ito ft fSf 1 1 Werktijdverkorting. gezinswas FOTO Smits Leesbibliotheek Vxm Siien SOEST. 1 DE WITTE POMPEN MAAK BABY'S UITZET COMPLEET MET DE HANDIGE ZWETS AL BABYSET WASSERIJ „SOESTDUK" DERDE BLAD Er hoeft maar iets verkeerd te vallen en de znnrbrand laait op. DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD Vanzelfsprekend zoekt de kiezer op economisch gebied naar prachtig klin kende leuzen. Een der mooiste is wel de roep om werktijdverkorting. Is het echter economisch mogelijk en wenselijk om op korte termijn tot werk tijdverkorting over te gaan De alge meen aanvaarde werktijd is thans 48 uur. Het is niet moeilijk de werktijd te ver korten, maar dan moeten wij bereid zijn de gevolgen daarvan in het wel vaartspeil te aanvaarden. De vraag wordt moeilijker indien men streeft naar welvaartsverhoging van de bur gers. Spiraal of gaten dichten De meest directe vorm van welvaarts verhoging ligt in een loonsverhoging. De kansen op een loonronde in de toekomst zijn niet gering, omdat wij de bestaande huurbarrière nog enkele malen zullen moeten doorbreken. Dit gaat nu eenmaal niet zonder looncom- pensatie. Echter duikt bij het woord loonsverhoging onmiddellijk de vrees verven, persen, stoppage, repareren van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - fel. 8889 op van een te volgen algemene prijs verhoging, waarbij de waarde van de gulden opnieuw wordt aangetast, zo dat per slot van rekening de welvaarts positie niet verbetert. Die spiraalvorm is niet zo populair meer. Een tweede vorm van welvaartsstijging kan gevonden worden door te zoeken naar gaten in ons patroon van sociale verzekeringen en die te dichten. Deze verbetering van welvaart komt niet direct aan ieder individueel ten goede. Alleen zij profiteren direct, die door een biezondere toestand zich in een noodhoek van de maatschappij bevin den. De regering kan de uitkeringen aan invaliden verhogen. Zij kan haar aandacht schenken aan de verzorging van weduwen en wezen of er kan op aangedrongen worden dat iedereen kinderbijslag krijgt. Minder werkloosheid. Er bestaat voor veel bedrijfstakken geen bewijs, dat een kortere arbeids duur tot meer inspanning of tot ge lijke arbeidsprestatie zal leiden. Ergo is de kans groot, dat de arbeidsverkor- ting twee gevolgen heeft. In dé eerste plaats zal men meer ar beidskrachten nodig hebben met een kortere werktijd per man dan voor heen. Het is dan echter niet zo, dat de welvaart per werkende abeider even groot is als thans. Immers wezen wij erop, dat de arbeidskracht per uur meer gaat kosten, ergo worden ook de prijzen van de producten hoger. Steenhoffstraat 15A - Telef. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. industrie, die jong is en in opkomst. Zij moet zich nog een vaste plaats op de wereldmarkt veroveren en dus lager in prijs zijn dan die van andere landen. Ook is de aanwas van onze beroepsbevolking zo beangstigend groot, dat wij een groter aandeel van de wereldproductie voor onze rekening moeten nemen dan voorheen. Dat aan deel is alleen te verkrijgen door lage prijzen. Willen we dat niet inzien, dan moeten we een groot leger werklozen accepteren met alle ellende daaraan verbonden. HET SPREKEN VAN KINDEREN. De Commissie voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting heeft in de Huis houdschool een avond belegd waarop de logopediste mevr. J, L. Holtrop- Verhoef een bijzonder interessante en aantrekkelijke lezing gehouden heeft over het praten van kinderen. Zij lichtte het gesprokene toe met op namen, die zij maakte van alle mo gelijke geluiden die kinderen maken voor zij tot een redelijke conversatie in staat zijn. Na afloop declameerde de heer A Holtrop. De kinderen hebben op spraakgebied een lange weg af te leggen van de ge- boorteschreeuw tot aan de leeftijd waar op zij goed kunnen spreken. Het be gint met de schreiperiode, die drie maanden duurt. De keuvelperiode be gint met een oneindige variatie van prettige geluidjes, waarin het kind vakman voor Uw kleding Nederhorsf den Berg - W. Bornhijm Torenweg 13 - tel. 02945-545 Bussum - Melkweg 11- 'fel: 9705 zelf zoveel plezier heeft, dat het er bij zonder druk mee is. Het bootst zich zelf na. Dove kinderen beginnen deze keuvelperiode op dezelfde wijze als gewone kinderen, maar al spoedig treedt vervlakking op omdat het kind zichzelf niet kan horen en dus niet tot grote variaties in staat is. Het keuvelen is de basis voor de latere spraak. Deze periode wordt gevolgd door het nabootsen. Het kind gaat de klanken nu wat zinvoller gebruiken. De een vroeger, de ander later. Kin deren, die zusjes en broertjes hebben, zullen sneller leren spreken omdat zij veel meer gelegenheid krijgen gelui den na te bootsen en zo een goede oe fening voor het spontane spreken krij gen. Meisjes leren over het algemeen sneller praten dan jongens, maar als een kind HET ADRES VOOR: PHOENTX - TRIUMPB en B.S.A. RIJWIELEN. Tevens dealer voor PLUVIER en SOLEX BROMFIETSEN. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 het vijfde jaar wordt de periode van de kleuterspraak afgesloten. Het krom praten verontrust de ouders vaak als het wat lang duurt, maar dit komt meestal vanzelf in orde. Ook het stotteren, dat men in deze tijd vaak hoort, gaat gewoonlijk van zelf over. Vaak komt dit omdat de woordenschat nog niet erg groot is, zo dat het kind zoeken moet naar woor den. De ouders doen er goed aan niet te veel aandacht te schenken aan dit stot teren en door zelf heel rustig te pra ten het rustig praten bij het kind te stimuleren. Men moet vooral ook geen al te hoge eisen stellen aan het praten van een kind en zeker niet de spot drijven met het stotteren, dat niet alleen van het tweede tot het vijfde jaar maar ook in de eerste klassen van de lagere school en tijdens de puberteitsperiode kan voorkomen. Een kind dat blind is leert over het algemeen wat later spreken dan het ziende kind omdat het geen voorwer pen en gebaren kan zien, die het spre ken leren vergemakkelijken. Het dove kind leert echter veel moeilijker spre ken. Tot en met de keuvelperiode gaat het nog wel, maar omdat het niet ho ren kan is het niet in staat tot na bootsen en wordt doofstom. In het be lang van het kind is het goed dat het reeds op heel jonge leeftijd naar een steeds goed advies! Laren - Veldweg 1 - tel.-3025 Soest - Merelwég 10 - tel. 3258 school voor doofstomme kinderen gaat. Er zijn instituten voor doofstomme kin deren in Groningen, Rotterdam, Voor burg, Amsterdam en St. Michelsgestel. Daar maakt men van deze kinderen mensen, die hun plaats in het leven volwaardig kunnen innemen. Vroeger stuurde men slechthorenden kinderen, die het onderwijs niet kun nen volgen, naar een school voor doof stomme kinderen, maar gelukkig zijn er tegenwoordig ook scholen voor slecht- Elke werknemer krijgt dan hetzelfde loon als voorheen, waarvoor hij minder kan kopen. Het verschil is, dat er nu een groter aantal werknemers naar huis gaat met dat loon. De welvaarts verhoging van de ingeschakelde werk loze krachten gaat dan ten koste van degenen, die voorheen langer werkten. Per saldo is er dan een herverdeling van de welvaartskoek. Betaald overwerk. Een tweede mogelijkheid bestaat in het toestaan van overuren voor de reeds tewerk gestelde mensen. Als de verkorte arbeidsduur op 45 uur wordt gesteld en men laat drie overuren toe. dan is de arbeidstijdverkorting niets anders dan een verkapte loonsverho ging. Want op de drie overuren moet dan een toeslag worden betaald, waar door iemand voor dezelfde 48 uur werk met een hoger loon naar huis gaat. Het is juist dit verschijnsel, dat achter de verkorting der arbeidstijd zit. Over het algemeen is de Nederlandse werknemer vlijtig van aard. Hij weet ook, dat de opdrachten in fabrieken en handelsbedrijven ten slotte gereed moeten komen. Hier wordt dus een mo gelijkheid geschapen om aan werk nemers een hoger loon toe te kennen met behulp van het overurensysteem zodra in een bedrijfstak de drukte toe neemt. Ook deze kosten van de over uren worden doorberekend in het pro- dukft, zodat toch prijsverhoging het gevolg is. Maatschappelijk achten wij de werk tijdverkorting dan ook geen gelukkig middel tot welvaartsverbetering. Uitstel is heter. Er zijn voor ons land tal van redenen om de werktijdverkorting op te schor ten. Wij kunnen daarbij wijzen op onze eens wat aan de late kant is met het spreken leren dan is er geen reden tot ongerustheid. Het leren praten is geen geleidelijk proces, maar het gaat sprongsgewijs. Schijnbare stilstand wordt afgewisseld met flinke vorde ringen. Om goed te leren praten is het nodig dat het kind goed luistert. Hoe goed kinderen dit doen blijkt uit het feit, dat bij emigratie kinderen de vreemde taal veel sneller en veel beter leren dan de ouders. Een kind neemt de klanken snel op en zegt ze, al is het soms gebrekkig, na. Het spontaan spreken begint ongeveer op anderhalf-jarige leeftijd. Omstreeks horende kinderen. Daar worden zij op geleid voor ulo, ambachtsschool en han delsscholen. Het stamelen wordt veroorzaakt door het niet of verkeerd uitspreken van klanken. Soms is hierbij sprake van een afwijking in de spraakorganen, aandoeningen in de neusholte of ont steking van de amandelen. Veel kan hier verholpen worden door een des kundige behandeling. Kinderen, die moeilijkheden met spre ken hebben, zullen later zeer gehan dicapt zijn bij studie, sollicitatie en de uitoefening van het beroep, zodat tij dig ingrijpen nodig is als er spraakge breken zijn. BEKROOND. Mej. D. Rademaker, alhier, behaalde op de stedenwedstrijd te Haarlem de 3e prijs dameskappen. VOOR EEN ONBERISPELIJKE BEETZLAAN 2 TEL. 2893 GEITENFOKVERENIGING. Dinsdagavond houdt de geitenf okver- eniging Soest de jaarvergadering in restaurant Zonneheuvel. Na het uitbrengen van de jaarversla gen vindt de bestuursverkiezing plaats. De heer A. Quick stelt zich als pen ningmeester niet herkiesbaar, de heer C. Schaatsbeigen als secretaris wel. Kandidaat voor een bestuursplaats is de heer G. L. Zaadnoordijk. Op deze vergadering zullen de prijzen van de provinciale keuring 1957 en van de plaatselijke keuring 1958 uitgereikt worden. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 27 FEBRUARI 1959. B.D.C.-DAMESHANDBAL. B.D.C. begint zondag met een tweede deel van de veldcompetitie Op 1 april zal de zaaltraining eindigen en wordt er weer op het veld getraind. Er wordt een trainer gezocht voor het heren-elftal dat opgericht wordt en de keepsters van de verschillende elftal len zullen een aparte training krijgen. Programma voor zondag Limvio AB.D.C. A, 12 uur. Victoria AB.D.C. B, 14.15 uur. B.D.C. aB.D.C. b, 15.10 uur. Brandend maagzuur oprispend soms tot hoog in de keel, kunt U met Ren- nies blussen, in tijd van een „mum". Een ware uitkomst, zo'n paar Rennies bij de hand. Een-voor-een hygiënisch verpakt en in te nemen, zonder dat er een haan naar kraait. Gewoon maar laten smelten op de tong. En nog sma kelijk bovendien. BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 SOEST "Sa J Ruilverkaveling. Mag in een ruilverkavelingsplan een kavel tussen andere kavels blijven liggen Worden de kosten van ruil verkaveling en binnenverkaveling over het gehele plan verdeeld, of wor den de kosten van ruil- en binnenver kaveling apart berekend, zo vraagt W. D. De eerste vraag beantwoorden wij U aan de hand van artikel 15 van de ruilverkavelingswet, welke bepaalt elk kavel moet zó worden gevormd, dat hij 1) uitweg heeft op een open bare land- of waterweg en zo moge lijk daaraan belendt2) zo nodig en mogelijk de gelegenheid tot behoorlijke afwatering heeft. De tweede vraag zouden wij willen splitsen en wel t.a.v. algemene kos ten (welke over de kavels worden omgeslagen) en bijzondere kosten. In het algemeen wordt de eigenaren een subsidie in de algemene kosten toege kend, omdat deze en ook de bijzon dere ruilverkavelingskosten in de re gel te hoog zijn om volledig door de eigenaren te kunnen worden ge dragen. Gemiddeld komt het subsidie percentage neer op 70 a 75 Voor de volledigheid vermelden wij nog, dat onder de kosten, welke wor den omgeslagen, niet vallen de kos ten van voorbereiding, de kosten van de centrale commissie, van het ka daster, van het bijeenroepen en houden van vergaderingen, van het doen van openbare kennisgevingen, welke ge noemde kosten geheel voor rekening van het Rijk komen. Rechten van kinderen uit twee hu welijken. Mijn moeder was indertijd weduwe en had drie kinderen. Naderhand trouwde zij met mijn vader, uit welk huwelijk behalve ikzelf nog een tweede kind 34. In zijn nieuwe omgeving verstreek de tijd al even vlug als steeds wan neer allerlei onbekende indrukken op David kwamen afstormen. Zijn stille strijd op school om de rest van de klas in te halen ging niet een-twee-drie maar langzaam aan verbeterden zijn prestaties en voelde hij, dat de achter stand niet zo groot meer was als eerst. Zijn cijfers werden hoger en het aantal goede aantekeningen menigvuldige: terwijl de leraren in de gaten kregen, dat de nieuwe jongen, over wiens ver leden zij weinig wisten, een knap ven tje beloofde te worden, dat goede kan sen maakte nummer een van de klas te worden. Uriah Heep, die meende, dat David een nuttig persoon ws om vriendschap mee te sluiten, bekroonde zijn toenaderingsacties met een invi tatie eens bij hem thuis thee te ko men drinken. David had hiertoe niet veel lust, maar aan de andere kant kon hij een dergelijke onschuldige voor de hand liggende uitnodiging ook niet bot weg van de hand wijzen. Zo zat hij korte tijd later aan tafel bij de kruiperige Heep en diens moe der, een weduwe, al even nederig en slaafs als haar zoon. Het tweetal hield niet op met hun gast de beste beetjes voor te zetten terwijl hun vriendelijk heid buitensporig was. Onderwijl, zo merkte David, slaagden zijn er in op 'n handige manier allerlei nieuwtjes en gegevens over zijn tante, de heer Wick- field en de gesprekken in huize Wick- field van hem los te krijgen. Zo sluw gingen zij te werk, dat er van direct uithoren geen sprake was, maar toch betrapte David zich er enkele malen op, dat hij aan deze mensen dingen vertelde, die hij liever niet gezegd zou hebben, hoewel het ogenschijnlijk onbe tekende zaken waren. Het viel hem van zichzelf tegen, dat hij de grens tussen wellevendheid en geslotenheid tijdens deze „tea" niet zodanig wist te trekken, dat hij niets vertelde zonder toch zijn gastvrouw en gastheer te be ledingen. /V, .SS" «a, 2J1 werd geboren. Zij waren, in gemeen schap van goederen gehuwd. Inmid dels is mijn moeder overleden. Er was geen testament en boedelscheiding heeft niet plaats gehad. Wanneer nu mijn vader overlijdt, hebben dan de kinderen uit het eerste huwelijk ook recht op de nalatenschap of krijgen wij met z'n tweeën alles Behalve de normale inboedel is er nog een bedrag van duizend gulden aanwezig. Moet daarvan ook successierecht wor den betaald aldus vraagt W. B. Het is hier met recht „een ingewik kelde boel", doordat twee boedels (na latenschappen) vermengd zijn. In de boedel van uw overleden moeder par ticiperen alle kinderen, plus uw vader in de boedel van uw vader t.z.t. al- alleen u tweeën. Successierecht zal be taald moeten worden over de waarde van de erfenis en daar horen dus zo wel geld als goederen toe. Slaolievlek. Ik heb in mijn cocosmat een grote slaolievlek gekregen. Weet U wat ik er aan kan doen om die vlek er uit te krijgen, vraagt T. G. v. O. Die slaolievlek kunt U er uit krijgen door hem te bestrooien met pijpaarde. Dit poeder er in laten trekken (een paar uur), daarna afborstelen, vervol gens behandelen met sop van syn thetisch wasmiddel. Tenslotte naspoe len met schoon water. Scheiding van tafel en bed. Is een scheiding van tafel en bed le venslang durend, als een der partijen in het gelijk is gesteld, of is er na vijf jaar nog een andere oplossing mo gelijk zo vraagt mevrouw v. M. Inderdaad is er na vijf jaar iets mo gelijk. Dat is n.1. dit, dat het dan ieder der partijen vrij staat om de andere in rechte op te roepen en te eisen, dat het huwelijk wordt ontbon den. Die eis, zegt art. 256 van het Burgerlijk Wetboek, zal dadelijk wor den ontzegd, indien de verwerende partij, na drie malen van maand tot maand in rechte te zijn opgeroepen, niet verschijnt, of zich tegen de eis verzet, of van haar zijde verklaart bereid te zijn zich met de wederpartij te verzoenen. Zoals U ziet, zijn er nogal wat moeilijkheden te overwinnen. Doch ook daarna is het nog niet zover, omdat indien de gedaagde partij in de eis toestemt, de rechtbank verzoe ningspogingen zal ondernemen. H-stuk en verhuurde kamer. Mej. K. heeft een gestoffeerde kamer verhuurd. Zij bood een kachel aan in bruikleen, doch huurder behoefde de ze niet; hij had een goede petroleum kachel. Thans heeft deze huurder een oliestookhaard gekocht en wil hebben, dat mej. K. de schoorsteen 1 m ver legt en een z.g. H-stuk op de schoor steen laat plaatsen. Is zij verplicht dit te doen op haar kosten Neen, die plicht heeft zij niet. Indien deze huurder de kamer weer verlaat is het zeer goed mogelijk, dat zij niets meer heeft aan dat H-stuk, omdat niet alle gewone kolenhaarden een derge lijke belemmering kunnen verdragen. Als de schoorsteen goed trekt en dat dient iemand, die een oliestook aan schaft, te (laten) onderzoeken - is een verlengstuk ook niet nodig, vooral niet als er een trekregelaar in de oliestook aanwezig is. Die huurder had er in zijn eigen belang goed aan gedaan zich eerst met haar in verbinding te stellen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 9