QUEENSLAND DRUKKERIJ SMIT Het CALIFORNIË van AUSTRALIË. MODERN DRUKWERK SOEST. DERDE BLAD Voor al uw auto-service Garage „DE SOESTER" KLAAR VOOR BABY'S ONTVANGST MET EEN BABYSET aanblik. de blanke man in Australië vaste voet kreeg, ongeveer 300.000. Tegenwoor dig zijn er in totaal nauwelijks 47.000 over. Ofschoon deskundigen zich veel moeite hebben gegeven de herkomst van deze „black-fellows" - zoals ze vrij algemeen worden genoemd - te ont dekken, is dit hun tot nu toe nog niet gelukt. Wanneer ze op het continent kwamen of dat hun wieg in Australië zelf gestaan heeft, is niet na te gaan. Rijdt men van Cloncurry, een klein spoorwegknooppunt in het midden westen van Queensland, verder naar het westen, dan komt men na 60 km over een fonkelnieuwe asphaltweg in Mary Kathleen, een stad, die nog zo jong is, dat ze eerst in de volgende jaren op de aardrijkskundige kaarten zal verschijnen. Mary K. zoals de stad algemeen ge noemd wordt, dankt haar bestaan aan het uranium. Een paar km van de uraniummijnen verwijderd groeide ze als een paddestoel uit de grond - niet gelijkend on een goudgraversstad, maar als een voorbeeld van moderne plan ning. DUINKIKKERS-VAHALIS 5-5. Vahalis 1 uit Tiel en Duinkikkers 1 hebben in het sportfondsenbad te Hil versum een waterpolowedstrijd ge speeld, die in een 5-5-gelijk spel ein digde. Vahalis nam de leiding, maar Rob VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 20 MAART 195S. Meijer bracht de stand op 1-1. Gerard van de Bor en Fred Maris ga ven de Duinkikkers een 3-1-voorsprong maar de Tielse middenvoor scoorde tweemaal en opnieuw was de stand gelijk. Opnieuw gaf Gerard v. d. Bor zijn zevental de leiding, maar weer scoorde de Vahalis-middenvoor. Dit herhaalde zich en daarmee werd het 5-5. Duinkikkers had deze wedstrijd kun nen winnen als de middenvoor van Vahalis wat beter bewaakt was. naar Tevens erkende AUTORIJSCHOOL VERHUURINRICHTING. B.P. BENZINEPOMPEN. Smitsweg 19 - Soest - Telef. 3865 KLEINE BENDE. Kleine jongens op 't Hart schijnen een soort kleine bende te hebben met gevaarlijke wapens- De veertienjarige A. S. schoot met een luchtpistool en het pluimpje trof een meneer in zijn kleding. Terecht waarschuwde deze de politie. Bij onderzoek bleek, dat ook de twaalfjarige J v. H. een luchtpi stool had, terwijl de veertienjarige A. M. een stok bezat, die hij met rubber bekleedde om bij eventuele gevechten goed bewapend te zijn. Nu is hij ont wapend, evenals de twee pistooldra gers. Het leven begint bij veertig. Wilt U zo goed Zijn mij het adres op te geven van de Stichting „Het leven be gint bij veertig" Het adres luidt Alexander Boerstraat 11 te Amsterdam. Melaatsheid. Wat is het adres, c.q. het gironummer van de organisatie ter bestrijding van de melaatsheid op Nieuw Guinea vraagt J. N. N. De leprabestrijding in Nederlands N\v- Guinea wordt voor het grootste deel verzorgd door de dienst van Gezond heidszorg te Hollandia. Eén leprozerie is in beheer bij de Zending der Ne derlandse Hervormde Kerk, Zendings bureau, Leidsestraatweg 11, Oegstgeest. Hoewel geen organisatie ter bestrijding van de melaatsheid maken de SIMAVI, Spruitenbostraat 6, Haarlem en de Stichting Het Nationaal Nieuw-Guinea- Comité, Bezuidenhoutseweg 17 te 's Gra- venhage, zich ook op dit terrein ver dienstelijk door het inzamelen, van gel den voor speciale objecten. De staarten smaken niet. Ik meen wel eens vernomen te hebben, zo schrijft de heer J. S., dat dieren die een muis vangen en deze geheel oppeuzelen, al leen de staart overlaten. Is dit mis schien omdat de staart van een muis (ver)giftig(d) zou zijn Staarten zijn niet giftig, maar in het algemeen eten dieren niet graag been deren en botjes. Voor zover men kan spreken van „met huid en haar ver slinden" moet U dat zo opvatten, dat het gaat om de eetbare en voor het dier verteerbare gedeelten van de prooi. De staart bestaat uit de wervels aan het einde van de ruggegraat en be hoort dus tot het beenderengestel. Vech tende dieren zullen ook nooit naar el- kaars staart happen en ze hebben al leen maar interesse voor de kwetsbare plekken (b.v. nek) en het vlees. Trouwring dragen. Dragen de pro testanten hun trouwring ook aan de linkerhand informeert H. L. Er zijn er wel die het doen, hoewel het het niet algemeen is. Wij hebben ook wel „vrijmetselaren" gezien, die hun trouwring aan de linker vinger dragen. Normaal is echter in protes tantse kringen de ring bij verloving links en bij huwelijk rechts. Vrijgezellencongres. P. K. en zijn kameraad willen gaarne weten waar zij zich kunnen vervoegen om deel te ne men aan het vrijgezellencongres. Wel stapt U er maar op af op 15, 16 en 17 augustus 1959 naar Grevenbicht. doch schrijf vooraf een briefje aan de heer Grijn te Grevenbicht, dan krijgt U de formulieren thuis gestuurd als U uw adres er ook bij vermeld. Uitbetaling loon en vakantiegeld. H. V. heeft verschil van mening over ae vraag of een werkgever, als de werknemer met vakantie gaat, bij het uitbetalen van het loon over de laatste werkweek tevens moet uitbetalen het loon o^er de vakantieweek plus de gebruikelijke vakantietoeslag van 4 Als wij in de plaats stonden van uw werkgever dan zouden wij U een ant woord kunnen geven. Nu moeten wij U verwxjzen naar die werkgever en naar de C.A.O. Klop aan bij de bond waarbij U aangesloten kunt zijn en U kunt de C.A.O- raadplegen, Uw werk gever heeft er trouwens ook wel een. In uw branche heeft men recht op 15 dagen vakantie. Vakantie Bouwvakarbeiders. Wan neer hebben de bouwvakarbeiders va kantie vraagt T. B. De vakanties vallen voor hen die bo ven de rivieren werken in het tijd vak van 18 juli tot 27 juli 1959 en voor hen die beneden de rivieren werken in het tijdvak van 8 augustus tot 17 augustus 1959. Boekhouding bewaren. In 1946 heb ik mijn zaak verkocht. Nu wilde ik weten, hoelang ik mijn papieren van de boekhouding en belasting moet be waren, dus wanneer kan ik ze ver nietigen. Ingevolge art. 6 Wetboek van Koop handel moet u de balansen en de boe ken en de bescheiden, waarin u uw aantekeningen heeft gehouden gedu rende 10 jaren bewaren. Karnaval. Kunt U mij iets vertellen over de oorsprong van het karnaval Karnaval ha2ig»; misschien samen met char naval of heet wagenschip bij het heidens jubelfeest om de weerkerende ^nte en is waarschijnlijk een vermen ging van oen romeins lentefeest en 'n germaans offerfeest. De kerkelijke en wereldlijke overheden traden streng op tegen de overdaad, die het leest dik wijls deed ontaarden. Zie ook voor li teratuur „Nederlandse volkskunde" van J. Schrijnen. Voorstellen. W. C. Wanneer je ver loofd bent wat is dan de gewoonte Hoe worden dan de respectievelijke ouders aan elkaar voorgesteld De ouders van de jongen gaan op be zoek bij die van het meisje en wor den dus eerst aan de ouders van het meisje voorgesteld, behalve bij ziekte, in welk geval gewoonlijk van deze re gel wordt afgeweken. Overigens laat men de leeftijd van de ouders der partijen ook wel eens een woordje meespreken. Aftrek medewerkende vrouw. J. de M. meent gelezen te hebben, dat van het inkomen van de ook werkende vrouw 200,mag worden afgetrok ken. Is dat zo De boekhouder heeft gelijk. Er is wel een wetsontwerp tot wijziging van de inkomstenbelasting in behandeling waar bij met extra kosten, veroorzaakt door dat de vrouw medewerkt in een be drijf, wordt rekening gehouden, doch deze wet is nog niet aangenomen „Go west, young man", riepen eens de Amerikaanse vaders hun zonen toe, toen het erom ging de wijde verte van Noord-Amerika te ontsluiten. De jeugd gaf gehoor aan de oproep. Californië, eens een land „aan het einde van de wereld" werd opengelegd. Thans is het rijk en en het einddoel van velen, die naar een eeuwige lente verlangen. In Australië is de oproep „ga naar 't westen, jongeman" nog niet gehoord. Het gaat er in de eerste plaats om het gebied aan de oostkust te ontsluiten. Een van de belangrijkste beginpunten van dit karwei is Queensland, de Au stralische staat, waarvan men zegt, dat het hard op weg is het Californië van Australië te worden. Deze verge lijking is absoluut geen vinding van reclamezieke managers, want daarvoor bestaan er tussen Queensland en zijn Amerikaans voorbeeld te veel parallel len. Nog ruimte genoeg Het stadhuis van Brisbane met z'n verlichte zuilenfassade geeft wel een hoofdstedelijke Als men Groot-Brittannië, Frankrijk, Duitsland en Italië bij elkaar doet, dan Queensland is pioniersland, een gebied van onbegrensde mogelijkheden, doch slechts voor hen, die het kunnen op brengen een tijdlang een bestaan vol ontberingen te voeren en in het ach terland hard te werken. heeft men ongeveer de oppervlakte van Queensland, de op een na grootste staat van de Australische Common- wealth. In dit reusachtige gebied, welks lands grenzen voor het grootste deel met de liniaal zijn getrokken, woonden vol gens de telling van 1954 rond 1,3 mil joen mensen, waarvan er niet minder dan 545.000 in de hoofdstad Brisbane zijn geconcentreerd. De eerste nederzetting van de blanken werd in 1824 bij Redcliffe gevestigd- Enkele maanden later trokken de pio niers verder naar Brisbane. In 1859 scheidde Queensland zich af van de moederstaat Nieuw-Zuidwales. Het had destijds een bevolking van slechts 25.000 zielen. Toen in 1901 de Australi sche Commonwealth zijn intrede deed, werd Queensland een der ledenstaten. Tot nu toe is Queensland voorname lijk een agrarisch land. Suikerriet, tarwe, mais, tabak, ananas, bananen en tomaten zijn de belangrijkste agrari sche produkten. Daarnaast speelt de veeteelt een grote rol. In zogenaamde „schapengordels" grazen rond 18 mil joen van deze wolproducenten. Zij leve ren per jaar 570.000 balen wol van elk 270 pond. Meer dan de helft van het Australi sche rundvee - meer dan 5,5 miljoen dieren - worden op de farms van Queensland gehouden. Rijke voorraad bodemschatten. De laatste jaren is duidelijk gewor den, dat deze staat een grote voorraad rijke bodemschatten heeft. De lange lijst begint met goud en eindigt met uranium- Daartussen liggen vele me taalertsen en kolen- Olieboringen heb ben verder aangetoond, dat Queens land ook rijkdommen aan vloeibaar goud in zich bergt. De onlangs 'ontdek te bauxietlagen in Noordqueensland zijn de grootste ter wereld. Nog staat de industrie van deze staat in de kinderschoenen, maar dit beeld zal zich binnen enkele jaren grondig wijzigen. Voor de poorten van Brisbane ontstaan steeds grotere industriewij ken. Bij Weipa zijn aïuminiumfabrie- ken gepland en Mary Kathleen, dat tot nu toe op geen enkele aardrijkskundige kaart was te vinden, belooft het hart van de Australische uraniumindustrie te worden. En een klimaat Rijke veestapels, rijke oogsten en bodemschatten zonder eind wat wil men nog meer Nu, de natuur heeft 't met Queensland nog beter voor. Voor de kust strekt zich het 2000 kilometer lange Grote Barrière-Rif uit, een van de zeldzaamste wonderen der natuur. Daaraan dankt Queensland samen met het unieke klimaat zijn aantrekkings kracht als vacantieparadijs. Steeds meer Australiërs geven aan de oproep gehoor om hun vakantie in Queensland door te brengen en zelfs de meest ver wende wereldboemelaars geven toe, dat Californië niets heeft, wat zich ook maar enigermate met het Grote Barri ère-Rif kan vergelijken. Het is inder daad zoals men beweertQueensland is het Californië van Australië. Brisbane heeft het mooiste stadhuis in heel Australië. Deze veelbelovende zin kan men in een prospectus lezen, dat als opschrift „Welkom in Queens land" draagt Imposant is het gebouw in elk geval wel. Het kwam in 1931 ge reed en heeft 980-000 Autralische pon den gekost, waardoor men in Queens land graag van het „Miljoenen-pond stadhuis" spreekt. De toren, die het complex overheerst, is 100 meter hoog en van het platform heeft men op 80 meter hoogte een prachtig uitzicht op deze wereldstad, die in 1925 de hoofdstad van Queensland werd. Gevaarlijk beroep. Het leven in het achterland van Queensland is alleen geschikt voor mannen, die harde arbeid gewend zijn. De financiële beloning voor de ontbe ringen, die men moet ondergaan, is overeenkomstig hoog- Niet zo eenzaam, maar misschien wel gevaarlijker, is het leven van de loodsen voor de Oostkust van deze Australische staat. Er bevin den zich daar ontelbare riffen, barri ères en banken, waarvan het aller- gootste deel nog nooit op de naviga- Nog zijn de oude gebuiken niet hele maal vergeten, hoewel ook de als „stockmen" - wat ongeveer met de Amerikaanse cowboy overeenkomt opgeleide inboorlingen zeer gemakke lijk de aangenaamheden van de mo dern levensgewoonten accepteren. tiekaarten is aangegeven. De loodsen, die hier hun brood ver dienen, zijn mannen met zenuwen als staalkabels. Maar dat alleen is niet vol doende. Zij moeten aan de andere kant een bijna bovenmenselijk aanvoelend zesde zintuig hebben voor de voortdu rend veranderende waterverhoudin gen en de hierdoor ontstane gevaren. Tien jaren praktijk na een veeljarige grondopleiding moet men kunnen aantonen, voordat men een verant woordelijke loods kan worden. Zeldzame vogels. De dierenwereld van Queensland zit vol merkwaardigheden. In grote delen van het land komen grote kudden Hengelaarsgeluk noemt men dat. Dit prachtexemplaar van een „Rode Kei zer" werd aan het Grote Barrière-Rif gevangen. kangoerroes voor en het is dan ook ver klaarbaar dat Australië dit dier in zijn wapen heeft aangebracht. Van de 700 verschillende vogelsoor ten in Australië heeft het merendeel Queensland tot vaderland. Een van de zeldzaamste is de Grote Konings visser, de Kookaburra, wiens gekrijs op een akelig lachen lijkt. Inboorlingen sterven uit. Queensland beroemt er zich op meer voor de Australische inboorlingen te hebben gedaan dan enige andere staat van de Commonwealth. Tegenwoordig leven er nog 10.000 rasechte inboorlingen en 7000 kleur lingen. De meesten van hen zijn in reservaten ondergebracht, die naar Australische verhoudingen zeer groot D'oel van de regering is het, deze chocoladekleurige mensen voor uit sterven te behoeden. Zij moeten hun zelfstandigheid met betrekking tot hun zeden en cultuur behouden en van elk misbruik verschoond blijven. Van die inboorlingen waren er toen Het Florida van Australië is het Grote Barrière Rif. Hier is het nooit winter. De Australiërs noemen het vol trots „het achtste wereldwonder". In de vakantieplaatsen, zoals in Surfers Paradise, waarvan U hier een foto ziet. vinden de gasten elke gewenste afleiding.

Soester Courant | 1959 | | pagina 8