PASEN. Paasgedachten. Amerikanen in Soest. Dinsdag geen courant. OFFICIËLE MEDEDELINGEN. l\ DE HOEK. Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart 2.10 - per post 2,25 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRA AT 35, SOESTD1JK TELEFOON 2566 POSTGIRO 126158 VRIJDAG 27 MAART 1959. 37e JAARGANG No. 24. De gebeurtenissen, die in de paasweek worden; herdacht, hoe na liggen zij aan het hart van de huidige mensheid. Kruisiging en opstanding, leed en her rijzenis. Het leed is een vertrouwde gezel van het mensengeslacht van nu. Er is geen eeuw in de geschiedenis, waarin meer bloed is gevloeid, meer onschuldigen werden geofferd, meer onrecht ge schiedde. En als er ooit gesproken kon worden van een zondige staat, waarin de mensheid leeft dan is dat de staat van heden. Na twee oorlogen met al de misdaden die zij brachten, is geen wereldherstel gekomen, maar verdere wereldont wrichting. Wij leven onder dreiging en angst, wij zien een toekomst na deren die ons verder vernietigt. Wij bouwen de atoombommen en met de atoombommen bereiden wij de zelf moord der mensheid. Het slechte verstand overwoekert de krachten der ziel. Niet het ontzag voor God beheerst de wereld van te genwoordig, maar de overmoed, die de natuur wil beheersen, de afstanden wil overbruggen en steeds stijgende snel heden- Maar op het ogenblik waar in de techniek geslaagd is vliegtuigen te bouwen, die ons een half etmaal sneller brengen in Amerika, verkom meren miljoenen, sluipt het monster der werkloosheid rond, mislukken de pogingen der diplomaten om het eni ge te verrichten wat noodzakelijk is die vrede en samenwerking te vinden, waardoor de volken tegen nieuwe bloedjaren worden beveiligd. Wij sme den straaljagers, maar wij laten men selijke woningen ongebouwd. Het is niet de liefde, waardoor de mensen van nu bewogen worden, maar het is de wreedheid en de eigenbaat- Wie denkt in deze tijden aan zijn naaste Wie is niet bezig de naaste te verloochenen, met een glimlach om de lippen De glimlach, hij vormt de mode in deze tijd van ontzetting. Maar staart ge lang op die immer glimlachende portretten in de couran ten, dan verandert die glimlach in een grijns, dan wordt hij het masker van de dood. Wij bedienen ons van fraaie, idealis tisch klinkende leuzen en termen en onder deze dekmantel plegen wij ons verraad. De grote levenswaarden van het christendom worden met de mond beleden, maar met de voeten getrapt. Wij verloochenen Christus dagelijks, omdat wij Zijn boodschap in liefelijk klinkende termen opbergen, maar Zijn gebod weerstreven. Deze schijnheilig heid komt uit de duivel en niet uit God. De Paasklokken luiden, zij verkondi- Nog de Mattheüs-passie in de oren Is Pasen straks weer het miljoenenfeest, Dat na het kruis van Jezus onbevreesd Het „Jezus leeft" nog overal laat horen. Maria Magdalena zag de Here Als eerste van zijn volgelingenschaar, Hoe zou het zijn als Jezus plots dit jaar Met Pasen in ons midden zou verkeren Wie zou Hem, als Maria, Meester noemen De wereld kent Hem als zodanig niet; Slecht wie gelooft, Hem als verlosser ziet, Zal na het kruis in zijn opstanding roemen. Diplomatiek had men Hem niets te vragen, Want Hij vertegenwoordigt niemandsland, In politiek wist zijn doorboorde hand Maar weinig tot ontspanning bil te dragen. De grote machten hebben hem niet nodig, Zij houden conferenties aan de top; Vaar Christus, rustig weer ten hemel op, Voorlopig bent U voor ons overbodig Doch zo U ooit nog weerkomt op de wolken, Maak dan 'n einde aan de angst en pijn, Laat er dan tijd voor vredig Pasen zijn, En heb gena met ons en onze volken i i gen opstanding, herrijzenis. Is er één indrukwekkender, één adem- benemender klank voor een gefolter de mensheid dan deze Dus tóch. Tóch wordt ons een heilsverkondiging gegeven, een verlossing uit onze el lende, tóch wordt ons het betere, het hogere leven in uitzicht gesteld, ter wijl wij de instrumenten des doods vervaardigen en onze zonde zich open baart in erger dan euvele daden, in de list, waarmee wij leven. De diepe nood waarin wij verkeren, kan niet worden opgelost door optimis tische verwachtingen, door voorspel lingen, dat er wel een andere tijd zal komen, dat de wereld zichzelve zal genezen- De enige verzekering vinden wij in de belofte, in de boodschap van hogere orde, die al onze menselijke ellende en misdaad doorbreekt. Toen de elf dicipelen waren heenge gaan naar Galilea, was het laatste woord van de herrezen Christus, een woord, dat ook tot ons is gericht „En zie, ik ben met U lieden alle dagen tot de voleinding der wereld". Moge het paasfeest ons de hogere ver troosting brengen en de inkeer, het ene nodige voor de mens en de mens heid van nu- Enkele weken geleden maakten wij melding van de mogelijkheden die er bestonden, dat een Amerikaanse indu strie in onze gemeente gevestigd zou worden. De beslissing heeft lang op zich laten wachten, maar tenslotte is die dan toch genomen, al komt er een andere industrie dan voorzien was. Eind februari had de directie van „The High Voltage Engineering Cor poration", gevestigd te Burlington, Massachussets, U.S.A., het oog op Soest en Amersfoort laten vallen voor het vestigen vaneen dochteronderneming, die zich, evenals 't bedrijf in Amerika, bezig zou houden met de fabricage van apparaten voor atoomkern-onderzoek. „The High Voltage Engineering Com- pany" heeft nog geen definitieve be slissing genomen, maar de kans, dat de vestiging in Amersfoort zal komen schijnt groot. Soest werd uitverkoren door „Foxbo- ro", een fabriek die gevestigd is in een plaatsje van die naam, eveneens is Massachussets. Er werken ruim 2000 arbeiders, die zich bezig houden met de vervaardi ging van instrumenten voor de auto matisering van bedrijven- Twee hectare grond naast het indu strieterrein is uitgezocht voor de bouw van de fabriek en het aanleg gen van parkeerruimte, die wel aan de grote kant zal zijn, omdat Ameri kanen nu eenmaal denken, dat iede re werknemer met zijn eigen auto komt en zich misschien moeilijk kan voorstellen, dat fietsen en bromfietsen gangbaarder vervoermiddelen zijn. Aan het bedrijf zal een school voor opleiding van werknemers verbonden zijn. Tegen het einde van het jaar zal met de bouw begonnen worden en reeds vanaf het begin zal men er re kening mee houden, dat het complete bedrijf tenslotte werk zal moeten bie den aan circa 500 arbeiders. De gemeente had een terrein aange kocht in de wetenschap, dat de moge lijkheid van verkoop aan een Ameri kaanse firma bestond. Dit terrein is niet uitgekozen door de firma, maar twee hectaren tussen het industrieter rein en de Biltseweg, dus aan het einde van de Koninginnelaan. De Foxboro-industrie fabriceert o.m. drukregelaars, temperatuurregelaars en stroomregelaars. SCHOTLAND. De heer A, Gols heeft gisteravond, in het Oranje Hotel, gesproken over Schotland, het ideale toeristenland, dat door te weinig Nederlanders be zocht wordt. Het was een lezing voor de leden van 't Nut. De heer Gols werd ingeleid door de heer Beijer. De meeste mensen trekken met hun vacantie naar het zuiden of naar het oosten en slechs weinigen gaan naar Engeland of Schotland. Dat is wel begrijpelijk, want in Frankrijk en zui delijker landen is het klimaat aan trekkelijker dan bij ons en ook Duits land en Oostenrijk bieden in de zomer meer kansen op mooi weer dan Enge land en Schotland, waar het zeekli maat vaak voor een minder prettige temperatuur zorgt- Het is jammer, dat zo weinig mensen naar Schotland gaan, maar het heeft ook zijn voordelen, want de schaarse bezoekers treffen er nu een oase van schoonheid en rust, een prima remedie voor hen, die kans lopen aan de mana gerziekte te gaan lijden. De Schotten zijn vrijheidslievend en zij hebben het niet erg op een band met Engeland. Ze zijn niet zo gierig of zuinig als de annecdotes willen doen geloven. Wie van een vacantie in Schotland wil genieten moet rekenen op een wat sportieve vacantie. In de steden is comfort genoeg, maar daar regent het bijzonder veel. Beter is het in het hoogland, dat geen bergen als Zwit serland en Oostenrijk te bieden heeft, maar dat bijzonder mooi is en door de schaarse bewoners zeer rustig. Beroemd zijn de grote meren in Schot land, waaronder dat van Loch Ness, vermaard om het monster, dat voor de oorlog steeds opdook als de cou ranten in de komkommertijd nieuws nodig hadden. Schotland is bijzonder rijk aan fol klore. Overbekend zijn de doedelzak spelers en overal ter wereld kent men van de nationale klederdracht de kilt, het geplisseerde rokje voor de man nen, dat maar niet een rokje zonder meer is. Het draagt het patroon dat bij He familie hoort, waarvan de be zitter van de kilt deel uitmaakt en er zijn hele boekwerken over verschillen de soorten kilts geschreven. De heer Gols vertoonde dia's en na de pauze een film van Schotland, die bij de aanwezigen ongetwijfeld de wens deed opkomen', dit mooie rustige land ook eens te bezoeken en nu eens niet naar het zuiden of het oosten, te gaan. WANDELPROGRAMMA VAN OLYMPIA. De olympia-juniores hebben de eerste wandelmars van het seizoen succesvol beëindigd door een eerste prijs te be halen. Dat was op 21 maart in Doorn. Er zullen deze lente, zomer en herfst nog genoeg kansen zijn eerste prijzen te behalen, want het ligt in de bedoe ling dat de meisjes en jongens van Olympia deelnemen aan de volgende marsen 25 april Soest (Paleis Soestdijktocht). 9 mei Achterveld (Valleitocht). 18 mei Soest (N-C.W.B.-tocht). 30 mei 9e Trouwmars te Amsterdam. 13 juni Serietocht „Altijd Fit", Weesp. 27 juni 7e Hooglarentocht, Blaricum. 4 juli Standaardtocht „Wilh.", A'foort. 11 juli Afd.-lustrumtocht, Hilversum. 29 aug. D.V.O.-tocht te Huizen. 19 sept- 3e Bartimeustocht te Zeist. 26 sept. Woltocht te Veenendaal. 10 okt. Wingtocht te Huis ter Heide. En niet te vergeten de avondvierdaag se te Amersfoort. KANSEN VOOR TEMPORIJDERS. Naast de gebruikelijke clubontmoetin gen, de kampioensritten en de inter- clubontmoetingen met renners van De Adelaar, Pedaalridders en de vereni ging „Amersfoort" zijn er in het ko mende seizoen genoeg mogelijkheden voor de renners en touristen van Tem po om zich te onderscheiden. Op 12 april een ontmoeting met de wielervereniging Jan van Arkel te Go- richem, zoals op de laatste vergadering vastgesteld werd? Daarvoor is er een sterrit-toertocht over 60 km, georgani seerd door De Volharding uit Utrecht. Dat is op tweede paasdag. Op 4 en 5 april een sterrit van de A.G.R.O. te Gouda en op 5 april een tourtocht van 60 km, georganiseerd door de vereni ging „Noord Brabant" te Bergen op Zoom. Op 12 april vindt te Amsterdam de lenterit van de vereniging „Olym pia" plaats. Op 19 april is er te Amers foort een toertocht „Rond de Lange Jan". Op 26 april de kastelentocht van Tempo over een afstand van 85 km en op 30 april de Keukenhof-sterrit over '60 km. Op 18 mei wordt de friese elfstedentocht gehouden, met start te Bolsward. Op 7 mei wordt de ronde van Zuilen verreden. Op 2 juni een nieuwelingenwedstrijd, georganiseerd door de Pedaalridders, op 6 juni is er voor de toeristen de jaarlijkse vier paleizentocht plus de naaldenrit van Als gevolg van Pasen kan ons blad a.s. dinsdag niet verschijnen. Tempo, op 9 juni begint de avondvier daagse van Naarden, op 20 juni zijn er wedstrijden in Tuindorp-Utrecht en Kortenhoef, op 22 juni de vierdaagse te Baarn en op 24 juni een wedstrijd te Maarssen- Op 3 juli grarbaanraces te Bussum, op 5 juli de ronde van Amersfoort, 12 juli een 182 kilometer wedstrijd voor amateurs en nieuwelingen, geor ganiseerd door de vereniging „Het Sta dion", op 13 juli begint de avond vierdaagse te Amersfoort, op 19 juli is de ronde van midden-Nederland. Op 27 juli de avond-vierdaagse van Soest en op 2 augustus de ronde van Vleuten voor amateurs en nieuwelingen, op 8 augustus de IJsselmeertocht, ge organiseerd door Tempo, op 30 au gustus een sterrit naar Soest, op 6 sep tember een ronde voor aspiranten te Austerlitz en op 23 september het zil veren dom-toernooi. Verder organiseert Tempo 6 puzzelritten in Soest. GEVONDEN VOORWERPEN. Herenhandschoen, 2 linker bruine gla cé handschoenen, ballpoint, zijden sjaaltje, blauw windjack, linker da mes handschoen, zwarte herenfiets, grij ze portemonnaie, sleutel, lipssleutel, gele muts, lichtbruine portemonnaie, 1 paar glacé handschoenen, gebloemde shawl, lichtgrijze dameshandschoenen, 1 paar nieuwe nylons, dubbele rijwiel tas. Een hazewindhond en 2 postduiven zijn hun baas kwijt. Inlichtingen op het politiebureau op zaterdagmiddag en woensdagmiddag. GEBROKEN RUITEN. Tien jongens hebben, in samenwer king, achttien ruiten van een leeg staand huis in de Koninginnelaan ka pot gegooid. De schade bedraagt 37,50. De ouders zullen betalen. TONEELAVOND. De toneelvereniging „De Kerkebuurt" geeft donderdag 2 april, in „De Gou den Ploeg" een opvoering van „Geef mij uw hand", toneelspel in 3 bedrij ven- Voor bijzonderheden zie men de advertentie in dit nummer. GEEN SPREEKUUR. De burgemeester van Soest brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij verhinderd is om op woensdag, 1 april a.s. zijn gewone wekelijkse spreekuur te houden. Het spreekuur te Soester- berg vervalt eveneens. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat het verzoek van Esso Nederland N.V., te 's-Gravenhage, om vergunning ingevolge de hinder wet tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting bestemd tot bewaren van benzine, bestaande uit twee onder grondse tanks, elk met een inhoud van 12000 liter en twee ondergrondse af- tapinrichtingen, waarvan een wordt aangedreven door een electro-motor met een vermogen van 1/3 p.k. en de andere is voorzien van een handpomp, in het Kamp van Zeist, kadastraal be kend gemeente Zeist, sectie C, nr. 533, door burgemeester en wethouders van Zeist is ingewilligd. DRANKWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat op 23 maart 1959 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van H. Spaargaren, van beroep kok, wonende te Soest, om een tapvergunning in de beneden- lokaliteit van het perceel, plaatselijk gemerkt no. 37 en gelegen aan de Burgemeester Grothestraat alhier. Binnen twee weken na de dagtekening van deze bekendmaking kan ieder te gen het verlenen van deze vergunning schriftelijke bezwaren bij Burgemees ter en Wethouders inbrengen. Soest, 27 maart 1959. UITBREIDINGSPLANNEN. De Burgemeester van Soest, gelet op artikel 37, lid 3, der Woningwet, brengt ter openbare kennis, dat van- In een gezelschap Soesters sprak ik deze week een dorpsgenoot, die dan misschien niet alles maar toch wel haast alles beter wist. Nu zijn deze mensen niet zo'n zeld zaamheid, want allemaal kermen we in onze omgeving wel iemand waar we van zeggen hij zal het wel weer beter weten. Deze man was echter zo'n niet te stui ten bron van aanmerkingen op alles en nog wat in onze gemeente, dat ik er stil van werd. Voor de vuist weg becritiseerde hij de begroting, het uitbreidingsplan, ge meentewerken, de riolering, de ge meenteraad, de V.V.V., kortom, vrij wel alles. Ik geloof niet, dat er iets was, waar over hij geen gedecideerde mening had en ze waren vrijwel allen tegen de draad in. Nu leven we gelukkig in een vrij land en het is nog niet strafbaar er een averechtse mening op na te hou den, maar deze man maakte mij kre gel, vooral door de manier waarop hij iedere critiek op een persoonlijk vlak trok, zonder enig bewijs daarvoor- Ik sta heus niet gauw klaar, bij het horen van critiek, met de dooddoener dat critiek opbouwend moet zijn, want wie maakt uit of critiek opbouwend is of niet. Wat deze Soester echter liet horen zou ik willen rangschikken on der maar een eind weg kletsen, al leen maar om te willen kletsen. Ik adviseerde de man met al zijn idee- en en critieken naar de voorman van zijn politieke partij te gaan, maar dat pakte ook al verkeerd uit, want hij lust alle politieke mannen rauw. Wat moeten we nu met zo'n man Zouden we mensen als hij niet eens, zoals hier en daar wel meer gebruike lijk is, de kans geven zich af te rea geren in een ideeënbus Geld hoeft dat niet te kosten. Dat zou trouwens al zijn eerste bezwaar tegen een idee enbus zijn. Een stembus, die we voorlopig toch niet meer gebruiken, zou er prachtig dienstig voor kunnen zijn. Wie weet komt er nog eens iets bruikbaars uit de bus. H. OEKMAN. af 1 april 1959 gedurende 14 dagen ter secretarie voor een ieder ter inzage liggen de hieronder vermelde door de raad in zijn vergadering van 18 maart 1959 vastgestelde uitbreidingsplannen a. partieel uitbreidingsplan, regelende de bestemming van de percelen, ka dastraal bekend, gemeente Soest, sec tie D, nrs. 3019 (ged.), 3020, 3021 en 3022. gelegen aan de hoek Heideweg- Duinweg. b. Herziening van artikel 13 van de bebouwingsvoorschriften (overgangs bepaling van het uitbreidingsplan Soest-Zuid, betrekking hebbende op het veranderen of vernieuwen van be staande gebouwen. De belanghebbenden, die zich met be zwaren tot de raad hebben gewend, kunnen, gedurende zes weken na af loop van die termijn, bij Gedeputeerde Staten bezwaren tegen deze plannen indienen. ONTGRONDING. Burgemeester en wethouders van Soest brengen ter openbare kennis, dat bij besluit van gedeputeerde staten van Utrecht d.d. 9 maart 1959, 2e afd., nr. 941 '56/490, aan de Utrechtse Waterlei ding Maatschappij te Utrecht en haar rechtverkrijgenden, behoudens rechten van derden en tot wederopzegging, ont heffing is verleend van de verbodsbe palingen, genoemd in artikel 2 van de Verordening op de ontgrondigen Utrecht voor het afgraven van een ge deelte van de percelen kadastraal be kend gemeente Soest, sectie D, nrs- 1805, 1806, 1807 en 1808, welk besluit vanaf heden gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente ter inzage is gelegd. Ingevolge artikel 6 van de „Verorde ning op de ontgrondingen Utrecht" staat van bovenvermelde beslissing beroep open op Hare Majesteit de Ko ningin binnen vorengenoemde termijn. Het adres van beroep, gericht aan Hare Majesteit de Koningin moet wor den ingediend bij de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht. Soest, 27 maart 1959.

Soester Courant | 1959 | | pagina 1