FORD 10° i Dames Electrische Klokken Op naar de Bazar Sturl Darni De V.V.D. wenst geen rijke staat met arme burgers Scboenhandel W, Kooman BAARN - SOEST Automobielbedrijf LEGEMAAT MARIE ANTOINETTE. ORGELS - PIANO'S W. VAN TOL W. N. NIEUWENHUIS SOEST. Spreker Mr GEERTSEMA. Vereniging voor Facultatieve Crematie. TROTSEER DE KOU! en beurzen open t.b.v. blinde en slechtziende kinderen! Soestep Babyhuis? 7 handen J. HO OFFICIËL OFFICIAL DEALER VERKOOP WERKPLAATSEN MAGAZIJN BAARN - EEMNESSERWEG 22 - TEL. K 2954-3100 SOEST - TELEFOON 2822 Rondom de figuur van Marie Antoinet- te hebben zich veel verhalen en praat jes, romantiek, leugen en laster ge weven, zodat zij veelal niet in het rechte licht is komen te staan. Feit is, dat zij niet alleen slachtoffer is ge worden van haar eigen fouten en dom heden, maar vooral ook van de vele intriges, die aan en rondom het cor rupte hof welig tierden. Marie Antoinette Josepha Johanna werd op de 2de november van het jaar 1755 als dochter van keizer Frans I en zijn gemalin Maria Theresia te Weenen geboren. Nadat zij een prima opvoeding had genoten, trad zij al op 15-jarige leeftijd in het huwelijk met de Franse kroonprins. Dit vroege huwelijk is haar ontwikke ling stellig niet ten goede gekomen. Zij is tenslotte altijd maar een onont wikkelde vrouw gebleven, die boven dien een natuurlijke domheid bezat, wanneer het ging om het nemen van INKOOP VERKOOP VERHUUR NIEUWEWEG 103 TELEF. 2968 allerlei beslissingen. Dit heeft mede ge leid tot de vele moeilijkheden, welke Marie Antoinette in haar korte leven heeft ondervonden en welke uiteinde lijk resulteerden in haar tragische val en dood. De knappe koningin. Marie Antoinette onderscheidde zich bij haar gebrek aan geestelijke capaci teiten door opvallende uiterlijke schoon heid en bevalligheid. Oók dit heeft tot heel wat moeilijkheden aanleiding gegeven. In mei 1774 aanvaardde haar echtge noot als Lodewijk XVI het Franse ko ningschap. En Marie Antoinette nam al spoedig een actief deel in de poli tieke besognes. Om te beginnen schaf te zij de aan het hof heersende stren ge etikette af. Maar door haar vrije levenswijze bezorgde zij zichzelf een slechte naam. Het heette, dat de koningin slechts voor haar eigen genoegens en ter wille van haar vele gunstelingen leefde. Toen bovendien pas na acht jaar het eerste kind geboren werd, gaf dit lasteraars aanleiding, de goede zeden van de koningin in verdenking te brengen. Vooral haar zwagers schijnen er belang bii te hebben gehad hun schoonzuster in opspraak te brengen. En de laster deed zijn werk. Het volk sprak smalend over ,,1'Autrichienne" (de Oostenrijkse) en over „madame dé ficit" (mevrouw „tekort"), dit laatste wegens haar geldverspilling, die er Medleinole L—)-fnr stellig geweest is, maar die even stel lig in de volksmond zwaar werd over dreven. Aan de val van de minister van financiën Turgot, die o.m. de uit gaven van het hof beknotte en later een hele reorganisatie van het lands bestuur wilde doorvoeren, heeft Marie Antoinette meegewerkt. Het halssnoer. Eén van de dingen, die de koningin het meest kwaad hebben gedaan, is wel geweest het befaamde en beruchte halssnoerproces. De zaak was in het kort deze. Jeanne de Luz de Saint-Remy, een meisje van lage komaf, verscheen als bedelares, tezamen met haar broer en zus, in Parijs. De kinderen werden liefderijk opgenomen en verzorgd door gravin Boulainvilliers. Jeanne ging er echter op een goede dag vandoor en kwam in contact met de arme avon turier graaf Lamothe. Het tweetal trouwde en nu begon een leven van avontuur en bedrog, van leugen en in trige. Jeanne wist een jaargeld los te krijgen van prins De Rohan. Ook trachtte gij met haar knappe gezichtje ingang te vinden bij de hogere kringen, maar dat lukte niet. Het enige wat zij bereik te was verhoging van haar jaargeld. Maar tevens deed zij de ontdekking, dat De Rohan verliefd was op konin gin Marie Antoinette. 1.600.000 livres. Dit nu wist Jeanne de Lamothe uit te buiten op een zo geraffineerde en doel treffende wijze als bijna met geen pen te beschrijven valt. In elk geval zag zij kans met behulp van vervalste brieven en handtekeningen van Marie Antoi nette De Rohan ervan te overtuigen, dat de koningin wel iets voor hem voelde. De Rohan was aan de vermeen de vriendschap verplicht grote sommen geld aan de koningin te verschaffen - sommen, die door het echtpaar De Lamothe werden gebruikt om goede sier te maken. Een tweetal juweliers wilden graag Onze unieke collectie kan wedijveren met de grote stad. Vele moderne modellen en een grote service. Voor verfraaiing op electrisch gebied van uw interieur. Van Weedestraat 23 Telefoon 2577 via deze „vertrouwelingen" van het hof een kostbaar halssierraad, ten bedrage van 1.600.000 livres, aan de koningin leveren. Maar toen de juweliers na lange tijd nog geen betaling ontvin gen, werd de zaak verdacht, volgde een proces en kwam Jeanne's oplichting uit. Veroordelingen volgden, maar de naam van de koningin leed er weer danig schade bij. Op weg naar de revolutie. Intussen begonnen de onrust en de onlusten in Frankrijk steed meer toe te nemen. En geen wonder sociale misstanden en een schatkist, die zich in de meest deplorabele toestand be vond, verschaften voor dit alles een welige voedingsbodem. Lornénie de Brienne, eerst door in vloed van Marie Antoinette tot con- S.P.S.V. SCHAATSTE. S.P.S.V. organiseerde de eerste schaats wedstrijd op de Peter's Baan en de deelnemers moesten 500, 1000 en 2000 meter rijden. Op iedere afstand was R. ten Hove de sterkste, zodat hij ook in het algemeen klassement de eerste plaats innam. 500 m 1. R. ten Hove, 54 sec. 2. J. Douma (59). 3. T. v d. Meulen (1.03). 1000 m 1. R. ten Hove, 2 min. 2. C. van Es, 2. min. 13 sec. 3. T. v. d. Meu len, 2 min. 18 sec. 2000 1. R. ten Hove, 4 min. 4 sec. 2. J. Douma, 4. min. 15 sec. 3. C. van Es, 4 min. 26 sec. Algemeen klassement 1. R. ten Hove, 6 min. 58 sec. 2. J. Douma, 7 min. 44 sec. 3. C. van Es, 7 min. 44 sec. De prijzen zullen later worden uitge reikt. NUTSAVONDEN. Dinsdagavond spreekt, in het Oranje- Hotel, dr A. J. Brons over de vervaar diging van gramofoonplaten en op don derdagavond 26 februari brengt de voordrachtskunstenares Martie Verde- nius „Cabaret in zakformaat", eveneens in het Oranje-Hotel. SCHOOLKORFBAL. Het is nog volop winter, maar de com missie voor lichamelijke opvoeding op de lagere scholen, die deze zomer voor de schoolkorfbaldag, de algemene vaar digheidsdag en het schoolzwemmen zal zorgen, is reeds samengesteld. Het zijn de heren L. L. J. Heugen, voorzitter; R. K. Jager, secretaris; J. Kenemans, H. van Dorrestein, L. Overhof en J. H. van Dalfsen. In het afgelopen jaar namen meer dan 100 kinderen deel aan de schoolkorf- Bezoekt onze vergadering op woensdag 25 fe bruari a.«. in het Oranje-Hotel. troleur-generaal van financiën benoemd, moest het nu ontgelden. Toen de geld nood steeds groter werd, volgde, even eens op aanhoudend aandringen van de koningin, zijn ontslag. Maar intussen werd door het volk de schuld voor de geldnood met name aan Marie Antoinette geweten. Toen werd op 14 juli 1789 aan de opgekropte gevoelens van de Parijzenaars lucht gegeven in de bestorming van de Bastille. Het sein voor de revolutie was gegeven. In het najaar nam de koninklijke fa milie zijn intrek in de Tuilerieën, waar zij door de achterdochtige bevolking angstvallig werd bewaakt. Een poging om te ontvluchten, vooral door Marie Antoipette's gunsteling Fersen georga niseerd, mislukte. Pogingen om ande re Europese naties voor het lot van Frankrijk te interesseren, hadden een averechtse uitwerking. Het slot de guillotine. Tijdens de opstand van 20 juni 1792 stond Marie Antoinette haar echtge noot trouw terzijde. Eveneens verge zelde zij hem op de 10e augustus naar de Nationale Vergadering. De 13e au gustus werd het koninklijk gezin opge sloten in de Temple. Hier betoonde de zo zeer verguisde koningin zich een trouw echtgenote en moeder. In januari 1793 begon het proces tegen de koning en de koningin en toen werd zij ook van haar man gescheiden. Nog slechts één keer, kort voor de terecht stelling, heeft zij hem weergezien. In juni ontnam men aan de geplaagde vrouw ook nog haar kinderen. Zijzelf werd eenzaam opgesloten. Een poging, om haar te doen ontvluchten, mislukte. De 4de oktober onderging Marie Antoi nette een geheim verhoor en de 14de van dezelfde maand werd zij voor de revolutionaire rechtbank gedaagd. De tegen haar ingebrachte beschuldigingen waren grof en velerlei samenspanning met het buitenland, aansporing tot bur geroorlog en onzedelijke praktijken met haar eigen zoon. Marie Antoinette verdedigde zich moedig en met gratie. Tegen de laatste beschuldiging sprak zij het emotionele woord „Ik beroep mij op alle hier aanwezige moeders, of zulk een misdaad mogelijk is Desondanks werd Frankrijks koningin veroordeeld en liet zij de 16de oktober, des morgens om vier uur, haar hoofd onder de valbijl. balwedstrijden. Zij kwamen van 14 la gere scholen, van 2 scholen voor v.g. l.o. en 3 van u.l.o.-scholen. Aan het schoolzwemmen namen 1050 kinderen deel van 13 lagere scholen. 4 ulo-scholen en 1 school voor v.g.l.o. Aan de algemene vaardigheidsdag werd deelgenomen door 365 kinderen van 15 scholen. Eind mei of begin juni van dit jaar zal de schoolkorfbal dag gehouden worden en op 25 juni de algemene vaardig heidsdag. Deze laatste bij slecht weer op 26 juni. BIOSCOOPPROGRAMMA. Van heden tot en met zondag draait in het City-theater een oorlogsfilm on der de titel „De hel der verlorenen". De hoofdrol wordt gespeeld door Ro- bert Ryan als luitenant Benson, de of ficier, die In Korea met een restant van 12 man zijn compagnie moet op- genlijk toch ook een avondje uit van doodgewone mannetjes met doodgewo ne problemen, die ze al feestend met zich meedragen en waarover ze praten. Een avondje uit van mannen, die in New York wonen, maar die ook in Rodeschool en Vaals kunnen wonen, want daar zijn de problemen precies hetzelfde. Een zeer bijzondere film draait in de donderdag-cyclus „Getuige k Charge" met Tyrone Power, die enkele maanden geleden overleden is, met Mariene Diet- rich, die nooit ouder schijnt te worden, en met de grote karakterspeler Char les Laughton. Leonard Vole (Tyrone Power) wordt verdacht van moord en de beroemde advocaat Sir Wilfrid Robarts (Charles Inlichtingen verstrekt gaarne J. F. VLAMING, Secretaris afdeling Baarn-Soest. Molenstraat 29, Soest, Tel. 4100. Laughton) weigert aanvankelijk hem te verdedigen omdat hij op voorschrift van zijn dokter kalmpjes door het le ven moet gaan. Als hij echter wat meer van deze affaire te horen krijgt is zijn belangstelling gewekt. Vooral omdat Vole's zaak er niet zo best voor staat en zijn alibi alleen bevestigd kan worden door zijn vrouw (Mariene Diet- rich). Bovendien zijn er bloedsporen op zijn mouw gevonden. Meesterlijk weet de verdediger stand te houden tegen de felle beschuldi gingen aan het adres van zijn cliënt gericht en tenslotte alle bewijzen als ondeugdelijk te ontrafelen. Charles Laughton is machtig als advo caat en zijn vrouw Elsa Lanschester geeft een bijzonder geestige uitbeelding als verpleegster. En Mariene Diet- rich en Tyrone Power passen zich bij dit spel uitstekend aan. AANVULLING RAADSAGENDA. Door B. en W. zijn de navolgende pun ten toegevoegd aan de agenda welke behandeld wordt op woensdag 18 fe- bruarie. 32. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van een gedeelte van de Molenweg. 33. Voorstel tot aankoop van grond voor de verbreding van a. de Noorderweg van G. Neervoort te Soest b. de Nieuweweg van erven Biemond. 34. Voorstel tot aankoop van grond, gelegen aan de Prof. Lorentzlaan van mej. J. Brüggeman, wonende te Soes- terberg. 35. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de uitbreiding van de Chr. u.l.o. school aan de Prins Bernhardlaan. HIERVOOR ZIJN BONTLAARSJES IDEAAL. TORENSTRAAT 5 - TELEFOON 3473 de woning voor kantoor gebruikt wordt of nodig is voor het uitoefenen van het beroep van arts, tandarts of dierenarts. De woning moet dan echter het karak ter van een woning houden. BILJARTEN. D.O.S. 1Soestdijk 1 0-6. in hotel „Eemland" VOORSCHOTTEN VOOR VAKONDERWIJS. De gemeente zal voorschotten over 1959 verstrekken aan de scholen waar bijzonder onderwijs gegeven wordt. Deze voorschotten betreffen het vak onderwijs, waarvoor een vergoedings regeling is. Bij de chr. v.g.l.o. school heeft dit be- Mammie U koopt mijn kleertjes toch oók in het Tel. 2948 zoeken, die een berg bezet houdt. Onderweg komen zij een jeep tegen met een kolonel, die een shock heeft en zijn chauffeur Montana, die hem naar het ziekenhuis wil brengen. Luitenant Benson heeft de jeep ech ter nodig voor het vervoer van wa pens en hij dwingt Montana mee te rijden. Hierdoor ontstaat een grote vij andschap tussen de twee mannen, die haar stempel op de gehele film drukt. Maar zij zijn het tenslotte, die samen de berg weten te bezetten, die niet in handen van eigen troepen maar van de vijand is. Van maandag tot en met woensdag „De Nacht der Vrijgezellen". Het is de geschiedenis van 5 mannen, die een gezellige avond op touw zetten. Een van hen gaat trouwen en als vrien den, die op hetzelfde kantoor werken, willen zij zijn afschheid van het vrijge- zellenleven waardig vieren. Het wordt een vrolijke boel, maar ei- trekking op de vakken lichamelijke oefening, vrouwelijke handwerken en nuttige handwerken. Voor de r.k. meisjesschool voor v.g.l.o. is dit het vak voor vrouwelijke hand werken, op de r.k. meisjesschool het vak nuttige handwerken. Deze vergoeding voor vakonderwijs wordt berekend naar het bedrag waar op de onderwijzeressen en onderwij zers recht zouden hebben als ze in ge meentedienst waren. WIJZIGING BOUWVERORDENING. In de bouwverordening staat een arti kel, dat een verbod bevat om een ge bouw, dat niet voor bewoning bestemd is, als woning te gebruiken. Er was geen bepaling, die verbood een woning voor andere doeleinden dan bewoning te gebruiken. Deze bepaling zal nu in de bouwverordening opgenomen wor den. Van dit verbod kan vrijstelling verleend worden als een gedeelte van C. de Bruin 128 38 20 0. J. v. d. Broek 140 38 15 2. P. v. d. Heiden 122 35 17 0. J. v. d. Broek 170 35 28 2. R. Koster 83 33 12 0. H. de Bree jr 105 33 15 2. K.W.S. 2Vriendenschaar 1 6-2. C. van Hengstum 65 44 7 0. F. Meijer 100 44 8 2. R. van Asch 75 34 10 2. F. Meijer 67 34 6 0. P. van Asch 57 23 13 2. D. Charmant 28 23 5 0. H. Lantema 70 40 10 2. J. ter Haar 41 40 8 0. Zonneheuvel 2Vergulde Wagen 3 2-4. A. D. Saai 88 40 9 0. Mr H. Schiphorst 140 40 15 2. D. Wassenaar 54 20 7 0. J. Loomans 115 20 13 2. J. Stalenhoef 85 39 11 2. H. Stroeve 60 39 12 0. Nieuwe Viersprong 2D.O.S. 2 4-4. H. Voskuilen sr 62 35 10 0. Van de Sluis 105 35 10 2. Groenendaal 55 57 4 0. Van de Sluis 105 57 14 2. Blokland 85 59 7 2. Butzelaar 83 59 5 0. A. v. d. Zouwen 70 55 2. B. Koppen 51 55 5 0. Zonneheuvel 1Princesse 1 3- 3. Karhof 139 25 81 0. Klompenhouwer 250 25 36 2. Stalenhoef 130 41 16 2. Brons 39 41 3 0. Dijkstra 120 44 13 1. Dasselaar 70 44 1. K.W.S. 1Ons Genoegen 2 4-2. F. van de Berg 140 23 40 2. L. Verhoef 119 23 27 0. J. Riemens 140 24 20 2. R. Vree 57 24 11 0. A. van Opstal 50 30 13 0. A. Lambrechts 105 30 11 2. HAMFA.f ruw of schraol HAMEA-GELEI1t-'»,H RIOLERING STADHOUDERSLAAN. Nu begonnen is met de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Maatweg, achten B. en W. het noodza kelijk dat de aanleg van riolering in onze gemeente geleidelijk doorgang vindt. Het is naar de mening van het college nodig, dat de Stadhouderslaan van een moerriolering wordt voorzien. De directeur van gemeentewerken heeft de plannen hiervoor klaar laten maken. Het werk bestaat uit het leg gen van een riolering met schachten en het maken van kolken en huisaan sluitingen. Het riool zal worden gelegd aan de even zijde van het gedeelte gelegen tussen de Korte Brinkweg en de Maat weg. Deze riolering is geprojecteerd in de daar aanwezige sloot. Na uitvoe ring van de werkzaamheden zal het voetpad dat thans aan de even zijde ligt, onbruikbaar geworden zijn en door een rijwielpad vervangen worden met ernaast een wandelpad. De Stadhouderslaan zal dan aan beide zijden een rijwielpad hebben. Hiervoor zal het nodig zijn de sloot te versmal len. Het wandelpad zal van betonte- gels worden voorzien. Om deze werkzaamheden uit te voe ren is het nodig, dat de bruggetjes worden afgebroken. Deze zullen wor den vervangen door aarden dammen met een duiker. De sloot zal niet ge heel worden gedempt in verband met de hoge grondwaterstand. Het ligt in de bedoeling de dammen zo breed te maken, dat de huizen per auto kunnen worden bereikt. Zij zullen worden be straat. De totale kosten worden geraamd op 175.000,Het college stelt de raad voor een krediet voor dit werk be schikbaar te stellen. DAKEN VAN WONINGWETWONINGEN. Elf woningwetwoningen met platte da ken hadden constructie-gebreken deze daken en nu ze voor 19 gerepareerd zijn klaagt geen bewoner meer, want de reparatie bleek af doende. Het college acht het noodzakelijk deze verbeteringen ook aan 64 andere wo ningen aan te brengen en de kosten hiervan worden op 115.000,ge raamd. B. en W. stellen de raad voor t» be sluiten dat ook deze daken verbeterd zullen worden. aan ,57 VAN NAAS HINDERWET Burgemeester maken beke N.V". Purfina seweg 74, zinepompinst Beckeringhst kend gemeen 8122, te mo brengen en hen voorwar Soest, 13 fel JAARVERG1 Onder voorz Paerel heef jaarvergader zitter verwe vereniging Met voldoen den, dat he de laatste ti laat en voor 60-jarig best heer Paerel de verenigin dat nieuwe den. Er was een van de Bilt bod een con luchttheater kend te coi dat de Koni ten bate var Dit korps een doen Belgische nummers niets op teg Enkele leder de Belgische ten onderdal Voor de and lid de heer nomen worc C. van Es ze 't onderbreni Zonodig zal den op de i kele frans-s nacht onder lijk, dat het den, omdat korps eerste lenvelden w Het jaarver; heer W. J. van een dru sen, serenac het toneelst het openlucl De verenigir De heer A. nancieel ove do van 2 servefonds l De heer J. wenst voort; zicht een of eigendommei waarde hier De heer J. van de kas de Bruin de uniformfond! in kas was met ƒ1100,- en 188, Er zijn onk( leden, voor werden, ma heel kort li gooid geld. dan ook voc lijk te stelle de verenigir Er moet nc uitbetaald hun obligati ken. Hierme wacht word 5 zijn er we en dan zal gulden bijee De heer De jaar een a in januari den is. Toer uit Amsterd geven. Dit j het uniforr zijn. De voorstel akk De heren IA been werder lid herkozen

Soester Courant | 1959 | | pagina 2