CONGO laat de tanden zien* GAZELLE SOEST. TWEEDE BLAD Vereniging voor Facultatieve Crematie DE WITTE POMPEN fUGERS RIJWIELEN vakman voor Uw kleding Nederhortt. den Berg W, Bornhi/m Tórenwég 13 - lel. 0,2945-545" Bussum - Melkweg IV- tel. 9705 steeds goed advies! Laren - Veldweg I - tel. 3025 oest - Merelweg 10 - tel. 3258 Tot voor kort ging Belgisch Congo door voor de meest rustige plaats van de koloniale bezittingen in Afrika. Zijn 13 miljoen gekleurde inwoners verheugen zich in een voor Afrikaan se verhoudingen betrekkelijke hoge levensstandaard en de koloniale over heid regeerde zonder wrijvingen. Toen brak echter in Leopoldville de hel los. Duizenden inboorlingen schreeuwden ,,Lang leve Congo" en „Leve de onafhankelijkheid Toen de rust weer hersteld was, telde men 74 doden en enkele honderden gewon den. De illusie van vrede aan de Con- gorivier was verloren. Het moderne stadhuis in Leopoldville, dat pas enkele jaren geleden gebouwd De Belgen hebben uit de gebeurte nissen hun consequentie getrokken. Ze beloofden de zwarte mannen de onafhankelijkheid- Stap voor stap wil len zij het zelfbestuur in goede banen leiden. Of de nationalisten hen daar toe de gelegenheid zullen laten, is een vraag, die in Brussel tot nu toe nie mand kan beantwoorden. Sinds een halve eeuw is Congo een kolonie. Het gebied dat ongeveer viermaal zo groot is als Frankrijk, werd in 1887 door Koning Leopold II, die het in bezit had. aan het Belgische volk geschonken, dat in het begin niet wist, wat het met dit reusachtige land moest ondernemen. Een poosje dacht de regering er zelfs aan het geschenk weer te verkopen. Als die handel tot stand was gekomen, dan zouden de Belgen zich daarover waarschijnlijk nu nog ergeren, want intussen is Con go een der rijkste kolonies van Afrika geworden. Geef het volk brood en fietsen. Als koloniale macht hadden de Bel gen geen ervaring zoals bijvoorbeeld de Britten of de Fransen. Zij ontwik kelden een eigen koloniaal systeem. Voor de inboorlingen werd betrekke lijk veel gedaan. Ze leerden dingen kennen, die ook thans nog in vele de len van Afrika onbekend zijn, zoals bijvoorbeeld een sociale verzekering en een kosteloze gezondheidsdienst- Evenwel stond tegenover deze mate riële voordelen het verbod van elke politieke activiteit, wat echter lang zonder enige betekenis was, want de Congolezen interesseren zich niet voor de politiek. Bovendien was ook aan de blanken elke politieke bedrij vigheid verboden. Het bestuur van de kolonie was in handen van vakmen sen. Ze functioneerde als die van een monsterfirma. De politiek werd prak tisch door de grote ondernemingen gemaakt. Zij huldigden de mening dat de Congolezen geen onafhankelijk heidsbeweging zouden stichten, zo lang ze genoeg te eten hadden en zich fietsen konden kopen. Deze rekening ging op de duur niet op. Het nationalisme, dat als een storm door Afrika waait, bleef ook Congo niet gespaard. Al maanden ge leden waren de eerste, zij het nog be scheiden waarschuwingstekens te zien. De leidende nationalisten begonnen het volk duidelijk te maken, dat, het land aan de Congolezen en niet aan de Belgen toebehoorde, dat België mil jarden aan winsten opstreek en dat de stijgende werkloosheid de koloniale heren onverschillig was. Inderdaad is nog dit jaar in Congo gemeenteraads verkiezingen zullen worden gehouden. De democratie moet in de kolonie van onderen af opgebouwd worden, totdat het volk voor zelfbeschikking klaar is. Of de Congolezen bereid zijn zo lang te wachten, is meer dan twijfelachtig. Even zeker is het, dat Congo, als het plotseling vrij zou worden, uiteen zou vallen, want de verschillende stam men rivaliseren hevig met elkaar. Bel gië gaat in Congo zware tijden tege moet. Een voorbeeld voor welke moeilijke beslissingen men dagelijks komt te staan leert het volgende. verven, persen, stoppage, repareren, van Uw kleding. Hilversum - Langestraat 99 - tel. 8889 Bloemenplukken is voor deze Congo- vrouwen geen amusante bezigheid, maar arbeid. De margrietachtige Chry- santheme bevat natuurlijke stoffen ter bestrijding van insecten, die uit de bloesem worden gewonnen en door de industrie tot een extract worden ver werkt. Matadi behoort tot de meest vooruit strevende steden van het Congo-gebied. het aantal werklozen in Congo de laatste maanden sterk toegenomen. Onmetelijke rijkdom. Congo is een land van onmetelijke rijkdom. Tot voor kort kwam meer dan de helft van de wereldbehoefte aan uranium uit de mijnen van Shin- kolobwe. Als kobaltproducent staat de kolonie op de eerste, als koper leve rancier op de vijfde plaats van de we reldranglijst. De diamantvelden in het zuidwesten behoren tot de rijksten van het zwarte werelddeel. Ze leveren 120 miljoen karaat per jaar en wel voor namelijk industriediamanten. 90 Pro cent van de wereldbehoefte aan ra dium wordt door Congo gedekt- Deze getallen doen begrijpen, dat België zijn hoop op een verdere goede samenwerking met de Congolezen heeft gevestigd. Zou Congo vrij wor den en zijn verbindingen met het moederland volledig verbreken, dan zou dat voor België de ernstigste ge volgen hebben. In zijn jongste regeringsverklaring kondigde koning Boudewiin aan. dat Enkele maanden geleden besloot de regering de tot nu toe onbenutte ener gie onder controle te nemen. Aan de benedenloop van de grote rivier de Congo, moet bij Inga de grootste krachtcentrale der aarde ontstaan. 200 miljart kilowatt electrische energie moet deze leveren, dat wil zeggen een twaalf maal grotere prestatie dan de Grand Coulee, de tot nu toe groot ste dam ter wereld. Deze energie moet helpen een Afri kaans „Ruhrgebied" op te bouwen, een industriegebied met een unieke capa citeit, 160 Miljard Belgische francs zal de verwezenlijking van dit project kosten, wat bijna 12 miljard gulden betekent. De voorbereidende werk zaamheden zijn al in een vergevorderd stadium, maar in Brussel begint men zich nu af te vragen, of deze gewel dige investering nog wel verantwoord is, want tegen de gereedkomst van de dam bij Inga zal Congo naar alle waar schijnlijkheid zelfstandig zijn en het Afrikaanse nationalisme streeft naar het verbreken van alle verbindingen met de voormalige moederlanden. Een blanke op twintig negers. 20.000 Europeanen en 400.000 negers wonen in Leopoldville of Leo, zoals de hoofdstad van Belgisch Congo al gemeen genoemd wordt. 33.000 van deze zwarte mannen behoren reeds tot de middenstand. Ze zijn kooplieden, dokters en advocaten, ambtenaren en geschoolde arbeiders. Daar de over heid er veel belang bij heeft juist deze gekleurde middenstand te bevorderen, wordt veel geld voor huizenbouw be schikbaar gesteld. In de buitenwijken van Leopoldville zijn de laatste jaren hele wijken nieuwe huizen ontstaan, maar de overgrote meerderheid der negers woont nog in de onafzienbare rijen erbarmelijke hutten van golfpla ten- De groei van de stad is verbazingwek kend. Nauwelijks 45 jaar geleden had Leopoldville slechts 20.000 inwoners; waarvan niet meer dan 40 Europea nen. Eerst in 1923 werd het de zetel met deze regeling tevreden. De mees te van hen zijn het ook nu nog, maar de laatste tijd ziet men bij hen minder lachende gezichten dan vroeger. Sinds de relletjes breidt zich aan beide kan ten een sluipend wantrouwen uit. Leopoldville is niet alleen regerings centrum, maar ook een handelsknoop punt en industriestad. Het ligt aan de Congo, de op een na grootste rivier van Afrika, de hoofdverkeersader van de kolonie. Bij Leopoldville eindigen de 12000 bevaarbare kilometers van de stroom. Dat betekent, dat alle ex portgoederen uit het achterland in de stad op spoorwagons moeten worden geladen. Ze rollen dan per rail naar de zee- Belgische ingenieurs werken aan plan nen de Congo tot aan de zee bevaar baar te maken, maar de kosten daar voor zijn ontzettend hoog. Gezien de onzekere toestand heeft het project weinig kans op verwezenlijking- JAARVERGADERING TEMPO. Onder voorzitterschap van de heer A. J. Lamens heeft de ren- en touristen- vereniging „Tempo" in restaurant Zon- neheuvel de negende jaarvergadering gehouden. De heer Lamens noemde het afgelopen jaar gunstig voor de vereniging. Niet alleen in financieel opzicht en op het gebied van de wielerprestaties, maar ook om de grote medewerking, welke Tempo van velen mocht ondervinden. Zonder deze medewerking zou het niet mogelijk zijn zo'n bloeiende vereniging te hebben. Een donateurs- en ledenwerfactie had 21 nieuwe donateurs opgeleverd. Deze prestatie stemt tot even grote tevre denheid als de prestaties van de ren ners en touristen. Bij open courses VAN DE „SOESTER COURANT' VAN VRIJDAG 13 MAART 1959. vierdaagse te Soest. Op 8 en 9 augus tus wordt de IJselmeertocht verreden en op 30 augustus is er een sterrit naar Soest. In het zomerseizoen zullen 6 puzzel- ritten gehouden worden. Er wordt deelgenomen aan clubontmoetingen, waaronder het Zilveren dom tournooi, het molentournooi en het clubkam pioenschap van Nederland. Tenslotte dankte de voorzitter, de heer J. Entrop, die de leiding had van de indoortraining in het afgelopen sei zoen- De heer H- Schlebaum las de notulen, waarna de heer J. O. de Weerd ver slag over 1958 uitbracht Er heerste een goede geest in de ver eniging en er is gezonde rivaliteit. Verschillende evenementen maakten 1958 tot een bijzonder jaar. De heren J. v. d. Broek en V. ten Haaf werden tot erelid benoemd tij dens het jaarfeest in januari. De ge broeders van de Burgt werden kampi oen van de vereniging op de lange afstand en de sprint. De open ronde van Soest werd ge wonnen door Jaap van de Burgt en de Alle gewenste inlichtingen over de verstrekt gaarne J. F. VLAMING, Secretaris afdeling Baarn-Soest, Molenstraat 29, Soest, Telefoon 4100. zijn de renners van Tempo steeds in de voorste gelederen gezien en zij kwamen met verschillende prijzen naar huis. Er werd met succes deelgenomen aan clubontmoetingen en ploegenrit- ten, waaronder het kampioenschap van Nederland voor verenigingen. Het ge drag van de renners vond bij al deze wedstrijden waardering. De voorzitter sprak de wens uit, dat dit in 1959 zo zal blijven. De tourrenners hebben ook een gun stig jaar achter de rug. De prestaties waren goed en er werden verschillen de wisselbekers gewonnen, ondanks deelname van sterke ploegen van ,,De Volharding" en „Olympia". De wedstrijden, die de vereniging zelf organiseerde, hadden een gunstig ver loop. Belangrijk waren hierbij de in- terclubritten, de onderlinge kampioen schappen, de ronde van Soest op het parcours Beetzlaan, de vierpaleizen- tocht, de IJsselmeertocht en cycle- crosses in Soestduinen en Baarn. cycle cross te Soestduinen door Ger- rit Ruttenberg. De vereniging heeft thans 48 leden en 116 donateurs. Penningmeester Sj. v. d. Broek, die een flink batig saldo kon opgeven, werd decharge verleend na lof door de kas- commissie. De bestuursleden J. O- de Weerd, A- J. Lamens en C. van Rees werden bij akklamatie herkozen. Voor de aftredende algemeen functionaris J. Nijeboer was geen kandidaat bin nengekomen. De renners Gerrit Ruttenberg en Nol de Heus brachten samen 21 donateurs aan. Ruttenberg 11. Hij kreeg hiervoor een band. Bij nauwkeuriger telling bleken beide renners 10 donateurs op gegeven te hebben, zodat De Heus alsnog zijn beloning krijgt. Een nieu we actie voor een half jaar is inge zet en het bestuur hoopt hiermee min stens 30 donateurs te krijgen. De eindstand van de cycle cros-compe titie werd bekend gemaakt. 1. G. Rut tenberg. 2. Adri Doekemeijer. 3. W. v. Klooster. In de pauze werd de heer Semper tot lid van de tourcommissie benoemd. HET ADRES VOOR: PHOENIX - TRIUMPH en B.S.A. RIJWIELEN. Tevens dealer voor PLUVIER en SOLEX BROMFIETSEN. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Aan de Congo in de omgeving van Matadi. Hier moet de grootste kracht centrale der aarde ontstaan. Eenmaal een vrij burger zijn of een koloniale onderdaan, dat is de vraag voor deze jonge Congolees. In deze maanden zal over zijn toekomst be slist worden. van het koloniale bestuur. Men neemt algemeen aan, dat Amerika per hoofd van de bevolking de meeste auto's heeft, maar in Leo moet men deze me ning overboord zetten. De Belgen van de hoofdstad hebben per hoofd twee maal zoveel auto's als de bewoners van de Verenigde Staten. Het zijn he lemaal geen volksauto's, maar bijna al lemaal wagens van topklasse. Rassenscheiding. Ook in Leopoldville kent men de ras senscheiding, die evenwel tot nu toe geen aanleiding tot spanningen heeft gegeven. De negers verlaten bij het aanbreken van de nacht de Euro pese wijk, behalve wanneer hun ar beid hun aanwezigheid noodzakelijk maakt. Eveneens is het de blanken verboden de scheidingslijn na de inge vallen duisternis te overschrijden. De zwarte mannen waren tot nu toe KERKSTRAAT 3-S0ÊST-TEL203O Betaling in overleg. De fancy-fair ten bate van de te hou den open ronde van Soest werd geen mislukking, maar de benodigde 600 gulden kwamen niet bijeen. Voor 1959 staat er veel op het pro gramma waaraan Tempo-renners zul len deelnemen. Op 12 april gaat de vereniging naar Gorcum voor een ont moeting met de wielervereniging „Jan van Arkel". Op 26 april wordt de kastelentocht ge houden, op 7 mei de ronde van Zuilen, op 2 juni een nieuwelingenwedstrijd, georganiseerd door de Pedaalridders. Tussen 9 en 13 juni de avondvierdaag se te Naarden, op 21 juni de ronde van Tuindorp, en op 24 juni de ronde van Maarssen. De touristen rijden dit jaar heel vroeg de Vierpaleizentocht en de Naaldenrit, want die vinden op en 6 en 7 juni plaats. Op 20 juni is er voor de ren ners de ronde van Kortenhoef. Tussen 22 en 26 juni zal zo mogelijk de vier daagse te Baarn verreden worden. Op 3 juli zijn er grasbaanraces in Bus sum en op 5 juli wordt de ronde van Amersfoort gehouden. Tussen 13 en 17 juli de avondvierdaagse te Amers foort en tussen 27 en 31 juli de avond- SPORTPROGRAiMMA. Voetbal. Zondag S.E.C. 1—C.D.N. 1, 2.30 uur. Zebra's 2S.E.C. 2, 12 uur. S.E.C. 3—V.V.O.G. 2, 12 uur. Amsvorde 4S.E.C. 5, 12 uur. D.O.S.V. 1—B.D.C. 1, 2.30 uur. B.D C. 2—B.F.C. 3, 2.30 uur. B.D.C. 3R.K.B.V.V. 3, 12 uur. Actif 4—B.D.C. 4, 12 uur. Zaterdag S.E.C. bHoogland a, 2.45 uur. H.V.C. g—S.E-C. c, 3 uur S.E.C.-terrein. Donar BB.D.C. A, 4 uur. B.D.C. BActief B, 4 uur. L.V.V. a—B.D.C. a, 4 uur. B.D.C. cActif d, 2.45 uur. Welpen Quick 2S.E-C. 1, 2 uur. S.E.C. 2Quick 1, 2.15 uur. H-V.C 5—S.E.C. 3, 2 uur. S.E.C. 4Amsvorde 2, 2 uur. H.V.C. 1—B.D.C. 1, 2 uur. B.D.C. 2—C.J.V.V. 3, 2 uur. Hockey- Zondag Heren 2Heren 4, 4 uur, Schr.laan. Dames 5Kampong 9, 11.30 u., Schr.1. Heren 1H'sum 8, 1 uur, Schr- laan. Pinoké 2Dames 1, 11 uur. Randwijck 2Dames 2, 11 uur. Handbal. Zondag B.D.C. cOlympia c, 12 uur. B.D.C. A—Spirit A, 13.40 uur. E.M.M. a—B.D.C. a, 13 uur. B.D.C. 1Amersfoort 1, 12.50 uur. B.D.C. BE.M.M. A, 14.30 uur. S.D.O. a—B.D.C. b, 16.30 uur. Korfbal. Zondag E.D-O. 2Filo's 3, 2 uur. S.T.C. 1Piko 2, 2 uur.

Soester Courant | 1959 | | pagina 5