GEVAAR ROND DILLENBURG OFFICIËLE MEDEDELINGEN. IN DE HOEK. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 DINSDAG 24 FEBRUARI 1959. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. 37e JAARGANG No. 15. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 In 1255 stichtte Hendrik de Rijke van Nassau het slot Dillenburg in Hessen en in de zestiende eeuw werden daar Willem de Zwijger en Prins Maurits geboren. Het slot werd in 1726 door de Fransen verwoest en op de ruïnes is omstreeks 1875 het oranjemuseum gebouwd. Over dit slot Dillenburg willen wij het niet hebben, want meestal was het er rustig en gevaarloos, zodat „Gevaar rond Dillenburg" een weinig toepas selijke titel is voor een beschouwing over dit kasteel dat trouwens allang verdwenen is. Soesterberg kent ook een Dillenburg en rond dit huis dreigt dagelijks groot gevaar. Aan het eind van de vorige week wel heel erg, want toen stortte een straaljager heel dicht bij het huis neer. Tot grote schrik van de familie Dillen, man, vrouw en zoon, die zich in de eetkamer bevonden toen een straal jager van een miljoen zich niet langer in de lucht kon handhaven en midden tussen de bomen en het struikgewas neerplofte. Het vliegtuig ging direct in vlammen op, maar gelukkig kon de bestuurder zich tijdig met de schietstoel redden. Tijdig genoeg om niet te verbranden, maar niet tijdig genoeg om de parachu te een kans te geven zich te ontvou wen, zodat het een vrije val werd die goed afliep, want de sergeant-vlieger D. Hogebirk, uit Vianen, bracht er met enkele verwondingen het leven af. Die sergeant had geluk. Meer geluk dan de eigenaar van de Dillenburg, die een tuin heeft waarop hij trots is. Twee jaar geleden werd zijn terrein voor een deel gebruikt om de start banen te verlengen. Daarna vlogen de straaljagers met veel geweld en heel dicht over de bomen die hem gelaten waren en vele toppen sneuvelden. Nu is een toestel neergekomen in zijn tuin, waarvan een geleelte met gaas afgeschermd was tegen eekhoorns en vogels. Maar niet tegen vogels, die met geluidssnelheid over onze gemeente razen en soms met enorme klappen op de grond terecht komen. Heel Nederland heeft twee weken op de mist gemopperd, maar in Soester berg en omgeving zal men deze kleine wereld nog niet zo slecht gevonden hebben. Die hield tenminste de brul lende monsters van de vliegbasis in de hangars. Het kon echter niet eeuwig mistig blij ven en toen het weer helder werd stegen de toestellen op en de eerste dag na de mistperiode leverde al een ongeval op. Het toestel moest na tuurlijk juist terecht komen in de tuin van de heer Van Dillen, vice-voorzit- ter van het actie-comité ter bestrijding van hinder en gevaar door straaljagers. Vanzelfsprekend ging dan ook direct vrijdag opnieuw een telegram naar de minister van oorlog. Dit actiecomité is vorig jaar opgericht door bewoners van Soesterberg, die de meeste hinder hebben van de straal jagers, die met hun gebrul de zenuwen teisteren en met hun gevlieg het lichaam bedreigen. Er zijn vergaderingen gehouden en er zijn telegrammen naar de ministeries van oorlog, sociale zaken en volksge zondheid gezonden om te trachten een eind te maken aan deze gevaren. Natuurlijk zijn ook de commandanten van de Amerikaanse vliegers in de arm genomen en zelfs generaal Norstad is op de hoogte gebracht van de voor velen onhoudbare situatie in de omge ving van de vliegbasis. Men toont begrip voor de moeilijkhe den, maar tot heden is er nog weinig gedaan en misschien kan dit ook moeilijk. Veertig jaar is er gewerkt aan de vliegbasis Soesterberg, dus men kan die moeilijk verplaatsen naar een ge deelte van ons land waar minder men sen wonen. Dit zou miljarden kosten. Het comité vraagt zich echter af of er toch niet iets gedaan kan worden om het leven in de buurt van de vlieg basis weer dragelijk te maken. De leden van het comité willen met deze actie de kracht van onze defensie niet ondermijnen, maar zij willen rust brengen aan hen, die deze rust zo hard nodig hebben omdat zij bijna dagelijks te maken hebben met de rustverstoor ders van de vliegbasis. Hoezeer deze rust nodig is blijkt wel uit het feit, dat 15000 bewoners rond het vliegveld reeds getekend hebben. Met deze handtekeningen wil men het ministerie van oorlog vermurwen. De vliegbasis Soesterberg ligt ook wel heel ongelukkig, want vele rusthuizen, verplegings- en ziekenhuizen zijn er in de omgeving, zodat het inderdaad de moeite zou lonen om te zien naar een gedeelte in Drente of elders in ons land, waar de bevolking niet zo dicht opeen woont en waar vele honderden patiën ten iedere dag gehinderd worden door het ontstellend lawaai van de straal jagers. Bewoners van dit gebied en patiënten zijn dan ook blij geweest met de mist, die het vliegen bemoeilijkte, zodat de toestellen op de grond bleven. Het is nog een grote vraag of er iets gebeuren zal, want al zijn de autori teiten welwillend, ze hebben ook wel eens gezegd, dat geen enkele bewoner van het gebied rondom de vliegbasis gedwongen is daar te gaan wonen, ter wijl zij, die er al tientallen jaren wo nen, konden weten, dat de vliegtuigen niet van het soort zouden blijven waar mee Marinus van Meel 45 jaar gele den de lucht inging. P.V.O. GEEFT TWEEDE JUBILEUMCONCERT. P.V.O. heeft enkele weken geleden een jubileumconcert gegeven in de zaal van Eemland en een tweede concert, nu uitsluitend voor donateurs, zal gegeven worden op zaterdag 7 maart in het St. Josefgebouw. Het programma vermeldt de mars Blaze away van Holzmann, Leichte Ka- valerie van Franz von Suppé, de wals Wiener Blut van Johan Strauss, een aantal muzikale impressies van G. de Roeck. Valse Printanière van L. Mon- tagne en Sous 1'aigle doublé van J. F. Wagner. Na de pauze een mars van Carl Teike, de ouverture New Orleans van Mein- dert Boekei, een wals van Louis Canné, Trombone to the Fore van Schull-Po- pe, een fantasie over melodiën uit Die lustige Witwe van Franz Léhar, de mars Graf Zeppelin van Teike en tot besluit het optreden van het tamboers korps van P.V.O. onder leiding van tambour-maitre H. ten Hoedt. VERGADERING KOMPOSTBEDRIJF. Het vuilverwerkingsbedrijf Soest- Baarn. dat voortaan Kompostbedrijf zal heten, houdt donderdag 5 maart, te 8.30 uur 's avonds, een openbare ver gadering in het gemeentehuis te Baarn. De afzet van het uiteindelijke product van het bedrijf zal besproken worden en de verschillende rekeningen en be grotingen over 1958 en 1959 komen ter tafel. MAATSCHAPPIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De vereniging van bloemisten-hoveniers, Floralia en de Tuinbouwvereniging Soest hebben vele planten- en natuur liefhebbers uitgenodigd voor een bij eenkomst op dinstdag 3 maart in De Gouden Ploeg, waarbij gesproken zal worden over de mogelijkheid in onze gemeente een afdeling van de Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde op te richten. De heer H. R. Koppe, hoofdbestuurs lid van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde zal een toelichting geven en de heer H. Muyser, hortulanus van het Cantonspark, spreekt over het onderwerp „Planten in huis en hof". Hierbij worden kleu rendia's vertoond. TIJDIG GERED. Een overspannen jongeman van 21 jaar bevond zich in het bos bij Birk- hoven en waarschijnlijk is het te dan ken aan het onverwacht verschijnen van een militair en een meisje, dat hij af moest zien van een wanhoopsdaad. Hij kwam geheel overstuur in restau rant Het Witte Huis. Men belde de po litie en dokter Schutte, die adviseer de de jongeman naar De Lichtenberg te brengen, waar hij wat tot rust zal komen. De politie heeft zijn ouders ge waarschuwd. VOLLEYBALPROGRAMMA. Donderdag 26 februari Olympia 1Vios 2 (heren), 7.45 uur. Olympia 2Spirit 3 (heren), 8.15 uur. S.V.V. 1—V.V.A. 2 (heren), 8.45 uur. V.V.A. 5S.V.V. 2 (dames), 7.15 uur. BILJARTEN. Centraal 2 verloor met 2-4 van Zonne- heuvel 2. Saai won van Kuijvenhoven, D. Wassenaar versloeg Kaats en H. Tuenter won de enige partij voor Cen traal door J. Stalenhoef te verslaan. AANBESTEDING RIOLERING. Door de directeur van gemeentewerken is aanbesteed het leggen van een rio lering in de Generaal Spoorstraat te Soesterberg, ca 800 m, rond 25, met bijkomende bestrating. De aanbesteding had plaats met beton- schachten (1) en met gemetselde schachten (2). De laagste inschrijver was de firma H. S. Hendrikse te Soest met 26.800 voor 1 en 26.375,voor 2. K. van Barneveld, 1 2 Huis ter Heide 28.000 28.000 Fa. v. d. Biezenbos, Amersfoort 27.000 27.000 C. Th. Boshuis, Zeist 35.000 34.500 Fa. Vios, Zeist 38.695 H. Evelaar, Zeist 26.900 26.900 C. Geertsema, Bussum 29.500 29.500 Fa. Goris, Zeist 29.400 Th. v. 't Hek, Beemster 48.300 47.900 Bebr. v. d. Hoek, Amersfoort 35.900 35.900 H. S. Hendrikse, Soest 26.800 26.375 P. van Hoesel, Zwolle, 39.500 ƒ41.900 P. B. Huberts, De Bilt, 28.800 28.800 J. P. G. Kok, Doorn 32.311 32.311 Fa. Koster en Zn, Eist 28.000 30.000 Fa. Kuijer, Blaricum 34.900 34.700 H. J. van Marle, Doorn 28.500 30.500 B. Rijkeboer, A'foort 27.650 27.650 N. V. Toevoer, Meppel 42.975 Zeister Wegenbouwbedrijf 28.900 28.900 Fa Middel, Kampen ƒ35.400 35.200 VOETBALUITSLAGEN. Nautilus 1S.E.C. 1 0-1. Gooi 4—S.E.C. 4 0-5. Amsvorde 4S.E.C. 4 0-13. S.E.C. 5—A.P.W.C. 3 2-6. E.M.M. 3—B.D.C. 2 2-4. S.E.C AScherpenzeel A 6-0. Amsvorde aS.E.C. a 2-0. S.E.C. bH.V.C. c 2-3. S.E.C. WINT VAN NAUTILUS MET 1-0. S.E.C. heeft het in het begin van de competitie bijzonder slecht gedaan en drie nederlagen achter elkaar geleden. De laatste tijd ging het echter bijzonder goed en ook zondag werd in Amster dam een overwinning behaald, al was het een kleine. Daarmee is S.E.C. op de tweede plaats van de ranglijst ge komen. Dat is een bijzonder eervolle plaats en het is alleen maar jammer, dat D.W.S.V. met 5 punten voorsprong en 1 wedstrijd minder gespeeld onbe reikbaar is tenzij er een voetbalwonder gebeurd. S.E.C. had J. van Kooij in het doel en hij verving Adams uitstekend, zodat de 1-0-overwinning voor een groot deel aan hem te danken is. Veldhuizen speelde linksbuiten en Van Breukelen stond ditmaal op de rechtshalfplaats. S.E.C. trapte af tegen de wind en de zon in, maar begon meteen met een offensief op het doel van keeper Meij er en pas na 5 minuten kwam Nau- tilus-midvoor Van de Mast voor het doel van Van Kooij. Het zou niet bij deze eerste keer blij ven want Van de Mast was gevaarlijk evenals de rechtsbuiten Klokkers, waar mee Ten Hove veel moeite had omdat Hans Kooij verdedigend onvoldoende steunde en fel op de aanval was. Tweemaal stond S.E.C. er bnzonder ge vaarlijk voor, maar J. van Tvooij dook moedig naar de bal of werkte hem corner. Na een kwartier kreeg De Bruin twee mooie kansen van Maassen, maar zijn harde schoten gingen net naast het doel. Veldhuizen schoot eveneens, maar de bal werd corner gewerkt. Duijst kon er niet goed inkomen, maar dit verzwakte de voorhoede niet, want soms was het Huijink die hard schoot. Verschillende malen brak Van de Mast gevaarlijk door. Eenmaal redde Jekel door hem de bal voor de voet weg te pikken en kort daarop door terug te koppen op zijn keeper. De bal viel ech ter gevaarlijk dicht voor het doel. Keeper Van Kooij gooide zich languit naar voren en belette daarmee de Nautilus-voorhoede te scoren. Kort voor rust een hard en hoog schot van Maassen, maar ook keeper Meijer was op dreef. In de tweede helft had S.E.C. de wind en de zon mee. Na een snelle en ge vaarlijke uitval van de Nautilus-recht- buiten kreeg S.E.C. weer kansen en 1 daarvan werd benut in de 20e minuut. Van Breukelen speelde naar Maassen, die goed doorgaf aan De Bruin. Deze passeerde snel de Nautilus-spil en schoot hard in. Kort daarop stond Maassen in eenzelfde positie, maar hij schoot zelf en had daarmee weinig kans. Evenmin als Duijst, die na een half uur spelen in zijn enthousiasme een bal van Maassen overnam, maar voor het doel faalde, zoals Nautilus in alle pogingen faalde om Ruttenberg, Jekel, Ten Hove en keeper Van Kooij te passeren, zodat het 1-0 voor S.E.C. bleef. E.D.O. KORFBAL. De kórfbalwedstrijden welke E.D.O. 2 en E.D.O. aspiranten moesten spelen zijn afgelast, maar E.D.O. 1 ging naar Sparta 2 in Nijkerk en behaalde daar een 6-0-overwinning, die het twaalf tal uit Soest nog steviger op de eerste plaats van de ranglijst drukte. De score werd geopend door Gerrit Mulder en kort daarop bracht Andries Mulder de stand op 2-0. Adri Blanken- stein maakte er na vakwisselen 3-0 van en Ria Koffrie maakte de vierde goal. Er zouden zeker nog meer doel punten gescoord zijn als de beide teams niet overeen gekomen waren de wed strijd te staken om dat het te hard re gende. Voor E.D.O. was het vroegtijdig einde niet erg, want de voorsprong was groot genoeg en Sparta behoefde ook niet te treuren want een 0-6-achterstand is moeilijk in te lopen. VERVELENDE JONGENS. De directrice van het kindertehuis Vos- seveld heeft zich bij de politie beklaagd over het wangedrag van enkele opge schoten jongens, die op de brandlad ders van het tehuis klimmen en de kinderen bang maken. S.T.C.-KORFBAL Het eerste team van S.T.C. heeft een grote overwinning op Soesterkwartier behaald, al zag het er aanvankelijk naar uit, dat de rust van drie maanden het Soester twaalftal geen goed gedaan had. Soesterkwartier nam met 3-0 de leiding, maar S.T.C. gaf de moed niet op en Flip Brandsma scoorde de eer ste goal. Dick Maris, die goed op dreef was, bracht de stand op 3-3 en na rust ging het met wind mee snel de goede kant op voor S.T.C. Henk de Jong maakte het vierde en vijfde doelpunt en Dick Maris bracht de stand op 6-3. Hitty Esch wilde niet achterblijven en na haar doelpunt scoorde Flip Brandsma de achtste goal. Rietje van Drie maakte er 9-3 van en tenslotte was het Henk de Jong, die voor een overwinning met dubbele cij fers zorgde. (10-3.) ONDERWIJSZAKEN. Burgemeester en wehouders van Soest gelet op artikel 75 der Lager-onderwijs- wet 1920 brengen ter algemene ken nis, dat door de raad van die gemeente, in zijn vergadering van 18 februari 1959, de wettelijk voorgeschreven me dewerking is verleend ten aanzien van de navolgende voorzieningen ten 'be hoeven van de Groen van Prinsterer- school a. aaschaffing enig tuingereedschap b. bouw rijwielbewaarplaats en c. verhoging en vernieuwing afraste ring rondom de speelplaats. Soest, 21 februari 1959. R.K. KLEUTERSCHOOL SOESTERBERG. Burgemeester en wethouders van Soest gelet op artikel 53 der Kleuteronder wijswet brengen ter algemene kennis, dat door de raad van die gemeente, in zijn vergadering van 18 februari 1959, de wettelijk voorgeschreven me dewerking is verleend ten aanzien van het verzoek van het R.K. Kerkbestuur te Soesterberg tot de bouw van 'n R.K. kleuterschool aan de Chr. Huygenslaan, aldaar. Soest, 21 februari 1959. GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE DIENST. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat de bij raadsbesluit van 17 december 1958, afd. IV, nr. 6622, vastgestelde „Ver ordening tot regeling van de gemeen telijke geneeskundige dienst, tevens instructie voor de gemeente-artsen in de gemeente Soest" gedurende drie maanden ter gemeentesecretarie voor een ieder ter inzage ligt. Soest, 24 februari 1959. Hoe waar het is hetgeen Brero al zei, dat alles kan verkeren, zien we wel heel erg duidelijk weerspiegeld in de Europese kolensituatie. Hoe kort nog is het geleden, dat we om een mudje kolen moesten bedelen en wervers van stad tot stad trokken om jongemannen te animeren in de mijnen te gaan werken. Wat waren we in een hoerastemming wanneer de mijnwerkers in een week end weer zoveel duizend ton naar bo ven hadden gebracht. Omdat we in die dagen nogal in de weer waren met eurozus en eurozo lag het voor de hand, dat we een Europese Kolengemeenschap kregen en omdat het in een moeite doorging, werd het staal er ook maar bijgetrok ken en hadden we in één slag de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Het zat allemaal lekker in elkaar met een kamer, ministerraad, gerechtshoven en nog wat van die instellingende salarissen waren hoog en belastingvrij en die gemeenschap zou wel zorgen, dat de zaken zouden gaan zoals ze nog nooit hadden gelopen. Het was een echte leuke club. Nam je b.v. ontslag, dan kreeg je een half jaar salaris doorbetaald gedurende 3 jaar en ongeveer 20 mille om ergens een huis te kopen. Echt dus iets, om te maken dat je erbij kwam. Als alles nu maar was gaan lopen zo als de heren hadden berekend, zou er geen vuiltje aan de lucht zijn ge weest, maar dat was niet het geval. Al denken vele doctorandi in de eco nomie ook, dat zij de wet van vraag en aanbod de baas zijn, het pakte an ders uit. Ondanks alle gemodder met prijzen en contingenten, waarvan het publiek al leen maar merkte dat de huisbrand- kolen steeds duurder werden, zitten de heren van de gemeenschap nu met een voorraad kolen, waarmee ze alle res terende stukken IJselmeer kunnen dempen. En wat nou Het is natuurlijk te zot te verwachten, dat de heren zichzelf overbodig zullen verklaren. Al zou je Hfet zelf zijn. Bovendien, de Staalindustrie is nog niet in de soep gedraaid. Wanneer die rot-wet van vraag en aanbod daar ook gaat meepraten, kun nen ze altijd nog zien wat ze doen. Intussen zijn er heel wat mensen van overtuigd, dat het voor ons land heel wat beter en voordeliger zou zijn, wanneer we niet zo aan handen en voeten gebonden waren. Maar we leven nu eenmaal in een tijd van bundeling van alles en nog wat. Toch zou het wel eens kunnen gebeu ren, dat door al dat gebundel alle leven wordt doorgeknepen. H. OEKMAN. KIEZERS OPGENOMEN IN HET CENTRAAL BEVOLKINGS-REGISTER De burgemeester van Soest maakt, in verband met de op 12 maart 1959 te houden verkiezingen van de leden van de Tweede kamer der staten-generaal bekend, dat in deze gemeente de vol gende stemlokalen zijn aangewezen, waar de kiezers, die in het bezit zijn van een kiezerslegitimatiekaart, zich moeten melden ter uitoefening van hun kiesrechtin een lokaal in ,,De Vier sprong", Birkstraat 12, of in een lo kaal in de openbare lagere school, Prof. Lorentzlaan 15. Soest, 21 februari 1959. UITBREIDINGSPLAN. De burgemeester van Soest gelet op artikel 37, lid 3, der woningwet brengt tér openbare kennis, dat vanaf 25 februari 1959 gedurende 14 dagen ter secretarie voor een ieder ter in zage liggen de hieronder vermelde door de raad in zijn vergadering van 18 fe- buari 1959 vastgestelde uitbreidings plannen A. Uitbreidingsplan in hoofdzaken, re gelende de bestemming voor gronden gelegen in het landelijk gebied van de gemeente Soest. B. Partieel uitbreidingsplan, regelende de bestemming voor gronden gelegen nabij het Soesterveen in de gemeente Soest. Gedurende zes weken na afloop van die termijn kunnen de belanghebben den, die zich met bezwaren tot de raad hebben gewend, bij Gedeputeerde Sta ten bezwaren tegen deze plannen indie nen. Soest, 24 februari 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1