernleider van de r.k. middenstandsbond, bood zijn ge lukwensen aan en de heren J. J. Brou wer en C. v. d. Bremer vertegenwoor digden de Boerenleenbank. Van de afdeling Soest van de r.k. bond van melkhandelaren waren de heren A. W. Kok en J. G. Schouten aan wezig en diverse leden van de jubi lerende vereniging boden hun geluk wensen aan. De heer W. de Rijk vertegenwoordigde de K.A.B. en de Centrale Volksbank en namens het armbestuur van de r.k. kerk Soest was de heer J. Th. Voskuilen aanwezig. De heer H. G. Scholtmeijer vertegen woordigde de V.V.V. Onder hen, die de jubilerende vereni ging gelukwensten bevonden zich ook pastoor mgr A. G. Smit, wethouder W. G. van Zadelhoff en de directeur van het Gasbedrijf, de heer Bredeveld. Aan het slot van deze receptie dankte de voorzitter, de heer J. H. Hom, allen die belangstelling getoond hadden, bloe men stuurden en met geschenken ge komen waren. In het bijzonder dankte hij de winke liersvereniging Soest voor het geschon ken bedrag, de aannemers- en patroons bond voor de ontvangen voorzitters hamer, de bondsbestuursleden, die aan wezig waren en de vereniging A.B.T.B. en J.B.T.B. De leden van de jubilerende vereni ging dineerden 's avonds in Eemland en bleven hierna gezellig bijeen. Een dubbelmannenkwartet, dat uit de leden gevormd werd, zong onder lei ding van de heer W. A. Butzelaar en later op de avond speelde The West Boys. De dinermuziek werd verzorgd door de heer M. de Wolf met pianobegeleiding. UITSTEKEND TONEEL VAN „SOESTDIJK". Voor het vierde jaar wordt door een zestal Soester toneelverenigingen ge speeld om de V.V.V.-beker, die door „Kerkebuurt" eenmaal en door „Ons Genoegen" tweemaal gewonnen werd. De vereniging „Soestdijk" had steeds weinig geluk en eindigde tweemaal als tweede en eenmaal als Tierde. Dat kwam meestal omdat iets te hoog ge grepen werd bij de keuze van het stuk en ook ditmaal ^ek de keuze niet overeen te stemmen met de capacitei ten van de leden. In zijn openingswoord sprak de voor zitter, de heer Joh. Hessing, hierover, nadat hij de aanwezigen, onder wie de heer A. G. Terhorst van de V.V.V. en de juryleden, de heren Gronloh sr en jr en Van Weelden, verwelkomd had. De stukken van Goidini staan echter op het ogenblik in de belangstelling, de vereniging „Soestdijk" heeft niet achter willen blijven en „De knecht van Twee meesters" gekozen. Hij sprak de wens uit, dat deze keuze gewaardeerd zou worden en dat men er ondanks onvermijdelijke onvolko menheden van zou genieten. En dat er genoten is blijkt uit het minutenlange applaus, dat na afloop dank bracht voor het uitnemende spel, waarin voor al de heren Han Kenter, Maup Willem- se en Jan Groenewold een groot aan deel hadden. „De Knecht van Twee Meesters" is en kele weken geleden door een Italiaans gezelschap in ons land opgevoerd en de kritieken waren zeer gunstig. Dit maak te de taak van „Soestdijk" nog zwaar der, want het is bijzonder moeilijk een poging te doen Nederlanders met hun beroemde zwaartillendheid te laten ver richten wat luchthartiger Italianen ge makkelijk afgaat. Vooral wanneer het toneelspelers van formaat zijn. Het is regisseur H Menning echter gelukt dit te presteren en de andere verenigingen zullen ongetwijfeld met zeer zwaar geschut moeten komen wil len zij ditmaal de prestatie van „Soest dijk" evenaren of overtreffen. Niet al leen het spel maar ook de costuums waren van kwaliteit. Beatrice, een goede -tol van mevrouw Hessing, wil voor haar broer Frederigo doorgaan en is dan ook als jongeman gekleed. Haar broer werd gedood tij dens een duel met Florindo (H. Men ning), die omgang met zijn zuster had. Dit zinde Frederigo niet en hij greep naar de degen. Clarice (Ina Krone- meijer) was door haar vader Pantalone di Bisognosie (Jan Groenewold) aan Fre derigo beloofd, maar nu deze niet meer in leven is zal zij met Silvio (Bas Bak ker), zoon van dr Lombardi (Maup Wil- lemse) trouwen. Dan verschijnt Frede rigo echter - in de gedaante van zijn zuster - en de moeilijkheden komen. Die worden na vele leuke verwikkelin gen en uitstekend spel voor een groot deel door Truffaldino, knecht van Bea trice en tevens van Florindo opgelost en Han Kenter heeft als slimme knecht een groot deel van het succes op zijn naam gebracht. Drie huwelijken zijn het gevolg van zijn aktiviteit. De rol van Smeraldina, kamenier van Clarice, werd vervuld door Ans Wage- maker, Eddy Pegtol was herbergier en de heren Zeijpveld en Gorree waren bedienden in de herberg en tevens krui er. VROUWEN WERELDGEBEDSDAG. Dit jaar is het onderwerp „Heer ik geloof". Een comité van negen Egyptische vrouwen van de Koptische-orthodoxe, de Anglikaanse en de Evangelische kerken en de Christen Jonge Vrouwen federatie zorgden voor de liturgie. De samenstelsters hebben gekozen uit de rijkdom van oude gebeden en litur gieën. De verbondenheid van de vrouwen on derling in Nederland, met zijn rijke schakering aan kerken, komt behalve door het samen bidden en samen zin gen ook tot uiting in de collecte, wel ke bestemd is zowel voor de inwen dige zending als voor het zendingswerk in Egypte, Spanje, Lambarene en Is raël voor het werk onder de Am- bonnezen, de ontheemden en de gevan genen. Zo willen de vrouwen uit 144 deelne mende landen een bloeiende bloemen krans van gebeden over de gehele we reld leggen. Voor plaatsen en uren van samenkomst verwijzen wij naar de advertentie in dit blad. NED. CHR. REISVERENIGING. De N.C.R.V. hoopt op donderdag 19 februari a.s., in Hotel Zeiler te Baarn, weer een filmavond te houden met nieuwe kleurenfilms uit diverse lan den. Onder andere ziet U „Grenzland' een film over Steiermark „Engeland", een film van een kleurige vakantie reis door Engeland en Wales „Mera- no". Duizenden N.C.R.V.-ers hebben hier reeds hun vakantie doorgebracht. Verder maakt U mee de afvaart van de „Maasdam", waarmee de deelne mers aan de derde Canada-familiebe- zoekreis naar Montreal vertrokken. Ook brengt U een bezoek aan Genève en Montana-Vermala, Sauerland, Scan dinavië enz. Tot slot „Horizons Blancs". Een be kroonde film uit Zwitserland over het leven en de lotgevallen van een gro te kudde in 't bergland Wallis en de redding van een der herders door de overbekende en onverschrokken red dingsvlieger Hermann Geiger. Men leze de advertentie in het num mer van vrijdag a.s. GEEN GOED IJS. De politie heeft het ijs van het Soes ter natuurbad gekeurd. Dit bleek niet goed genoeg om er schaatsenrijders op te laten. ONGELUK OP DE IJSBAAN. De 12-jarige P. v. d. A., die in het woowagenkamp te Amersfoort woont, schaatste op de ijsbaan. Hij viel en een schaatser, die hem passeerde, raakte hem met één van zijn noren in het gezicht. Er ontstond een diepe wond, die verbonden werd door de E.H.B.O. met behulp van de politie. De jongen werd naar huis gebracht, waar na de hulp van een arts werd inge roepen. WERKEN OP ZONDAG. Een winkelier kreeg een proces-verbaal omdat hij een zestienjarige jongen op zondag had laten werken. LENING. De N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meenten heeft Soest een lening aan geboden van 160.800,Het college stelt de raad voor deze lening te ac cepteren. Het geld zal gebruikt worden voor de volgende kapitaalsuitgaven Riolering Gen. Spoorstraat 35.000.-), aanleg Olijkeweg 29300,verbete ring openluchttheater 30-000. leerlingensets voor de openbare lage re school aan de Beetzlaan 14.000.-), verbetering noodwoningen 9500. en div. kleinere uitgaven 43.000.-). GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU SOEST. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen in het gewest Soest steeg se dert het einde van december 1958 tot einde januari 1959 van 286 tot 327. Een jaar geleden was deze stij ging veel groter en wel van 287 naar 353. Het overwegend seizoenmatige karak ter van de recente stijging wordt dui delijk bij beschouwing van de werk loosheid in de onderscheidene bedrijfs takken. Het aantal werkloze bouwvak arbeiders nam sedert december 1958 toe met 19, het hotelpersoneel met 7, het transportpersoneel met 6 en de minder geschikten met 7. Op het einde van januari 1958 waren 170 bouwvakarbeiders werkloos, op het einde van januari 1959 81. Het aanbod van mannen in de metaal vakken, de handels- en adminstratie- ve beroepen is thans evenwel belang rijk groter dan een jaar geleden. Het hogere aanbod in deze groepen werd mede veroorzaakt door inschrijving van Indische Nederlanders. Waren op het einde van januari 1958 slechts 19 gerepatrieerden ingeschre ven, per ultimo januari 1959 behoor den 48 Indische Nederlanders tot de geregistreerde arbeidsreserve. Voor jeugdige arbeidskrachten blijft de arbeidsmarkt zich gunstig ontwik kelen. Het aantal ingeschreven werkloze jeug dige mannen bedraagt thans slechts een derde van hun aanbod in januari 1958. Voor wat de werkloosheid in de bouw nijverheid betreft zou men van een gunstige situatie kunnen spreken. De vraag naar bouwvakarbeiders is de laatste maanden evenwel minimaal en heeft voornamelijk betrekking op jeug dige arbeidskrachten. Ook in de metaalnijverheid is sprake van een sterk verminderde vraag naar personeel. Het aanbod ran vrouwelijke arbeids- Belastingontduiking is zo oud als de belastingheffing. Wanneer ik die zin aankijk is het net of ik beweer, dat uit kwaad steeds kwaad voortkomt, maar dat is natuur lijk de bedoeling niet. Weliswaar had Alva met zijn kinder achtige „tiende penning" al een hoop trammelant en werd hij met al zijn hellebaardiers zwaar opgelicht, maar dat kwam hoofdzakelijk omdat hij ten indringer was. Hij heeft er zelfs een opstandje door te verduren gekregen, iets dat nadien zelfs niet meer in onze hoofden is opgekomen, al werd de heffing ook veel zwaarder. Wel een hoop gemopper, maar dat zet geen zoden aan de dijk wanneer de fiscus in het geding is. Bleef over de ontduiking of poging daartoe en het is een vreemd verschijnsel, dat er dan 2 soorten gewetens blijken te be staan. Het „gewone" geweten, dat spreken kan en een „belastinggeweten", dat zijn mond nooit open doet. In Frankrijk moet, volgens de overheid daar, het aantal mensen met twee soorten geweten ontstellend groot zijn, zó groot, dat de fiscus daar heeft ge grepen naar een bestrijdingsmiddel, dat, zelfs wanneer U in aanmerking wilt nemen, dat belastingontduiking feitelijk diefstal van een medeburger is, geen navolging verdient. De bedoeling van de Franse belastin gen is, openbare belastingregisters aan te leggen, waarin U van uw buurman, vriend, vijand of uw concurrent kunt zien, hoeveel belasting hij betaalt en wanneer U nu meent, dat dit te weinig is, wordt U verzocht dit kenbaar te maken bij de belastingdienst. Een smeriger methode weet ik »iet zo gauw te bedenken. Ik geloof wel, dat onze fiscale re cherche ook niet vies is van „tips", maar die openlijke aansporing tot ver raad als in Frankrijk vind ik te bar. Frankrijk is in de loop der geschiede nis voor Europa vaak een lichtend voorbeeld geweest, maar hier kun nen wij alleen maar uit leren hoe het persé niet moet. H. OEKMAN. krachten nam iets toe. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten bleef zich gunstig ontwikkelen, hoewel de vraag het grootst bleef in die bedrijfsklasien, waar het aanbod het laagst is. EXTRA CREDIET KLEUTERSCHOOL. Door de raad is in november van het vorig jaar een extra crediet beschik baar gesteld voor aanschaffing van oliekachels, meubilair en ontwikke lingsmateriaal ten behoeve van de openbare kleuterschool aan de Duin weg. Voor het aanbrengen van dek- vloeren is 3070.nodig, daar de vloeren niet splintervrij en stofvrij zijn, zodat het niet mogelijk is op verantwoorde wijze gymnastiekles, rit mische lessen en spellessen te geven. De inspectrice van het kleuteronder wijs acht de verbetering dringend no dig. Er is geen afrastering om de school, zodat de toegangsweg naar de school als openbare weg gebruikt wordt. Het terrein moet verbeterd worden, het moet afgesloten worden voor het pu bliek en er is een kleine fietsenberg plaats nodig. Dit zal 4900.kosten. Voor de inrichting van de speelplaats is 1050.nodig, zodat het college de raad verzoekt in totaal een extra krediet van 9020.beschikbaar te stellen. VORDERINGEN OP DE GEMEENT*. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij, die over het jaar 1958 nog vorderingen op de ge meente hebben, deze ten spoedigste - doch in elk geval vóór 15 maart a.s. - ter gemeentesecretarie (afdeling finan ciën) moeten indienen. Hetzelfde geldt voor vorderingen ten laste van de gemeentebedrijven. De daarop betrekking hebbende rekenin gen moeten worden ingediend bij de desbetreffende bedrijfsadministraties. Indiening van rekeningen na genoemde datum zal ernstige vertraging van de uitbetaling ten gevolge hebben.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1