1 I 1 Drie mogelijkheden, ZO'N HAAST? Het Soester Natuurbad moet vernieuwd worden. De nieuwe kerk-recreatiezaal van „Zonneiloren m DE HOEK. mzm ^ftir/Vreve^wer? J2ÏS j ™™ET. VRIJDAG 20 MAART 1959. Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. 37e JAARGANG 22. SOESTERll) OUSAN r— i •-'v Abonn. p. kwart, 2.10 per post 2,25 TOISUIIJUI svuvsv UITGAVE: DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK - BUREAUVOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: VAN WEEDESTRAAT 35. SOESTDIJK - TELEFOON 2566 - POSTGIRO 126156 Zoals reeds werd voorzien en de uit slag van de verkiezingen temeer heeft aangetoond, zal de vorming van een nieuwe Nederlandse regering geen eenvoudigge taak zijn en de overwin ning van verschillende moeilijkheden vereisen. Met de informatie-opdracht aan dr Beel door H.M. de koningin wordt reeds aangetoond, dat men zich ook in politieke kringen zeer wel bewust is van de moeilijkheden die overwon nen moeten worden en een opdracht tot formulering van een kabinet niet dan na een grondig onderzoek van de mogelijkheden kan worden verstrekt. Voor de vorming van een nieuw kabi net staan theoretisch drie mogelijkhe den open en wela. de bekende brede basis, dus een kabinet gevormd uit leden van de K.V.P., P.v.d.A., C.H-U. en A.R. b. een andere brede basis, waarin de V.V.D. de plaats inneemt van de P.v.d.A. c. een regering ge vormd door K.V.P. en P.v.d.A. teza men, eventueel met medewerking van de C.H.U. Al deze drie mogelijkheden zouden op een behoorlijke meerder heid in de Tweede Kamer kunnen re kenen. Maar voor geen dezer drie op lossingen ligt de samenwerking zo maar gereedsteeds zullen botsende belangen met elkaar tot overeenstem ming moeten worden gebracht. Het moeilijkst ligt de kwestie mis schien nog wel voor de K.V.P-, omdat deze eigenlijk in ieder geval als rege ringspartij zal moeten optreden. In de eerste plaats zal haar fractie dus moe ten beslissen of een weder samengaan met de P.v.d.A. mogelijk is. Door de K.A.B. wordt hierop wel aangedron gen en de fractievoorzitter, prof. Rom- me, schijnt ook niet afwijzend tegen over dit samengaan te staan. Maar een belangrijke midden- en rechtergroep in de K.V.P- is hier niet zo voor ge porteerd en wenst in elk geval een verminderde socialistische invloed in het nieuw te vormen kabinet. Dit laatste komt juist weer niet over een met de wensen van de P.v.d.A., die al heeft verkondigd alleen dan aan de regering te willen deelnemen wan neer men zich verenigd met verschil lende van haar programmapunten en daarover een duidelijke en bindende afspraak wordt gemaakt. Vooral nu de P.v.d.A. na de hertelling der stem men maar twee inplaats van drie ze tels blijkt te hebben verloren, zal zij zeker ook haar eisen stellen ten aan zien van de verdeling der departemen ten, waartegenover de K.V.P. al eer der de eis stelde van het bezetten van öf het departement van economische zaken öf dat van financiën en even tueel van sociale zaken, omdat de K.V-P. meer invloed wil verkrijgen op economisch gebied. Het zal er dus op neerkomen, dat er tussen de fracties dezer beide partijen een heftige strijd binnenskamers zal worden gevoerd over de invloed in het nieuwe kabinet en welke partij-wensen men weder zijds wil accepteren. Het is zeer de vraag of de A.R- en de C.H.U. in een samengaan van K.V.P. en P.v.d.A. opnieuw zouden willen par- ticiperen. Hun steun aan deze combi natie heeft deze partijen tot nu toe alleen maar stemverlies opgeleverd en vooral bij de Anti-revolutionairen wordt er niet zoveel meer voor ge voeld om met de P.v.d.A. in eenzelfde regering te gaan zitten. Maar even min zijn zij erg gesteld op een samen gaan met de V.V.D., die zij uit confes sioneel standpunt minstens zo verwer pelijk vinden. Toch lijken zij overigens op politiek gebied nader tot de V.V.D. te staan dan tot de P.v.d.A., al speelt hierbij de invloed van het Christelijk Natio naal Vakverbond ongetwijfeld ook een rol. Overigens mogen wij niet over het hoofd zien, dat men in politieke krin gen weer zwaait met de gedachte aan een kabinet steunend op een zo breed mogelijke meerderheid, dit in verband met de internationale situatie. Maar K.V.P. en P.v.d.A. zouden tezamen immers al over 97 stemmen, dus bijna een twee-derde meerderheid, beschik ken We concluderen dus, dat de samenstel ling van het kabinet vooral zal afhan gen van het feit of K.V.P. en P.v.d.A. met elkaar tot overeenstemming kun nen komen. Bii beiden is de bereidheid er toe, bij de anderen is die bereid heid kennelijk minder aanwezig om met deze combinatie samen te gaan. Mocht die overeenstemming niet ge vonden worden, dan rest slechts de samenwerking van de confessionele partijen met de V.V.D.want de mo gelijkheid van een louter zakenka binet willen we voorlopig nog uitslui ten. Daarvoor hebben we niet net een verkiezing gehouden. Volgende week zullen we ongetwij feld meer te weten komen over de mogelijke samenstelling der nieuwe regering. Autoheer en autodame Autoling in 't algemeen Vlieg toch niet als auto-craten Over 's Heren wegen heen. Heb melij met de zolenganger, Die voor zijn bestaantje vecht. Eén vierkante decimeter. Daarop heeft hij toch wel recht Kalmpjes in bebouwde kommen. Kalm bij kruispunt en bij bocht, Rijdt een paar seconden langer, Waarom mag're Hein verzocht 't Lijstje van de auto-offers Is zo onrustbarend groot, Uw productie blijft maar stijgen, Onherstelbaar is de dood. Och, wat helpt een schavergoeding Wat baat boete Wat baat straf Door uw haast, die zelden haast is, Pakt gij moeders liefste af. Wilt gij meester van de weg zijn, Blijf dan meester van uw gas; Hoe zoudt gij u wel gevoelen, Als 't uw eigen kind eens was CLINGE DOORENBOS. In juni 1933 werd het Soester Natuur bad door loco-burgemeester Van Du ren geopend daar burgemeester Deketh ziek was. Voor het zover was had men in de gemeenteraad heel wat afge praat, want zo'n 30 jaar geleden waren er nog mensen die zwemmen maar een kwalijke bezigheid vonden en an deren vonden het vooral op zondag ongewenste ontspanning. Voor de aanleg van het bad was 70.000,— beschikbaar gesteld en nu we ruim 25 jaar later zijn is tienmaal zoveel nodig om het bad te vernieu wen. Woensdagavond is in de raad de uit werking van de plannen goedgekeurd en daarmee is 20.000,gemoeid. Ons natuurbad was niet het allereer ste openluchtbad in ons land, maar veel waren er nog niet, dus men had weinig ervaring. Toch is een bad tot stand gekomen dat lang voldaan heeft. Nu kan het echter niet meer, want al wordt erop gelet dat het water zuiver genoeg is om erin te kunnen zwemmen, de helderheid laat toch wel wat te wensen over. Het bassin bevat ruim 18000 kubieke meter water en in 1933 kende men nog geen systeem om dit afdoende te verversen- Nu wel, maar de kosten om een zuiveringsinstalla tie voor dit kleine meer aan te leg gen zijn zo hoog, dat er geen begin- nen aan is. Toch moet er water in het vernieuw- hygiënisch oogpunt te verkiezen bo ven het minder zuivere water dat het enorme bassin thans bevat. Ook de veiligheid van de baders gaat erop vooruit, want men ;al tot op de bodem kunnen kijken, zocat verdrinkingsmo gelijkheden zeer gering zullen zijn. De zandvlakten, waarop het zo heer lijk zonnebaden is, zullen verdwijnen. In de plaats hiervan komen gazons, te gelpaden en sportvelden. De gardero bes zullen worden afgebroken en er zullen nieuwe voor in de plaats ko men. Volleybal kan reeds nu beoefend worden, maar er komen korfbalpalen, doelpalen voor voetbal en handbal, gymnastiektoestellen. tennistafels en speelwerktuigen voor de kinderen- Even heeft men overwogen het oude bad op te knapper, maar deskundi gen hebben dit afgeraden. Het is nu 26 jaar oud en totaal ver sleten. De wand van het bad is ver vaardigd van lagen asfaltpapier ter dikte van 8 m.m. en daaroverheen een laag cement van 9 mm. Verschillende malen heeft men gaten moeten dichten die ontstaan zijn door slijtage, dus het bfd is werkelijk op. Zou men tot herstel overgaan dan had men opnieuw te m iken met het ver versingsprobleem en dat is met de drie kleine baden opgelost. Als het bad klaar is dan zal het perso neel 's morgens met grote stofzuigers aan het werk gaan. die zand en vuil van de bodem zullen verwijderen. Deze zuigers komen aan lange staken, zo dat de bodem van het bassin bereikt kan worden- Het toezicht op het bad zal niet alleen vergemakkelijkt worden door het hel dere water, maar ook door een glazen huisje op een hoge betonnen paal. Van daaruit heeft men een overzicht op het gehele fcad-'j-- met een micro foon en luidsprekers kunnen de bad meesters vanuit hun glazen comman dopost aanwijzingen geven. Vooral de zwemvereniging ,,De Duin kikkers" zal gebaat zijn bij de ver nieuwing van het bad, want er komt een tribune langs het diepe gedeelte. onrechte aan de vergetelheid werd ontrukt. De Passion zal worden uitgevoerd door het Ned. Hervormd Kerkkoor, het or kest van Muziekkring De Cantorij en de solisten Maria v. d. Slikke, so praanIne Kooy, alt; Gerard de Vos, alto en tenor (Pilatuspartij en aria's); Tom Kooreman, tenor (evangelist) Gert Hendriksen, bas (Christuspartij en aria's) Jaap v. d. Drift, viola da gam ba Willem Hülsmann, kabinetorgel. Wegens het betrekkelijk geringe aan tal zitplaatsen in de Oude Kerk en gezien het grote aantal kaarten, dat tot op heden reeds is voorverkocht, zal men er goed aan doen, zich voor af van plaatsbewijzen te voorzien bij onderstaande adressen Th. Regter, Prins Bernhardlaan 52 Mevr. Dijks hoorn, Steenhoffstraat 56 (Nutsspaar- bank) en Mevr. de Graaf, Soesterberg- sestraat 34. Zie ook de advertentie elders in dit ENKEL GEBROKEN. Mevr. L. aan de Vredehofstraat stapte gisteren van een stoel en kwam daar bij zo ongelukkig met de grond in aanraking, dat zij haar enkel brak. NEDERL. MOTET- EN MADRIGAAL KOOR VOOR DE KRO. Donderdagavond werd door de K.R.O. een opname gemaakt van het .,Sta- bat Mater" van Emmanuel Barone d'Astorga, de bekende spaanse com ponist. Dinsdagavond, te 9 uur, zal over de zender Hilversum II hiervan een uit voering worden gegeven. BILJARTEN. Het eerste team van Centraal speelde tegen O.D-L. 1 uit Baarn en verloor met 2-4- M. v. d. Heide won van Wis- sïnk en A. v. d- Heide van Verkerk, terwijl K. Ewijk L. Bosse versloeg en daarmee de enige winstpartij voor Centraal boekte. Het tweede team van Centraal won met 6-0 van O.D.L. 3 door overwinnin gen van Kaats, Kuijvenhoven en Tuen- ter. Op deze plaats heb ik wel eens ge schreven over de middeleeuwse straat verlichting in onze gemeente, maar nu ben ik verheugd een prettiger geluid te kunnen laten horen. Sedert enige dagen baden een paar tot nu toe vergeten lanen in een zee van licht en vinden we in één enkele laan meer lantaarns dan kort geleden in de hele wijk. Met een haast kinder lijk genoegen gingen op de eerste avond dat die feestverlichting brandde, de bewoners in hun laan flaneren en de stemming was - U vindt dat mis schien overdreven - bijna te vergelij ken met die avond in 1945, toen de lichtjes weer gingen branden. Er heerst nu bij de bewoners van die lanen een tevreden stemming, maar nu dreigt er weer iets anders, want net om de hoek is het nog even duister als altijd en al zien de bewoners wel in, dat niet alles tegelijk kan, er heerst toch een grote afgunst. De enige troost, die de duistere-laan- bewoners uit de situatie kunnen put ten is, dat 's nachts, om half één, de hele illuminatie uitfloept, net zoals het vroeger was. 's Nachts om half één staan ze weer quitte en dat is maar gelukkig, want anders vreesde ik het ergste. Hoofdza kelijk is die stemming veroorzaakt doordat iemand, die het weten kan, ge zegd heeft dat er verder niets gebeurt omdat er geen geld meer is. Maar gelooft U nou gerust, dat is al leen maar treiteren geweest Heel Soest wordt eens een lichtstad. Dat heeft niemand me verteld, maar dat ligt in alles besloten. Dacht u, dat onze gemeente zou terug- deinsen voor de kosten van die paar straatlantaarns bij een tekort van enige tienduizenden op de vuilver werkinginstallatie en een 700.000, voor het Soester Natuurbad Nee, dat zit heus wel goed met die verlichting. Maakt u zich maar niet ongerust. En wanneer over een poosje iedere straat en laan een betere verlichting heeft, dan laten we een groot aantal lantaarns de gehele nacht branden. H. OEKMAN. Het terras voor het restaurant zal verhoogd worden, zodat men een aar dig overzicht heeft, terwijl uitrusten de" ouders beter toezicht op hun kin- iocn moei ei waici m deren kunnen houden. de natuurbad komen waardoor men op Men hoopt over een half jaar met de de bodem kan kijken. uitwerking van het plan klaar te zijn- Inplaats van het grote bassin komen Omstreeks september zal dan in de a,.;„ uioinc bassins in het natuurbad. 1 raad beslist worden of het bedrag van circa zeven ton, dat voor de vernieu die gebruikt zal worden bij zwem- en OFFICIËLE MEDEDELINGEN. waterpolowedstrijden van iiuimeii u»s 7'pomp van Vs p.k., op/in het perceel aan hun verplichtingen tot inlevermg AmersfoortSestraat, kadastraal bekend van een aangifte-formulier, delen bur- eente Soest^ sectie E, nr. 2743 (oud wethouders mede, dat 18ggj o drie kleine bassins in het natuurbad. Voor de kinderen een kleuterbad in de vorm van een halve cirkel, dat 133 kubieke meter water zal bevatten. Dan een middeldiep bad met onge veer 1000 kubieke meter water en voor de geoefende zwemmers een diep bad met 1900 kubieke meter water. Dit betekent, dat de hoeveelheid wa ter tot een zesde van het huidige bad teruggebracht zal worden. Het bete kent echter ook, dat er nu water in de bassins komt dat glashelder is en dit blijft, omdat een zuiveringsin stallatie driemaal per dag voor reini ging zorgt. Het water wordt uit de bassins gezo gen, chemisch gereinigd en weer in de bassins gepompt. Dit heldere water is niet alleen uit wing nodig is, ter beschikking gesteld zal worden. JOHANNES PASSION VAN HaNDEL. Het derde in de reeks van maande lijkse kerkconcerten in de Oude Kerk, dat op woensdagavond 25 maart zal worden gegeven, zal een bijzonder karakter dragen. Het zal n.1. gewijd zijn aan de uitvoering van de Johan- G. F- Handel. HONDENBELASTING. Daar gebleken is, dat meerdere houders van honden nog niet voldaan hebben een verlog A voor de bovenlokaliteit van de fabriek van de N-V. Ceramiek van Breugel, gelegen aan de Dorre- steinweg, alhier b. Mevr. Thomas-Besselink, De Zoom 7, alhier, om een verlof A voor de benedenvoorlokaliteit van het perceel gelegen aan de Zoom 7alhier. Binnen twee weken na de dagteke ning van deze bekendmaking kunnen tegen het verlenen van dit verlof schriftelijke bezwaren bij hun college worden ingediend. Soest, 20 maart 1959- HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaal de in artikel 9, lid 1, sub b, der Hin derwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente-secretarie van Soest ter in zage zijn gelegd verzoeken met bij lagen van a Benzine en Petroleum Handel Mij. N.V., Frederiksplein 42-50, Amster dam, om vergunning tot het uitbrei den van een benzine-pompinstallatie met een supertank van 6000 liter in houd, alsmede oen electrische aftap- gemeester en alsnog gedurende twee weken gele genheid wordt gegeven deze verplich ting na te komen. De aangifte-formulieren zijn verkrijg baar te Soest op de afdeling finan ciën ter gemeentesecretarie en voor Soesterberg ten kantore van de hulp secretarie. Na afloop van bovengemelde termijn zal 'n strenge controle worden ingesteld. Onverminderd de strafbepalingen in de verordening op de hondenbelasting vermeld, zal alsdan bij gebleken over- gernëentebestuur treding een aanslag worden opgelegd Bovendien zullen op tot een bedrag van vijfmaal de ge wone belasting. b. Utrechtse Waterleiding Maatschap pij, Predikherenkerkhof 13, Utrecht, om vergunning tot het uitbreiden en wijzigen van een electrisch pompsta tion, op/in het perceel gelegen aan de Van Weerden Poelmanweg, kadastraal bekend gem. Soest, sectie D, nr. 2000. Gedurende tien dagen na de dagteke ning van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schrif telijk bezwaren tegen het verlenen der vergunningen in te brengen bij nes Passion van jaar voor het eerst uitgegeven en zal «ren ^houde» van So^ dus een van de eerste, zo niet dé eer ste uitvoering in ons land beleven, waarbij zal blijken, dat het niet ten brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van a. J. K. Vogt, Larixlaan 1, alhier, om Bovendien zullen op dinsdag 7 april a.s., des voormiddags, te resp. 11 en 11.15 uur, in het gemeentehuis openbare zittingen worden gehouden, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwil liging van deze verzoeken kunnen worden ingebracht. Soest, 20 maart 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1