SOEST. v.v.z. heeft een terrein. IN DE HOEK. OFFICIËLE MEDEDELINGEN! DINSDAG 17 FEBRUARI 1959. 37e JAARGANG No 13. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAL VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35. SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 «■naanBiHHBBiBHnHnHnBnnHBB Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITBREIDINGSPLAN SOESTERVEEN. Nu het Soesterveen een grote rol zal gaan spelen in de ontwikkeling van Soest, is het niet gewenst dat parti culieren gaan bouwen in dit deel van onze gemeente, dat over enige tien tallen jaren duizenden bewoners zal hebben. Het zou te moeilijk zijn hele huizenblokken aan te passen bij enkele woningen. Het uitbreidingsplan houdt dan ook rekening met de wenselijkheid geen bebouwing toe te staan. Tegen dit uitbreidingsplan zijn bezwaar schriften gericht. De heer K. Blom wijst in zijn schrijven aan de gemeente op het feit, dat het perceel, waarvan hij eigenaar is en dat gelegen is aan de Eigendomweg, als bouwterrein is aangewezen, maar dat de bebouwings- strook zo ligt, dat hij onmogelijk een huis kan bouwen. De raad komt de heer Blom tegemoet en de bebouwings- strook wordt 5 meter verlengd. De heer A. J. Kwawegen verzoekt, als lastgever van de heer B. Th. Ciebrandt, aan een perceel, gelegen binnen de be grenzing van het uitbreidingsplan, een bestemming voor bebouwing te geven, maar dit perceel valt onder het gebied dat voor agrarische doeleinden bestemd is, zodat de raad het verzoek niet kan inwilligen. De heren P. en J. C. en mej. Swager hebben een perceel aan de Eigendom weg en een vergunning om daarop een dubbel woonhuis en een blok van drie woonhuizen te bouwen, maar het uit breidingsplan heeft dit gewijzigd, want daar mogen slechts dubbele woonhui zen gebouwd worden met een minimum gevelbreedte van 6 meter en een goot- hoogte, liggende tussen 5% en 6% me ter met een zij afstand van 3 meter. Zij maken hiertegen bezwaar. De raad acht het bezwaarschrift ongegrond, om dat in bijzondere gevallen ontheffing verleend kan worden van de voor schriften. De heer L. van Holten heeft een pluim- veebedrijf op een perceel, dat in het uitbreidingsplan voor agrarische doel einden bestemd is. Hij heeft een tweede bedrijfswoning nodig en verzoekt deze te mogen bouwen. Aan dit verzoek wordt niet voldaan, omdat de gemeen teraad overweegt dat in de directe om geving voldoende ruimte is voor het bouwen van een tweede bedrijfswoning, daar het perceel van de heer Holten vlak aan de grens van het agrarisch gebied ligt. De heer K. P. J. Wiss kocht in 1921 een perceel aan de Klaarwaterweg en bouwde er een huis op. Hij kreeg ver gunning er nog een dubbel woonhuis bij te bouwen. Het gedeelte waarop dit huis zou moeten komen is bij het uitbreidingsplan niet als bouwterrein aangemerkt en hiertegen maakt hij be zwaar. De raad vindt, dat de heer Wiss al 38 jaar de tijd gehad heeft te bouwen, maar het niet gedaan heeft, zodat de bouw nu wel niet urgent zal zijn. Een deel van het perceel zal ook onder de nieuwe bepalingen bouwterrein kunnen blijven, omdat op het ernaast gelegen perceel slechts gebouwd zal kunnen worden als een deel van het perceel van de heer Wiss aangekocht wordt. Hij zal dit deel dus als bouwterrein kunnen verkopen. De heer W. B. Majoor maakt er be zwaar tegen, dat een deel van zijn perceel, gelegen op de hoek van de Beukenlaan en de Verlengde Talma- laan voor wegverbreding bestemd is, terwijl een ander deel ook onbebouwd moet blijven. De verkoopwaarde van het perceel daalt hierdoor aanmerke lijk. Bovendien wordt de uitoefening van zijn landbouwbedrijf onmogelijk ge maakt, omdat ruimte voor uitbreiding van de bedrijfsgebouwen en voor het houden van varkens en pluimvee ont breekt, terwijl deze uitbreiding drin gend nodig is. Hij verzoekt op korte termijn de mogelijkheid te scheppen om zijn bedrijf ter plaatse te kunnen uit breiden. De raad besluit om het perceedl op te nemen in de bestemming voor agra rische doeleinden en acht uitbreiding binnen de bebouwingsgrenzen mogelijk. Slechts een klein deel van het perceel is nodig voor wegverbreding. De heer H. Westeneng vreest, dat het uitbreidingsplan hem zoveel bouwland en weiland zal doen verliezen, dat hij op het restant moeilijk zijn brood zal kunnen verdienen. De raad acht deze H.K.H. Prinses Marijke, die vrees ongegrond, omdat het deel van de grond, dat onder het uitbreidingsplan valt, een agrarische bestemming krijgt. De erven De Bruin hebben bezwaar te gen de agrarische bestemming van hun perceel aan de Beukenlaan, omdat hier door uitbreiding van hun graan- en kunstmesthandel onmogelijk zal zijn. De raad overweegt dat een belangrijke uitbreiding van het bedrijf inderdaad bezwaren met zich zal meebrengen. Een geringe uitbreiding is echter mo gelijk. Geen bezwaar bestaat tegen het plan een bedrijfswoning te plaatsen op het perceel dat als bouwterrein is aan gekocht. ORANJE COMITÉ SOEST. In iedere Soester woning wordt dezer dagen een circulaire van het Oranje Comité bezorgd, waarin wordt verzocht mee te willen werken aan de grootse viering van de 50ste verjaardag van H.M. de Koningin. Er zijn plannen, maar voor de verwe zenlijking hiervan is geld nodig en het Oranje Comité hoopt dat de medewerk sters en medewerkers, die aan elk Soester huis een bijdrage voor dit feest komen vragen, niet afgescheept zullen worden, maar dat gemiddeld 1,per gezin gegeven zal worden voor het Koninginnefeest 1959. UNIE VROUWELIJKE VRIJWILLIGERS In samenwerking met de desbetref fende instantie is in de afgelopen week aan 8 gerepatrieerde gezinnen en 5 alleenstaanden de door de U.V.V. be kostigde en gebreide kleding uitge reikt. Dat vooral de kinderen deze kleding ontvingen werd door de ouders zeer gewaardeerd. Er is nog vraag naar grote truien en herensokken, zodat breilustige lezeres sen zich in verbinding kunnen stellen met de secretaresse van de U.W., telelfoon 3056. NED. CHR. VROUWENBOND. Voor de afdeling Soestdijk van de N.C.V.B. sprak, in de zaal van de Em- makerk, de heer O. de Moor, secreta ris van het Protestants Interkerkelijk Thuisfront, over het onderwerp ,,Van Colbert tot Uniform". Spreker begon met erop te wijzen, dat de weermacht nodig is voor de vrijheid, ook voor de geestelijke vrijheid van ons land en volk. Het is de bloem der natie, de jongens die in dienst moeten en hij beschrijft dan de reacties van deze intens le vende jonge mensen. Op eens weg uit eigen gezin en omge ving, overgeplaatst in de samenleving haar 12e verjaardag viert. Foto M. C. Meijboom. van het soldaat zijn, waar zij zich een nummer voelen en plotseling op eigen benen moeten staan. Ook komen zij zonder enig houvast in dienst, doordat de ouders hem het christelijk geloof niet hebben voorge leefd. Ontstellend is het aantal, dat, van God vervreemd, niets van de Bijbel af weet. De geestelijke verzorging is thans toevertrouwd aan 92 legerpredikanten en 42 vlootpredikanten. De militaire tehuizen zijn gezellig in gericht, zoals de getoonde foto's lieten zien en er heerst een prima sfeer. Het zijn tehuizen waar allerlei spelen beoefend kunnen worden en lec tuur wordt gevonden. Men debateert er over allerlei onderwerpen en om 9 uur is er een dagsluiting. Het P.I.T. werkt niet alleen in Nederland maar overal waar Hollandse soldaten zijn. Na deze duidelijke causerie werden verschillende vragen door de heer Moor beantwoord. KOOP VAN GROND. Van G. Neervoort wordt door de ge meente 195 m2 grond gekocht, gelegen langs de Noorderweg voor 1610,en van D. J. v. d. Broek 11 m2 gelegen aan de Beckeringhstraat voor 44, Van de erven P. Biemond ca 26 m2 gelegen aan de Nieuweweg voor 104,- met het verrichten van enkele werk zaamheden. Deze percelen worden aan gekocht om er openbare weggedeelten van te maken. GRONINGER VERENIGING. De Groninger Vereniging hield in hotel De Gouden Ploeg de jaarvergadering, onder leiding van de heer K. Veen- kamp, die in zijn openingswoord het overleden lid, de heer J. Bos herdacht. De vereniging heeft op het ogenblik 64 leden, waarvan er 24 op de verga dering aanwezig waren. De secretaris, de heer W. Bos, gaf het jaarverslag, waaruit bleek, dat in het afgelopen jaar drie leden de vereniging ontvielen. Er zijn in 1958 verschillende geslaagde avonden gehouden en ook de toneel uitvoering was uitstekend, maar uit het financieel verslag van de penning- meesteresse, mevr. Schuur-Huizinga, bleek dat deze avond geld kostte. Toch is er nog een batig saldo in de kas. De heer K. Veenkamp en mevr. Schuur-Huizinga werden als bestuurs lid herkozen. Er werd besloten dat de contributie voortaan per halfjaar be taald zal worden. In mei zal er in De Gouden Ploeg een gezellige avond ge houden worden ter afsluiting van het seizoen. MARECHAUSSEES SCHAATSTEN. Leden van de marechaussee-sportver eniging, die aangesloten zijn bij het district Utrecht en Amsterdam hebben schaatswedstrijden gehouden op de Peter's Baan. Onder de deelnemers wa ren marechaussees van de brigade Soestdijk, die uitstekende resultaten be haalden. Na afloop van de wedstrijden reikte adjudant Honders, vice-voorzitter van S.V.D.U. (het district Utrecht), de prij zen uit. 500 meter 1. F. de Groot (Soestdijk), 50 sec. 2. E. J. Krieger (Soestdijk), 52,1 sec. 3 en 4. J. de Groot (Utrecht) en L. Toering (Soestdijk), 54,1 sec. 1500 meter 1. E. J. Krieger (Utrecht), 2.50,3. 2. F. de Groot (Soestdijk), 2.53,5. 3. L. Toering (Soestdijk), 2.54,1. Koppel wedstrijden over 500 meter (10 ronden) 1. Krieger (Utrecht)F. de Groot (Soestdijk). 2. De Zwart (Bussum) Poortman (Soestdijk). 3. Kossen (Soes- terberg)Van Kuiken (Soesterberg). DIERENBESCHERMING. Hoewel onze gemeente geen grote waterplassen rijk is, hebben de inspec teur, de secretaris en de verzorgster van het dierentehuis zondag de Eem van Grote tot Kleine Melm gecontro leerd. Gelukkig was de Eem geheel open, zodat grote vluchten wilde een den hier en daar nog wat vinden kon den. Slechts enkele reigers lieten zich zien, maar deze waren in goede toe stand. Langs de Eemdijk werden 6 flinke voerplaatsen gemaakt en voorzien van brood en zaad. Mocht de vorst zich weer melden, dan zal controle opnieuw worden uitge voerd. Van een noodtoestand op de Eem is geen sprake. RECHTSGEDING VAN GEMEENTE. De gemeente gaat een rechtsgeding voeren tegen de heer A. J. W. Steen man, Bosstraat 157, om tussentijdse ontbinding van de op 6 mei 1959 af lopende pachtovereenkomst te verkrij gen. Deze pachtovereenkomst tussen de gemeente en de heer Steenman heeft betrekking op enige percelen heide en bouwland, gelegen aan de Bosstraat. De heer Steenman heeft aan de pacht- kamer opnieuw verlenging van de pacht aangevraagd en de gemeente is hierte gen, omdat deze percelen gedeeltelijk moeten dienen voor de aanleg van sportvelden. Op 16 december 1958 heeft het kan tongerecht beschikt, dat de pachtover eenkomst van het oostelijk deel van het terrein per 1 januari 1959 ontbon den geacht moet worden, omdat dit ge deelte voor sportvelden nodig is, ter wijl de pachtovereenkomst voor het resterende deel tot 6 mei 1961 verlengd is. Bij de ontbinding heeft de heer Steen man zich neergelegd, maar de verlen ging wil hij voor zes jaar, omdat ver lies van het gepachte terrein de grond slag van zijn maatschappelijk bestaan ernstig aantast. Daarbij is hij van mening, dat de plan nen van de gemeente met dit terrein zó vaag zijn, dat tegen deze verlenging van 6 jaar weinig in te brengen zal zijn. De gemeente is echter van mening, dat zes jaar te lang is, gezien de plan nen tot uitbreiding van Soest en ook acht men het bestaan van de heer Steenman door het verlies van deze grond niet bedreigd. Tegen het hoger beroep van de heer Steenman zal dan ook door de gemeente verweer worden gevoerd. De voetbalvereniging V.V.Z.die met zoveel plezier de zomeravondvoetbal wedstrijden speelt, dreigde te verdwij nen omdat er geen veld beschikbaar was. Dank zij de bemiddeling van de S.S.F. heeft de vereniging deze zomer de beschikking over het veld, dat door de Ernst Sillemhoeve aan de mannen van Zonnegloren in gebruik gegeven wordt om er de competitiewedstrijden te spelen. BIJZONDER ONDERWIJS. Door de besturen van de in Soest ge vestigde scholen voor buitengewoon la ger onderwijs zijn verzoeken bij het gemeentebestuur ingekomen om voor schotten op de exploitatievergoedingen welke deze scholen van de gemeente krijgen. Deze voorschotten zullen vast gesteld worden aan de hand van de bedragen, welke per leerling en per Onze gemeenteraad heeft, als gevolg van een genomen besluit inzake toe passing schadevergoedingen, van Gede puteerde Staten een tikje op de vingers gekregen. In nette bewoordingen heeft Ged.- Staten laten weten, dat de raad met dit besluit het recht te veel voor zichzelf wil reserveren en particulieren schade zouden kunnen lijden. Het is goed, dat Ged. Staten waakzaam is, want met het geven van schadever goedingen is onze gemeente over het algemeen niet royaal en houdt zij m.i. te veel het gemeentelijk belang in het oog. Hierbij wordt dan vaak te veel ver wacht, dat de particulier zal handelen ,,in het belang van de gemeenschap". Om nog eens oude koeien uit de sloot te dreggen, ik ben er van overtuigd, dat b.v. die nare geschiedenis met het zozeer in de weg staande huis in de Van Weedestraat allang tot het ver leden zou behoren, wanneer onze ge meente destijds wat vlotter was ge weest. Dat nu, waarschijnlijk uit balo righeid, een der erven de kop in de wind gooit en niet wil tekenen, had wellicht voorkomen kunnen worden. Overigens geloof ik niet, dat het be sluit van Ged. Staten iets met deze kwestie te maken heeft. Het wil mij voorkomen, dat vooral het agrarische deel van onze bevolking, met het oog op de dingen die komen gaan, de opmerking van Ged. Staten onderstrepen. Het is goed, dat belanghebbenden me dezeggingschap krijgen in de benoe ming van de commissie van deskundi gen, waarbij echter te hopen is, dat de te benoemen deskundigen „vrije men sen" zullen zijn. Geen mannen, die bang zijn zich aan koud water te bran den. Wij worden gewoonlijk kriegel wan neer er wordt getornd aan het laatste restje zeggenschap waarover een ge meenteraad nog beschikt, maar, het spijt mij het te moeten zeggen, dit maal is er niets in mij dat in opstand komt. H. OEKMAN. school als exploitatie-vergoeding gege ven worden. Voor de school in het sanatorium Zonnegloren is dit 55, per leerling, voor de scholen Hemalie en trein 8.28 50,en voor het Van Ar keiinstituut 70,—. ONTTREKKING AAN HET OPENBAAR VERKEER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter voldoening aan artikel 12 der Wesrenwet, ter openbare kennis, dat van 16 februari tot en met 2 maart 1959 ter gemeentesecretarie ter in zage van een ieder is gelegd een af schrift van het Koninklijk besluit, d.d. 16 januari 1959 nr 12, tot onttrekking aan het openbaar verkeer van a. het gedeelte van de Sportweg, gele gen in de gemeente Soest, van het punt gelegen op 486 m ten noordwesten van de weg (Utrecht-) De Bilt-Hoeve- laken (Rijkswegenplan 1958, nr. 23), in algemeen noordwestelijke richting tot de zuidoostelijke grens van het per ceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3240, welke weg op de legger der wegen van de gemeente Soest is vermeld onder nr. 50 b. het gedeelte van de Palzerweg, ge legen in de gemeente Soest, van de zuidwestlijke grens van het perceel kadastraal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3231, in algemeen zuid oostelijke richting tot aan de noord westelijke grens van het perceel kada straal bekend gemeente Soest, sectie D, nr. 3238, welke weg op de legger der wegen van de gemeente Soest is vermeld onder nr. 54. Soest, 13 februari 1959. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 12 februari 1959 bij hen is ingekomen een verzoek van H. Spaargaren, wo nende te Soest, om een verlof A in de benedenlokaliteit van het perceel ge legen aan de Burg. Grothesraat 37, al hier. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kunnen te gen het verlenen van dit verlof schrif telijke bezwaren bij hun college wor den ingediend. Soest, 17 februari 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1