ENKELE MEISJES Li ngerieateSIer P R I B 0 R Soest voor 30 jaar. Smits Leesbibliotheek SOEST. In ons gezellig atelier kunnen nog geplaatst worden. Hoog loon. 9 9 Voor Kwaliteitsvoeder Predikbeurten. Bij de verkiezingen voor de provin ciale staten werden 30 jaar geleden in Soest 4718 stemmen uitgebracht, terwijl er 5432 kiezers waren. Nu zijn er driemaal zoveel- De Staatkundig Gereformeerde Partij kreeg 32 stemmen, de Vrijheidsbond 535, de Communistische Partij 22, de R.K. Volkspartij 30, de S.D.A.P. 482, de Plattelandersbond 6, de A.R. Partij 763, de R.K. Staatspartij 1516, de Chr. Historische Unie 478, de Vrijzinnig Democratische Bond 384, de Onaf hankelijke lijst 6 en de Democratische Partij 14. Een man ging hout halen in zijn schuurtje en zag een dier liggen. Het leek een kat maar het was een bun zing. Hij nam een eind hout en zou eens even een flinke klap uitdelen, maar de bunzing was vlugger en hij beet hem zo stevig in zijn been, dat er gekramd moest worden- Hulde aan die aktieve bunzing, die nog wat an ders kon dan kwalijk rieken. 'In de tweede kamer kwamen de Nederlandse waterwegen in behande ling èn de verbeteringen, die aange bracht moesten worden, werden bespro ken. Er i^erd besloten het oordeel van ir Mussert over deze zaak af te wach ten. Ir Mussert had niet genoeg aan zijn bevoorrrechte positie bij de Rijks waterstaat en 'vier jaar later stichtte hij de N.S-B. Jeugdige boefjes braken het slot open van het clubgebouw van E.S.V.A.C. Zij aten zoveel chocola als ze maar naar binnen konden proppen en toen er echt niet meer bijkon begonnen ze de boel kort en klein te slaan. Het kostte de ouders heel wat geld om die schattebouten uit de tuchtschool te houden. Mejuffrouw Schouten kondigde per advertentie aan, dat zij een beroemd planeetkundige was. Zij kon het ver leden, het heden en de toekomst uit de hand lezen en werkte met dobbel stenen en buitenlandse kaarten. Ze verwachtte blijkbaar een enorme toe loop, want ze hield spreekuur van 10-10 uur, dus de klok rond. Een zeer standvastig jongetje ver tikte het naar school te gaan. Zijn va der was al tweemaal voor de kadi ge weest en had daar een boete gekre gen, maar de jongen ging niet. Als hij met vele man- en paardekrachten naar het schoolgebouw gesleurd was dan verdween hij direct weer of ging als een wildeman tekeer als hem dat niet lukte. De rechter liet zich door de inspecteur van het onderwijs ad viseren en de jonge dwarsdrijver kreeg zijn zin en hoefde niet meer naar school. niet beschikken over bekwame lieden, degelijk waren ze wel, want ze waren erg tegen dansen. Nu was er weinig tegen te doen als een besloten club de beentjes van de vloer gooide- En dat gebeurde op listige wijze, want een Soester caféhouder richtte een dans club op en half Soest werd lid voor een dubbeltje per maand. Zo gemakke lijk ging dat echter niet en de listige kastelein moest voor de kantonrechter verschijnen. Daar blies hij hoog van de toren, maar hij zong een beetje lager toen hem duidelijk gemaakt werd, dat men de leden van een vereniging niet dwingt consumpties te gebruiken en dat was wel gebeurd, dus de café houder was strafbaar. Hij kreeg 15 gulden boete en het advies zijn dans club maar op te heffen. Steenhoffstraat 15A - Telef. 2761 DE OUDSTE bibliotheek met de MEESTE NIEUWE boeken. Zo af en toe klom een Soester inge zetene in de pen om de gemeente aan te vallen en meneer P- S. deed dat ook. Hij was in Soest komen wonen omdat gepropageerd wat dat het hier zo goedkoop was en ook zo gezond. Op dat gezonde wonen had hij geen kritiek, maar met de rest was het niet zo best gesteld. Het ontbrak de men sen in Soest aan comfort en de ver binding met andere plaatsen was ge brekkig en duur. Treinen reden er wel, maar zij sloten niet aan op an dere treinen die men nodig had en de autobusexploitatie was gebrekkig. Een onregelmatige dienstregeling en hoge vervoersprijzen. Er was geen behoorlijke bestrating maar wel straat belasting en bij regenval had men de beschikking over een grote hoeveelheid modderwegen. Er was een absoluut gemis aan behoor lijke Verlichting, waardoor diefstal, be roving en aanranding uitgelokt wer den. Geen riolering, zodat men zelf rifaar moest zorgen voor het ledigen van de beerputten, geen vuilnisophaal- en reinigingsdienst, waardoor de open bare wegen ontsierd werden door weggeworpen papier en afval. Het politiekorps was te klein en de brandweer ijverig genoeg maar het materieel onvoldoende. Er was geen bad- of zwemgelegenheid en het gas was 3 centen duurder dan in Amers foort. Duur licht, duur water en dan nog schandelijk hoge belastingen. Daarbij werd door het gemeentebe stuur met het geld gesmeten. Dan was er een gekonkel en geïntrigeer bij de gemeenteraad waar je ziek van werd en het merendeel van de bestuur ders was onbekwaam. Dat velen graag weer uit Soest weg wilden kon men zien aan de 400 huizen die hier te koop aangeboden werden. De sombere mop peraar zag slechts enig licht als het gehele college van B. en W. plus de gemeenteraad de woestijn in gestuurd werden. Dan zouden er mensen be noemd moeten worden die slechts oog hadden voor het algemeen belang. Het gemeentebestuur mocht dan JAARVERGADERING CRESCENDO. De r.k. gymnastiekvereniging „Cres cendo" hield woensdagavond, in het Ludgardisgebouw, de jaarvergadering en voorzitter G. Schoonhoven verwel komde in zijn openingswoord in het bij zonder de geestelijk adviseur van de vereniging. De voorzitter sprak over het afgelo pen jaar, dat voor de vereniging bij zonder moeilijk was. Vele problemen moesten worden opgelost en moeilijk heden overwonnen, maar de vereni ging is er heelhuids doorgekomen. Er was een goede verstandhouding met de zusterverenigingen en de heer Schoon hoven hoopte dat dit zo zal blijven. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer N. L. Pouw, bleek, dat er thans 568 leden bij Crescendo zijn. De drumband heeft 21 leden en de balletgroep 66. De heer Pouw gaf een overzicht van de vele aktiviteiten in het afgelopen jaar. Het financieel overzicht gaf een batig saldo van 328,74 en een kapitaalstijging. Dit resultaat werd naar het oordeel van de voorzitter verkregen door het ui terst zuinig beheer van de penning- meesteresse. Hiervoor werd haar dank gebracht. Het bestuur stelde voor een nieuw gymnastiekpaard aan te schaffen- De vergadering ging hiermee accoord. Door de heer De Rond sr werd ver slag uitgebracht van de drumband. Er zijn op het ogenblik 12 trommels, 6 trompetten en 2 vlaggen, die samen 1600,kostten. Bij de bestuursverkiezingen werden mevr. Plekkepoel-Koelink en de heren Valk en Schoonhoven herkozen. De heer Schoonhoven blijft voorzitter, de heer Pouw secretaris en mevr. De Wit- Van Koelen penningmeesteresse. Bij het verslag van de balletcommissie werd meegedeeld, dat mej. v. d. Hoog te het lesgeven zal staken, zodat naar een nieuwe instructrice moet worden uitgezien, wat voor het bestuur weer nieuwe moeilijkheden met zich mee brengt. De geestelijke adviseur toonde zich verheugd over het materieel welzijn van de vereniging, maar hij zou gaar ne zien dat er ook iets op geestelijk ter rein gedaan werd en stelde voor eens per jaar een avond van bezinning te organiseren voor alle r.k. sportvereni gingen in Soest. Crescendo zal hiertoe het initiatief ne men en contact opnemen met de ande re sportverenigingen, die voor zo'n avond in aanmerking komen- Het ligt in de bedoeling de eerste be- zinningsavond in mei te houden. NED. CHR. VROUWENBOND. Dinsdagavond besprak, in de zaal van de Emmakerk, de heer H- Korteweg uit Rotterdam de Matthaus Passion van Bach. Tijdens het leven van de grote com ponist is deze passion maar één maal uitgevoerd. Tegenwoordig worden de beste musici hiervoor gekozen. Bach kon slechts over weinig geschoolden krachten be schikken. Het werk is blijmoedig ge toonzet 't is geen treurspel. Bach was een gelovig Christen, aldus de spreker. Het gaat er om de tekst van zijn lijdensverhaal sprekend te zingen. Bach was zijn tijd ver vooruit. Toch bleef de partituur 100 jaar on geopend. Mendelssohn, de componist van Joodse oorsprong, heeft het stuk tot bekendheid gebracht. Nu wordt het in de lijdensweken op vele plaatsen in de kerken en voor de radio gezon gen. Het is een kostelijk stuk evan gelie-verkondiging. Op de meegebrachte bandrecorder liet de heer Korteweg verschillende frag menten horen en beantwoordde daar na vragen. Aanmelden van 8-12 uur en 1-5 uur. 's Zaterdags van 8-11 uur. FA. SPRUIT FA. OP 'T LAND BEUKENLAAN 54 TELEF. 2105 LEZING OVER DE HOGE VELUWE. Voor de leden van de afd. Baarn- Soest van de Nederlandse vereniging van Huisvrouwen hield de heer J. Wigman een lezing over het park „De Hoge Veluwe". Dit unieke park ontstond uit de na latenschap van de familie Kröller, die aanvankelijk een boerderij op de Velu we bewoonde en door grondaankoop de bezittingen uitbreidde tot het na- STEENHOFFSTRAAT 52B SOEST TELEFOON 3821 tionale park „De Hoge Veluwe", zo als iedereen dit thans kent. De heer Wigman toonde dia's met wild, zoals dit alleen nog wordt aan getroffen in natuurreservaten. Prach tige herten met enorme geweien- In de hertenfamilie is niet het hert de leider maar de hinde de leidster en zij houdt de wacht als de familieleden rustig grazen- Er zijn ongeveer 13000 reeën in Ne derland, tot in de Noord-Oostpolder toe. Ook het park „De Hoge Veluwe" heeft deze dieren. Verder wilde var kens, dassen - die nog maar heel weinig voorkomen - vossen en roofvo gels. Er is op „De Hoge Veluwe" een club van valkeniers en zij richten val ken af voor de jacht. Er werden prachtige foto's getoond van de St. Hubertushoeve, die, evenals het park, jaarlijks door vele duizenden mensen bezocht wordt. In 1958 waren er 400.000 bezoekers. Van hen bezoch ten velen het museum, maar slechts weinigen gingen de heide op of de bossen in, want over het algemeen vindt men het daar te eenzaam. Hieruit concludeerde de heer Wigman dat de hedendaagse mens wel heel ver van de natuur afgedwaald is. OUDSTE INWONER OVERLEDEN- Op 31 januari overleed de oudste in woonster van Soest, mevr. J. Westra- Dijkstra, in de leeftijd van 104 jaar. De heer C- van Burgsteden, die 96 was, werd hierdoor de oudste inwoner. Hij is dit echter nog geen twee maanden geweest, want op 14 maart overleed hij in het bejaardentehuis St. Joseph en dinsdag is hij begraven. De heer Van Burgsteden werd op 11 augustus 1862 in Storftenburg geboren. Op 22 januari 1897 trad hij in het huwelijk met mejuffrouw M. van Dru- ten. Van 1898 tot 1905 werden uit dit huwelijk zes kinderen geboren. Mevr. van Burgsteden overleed op 24 maart 1943. De heer Van Burgsteden kwam in 1911 in Soest wonen. Eerst op de Beuken laan, later op de Laanstraat en ten slotte in het bejaardentehuis St. Joseph. PRIJZEN SOLISTENCONCOURS. Op het te Zeist gehouden solistencon cours voor accordeon werd door P. Jansen, H. Steenman, E. Essenburg en J. van Louden, allen alhier, een twede prijs behaald in de afdeling amateurs 1. Allen namen voor de eerste maal deel aan een solistenconcours en zijn leer lingen van de Eerste Nederl. Accor- deonschool, Hilversum, afd. Soest. Horizontaal t 1 rebellie 7 zeeman 13 niet vast - 14 grondig >r' f16 vis 17 lidwoord -z 18 vreemde munt 19 laatstleden (afk.) 22 pers. voornaamw. 23 naaigerei 25 klein persoon 28 dansgroep 31 bewoner van Azië 34 vogelprodukt 35 schop 37 uitheemse plant 38x Frans onp. voor naamw. 39 fijn weefsel 'v 40 nakomelingschap 42 zwaardvis 44 ongeveer (afk.) 45 mening 48 laatste nieuws (afk.) 50 onopgevoed 52 deel van de h§nd 54 kleinood 1 57 tegenvaller 59 bevel 61 zangnoot - 62 europeaan 64 Frans voegwoord 65 de jongere (afk.) 66 voormalig Ned. eiland 67 spil 68 voorzetsel 69 wiel 70 Engels voorzetsel 71 Ver. Naties (afk.) 72 familielid 74 bijwoord 76 dus (Eng.) 77 duivel 79 jongensnaam - 82 deel van de dag 85 rivier in Nederland 87 te zijner plaatse (Lat. afk.) 88 zonnescherm 92 kindergroet 94 meisjesnaam 96 militaire oplei dingsschool (afk.) 97 lokspij s i00 waterstand (afk.) 102 in h«et jaar 104 zeestraat 106 rivier in Italië 107 feest (Spaans) 110 hij die zichzelf mint 112 deel van Amerika (afk.) 11J modern communi catiemiddel 116 in orde (afk) 118 herkauwer 120 drank 121 voorzetsel 123 vallei 125 soort hond 128 laag 130 stad in Spanje 131 stroo~,--on Verticaal 1 geogr. aanduiding (afk.) 2 kledingstuk 3 soort schip (afk.) 4 godheid 5 deel v.e. Franse ontkenning 6 snoep 7 bakkersgrondstof 8 N.V. (Duitse afk.) 9 seconde 10 goud (Fr.) - 11 familielid - 12 natuurkundeterm (afk.) 15 soort anker 17 meerarmige rivier mond 20 babyartikel 21 kellner 22 jongstleden (afk.) 23 bevel 24 vallei 26 vogel 27 europese vulkaan 29 tandeloos zoogdier 30 dus (Lat.) 32 deel van de voet 33 als onder (afk.) 36 duw 37 oppervlaktemaat 39 ernstig ongeluk 41 meisjesnaam 43 rots in zee 44 jongensnaam 46 lofdicht 47 klein takje 49 de onbekende (afk.) 50 reptiel 51 schrede 52 keukengerei 53 deel v.e. projectiel 55 ruim 56 chinese maat 57 de oudere (afk.) 58 vrucht 60 deel der wet (afk.) 63 rivier in Utrecht 65 kledingstuk 71 voorzetsel 72 Frans onp. voor naamw. 73 waterstand (afk.) 75 beletsel 77 muziekteken 78 vogel 80 ik (Lat.) 81 voedsel, gerecht 83 herkauwer 84 waterkering 86 water in Brabant 88 inhoudsmaat 89 filmmaatschappij (afk.) 90 sluis 91 afmeting 93 boekomslag 95 werpstrik 98 kleinst deelbare deeltje 99 fotografische afbeelding 101 onmeetbaar getal 103 dwaas 105 ijzerhoudende aarde 106 naschrift (afk.j 108 dubbelklank 109 bloedhuis 111 pers. voornaamw. 114 tijdp;rk 115 meisjesnaam 117 afgelegen 119 bevel 121 vreemde munt 122 lust 123 gewicht (afk.) 124 bergplaats - 126 en dergelijke (afk.) 127 stofmaat 128 pers. voornaamw. 129 deel van de bijbel (afk.) Voor de uitslag van dit kruiswoordraadsel zie men ons volgend nummer. NED. HERV. KERK. Oude Kerk 10.15 uur ds H. Hoest en ds J. G. Beerthuis. Bevestiging van lidmaten 7 uur ds H. Roest. Emmakerk 10.15 uur d^ B. Maarsingh. Bevestiging van lidmaten. 7 uur ds J- G. Beerthuis. Heeskapel 10 uur ds E. Groeneveld. Zonnegloren 10 uur ds D. M. Jalink en ds K. H. Meijer. Bevestiging van lidmaten. Evangelisatie-samenkomsten Woensdagavond, 8 uur, Wilhelmina- kerk- Interk. samenkomst. Spr. ds Dronkers van Utrecht. Liturg- ds H. J. Lambers Heerspink. Mede werking van het Evang. Zangkoor Sursum Corda. HERV. (GEREF.) EVANGELISATIE. Chr. Geref. Kerk, Julianalaan. 9 uur ds J. H. Cirkel van Huizen. 4.30 uur ds A. den Hartog v- A'foort. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk 10 en 5 uur Prof- dr H. Ridderbos van Kampen. Wilhelminakerk 10 en 5 uur ds A- S. Timmer van R'dam. GEREF. KERK (geb. „Eltheto"). 8.30 uur dienst. Bidstond voor het ge was en arbeid. 3 uur ds J. J. Arnold van Amersfoort. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 uur leesdienst. 18.15 uur ds P. Op den Velden van Hilversum (O.). GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine Rembrandtzaal 10 en 5 uur leesdienst. VER. VAN VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Kerkgebouw Rembrandtlaan 20 10.30 uur mej- C. E. Jolles. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b, Baarn. 10.30 uur ds A. J. Meerdink v. d- Ban EVANG. LUTH. GEMEENTE. Prins Bernhardlaan 21a 10.30 uur ds W. F. Schröder. Bed. H.A- VRIJ EVANG. GEMEENTE. Prins Bernhardlaan 2, Soestdijk 10.30 uur Zondagsschool. BAARN. EVANG. LUTH. GEMEENTE. Lutherkapel, Kapelstraat, Baarn 10.30 uur Prof dr W. J. Kooiman van Amsterdam. LEGER DES HEILS. De Wetstraat 25, Baarn 10 en 8 uur openbare bijeenkomsten. 11.30 uur jeugdbij eenkomst. 7.30 uur stonde van Gebed.

Soester Courant | 1959 | | pagina 9