SOEST. EN" DE HOEK. DINSDAG 10 MAART 1959. 37e JAARGANG no Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2,25 UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT - SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEPESTRAAT 35, SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 128158 GEMEENTERAADSVERGADERING. Woensdag, 18 maart a.s., 's avonds te 19.15 uur, komt de raad onzer gemeen te weer in openbare vergadering bij een ter afdoening van de navolgende agenda 1. Vaststelling van de notulen van de raadsvergadering van 21 januari 1959. 2. Ingekomen stukken Voorstel om aan A. de Greef, wo nende Birkstraat 96, alhier, m ant woord op zijn desbetreffend verzoek van 5 januari j.1. te berichten, dat de in de toekomst voor verpachting be schikbaar komende gemeentegrond, voor meer urgente gevallen zal moeten worden gereserveerd. 3 Voorstel tot het verlenen van ont heffing van de hinderwetsverordening. 4. Voorstel tot het aangaan van een geldlening, groot 284.000,—, met de N.V. Bank voor Nederlandsche Ge meente. 5 Voorstel tot het verlenen van een aanvullend krediet voor de bouw van een tweede R.K. school te Soesterberg. Voorstel inzake het toekennen van een vergoeding van kosten voor het geven van onderwijs aan een ingeze tene dezer gemeente. 7. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van de bestaande rijwielbewaarplaats alsmede het maken van een nie"™e rijwielbewaarplaats t.b-v. de K.K. Jongensschool aan de Steenhoffstraa 8. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in art. 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan het bestuur van de School met de Bijbel voor a. aanschaffing van drie schrijfmachi nes ten behoeve van de v.g.l.o. school b. aanschaffing van bijbels, psalm-en gezangenbundels alsmede een vloeistof- duplicator ten behoeve van de „Savor- nin Lohman school" aan de Driehoeks- weg c. bouw van een lokaal aan de Chr. v.g.l-o. school. 9. Voorstel tot het verstrekken van een garantie in een eventueel tekort van .een op 30 april a.s. te houden concours hippique. 10. Voorstellen tot het aankopen van grond voor verbreding van a. de Burg. Grothestraat van de Coöp. Vereniging van de Vrijzinnig Prote stantse Bejaardenzorg „Braamhage" G.A., gevestigd te Soest b. de Olijkeweg van W. Pothoven c. de Olijkeweg van P. Steur d. de Olijkeweg van A. Koopmans e. de Prof. Lorentzlaan van Th- H- de Goede. 11. Voorstel tot verhoging van de sub sidie aan de Oranje-Vereniging te Soest voor het jaar 1959. 12. Voorstel tot opzegging van de over eenkomst met de gemeente Zeist in zake de gasvoorziening van Soester berg en tot het nemen van maatrege len aangaande de gasdistributie in dit gebied. 13. Voorstel tot wijziging van art. 13 van de bebouwingsvoorschriften van het uitbreidingsplan Soest-Zuid. 14. Voorstel tot vaststelling van het uitbreidingsplan regelende de bestem ming van de percelen gelegen aan de hoek Heideweg-Duinweg. 15. Voorstel tot aanleg van een riole ring a. in de Dalweg b. in de Korte Brinkweg (ged.) en in de Lange Brinkweg (tot Raadhuis straat) en F. C. Kuijperstraat. HET KOMPOSTBEDRIJF IN CIJFERS Het is een goede gedachte van het bestuur van het vuilverwerkingsbe- drijf Soest-Baarn voor te stellen de naam te wijzigen in „Kompostbedrijf". Een fabriek die brood levert noemt men nu eenmaal geen meelverwer- kingsbedrijf omdat het product be langrijker is dan de grondstoffen- Vooral wanneer deze uit huisvuil be staan. Op 22 juni van het vorig jaar begon het Kompostbedrijf te draaien. Aan vankelijk ging het nog niet erg naar wens, maar men had niet anders ver wacht. In de eerste maanden was het stroomverbruik 3000 kw per week en dat was veel teveel. Het werd terug gebracht tot 2200 kw en men heeft goede hoop tot 2000 of daaronder te komen. De gemeente Soest leverde in ruim een half jaar 1745360 kilo huisvuil en de gemeente Baarn 1733730 kg. Uitgesorteerd werden ruim 91.000 kilo metalen, 68.000 kilo papier en lom pen, 22.000 kilo glas en 6700 kilo beenderen. Aan waardeloze reststoffen werd door de firma Metzukat bijna een miljoen kilo afgevoerd. De afzet van het product leverde geen enkele moeilijkheid op. Soest nam 600.000 kilo kompost af, Baarn 225.000 kilo en naar particulieren ging ruim 300.000 kilo. De uitgesorteerde mate rialen en het kompost brachten samen ruim 15.000 gulden op. Gemiddeld werd voor een ton kompost 8, ont vangen. Het glas bood nog al wat moeilijkhe den. Er is al een belangrijke verbe tering, maar pas als de hamerslag molen gekocht is, die men nodig heeft om het glaspercentage tot een mini mum terug te brengen, zullen de re sultaten van de glasbestrijding bevre digend zijn- Per 31 december 1958 staan gebouw, terrein, machinefundering en machi ne-installatie voor ruim 750.000 gul den op de balans. De voertuigenbrug voor 20.000,—, de verbrandingsoven met schoorsteen voor 37.000,en de mechanische schop voor 21.000, Er is 30.000,afgeschreven. Er wordt aangenomen, dat nog ruim 114.000 gulden nodig is om de machine-instal latie volledig te maken. Van het te kort op de exploitatiereke ning moet Soest 24.313,08 betalen en Baarn ƒ24.149,11. Het personeel van het kompostbedrijf bestaat momenteel uit 1 werkmeester A en drie arbeiders reinigingsdienst eerste klasse. Gedurende 324 uur werd in het afgelopen jaar assistentie ver leend door werklieden van de gemeen te Soest of Baarn, maar men verwacht dat het personeel na de inloopperiode kan worden ingekrompen. Verwacht mag worden dat het bedrijf in de zomer van 1959 officieel geopend zal worden. CONCOURS HIPPIQUE. De gemeente zal garant zijn voor 2500,in een eventueel tekort bij de organisatie van het jaarlijkse con cours hippique aan de Koninginne- laan ter gelegenheid van de verjaar dag van H.M. de Koningin. GRONDAANKOOP. Ter uitvoering van het uitbreidings plan en met bestemming openbare weg wordt van de vereniging .Braamhage 47 m2 grond aan de Burgemeester Grothestraat gekocht. Van W. Pot hoven 33 m2 gelegen aan de Olijke weg, van P- Steur 30 m2 gelegen aan de Olijkeweg en van Th. de Goede, Soesterberg, 70 m2 gelegen aan de Rademakerstraat. SUBSIDIE ORANJEVERENIGINGEN. Voor 1959 zou het Oranje Comité Soest 300,subsidie ontvangen, de Chr. nationale oranjevereniging „Bea trix" 100,— en de Oranjevereniging „Wilhelmina" te Soesterberg eveneens 100,—. Wilhelmina heeft om meer subsidie ge vraagd, omdat deze vereniging ieder jaar voor alle Soesterbergse school kinderen op Koninginnedag spelen or ganiseert. Er worden versnaperingen aangeboden en er is een film. Het col lege heeft veel waardering voor dit werk, maar is van mening, dat de gel den voor deze viering door particu lieren bijeengebracht moeten worden, waarnaast de gemeente dan 100,— subsidie geeft. Toch krijgt „Wilhelmina" dit jaar 200,evenals „Beatrix", terwijl het Oranje Comité Soest 600,— ontvangt, opdat de viering van de 50e verjaar dag van H.M. de Koningin luisterrijker zal zijn dan in andere jarén het geval is en dit brengt extra kosten met zich KLACHTEN, Voetballende jongens gooien ruiten in van de kleuterschool aan de Duinweg en onbevoegden hebben zich verschil lende malen toegang verschaft in Co- lenso. Baldadige jongens hebben een sierbol vernield, die in een tuin aan de Burgemeester Grothestraat staat en verkiezingsborden waren evenmin vei lig voor hun vernielzucht. 50 JAAR VERF. De firma Kraal aan de Van Weede- straat zal donderdag een nieuwe verf- afdeling in gebruik nemen en dit zal een waardige bekroning zijn van een halve eeuw ervaring in het maken en verkopen van verf. Er zal nu een beter overzicht zijn van de voorraad verf en ook aan de schildergereedschappen kan meer aandacht besteed worden. Bijzonder aantrekkelijk is de kleuren- selector, die het de klanten mogelijk maakt zelf bij het uitzoeken van de kleuren combinaties te maken. En de kleurexpert H. Kraal zal er dan wel voor zorgen, dat men precies de juiste kleuren en de juiste combinaties krijgt die men wenst- GEERT RUYGERS VOOR DE P.v.d.A. Gisteravond heeft tweede-kamerlid, de heer Geert Ruygers, voor de afde ling Soest van de Partij van de Arbeid in het St. Josephgebouw gesproken- De heer Ruygers werd ingeleid door de voorzitter van de Soester afdeling, de heer A. J. A. Hermsen, die bekend maakte dat het ledental niet alleen landelijk maar ook in Soest gestegen was. De heer Ruygers sprak over de geprik keldheid, die deze verkiezingen ken merken. De P.v.d.A. heeft van de V.V.D, op verschillende plaatsen beledigingen moeten sikken en de, K.V.P- voelt zich zeer gegriefd door een uitlating van de heer De Kadt, die helemaal niet beledigend bedoeld is, maar wel zo is opgevat. Zo is het Burger kwalijk ge nomen, dat hij gezegd heeft slechts prijs te stellen op deelneming van de P.v.d.A. aan de regeringsverantwoor delijkheid na 12 maart als er in de regering iets teruggevonden zal kun nen worden van de 'socialistische idea len. De P.v.d.A. heeft de crisis van decem ber niet gewild, maar is er ook niet voor teruggeschrokken. Achter het verlengen van de belastingvoorstellen, waardoor de crisis ontstond, school meer dan een buitenstaander zien kan. Het ging er bij de bestedingsbeperking om, dat de lasten rechtvaardig ver deeld werden en aan het eind van de bestedingsbeperking - die in zicht schijnt - gaat het weer om een recht vaardige verdeling. De P.v.d.A. is niet bang na de ver kiezingen mede regeringsverantwoor delijkheid te dragen, maar evenmin bestaat er angst voor de oppositie. Het gaat de P-v.d.A. niet slecht, het geen blijkt uit de ledenwinst, dus de partij hoeft zich niet zenuwachtig te maken. Als de verkiezingsuitslag zal zijn als bij de stemming voor de pro vinciale staten dan valt de P.v.d.A. in zeteltal terug van 50 op 42. Met ver trouwen worden echter de verkiezin gen tegemoet gezien, want de partij heeft nooit zo'n groot ledental gehad als juist nu. De diepere oorzaken van de crisis van december moeten gezocht worden in de veranderde politieke structuur sinds 1946. Toen stonden de liberalen onder leiding van mr Stikker en prof Oud maakte deel uit van de P.v.d.A. Teen waren de vrijzinnig-democraten men sen, die voor een groot deel tot de sfeer van de grote werkgevers behoor den met wie redelijk te praten viel. Nu wordt de V.V.D. voor het grootste deel gevormd door lezers van de Tele graaf en mensen zonder program. Vandaar, de verkiezingsleus van de V.V.D „Wie anti-socialistisch is stemt Oud".' Niet alleen bij de V-V.D. maar ook bij de confessionele partijen deden zich structuurveranderingen voor, die het steeds moeilijker maakten' samen te werken. Het is voor het grootste deel aan het staatsmansbeleid van dr Drees te danken, dat het nog zo lang goed gegaan is. Daarnaast was de grote stemmenwinst van de P.v.d.A. in 1952 en 1956 van belang. De terugslag van 1958 heeft de crisis echter ver haast en in december kwam het tot een breuk. Internationaal gezien is het te betreu ren, dat deze crisis gekomen is, want ons land was sociaal en politiek sta biel hetgeen van groot belang is in een onstabiele wereld. De belangrijkste vraag is of er na 12 maart een kabinet komt met of zon der de P.v.d.A. In haar verkiezings leuzen laat de P.v.d.A. uitkomen, dat zij tegen een rechts kabinet is en de tegenstanders geven voor dat de V..V-D. ook link is- Dat gaat alleen op als men de verouderde scheidslijn confes sioneel en niet-confessioneel trekt, ter wijl de P.v.d.A. met een rechts kabi net een conservatief kabinet bedoelt. Deze strijd voert de P.v.d.A. omdat met een conservatief kabinet de klok tientallen jaren teruggezet wordt. Als de P.v.d-A. zich bij de a.s. verkie zingen herstelt, dan zal zij ongetwij feld deel van de regering uitmaken en dan zal deze regering progressief zijn. En slechts een progressief kabi net kan een zegen voor ons volk zijn. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU SOEST. D'e werkloosheid van mannen in he Gewest Soest is in de maand februari 1959 niet gestegen, maar kwantitatief gelijk gebleven met het aanbodcijfer van januari 1959. Weliswaar kwam een stijging van de geregistreerde arbeidsreserve voor met betrekking tot jeugdige werknemers, ho telpersoneel en transportpersoneel. Daarentegen trad een daling op in het aanbod van bouwvakarbeiders en me taalbewerkers. De stijging van de werkloosheid van jeugdigen is zuiver incidentieel en is niet veroorzaakt door enige wijziging in het werkgelegenheidsaspect. In februari 1958 was het aanbod van mannen 50 hoger, omdat toen de werk loosheid onder de bouwvakarbeiders van meer betekenis was. Het aantal aanvragen om mannelijke arbeidskrachten nam in februari 1959 toe met 23, welke aanvragen v/el voor namelijk afkomstig waren uit de bouw nijverheid. Gedurende de verslagperiode werden dan ook 24 bouwvakarbeiders aan werk geholpen. Ook in de metaalnijverheid kon de arbeidsbemiddeling successen boeken en 14 plaatsingen werden tot stand ge bracht. Uit de analyse van de geregistreerde arbeidsreserve voor februari 1959 blijkt, dat de wrijvings-, de structuur- en de overige (waaronder de conjuncturele) werkloosheid op hetzelfde niveau van de voorafgaande maand bleven, terwijl de seizoenwerkloosheid een geringe toeneming en de werkloosheid van minder geschikten een geringe afne ming te zien gaven. Waren op het einde van januari 1959 nog 51 Indische nederlanders als werk zoekenden ingeschreven, thans resteert een aanbod van 37 gerepatriëerden, waartoe de bemiddelingssuccessen voor 10 gerepatriëerden een belangrijke bij drage hebben geleverd. Het aantal werkloze mannen bedroeg op 28 februari in Soest 199, in Baarn 114, in Eemnes 14. Op 31 januari 1959 waren deze 194, 122 en 11 en op 28 februari 1958 226, 132 en 9. In de vraag naar en het aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten deden zich geen opvallende wijzigingen voor. De werkgelegenheid voor vrouwen bleef zich gunstig ontwikkelen en plaatsingen werden tot stand gebracht in indus triële ondernemingen, in de handel, de administratie en huishoudingen. JUBILEUMCONCERT VAN P.V.O. Voor een slecht bezette zaal heeft P.V.O. zaterdagavond, in St. Josef, het tweede jubileumconcert gegeven. Voorzitter J Paerel verwelkomde de aanwezigen, onder wie het lid van de adviescommissie, de heer J. K. de Bruin en afgevaardigden van zuster verenigingen uit Baarn en De Bilt. Ook enkele oud-leden werden in het bijzonder verwelkomd. Aanvankelijk was het de bedoeling ge weest P.V.O. op deze avond het bedrag te overhandigen, dat ter gelegenheid van het 60-jarig bedtaan bijeenge bracht is, maar omdat slechts één lid van de commissie van advies aanwe zig was, is dit uitgesteld tot het con cours op Hemelvaartsdag. Er was niet bijzonder veel publiek op deze avond, maar de aanwezigen toon den zich verrast en enthousiast over het prima spel van P.V.O. onder lei ding van de heer M. Larsen. De mars Blaze Away van Holzmann werd gevolgd door de ouverture Leich- U zult in de Soester Courant van vrij dag het redactionele Stukje hébben ge lezen over de a.s- Koninginnedagvie ring in ons dorp en de collecte, die daarvoor wordt gehouden. U heeft dan ook van de spijtige onder toon kennis kunnen nemen, omdat het gehoopte gemiddelde van 1,per gezinshoofd tot nu toe niet werd be reikt, al werd er dan ook bijgezegd, dat er voldoende binnenkwam om de festiviteiten in ieder geval doorgang te doen vinden. Er werd en wordt op meer gerekend, om de kinderen guller te kunnen be denken. Vorig jaar werd er nogal schamper gesproken over de karige wijze waar op in onze gemeente Koninginnedag werd gevierd, terwijl toch eigenlijk mocht worden verwacht dat wij, met het paleis op onze gemeentegrens en met duizenden bezoekers van buiten in ons dorp, er iets van maakten. Nu maken wij ouderen vlot de fout Koninginnedag van nu te vergelijken met die uit onze eigen jeugd. Dat is niet helemaal eerlijk, want 31 augus tus ligt nu eenmaal voor openlucht viering gunstiger dan 30 april. Bovendien hadden we toen nog geen last van culturele ballast, want kleine kermissen, poppekastvoorstellingen waarbij geen woord Frans werd ge sproken, versierde draaiorgels met dan sen op straat, opgedirkte acrobaten, verklede kinderen en vooral feestneu zen waren atributen om de feestvreug de te verhogen. Dat lukte altijd prima, want ,,'t is maar eenmaal in het jaar Koninginnedag en dat je hossen mag". Kent u het nog Erg cultureel was het feest niet, maar we hadden lol voor het hele jaar en, lacht u er maar om als u wilt, het gaf binding aan het Oranjehuis. Ik zou eigenlijk niets liever doen dan onze jeugd een dag te geven als wij er vroeger van maakten, maar dat doet men nu eenmaal niet. Misschien is dat ook wel goed. Ik laat het daarom graag over aan de men sen, die beter weten wat de jeugd leuk en niet leuk vindt. Ik hoop alleen maar, en knoopt u dit s.v.p. goed in uw oren, dat als aan stonds de collectant aan uw deur komt, uw gave zo groot zal zijn, dat de feest commissie er voor kan zorgen, dat, vooral voor de kinderen, Koninginne dag een onvergetelijke dag wordt. H. OEKMAN- te Kavalerie van Franz von Suppé. Het derde nummer was de wals Wie ner Blut van Johann Strauss. „Trois Images Exotiques" van G- de Roeck bestond uit de delen Marche Egyptienne, Romance Norvégienne en Dona Sanche Danse Mauresque. Het deel voor de pauze werd besloten met de Valse Printaniere van L. Mon- tagne en de mars Sous, 1'aigle doublé van J. F. Wagner. De mars Stead, fast and true van Carl Teike, waarmee het orkest de tweede helft inzette, werd gevolgd door een uitstekende vertolking van New Or- leans, de ouverture die Meindert Boe kei voor harmonie-orkest schreef. Na de mars La Housarde van Louis Can- né, een uitstekende trombone-solo van W. J. Lagemaat in „Trombones to the fore" van Schull-Pope. Een fantasie over melodieën uit de operette „Die lustige Witwe" van Franz Lehar en tot besluit de mars Graf zeppelin van Teike. Het tambours-corps van P.V.O. trad op onder leiding van tambour-maitre H. ten Hoedt met Schotse marsen en een mars, die door de tambour-mai tre samengesteld is ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het corps en de vereniging aangeboden is. ONVOORZICHTIG. In de nacht van zaterdag op zondag stak de bromfietser W. T. S. uit Soest onverwacht de Birkstraat over. Uit de richting Amersfoort kwam een auto, bestuurd door v. R. uit Bussum. De bestuurder kon een botsing niet voorkomen en de bromfietser werd aangereden en tegen het wegdek ge worpen. Hij kreeg een hoofdwond en een kapotte knie en is na behandeling door dokter Schutte per politie-auto naar huis gebracht. Auto en brommer werden beschadigd.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1