Qrafije - Comité Europese samenwerking, SOEST. Denkt U aan uw bijdrage voor het OFFICIËLE MEDEDELINGEN. EV DE HOEK. VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959. 37e JAARGANG ne. 16. UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126156 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 Er wordt sinds jaren en door velen ge werkt aan .een Europese samenwerking •p de verschillende gebieden van het economische en maatschappelijke leven. Er zijn verdragen over tot stand geko men en andere (b.v. op het gebied van de defensie) mislukt. Maar zelfs de ge sloten overeenkomsten staan bloot aan zware beproevingen, omdat bij ieder der aangeslotenen landen de nationale belangen telkens weer willen prevale ren boven de Europese. De algemene economische samenwer king, die in de Euromarkt werd voor zien, kwam slechts door zoveel com promissen tot stand, dat het een wan kel geheel werd, waarin vele uitwijk mogelijkheden opengelaten werden en men zelfs niet kan spreken van ge lijkberechtigdheid der deelnemende lan den. Door het elkaar om politieke rede nen steunende Frankrijk en Duitsland werd aan de eigen belangen, speciaal van Frankrijk, zoveel voorrang verleend, dat de waarde van de E.E.G. voor de andere vier deelnemers er sterk door verminderde, ja zelf in menig opzicht moet worden betwijfeld of de Euro- markt voor deze landen, en vooral voor ons handeldrijvende land, op de duur wel gunstig zal werken. Het eerste tot stand gekomen lichaam op het gebied der Europese samenwer king, de Kolen- en Staalgemeenschap, dat aanvankelijk stimulerend werkte ten aanzien van de verdere samenwer king, heeft zich de laatste weken ook al geen instituut getoond, waar de Eu ropese gedachte erg trots op kan zijn. Voor Nederland leidde het er al di rect toe dat de kolenprijzen moesten stijgen, o.a. omdat met de opbrengst ook van onze mijnen minder rendabele mijnen in het buitenland gesteund moes ten worden. Die extra gelden waren bedoeld voor modernisering van o.a. de Belgische mijnen in de Borinage. Die mijnen ontvingen daarvoor een flinke subsidie van de K.S.G., maar tot modernisering kwam het weinig of niet, omdat de gelden al nodig waren om deze (particuliere) mijnen draaiende te houden. Heel veel zin had die modernisering ook niet. omdat de mijnen op het punt staan uitgeput te raken, hetgeen met een verbeterde productie nog sneller het geval zou zijn. Maar de achtereen volgende Belgische regeringen (eerst de socialistisch-liberale, daarna de ka tholiek-liberale) hebben niets gedaan om de situatie in de Borinage te ver beteren, echter wel het gemeenschaps geld van de K.S.G. aan de mijnen laten uitbetalen. Men mag dat de Belgische regering verwijten, echter evenzeer de Hoge Autoriteit der K.S.G. er een ver wijt van maken, dat zij de subsidie aan de Belgische mijnen heeft uitbetaald zonder er op toe te zien, dat hiervoor ook de nodige moderniseringen werden uitgevoerd. Ook ten aanzien van Duitsland heeft de K.S.G. toegegeven aan de eigen be langen van deze ene partner der ge meenschap. toen daar de kolenvoorra- den bij de mijnen maar bleven toene men omdat Amerikaanse kolen goedko per geïmporteerd konden worden en Duitsland eigenmachtig een invoerrecht voor deze kolen wilde heffen. Deze sterke partner in de samenwerking kon ook via een slap compromis, zijn eigen gang gaan. De Hoge Autoriteit deed hierin haar naam geen eer aan. Er ging noch auto riteit van haar uit, noch paste zij het principe „gelijke monniken, gelijke kappen" toe. Het gevolg is, dat ook de Nederlandse markt overstroomd dreigt te raken met goedkope Amerikaanse in dustriekolen. dat ook de Nederlandse mijnen thans in moeilijkheden geraken en om te beginnen de in de jaren der gunstige conjunctuur aangetrokken Ita liaanse mijnwerkers naar huis gezon den zullen moeten worden. Dit heeft uiteraard weer tot gevolg, dat de werk- siuatie in Italië er weer minder roos kleurig op wordt, maar daar trekken de andere deelnemers en dus ook de Hoge Autoriteit zich weer weinig van aan. Ondanks alle goede en noodzakelijke wil tot Europese samenwerking blijft ieder maar zijn eigen boontjes doppen. Zo lang eigen economische belangen niet in het gedrang komen is men wel bereid tot Europese samenwerking, in de verwachting daarvan nog iets beter te worden, maar zodra die samenwer king offers vereist en nationale moei lijkheden dreigt te veroorzaken, laat men de partners gauw in de steek en bezint men zich alleen op het eigen belang, waarbij de grootsten en sterk- sten uiteraard aan het langste eind trek ken. Neen, het ziet er met de Europese samenwerking niet zo best uit, alle ide ologische propaganda ten spijt. We wil len daarmee niet zeggen, dat die sa menwerking op de duur geen kans van slagen zal hebben. De harde nood zaak zal echter nog meer moeten gaan spreken eer zowel de nationale groe pen als de nationale belangen zich on dergeschikt aan elkaar maken. Met alleen idealistische overwegingen komen we er in de economie en ook in de politiek niet. Dat heeft de nu al enige jaren in werking zijn de K.S.G. nu wel overduidelijk getoond. VOOR DE PLANTENLIEFHEBBERS. Liefde en belangstelling voor de natuur kunnen zich op tal van manieren uiten en het Soester verenigingsleven legt daarvan getuigenis af in de vorm van talrijke verenigingen voor hen die zich interesseren voor allerlei dieren en vogels. Wij vinden echter ook plantenliefheb bers met zeer uiteenlopende interesse. De één heeft zijn hart verpand aan een mooie siertuin, terwijl de ander fruit teelt of zich specialiseert in het kweken van bijzonder mooie dahlia's, rozen of lathyrus. Menige huisvrouw heeft een fraaie verzameling kamer planten, maar er zijn ook liefhebbers, die over kasjes beschikken, waarin ze een keurcollectie vetplanten of cac- teeën houden. De meeste liefhebbers interesseren zich ooi- wel in meerdere of mindere mate voor wat de vrije natuur ons op plan- tengebied te zien geeft. Menige Soes ter tuin is immers een gemodifieerd stuk bos of hei. In onze gemeente is er dan ook zeker behoefte aan een vereniging waarin alle facetten van de plantenliefhebbe- rij tot hun recht komen. Zo'n vereni ging is de Koninklijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, waarvan vakman en amateur beiden lid kunnen zijn. Dinsdag 3 maart a.s. zal een spreker van het hoofdbestuur van deze maat schappij - de heer W. R. Koppe uit Er- melo - een causerie houden over het geen de maatschappij voor zijn leden doet. Drie Soester verenigingen de Vereniging van Bloemisten-hoveniers, Floralia en de Tuinbouwvereniging Soest organiseren deze avond, die inge luid wordt met de vertoning van kleu rendia's door de heer H. Muijser, hor- tulanus van het Cantonspark te Baarn. Van de secretaris van het initiatief comité, dr P. Felix, vernamen wij, dat hij goede hoop heeft, dat dinsdag zo- velen naar De Gouden Ploeg zullen ko men, dat men die avond tot oprichting van een afdeling zal kunnen overgaan. Men hoopt op een grote belangstelling, want alleen een grote ledenkring maakt het mogelijk een goed program ma te brengen. De opkomst van dins dagavond is dus beslissend voor het uitvoeren van de plannen. Wie verhinderd is dinsdag te komen, maar wel lid wil worden van de op te richten afdeling, wordt verzocht zich voor 3 maart op te geven bij de waar nemend secretaris dr P. Felix, Sparren laan 2, Soest-Zuid, tel. 3047. Men zie de advertentie in dit blad. BIOSCOOPPROGRAMMA. Danny Kay is deze week in het City theater te zien als een Poolse jood, die zijn best doet uit handen van de Duit sers te blijven en Curt Jürgens, als Poolse kolonel, streeft naar hetzelfde. Zij doen dit in de kostelijke film „Mijn beste vijand". Als de Duitse troepen in 1940 Parijs naderen krijgt de kolonel van zijn am bassade de opdracht belangrijke docu menten naar Engeland te brengen. Een Britse duikboot zal hem vervoeren. Tot zijn verbazing kan hij in Parijs geen auto te pakken krijgen en Jaco- bowski (Danny Kay) slaagt hierin wel. Hij wil met de kolonel naar het zuiden vluchten, maar deze wil niet samen- reizen met een man van zo nederige afkomst, die bovendien een jood is. Hij heeft hem echter om zijn auto no dig en schikt zich in zijn lot. Tot schrik van Jacobowski rijdt de ko lonel eerst naar het noorden om zijn geliefde op te halen. Zij ontsnappen met moeite aan de Duitsers en dat is alleen te danken aan de vindingrijkheid van Jacobowski. En de kolonel blijft hem hartgrondig verachten. Suzanna - de vrouw die in het noorden opgehaald werd - vindt Jacobowski sympathiek en dat maakt de kolonel nog meer ge beten op hemi. Tenslotte wordt het drietal toch door de Duitsers gegrepen door een stommi teit van de arrogante kolonel. Zij in formeren of een van de beide mannen de kolonel is, want die wordt gezocht. Weer weet Jacobowski redding te bren gen en zij komen vrij. Hij wil dan ech ter verder alleen reizen omdat hij ver liefd geworden is op Suzanne. Aan de Spaanse grens wordt hij aan gehouden door de Duitsers, die weten, dat hij met de gezochte kolonel samenreisde. Dan komt de kolonel hem te hulp en het blijkt dat zij in de vele moeilijkheden vrienden geworden zijn. Samen varen zij tenslotte in een duikboot naar Engeland. In de donderdagcyclus Rita Hayworth, Steward Granger en Charles Laughton in de film Salome. Wie Laughton in de film „Getuige a charge" zag zal hem nu zeker willen zien als koning Herodes, de man, die verantwoordelijk is voor de moord op Johannes de Doper, al leveren Herodias en Salome ook hun onverkwikkelijk aandeel in deze bekende historie. SPORTPROGRAMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 1H.V.C. 2. (Vriendschappelijk) Meervogels 1B.D.C, 1, 2.30 uur. B.D.C. 3Gooise Boys 3, 2.30 uur. E.M.M. 4—B.D.C. 4, 2.30 uur. Actif 4—B.D.C. 5, 12 uur. S.E.C. 3—H.V.C. 5, 12 uur. Veense Boys 3S.E.C. 4, 1 uur. A.P.W.C. 4—S.E.C. 5, 12 uur. Zaterdag S.E.C. AAmersfoortse Boys A, 3.30 u. S.E.C. aC.J.V.V. a, 2.30 uur. Welpen S.E.C. 2—V.V.Z.A. 1, 1.45 uur. Welpen S.E.C. 3Quick 3, 2.30 uur. B.D.C. B—B.D.C. A, 3.30 uur. Limvio aB.D.C. a, 2.30 uur. B.D.C. b—E.M.M. c, 2.30 uur. Limvio cB.D.C. c, 1.30 uur. Welpen Amsvorde 1B.D.C. 1, 1.45 u. Welpen B.D.C. 2Amsvorde 2, 1.45 u. Hockey. Zondag Dames 1S.C.H.C. 3, 11 uur. Schr.1. Dames 2A.foort 3, 12.30 uur, Schr.1. Heren 4A'foort 6, 2 uur, Schr.1. Heren 2Kampong 7, 11 uur, Birkstr. Heren 3Kampong 8, 12.30 u., Birkstr. S.C.H.C. 6Heren 1, 12.30 uur. Korfbal. Zaterdag S.K.F. c—E.D.O. a, 2.30 uur. Zondag Samos 7S.T.C. 1, 12 uur. JAARVERGADERING RUNDVEE- EN CONTROLEVERENIGING SOEST. In aanwezigheid van ir Van Ooyen, rijksveeteeltconsulent te Utrecht en de heer Pardijs, hoofdmelkcontroleur, is woensdagavond, in hotel De Gouden Ploeg, de jaarvergadering van de Rund- veefok- en controlevereniging Soest ge houden. Voorzitter L. Dooper verwelkomde Je aanwezigen en sprak zijn vreugde uit over de goede opkomst. Een bijzonder woord van welkom richtte hij tot de heren Van Ooyen en Pardijs en de oud-voorzitter, de heer Seegers. Hij dankte de bestuursleden, die op de vorige vergadering aftraden, voor het werk dat zij in het belang van de ver eniging deden. De voorzitter deelde mede, dat de se cretaris, de heer P. G. Wantenaar, we gens ziekte verhinderd was. De pen ningmeester, de heer H. J. van Voort huizen, las de notulen, die de oud-se cretaris, de heer K. Lam maakte. Nadat medegedeeld was, dat de heren De Groot en Maatman een excursie naar 3 grote Friese boerderijen zullen organiseren, kreeg de heer K. Lam het woord. Hij maakte bezwaar tegen de bestuurs verkiezing op de laatste vergadering, die ongeldig verklaard moet worden omdat er meer stemmen uitgebracht werden dan er leden op de presentie lijst stonden, terwijl er drie leden P. Wantenaar heten, zodat uitgebrachte stemmen met deze naam voor ieder van hen bestemd konden zijn. Ir Van Ooyen verzocht de vergadering snel een positieve beslissing te nemen in het belang van de vereniging. De vergadering werd even geschorst en intussen werd telefonisch contact opgenomen met de heer P. G. Wante naar, die meedeelde zijn functie ter be schikking te stellen. Het aftredend bestuurslid, de heer P. J. v. d. Breemer, stelde zich niet her kiesbaar. De heer Dooper stelde voor, dat hij zelf en de heren W. C. van Logten- stein en A. J. Voorthuizen voor een jaar het bestuur zullen vormen. Bij de volgende vergadering kan gestemd worden over twee bestuursleden, zo dat er dan vijf zullen zijn. Hiermee ging de vergadering akkoord. De contributie werd verhoogd tot 5, per bedrijf en 8,per koe. Tevens zal als tijdelijke bijdrage 15,per bedrijf gevraagd woden om een ren teloos voorschot af te kunnen lossen. Dit bedrag van 15 gulden wordt later terugbetaald. Uit het financieel over zicht van de penningmeester bleek dat er een nadelig kassaldo van 355,33 was. Voortaan kan ook het eiwitgehalte van de melk van Soester koeien in Utrecht vastgesteld worden. De kosten zijn 5,per koe. Uit het jaarverslag 1957-1958 van de vereniging blijkt, dat er op 1 juli 1957 202 leden waren. Het jaar 1957 was niet bijzonder gunstig wat de productie betreft. In het jaar 1957 werden 383 kalveren geschetst tegen 372 in 1956. Ongeveer 80 koeien van 12 leden wa ren ingeschreven in het register van het rundveestamboek. De gemiddelde productie van de koeien, die in controle waren, bedroeg 4153 liter melk met een vetgehalte van 3,69 °/o. De productie was over 304 da gen 13,66 liter per dag en de 154 tg vet leverde 507 vetgrammen per dag. Door de melkcontrole is de productie en het vetgehalte van de melk geste gen. ZONDAGSDIENST ARTSEN EN APOTHEKEN. In het komende weekeinde wordt de dienst waargenomen door dokter H. J. Stroband, Henr. Blaekweg 12, telefoon 2434 en dokter J. Kuipers, Middelwijk straat 34, telefoon 2815. Geopend is apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. GESLAAGD. Voor het rijbewijs B-E (auto) slaagden de dames W. Vetkamp-van de Berg, J. Fopma-Bonjernoor, A. Sandbrink-Hil- horst, C. Smit-Rademaker, K. Vierdag, C. van IJken, H. Esch, I. Esch en C. Korbran en de heren J. Meijers, H. Fes ten, F. van de Laar, G. van Zadelhoff, H. Besson, J. Brus, W. Sprokkelenburg, G. Maschewski, W. Daselaar, P. Bos boom, C. van Blokland, J. Visscher, E. Lenarduzzi, K. Deenis, H. van Lambal- gen. Voor het rijbewijs A (scooter-motor) slaagden de dames L. Daalhuis, C. Beu- mers, J. Larooy, B. van Daal en de he ren R. Witzier, H. Osieck, D. Florissen, J. Veldhuizen, P. van Nes, H. de Nijs, P. Haarman, P. Kok en J. Huisman. Voor het rijbewijs CE-DE (vrachtauto bus) slaagde de heer A. Beijer. Allen genoten hun opleiding bij Ba- tenburg's Erkende Auto- en Scooter- rijschool, Parklaan 33, alhier. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in art. 9, lid 1, sub b, der Hinderwet ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage is ge legd een verzoek met bijlagen van K. v. d. Bunt, Laanstraat 75, alhier, om vergunning tot het oprichten, in wer- Weet U al aan wie U over veertien dagen Uw stem zult geven Bent U een van de vele onwrikbaren, die zich niet uit hun koers laten brengen Die bij voor- en tegenspoed, hoge of lage belastingen, steeds achter hun partij blijven staan Dan moet U, dacht ik, een gelukkig mens zijn. Nu voel ik me geen ongelukkig mens, verre van dat en eigenlijk is het zo, dat wanneer de zon wil schijnen wat mij betreft de hele politiek kan op vliegen. Omdat ik echter toch nog niet zo stom ben om te snappen, dat we er dan niet komen, zal ik toch ook een keus moeten doen. Weet U waar ik nu maar zo bang voor ben Dat ik met mijn stem aan iemandi of een partij te veel macht zal geven. Ik heb een vent gekend, die, toen hij alleen nog maar iets over zich zelf te vertellen had, een joviaal, prettig mens was. Tot „niet kwam tot iet". Toen was het een kerel om op te schie ten. Wanneer ik naar de van de tongriem gesneden propagandisten voor de radio luister, moet ik altijd denkenja, je staat het nu wel mooi te versieren, maar wat blijft er van onze democratie over, die je nu zegt te belijden, wan neer jij en je partij het voor het zeggen krijgen Daar heb ik, eerlijk gezegd, niet zoveel vertrouwen in. Misschien vindt U dat ik, na het bo venstaande gezegd te hebben, toch nog erg zuinig op mijn stem ben. Dat komt zo. Wanneer ik m'n stem aan een partij geef zou ik er graag zeker van willen zijn, dat de heren bij de kabinetsamen- stellig niet, net als de laatste keer, vooraf afspraakjes maken over vraag stukken, waardoor de kamer er eigen lijk voor Pierre Snot bijzit. Wanneer de ministers niet met voorstel len kunnen komen omdat ze aan af spraken gebonden zijn, is de democra tie ver te zoeken. Nu geloof ik wel, dat het in de vervol ge niet zo gemakkelijk meer zal gaan met afspraken maken, omdat dit op het stemvee niet zo'n pretige indruk maakte. Zo zit ik, met nog maar 12 dagen be denktijd, met het vraagstuk aan wie mijn stem te geven. Voor richtlijnen uwerzijds houd ik mij aanbevolen, doch s.v.p. geen huisbezoek. H. OEKMAN. king brengen en in werking houden van een lasinrichting, op/in perceel Beckerlnghstraat 18, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 4496. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zal op dinsdag, 17 maart a.s., des voormiddags 11.00 uur, in het ge meentehuis een openbare zitting wor den gehouden, alwaar mondeling be zwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Soest, 27 februari 1959. TEELTVERBOD. De burgemeester der gemeente Soest maakt bekend, dat ter gemeente-secre tarie voor een ieder ter inzage ligt de beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning van 8 februari 1957, nr. L/PA 3037, en de daarbij behorende, op deze gemeente betrekking hebbende kaar ten, zoals deze op 1 december 1958 op nieuw zijn vastgesteld. Deze beschikking verbiedt de teelt van aardappelen in een tuin, gelegen binnen een op de kaarten aangeduid en op de lijst om schreven gebied, tenzij deze teelt wordt uitgeoefend op een voor het betrokken teeltjaar in de beschikking genoemd en op de kaarten aangeduid gedeelte ran het gebied. De beschikking is niet van toepassing op tuinen, waarop volgens de beschik king van 29 oktober 1955, nr. L/PA 670, een totaal teeltverbod van aard appelen, tomaten en enkele andere ge wassen van kracht is. Deze beschikking met bijbehorende kaarten ligt eveneens ter gemeentese cretarie ter inzage. Soest, 27 februari 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1