FOTO SCHMIDT DE OUDE GARDE. KRUISWOORDRAADSEL Uan £ldm PP HOL in huis! A.N.W.B. AUTORIJSCHOOL YANDOOREN verwachting Firma VAN DE WIJNGAART Spit, Spierpijn l SOEST. BLIJDE BOODSCHAP BLIJ DRUKWERK DRUKKERIJ SMIT DERDE BLAD J. VAN DEN BREEMER. Op 12 augustus 1868 werd op de boer derij „Oud-Naarden" in de Birk Jan van den Breemer geboren, die nu als 90-jarige heer J. v. d. Breemer in huize St. Joseph aan de Steenhoff- straat woont. Wie hem daar wil opzoeken moet het wel handig aanleggen, want deze be jaarde Soester is graag op pad in het dorp of hij gaat op bezoek bij zijn kinderen, die dicht genoeg in de buurt wonen om op deze hoge leeftijd niet terug te schrikken voor de af stand. Nu laat hij zich niet zo gauw afschrik ken, want hij is nog kwiek genoeg en met genoegen vertelt hij, dat hij naast Hij vertelde dat hij wel eens met veel bravour zijn mes trok in de hoop dat de ander op de loop zou gaan, maar als die dat niet deed dan retireerde hij zelf maar, want wie 90 jaar wil worden moet zuinig op zichzelf zijn. Nee, de Soester knapen van zo'n 70 jaar geleden stonden niet zo best be kend en ze konden helemaal vervelend worden als ze het pad kruisten van een kantoorheer met „vierduiten wit veur". Die moest zich heel timide gedragen als hij geen kennis wilde maken met de vechtlust van de jonge Soesters, die nu stokoud zijn of niet meer leven. Jan v. d. Breemer is 90 jaar, maar ze ker niet conservatief. Alle modernise ring op landbouwgebied en in het melkveehoudersbedrijf vond en vindt hij een verbetering van de oude toe- GALLENKAMP PELSWEG 14 - TELEFOON 3823 een man op jaren zat, die hem zei „We zijn geen van beiden jong, maar ik zal toch wel een beetje ouder zijn". „Dan ben je zeker honderd" was het gevatte antwoord, maar de goede man was pas 84. Al heel jong verhuisde de familie v. d. Breemer naar een boerderij op de Brinkweg. De broers Peter en Cor- nelis en de halfboers Van Klooster gingen mee. Jan ging op school bij meester Wits. Niet bij Piet Wits, maar bij Jaap en na de schooltijd kwam hij thuis, want het boerenwerk zinde hem het meest. Broer Peter ging voor zichzelf boeren en hij werd later de bekende wethou der van Soest, die onder meer als ge vleugeld woord had, dat hij er als mens veur (vóór) was, maar als raads lid teugen (tegen), of omgekeerd. Peter was een zeer vooruitstrevend man, want hij was onder de boeren de eerste, die een fiets had en broer Jan vindt dat nog een kranig staaltje- Jan v. d. Breemer trouwde en hij ging boeren ,,in de Krommert", om duide lijker te zijn ,,op de Zwarte weg" en om nog duidelijker te zijn „op de Peter v. d. Breemerweg", want die weg werd later naar zijn broer ge noemd. Jan boerde zuinig en hij vond dat een verdienste. De eigenaar van de boerde rij niet. Die hield meer van royaal boeren en was van mening, dat je je geld moet uitgeven om geld te verdie nen. Zuinigheid mag dan een deugd zijn, maar het kostte Jan v. d. Breemer zijn plaats op de boerderij, want de pacht werd hem opgezegd. Nu - na Zo beet dit toelichtend en geruststel lend Doktersboek.dat grofis is in gesloten bij een Babyderm Set, waarin olies voor een vorstelijke verzorging van Boby's tere huidje. IfWATTïijÏÏHA^^ ruim zestig jaar - geeft hij de land heer gelijk, want zuing boeren is het ware niet. Het zag er niet zo best uit met de toekomst voor het echtpaar v. d. Bree mer, maar er kwam redding in de vorm van een boerderij, die op de Stadhouderslaan betrokken kon wor den. Deze laan heette toen nog de Nieuwe Steeg. Als melkveehouder ging het uitstekend en na 2 jaar wa ren er inplaats van drie, tien koeien en kon een boerderij met land aan de Korte Melmweg gekocht worden. La ter kwam daar zijn zoon Hannes op- Het ging goed al was er wel eens tegenslag, maar het ging al bijzonder goed toen de oude heer v. d. Breemer er aan ging denken het boeren er aan te geven. Land, dat voor 1500.gekocht was, kon voor 40.000,verkocht worden dank zij het uitbreidingsplan en de gestegen prijzen en nu worden er op de Eng huizen gebouwd waar Jan v. d. Breemer tientallen jaren als land bouwer werkzaam was. Drie zoons in Soest, een dochter in Soest en twee dochters in een kloos ter, terwijl de heer v. d. Breemer zelf sinds een jaar in huize St. Joseph is, waar het hem goed bevalt, maar waar hij weinig stilzit, omdat hij er nog altijd op uit wil. Niet om te wer ken, maar om te wandelen en om een praatje te maken. Soms gaat het dan over de heden daagse tijd, die heus niet slechter is dan het eind van de vorige eeuw. En zeer zeker niet voor de boer, die wel meer land had maar er veel min der mee deed. Ook in de omgang tus sen de mensen is er veel veranderd sinds Jan v. d. Breemer een jonge kerel was, die als iedere jonge boer een groot mes bij zich had. Niet om te steken, maar om nuttig te gebrui ken. Anderen vonden echter het ste ken belangrijker en als ze het mes met een flinke stoot in het plafond staken dan hoopten ze maar dat iemand de lef zou opbrengen het eruit te trekken. Jan v- d. Breemer vindt van zichzelf dat hij niet zo stekerig aangelegd was. standen. Aanvankelijk was „zuinig boeren" zijn ideaal, maar hij leerde al gauw inzien, dat dat het ware niet was en de mo derne tijd bood vele voordelen. Ook nadelen, want de mensen lopen te genwoordig veel te vaak naar de kap per, vooral de vrouwen en» dat is iets wat de oude heer v. d. Breemer toch wel een beetje overdreven vindt. Hij gelooft dat er een kleine kans is op tijden, die zo slecht zullen zijn als ze rond de eeuwwisseling waren en dan zal de huidige generatie veel meer moeite hebben met sobere levensom standigheden dan de mensen rond 1900. Men mag echter verwachten dat het zo'n vaart wel niet zal lopen. Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEQ 63 SOEST TELEFOON 2064 KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise klasse auto's en kleine rally, tourklas se motoren. Deze bekers moeten driemaal achter een of vijfmaal in totaal gewonnen worden. Winnaars van wisselbekers ontvangen bovendien een prijsbeker, die in hun bezit blijft. In elke klasse wordt op iedere vijf deelnemers een prijs beschikbaar ge steld, bestaande uit bekers, standaards, plaquettes en medailles. Verder wordt in alle klassen bij voldoende deelname een beker uitgereikt aan het winnende club- of merkenteam, of ontvangt el ke teamrijder een herinneringsmedaille. Dit naar keuze van de winnaars. Bij voldoende deelname van dames- equippes wordt een speciale wissel- prijs, de coupe des dames beschikbaar gesteld. Iedere deelnemer, die de 125 km van de kleine rally of de 250 km van de grote rally uitrijdt, ontvangt gratis een lente-rally lepeltje. Er zijn tien wisselbekers beschikbaar gesteld, n.1. door de Anker-emaille-fa- brieken, hotel Eemland, restautant Zonneheuvel, de n-v. O.B.I-M., Tech nisch Bureau voor Gietijzerproducten, Garage Houdijk, Garage Van Kooij (3 x) en Garage Stam. Bekers van het Soester gemeentebe stuur, de Soester Sportfederatie, de V.V.V., de winkeliersvereniging Soest en de Amstelbrouwerijen zullen als hoofdprijzen uitgereikt worden. De route-beschrijving en de controle afdeling. Tunis staat momenteel in het midden van de belangstelling door de onenig heid tussen de Fransen en de inheem se bevolking. Hef land Tunesië is vijfmaal zo groot als Nederland, maar het heeft slechts 3'/z miljoen inwoners, die over het algemeen zeer arm zijn. Voor de helft bestaat het land uit woestijnen en steppen en er is een enorm waterge brek. In 1881 kwam het onder Frankrijk en wat er gedaan is verdient de be wondering van ieder, want het is zeker niet met de Franse slag gedaan. Wegen tot een totale lengte van 8500 km. 2100 km spoorweg en vier havens werden aangelegd, waarvan Tunis en Bizerta de bekendste zijn. Wie over Napels en Cicilië naar Tunis gaat, wordt bij aankomst in deze plaats direct getroffen door het feit dat men onmiskenbaar in een ander wereld- en reumatische pijnen wrijft U eveneens weg met X A i voor BIRKSTRAAT 2 TELEFOON 2874 SOEST TIENDE LENTE-RALLY M.A.C.S. De Motor- en Autoclub Soest organi seert op de tweede paasdag de tiende lente-rally en het aantrekkelijke pro gramma van deze wedstrijd voor auto's, motoren en scooters geeft vele bijzon derheden over deze tocht De burgemeester van Soest, mr S. P. Baron Bentinck, roept in een voor woord de deelnemers een welkom toe en wenst hun bij voorbaat een pretti ge dag in onze gemeente. De Soester lente-rally heeft zich een goede naam verworven door de verzorgde organi satie en de sportieve sfeer. De korpschef van politie, hoofdinspec teur C. van Es, betuigt zijn sympathie met het bestuur van de vereniging, die nu voor de tiende maal dit sport evenement organiseert en hij spreekt zijn vertrouwen uit over het welslagen van deze jubileum-rally. Het bestuur geeft in zijn voorwoord uiting aan de vreugde over de belang stelling van het Koninklijk huis voor deze rally- H.M. de Koningin en Z.K-H. Prins Bernhard hebben een ere-me- daille beschikbaar gesteld. Dit jaar is er een wezenlijk verschil in de route van de sport- en de tour- klasSe van de grote rally om aan hen, die van een pittige rit houden, de gelegenheid te bieden hun kunnen op dit terrein te tonen. Halverwege de route is een rustpauze van een half uur ingelast. Naast de twee eremedailles zijn er vele prijzen. Een moyennemeter, een autoradio of draagbare radio en ver lichtingsonderdelen. Er zijn 5 grote wisselbekers voor de 5 klassen grote rally, sportklasse auto'sgrote rally, sportklasse motorenkleine rally, tourklasse auto's grote rally sport- kaarten worden de deelnemers voor de start uitgereikt. De eerste deelnemer aan de grote rally start om 10 uur, de eerste deelnemer aan de kleine rally start om 14 uur. De gemiddelde snelheid in de grote rally (sport) is 40 km, In de grote rally (tourklasse) 36 km en in de kleine rally (tourklasse) 32 km. deel is. Een bezoek aan Tunis is niet alleen daarom interessant, maar ook omdat men zich in een gebied be vindt waarvan de bevolking in bewe ging is. Men veronderstelt dat Tunis, Algerije en Marokko in oude tijden samen een schiereiland van Europa geweest zijn, maar als dit zo is, dan merkt men er toch niets meer van, want de sfeer is oosters. Dicht bij Tunis liggen de ruïnes van het oude Carthago, dat als concurrent van het machtigge Rome uit de weg geruimd moest worden, hetgeen inder daad gebeurd is. Carthago moet in de bloeitijd 700.000 inwoners gehad heb ben. Burgemeester Boot bezocht een kloos ter, dat niet ver van Carthago ligt en trof daar enkele nederlandse missio narissen aan. Op zijn vraag of zij er in geslaagd waren van de Mohame- daanse bevolking Christenen te maken, Voor een "(geboorte - ondertrouw - huwe lijk - jubileum - heropening enz.) gebruikt U natuurlijk in een moderne, verantwoorde vormgeving. Onze collectie is zeer uitgebreid en modern, terwijl wij U een vlotte levering garanderen. Van Weedestraat 35 - Soestdijk De kwaliteits-drukker sinds 40 jaar. Er zijn tijd- en routecontroles langs de voorgeschreven route, maar er is ook controle buiten het parcours om route-afwijkingen te kunnen constate ren. Start en finish zijn bij hotel Eemland. BURGEMEESTER J. J. G. BOOT OVER TUNESIË. Voor de leden van de Christelijke Vrouwenbond heeft burgemeester J. J. G- Boot uit Hilversum een interessante, genoeglijke en leerzame lezing gehou den over het bezoek dat hij aan Tu nesië bracht. Hij werd ingeleid door mevr- G. Muurling, presidente van de moesten zij meedelen, dat zij in twee jaar misschien 2 mensen tot het Chris tendom bekeerden. De macht van de Islam is bijzonder groot, ook in dit gebied en het Christendom heeft er nagenoeg geen invloed. Het kan ook geen vat op de bevolking krijgen- In de negende eeuw veroverde de Is lam een groot deel van de wereld en de volgelingen van Mohammed lagen zelfs voof de poorten van Wenen. Niet het militairisme, waarmee deze godsdienst gebracht werd, was het sterkste wapen, maar de geest, die de Volgelingen van Mohammed dreef en die hen tot gevaarlijke tegenstanders Horizontaal 1 lichaamsdeel 4 lokspij s 6 liefkozing 8 landbouwwerktuig voorzetsel europeaan dierenverblijf meisjesnaam speelgoed in orde kledingvorm mannelijk zoogdier lidwoord jongensnaam werktuig voertuig graafwerktuig seconde meisjesnaam bovenste deel v. e. dak afgelegen plaats in Overijsel klein plantje tegen de leer teleurgesteld drietal klein beetje j meisjesnaam beletsel vreemde munt voorzetsel opening lager, geringer openbaar vervoer middel insect larve menselijk geluid thee (Duits) voorzetsel slimme V/ VS •8 zangstem •O watering 70 de onbekende (afkj 72 rivier in Italië 73 kledingstuk 74 eveneens 76 kleur Trrticaal 1 uitroep 2 openbare betrekking 3 deel van een breuk 4 vervoeronderne- soing (afk) 5 deel v.e. werktuig 6 bergweide 7 geen uitgezonderd 8 titel (afk.) 9 gekookt 14 voorzetsel 16 bekende opera 18 deel v.d. hals 20 halfedelsteen 21 sluis 22 hennepbraak 25 ik (Lat.) 27 bede 28 morsen, kledderen 30 voor 33 Ned. Televisie Stichting (afk.) 34 hoender 36 gemeenschappelijke weide 38 grapje 39 bevel 42 wereldtaal 44 meisjesnaam 46 eind (Duits) 48 europeaam 50 titel 51 deel v.e. ladder 52 geheel de jouwe (Fr. afk 53 inhoudsmaat 54 devies 55 keukengerei 56 bloem 57 boom •0 geslepen glas 62 tam 64 ieder 67 en omgekeerd (afk.) 71 deel v.e. franso ontkenning Voor de uitslag van dit kruiswoordraadsel zie men ons volgend nummer. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 13 MAART 1959. van de Christenen maakten. In de strijd tegen de ongelovigen moest de Islam een wereldgodsdienst worden en ten dele is dit gelukt, want er zijn momenteel ongeveer 300 miljoen Mo hammedanen- De bevolking van Tunesië is gastvrij, maar de bezoeker merkt aan alles, dat blanken ongewenst zijn en dat de be volking het heft in eigen handen wil nemen. Het land is te arm om de bevolking de kans te kunnen bieden zelf aan de ontwikkeling te werken, maar toch willen zij niets van de blanken weten. Deze heeft echter de plicht te helpen zonder aan winstbejag te denken en zelfs tegen de onwil van de bevolking in, want teveel mensen sterven op deze aarde nog van gebrek. Ook in Tunesië en het omliggende gebied, zo dat hulp dringend nodig is. Na zijn toespraak beantwoordde bur gemeester Boot vragen. TERLENKA PANTALONS naar maat f49.50 BIRKSTRAAT 71 TELEF. 3825 OUDERAVOND. In de openbare school te Soest-Zuid werd een ouderavond gehouden, waar bij een 80-tal ouders aanwezig waren. Het was jammer, dat niet alle ouders verschenen waren, want hetgeen de voorzitter van de oudercommissie, de heer J. van Oort en het hoofd van de school, de heer J. D. Hofman, over de invloed van de televisie op de leer lingen - met name de nadelige invloed van verschillende avondprogramma's - zeiden, was zeer interessant en het overdenken dubbel en dwars waard. Ook werd gesproken over het toezicht van de ouders op het maken van het huiswerk en over de wellevendheid in en buiten de school. Na deze inleiding hield de heer De Boer van het bureau voor bedrijfs psychologie en beroepskeuze te Amers foort een lezing over ,,De school en de roepskeuze". Hij wees op het nut van deskundige voorlichting t ij de be roepskeuze, daar de keuze van het be roep zeer nauw samenhangt met het levensgeluk. Met projectieplaatjes en een filmpje gaf de heer De Boer een indruk van het werk van het bureau. Na de thee hadden de ouders gelegen heid tot een persoonlijk gesprek met de onderwijzers en onderwijzeressen. NAAR ROEPENDE VERTEN. Voor de leden van de Nederlandsche Reisvereniging, consulaat Soest, is in de zaal van Eemland de film in 8 delen „Naar roepende verten" vertoond. De heer J. H- Raven, consul van de N.R.V-, sprak het openingswoord en toonde zich tevreden over de opkomst. Er zijn in Soest bijna 500 leden en binnenkort zal het bestuur samenge steld wordén, dat van het consulaat een afdeling maakt. De heer C. C. Gerrése leidde de film in waarop de reis op het witte doek Bij brand- en snijwonden, Pijnlijke kloven, Ruwe handen, Schrale huid. begon. Oberammergau, Rome, Napels, Capri en de ruïnen van Pompeji, waar na een autobustocht door Frankrijk gemaakt werd met Nice als eindpunt. Per maatschappij Nederland werd de zeereis naar Engeland gemaakt en niet alleen Londen werd bezocht, maar ook de heuvels en dorpjes van Surrey. Verder een tocht door België en Zwit serland, waarvan beelden uit het Ober-Engadin getoond werden. Dan naar de Brennerpas in Oostenrijk en tenslotte een bezoek aan een kampeer- reunie in het bos- en heideland van Wapenveld. DE KANSEN VAN S.E.C. S.E-C. speelt zondag in de volgende opstelling aan de Bosstraat tegen C.D-N. Adams Jekel Ten Hove De Rooij Ruttenberg v. Kooij Duijst v- Breuk el en De Bruin Maassen v. Kooij S.E.C. staat op de derde plaats met 18 punten uit 14 wedstrijden. R.K.A.V.I.C. staat 2e met 21 punten uit 15 wed strijden en D.W.S. staat op de eer ste plaats met 25 punten uit 16 wed strijden. Er zijn dus nog kansen voor S.E.C., maar dan moet in de eerste plaats zondag van C.D.N. gewonnen worden. NA TUURBESCHERMINGS WACHT. De Natuurbeschermingswacht Eemland houdt vrijdag 20 maart, in restaurant Zonneheuvel, de jaarvergadering. De voorzitter, de heer P. M. Wijsmul ler, is aftredend. Hij stelt zich herkies baar.

Soester Courant | 1959 | | pagina 9