Gaat het om Berlijn of om Croesjtsjow SOEST. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. IN DE HOEK. BRANDWEER TELEF. 3 3 3 3 VRIJDAG MAART 1959. 37e JAARGANG Ne. 1», Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 - per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTBAAT 35, SOESTDIJK TELEFOON 2566 POSTGIRO 120156 Het bezoek van de Engelse premier Macmillan aan Moskou heeft één ding weer eens heel duidelijk gemaakt, n.1. dat de Russen hopen op zwakheid en dus op concessies van het westen. Zij hebben in november de Berlijnse kwes tie opgeworpen, aangekondigd dat z^j over een half jaar hun troepen uit Ber lijn zouden terugtrekken, van de wes telijke geallieerden geëist dat die dan hetzelfde zouden doen en dat de Oost- duitse republiek dan voortaan de toe gangen naar Berlijn zou gaan beheren. Even later kwamen zij zelfs met een compleet vredesverdrag voor Duitsland, waarin de deling van dit land als een niet te veranderen feit werd vastge legd. De sowj et-regering stelt dus onver wacht eisen aan het westen en propa geert, dat wanneer hierop niet wordt ingegaan, het westen niet tot onder handelen hierover en dus tot concessies bereid zou zijn, dat het westen dan de schuld draagt als er een gespan nen toestand en misschien oorlog uit zou voortvloeien. En met dit zo scherp mogelijk stellen hopen de Russen dan maar, dat belangrijke bevolkingsgroe pen in de westelijke landen bij hun re geringen zullen aandringen om toch vooral met de Sovjets te gaan onder handelen, om dan desnoods maar en kele concessies te doen, b.v. de Oost- duitse regering te erkennen, opdat de Russische oorlogsdreiging daarmede weggenomen zal worden. De Russen schenen tot geen concessie bereid. Dat heeft Chroesjtsjow juist nog weer eens op de meest grove wijze tot uiting gebracht, namelijk juist op het moment, dat Engelands premier in Moskou aanwezig was om na te gaan of er toch nog enige basis te vinden is voor eventuele onderhandelingen. De democratische regeringen van het wes ten moeten immers wel bereidheid to nen tot onderhandelen, ook al lijkt dit zinloos omdat de liefde (tot de vrede) nu eenmaal niet van een kant kan ko men. Macmillan kwam dus naar Moskou om te zien of ook de Russen enige conces sies in petto hadden, hetgeen eventuele onderhandelingen dan zinvol zou kun nen maken. Maar wat Chroesjtsow zei kwam neer op: Wij niet, jullie moeten maar over de brug komen en anders wordt het hommeles. Nu dienen we niet uit het oog te ver liezen, dat er in Rusland net zo goed verschillende stromingen werkzaam zijn als in de westelijke landen. Ook daar is een groep van de zaken vooral niet al te zeer op de spits drijven en in ieder geval de vrede handhaven, naast degenen die alleen maar uitgaan van macht en bluf en het uitbreiden van invloedssferen. Tussen deze beide groe pen, wier machtspositie van geval tot geval kan veranderen, moet Chroesjt sjow zich zien te handhaven, hoewel hij zelf misschien het meest geneigd is tot de mening der eerstgenoemde groep over te hellen. Maar de erva ring heeft hem reeds geleerd, dat de ze houding in partijkringen grote weer standen oproept, zodat hij om deze te bezweren, in het openbaar maar liever een zeer strakke houding aan neemt. Hieruit vloeit misschien ook wel zijn aanhoudende wens voort voor een con ferentie tussen de vier regeringshoof den, t.w. van Amerika, Rusland, En geland en Frankrijk, waarbij hij dus zelf de onderhandelaar zou zijn en wijst hij overleg tussen de ministers van buitenlandse zaken van de hand. Wanneer deze laatste over de zaken gaan onderhandelen, dan kan Chroesjt sjow, terwille van zijn positie in de partij, geen enkele concessie doen. Maar zit hij zelf als hoofdpersoon om de ronde tafel, dan heeft hij voor zich zelf betere kansen. Ook al moet hij dan een concessie doen, dan is het toch mogelijk, dat uit deze conferentie een ook voor Rusland zeer aanneme lijk accoord voortvloeit, hetgeen hem bij zijn eigen volk een goede naam van vredebrenger zou verschaffen. Dit zou zijn positie dan zo sterk maken, dat hij niet meer bang behoeft te zijn voor de groep, die geen enkele concessie wilde toestaan. Nog mooier zou het echter voor hem zijn als het westen nu maar reeds bij voorbaat zich tot een concessie bereid toonde. Bij het opwerpen van de Berlijnse kwestie komt dus meer kijken dan alleen de machtspositie van het ooste lijk en westelijk blok; ook de machts positie van Chroesjtsjow en zijn aan hangers speelt er een rol bij. De vraag is nu of Macmillan heeft kunnen ge waar worden of en zo ja tot welke concessie Chroesjtsjow in staat zou zijn wanneer er een conferentie der rege ringshoofden tot stand zou komen. Is hem dit niet duidelijk geworden, dan zal er ook vrijwel zeker geen topcon ferentie plaatsvinden, want die heeft dan geen zin. Meer nog in de handel geldt in de politiek het „voor wat hoort wat". Maar Rusland heeft even zeer behoefte aan vrede als het westen en daarom geloven wij niet, dat Ber lijn, met of zonder topconferentie, tot een gewapend conflict zal leiden, ook al zal het daar in de komende maan den soms sterk oo liiken. DE VREEMDE LIJST 12. In Soest kunnen wij 12 maart stem men op 12 lijsten. 1 is P.v.dA., 2 K.V.P., 3 A.R., 4 V.V.D., 5 C.H.U., 6 is naamloos, maar de namen Wage naar en Gortzak wijzen er duidelijk op, dat het hier om de communisten gaat, die onder de naam „Brug voor Vrede en Vrijheid" een kans wagen, 7 Staatkundig Gereformeerde Partij, 3 C.P.N., 9 Boerenpartij, 10 Gerefor meerd Politiek Verbond, 11 Pacifis tisch Socialistische Partij en 12 een naamloze partij met twee kandidaten de heren Corn. Poot uit Amersfoort en J. F. N. van Os uit Doorn. Geheel naamloos is deze partij niet, want de heer Van Os noemde haar de Prot. Chr. Nat. Unie en hij verwacht heel wat van deze partij bij de ver kiezingen. Lijsttrekker Corn. Poot verwacht er weinig van en hij hoopt ook niet dat het een succes wordt, want hij wil niet in de Tweede ka mer. Hij wilde zelfs ook helemaal niet op de lijst, maar in een onbe dachtzaam ogenblik zette hij zijn hand tekening. Niet om als lijsttrekker voor de P.C.N.U. te fungeren, maar om het de heer Van Os mogelijk te maken met zijn partij deel te nemen aan de verkiezingen- En de heer Van Os heeft toen de heer Poot meegesleept in zijn verkiezingsavontuur. De heer Van Os heeft een garagebe drijf in Doorn en omdat hij bij de ge meenteraadsverkiezingen met een ei gen lijst zoveel succes had dat hij bijna gekozen werd, meende hij, dat dit met de verkiezingen voor de Tweede Kamer ook moest gaan. Hij stichtte een partij met het doel de protestants christelijke kiezers meer eenheid te bieden, maar nu is de verscheidenheid nog groter. De heer Poot is als technicus bij „Zon en Schild" werkzaam en de heer Van Os werd daar enige tijd verpleegd. Hij schakelde dan ook de heer Poot in toen hij plannen maakte voor de nieu we partij Die voelde er echter wei nig voor en wilde alleen zijn handte kening zetten om het de heer Van Os mogelijk te maken er zoveel bijeen te brengen, dat hij een lijst kon in dienen. En dat lukte. Geld was er ook en nu hebben we een partij met een lijstaanvoerder, die helemaal niets wil aanvoeren en die er ook weinig in ziet. Op 12 maart kunt u op iedere lijst stemmen en ieder lijstaanvoerder zal het prettig vinden als u hem zijn stem geeft, maar de heer Poot is er niet op gesteld en de heer Van Os heeft wel wat anders aan zijn hoofd, want hij is weer voor observatie in „Zon en Schild" opgenomen. BALDADIGE JEUGD. Een bewoner van de Van Lenneplaan meldde aan de politie, dat er onbe kenden in zijn tuin gelopen hadden en bij onderzoek bleek, dat zij in vele tuinen aan de Van Lenneplaan geweest waren. Er was een drooglijnpaal scheefgetrokken en een ruit van een broeikas vernield. De politie meent dat opgeschoten jongens op avontuur uitgeweest zijn en zal een oogje in het zeil houden. GEVONDEN VOORWERPEN. Zwarte damesport monnaie, lipssleu- tel SG 11, bruine herenhandschoen (glacé), ring met 4 kleine sleutels, groene herenjas, blauw kindertruitje, padvindersmes, beige damesportemon- naie met inhoud, rode plastic porte- monnaie, bos sleutels, groene porte- monnaie, gebreide herenhandschoen, motorwanten met kappen, beige gla cé dameshandschoen, doos sigaren, doosje sigaretten, wit babywantje, bougiesleutel, bruine portemonnaie met 7,en postzegels, blauwe jon genspet, stropdas, witte schort, spa, gestreept sjaaltje. GESLIPT. Een bromfietser reed op de Burge meester Grothestraat. Het was J. H. G. uit Baarn. Hij reed in de richting Amersfoort en slipte ter hoogte van Ceramiek Van Breugel omdat er zand op het fietspad lag. Hij kreeg schaaf wonden in het gezicht en is na be handeling door dokter Schutte per po litieauto naar Amersfoort gebracht. GEVONDEN VOORWERP. Kinderen vonden ampullen met een vreemde vloeistof en ze waren zo ver standig ze naar het politiebureau te brengen. Daar vond men uit, dat ze afkomstig waren van het laboratorium in „Het Kasteeltje" aan de Soester Engweg, waar ze in een gat in de tuin gegooid waren als onbruikbaar. Er zal onderzocht worden of de vloei stof gevaarlijk is. SPORTPROGRAMMA. VoetbaL Zondag A.D.E. 1S.E.C. 1, 2.30 uur. S.E.C. 2—P.V-C. 2, 2.30 uur. Amersfoortse Boys 3S.E.C. 3, 12 uur. Amersfoortse Boys 4S.E.C. 4, 12 uur. S.E.C. 5Quick 4, 12 uur. B.D-C- 2Donar 4, 2.30 uur. Gooise Boys 4B.D.C. 2, 12 uur. B.D.C. 5S.D.O. 6, 12 uur. Zaterdag Scherpenzeel AS.E.C. A, 3 uur. IJaclmeervogels aS-E-C. a, 4 uur. (terrein van S.E.C.) Welpen S.E.C. 1S.E.C. 2, 1.45 uur. Welpen Amsvorde 2S.E.C. 3, 1.45 u- Welpen S-E.C. 4B.D.C. 2, 1.45 uur. E.M.M. B—B.D.C. A, 4 uur. Donar BB.D.C. B, 4 uur. B.D.C- aR.K.B.V.V. a, 4 uur. B.D.C. bOlympia a, 2.45 uur- Olympia bB.D.C. c, 4 uur. Welpen: B.D.C. 1H.V.C. 2, 1.45 uur. Hockey. Zondag Heren 2Amersfoort 5, 11 uur, Schr.1. Dames 4Kampong 7, 12.30 uur, Schr.1. Heren 4Kameleon 5, 14 uur, Schr.1. Zandvoort 1Dames 1, 12.15 uur. S.C.H.C. 4Dames 3, 11 uur. Handbal Zondag Olympia AB.D.C- A, 12 uur. L.V.V. a—B.D.C. b, 12 uur. B.D.C. BFidelitas A, 14.20 uur. B.D.C- aDorestadt a, 15.10 uur. Korfbal. Zaterdag E.D.O. 1K.V.O 3, 3-30 u. S.T.C. a—R.D.Z. d, 3 uur. Zondag Zwaluwen 4E.D.O. 2, 12 u. S.V.V.-SUCCESSEN- Het eerste herenteam van S.V.V. zorg de voor een grote verrassing door in een goede en enerverende strijd de koploper V.V.A. 2 van de eerste klas se met 2-1 te verslaan. Groot was hierdoor de vreugde van Olympia, dat hierdoor de leiding in deze klasse kon overnemen. De eerste set werd al direct in een hoog tempo gespeeld, waarbij de teams elkaar geen duimbreed toegaven. Vele aanvallen van V.V.A. weden door goed blokkeren van S.V.V. afgeslagen. De stand ging gelijk op tot 12-12, waarna S.V.V. met enkele goede smashes deze set met 15-13 won. In de tweede set nam V.V.A. wraak. Zij toonde zich oppermachtig en be zorgde S.V.V. spoedig een grote ach terstand. Even beet S.V.V. van zich af, doch daarna bracht V-V.A. met 7-15 de stand weer op gelijke voet. Door een betere opbouw van het spel en door goed blokkeren wist S.V.V. in de beslissende set enkele punten uit te lopen. Bij iedere punt groeide het enthousiasme van spelers en publiek. V.V.A. verweerde zich fel, maar S.V.V. was niet meer te stuiten en behaalde onder grote spanning met 15-10 een verdiende overwinning. Het tweede damesteam kwam uit te gen V.V.A. 5- Er werd verdienstelijk gespeeld en het Soester team behaal de de eerste overwinning. Setstanden 10-15 en 12-15. Twee jeugdteams van S.V.V. zijn naar Baarn geweest om tegen de jeugd van B.G. en S.V. een paar oefenwedstrij den te spelen. Voor de eerste keer kwamen deze jongens in het veld en hoewel de Baarnse spelers in vier van de zes sets aan het langste eind trok ken, bleek toch wel dat S.V.V. over een aantal jongens beschikt waaruit goede volleyballers kunnen groeien. Een herenteam van S.V.V. zal in Am sterdam deelnemen aan een tournooi, dat georganiseerd wordt door U.S.. Aangezien het een sterk bezet tour nooi betreft zullen de Soestenaren wel niet voor een prijs in aanmerking ko men, maar stellig liggen hier een paar uistekende oefenwedstrijden in het verschiet. DE B.B. GEEFT VOORLICHTINGSAVOND. Op 20 maart zal er, in restaurant Eem- land, een voorlichtingsavond van de B.B. gehouden worden. De heer P. Kam van de stichting Be vordering Bescherming Bevolking zal hierbij spreken over de beschermings- mogelijkheden in geval van een atoom oorlog. Een fiim of dia's zullen het ge sprokene verduidelijken. STANDPLAATSEN. Aan belanghebbenden wordt meege deeld, dat aanvragen voor de verkrij ging van een vergunning tot het inne men van een standplaats voor de ver koop van ijs en geringe eetwaren of voor het venten met deze artikelen voor het zomerseizoen 1959 (1 april tot 1 oktober) vóór 18 maart a.s. tot Burgemeester en Wethouders dienen te worden gericht. Reeds ingediende verzoeken behoeven niet te worden herhaald. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat de verzoeken van a. A. B. Fugers, Kerkstraat 3-5, alhier, om een herstelinrichting voor rijwie len en rijwielen met hulpmotor op/in het perceel Kerkstraat 3-5, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3316 te mogen oprichten, in werking brengen en in werking houden b. Gulf Oil (Nederland) N-V., Blaak 32, Rotterdam, om een benzinepompin stallatie bij het perceel Beukenlaan 80, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie G, nr. 3807, te mogen uitbrei den en wijzigen door hen voorwaardelijk zijn goedge keurd. Soest, 6 maart 1959. AANGIFTE VAN STIEREN. De burgemeester van Soest herinnert aan de bepaling, dat iedere houder van een stier van 8 maanden of ouder verplicht is daarvan aangifte te doen bij de burgemeester der gemeente waar de stier gehouden wordt, binnen een maand nadat de stier acht maanden is geworden of, indien de stier reeds acht maanden oud was toen hij in zijn bezit kwam, binnen een maand na dit laatste tijdstip. Deze aangifte kan geschieden op een daartoe vastgesteld formulier, het welk ter gemeentesecretarie kosteloos verkrijgbaar is. Het moet onder meer inhouden leef tijd, kleur, nummer van inschrijving in één der registers van een door de commissie erkend rundvee stamboek of erkende rundveefokvereniging of, bij gebreke daarvan, bijzondere ken tekenen van de stier, benevens mede deling of de stier al dan niet reeds goed- of afgekeurd is. Van de aangifte ontvangt de stierhou der een bewijs. Dit bewijs moet in zijn bezit zijn, aangezien het steeds op eerste vordering moet worden ver toond aan de politie. Van het afschaffen of sterven van een zodanige stier moet binnen 14 dagen aangifte worden gedaan bij de burge meester. Bij de vele zaken waarover we vaak menen redenen tot mopperen te heb ben. is er één ding waar we het over eens kunnen zijn dat zij inderdaad in een behoefte voorziet. Ik bedoel de A-O.W. en de zojuist aangenomen Weduwen- en Wezenwet, die we als één geheel hebben te zien. We mogen ons gelukkig prijzen, dat dit er allemaal door is gekomen. Wel iswaar tegen een premie, die er niet om liegt en voor de jongelui met het vooruitzicht 47 jaar lang te moeten betalen, maar we kunnen niet anders zeggen dan dat het een vooruitgang is. De werkgevers zullen het niet zo roe rend met mij eens zijn, omdat zij in veel gevallen voor de premie opdraai en en anderen zullen mij voorhouden, dat de grote verzekeringsmaatschap pijen graag voor minder premie een betere voorziening op zich hadden ge nomen. Maar daar wilde ik het van daag niet over hebben. Dit aanloopje was alleen maar nodig om er op te wijzen, dat we bij al die voor zieningen nog steeds geen verplichte Wettelijke Aansprakelijkheidsverzeke ring hebben voor iedere weggebruiker. Zonder te veel handigheidjes mogen we een verplichte W.A.-verzekering toch wel in het vlak trekken van de sociale voorzieningen. Het is immers te gek, dat bij het steeds intenser wordende verkeer, de eer ste de beste imbiciel of dronkaard U naar het leven staat of het zieken huis in kan rijden, zonder dat hij daar een boodschap aan heeft. Nu ja, hij wordt veroordeeld, maar veren plukken van een kikker gaat niet en vaak is de auto of wat het maar is, niet eens zijn eigendom. Van de week stond weer zo'n personage voor de rechter. Hij had met zijn wrak van een auto brokken gemaakt. Verzekerd was hij niet. Natuurlijk had hij met een ver plichte W.A. niets kunnen goedmaken van het leed, dat hij, door de dood van zijn slachtoffer, veroorzaakte maar aan de nabestaande was tenmin ste de financiële narigheid bespaard gebleven. Ik weet dat die verplichte W.A- ap stapel staat, maar het duurt allemaal te lang. Het wordt de hoogste tijd, dat onmid- dellijk en niet per 1965 of zo iedere weggebruiker, van fietser tot autorij der, verplicht moet worden tegen wet telijke aansprakelijkheid verzekerd te zijn. H. OEKMAN. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9, lid 1, sub b, der Hinder wet, ter algemene kennis, dat ter ge meente-secretarie van Soest ter in zage zijn gelegd verzoeken met bijla gen van a. A. Morriën, Gen. Winkelmanstraat 42, Soesterberg, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een las- en constructiebedrijf op/in het perceel gelegen aan de Kampweg ong., kada straal bekend gemeente Soest, sectie E, nr. 2495. b- J. van der Pouw Kraan, handelen de onder de naam van firma J. v. d. Pouw Kraan, Den Blieklaan 39, alhier, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking hou den van een L.P.G.-pompinstallatie op/in het perceel gelegen aan de Mid delwijkstraat 40-42, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie H, nr. 7995. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrifte lijk bezwaren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het ge meentebestuur. Bovendien zullen op dinsdag, 24 maart a.s., des voormiddags te resp. 11 en 11.15 uur, in het gemeentehuis open bare zittingen worden gehouden, al waar mondeling bezwaren tegen de in williging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Soest, 6 maart 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1