Chaos hij de sociale verzekeringen. SOEST. I IN DE HOEK. DINSDAG 3 MAART 1959. 37e JAARGANG 17. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2,25 STER UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126158 ER KUNNEN MILJOENEN WORDEN BESPAARD. In de eerste jaren na de oorlog ston den alle kranten vol over herziening en uitbreiding van de sociale verzeke ringen, zowel in Nederland als over de grenzen. In de actie sociale zekerheid zijn de genen, die de actie leidden, volkomen geslaagd. Noemen wij eens een aantal verzekeringen de ongevallenwet, land en tuinbouwongevallenwet, invalidi teitswet, ziektewet, ziekenfondsbesluit, werkloosheidswet, kinderbijslagwet, ouderdomswet, wet op de bedrijf spen- sioenen. Zonder dat wij naar volledig heid streven, hebben wij hier al een indrukwekkende lijst bij elkaar. We hebben al deze verzekeringen, maar aan de uitvoering is een warwin kel van bepalingen verbonden en een administratief apparaat, waar de door snee-burger in Nederland geen besef van heeft. De eerste vraag, die bij ons zou kun nen opkomen, betreft de historie van deze verzekeringsparade. Was het mo gelijk geweest al die wetten direct op elkaar af te stemmen Stellig niet. Minister Lely, die de ongevallenwet 1901 ter wereld hielp, had een geheel andere opvatting van sociale zeker heid dan minister Drees. Wel is er van die nu intussen is omgedoopt in socia- vraag wie de verzekering moest uit voeren. In 1901 werd het pleit gewon nen door voorstanders van een over heidsorgaan, de Rijksverzekeringsbank, die nu intussen is omgedoopt in Socia le Verzekeringsbank. Echter in die da gen werd er door dr Abraham Kuyper al gepleit voor uitvoering door de be drijfsverenigingen. Nadien zijn die be drijfsverenigingen er gekomen en onder de vlag van die instellingen geschiedt er nu een berg sociaal werk. Arbeider of volk Lang is er sinds 1900 strijd gevoerd over de vraag of men alleen loontrek kers moest verzekeren, die toen nog arbeiders heetten, of allen, die een bepaald risico liepen. Het bekende strijdpunt over de kwestie arbeiders verzekering of volksverzekering. De aard der verzekeringsbeestjes is ook veranderd. De ongevallenwet 1901 voorziet in een schadeloosstelling voor gederfd loon terwijl daarnaast ook een vergoeding voor medische hulp en zelfs voor revalidatie wordt gegeven. De ziektewet voorziet alleen in de nadelen van loonderving door ziekte. Medische verzorging en geneesmiddelen ontvangt de patiënt in dat geval krachtens het ziekenfondsbesluit. Iemand kan voorts invalide worden als gevolg van een ongeval, maar ook als gevolg van ziekte. In 't eerste geval geniet hij een uitkering tot 70 °/o van het loon, in het laatste geval wordt hij naar de invaliditeitswet overgeheveld met een uitkering die nergens op lijkt. Iemand, die 65 jaar wordt, kan een uitkering krijgen van de Ouderdoms wet van voor de oorlog, als daarvoor „geplakt" is, maar hij ontvangt zeker de uitkering krachtens de jonge Alge mene Ouderdomsvoorziening. Bij ziekte stuit een werknemer op de kwestie van de wachtdagen, bij een ongeval zijn er geen wachtdagen. Dit is slechts een greep uit de grabbelton. Er zitten nog veel meer aangename en onaan gename verrassingen in. Aaneengemetselde brokken. Momenteel spreken we er wel over dat het gebouw van de Sociale Verze kering op het hekwerk na voltooid is. Dit gebouw is echter om te beginnen een complex van aaneengemetselde hok ken. In elk van die hokken zit zo on geveer een afzonderlijke administratie met een evenzeer afzonderlijke kassa en boekhouding. In het ene deel zetelt een rijksdienst, in een ander een par ticulier orgaan (de bedrijfsvereniging). Elk van de administraties handelt vol gens eigen regels, die voortspruiten uit de wet, waaruit dit kind der so ciale zekerheid is voortgekomen. Dit betekent ook dat het leger van ambte naren, bezig met de uitvoering der wetten, bestaat uit specialisten, die thuis zijn in een beperkt gebied. Zij maken uitgebreide studies van de re gels en de uitzonderingen daarop. Hoe veel tijd daarin gaat zitten is niet bij benadering te schatten, om er maar niet over te spreken wat de in stand houding van dit leger aan salarissen en bureaukosten vraagt. De regering heeft er blijkbaar nog niet zo dikwijls over gefilosofeerd hoe veel guldens aan verzekeringspremie door deze lichamen worden opgeslokt. Misschien is het over elke verzekering maar een gering percentage, maar het bedrag in guldens uitgedrukt loopt ze ker in de miljoenen, die op andere wijze aan de verzekerden ten goede zouden kunnen komen. Een gordiaanse knoop. Er zijn na de oorlog ernstige plannen geweest en er bestaan nog steeds plan nen om deze gordiaanse knoop te ont warren. Zo is er in 1952 de Organisa tiewet Sociale Verzekering gekomen, die de bedrijfsverenigingen met de uit voering belastte van ongevallen-, ziek- kengeld, invaliditeitsverzekering, de kinderbijslagregeling en de wachtgeld en werkloosheidsverzekering. Echter heeft het rijk nog steeds de invalidi- teits- en ongevallenverzekering in han den. Er zijn plannen voor een algemene kin- kinderbijslagverzekering maar die zal worden uitgevoerd door de Ra den van Arbeid. De invaliditeits- en ongevallenverzekering gaan dus naar de bedrijfsverenigingen en de kinder bijslag naar de Raden van Arbeid. Gaan de gespecialiseerde ambtenaren mee verhuizen Op stapel staat een arbeidsongeschikt heidverzekering, die invaliditeisonge- vallen- en ziekteverzekering zal om vatten. Bij een nadere order heeft de minister echter alweer bevolen de ziek teverzekering er buiten te laten, waar door de efficiency al de nek is omge draaid voordat zij tot stand is geko men. Wij denken tenslotte nog aan de wilde chaos in de bedrijfspensioenen, die een aanvulling moet vormen op de alge mene ouderdomsverzekering. Al die pensioenfondsen zijn gescheiden. In 1955 waren er van dit soort verzekerin gen al meer dan een halfmiljoen pre- mievrij met een gemiddeld uitgesteld pensioen van 30,per jaar. Gezond verstand gevraagd. Na dit alles lijkt het ons overbodig met de ontwarring van de gordiaanse verzekeringsknoop door te gaan. We komen er nooit uit. Laat de Tweede Kamer dit probleem aanpakken. Laat daar het gezonde verstand zegevieren en alle sociale verzekeringen onder één enkele wet onderbrengen, waaruit alle risico's gedekt kunnen worden. Alle fondsen en kasjes kunnen dan in één pot worden gestort, waaruit de kosten kunnen worden gedekt. Dit is een rijkszaak. De administratieve- en geldverspilling moet ophouden en de uitkeringen kunnen dientengevolge omhoog gaan of de premie omlaag. De knoop moet worden doorgehakt en er moet een eind komen aan 't zin loze tijd- en geld verspillen, die er me de de schuld van is, dat onze welvaart wordt geremd door te lage uitkeringen, een teveel aan premie en een leger van overbodige werkkrachten die nut tiger bezigheden kunnen verrichten. INTERKERKELIJKE SAMENKOMST. Op 4 maart hoopt het Interkerkelijk Comité, uitgaande van de Geref. en Hervormde Evangelisatie een samen komst te houden in Eltheto aan het Driftje. Aanvang 8 uur. D's Veldkamp, Vrij-Evangelisch pred. te Hilversum, hoopt in deze samenkomst voor te gaan. Het Evangelisatie Zangkoor „Sursum Corda" verleent medewerking. De opening zal geschieden door ds Meijer, predikant van Zonnegloren. FEESTELIJKE OUDERAVOND BEETZLAANSCHOOL. In restaurant Eemland heeft de open bare lagere school aan de Beetzlaan een feestelijke ouderavond gehouden. Voor een geheel gevulde zaal voerden kin deren van de school het stuk „De Gouden Kraan" op in costuums, die door de ouders vervaardigd werden. Na afloop van het toneel dankte de heer L. Overhoff, hoofd van de school, allen die de avond deden slagen. Met waardering sprak hij over de goede verstandhouding tussen ouders en on derwijzers, die het mogelijk maakt dat problemen op prettige wijze opgelost worden. De heer Overhoff dankte het gemeen tebestuur voor de medewerking bij het verdwijnen van de banken, die ver vangen zullen worden door sets. Er bestaat goede hoop, dat de vloeren in de school ook binnenkort vernieuwd zullen worden. De heer J. L. v. d. Weert, voorzitter van de oudercommissie, dankte het on derwijzend personeel dat de kinderen in staat gesteld had zo'n leuke avond te brengen. MUNITIE. Op een stuk grond bij het Oude Gracht je, dat het eigendom is van de heer Z., is een kist met munitie half in de grond aangetroffen. Er wordt aangeno men dat het mortiergranaten zijn en ter waarschuwing is een stok bij de kist geplaatst. Er wordt verondersteld dat er riog meer oorlogstuig in de grond zit en zelfs moet er een jeep ondergraven zijn. S.E.C. 1—H.V.C. 2 2—2. S.E.C. heeft 2ondag een bijzonder goe de dag gehad. Niet dn de eerste plaats door het gelijke spel in de vriendschap pelijke wedstrijd tegen H.V.C. 2, maar door het feit dat D.W.S.V., die muur vast op de eerste plaats schijnt te zitten, met S.E.C. als tweede, een Wed strijd verloren heeft. De achterstand van 7 punten is nu nog 5 punten, zo dat een theoretische kans op het kam pioenschap voor S.E.C. blijft bestaan. S.E.C. was zelf zondag vrij en heeft de eerste zonnige lentedag van het jaar besteed aan het spelen van een nut tige oefenwedstrijd tegen het tweede elftal van H.V.C. Elf volbloed-amateurs moesten het op nemen tegen 9 amateurs, die op papier sterker zijn en tegen twee semiprofs, reserves van het eerste elftal van H.V.C. S.E.C. had middenvoor Maassen niet uit Bovenkerk gehaald omdat het om een vriendschappelijke wedstrijd ging en De Bruin op de middenvoorplaats gezet. Van der Lugt speelde nu rechts buiten. Al gauw na de aftrap was te zien, dat de rechtervleugel van H.V.C. - met Maas als rechtsbuiten en Wesseling als rechtsbinnen - het betaalde deel van de ploeg was, want het meeste gevaar dreigde van rechts. Echter niet zoveel dat Ten Hove en Ruttenberg in een hoek gedrukt werden en verschillende malen ging de aanvoerder van S.E.C. zelf met de bal naar voren. Van Breukelen was de eerste, die en kele kansen kreeg, maar het zat hem niet mee. Aan de andere kant had kee per Van Kooij weinig moeite met een schot van rechtsbinnen Wesseling, dat gevolgd werd door een nieuwe S.E.C.- aanval, ingeleid door Ten Hove. Die passeerde enkele spelers en plaatste de bal naar De Bruin, die voorzette. Geen enkele voorhoedespeler had echter mee gelopen, zodat veteraan Piet Snijders weinig moeite had op te ruimen. Even was het doel van S.E.C. in ge vaar toen Van Kooij de bal voor de voeten van midvoor Remo moest weg- graaien, maar S.E.C. werd wat ster ker en viel meer aan dan H.V.C. De Amersfoortse ploeg was technisch misschien wat sterker, maar het spel werd in de breedte gehouden en bood genoeg kansen tot ingrijpen van de achterhoede, waarin Jekel soms bijzon der gevaarlijk op zijn keeper terug speelde. Vele kansen van S.E.C. gingen verloren omdat de H.V.C.-ers een grote buiten- spelval uit Amersfoort meegebracht hadden, maar er werd ook verschil lende malen geschoten. Keeper Dek ker was echter uitstekend op dreef, zodat voor rust niet gedoelpunt werd. In de tweede helft speelde S.E.C. ac tiever en productiever dan in de eer ste helft. Een kopbal van De Bruin werd gevolgd door een hard zuiver schot van Van Breukelen, waarmee keeper Dekker de grootste moeite had. Toen er een kwartier gespeeld was kreeg S.E.C. eindelijk de langverwachte grote kans. H. van Kooij kreeg de bal en plaatste die zacht en zuiver naar Van Breukelen, die zo hard in schoot dat de keeper geen tijd kreeg uit te vallen (10). Bij een hard en zuiver schot van Duijst lukte het de Amersfoortse keeper beter en met een verre uittrap ging de bal naar zijn rechtervleugel. Enkele scho ten leverden niets op, maar toen Jekel wat ongelukkig terugkopte op zijn kee per was de linksbuiten Wery eerder bij de bal dan doelman Van Kooij en het was 1-2. Kort daarop 'n oerhard schot van Wesseling, maar zonder suc ces, want Van Kooij dook de bal keu rig uit het doel. Een tweede safe was nodig om een kopbal van middenvoor Emo onschadelijk te maken en een schot van dezelfde speler ging net naast het doel. Maas passeerde de S.E.C.-keeper, maar Ruttenberg stond goed achter hem opgesteld en hij werk te de bal uit het doel. Weer kwam die in het bezit van Maas en nu werd het een schot tegen de paal. S.E.C. werd nu weer wat sterker dan H.V.C. en dit werd beloond met een doelpunt. Duijst en De Bruin gingen in combinatie naar voren en Duijst schoot zacht in. Keeper D'ekker sloeg de bal uit het doel en Van de Lugt schoot toe om De Bruin een voorzet te geven. Deze schoot direct en Dek ker was geslagen (21). Er waren toen nog 4 minuten te spe len en het zag er naar uit, dat S.E.C. ging winnen. Een minuut later was het echter alweer gelijk, want Wes seling nam de bal van de aftrap mee naar voren en zijn harde schot bood keeper Van Kooij geen enkele kans met succes op te treden (22). Aan beide kanten werd nog energiek gewerkt voor het winnende doelpunt, maar dit werd niet gescoord. VERGADERING SOESTER VOGELVRIENDEN. De Soester Vogelvrienden houden woensdagavond een vergadering in res taurant Zonneheuvel. Na de opening zal door de heer A. Dommerholt, keur meester, een causerie worden gehou den. Na de pauze is een verloting ten bate van de jaarlijkse tentoonstelling met de bedoeling wat meer belangstel ling onder de leden voor deze expositie te brengen. Men wil op iedere verga dering 7.50 door deze verloting ont vangen en voor dit geld worden prijzen gekocht. Na de laatste jaarvergadering is het bestuur van de vereniging als volgt samengesteld voorzitter J. Kuiper, secr. J. Bantjes, penningmeesteresse mevr. v. d. Broek, tweede penning meester J. Stigter en algemeen adjunct D Pureveen. GEEN VOORRANG. De fietser W. v. W., die uit de Koren- weg kwam, verleende geen voorrang aan de bromfietser C. O. uit Amers- foort, die uit de richting Amsterdam kwam. Fiets en bromfiets kwamen in botsing en zij werden beide beschadigd. VOETBALUITSLAGEN. S.E.C. 1—H.V.C. 2 2—2. S.E.C.-combinatieP.P.I. 41 S.E.C. 3—H.V.C. 5 6—2. Veense Boys 3H.V.C. 4 06. A.P.W.C. 4—S.E.C. 5 9—2. S.E.C. AAmersfoortse Boys A 40 S.E.C. a—C.J.V.V. a 3—8. Welpen C.J.V.V. 1S.E.C, 1 14. Welpen S.E.C. 2—V.V.Z.A. 1 2—9. Welpen S.E.C. 3Quick 3 111. Welpen Quick 4S.E.C. 4 03. Meervogels 1B.D'.C. 1 00. B.D.C. 3Gooise Boys 3 102. E.M.M. 4—B.D.C. 4 8—1. Actif 5—B.D.C. 5 54. B.D.C. B—B.D.C. A 5—1. Limvio aB.D.C. a 30. Limvio cB.D.C. c 02. Welpen Amsvorde 1B.D.C. 1 00. Welpen B.D.C. 2Amsvorde 2 20. J. RIEMENS (K.W.S.) TWEEDE. De biljarter J. Riemens van K.W.S. heeft deelgenomen aan de gewestelijke kampioenschappen oost in Apeldoorn. Hij begon met vier overwinningen, maar leed daarna drie nederlagen, zo dat hij 8 matchpunten uit 7 partijen behaalde. Hij kwam hiermee op de tweede plaats achter J. Deteljoon uit Nijmegen met een moyenne van 5.23. JAARVERGADERING P.K.V.S. Hedenavond houdt K.P.V.S., de ver eniging van Pluimvee- en konijnenhou ders, in café Butzelaar, de jaarvergade ring. De voorzitter zal de pij zen van de Er wordt, vooral sedert de laatste we reldoorlog, in ons land door velen vaak schamper gesproken over onze democratie en ik moet zeggen, dat er af en toe wel eens aanleiding was er een bitter grapje over te maken. Ik heb me daar op deze plaats ook wel eens aan bezondigd. Ik zou, wanneer ik dit wilde, maar ik wil dit nu toevallig niet, een heel rijtje zaken kunnen opnoemen die ik, wanneer ik het voor het zeggen had, overboord zou zetten omdat zij m.i. niet in de democratie passen. Maar ondanks de dingen, die we graag anders zouden willen, moet de ergste mopperaar, wanneer hij er maar even over doordenkt, toegeven, dat wij in ons landje toch altijd nog 'n door velen in de wereld zeer benijde democratie hebben, zij het ook met veel (vrome) wensen. Een prachtig voorbeeld hiervan werd vorige week duidelijk geleverd in het voor de betrokkenen vernietigende rappoort over de gang van zaken bij het D.M.L. Ik laat de hierbij betrokken figuren geheel buiten de kwestie en ik wil graag geloven, dat de zaken boven hun hoofden gegroeid zijn en er weinig tijd was. Per slot is het leger de grootste orga nisatie en werkgever die ons land kent. Uit publicaties was bekend, dat de zaken bij aankoop enz. niet waren ge gaan zoals het hoorde, maar en daar gaat het om, de zwartkijkers en de mannen die direct klaar staan met „praat me niet over onze democra tie", wisten allemaal zeker dat het zaakje wel in de doofpot zou gaan. Deze mensen hebben zich gelukkig vergist, want ondanks het feit, dat het om een minister ging en om een staatssecretaris, plus nog een pluk je hoofdofficieren, werden de zaken uit de doeken gedaan en openlijk een niet malse mening over hun manier van werken uitgesproken. Bijzonder onaangenaam natuurlijk voor deze mensen, maar we moeten ons er hoogst gelukkig mee prijzen, dat dit in ons landje, zonder aanziens des persoons, mogelijk is. Hopen we nu alleen nog maar, dat de opvolgers het beter zullen doen. H. OEKMAN. winterkeuring uitreiken en na het uit brengen van de jaarverslagen is er be stuursverkiezing. De heren A. J. A. v. d. Sanden, D. Baars en J. de Ruig hebben als be stuurslid bedankt. De heer A. Schaap, die aftredend is, stelt zich herkiesbaar. Eventueel te houden keuringen komen ter tafel en afgevaardigden zullen be noemd worden, maar dan zullen er genoeg leden aanwezig moeten zijn, zodat het zin heeft de vereniging te laten voortbestaan. BOTSING. Zondag reden op de Van Weedestraat twee auto's en een motor achter el kaar. In de eerste auto zat H. S. uit Amsterdam. Hij remde onverwacht af, ging iets naar rechts om een huisnum mer te bekijken en reed toen weer naar links. De tweede auto, bestuurd door de Duitser J. K. uit Duisburg, stopte tijdig om een botsing te voor komen, maar de motorrijder M. W. uit Soest remde iets te laat en bolste tegen de tweede auto. Zijn voorvork werd beschadigd en de achterbumper van de auto werd ingedeukt. KAMPIOENSCHAPPEN CRESCENDO. Vierentwintig medailles en verder di ploma's en lintjes liggen klaar voor de winnaressen en winnaars bij de onder linge kampioenschappen, welke de r.k, gymnastiekverenigiing Crescendo op 9 en 10 maart zal houden. Op 18 maart is in het Ludgardisgebouw de jaar vergadering. AANGEREDEN. Mevr. H. v. D.-v. d. N. uit Soest stak onverwacht de Van Weedestraat over toen een bestelwagen, bestuurd door de Soester F. P.. naderde. Zij werd aangereden en tegen het wegdek ge worpen. Dokter Van Dorssen verleende de ver ste hulp, waarna mevr. v. D. per zie kenauto van de E.H.B.O. naar De Lichtenberg vervoerd werd omdat zij een heupfractuur had opgelopen.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1