E* Voor jaar ss toffen DE OUDE GARDEJ' Kerk-recreatiezaal van „Zonnegloren" geopend WASSERIJ GELRIA EDE Vraagt Firma VAN DE WUNGAAHT Makelaars- en Assurantiekantoor PLASWEG 63 SOEST TELEFOON 2064 ROUW< en TROUWkleding BAARN, TEL. 2783 ONTVANGEN DE NIEUWSTE VENEMA KLEERMAKERIJ WIERSEMA KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZWITSAL KINDER-HONING-SIRO OP y Stram en Bheumatiscb? DE AVONTUREN VAN DAVID COPPERFIELD SOESTERBERG. Berine de Beste Bromfiets. fUGERS RIJWIELEN KERKSTRAAT 3 -S0EST*TEL2030 27 KONING! WI PATA Fa. W. de Groen Dinsdagmiddag werd de nieuwe kerk- recreatiezaal van Zonnegloren in ge bruik genomen, zoals wij reeds in on ze editie van dinsdag vermeldden. Uit het gehele land waren belangstel lenden naar Soest gekomen om deze belangrijke gebeurtenis bij te wonen. Zij werden verwelkomd door de heer R. A. Thiadens namens het bestuur van Zonnegloren. Onder hen bevonden zich jhr De Geer, vertegenwoordiger van de Generale Synode van de Ned- Herv. Kerk, pas toor Lommerse van de parochie Soest- Zuid, wethouder dr Oranje namens het gemeentebestuur, de predikanten ds Maarsingh namens de classis Amers foort en ds Roest namens de kerke- raad Soest van de Ned. Herv. Kerk, afgevaardigden van de federatie van Diakonieën der Ned- Herv. Kerk en hoofden van dienst van de gemeente Soest. De heer Thiadens dankte de architect, Ir J. B. Baron van Asbek, die een bijzonder zware taak had omdat het KOOP EN VERKOOP Taxaties - Hypotheken - Assurantiën - Expertise EJ$v adres voor het huren van OOK GRIJZE HOEDEN EN VESTEN ging om een verantwoorde combina tie van een kerkgebouw en een recrea tieruimte. Daarbij had het bestuur vele wensen gehad en hiermede is steeds rekening gehouden. Ook is men dank verschuldigd aan het aannemersbedrijf v. d. Wal en Steeds en allen die deel hadden aan de bouw. Bijzondere woorden van waardering wijdde de heer Thiadens aan het vele werk dat de oud-penningmeester, de heer M. Jansen, die inmiddels over leden is, verrichtte om de bouw mo gelijk te maken. Het ligt in de bedoeling binnenkort heid bestaan van deze kerk een recrea tieruimte te maken met een toneel zaal, waarbij men niet de indruk kreeg in een kerk te zitten- De heer Van Asbek is hierin tenvolle geslaagd en Zonnegloren is trots op de nieuwe aanwinst. De patiënten behoeven nu niet meer naar de zolder voor het bijwonen van de kerkdienst, terwijl er een ontspanningsruimte is, die vele mogelijkheden biedt om de patiënten afleiding te brengen. Onder klokgelui werd hierna de kerk overgedragen aan ds J. M. Jalink, die een korte dienst leidde. Ds Jalink hield een toespraak met Johannes 1 vers 36 en 37 als uitgangspunt. Bij het bezichtigen van de kerk-re- creatieruimte waren de aanwezigen verrast door de vele vondsten, die deze combinatie mogelijk gemaakt hebben. De dagelijkse ochtendwijdingen wor den gehouden in een kapel, die van de zaal gescheiden is door een vouwwand van vloer tot plafond. Als deze vouw wand verwijderd is, dan vormt de ka pel het liturgisch centrum voor de kerkdienst. Een houten wand is dan voor de toneelruimte geschoven. Wordt de zaal voor toneel gebruikt, dan schuift men deze wand opzij en de vouwwand onttrekt de kapel aan het gezicht. De stoelen worden dan een kwart slag gedraaid. Onder het toneel bevinden zich de kleedkamers voor de artisten en de kamer voor de grimeur. In de gang, die het sanatorium met de nieuwe ruimte verbindt, bevinden zich de gar- darobes, een kleine keuken en een kamer voor de predikant- Deze verbindingsgang maakt het mo gelijk bedden van patiënten naar de nieuwe zaal te rijden. Naast de 231 zitplaatsen is er ruimte voor 26 lig stoelen en 6 bedden- Dit aantal geldt voor de kerkdiensten. Bij toneelvoor stellingen is er plaats voor 315 stoe len, 13 ligstoelen en 12 bedden. De eerste volledige dienst in de nieu we kerk-recreatiezaal is dinsdagavond gehouden en gisteravond is ds Meijer, de tweede predikant van Zonnegloren, door ds Beker uit Wassenaar in het ambt bevestigd. want er was meer te doen dan schrij ven, lezen en rekenen. De broers Teus en Drikus waren al thuis om moeder te helpen, die jong weduwe werd. Het was in die tijd heel gewoon, dat een elfjarige jongen 's morgens om half vier het bed uitkwam om aan het werk te gaan en dat werken eindigde pas als het donker werd. Veel spek zorgde ervoor, dat men dit werk kon volhouden en er gezond bij blijven. Teus trouwde en ging de kanten van Eemnes op, Drikus kocht een café F. C. Kuyperstraat 10 Tel. 2803 „De Dorpsherberg" en ging de geschie denis in als Drikus van de plank. Als negentienjarige stond Hendrik al leen voor het vele werk dat hij nu met personeel moest opknappen. Dat werk omvatte heel wat. Eerst het gewone boerenbedrijf, de levering van gras en hooi voor 40 paarden in Soest, Soesterberg, Baarn en Zeist. De levering van mest, maar ook van graszoden. Tussen de bedrijven door werden er schepen met stenen gelost langs de Melm, maar ook moesten de paarden wel eens in touw komen om een schip naar Amersfoort te slepen- voor uw COSTUUM, MANTEL en JAPON. Soesterbergsestraat 9a Telefoon 2408 vielen er harde klappen. Gelukkig niet zo hevig aankomend als de dreunen en messteken, die twee belaagde Nij- kerker jongens hier uitdeelden. Een Soester vechterbaas werd hierbij gedood en een tweede zwaar gewond. Daar was heel weinig aardigheid aan. Veel gezelliger waren de gevechten in Baarn, waar de Eemnessers altijd par tij voor de Soesters kozen als er slag geleverd moest worden met de Baarn- se vechtjassen, die nog wel eens ge steund werden door de politie. Hendrik Butzelaar zat daar echt geen vliegen te vangen en hij is er nog een beetje trots op, dat de Soester en Eemnesser strijdmacht eens kans ge zien heeft de Baarnse politie te ont wapenen en de sabels na een nuttig en doelmatig gebruik tot hoepels te misvormen en m het Baarnse bos te gooien. Vermaard waren de teerdagen van het Groot Gaasbeker Gilde. Daarbij kwam heel wat jenever te pas en dat alle maal onder ons, want niet-leden wer den als „moffen" geweerd. Toen dan ook op een keer in „De Gouden Ploeg" de kreet „moffen in 't Gild' weerklonk, begonnen de leden er direct op los te timmeren. Voortvarende lieden namen de vorken, die voor de maaltijd klaar lagen, als wapen. Dat was niet verstandig, vooral -mrnmm» een borstbeeld van hem te onthullen, dat een plaats zal krijgen in de gang, die het sanatorium met de nieuwe ruimte verbindt. De kerk-recreatiezaal kost 370.000, en hiervan is reeds 350-000,bij eengebracht. Een actie-comité, be staande uit mevr. A. H. de Beaufort- Hoofd Graafland, dr K. H. E. Grave- meijer en ds Jalink, heeft een groot deel gehad in het bijeenbrengen van deze som. Het comité Groot-Rotterdam heeft jarenlang diakonieën geaktiveerd om aan de kerkbouw bij te dragen, terwijl de bouwfondsleden jaar in jaar uit geld bijeen brachten voor het doel IANGESTR.38 TEL.6285 AMERSFOORT OP HET GRAVEREN kunt U desge wenst wachten. dat nu verwezenlijkt is. De vereniging van oud-patienten schonk het kerkorgel, dat in de loop van het volgend jaar geplaatst zal worden. Preekstoel, avondmaalstafel, kruis, doopvont, kanselkleden, lezenaar en kanselbijbel zijn eveneens geschenken en de afdeling Amsterdam bracht het geld bijeen dat nodig was voor lig stoelen en armstoelen ten behoeve van de patiënten, die de kerk-recreatiezaal bezoeken. De heer Thiadens dankte allen en droeg het nieuwe gebouw over aan de di recteur-geneesheer Dr J. A. W. Berg- hauser Pont. Deze wees erop hoe kort na de be vrijding grote behoefte was aan sana torium-ruimte, zodat de kerk en re creatiezaal voor zonnegloren onder aan het verlanglijstje kwamen te staan. Eerst moest het Emmapaviljoen ge bouwd worden, daarna een operatie zaal en nieuwe zuster-afdelingen en pas daarna kon gedacht worden aan een kerk en een recreatieruimte, die aanvankelijk aparte gebouwen zou den worden- Door het ministerie werd dit echter ontraden en de combinatie welke ge kozen werd stelde de architect voor grote problemen. Er moest een kerk komen, die ook werkelijk kerk zou zijn, maar tevens moest de mogelijk- H. BUTZELAAR. Toen de zevenjarige Hendrik Butze laar zo omstreeks 1890 te horen kreeg, dat zijn wetenschappelijke opleiding niet langer in handen van de zusters zou liggen, maar door meester Wits zou worden voortgezet, sprak hij luid de wens uit te mogen sterven voor hij bij een meester in de klas zou komen, want het leven had voor hem geen enkele waarde meer als dat gebeurde. De natuur ging echter niet in op dit verlangen. Meester Wits bleek een beste man en de kleine Henk is nu een man van tegen de tachtig, die graag en gezellig verteld over de oude tijd. Hij woonde aan de Grote Melm en kwam met zijn elfde jaar van school, Als dat wat tegen viel dan duurde het uren en de twee gulden waren dan wel heel zuur verdiend. De heer Butzelaar was van mening, dat getracht moest worden op alle mogelijke manieren geld te verdienen, want het geld was heel duur, zo'n 50 jaar geleden. Houtverkoop had zijn aandacht, maar meer nog koop en verkoop van grond, een aantrekkelijk bedrijf in het begin van deze eeuw. Wie niet bang was en enige kijk had op de mogelijkheden kon zoete winst behalen- Zo weigerde de heer Butzelaar eens een aanbod van 3000,voor een grote lap grond aan de Prins Bernhardlaan. La ter weigerde hij in te gaan op 4000, 5000 en zelfs 8000 gulden. Dit leek heel dom, maar ten slotte bracht de grond 8500,op en huizen aan de Oranjelaan en Nassaulaan zijn erop gebouwd. Het was mooi wonen langs de Eem. maar niet in 1916, toen het water zo snel steeg, dat het vee aan deze kant van de Eem met moeite gered kon worden, terwijl 9 koeier» over de Eem verdronken. Het meubilair dreef ter hoogte van het plafond en de schade was niet gering, maar de oude garde kon wel een stootje hebben. Verkoop van grond en later van hui zen, maar ook van melk als venter, zodat de dagen wel bezet waren. Toch was er nog tijd om deel te ne men aan het Soester uitgaande leven, dat in die tijd wat rumoerig in elkaar zat. Toen de heer Butzelaar nog niet ge trouwd was, moest hij nogal eens op de vuist met de lieden, die hem het een of ander meisje betwistten en dan niet toen bleek dat de indringers veld wachters waren. D'e gezagsdragers werden meer toege takeld dan de justitie hebben kon en twee belhamels draaiden voor een half jaar het gevang in. Niet de heer Butzelaar, want die be vond zich tijdens de knokpartij in de keuken. Hij zat rustig op een tafel, maar die kantelde en enige honder den borden gingen in scherven. Er waren geen getuigen bij, dus die scher ven waren een gevolg geweest van het woeste gevecht. Er moesten echter ook degelijker din gen gedaan worden. Zo was de heer Butzelaar 2 jaar raadslid, 32 jaar be- Doe dan toch eens een bloedzuiverende knor. Met Krnschen Salts. Al tientallen jaren was Kruschen over de hele wereld redder in de nood, in dui zenden gevallen van Rheumatische Pijn. Dat komt omdat Kruschen de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Rheumatische pijnen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen. Juist die komen door Kruschen's zes minerale zouten weer op gang. stuurslid van de Coöperatie, 20 jaar lid van de Raad van Toezicht van de Boe renleenbank, bestuurslid van de melk fabriek, 35 jaar lid van het heemraad schap te Amersfoort, waarvan 14 jaar als heemraad, secretaris van de Dors- vereniging, die oogeheven werd en be stuurslid van A.B.T.B. en Groot Gaas beker Gilde. En thuis hoofd van een gezin met 1 zoon en 6 dochters, zodat hij in de gelegenheid was belangstellenden erin 37. Direct na het einde van zijn laat ste schooldag reisde David naar Do ver waar zijn tante hem met trots en vreugde ontving. Samen bekeken zij zijn diploma en het horloge en over legden wat David nu te doen stond. „Ga eerst maar eens vacantie houden", zei de oude dame, „misschien heb je plannen om eens wat oude vrienden op te zoeken of zo en dat komt je ook wel toe, m'n jongen. Ik zal zorgen, dat je niet met een lege beurs op stap gaat" En ze lachte over Davids hoofd heen naar meneer Dick, die met een verrukte glimlach op zijn goedig ge zicht het tafereeltje gadesloeg- David besloot, dat hij eerst eens naar Londen zou gaan om daar zijn oude makker Steerforth op te zoeken. Terwijl hij op zijn gemak uitgebreide toebereidselen voor het vacantieuitstapje trof kwam er een brief van Agnes, die vroeg of hij tijd zou hebben nog even langs te komen, een verzoek waaraan David natuurlijk graag voldeed. Enkele da gen later was hij reeds weer in Can- terbury, waar Agnes hem deelgenoot maakte van haar zorg over haar va der. „Hij drinkt vrij veel", zei ze, „en soms zit hij uren op zijn kamer aan tafel en staart voor zich uit zonder een woord te zeggen. Ik weet niet wat er aan de hand is, maar ik vrees, dat het zakelijke moeilijkheden zijn, die hem drukken. Ik had het je niet willen zeggen maar kort na jouw vertrek bleef hij een hele dag boven en ik werd zo bang, dat ik je geschreven heb." „Ik weet misschien wie de oor zaak van de ellende is", antwoordde David, „tenminste ik vermoed het nog maar". Agnes fronste haar wenk- brouwen. „Uriah vroeg zij. „Precies die", mompelde David, „hou me op de hoogte Agnes. Als er iets bijzonders gebeurt kun je altijd vertrouwen op mij en op tante vergeet dat nooit. Kijk de zaak nog eens even aan en schrijf me als je meent, dat er wat verkeerd gaat. Heep is niet te vertrou wen, maar wij weten te weinig van de zaken van jouw vader af om te kunnen zeggen wat die beroerde klerk in zijn schild voert." Agnes zuchtte en pro beerde te glimlachen. Doch de zorge lijke trek verrriocht zij niet geheel van haar knappe gezichtje te doen verdwijnen. te laten lopen door te zeggen dat hij zes dochters had, die ieder een broer bezaten. Onder hen een pastoor, die antwoordde „Zo, zo, dus je hebt 12 kinderen". „Nee, zeven, meneer pastoor, want die zes dochters moeten het allemaal met die ene broer doen". PASTOOR SCHINKEL VOLGT PASTOOR WELSING OP Pastoor Welsing die zijn herderlijk ambt neerlegt, wordt opgevolgd door pastoor J. A. Schinkel te Arnhem. Pastoor Schinkel werd in 1902 te IJsselstein geboren. Na zijn priester wijding op 15 juli 1931 was hij achter eenvolgens kapelaan te Bornerbroek, Bussum en Utrecht. In 1947 gaf de aartsbisschop kapelaan Schinkel op dracht tot het bouwen van de St. Pau- lusparochie te Arnhem. Kerk, parochie en schoolgebouw aan de Johan de Wit- laan in Arnhem dragen het stempel van hun eerste pastoor. Zijn parochia nen zien hem node naar Soesterberg vertrekken. AMATEURFESTIFAL EEN DAVEREND SUCCES. Het amateurfestival, dat onder auspi ciën van de toneelvereniging „Maske rade" voor een volle zaal in het offi cierscasino werd gegeven, is een groot succes geworden. Er waren een 25-tal groepen, ensem bles en solisten op het gebied van muziek, zang, dans, declamatie enz. Dank zij een vlotte regie liep alles op rolletjes en vele aanwezigen hebben van het begin tot het einde genoten- COMMANDO-OVERDRACHT VLIEGBASIS. Op de vliegbasis Soesterberg had de commando-overdracht plaats door de kolonel J. C. J. Vermeulen aan kolo nel G. van der Wolf, voorheen com mandant van de vliegbasis Ypenburg- Kolonel Vermeulen is benoemd tot chef luchtverdediging. Ter gelegenheid van deze plechtigheid stonden de lucht machttroepen van de vliegbasis in carré opgesteld, waarbij ook het Amerikaanse 32e squadron, onder commando van de vlieger-waarnemer majoor Meijer. De parade werd opgeluisterd door de muziek van de luchtmachtkapel uit Nijmegen, o.l.v. kapelmeester luit. Van Diepenbeek. Betaling in overleg. Onder de vele genodigden merkten we ondermeer op generaal De Vries, com mandant Luchtverdediging, kolonel De Zwaan, chef-staf van het C.L.V., ge neraal majoor Wartena, directeur per soneel koninklijke luchtmacht, de bur gemeester van Soest, mr S. P. Baron Bentinck en de burgemeester van Zeist, mr Korthals Altes. Na gehouden inspectie hield comman dant Vermeulen een toespraak, waar in hij wees op de vele vernieuwingen en veranderingen welke er sinds zijn komst in augustus 1956 op de vlieg basis hebben plaats gehad, de oudste vliegbasis met een grote historie. Hij was er trots op commandant te zijn geweest van deze prachtbasis. Kol. v. d- Wolf, het commando over nemend, achtte het een grote eer nu het bevel over deze vliegbasis te mo gen voeren en sprak voorts zijn ver trouwen uit om evenals zijn voorgan ger op een goede samenwerking te mo gen rekenen. Toen volgde er een défilé van de troe pen voor de beide commandanten, en genodigden. Het indrukwekkende slot van deze plechtigheid was een lucht- parade waaraan door 16 Hunters, F 86 K en acht F 100 straaljagers werd deelgenomen. KORFBALNIEUWS. K.V.O. 1 speelde met elf man tegen Austerlitz en door de verzwakte mid denlinie kwam het spel van de K.V.O.- aanval niet tot ontplooiing, terwijl men bovendien met de schaarse kansen die men kreeg geen geluk had. Mede door het stug verdedigen van K.V.O. bleef de stand tot aan de rust 1-0 voor Austerlitz. Na de rust werd de stand 4-1 voor Austerlitz. K.V.O- 2 dacht er anders over door maar liefst met 11-0 te winnen van D.O.S.C. 2. De aspiranten hebben het S.V.M-M. a tamelijk lastig gemaakt. Toch haalde S.V.M.M. a de buit binnen (3-2-). K.V.O. b behaalde een winstpuntje door R-D-Z. een 0-0 gelijkspel af te dwingen. A-s. zaterdag speelt K.V.O. 2 thuis te gen S-K.F. 1. Verder worden gespeeld C.D.O. a—K.V.O. a en K.V.O. b— S.K.F. e- IN DE INKOOP van O LI METALI Zowf „CIBA Klaarwa Laat U Soester heeft voor RENG, CR MOFS, B Sp

Soester Courant | 1959 | | pagina 6