CANADA HOUDT VAST AAN TRADITIE. iLftif TWEEDE BLAD Ook Spierpijn VENEMA Colbert-costuums en Mantelcostuums.' F ebruari-aanbieding. SOEST. S£ H 8 ft *t H n de week het middaguur aan. Meer dan 30.000 pond kruit heeft het al ver bruikt, zonder dat het ouderdomsver- schijnselen gaat vertonen. Vroeger, toen er noch zak- noch armbandhor loges waren, herinnerde het zondags- saluut de burgers van Ottawa eraan, dat ze nog een uur tijd hadden voordat de kerk begon. Die oude zede heeft Canada is in oppervlakte groter dan de Verenigde Staten van Amerika. Dit reusachtige land wordt vanuit een stad geregeerd, die slechts 220.000 in woners heeft en die, zoals men dat noemt, niet het hart van Canada is, maar wel diens brein. Nog slechts een eeuw geleden zou men tevergeefs op de landkaart naar een stad met deze naam zoeken. Eerst in 1854 werd de houthakkerskolonie Bytown in Ottawa omgedoopt. Een tiental jaren laH;er kreeg het de waardigheid van hoofd stad van een natie, die op dat tijd stip nog niet eens bestond. Ottawa is een jonge stad en niettemin vol tradities, conservatief en vol her inneringen aan een verleden, dat wel iswaar niet Canadees maar Engels is. Terwijl in Londen steeds meer stem men opgaan hervormingen van het hof leven en het protocol door te voeren, houden de Canadezen aan de oude vor men vast. Traditie. Eenmaal per jaar, gewoonlijk in janu ari, klopt de „Gentleman Usher of the Black rod" - een soort ceremonie meester - aan de zware eiken deuren van het Canadese Parlement in Ottawa. Hij draagt een ouderwets gesneden rok en de lange stok, die het symbool van zijn ambt is. Na zijn entree verkondigt hij, dat de Gouverneur-Generaal de aanwezigheid van het „Achtenswaar dige Huis" in de zaal van de „Achtens waardige Senaat" wenst. De uitnodiging wordt in het Frans her haald, daarna buigt de ceremoniemees ter zeer diep en trekt zich terug. Daarna verheft zich de „Sergeant at Arms", die geenszins, zoals men zou vermoeden, een onderofficier is, maar een achtenswaardige heer met rok, van zijn zetel. Hij loopt naar de mid delste tafel van de parlementszaal, waarop een grote scepter van goud en zilver ligt. Het belichaamt de macht van het volk. De „Sergeant at Arms" heft het op zijn schouder en schrijdt op de uitgang toe. De leden van het parlement volgen hem door de lange marmeren gang, aan welks wanden soldaten der „Royal Mounted Police" met hun breedgerande cowboyhoeden staan opgesteld. In de senaatszaal wacht reeds de gouverneur-generaal met zijn echtge note. Hij heeft op de troonzetel plaats genomen. Bij deze gelegenheid wordt de bezoeker uit de Verenigde Staten of het niet-Engels Europa zich plot seling bewust, dat Canada een mo narchie is, hoe vreemd dat ook moge klinken. De gouverneur-generaal is niets anders dan de vertegenwoordiger van de Britse koningin. Na diens toe- De Canadezen houden vast aan over leveringen. Sinds 1867, het jaar van de vorming der statenbond, kondigt een schot uit dit oude kanon het middag uur aan. Op een middeleeuwse burcht gelijkt het Chateau Laurier, het grootste hotel van de stad. Op de voorgrond het gedenkteken voor de oorlogsslachtoffers. spraak geldt het Canadese parlement voor geopend. Dit alles doet wat ouderwets aan in een land, dat ook thans nog als para dijs voor ondernemende pioniers geldt. Als verdere verrassing kan men vast stellen, dat in het Canadese Lagerhuis plotseling een afgevaardigde öpstaart en een toespraak in het Frans houdt, want deze taal is in het parlement met de Engelse gelijkberechtigd. Het parlementsgebouw behoort tot de grootste bezienswaardigheden van de hoofdstad. Zijn symbool is de Go- thische vredestoren, die een klokken spel heeft van 53 klokken. De zwaar ste weegt rond 10.000 kilo, de lichtste vijf. Als er bijzonder hoge gasten uit het buitenland komen, worden er op de klokken melodieën uit hun vader land gespeeld. Leven en vertier heerst er op markt dagen op de By-Ward-markt in het lagere stadsdeel van Ottawa. Boeren en fabrikanten, groothandelaars, de taillisten en kopers van alle bevol kingsgroepen komen hier bij elkaar men tot nu toe in stand gehouden. De bewoners van de hoofdstad zouden wat missen, als ze het vertrouwde kanonschot niet meer zouden horen. Velen van hen bevalt het helemaal niet, dat de „kanonnier", die de oude voorlader bediend, klaarblijkelijk wei- nig gevoel voor traditie heeft en des zomers zefs met opgestroopte mouwen zijn ambt waarneemt. Sir Wilfred Laulier, de grootste Frans-Canadees, en veeljarig minister president van Canada, had over Ottawa een mening, die nu niet bepaald een kompliment inhield. Hij hield het voor een uit de kluiten gewassen dorp. Te genwoordig draagt het grootste en be langrijkste hotel van de hoofdstad zijn naam. Het heet Chateau Laulier en ziet er werkelijk meer uit als een slot dan als een hotel uit. Wie iets betekent, neemt tijdens zijn bezoek aan Ottawa zijn intrek in het chateau, waarin tij dens de zittingsperiode van het parle ment vele afgevaardigden logeren. Koningin Victoria was zeer veront rust over de berichten, die haar advi seurs haar over Canada hadden mee te delen. Het was daar in 1837 tot een soort revolutie gekomen, die tenslotte tot de vorming van een verantwoorde lijke regering had gevoerd. Montreal was hoofdstad van de kolonie gewor den. Daarna echter kwam het in Mon treal tot relletjes. Lord Elgin, de gou verneur-generaal, was met rotte eieren en stenen bekogeld, het parlementsge bouw ging in vlammen op. Klaarblijkelijk was Montreal als hoofd stad niet juist gekozen. De regering De Vredestoren van het parlementsgebouw in Ottawa. verhuisde enkele malen, maar ook dat kon het probleem niet oplossen. Te groot schenen de meningsverschillen der afzonderlijke bevolkingscentra te zijn, waaruit de kolonie geregeerd moest worden. De destijds jonge Koningin Victoria, die nog nooit in Canada geweest was, liet zich een landkaart brengen. Daar na hoorde ze de meningen van haar adviseurs aan. Tenslotte wees ze met een veren pen op een punt, die in de protocollen aldus aangeduid werd „Een bescheiden dorp op klippen, aan wier voeten twee rivieren zich luid en schuimend een weg banen." De plaats heette Bytown. Het werd in Ottawa (van het Indiaanse „adawe", handel drijven) omgedoopt. Van Atlantische tot Grote Oceaan. Van de nieuwe hoofdstad uit werden eerst Opper- en Neder-Canada gere geerd, die in een nauwelijks bestaande unie verbonden waren. De mannen, die aan de eerste parle- mentszitting deelnamen, droomden evenwel van een groter Canada. Deze droom ging in 1867 door de confede ratie in vervulling. Ottawa werd de hoofdstad van een natie, die spoedig van de Atlantische tot de Grote Oce aan reikte. Niet weinig hoofdsteden verlangen te rug naar de tijd voor de laatste oor log, toen Ottawa een aangenaam kli maat zonder haast en zenuwslijtage had, maar die tijden zijn onherroepe lijk voorbij. Canada's betekenis als natie groeit voordurend en in gelijke mate groeit die van Ottawa. Het is nauwelijks 150 jaar geleden, sedert Samuel de Champlain op de tegenwoordige parlementsheuvel der hoofdstad tijdens zijn eerste reis in het toenmaals nog onbekende Canadese binnenland een ogenblik uitrustte, ter wijl zijn Indiaanse begeleiders tabak in de stroomversnelling onder de klip pen wierpen om op die manier de go den van de rivier gunstig te stemmen. VAN DE „SOESTER COURANT" VAN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959. Gunstige leningen, waarvoor ten dele het Soester gemeentebestuur garant is, een gunstige hypotheek en vele giften maakten het mogelijk, dat volgende week begonnen kan worden met de bouw in steen van een nieuw gedeel te. Hondenkennels, verblijfsruimte voor de asielhoudster, behandelingskamer van de dierenarts en een keuken. In totaal bedragen de kosten 23.400 gul den. Afgezien van de brand is het jaar 1958 een gunstig jaar geweest. De zo mermaanden brachten een record aan pensiongelden op. Er waren enkele moeilijkheden toen het asiel het enige tijd zonder asielhoudster moest doen, maar half december werd mej. Kramer aangesteld en alles marcheert nu weer uitstekend. De collecte voor de herbouw van het asiel werd een groot succes. Zij bracht in totaal 1300.op en mevr. Bran- en rheumatische pflnen 3 wrfjft U weg met Dames- en Herenkleermakerij Hofleverancier F. C. Kuyperstraat 10 - Telef. 2803 Bij haar inkopen controleert deze Ca nadese huisvrouw de prijzen aan de hand van een lijst. Zij wil in geen ge val meer dan de vastgestelde prijs betalen. Kerken van 14 verschillende gods diensten en geloofsgemeenschappen zijn een bewijs voor de religieuze ver draagzaamheid in Canada's hoofdstad. Dozijnen clubs naar Engels voorbeeld herinneren eraan, hoeveel gemeen schappelijks het gezelschapsleven van het dominion met het moederland heeft. Mortierschot geeft tijd aan. Ottawa is voor vreemdelingen een stad vol verrassingen, die men meestal daar vindt, waar men ze het minste zou vermoeden. In het Major's Hill Park, niet ver van het parlements gebouw verwijderd, staat een oud ka non. Het draagt als opschrift W.G. 4-1-1815. De Britse regering schonk het aan Canada. Sinds meer dan 90 jaar geeft het met een mortierschot in S.E.C. SPEELT NIET. S.E.C. 1 zou zondag tegen Ultrajectum X spelen, maar deze wedstrijd gaat niet door. Het is niet bekend waarom deze wedstrijd uitgesteld is, maar het is niet onwaarschijnlijk, dat Ultrajecum graag de twee laatste clubs van de ranglijst, Stichtse Boys en A.D.E. wat bij wil laten komen. Ultrajectum staat met 10 punten uit 15 wedstrijden op de derde plaats van onderen. Stichtse Boys staat daaronder met 8 punten uit 11 wedstrijden en i A.D.E. staat op de laatste plaats met 8 uit 12. Als Ultrajectum gewoon blijft doorspelen en A.D.E. en Stichtse Boys ook, dan zijn deze clubs nog lang niet klaar als Ultrajectum allang uitge speeld is. D.W.S.V. staat nagenoeg onaantastbaar aan het hoofd van de ranglijst met S.E.C. als nummer twee. 1. D.W.S.V met 25 punten uit 14 wed strijden. 2. S.E.C. met 18 uit 14. 3. RK A.V.I.C. met 17 uit 13. 4. Neerlandia met 15 uit 15. EEN VOORDELIGE MIDDAG OP DE BAZAR. Wij stellen onze huisvrouwen in de gemeente in de gelegenheid op vrijdag, 6 maart a.s., van 3 tot 5 uur, te profite ren van de vele voordelen, welke er geboden worden op de „bazar ten bate van Bartiméus" in Hotel Eemland. Uit een prachtige collectie textiel enz. kunt u kiezen en kopen tegen prijzen, die niet meer terug keren Haast u, want de voorraad is uiteraard beperkt. (Alleen koopmiddag.) Plaatselijk comité voor Bartiméus, Zeist. Gezicht op het parlementsgebouw over de Ottawa-rivier en de brug, die de provincies Ontario en Quiebec met elkaar verbindt. DE DIERENBESCHERMING IN 1958. De afdeling Soest van de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Die ren heeft een veelbewogen jaar ach ter de rug. In het voorjaar bestond de afdeling 25 jaar. Van een viering heeft men afgezien omdat dit honderden guldens zou gekost hebben, die beter besteed konden worden. Dat dit juist gezien was bleek kort daarop, want er brak brand uit in het asiel aan de Klein Engendaalweg. Van vele zijden werd hulp geboden. derhorst bracht hiervan alleen ruim 200,bijeen. Tegen het eind van het jaar was de penningmeester, de heer Van Boven, door ziekte van zijn vrouw, genood zaakt zijn werkzaamheden over te dra gen aan mevr. Van Woerkom en hij maakte zijn laatste financiële overzicht voor de vereniging. De eerste maanden van 1958 lieten de gelijkmatige groei van de vereniging zien, maar na de brand kwam hierin verandering. Geldinzameling door een lepelactie, collecte, giften per giro en in contanten legden de basis voor de herbouw, waarmee binnenkort begon nen kan worden. Naast de collecte kwam aan giften 5000,binnen en de lepelactie bracht 1000,op. Door de brand moest 2373,afge schreven worden. Inmiddels is voor bijna 2000,aangebouwd en verbe terd, zodat het kapitaal kon groeien tot ruim 19000 gulden. Nieuwbouw en grond kosten samen 26.500, Door de brand gingen alle gegevens van 't dierentehuis van voor 3 juni ver loren. Met een beperkte capaciteit voor het huisvesten van honden en katten na 3 juni is in verhouding tot 1957 veel gedaan. Over 7 maanden werden 45 zwerfhonden en 29 zwerfkatten ge huisvest tegen 97 en 46 in het jaar 1957. Er waren 113 honden in pension en 75 katten en over het gehele jaar 1957 bedroegen deze aantallen 153 en 108. Met de afstanddieren mee waren er vanaf 4 juni 1958 292 dieren in het asiel tegen 455 in het jaar 1957. Hoe veel mensen met hun dieren de po likliniek bezochten is niet meer na te gaan, want de gegevens zijn verbrand en na de brand moest men van deze polikliniek afzien. De bouw van het asiel gaat nu spoe dig beginnen en over ruim drie maan den - op 6 juni - zal de opening plaats vinden van het nieuwe gebouw, dat 19 meter lang en 9 meter breed wordt. Achttien grote hondehokken, een dag verblijf - tevens behandelingskamer - en een keuken. Daarin een geyser en het ligt in de bedoeling een koelkast aan te schaf fen om het vlees voor de dieren in de zomer langer goed te kunnen houden. Het bestuur van de dierenbescherming kreeg enkele jaren geleden het terrein in huur voor de geringe som van 1, per jaar. Nu is men tot de aankoop genoodzaakt omdat het nieuwe stenen gebouw in handen van de eigenaar van het terrein komt als de huur na afloop van de overeengekomen termijn van 25 jaar niet verlengd zou kunnen wor den. De brand, die een ramp betekende, is een mooie aanleiding geworden tot ver betering en uitbreiding van het asiel. Deze mededelingen overstemden op de jaarvergadering van de Dierenbescher- ming de kleine wanklank, die dreigde te ontstaan toen de twee dames van de kascommissie meedeelden, dat zij de administratie van de penningmeester uitstekend, maar die van het asiel min der goed achtte. Het bestuur deed ech ter de toezegging dat hierin verbetering zal komen. De vorige asielhoudster had een as sistent, die niet zo best met de pen overweg kon, dus slordigheden waren niet te vermijden en het is ook heel goed mogelijk, dat een enkele keer ver geten is een post te boeken. Uit de hoge inkomsten, vergeleken met 1957, blijkt echter dat dit van weinig invloed geweest zal zijn. Het jaar 1958 leek voor de vereniging een rampjaar, maar dit is nogal mee gevallen en het jaar 1959 zal een heel bijzonder jaar worden, want dan wordt I het gebouw geopend, dat de trots van I de vereniging zal zijn.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5