grote Soest voor 30 jaar. ZOMERM Smit s Leesbibliotheek A Bejaardentehuis St. Joseph. Voor uw AUTORIJLES GARAGE „DE SOESTER" LW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool D. ENGEL wem woennv/ze. Brandend Maagzr.nr hoort bij tot het verleden Voor Kwaliteitsvoeder BRANDWEER TELEF. 3333 DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD OFFICIËLE MEDEDELINGEN. op woenst in de zal< „de la Prome Telefl 3U5HALTE alle keus...vi Steenhoffstraat 15A - Telef. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. op zijn aehterspatbord gereden had. Een agent constateerde dat om 12.10 uur 's nachts. De jongen kreeg een bon en snelde naar het politiebureau om te vragen hoe laat het was. De klok wees 12.05 Zo af en toe krijgt men de indruk, dat het met de persvrijheid 30 jaar geleden beter gesteld was dan nu. Toen werd doodgewoon geschreven dat men sen als Jansen en Pietersen niet in de raad thuishoorden. Dat we nu veel banger zijn blijkt al uit het feit, dat we de schuilnamen Jansen en Pieter sen gebruiken uit angst, dat kinderen of kleinkinderen van deze heren de ruiten bij ons komen ingooien. Er stonden twee berichten over een'UUr aan, dus het klopte niet. Hij ver- luitenant in de krant. In het eerste.telde dit tegen de kantonrechter en die werd gemeld dat Luil- Van Weerden ZOu informeren bij de politie of de jon- Poelman woensdagmorgen, om 10.15 geling werkelijk was gaan vragen hoe uur, per K.L.M.-vliegtuig naar ParijSjjaat het was en of iemand zich kon vertrokken was. Niet alleen maar met ^herinneren dat het toen vijf minuten zijn vrouw, want hij ging op de hu- over twaalf geweest was. Een week welijksreis. Het tweede bericht deelde mee, dat Luit. De Haan voor de ambachtsschool geslaagd was en dat hij opgeleid was aan de chr. lagere school voor dit exa men. We zullen maar aannemen, dat het over een jongeling gaat, die Luit heet, zodat de punt wat overbodig is want ook dertig jaar geleden hadden we in het leger geen officieren, die nog op de lagere school zaten. Vroeger maakten de vliegtuigen nog wel eens een noodlanding en tegen woordig kwakken ze zo maar ergens neer. In 1929 presteerden echter vliegers het op 1 dag met hun vlieg tuig een noodlanding te maken, die goed afliep. Slechts 1 toestel werd be schadigd. Er werd in de raadsvergadering zo veel gezegd en later zoveel ontkend, dat men het wenselijk achtte een ste nograaf aan te stellen omdat de notu len niet volledig genoeg waren. Zolang deze snelschrijver nog niet aangesteld was moest ieder raadslid dan maar wat lanzamer praten en ook wat minder. Daarbij werd men verzocht de sigaar uit de mond te nemen bij het spreken. Het woord gesticht is een naar woord geworden, dat doet denken aan lie den die niet zo heel goed in een ge ordende maatschappij passen en her opgevoed moeten worden. Het woord opvoedingsgesticht is derhalve gemeen- naar ERKENDE AUTORIJSCHOOL en VERHUURINRICHTING B.P. Benzinepompen - Autoservice SMITSWEG 19 SOEST TELEF. K 2955-3865 Ik geloof wel dat de raadsleden te genwoordig veel netter zijn, want ik heb er nooit een gezien, die met een sigaar, sigaret of pijp in zijn mond zat te praten. We hadden gisteren 15 stem bureaus in Soest en Soesterberg. Der tig jaar geleden waren het er 7. Tot le den en plaatsvervangend leden waren gekozen A. O. Dammers, S. F. Bes- selsen, G. Hilhorst. G. J. van Vleuten, mej. M. E. J. Orth, J. C. C. Phaff en D. A. de Bruijn. Aan district 1 tot en met 7 werden toegevoegd W. Hoekstra, Y. Jaarsma, mevr. Droste-Wilmans en H. J. v Hal, mr J. H. van Doorne, E. Legemaat en C. J. Grootewal. De heer Van Eek merkte tijdens de raadsvergadering op, dat arbeiders hierbij natuurlijk weer geweerd waren. Een ander raadslid achtte dit eveneens onjuist, maar hij kreeg niet de indruk, dat een arbeider graag 5,loon voor een dag zou willen missen om in ruil daarvoor 3.50 te krijgen als lid van een stembureau. Er werd gestemd over een gepen sioneerde arbeider en de goede man kreeg vier stemmen, dus erg enthou siast was de raad niet. Er was een ambtenaar van het ge meentehuis ziek en ook ambtenaren waren in 1929 nog niet van de wieg tot het graf verzorgd. Het zou een lang durige ziekte worden en het college stelde voor hem voor de eerste twee maanden het volle salaris te geven, dan twee maanden 75 °/o, gevolgd door 14 maanden van 50 En dan maar de straat op. Een humaan raadslid was van mening, dat een zieke eerder meer dan minder geld nodig heeft als hij zo lang onder doktersbehandeling is. Niemand zou er schade bij hebben als het volle sa laris uitbetaald werd, want zijn colle ga's konden het werk wel doen. Een ander concludeerde daaruit, dat de man dus eigenlijk overbodig was en daar zat nog wat in ook. Het voorstel werd teruggenomen het zou opnieuw in behandeling ko men als een arts geraadpleegd was. -In de Soester Courant van 27 fe bruari 1929 stond een advertentie waarin costuums aangeboden werden tegen prijzen van 9.50 tot 55, In de Soester Courant van 27 februari 1959 beginnen de prijzen in de adver tenties bij 69.50, dus het geld is wel heel wat minder waard geworden. Een zeer slim jongetje moest voor de kantonrechter in Amersfoort ko men omdat' hij zonder rode reflector later kwam de slimmerd weer voor, maar de agent, die de tijd opgegeven had, kon zich wel herinneren dat hij dit gedaan had, maar hij wist niet meer hoe laat het toen geweest was. Onze flinke advocaat kreeg dus toch een boete al was die niet groot. Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan gaf de eigenaar van hotel Bos en Duin een grote feestavond met een toneelstuk en een enorm bal. Vele tientallen Soestenaren gingen naar de Bosstraat, die toen nog Koudhoornweg heette, om het feest mee te vieren. Dat nare woord wordt echter ook ge dachteloos gebruikt door velen als zij spreken over het bejaardentehuis St. Joseph aan de Steenhoffstraat en het wordt hoog tijd dat deze slechte ge woonte verdwijnt. De schuld hiervan ligt voor een groot deel bij de mensen, die het plan op vatten een tehuis voor bejaarden te bouwen en daarin tevens een kleu terschool onder te brengen. Op 14 april 1868 werd door architect P. Ebbenhorst te Soest de bouw aan besteed van het St. Josephgesticht, dienende voor R. K. bewaarschool en oudeliedentehuis" en daarmee heette het gesticht voor vele tientallen ja ren inderdaad ook gesticht. Volkomen onnodig, want andere ongebruikelijke woorden uit het bestek zijn allang verdwenen. Niemand spreekt meer van oudeliedenhuis en het doet nu wel heel vreemd aan, dat de toiletten verder werden gespecificeerd in „Meis- jesgemakken", „jongensgemakken" en wat voor gemakken er verder nog no dig waren. Vierendertig bejaarden, eerlijk ver deeld in 17 dames en 17 heren, wonen in St Joseph en zij wonen er aantrek kelijker dan men over het algemeen weet. Geen slaapzalen met bedden en geen eetzalen met lange tafels, maar aan trekkelijke kleine slaapkamers en ge zellige conversatiezalen en eetzalen met kleine tafels en prettige zitjes. Er wordt op het ogenblik nog druk verbouwd, maar binnenkort zal alles klaar zijn en dan behoort St. Joseph tot de ideale bejaardentehuizen, waar in niets meer doet denken aan de vo rige eeuw, toen mensen op leeftijd inderdaad wel eens opgeborgen wer den in tehuizen, die men rustig ge stichten kon noemen. De dames en heren hebben aparte eet- en conversatiezalen, die grote ramen gekregen hebben en waaruit alle don kere kleuren geweerd zijn. Radio en televisie zorgen voor afleiding en ook de schoolkinderen brengen vertier. Op de eerste verdieping bevinden zich acht kleine slaapkamers voor de da mes, elk met een eigen wastafel- Iedere deur heeft een andere kleur, wat bijzonder aardig staat. De heren hebben tien kamertjes op de tweede verdieping err op de derde en vierde verdieping is men druk bezig met het in orde maken van meer ka mertjes, voorzover ze nog niet klaar zijn. Op de dames-ziekenzaal liggen mo menteel drie patiënten en op de he- ren-ziekenza'al twee. Onder hen de oudste inwoner van Soest, de 96-ja- rige heer C. v. Burgsteden. Toen er nog enige reden was St. Jo seph een gesticht te noemen, was er een klompenkamer. De bewoners van St. Joseph dragen echter geen klom pen meer, zodat een deel van deze ruimte bij de mannenconversatiezaal getrokken werd en het andere deel voor garderobe bestemd werd. In de con versatiezaal kwam nu ruimte om ieder een eigen' kastje te geven en ook de dames hebben ruimschoots gelegenheid hun privé-bezittingen op te bergen. Vele bewoners van St. Joseph beschik ken op hun levensavond over meer comfort dan zij vroeger kenden en er waren er, die het een beeje jammer vonden zoveel geld uit te geven om alles zo piekfijn voor elkaar te krij gen. Nu het bijna zover is zijn ze ech ter bijzonder tevreden en ze waarde ren het bijzonder, dat zij nu in een bejaardentehuis wonen, dat van bin- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 Ideaal is dat echter niet. St. Joseph is een tehuis voor bejaar den geworden waarop de leiding en de bewoners trots zijn. En terecht. Er is dan ook geen enkele reden meer te spreken van een gesticht, alsof het gaat om iets van minder gehalte dan andere tehuizen voor bejaarden. Niemand zal er aan denken Braamhage of Nieuw-Mariënburg een gesticht te noemen, maar er is ook geen enkele reden dit nare woord voor het bejaar dentehuis St. Joseph wel te gebruiken m bij de eerste Rennie die ge in de mond steekt. Inderdaad, een of twee Rennies herstellen het evenwicht en elimine ren alle overtollig maagzuur vanaf het moment dat de zuurdovende substantie, simpelweg met uw eigen speeksel, in de maag belandt, 'n Heerlijk middel die Rennies, want behalve de heilzame werking, hebt U ook nog het voordeel weer alles te kunnen eten waarnaar een grage maag vraagt. nen veel moderner ingericht is dan het uiterlijk zou doen vermoeden. Er wonen niet alleen 34 bejaarden en twee knechts in St. Joseph, maar ook 21 zusters, van wie er drie belast zijn met de verzorging van de bejaarden, terwijl de anderen grotendeels bij het onderwijs werkzaam zijn. Ook voor hen zijn aantrekkelijke kamers in aan bouw. De moeder-overste van het bejaarden tehuis St. Joseph is tevreden over de ze gang van zaken, die van het te huis een ideaal verblijf voor mensen op leeftijd maakt. Er staat nog meer op haar verlanglijstje, maar alles zal niet verwezenlijkt kunnen worden- Zo zou een lift geen overbodige luxe zijn, want voor verschillende bewoners en bewoonsters van het tehuis vormt het trappen-klimmen een probleem. Een lift kost echter vele duizenden, dus in noodgevallen behelpt men zich met een treklift, door mankracht bediend. BIOSCOOPPROGRAMMA. Ingrid Bergman en Cary Grant zijn van heden tot en met zondag in het City-theater te zien in de film „Indis creet", een romantische comedie vol humor en geest. Anna Kalman (Ingrid Bergman) is een gevierd actrice en Philip Adams (Cary 1 Grant) een Amerikaan, die naar Pa rijs komt om een rede te houden tij dens een Nato-diner. Zij ontmoeten el kaar en er zou niets aan de hand zijn als Philip niet getrouwd was. Dat zegt hij tenminste, maar dit verhaal tje vertelt hij altijd als er gevaar voor zijn vrijgezellenstaat dreigt. Anna komt achter het leugentje en zij no digt een vriend uit haar te bezoeken om Philip jaloers te maken als hij bij haar komt. De hulpvaardige komt ech ter in een ziekenhuis terecht en nu laat Anna haar chauffeur voor mede minnaar van Philip spelen. Dat geeft allemaal vreemde verwikkelingen, die bijzonder aardig zijn en het alleraar digst is natuurlijk dat alles op zijn pootjes terecht komt. Zondagmiddag Cornel Wilde in „Star of India", het verhaal van een jonge Franse edelman, die na vijf jaar oor log op zijn landgoed terugkeert en tot de ontdekking komt, dat het gekonfis- keerd isHij kan het terug krijgen als hij een beroemde diamant weet te bemachtigen. Dat lukt hem natuurlijk na vele avonturen en hij krijgt niet alleen zijn landgoed maar ook de vrouw van zijn hart. Wie griezelen wil kan van maandag tot en met woensdag terecht bij het monster van Frankenstein, het lugu bere wezen, dat met een beschadigd brein verschillende wandaden uithaalt, die zijn „schepper", Baron Victor Fran kenstein zo zwaar aangerekend wor den, dat hij er de doodstraf voor krijgt. In de donderdagcyclus „De koningin van het nachtleven". De fel-bewogen carrière van een nachtkroeg-zangeres in de twintiger jaren toen het droog gelegde Amerika een paradijs voor misdadige elementen was, waarvan de zangeres het slachtoffer wordt. E-H.B.O.-SUCCESSEN. Uitkomende in de rayonwedstrijd te Amersfoort, welke wedstrijd geldt als voorronde voor het landskampioenschap E.H.B.O., heeft de ploeg van de afd. Soest van de Kon. Ned. Ver. voor Eerste Hulp Bij Ongelukken, bestaan de uit de heren Van Leeuwen (leider), K. Lam en H. E. J. Smit de eerste prijs behaald met 317 punten. De heer Van Leeuwen haalde met 83 punten tevens de eerste leidersprijs. Als tweede plaatste zich de ploeg uit Woudenberg met 259 punten en 70 punten voor de leidster. De wedstrijd werd gehouden in de Bronswerk-cantine te Amersfoort. De Soester ploeg zal nu de eer der afdeling Soest moeten verdedigen op de binnenkort te houden districts-wed- strijden, welke zullen worden georga niseerd door de afdeling Zuilen. BAZAR DOOPSGEZINDE GEMEENTE BAARN-SOEST. Van de kinderverloting vallen er nog verschillende prijsjes af te halen. Dat zijn de roze lootjes waarvan er vier aan elkaar zitten. Het even nummer daarvan heeft altijd prijs. Van de grote verloting (blauwe lootjes) zijn nog niet afgehaald nr. 2 asbakje, nr. 335 lepeltje en nr. 472 kalender. De duster is gevallen op nr. 239 en het bruine geborduurde ronde kleed op nr. 57. Al deze prijzen zijn af te halen in de Doopsgezinde kerk, Eemnesserweg 63b, Baarn. De verjaardag van de pop is twee mei. Tien personen hadden 30 april geraden en waren er het dichtst bij. Deze tien hebben om de pop geloot. Van de andere pop was de naam Roe- lien. Deze naam werd niet geraden en de pop werd aangehouden tot de Ba- zar te Soest. In het karafje zaten 149 hartjes. Dit getal werd niet geraden, maar degene die er het dichtste bij was heeft het karafje met de hartjes ontvangen. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 36. Het bezoek van de heer Micawber verontrustte David enkele dagen er voortdurend bleef hij uitkijken of hij zijn oude kostbaas opnieuw zou zien. D'och na de keer, dat hij hem samen met de gluiperige Heep had zien wan delen, leek 't of Micawber door de aarde verzwolgen was. Even onverwacht als hij was opgedoken, verdween hij weer en Heep sprak nooit over hem. Op de vraag van David waar de heer Micaw ber was heengegaan antwoordde Uriah onverschillig dat hij het niet wist. „Ik vermoed, dat hij weer terug is naar Plymouth", zei de klerk, „het leek me en aardige man toe". Na enige tijd zette David het voorval uit zijn gedachten. Hij studeerde ijve rig en was inderdaad nummer een van de klas geworden. Het werk op school en de vele partijtjes waar hij werd gevraagd, de dansfeesten en de hevige maar snel voorbijgaande verliefdheden eisten zijn volle aandacht en verflauw den in de loop der maanden, die volg den, zijn onrust. Agnes bleef zijn gro te kameraad, aan wie hij al zijn pro blemen en avonturen voorlegde. Haar hart stal hij toen hij op een goede dag een lastige schooljongen, die Agnes met zijn attenties bleef achtervolgen, tegen de grond botste - een prestatie waarop hij zelf ook een beetje trots was. Het is te begrijpen, dat het beiden, zowel als de vader van Agnes verdriet deed toen, na enkele jaren, David de school verliet. Hij had een cijferlijst, die klonk als een klok en ontving een horloge met inscriptie als cadeau van he schoolbestuur. David was nu gee-i klein ventje meer. Hij had de baard in de keel en voelde, zich al een hele kerel, haast even wijs als zijn tante, die glimlachend naar zijn verhalen placht te luisteren en een grote be langstelling in het doen en laten van haar achterneef bleef tonen met al de hartelijkelijkheid, die zij onder haar kordate en soms wat barse uiterlijk verborg. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van openbare werken enz. van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op maandag, 16 maart a.s., op het bureau gemeentewerken, zijn ge wone wekelijkse spreekuur te houden. PREMIE PENSIOENREGELING. Burgemeester en wethouders van Soest vestigen de aandacht van belangheb benden op het feit, dat de mogelijkheid aanwezig is een voorschot te verkrij gen op de premie ingevolge de Premie beschikking Woningbouw 1958 en de Premiebeschikking Woningbouw 1953 van 50 °/o. Dit voorschot wordt verleend door de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en zal eerst worden uitgekeerd als de in aanbouw zijnde woning glas- en waterdicht is en in dien een bankgarantie is gesteld. De genoemde Minister is in beginsel bereid van deze bankgarantie af te zien indien de toekomstige bewoner een aanvrage om toeslag als bedoeld in het besluit bevordering **gen wo- ningbezit heeft ingediend en deze aanvrage, voorzien van gunstige ad viezen, bij het ministerie is binnenge komen. Formulieren voor het aanvragen van dit voorschot zijn verkrijgbaar bij de dienst van Gemeentewerken, Lange Brinkweg 49c, alhier- KEURING VAN STIEREN- De burgemeester van de gemeente Soest brengt ter kennis van belang hebbenden, dat de voorjaarskeuring van stieren in deze gemeente zal wor den gehouden op dinsdag, 24 maart 1959, en wel des voormiddags 8.15 uur, op het terrein van het Spiehuis aan de Biltseweg en des voormiddags 8.45 uur op het terrein van A. G. van t Klooster, Olijkeweg nr. 1. Belanghebbenden worden er op gewe zen, dat het ingevolge het Utrechtse Stierenreglement 1936 in het algemeen aan de stierhouder en aan de houder van een vrouwelijk rund verboden is andere dan goedgekeurde stieren tot dekking te bezigen. Aangiften voor stieren voor keuring dient te geschieden uiterlijk veertien dagen vóór de keuring bij de secreta ris van de Provinciale commissie voor de rundveefokkerij in Utrecht, Ir- W. van Oijen, Willemsplantsoen 6, tele foon 25729 (K30), te Utrecht, of des zaterdags op de Veemarkt, (café bij de Schapenmarkt) te Utrecht, onder vermelding van de keuringsplaats waar de stier zal worden aangeboden, ïnlichtinggen zijn te verkrijgen bij de secretaris van de genoemde commissie, alsmede ter gemeentesecretarie. jn samenwerking met 1 's middags 2 uur Ladyspeaker de LETTY jCoopt VOORAL TIJDIG j (inclusief tl MAISON VAN DOOI bekel LAAN STRAAT

Soester Courant | 1959 | | pagina 6